ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN £.4. kom Hij maakt „Schoon Schip No 9196 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland CHARLIER-DENEEF, DE BRUYCKER-DE KUYSCHER, EHMER-MIODELKAMP en BILLIET-RAES TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 14 SEPTEMBER 1934 komen op ZATERDAC 22 SEPTEMBER 1934 om 4 uur km. op de Wfelerbaan TER NEUZEN ter gelegenheid der Kermis uit in een 'Gala-wereldpr©gramma. Een zesdagenwedstrijd in klein formaat GAAT DIT SPORTEVE1MEMENT ZIEIVI LUXOR THEATER. BKsanMX Mmemamuiam&MmBm TER NEUZENSCHE COURANT DE CONFERENTIE DER A. R.-PARTTJ. In de Woensdagavond gehouden conferen- tie der A.-R.-partij te Lunteren, heeft Prof. Dr. J. Ridderbos gesproken over „De Over- heid en de Wet Gods." Spr. zette ulteen, dat wat de Schrift (en bij baar licht ook natuur en historie) ten aaruzien van dit onderwerp leert, niet bestaat in speciale aanwijzingen voor allerlei concrete vragen, anaar in hoofd- zaak beperkt is tot algemeene beginselen en ordinantien waaruit, onder inroeping van de ieiding des Heiligen Geestes de conclusie' moet getrokken worden voor de speciale vragen van staatsbeleid. Aan de hand van Calvijn wees ref. aan, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen de geestelijke regeering, die de godvruchtigheid en den godsdienst onderwijst, en de burgerlijke regeering, tot welker terrein alleen de burgerlijke en uiter- lijke rechtvaardigheid der zeden behoort. Het gezag der overheid, berust op de wet Gods, die van de onderdanen gehoorzaamheid aan de overheid eischt, behoudens de uifczon- dering dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de menschen. Bij bet uitspreken over de gebondenheid vaD de overheid aan de wet Gods moet wel onderscheiden worden tus schen de vraag, of en in hoeverre de overheid aan de wet Gods gehoorzaamheid is verschul- digd en de andere vraag, of en in hoeverre dc overheid geroepen is, de wet Gods te hand- haven. Aan de in natuur en Schrift geopen- baarde wet Gods is de mensch altijd en over- al, dus ook als drager van het overheidsgezag onvoorwaardelijke gehoorzaamheid schuldig. De stelling. dat de overheid de wet Gods heeft te handhaven is, in strengen zin opge- vat onwaar, daar het karakter der wet hand- having door overheidsgezag buitensluit. Men zal hebben te onderscheiden tusschen pri- maire eischen, die de overheid altijd heeft te stellen en te handhaven, en secundaire eischen, waarvan het stellen en handhaven afhankelijk is van omstandigheden o.a. van het zedelijk peil der bevolking. De bevordering van de Qhristelijke religie kan van de overheid niet gevraagd worden als handhaving van de Goddelijke wet, ze kan tot het geloof niet dwingen, maar kan wel als eisch van Gods wet aan de overheid worden gesteld op grond van de overweging, dat zij, gelijk in maatschappelijk en cultureel, zoo ook in religieus opzicht, en gelijk voor het heil der onderdanen, zoo ook voor de eere Gods een nog breedere taak heeft dan het handhaven van een uiterlijke gerechtigheid. Hieilbij is echter te bedenken, dat de zorg voor den kerkedienst en de prediking de eigenlijke taak der kerk zijn, en dat de over heid zich heeft te wachten voor alle be- moeiing, die deze in haar vrijheid belemmeren, en voorts dat in ons land ook het gemengd karakter der bevolking en het in geestelijk opzicht sterk wisselend regeerbeleid factoren zijn, die alle ingrijpende [bemoeiing der over heid in dit opzicht bedenkelijk maken. Art. Ill van het A.-R. program, toesloot spr.: ,ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; z66 evenwel, dat het Staatsgezag ten onzent noch rechtstreeks, gelijk in Israel, noch door de uitspraak van eenige Kerk, maar in de conscientie beide van overheid en onderdaan aan de ordinantien Gods gabonden zij", vereischt herziening, daar de band der overheid aan de Wet en het Woord Gods hier niet op de juiste wijze en ook niet in overeenstemming met de gel- dende meeningen in onzen kring wordt be- schreven. Op het referaat van Prof. Ridderbos, gehou den op bQvengenoemde conferentie, is een fbreede bespreking gevolgd, die Woensdag- morgen werd voortgezet. Aan deze discussie werd deelgenomen door Prof. Dr. H. Dooye- weerd, Proef. Dr. V. H. Rutgers, Dr. H. Co lijn, Prof. Dr. G. M. de Hartogh, Mr. J. W. Noteboom, Prof. Dr. J. Severijn, Prof. Dr. H. Th. Vollenhoven. Prof. Dr. J. Waterink en J. Schouten. Dr. Colijn verklaarde, dat hij, de wensche- lijkheid tot wijziging van art. 3 van het pro- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 54) Vervolg. Guy zette zich aan de schrijftafel en maakte eenige aanteekeningen. ,,Nog iets anders?" vroeg hij. ,,Niets meer", antwoordde Tony. „Ja, zorg, dat Spalding onze spullen inpakt en dat Jen nings de auto gereed houdt de Rolls na- tuurlijk. En als je nog tijd over hebt, maak dan die oogenblikken ten nutte, om je testa ment te* maken." Hij nam zijn jas, die nog over den stoel hing. „Waar ga je naar toe vroeg Guy. Tony stak een sigaret op. ,,Ik ga naar een matinde", zei hij, „naar de opera comique." Gedurende een paar seconden staarde Guy hem met verbazing aan. ,,Een matinee!" herhaalde hij. „Wat moet je in 's hemelsnaam Toen scheen hem plot- seling een licht op te gaan. „0 jai je moet zeker naar Molly Monk. Denk je, dat zij je van eenig nut kan zijn?" Tony liep naar de deur. „Ik zou graag een velletje papier van haar Willen leenen. Ik zal het haar tenminste vragen." Met een wantrouwend glimlachje nam de portier van de opera comique het kaartje van Tony in ontvangst en antwoordde op het ver- zoek, om miss Monk onmiddellijk voor een dringend geval te mogen spreken, op dezelfde manier. „Ik zal het kaartje laten bezorgen, sir", zei hij, „maar 't zal niet tfeel baten. De directeur gram der A.-R. partij in abstracto beamend, van meening was, dat, alvorens aan dit mo nument iets gewrjzigd wordt er volkomen zekerheid moet zijn over den inhoud, en de redactie van een nieuiw artikel. De tijd is daarvoor z.i. nog niet aangelbroken. De eerste vergadering werd door Dr. Colijn gesloten. BEDRAGEN INGEHOUDEN BIJ VERKOOP VAN AARDAPPEES. Het Tweede Kamerlid Vervoom heeft aan den Minister van Economische Zaken de vol- gende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat een groot aantal landbouwers, die in 1933 en in 1934 aardappelen van den oogst 1933 hebben ver- kocht, nog niet hetotoen ontvangen het bedrag hetwelk bij den verkoop op de koopsom werd ingehouden, ingevolge de daarvoor gegeven voonschriften Weet de Minister, dat tengevolge der niet tijdige uitbetaling van deze bedragen een groot aantal landbouwers in financieele moei- lijkheden komt en altbans daardoor groote schade lijdt Wil de Minister bevorderen, dat de uitbe- talingen, waar deze nog niet hebben plaats- gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschie- den ingevolge de door Z. Elxc. daarvoor ge geven voorschrif ten BEPERK1NG VAN BIJZONDERE TOEWIJZINGEN VAN CONTINGENTEN De ervaring iti het tjjdvak, dat de Crisis- Invoerwet van kracht is, opgedaan, heeft duidelijk aangetoond, dat tal van importeurs van goederen, die aan contingenteering zjjn onderworpen, een niet juist gebruik van de hun ter beschikking gestelde vergunningen weten te maken. Het Is o.a. gebleken, dat zij in den aanvang van een contingenteeringsperiode hun ver gunningen zooveel mogelijk gebruiken voor den invoer van goederen, die ook hier te lande in voldoende mate worden vervaardigd. Het gevolg van deze handelwijze is in tal van gevallen geweest, dat men tegen het einde van den contingenteeringstermijn moeilijk- heden ondervindt en dan aanvragen indient met de motiveering, dat de desbetreffende goederen, waarvoor men vergunningen vraagt, door de Nederlandsche industrie niej. of niet spoedig genoeg kunnen worden geleverd. Het belang van importeurs en van grond- stoffen-importeerende fabrieken brengt dus mede zich er steeds rekenschap van te geven, dat vergunningen in beginsel moeten worden gabruikt voor die artikelen, welke hier te lande niet verkrijgbaar zijn. Een niet geheel juist gebruik van vergun ningen kan bij een beroep op het niet ver krijgbaar zijn van bepaalde goederen hier te lande onder geen voorwaarde aanleiding zijn voor het toestaan van overschrijding van de contingenten. PRIJSREGEEING VOOR BENZINE? Er zijn, naar het Hibl. vemeemt, van re- geeringswege plannen in voorbereiding am een regeling te ontwerpen waarfoij de verkoop van benzine aan de benzinepompen aan vaste prijzen zal zijn gebonden, die overal gelijk zullen zijn. De strekking van den maatregel zou zijn te beletten dat aan de „vrije pompen" benzine goedkooper wordt verkocht dan aan de pom- pen der olie-maatschappijen. Hierbij is zooal hiet direct dan toch indi rect de invoer van benizine in ons land door de trusbvrije Amerikaansche raffinaderijien betrokken. Deze raffinaderijen kunnen tot nu toe in ons land, zonder dat zij daar zelf over een distributie-apparaat beschikken, een afzetgebied vinden bij de vrij talrijke vrije handelaren, mits het product kan concur- reeren met dat hetwelk door de verkoop- maatschappijen van de Koninklijke en de Standard Oil aan den man wordt gelbracht. Indien de prijzen gelijk moeten worden ge steld dreigt het trustvrjje product een deel van zijn aantrekkelijkheid te verliezen voor den kooper en daardoor zullen de afzet- mogelijkheden weer beinfluenceerd worden. DE DREIGENDE STAKING IN DE BELGISCHE MIJNEN. De staking in de Belgische mij nee in ver- band met een door de directies aangekondigde loonsverlaging van 5 pet. dreigt nog steeds; er is nog geen overeenstemming bereikt. Breekt de staking Maandag inderdaad uit, 1 dan kunnen weer vele moeilijkheden worden verwacht. Naar verluidt zou Koning Leopold voomemens zijn onafhankelijk van de even- tueele bemiddlingspogingen van de regee- ring, ook persoonlijk te intervenieeren ten i einde het land voor de ramp van een nieuwe mijnwerksstaking te behoeden. De Koning J zou er, naar het Hbld. weet te melden, bij de mijndirecties op aan willen dringen, de loonen der mijnwerkers onaangetast te laten en pas tot een verlaging over te gaan wanneer het i indexcijfer werkelrjk noemenswaardig is ge- j daald, wat thans nog geenszins het geval is. Koning Leopold is van meening, dat de moei lijkheden, waarmede de mijnbouw te worstelen heeft, niet te overwinnen zijn door de toch j al zoo karige loonen maar steeds weer te blijven besnoeien, doch dat de mijnbouw in samenwerking met de regeering een oplossing dient te zoeken in de richting van een alge- heele reorganisatie van het tegenwoordige stelsel van productie, afzet, import en export. Met zijn optreden voor het op peil houden van de mijnwerkersloonen zal de Koning de belofte inlossen die hij 4 maanden geleden te i Paturage op het terrein van de Fief de Lam- brechie, waar toen juist de ontzettende catastrophe had plaats gehad, aflegde. Hij verklaarde toen alles te zullen doen om te verhinderen dat de loonen andermaal ver- laagd zouden worden. De emstige botsingen aldaar tusschen onge- veer 4000 stakende textielarbeiders en 250 man der nationale garde hebben den geheelen nacht op Woensdag voortgeduurd. Tot heftige gevechten is het ook gekomen in Central Fails in denzelfden Staat, waar de stakers zich op een kerkhof hadden ver- schanst, waar zij dekking vonden achter de grafsteenen. Daar ontvingen zij de oprukken- de soldaten van de nationale garde met een hevig bombardement van steenen. Tenslotte slaagde men er in de stakers van het kerk hof te verwijderen, doch de strijd werd met onverminderde verbittering voortgezet in de met traangaas gevulde straten. De stad lag j volkomen in het duister, daar de stakers alle straatlantaams hadden vemield. Het aantal gewonden was zoo groot, dat een speciaal ver- bandstation moest worden ingericht. In Rhodes Island, Connecticut en Maine is de nationale garde gemobiliseerd daar men nog meer onlusten vreest. De stakingsleiding heeft bekend gemaakt, dat zij de arbitrage-commissie een aanbod zal overhandigen, wanneer gedurende de onder- handelingen de fabrieken worden gesloten. Een verklaring van de vakver- eenigingen. De leiders der vakvereenigingen hebben ver- klaard dat ze van nu af niet meer de verant- woordelijkheid op zich nemen voor mogelijke onlusten, daar de Werkgevers de militie te hulp hebben geroepen. Dit is, naar uit New- York wordt gemeld, een zeer duidelijke waar- schuwing van de leiders der vakvereenigingen, die zich tegen de in vele kringen als onnuttig beschouwde mobilisatie der militie richt. ESSEN VERARMT. Volgens de Boersenzeitung staat Essen, eens een der rijkste steden in het Roergebied, in de gemeentebegrooting van 1933 voor een tekort van 714 millioen mark. De eerste burgemeester heeft hiervan in een gemeenteraadseitting mededeeling ge- daan. Hij voegde hieraan toe, dat van de totale uitgaven van 90 millioen mark, 45 mil lioen in 1933 was besteed aan openbare steun- verleening. Vroeg er, zoo zeide hij, kon Essen zich een rijke stad noemen, want het bezat 140 millionnairs, een openbare steunverleening bestond toen niet. Er zijn nu nog slechts zeven millionnairs overgebleven. OIPNIEUW ERNSTIGE STAKINGS- ONLTJSTEN IN DE VER. STATEN. Men ziet nog steeds niet veel kans op een bijlegging van het groote conflict in de tex- tiel-industrie. De nationale garde van Rhodes Island, is gemobiliseerd in verband met wan- ordelijkheden te Saylesville, waar bij een bot- sing tusschen stakende textielarbeiders en politie vijf personen door kogels zijn gewond. BUURTVERKEER HOEDEKENSKERKE— GOESMIDDELBIRG. Naar de ,,Msb." verneemt heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten eerlang, ver- moedelijk nog voor 1 October a.s., buurtver- keer in te voeren op het baanvak Hoedekens- kerkeGoesMiddelburg. DE STORMACHTIGE VAART ROND WALCHEREN OP 20 AUG. Men zal zich herdnneren, schrijft de Midd. Crt., dat op 20 Aug. j.L, de vaart rond Wal- cheren van den Prov. Stoomboot Dienst, een beetje raar verliep. Het woei stormachtig en de passagiers werden vrijwel allemaal zee- ziek. Een hunner trof zelfs een ongeluk, de gevolgen waarvan hij op 't oogenblik nog nauwelrjks te boven is. Een der passagiers, niet de laatstbedoelde, heeft gemeend een klacht over 't geval bij de bevoegde instantie te moeten indienen. Hij ontving als antwoord daarop het volgend schrijven van den inspecteur voor de scheep- vaart in het 2e district: ,,Ik heb de eer U mede te deelen dat mij na onder2oek is gebleken dat tijdens de vaart rond W'alcheren op 20 Aug. 1934, de passa giers, wat de zeewaardigheid van het schip betreft, niet in gevaar zijn gebracht. Het is voor de passagiers welke niet zee- vast waren, «en onaangename reis geweest wegens de voorgekomen zeeziekte door het slingeren en stampen van het schip, maar dat zal bij elk schip voorkomen, hetwelk buiten- gaats wordt gebracht. De Provinciate Stoomboot Dienst heeft zich echter niet gehouden aan de voorwaarde, ver- meld op de vergunning, dat de reizen alleen plaats mogen hebben bij goed weer." WILS-PlinU MT-usm laat geen bezoekers in de kleedkameTs ko men, vooral niet gedurende de uitvoering." Tony, die inmiddels een sovereign tusschen zijn vingers heen en weer gedraaid had, legde het geldstuk naast zijn visitekaartje neer. „Dat is geWeldig jammer," zei hij peinzend. Op het gezicht van het goudstuk verhelder- de het anders volkomen onverstoorbare ge- laat van den portier tot een bereidwillig glim lachje. „Ik zal het zelf even brengen, sir", ver klaarde hij haastig, terwijl hij opstond. „Het is natuurlrjk een hoogst belangrijke bood- schap Met het kaartje in zijn hand^vloog hij zijn hokje uit en verdween door een tochtdeur, die tot de trap toegang gafAan het vlugge stap- pen op de treden, was duidelijk af te meten, welk een verbazende motorische kracht de souvereign hij den luiaard had ontwikkeld. Betrekkelijk spoedig Was hij weer terug; zijn gezicht straalde alsof hij een overwinning had behaald, die hem reuzemnoeite had ge- kost. ,,'t Is dik in orde", kondigde hij fluisterend aan. ,,Kom maar mee, sir, zij is juist vrij." Hij ging Tony voor, de trap op tot aan het eerste portaal, waar hij voorzichtig op de tweede deur klopte. Een geheimzinnig doende juffrouw, uit Wier mond een paar dozijn spel- deknopx>en staken, deed de deur open en on middellijk daarop klonk de vroolijke heldere stem van Molly. ,,Ben jij het Tony? Ja? Kom dan maar bin- nen." Gevolg gewende aan de uitnoodiging, be- vond Tony zich het volgende oogenblik in een klein, holder verlioht vertrek. Het hoofdmeu- bilair bestond uit een grooten spiegel, een lange, smalle toilettafel, een gemakkelijken leimingstoel en een niet te beschrijven collec- tie van costumes, welke langs den wand aan haken hinigen. Molly zat in den stoel. Zij was gekleed als eenvoudig boerinnetje; wel te verstaan een boerinnetje uit een opera comique, wier Wee ding bij het koeienmelken Weinig practisch nut zou biijken te beizitten. „Q. Tony!" riep zij, „gelukkig, dat je ge komen bent." Vervolgens wendde zij zich tot haar costumiere. „Je kunt Wel gaan, Jane", zei ze. „Ik moet mijnheer alleen spreken." Na deze wenk verliet de juffrouw met de spelden de kamer en Molly sprong zoodra zij weg was van haar stoel op. „Is er iets bijzonders gebeurd, Tony?" vroeg zij met opgewonden stem. „Ik weet niets, be- balve hetgeen ik in de kranten heto geiezen. Ik heb je tWeemaal opgebeM, maar „Hoeveel tijd heb je nu?" vroeg Tony. JZij keek op een klein zilvenen klokje, dat op de toilettafel stond. K Ongeveer tien minuten. Dan moet ik gaan, om een lied te zingen en daarna volgt de pauze." ,,Ik kan je alles wat ik weet, in tien minu ten vertellen", zei Tony, „als je mij niet in de rede valt." Molly trippelde vlug naar de deur en draaide den sleutel om. „Steek maar van wal", commandeerde zij. Vroeger zou het Tony totaal onmogelijk ge weest zijn, de eenigszins gecompliceerde ge- heurtenissen der laatste vier en twintig uren, in den korten tijd welke hij tot zijn beschik king had, duidelijk te verhalen. De praktijk had echter zijn talent als geschiedverhaler aanmerkelijk ontWikkeld en zoo wist hij alles, zonder eenig belangrijk punt over te slaan, voor haar duidelijk te maken en hield nog ruim anderhalve minuut over. Molly was een uitstekend toeihoordster. Zij stond bewegingsloos hij de deur, met haar on- derlip tusschen haar hagelwitte tandjes ge- klemd, met gespannen aandacht te luisteren. Zelfs toen hij ophield met spreken, bleef zij nog een oogenblik zwijgen. Dan kWam zij met een plotselingen ruk naar hem toe en vestig- de haar door opwinding flikkerende blauWe oogen strak op hem. Zichtbaar bedwong zij zich echter en zei toen met kalme stem: „Is het je beslist voile ernst Tony, hem te volgen Ga je heusch vanavond scheep naar Braxa?" ,,Ja, dat doe ik", zei Tony op ongewoon emstigen toon. ,,Zooals ik je heb verteld! heb ik pas ontdekt dat ik Isabel bemin en ik zie geen ander middel, am haar terug te krijgen." ,,En geloof je, dat dit plan eenige mogelijk- heid biedt!?" Zij stelde de vraag zoo diep emstig, dat elke zweem van sarcasme Was buitengesloten. „Zeer weinig", bekende hij eerlijk, „maar per slot van rekening kan men nooit weten, hoe het loopt." Hij zweeg een oogenblik. „Tot op zekere hoogte, Molly", voegde hij er aan toe. „hangt het van jou af." Plotseling hield zij haar adem in. „Van mij?" Tony knikte. Jij bent mijn troefkaart", zei hij optimistisch. ,,Je hebt die geteekende pas, welke onze vriend Peter zoo vriendelrjk was je te geven en waarmede jij overal in Livadia toegang hebt als hij koning wordt?" ,,Ja", zei Molly langzaam. ,.Welnu, als jij dat ding op 't oogenblik niet noodig hebt, zou ik je ulterst verplicht zijn, als je het mij zoudt willen leenen. Als het maar de kelft doet van hetgeen er in staat, zou het mij drommels goed te pas komen." Br ontstond een oogenblik van stilte en toen drong het geluid van haastige voetstappen tot hen door en Werd er een seconde later hard op de deur geklopt. ,,Miss Monk, optreden", riep een schelle, doordringende stem. Molly keek in de richting van het geluid. „In orde, Charles'^ riep zij kalm terug; toen keerde zij zich om en keek in den spiegel. ..Binnen een paar minuten ben ik terug, Tony", sprak zij, terwijl zij een en ander aan haar toilet in orde bracht. „Daar staan de si- garetten en maak je maar niet bezorgd om die pas. Dat komt in orde." „Dus je wil'm mij Jeenen?" riep Tony dank- baar. Op den drempel bleef Molly even staan en keek hem ondeugend met haar heldere kij- kers aan. ,,Neen!" zei ze. „Ik leen 'm je niet, maar ik zal 'm zelf op reis medenemen." Want ook de uitwerking van haar laatste woorden op Tony moge geweest zijn, zooveei Ingez. iyxcu. DE OOFT- EN TUINBOUWTIENTOON- STELLING TE ZUIDZANDE. De tentoonstelling van ooft- en tuinhouw te Zuidzande op 22, 23 en 24 September a.s. be- looft een succes te worden. Een groote tent, 60 X 18% M., zal alle inzendingen bergen. Er worden prachtige standen ingericht door de afdeelingen van de maatschappij en verschil- lende kweekers, terwijl ook particulieren heel wat van plan zijn. Vermoedelijk zal er op cactus-gebied aardig wat te beWonderen val- len! Met het oog op de minder gunstige tijds- omstandigheden worden de toegangsprijzen laag gehouden. De feestcommissie heeft gezorgd, dat er behalve van fruit, groenten, planten en bloe- men nog te genieten valt van veel muziek en zang en 's Zondags van een schitterend vuur- werk, zoodat er op een paar gezellige dag'en gerekend kan worden. Zaterdags heeft een korfbalwedstrijd plaats tusschen een* Middelburgsch en een Zuid- zandsch tWaalftal. Het is te hopen, dat de Zuidzanders niet al te vermoeid zullen zijn van de vele feestvoorbereidingen De koningin had bezoek. Toen Ter Neuzen eenige weken geleden voor het eerst Claudette Colbert een groote rol zag spelen, was het een openbaring: „Torch Singer" Nachtclub-madonna is een der films geweest die men door ve6i seizoenen heen onthoudt. Thans krijgt men haar opnieuw te zien, en we6r verbaast men zich over het zuivere en klare en charmee- rende talent van deze vrouiw: een filmactrice Ibij de boogste gratie die een kracht, een overtuigendheid en een plastiek bezit als uiterst weinig anderen. Zij speelt dit stuk van Coward dat de wereld al» ,,The queen was in the parlour" kent met een volmaakte gratie, een vol- maakten stijl en een volmaakt cachet. Zrj is tot in bet kleinste onderdeel dit koninginne- tje dat na een miseraJbel huwelijk Parijs en alle vreugde van Parijs als redding- voor baar ziel zoekt; dat daar den man ontmoet van wien zij vol en groot en diep gaat houden, en dat dien man weer moet verlaten als haar ko- ningsplicht haar roept. Ge ziet haar wezen openbloeien in een stil geibaar waarin haar heele Iiefde leeft; ge ziet. haar even stil en evenzeer aandoenlijk in haar smart, wanneer zij alles opgeeft voor haar land dat zij moet gaan regeeren. Dan dapper: in den vasten wil van dat regeeren Mies wat zij kan te maken;, dan verscheurd, wanneer opeOns de man weer voor haar staat en heel het kaartenhuis van plichtsvervulling stuk ligt; en ge ziet haar groot en droevig in den nacht voorafgaand aan haar vorsten-huwe- lijk: den nacht waarin zij haar geiiefde tot zich toelaat Een groot actrice. Zij heeft een stijl en een Ibekoring en een smaak, waarin zij niemand imiteert; zij is een klasse op zichizelve. Geen van de trues of de manieren van haar groote mededingsters heeft zij noodig: in voaSfcOViftSsA eenvoud is zij door en door zichizelve, en haar - prachtige talent komt onbesmet en ongema- niereerd uit haar natuurlijke en soibere en klare spel te voorschijn. Met March als een uitnemend partner geeft zij dit verhaal op een manier die Coward's taal en situatie op hun allerbest en allerfijnst lanceert. Is het geluk van het begiin en in de spanning van het midden slechts het slot valt even uit den toon is ieder woord en elk gebaar brillant; men kan zich het voortreffelijke stuk niet gaver. niet bekoren- is zeker, dat hij toen zij terug kwam, zich ta- melijk goed had hersteld. Zij vond hem name- lijk op zijn gemak achterover in den stoel zitten met een sigaret tusschen zijn ippen even rustig als toen zij de kamer verliet. Waren die laatste Woorden ernst, Molly'" vroeg hij op zijn gewone vriendelijke manier. Terwijl hij sprak stond hij op, om plaats voor haar te maken en zij maakte er aan- stonds gebruik van, want zij was een weinig buiten adem. ,Ja". zei ze, „volkomen ernst. Als je dat papier van Peter wilt hebben, moet je mij medenemen naar Livadia." Zij Wachtte even en keek naar hem op. ,,Zeg maar ja, Tony" voegde zij er energiek aan toe, „zie je niet dat ik niet scherts?" Tony, die met eerbiedige bewondering op haar neerblikte, knikte. „Ik zie, dat het emstig gemeend is, Molly", zei hij kalm, „maar het is zooiets als een don- derslag uit een helderen hemel. Het zal geen aangename reis zijn, als de boel verkeerd uitvalt." Molly ging op den hoek van den toelettafel zitten en stak een sigaret op. ,,Beste Tony, ik ben maar een actrice varr de opera comique, maar daaruit volgt nog niet dat ik een idioot ben. Ik begrijp volko men, dat wij ons in een avontuur begeven, dat zoo gevaarlijk en hopeloos is als ooit een avontuur is geweest. Indien Da Freitas het: ontdekt, geloof ik, dat het twintig tegen een is, dat niemand van ons ooit zal terugkeeren." ,,Ben je nu voldaan?" vroeg zij. „Ja, je schijnt een goeden kijk op den toe- stand te hebben", beaamde Tony. ,,Maar daar is het niet minder gewaagd om." Een oogen blik zweeg hij. ,,Lieve hemel, Molly, 't is dWaasheid, neen, krankzinnig!" ,Dat zie ik niet in", antwoordde Molly halsstarrig. ,,De plaats van een vrouw is aan de zijde van haar echtgenoot, vooral wanneer hij met een andere vrouw er van door is ge- gaan." (Wordt vervolgd.>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5