iH IH ill Dam-en Schaakrubriek mm ww 1 Feuilleton-vertellingen ~nr m Burgerlijken Stand SCHAKEN. i DAMMEN. LOOP DER BEVOLKING. DIAMANTHANDELAAR XE ANTWERPEN GEDOOD. Te Antwerpen is een dramatische aanran- ding gepleegd, waarbij de diamanthandelaar Mazes Hirscbberg, 41 jaar oud, een schedel- breuk beeft opgeioopen en eenige minuten later is overleden, meldt ,,Het Volk". Een der getuigen van de misdaad is door den recbter van ondenzoek verboord. HiJ verklaarde te hebben gezien, dat op den boek van een straat hevige twist ontstond tusscben drie personen, welke ontaandde in een vechtpartij, waarbij een der personen, die later bleek Hirscbberg te zijn, een stomp kreeg. Hij wankelde de straat over, kreeg nog een vuistslag in den rug en struikelde. Hti viel daarbij met bet boofd op den rand van een papierbak, bevestigd aan een lan- taampaald. Zijn scbedel werd letterlijk ge- kloofd. De aanranders vlucbtten in de richting van bet station. De getuige, gebolpen door andere toegeschoten voorbijgangers, droeg bet slachtoffer een apotheek binnen. Juwee- len of geld van den verslagene werden niet vermist. Het vermoeden ontstond, dat bet bier geen gewcnen roofoverval gold, docb een wraakneming. Deze onderstelling werd ver- sterkt door de verklaring van den ooggetuige, die beweert te bebben booren zeggen door een der aanranders, die bet slachtoffer bebben neergeslagen„Wij crepeeren bier en jij laat nog in Duitscbland werken". Onmiddellijk viel de verdenking op twee personen, aangesteld door de commissie tot bescberming van bet diamantbedrijf in Ant werpen, om de diamantbandelaars, die in Duitscbland laten werken, op te sporen. De Poolscbe diamanthandelaar Hirscbberg be- boorde tot ben, die nog in bet buitenland beten werken. Drie maanden geleden is Hirscbberg veroordeeld tot de betaling van een boete van 50.000 francs welke hij ecbter nooit beeft voldaan. De beide personen zqn aangebouden en met den getuige geconfron- teerd. Deze berkende ben ecbter niet als de daders, waarop zij werden vrijgelaten. DE BRUT ALE BANKBEROOVING. De politie van Noord- en Zuid-Carolina is op zoek naar drie vrij jeugdige bandieten, die meer dan 100.000 dollars bebben gestolen van de Palmeto Bank, nadat zij de woning van den president waren binnengedrongen en den president en diens vrouiw, zoomede den kas- sier hadden ontvoerd. Tijdens het ontbijt van den beer Carter, den president der bank, drwongen indringers hem mede te gaan. De beide kinderen van den bankpresident werden aan hun bed vastge- bonden, terw(jl Carter en diens vrouw werden meegenomen. Carter werd gedwongen de kluizen van de bank te openen. En passant werd ook de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met bun gijzelaars. Na korten rijd werd mevrouw Carter losgelaten en op 30 mjjlen buiten de stad werden de pre sident en de kassier in vrijheid gesteld. De roovers lieten hier bim auto achter. Zij namen een anderen auto mede, waama zij zich tilt de voeten maakten. DE BUIT, DIE IN DE LUCHT VLOOG. De inwoners van het stadje Kaevlinge (Scania) werden op een nacbt plotseling wak- ker geschrikt door een geweldige ontploffing. Men ontdekte, dat bet kantoor van een plaat- selijke landbou'wmaatschappij vemield was en de brandkast in stukken gesprongen. Waar- schijnlijk hadden dieven de deur van de brand kast willen openen door middel van dynamiet en er een te groote hoeveelheid voor gebruikt. Stukken papier, rekeningen en verbogen munten, die over den heelen grond verspreid lagen, waren een bewijs van de kracbt van de ontploffing en toonden aan, dat de mannen, die brjtijds gevlucht waren, geen buit hadden kunnen meenemen. EEN BRUG VERROLD. Reuter meldt uit Weenen: Woensdag is, als onderdeel van het werk tot vervanging van de Rijksbrug over de Donau te Weenen uit de jaren 18731876, een prestatie volbracht, die een record beteekent op het gebied van het verleggen van bruggen. In den tijd van 5 uur werd de 340 meter lange en 2450 ton zware ijzeren bovenbouw van de oude brug 26 meter stroomafwaarts geschoven om daar op houten prjlers vastge- legd te worden. In totaal waren acht spoor- banen noodig en wel twee bij iederen pijler Damegambiet. Wit: A. Lilienthal. Zwart: S. Landau. Vierde partij van den tweekamp, gespeeld 6 Sept. 1934 te Amsterdam. 1. d2d4 d7d5 2. c2—c4 c7—c6 De Tsjechisohe verdediging, waarover wij al meermalen hebben gesproken. 3. Pgl—f3 Pg8f6 4. Pblc3 v d5Xc4 Indien Wit nu 5. e3 speelt, dan kan volgen 5b5. 6. a4, b4. 7. Pa4 en Wit wint den pion terug. Wit wil ecbter die omslachtige procedure vermijden en verbindert den zet b7 b5 afdoende. De partij krijgt daardoor een ander karakter. 5. a2a4 Rc8f5 6. ©2e3 e7e6 7. RflXc4 Het damegambiet is maar in schijn een gambiet; Wit wint zijn pion terug wanneer hij wil. 7Rf8<b4 8. 0—0 0—0 9. Pc3e2 Hierdoor ruilt Wit een paard tegen een raadsheer en behoudt daardoor twee raads- heeren tegen raadsheer en paard. Dit is een klein voordeel, echter niet zoo belangrijk als Wit het zich voorstelt. 9. Rb8d7 Door h7h6 en zoo noodig Rh7 bad Zwart het looperpaar kunnen behouden. Dit zou hem in ontwikkeling gescbaad bebben, terwijl nu Wit juist in ontwikkeling achter raakt. 10. Pe2g3 Rf5g6 Als Zwart Pf5: ef5: laat geschieden, wordt zijn pionnenstelling in het centrum verzwakt. 11. Pf3h4 c6c5 12. (Ph4Xg6 WXgO 13. d4Xc5 Hiermee wordt de d-ljjn geopend en, geljjk later zal blijken, is dit tot voordeel van Zwart. Het ware dus beter. dozen ruil na te laten. 13Pd7 X c5 14. Ddl—e2 Op Dd8: Tfd8: beizet Zwart definitief de d-lijn. Bijv. 15. Re2 om (Tfdl te kunnen spelen), Pto3. 16. Tbl, Rd2 en wint de quali- teit. 14. Bf6e4 15. Pg3Xe4 Pc6X«4 in de rivier en bij de twee landpijlers ieder ddn. Op deze spoorbanen bewogen zich twee achter elkander gekoppelde wagens, waarop men met behulp van hydraulische persen het ijzeren bovenstuk van de brug had geplaatst. De 'wagens, waarvan de grootste belasting 350 ton bedroeg, werden door takels voort- bewogen. Door het verleggen van de oude brug, die tot de voltooiing van de nieuwe brug voor de verbinding over de Donau moet blijven dienen, is de plaats voor de nieuwe brug vrijgekomen. (Men werkt dus op dezelfde wijze als inder- tijd hier te Rotterdam bij den bouw van de nieuwe brug over de Koningshaven.) De nieuwe brug wordt een kettingbrug met een totale lengte van 366 M. en alLeen de middel- ste opening is reeds 243 M. lang. De breedte van den rijweg is 16% M. en de beide voetpa- den zijn ieder 3.50 M. breed. De beide ^porta- len waarover de kettingen loopen, zijn 34 M. hoog. De kettingen zijn in twee blokken ver- ankerd, welke ieder, oveneenkomstig het ge- wicht der kettingen, 50.000 ton wegen. NOODLOTTIGE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. Te Jemelle (B.) is Zondag in de bocbt van de spoorlijn een 4-jarig kind uit den trein ge- vallen. Een tandarts die met zijn vrouw in den- zelfden coupd zat, poogde vergeefs de nood- rem te doen werken. Daarop stapte hij in een anderen wagen over om daar de noodrem te probeeren. Na aldus verschillende pogingen te hebben gedaan, welke vruchteloos waren, opende hij de deur van een der wagens. Op hetzelfde oogenblik kwam een andere trein uit de tegenovergestelde richting, met het noodlottig gevolg, dat het portier werd afgerukt en de man onder den spoorwagen terecht kwam. 't Lijk werd totaal vermor- zeld teruggevonden. Het kindje is gered. EEN GEZEGEND TOEVAL. Een boer uit Keendole in de Ungusavallei was bezig met ploegen, wat in deze streek een zwaar werk is, daar men daarbij voortdu- rend op rotsblokken stoot. Deze moeten dan uit het ploegspoor verwijderd worden. Toen hij bezig was een katoenveld om te ploegen, brak 6dn van de rotsblokken, die hij er juist uithaalde in stukken en er in ont dekte hij goud in zichtbare hoeveelheden. Toen hij de plek nader onderzocht, bleek het, dat hij gestuit was op een goudhoudende rots. HET NOODWEER. Het noodweer en de daarmee gepaard gaan- de stijging van het water heeft in alle deelen van Duitsch sprekend Zwitserland groote schade aangerioht. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen onbruikbaar geworden en zijn We gen door neervallend rotsgesteente versperd. Werkloozen uit de industrieele centra zijn naar de kritdeke punten gedirigeerd om gevaar af te wenden. ONTSNAPT. Vier bandieten o.w. naar men meent ook de beruchte Baby-face" Nelson, zijn Vrijdag op het laatste oogenblik uit Cleveland ont- snapt, een uur voordat de politie een inval deed in hun schuilplaats. De drie overige bandieten waren Fred Barker met twee hel pers. De politie kwam op him spoor, toen zij ingreep in een hotel waar een drietal opzich- tig gekleede vrouwen een beetje al te veel rumoer maakten. Daarbij vertelde het zeven- jarig doohtertje van een der vrouwen de politie waar de schuilplaats der bovengenoem- de bandieten zich bervond. Dezen hadden echter de lucht gekregen van het gevaar en zich in allerijl uit de voeten gemaakt. MISDADIGE POGING OM EEN TREIN TE LATEN ONTSPOREN. Zaterdagmorgen hebben onverlaten ge- poogd den sneltrein van Waterford naar Cork in den Ierschen Vrijstaat, bij een klein sta tion te doen ontsporen door het wegnemen van eenige dwarsliggers, opbreken van het spoor en onbruikbaar maken van de tele- graafleidingen langs den weg. De trein be- vatte 200 passagiers, die naar Engeland zouden terugkeeren. Door de oplettendheid van den machinist, die op grooten afstand een afgeknapte telefoonpaal bemerkte en dadeiyk remde, is de toeleg echter mislukt. De politie volgt reeds een spoor. 16. Tfldl Dd8a5 Wit heeft de open lijn bezet, maar dit is niet van langen duur. 17. Rc4d3 Pe4c5 Dreigt Pb3. 18. Rd3c2 Tf8d8 19. e3—e4 De ingesloten raadsheer krijgt nu eindelijk ruimte. 19TdSXdlt 20. RclXd.1 TaSd8 Dreigt Pe4:, waarna De4: niet kan wegens T<H:| en mat. 21. Rcl—f4 Op Rg5 volgt f7f6 met hetzelfde gevolg als in de partij. Zwart houdt nu niet alleen de d-lijn bezet, hij verovert ook het veld d2 voor zijn toren. 21Rb4d2! R h Rb4d2! Stand na 21 22. Rf4Xd2 Of Rg3, Rh6 en Td2. 22. Td8Xd2 23. De2—el Nu kan Tb2: niet geschieden. 23Pc5d3 Maar nu verliest Wit den pion toch. 24. Del—e3 Pd3Xb2 Niet Pf2: wegens Re2 en het paard gaat verloren. 25. Rdlf3 Pb2c4 26. De3ib3 Da5c5 27. Db3Xto7 Dc5Xf2f 28. Kgl—hi Td2a2 Maakt plaats voor het paard, dat op cL2 moet ingrijpen. Natuurlijk kan Ta2: nu niet wegens Dfl mat. 29. Taldl Pc4d2 BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 11 September 1934. Menier, Veur 'n week of drie gelejen, as ik begon aan deuze aerie van karaktertiepkes, dan heb ik oe geschreven g'ad over den Huib, voluitHubertus de Visser, die 't zoo bezonder ver brocht in de wea- reld, omdat z'n Karlieneke daar- veur zurgde, daar- aan werkte en veuralomda zij daar veur werken liet! Daar zijn veul Karlienekes, heb ik toen be- weerd, evengoed as er veul Huiben zijn. Maar... daar zijn evenveul Steffen Schab- loon en Ridders Kees, die 'k al beschreef in deuze rij. En... Antonio's de neven, as waarvan Karlieneke heur eigenbediende! 'k Ga nog verder. Ge kent ze, in oew eigen kringeske. In oew eigen durp of stad, in oew eigen pervincie en land. Maar... denk nooit: deus figuren zijn speciaal Brabaanders! Of Nederlanders. Amico, ze tieren ieve- raans ter weareld. Ze zijn: intemationaal. Alleen in Fraankrijk zrjn veul meer Huiben- oudministers, dan hier raadslejen. Ok, al zijn ze maar acht dagen minister gewiest. Da's sjuust genogt veur 'n levenslaank pensioen. Maar daar gaat 't nou nie om! 't Gaat hierom: daar zijn heel veul van deuze tiepkes en as ge 't nie zekers weet: kekt dan maar naar de geregelde stijging van oew belastingpampieren Neee, ik verkoop gin smoesjes. Wa'k daar allegaar mee zeggen wil. Da ge nie perbeeren hoeft, om uit te zoeken wien ik op 't oog heb g'ad, bij de beschrijving van den een of aanderen tiep. Waant... as ge denken zou, hij woont bij me in de straat, dan zou 't best meugelijk zijn, dat ie woonde, op den Boulevard Joffre (in de hoop, dat er naar deuzen generaal 'nen bou levard vernoemd is, in Parijs. Maar dh zal wel: op die manier blijft 't (soep)-potje kokend...! En wat is nou toch weareldpoli- tiek zonder 'nen oorlog in 't veuruitzicht KouWe soep! Deer! Dan zou er werendig aan politiek 't zout in de pap nie te verdienen zijn. Terwijl sjuust... Genogt!) Veur ik nou verder dwaal van m'n chapi- terke, stel ik oe hierbij veur: den WelEdelZeer- geleerden Heer Dr. Bas van Dorp. Ik zet hier zijnen naam en titel daarom vol uit, omdat Bas 't zelf nooit dee! Bas „dok- terde" in 'n heel aander vak, dan waar ie ,,Dr." in was. Bas had 'nen geest zoo scherp en spulsch, dat aanderen hum nie volgen kosten. ,,Echte" docters namen Bas dat kwalijk, waant... Zuilie hadden er veul te veul geduuvel mee g'ad om „Dr." te worren, dan da ze 't. goed vonden, om Bas zoo slordig mee zijnen titel te zien omspringen. Veural de lui die „Drs." schreven, da zijn de aanstaande doctors, die 't nooit worren, die hadden aan Bas heele- gaar de smoor gezien. Maar Bas wist da nie! As ie 't geweten had... dan had ie sjuust eender gedaan. Zoo whs Bas. Kost ie nie ver- helpen. Zijnen geest was dartel, spulsch en vlug as 'nen jongen, gezonden rashond. Hij li©P er zelf achter na. Alle kaanten op, die zijnen geest uitdartelde. Bas was ginnen vechter. 't Ging hum alle gaar te gemakkelijk af. Z'nen kop stond naar den laoh. Bas tegenkomen op 'n kwaaien dag weer, was de zon zien! lOk was ie te groot, te forsch om te veeh- tep. Alleen kleine keareltjes vechten altij...! Die vechten heel d'r leven, om te meten. 'k Had op mijnen erft 's 'n krielhaantje. Zo'n parmantig, fier krielhaantje. En da kijeleke vocht, vocht, ollee, hij zette heel m'n hok met zestig kiepen op stelten. De groote hanen hadden gin rust. En z66 hadden ze 'm d'n erft over gejaagd, over gerdld zelfs, z66 hadden ze 'm weggesmeten, z6o zat ie weer boven in den nek van 'nen grooten haan, met z'n veeren uit malkander gezet en begost ie opnuuw. Net zoolaank tot Trui 'm den nek omdraaide, plukte en in den soep dee. Maar genogt alweer over da krieleke. Dreigt Pf3: en Dh2: mat. Wit dekt ijlings het veld h2. 30. Db7ib8t KgS—h7 31. Db8f4 Pd2Xf3 32. Df4Xf3 Df2xf3 33. g2Xf3 Ta2Xa4 Om den bedreigden kooingsvleugel te hel- pen, moest Wit dezen pion in den steek laten. Zwart heeft nu een gewonnen spel. Er volg- de nog: 34. Tdld7 f7—f6 35. e4e5 f6X«5 36. Td7d6' Ta4—a5 37. Td6Xe6 Kh7—h6 Qm den toren weg te jagen. 38. Khlg2 Kh6g5 39. Kg2g3 KgS—f5 40. Te6e7 Kf5f6 41. Te7c7 g6—g5 42. Kg3—g4 Ta5a4t 43. Kg4g3 Niet Kh5 wegens g7g6 mat. 43g7g6 Wit geeft op, waarom nil precies, begrijpen wij niet. Het voortmarcheeren van pion a7 kan Wit op den duur niet tegenhouden; dit moet hem een toren kosten en de rest is een quaestie van tijd. Maar dat was op den 34sten zet ook al zoo: toen had Wit al op kunnen geven. Of anders had hij nog een paar zetten door kunnen spelen tot de pion de eindstreep haalde. Maar al begrijpen wij niet, waarom Wit niet vroeger of lqter opgeeft, maar juist nu, wij begrijpen heel goed, dht Wit opgeeft, want de zaak staat hopeloos. CCCLVI. We gaven eenige weken geleden het vol- gende eindspel ter oplossing Zwart: 16, 21, 25, 31. Wjt: 32 en 35. Dam op 1. Op verzoek volgt hier de winstgang: 1. 1—45! 25—30 Gedwongen, daar wit anders wint door 32—27 en 35—30. 2. 35X24 31—36 Deze en zwarts volgende zet kunnen ver- wisseld worden, maar dat verandert niets aan de oplossing. 3. 45—23 21—26 (of?) 4. 32—27! 26—31 (of?) 5. 27—22 16—21 6. 231!! en zwart is verloren. Op 3641 of 3137 volgt 2217; op zwart 2127 volgt Bas! Bas schilderde. Prima! Zo goed... dat de schilders de pee kregen aan Bas. Bas schreef ok! Goed genogt om 'm gin kaans te laten krijgen bij de ,,beroemde" critici! Bas dee aan wetenschap. Doctoreerde en... schee er uit, waant zoo was Bas. Baswierd eindelijk verliefd. Eindelijk! Waant hij had eigenlijk nog gin tijd g'ad veur de liefde. En toen ie dat aan- pakte, deed ie 't ok goed. Deuzen reus wier tot over z'n ooren verliefd op 'n schoon, 'n heel schoon wefke, da volmaakt van schoon- heid was. Bas wier nog gelukkiger, dan ie altij was gewiest en op 'nen avond stak ie allebei zijn knusten in z'n zakken, dat de bretelknoopen van z'n broek afsprongen en hij begost 'n uur op en neer te loopen deur zijn studeerkamer. Hij zou 's even uitpuzzelen, hoe ie in kortsten tijd veur zijn toeteloeriske 'n prachtig huiske bij mekaar geWerkt had, 'n mooi leven, waar- aan niks ontbrak en n toekomst zonder zur- gen. Da zou ie's „even" doen, waant Bas dee alles ,,eventjes gauw". Twintig keeren zakte z'n broek af, dan trok ie ze weer op en Bas ijsbeerde, ijsbeerde en docht allegaar aan z'n toeteloeriske, dat ie op kost eten van liefde. Eindelijk gong ie zitten aan z'n bureau, pakte pen en pampier en... schreef aan z'n Moeder 'nen brief van tWintig kaantjes over de schoonheid van z'n harte- lapke. HeeLegaar onderaan schreef ie nog: ,,P.S. en ze heet Annie" Da ze Annie hiette, was 't eenige wat .e'n Moeder den aanderen dag toen wist, niaar Bas wist er zelf ok nie veul meer van. Bas trouwde. Moeder was er nie heelegaar gerust op, maar Bas lachte heur bezurgdheid weg, gooide z'n „moeke" in de locht, vong ze op, kuste ze en zee: ,,schat van 'n moeke van me". Moeder lachte, met twee dikke tranen in d'r oogen. Ze hoopte dat Bas ,,'t goed treffen mocht", waant hij was geboren veur 'tgeluk. Ongeluk zou 'm lam slaan, zoo groot en zoo sterk as ie was, wist moeder. Bas was al 'n heel tijdje getrouwd, as ie zo'n bietje van z'n Anneke weten ging. An- neke was jaloersch. Veul jaloersch. Bas lachte erom. Wa zou Bas ahnders doen? Bas had er nou eenmaal 'n geWoonte van gemokt, om alle moeilijkhedens weg te lachen. En nou heb ik daarstraks wel gesproken over Bas' vijanden. Maar hij had ok veul vrin- den. Ik heb nooit 'nen mensch gekend, die zooveul vrinden en vijanden bezat. Ok had ie vijanden, die hij as vrind be- schouwde. Waant Bas, mee al z'n talenten en geleerdheid, Bas was 'neri slechten men- schenkenner! Dat kiwam, omdat ie dee, as bijna alle menschen doen: hij docht dat ieder- een was, as hijzelf! EnBas z'n soort is maar 'n klein soort. Dus Bas vergiste z'n eigen dikkels. Toen ie z'n eigen niet meer vergiste was ie te oud geworren, om nog veurdeel te hebben van die wetenschap. Anneke was stapelgek op heuren Bas. Maar veuraljaloersch. (Heb ik dat al gazegd? 'k Zal 't nog wel 'n paar keeren zeggen!) Ok had Anneke het hoog in heur wapens. Alleen 'nen kearel as Bas was dan ok in staat, om Anneke te voldoen. Waant ze zag heel goed, dat heuren Bas boven alien uitstak. Ok... boven de lui, die 't verder brochten in de weareld dan Bas. Anneke wier dus 'trotscher! Omkleedde heur schoonheid mee grooten smaak en Bas betaalde geren. Waant da was vrimd met Bas: hjj ver- diende altij wat noodig was. Zonder bereke- ning, zonder moeil(jkheid; maar daar bleef nooit over. Daar zurgde Aumeke patent veur. Bas kost leven van 'n tientje in de week. Enduurder was ie ok nie! Maar Anneke had veul noodig. Bas verdiende 't lachend, gaf 't lachend weg aan z'n „gekke wefke" zoo as ie ze noemde vanweuge heuren jalou- zie en Anneke gaf 't allegaar lachende uit, waaraan wist ze zelvers nie! Bas wier zoo gewend om alles weg te geven, dat ie gin nen gulden meer op zak droeg. Bovendien had Anneke 'm wel verweten, dat ie zoo grif z'n geld weggaf en daarom vond Bas 't goed, weinig op zak te hebben! As Anneke 't zee, die zooveul „verstaandiger" was, dan hij, dan whs 't zekers waar, docht Bas. Maar Bas moest veul harder en veul ge- regelder gaan werken. 't Leven wier duurder, veul duurder. De meiden, de auto, het groote huis.....* en Bas, had nie in de gaten, dat ie dikkels zelf z'n schoenen poetste, hij droeg altqd 't zelfste paar tot 't versleten was; dat 17 en 7X23., terwijl 2126 eenvoudig ver liest door 123. Deze spelgang werd in de partij toegepast. Vervolgens een eindspel uit de partij Kuijer- Vos, wereldkampioenschap 1928 te Amster dam. Zwart: 10, 19, 23. Dam op 24. Wit: 34, 45. Dam op 16. Zwart had zijn dam op 24 geplaatst om zijn tegenstander te verlokken door 3430 en 167 schijnbaar remise te forceeren. Na 167 zou zwart echter fraai geWonnen heb ben door 3540!! (wit 45X34); 1015 (7X29) en 1924. Zeer leerzaam! Kuyer vloog er evenwel niet in. Uit een stand, die voortkwam in een vlug- gertje, ontstond de volgende studie. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Welke opmerkingen hebben de lezers be- treffende de spelgang? 1. 30—24 19 X 30 2. 35X24 4—10 (of?) 3. 28X19 9—14 4. 33—28 14 X 23 5. 28X19 3—9! 6. 24—20?? Op deze fout had zwart eenigszins gere- kend. 6. 13X24! 7. 20X29 18—22 8. 27X18 9—13 9. 18X9 10—14 10. 9X20 15X31! en kwart wint. ie zelf zelden gebruik mokte van de auto en dat z'n groote huis altij leeg stond Waant Anneke was kollesaal jaloersch. Bas werkte, had gin vrinden n66dig en leef- de in z'n studeerkamer, achter boven. IBas veraanderde. Wist ie nie. Lachte minder. Wist ie nie. Bas had en zag gin vrinden meer. Docht ie nie bij. Bas werkte. 't Werk was zwaar. Waant d'n grooten Bas had fn vijanden overgehouden. Die bleef ie bezitten. Nou en dan las ie in de kraant dat Jan, Piet of Klaas, deur hum nooit seerjeus ge- nomen, weer genoemd wier, hoogerop kwam en soms las ie, hoe lui-van-niks bereikten, wat hij veur z'n eigen onbereikbaar achtte. Bas ging piekeren. Hij kwam ok nergens! Sprak niemand. Anneke Daar ging Bas 'n lichtje op. Na twintig jaren huwelijk. Anneke had 'm zoetjesaan ingesponnen, vleugellam gemokt. Anneke had 'm laten werken in d'n duster van 'n achterhoog- gelegen werkkamer, veur heuren weelde, heur plazier en heuren trots. Bas was afgezonderd, vergeten haast en overgableven was er: 'nen pampieren Bas, dien men nog kende uit z'n werk, dat onbekendc vrinden en bekende vqanden had. Hij ging praten met z'n Anneke. En kreeg antwoorden, die hjj van iedereen, maar nooit van Anneke verwacht zou hebben! De weareld viel veur Bas in gruzelemen- ten. Teugeswoorig is Bas alleen. Gin vrouw kan mddr gehouwen hebben van heuren man, dan Anneke, maar Anneke hield tdch nog meer van heurzelvers! Da wier 't ongeluk. Veur Anneke en veur Bas. Da was ok Anneke's jalouzie. Bas tobt. Houdt van z'n Anneke, waarvan ie alleen 't postadres nog maar weet, veur z'n geldzendingen. Zelf leeft ie nouw op 'n durpke veur het tientje per week. Anneke is in den maalstroom gegaan, zoo- as ze dat noemen: Ieveraans hee ze gezocht maar nieveraans 'nen tweeden Bas gevonden. Misschien komt ze nog wel 's terug! Bas hee gezegd: gin voet meer over mijnen drempel Maar as Anneke eenmaal durft, dan dan is Bas d'n eerste, die z'n deurke wagen- wijd opengooit. Ik begon over Huib en z'n Karlien. Om de teugenstelling, amico, van Bas en Anneke! Huib, d'n goeien sul, die minister wier. deur z'n vinnige, lillijke Karlien. Bas, d'n kollesalen reus, die verschrompelde deur z'n schoone, lieve Anneke. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA SAS VAN GENT. Overlijden. 6 Sept. Bemardus Maurice Meuleman, oud 34 j., echtg. van Wilhelmina Dolphina Geertruida van de Winckel. 7 Sept. Arnold August van Leemput, oud 7 j., z. van Johannes Theodorus en van Alice Honorine Augusta Marquinie. SAS VAN GENT. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 12 Sept. j.l. hebben zich in deze gemeente ge- vestigd L. I. Bauwens, zonder, van Selzaete (B.). I. de Grandi en gezin, fabrieksarbeider, van Selzaete (B.). Vertrokken M. Verplanken, zonder, naar Oudenbosch. G. L. Ferket, zonder, naar Hulst. L. A. Antheunis, zonder, naar Hulst. A. Chr. Notschaele, zonder, naar Basse- velde (B.). G. Kindt en gezin, sergeant N.O.I., naar Batavia (N.O.I.) In de ,,Haagsche Post" kwam onlangs een probleem met eindspel voor van den blinden dammer A. M. Olsen te Rotterdam. Aange- zien de winst in de overblijvende stand niet zoo eenvoudig is, leek het ons aardig, de lezers er eens een weekje naar te laten zoeken. De stand op diagram ziet er als volgt uit: ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 II WIT 47 48 49 50 Oplossing 1. 32—28 23X32 gedw. 2. 43—39 32X34 3. 20—15! 22X31 gedw. anders Wint wit de eindstand gemakkelijk. 4. 36 X 27 21X32 5. 15—10 4X15 6. 25—20 15X24 7. 42—38 32X43 8. 48X6 Het eindspel is nu aldus: Zwart: 3 schijven op 3, 16 en 18. Wit: 2 schijven op 6 en 33. Zwart is aan zet. Kan wit nog winnen? We zijn zeer benieuwd naar het oordeel on- zer lezers. Ten slotte een leerzaam eindspel, dat met een geringe wijziging voorkwam in een vtjf- minuten-partqtje. Zwart: 3 schijven op 25, 28 en 43. Wit: 4 schijven op 9, 29, 34 en 37. Wit aan zet speelt 93 dam. Mag zwart nu dam nemen op 48? Oplossingen dezer twee eindspelen zullen we gaame ontvangen v66r 19 September a.s. Voor de goede oplossers is een jaarabonnement op het maandblad ,,Het Damspel" beschikbaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 7