ALGEMEEN NSEUWS- EN AOVERTENTIEBUO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN L.A. komtfL Hij maakt Schoon Schip No. 9194 MAANDAG 10 SEPTEMBER£1934 74e Jaargang Buitenland De laatste dagen der Feestweek. EERSTE BLAD TER NEUZEN. 10 SEPTEMBER 1934. AXEL. SAS VAN GENT. r<n -~rTirYfi Trfmum TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post A_bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. L'ltgeefsterFirma P. J. VAIN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ,-*3 ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor eiken regel meer 0,20. RLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar piaatsruimte berekend. HandelsadverTentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor ,<Je uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND, EEN OORLOGSHERINNERING. iHet met de hand geschreven ontwerp van het Belgische antwoord op het Duitsche ulti matum van Augustus 1914, dat gedurende den geheelen oorlog in een tuin te Antwerpen verborgen is geweest, is thans aan de Bel gische regeering ter hand gesteld am in 's lands archieven te worden bewaard. iDe opstelling van het antwoord was opge- dragen aan den toenmaligen minister van justitie, Carton de Wiart, en de ministers Van den Heuvel en Paul Hymans, nadat koning Albert op 2 Augustus een kroonraad had bij- eengeroepen. Het ontwerp vertoont talrijke correcties. Toen de Belgische regeering haar zetel naar Antwerpen had verplaatst en besloten was, dat Carton de Wiart aan het hoofd van een delegatie naar de Vereenigde Staten zou ver- trekken, vertrouwde de minister het ontwerp toe aan een rechter in Antwerpen, die het vei- ligheidshalve in zijn tuin begroef. Wei zijn er tijdens den strijd in de onmid- dellijke nabijheid granaten neergekomen, maar na den oorlog is het historische document on- geschonden weergevonden. EEN DROEF BERICHT. Naar we vememen is de heer Ph. J. Oal- lenfels. notaris alhier, die de vorige week op een vacantiereis naar Noorwegen vertrok, nog de vorige week emstig ongesteld gewor- den, en zou, volgens de laatste berichten die ongesteldheid een noodlottig verloop hebben genomen. EEN OPROEP OM TE HELPEN! Wij vestigen de aandacht op de in dit num- mer voorkomende advertentie waarin een be- roep wordt gedaan op de medewerking der ingezetenen am schipper M. ten Hoeve, die dezer dagen door brand alles verspeelde, weer aan een scheepje te helpen. Wanneer ieder daaraan naar vermogen mee- helpt, zal een arbeidzaam man weer in de ge- legenheid zijn zijn brood te verdienen. GEVONDEN VOORWERPEN. IDe Inspecteur van politie alhier maakt be1", kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voortverpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Voetbalschoenen en zweep, wed. D. v. Hecke, Dekkerstraat 27. Portemonnaie met inhoud en een armband, P. v. d. Bulck, Nieuwediepstraat 78. Autodop, Bureau van politie. Aanzetstaal voor slagers, J. P. Vroegop, Donze Visserstraat 42. iBroche, P. A. Smolenaar, le De Feijterstr. 25' Roeiriem, C. A. Smidt, Dwarsstraat 8. Taschje van een fototoestel, D. de Witte, Dijikstraat 61. Kindertaschje, D. Versloot, Axelschestr. 71. Belastingmerk, P. v. Broecke, DrieWegen O 70. Broche, J. de Regt, Tholensstraat 42. iSierspeld, Bureau van politie. Belastingmerk, P. Liebens, Rusthuis. ONDERVOORZITTERS LANDBOUW CRISIS-ORGANISATIES. De Minister van Economische Zaken heeft aangewezen als ondervoonzitter van de stich- ting landibouw crisis-organisatie voor Zeeland, gevestigd te Goes, A. E. Langenhorst te Hulst. BEGRAFENIS IR. J. W. v. d. VEGT. Op de begraafplaats Oud Kralingen te Rot terdam heeft Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling, vooral van de zijde der beheerende colleges van tram- en lokaal- spooiwegen, uit de kringen van ingenieurs, van directeuren en oud-directeuren van ge- meentebedrijven en diensten en van het per- soneel en oud-personeel van de Rotterdamsche electrische tramweg maatsohappij, de begra- fenis plaats gehad van den te 's Qravenhage averleden oud-directeur van de R. E. T. M., presidemt-commissaris van de R. T. M. en commissaris van enkele andere tramwegmaat- schappijen in Nederland Ir. J. W. v. d. Vegt. Onder de vele belangstellenden die de met bloemen gedekte baar naar de groeve volg- den, bevonden zioh de heeren Prof. Ir. J. Nelemans, oud-hoogleeraar aan de Techndsche Hoogeschool, Mr. K. P. v. d. Mandele en C. Wind van Merkesteyn, commissarissen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en van de S. H. W. Mr. K. P. v. d. Mapdele sprak uit naam van commissarissen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en de tram Hulst WaJsoorden woorden van dankbaarheid. Toen de heer v. d. Vegt tot hen kwam, was het werk niet gemakkelijk, als de moeilijkheden glansrijk zijn doorstaan, was dat voor een groot deel te danken aan de capaciteiten van Ir. v. d. Vegt. Vandaar de gevoelens van er- kentelijikheid. Zijn open, ronde, eerlijke na- tuur, waarvan altijd charme en vroolijkheid uitging, maakte hem bij ieder ibemind en zijn regelmatige komst in Zeeland werd altijd met vreugde tegemoet gezien. Hij hield van Zee- land, doch Zeeland hield ook van hem. Niet alleen was dat zoo in den kring van zijn in- tieme medewerkers, doch ook in den kring daar random. Met groote dankbaarheid en vriendschap zal men hem blijrven gedenken. Een neef, Ir. v. d. Vegt, direct^ur van ge- meentewerken te 's Gravenhage, bracht dank aan den levenslustigen, gastrvrijen oom, van wiens blijde geizicht alien hielden, en die in de latere jaren het middelpunt van den familie- kring was, waama de zoon dankte voor de belangstelling, zijn overleden vader getoond. Muzikaal uitstapje. In navolging van „Concordia" maakte j.l. Zaterdag de Chr. muziekver. „IIosanna" haren jaarlijkschen tocht naar de buitenwijken Ma- grette, Schapenbout en Zoute Spui. De opge- wekte marschmuziek van dit korps bracht een aangename afwisseling en vertier in de anders volkomen landelijke sfeer dezer gehuchten. V66r zonsondergang was het korps, dat dit toertje per autobus maakte, weer terug in de stad. Gesloten. Wij vememen, dat door het vertrek van de Eerw. Zusters van het Moederhuis te Ouden- bosch de R.K. Frobelschool alhier voorloopig gesloten zal worden. Verdwijnend „oud-Axel". Niettegenstaande Axel's historie zich in de nevelen der grijze oudheid verliest is er bitter weinig overgebleven dat ons aan een ver of grootsch verleden herinnert. Zoo constateerden wij hedenmorgen -tot onze teleurstelling dat een beeldhouwwerkje in den vorm van een soort engelen of Madon- nakop uit den hoek van een muur van het zich in eigendom der familie Van Campen in den z.g. ,,Verloren Hoek" bevindende perceel is verWijderd. Volgens de overlevering zou hier een paar eeuwen geleden een zeemans-herberg of logement hebben bevonden, (naar men met zekerheid meent te weten in ditzelfde perceel, welke den naam droeg van „Het Gulden Hoofd"). En al weten wij niet of aan dit nog steeds daaraan herinnerende ornament bijzon- dere kunst- of beeldhouwkundige waarde moet worden gehecht, toch is het te betreuren, dat men met de restanten van ,,oud Axel" niet wat zuiniger omspringt; want uit een histo- risch oogpunt hebben deze dingen ongetwijfeld wel waarde. Ligt op dit terrein b.v. voor een oudheidkundige kring niet een prikkel tot meerdere activiteit. Sloopershanden en de verzamelzucht van enkelingen doen o.i. in dit opzicht veel kwaad. Maar inmiddels is weer een stukje historie uit ons stedeke verdwenen. Muziekfeest. Met een voorspel van bliksem en donder zag men in 't Sas met eenige bezorgdheid den Zondag tegemoet. Want deze Zondag was aan de Muzen gewijd en wanneer de tegehwerken- de elementen hun lusten bot mochten vieren, zou er van dezen Muzendag niet veel terecht komen. Gelukkig bleek deze vrees ongegrond, want de natuur heeft zich zoowel over de Sassche bevolking als over degenen, die op dezen dag een muziekfeest op touw hadden gezet, zeer minzaam betoond, zoodat het in elkaar ge- zette programma zonder hiaten en intermez zo's regelmatig kon worden afge*werkt. Teneinde dezen zoogenaamden tweeden ker- miszondag te kunnen vieren had een feestcom- missie de medewerking van eenige binnen- en buitenlandsche muziekvereenigingen ingeroe- pen, zoodat tegen een uur of drie een muziek- stoet door de straten kon trekken, aan het hoofd waarvan de muziekvereeniging ,,De Ver eenigde Vrienden" de rij opende. Na den gebruikelijken tocht door de straten en de officieele receptie werden door de deel- nemende gezelschappen op eenige kiosken de daartoe uitgekozen nummers ten beste gege- ven, naar welke door veel belangstellenden met aandacht geluisterd Werd. Als novum bij dezen muziekdag, die meestal door harmonie- en fanfaregezelschappen werd opgeluisterd, was de Ter Neuzensche Mond- harmonica-vereeniging verschenen. Deze ver- sehijning heeft veel ertoe bijgedragen om den toeloop van vreemdelingen te bevorderen en de eigen menschen, die anders gewoonlijk hun heil naar de Selzaetsche cinema's zoeken, in de plaats zelf te houden. Zij stond het meest in het teeken der groote belangstelling, vooral ook door het ten gehoore brengen van een muzikaal programma, dat zich in de populaire belangstelling van zoowat iedereen mag verheugen. Het zou onbiUijk zijn de andere medewer- kende vereenigingen niet den lof te geven, dien zij verdiend hebben bij het ten gehoore brengen harer uitgelezen repertoire-nummers. Doch nieuwigheden, ook op muzikaal gebied, hebben nu eenmaal reeds een goede noot bij het publiek, alleen om reden zij geheel anders zijn, dan hetgeen men steeds geWoon is. In alien gevalle heeft, naar het oordeel van degenen, die er over kunnen oordeelen en dat zijn in de eerste plaats de organisatoren, dit muziekfeest aan het doel beantwoord, waar- voor het op touw gezet is. 'Het moet tevens als slot beschouwd worden van de zomercampagne. Want gewoonlijk be- gint men, na afloop van dezen tweeden ker- miszondag, zich voor te bereiden op de eigen- lijke campagne, waarop werkend en nering- doend Sas thans reeds het oog gericht heeft. Vrijdag was het, na de voorgaande twee drukke dagen, een betrekkelijk mstige. Het bleef mooi weer. De bevlagde en versierde straten waren aanvankelijk alleen het teeken, dat hier feest werd gevierd. De renners. In den namiddag begon evenwel weer het vervolg van het programma, n.l. een weg- wedstrijd, uitgeschreven door de wielrenners- veieeniging „Trap Deor" alhier. 't Was wel op 't kantje af geweest, doch het was aan het bestuur der feestcommissie toch nog mogelvjk gebleken, de volgens de Motor- en Rijwielwet noodige ontheffing van het provinciaal bestuur te verkrijgen. 't Was wel jammer, dat het niet meer mogelijk was een nader bij de kom gelegen terrein voor den wedstrijd te vinden. Toch bleek, dat er tegenwoordig voor deze sport veel belangstelling is, want in de om- gavir.g van het terrein van den start, in den Nicuw Neuzenpolder, was een talrijke menigte belangstellenden aianwezig, die de verrdchtin- gen der renners hehben gevolgd, en, bij het passeeren, hun favorieten hebben aange- moedigd. Er waren voor de klasse A 17 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. Leenknecht, bekei geschonken door V.G. Citron, 2. Ploe- g&ert, palm, 3. Van de Velde, verguld me- uail'e geschoniken door de fesetcommissie. 4. Rammeloo, lauwerkrans, 5. J. Eekman, sche- merlamp geschonken door Paul Meiler te Amsterdam, 6. Hermans, rennerskruikje met netje. 7. Kervink, idem, 8. Den Exter, rugzak met kruikje, 9. Breepoel, rugzak met netje. Premies werden gegeven als volgt: de le, 2e, 3e, 5e, 6e en 7e, achtereenvolgens gewou- nen door Leenknecht, Van de Velde, Leen knecht, Van de Velde, Leenknecht, Leen knecht, Leenknecht. De 2e premie gewonnen door Van de Velde bestond uit een prachtige vaihelm, geschonken door den heer I. Fon- teijn, de andere premies bestonden uit giften van de heeren Faas, O. de Vries, G. Luijk en de vereeniging ,,Trap Door". Klasse B. 5 deelnemers. I Donze, palm, 2. Houtzager, zilverem mcdaille van de feestcommissie, 3. Hermans, lauwertak, 4. Dooms, schemerlamp, geschon ken door Paul Meiler. De eerste, tweede, vierde en vijfde premie werd achtereenvolgens gewonnen door Donze, Donze, Dooms, Dooms en Donze. De eerste premie bestond uit een prachtige pullover, geschonken door den heer J. Donze, de andere uit giften van de heeren O. de Vries en M. Steketee en de Vereeniging ,,Trap Door". Kiasse C. 5 deelnemers. 1 K. Hamelink, palm, 2. A. Breepoel, bron- zeu medailie der V eestcommissie, 3. Oppe, schemerlamp, geschonken door Paul Meiler, 4. Van Opdorp, rugzak, 5. G. Kramer, laurwertak. Van de uitgeloofde premien werd le, 2e eo 3e achtereenvolgens gewonnen door Breepoel en Hamelink, Hamelink en Breepoel, Breepoel. De premien bestonden uit giften van de heeren L. Breepoel, H. de Vrieze en M. Steke- -lee. De rugmummers en de spandoeken voor vertrek en aankomst waren ter beschikking gesteld door V. G. Citron. In de Dijkstraat heerschte des avonds een bijzondere drukte. De brandende lampions gaven aan de fraai versierde straat een pitoresk aanzien en toen te ongeveer half acht de mondharmonicaver- eeniging „Bravo" arriveerde, die gedurende dien avond op verschillende punten aldaar musiceerde, was er geen doorkomen aan. De inrichters konden dus met welgevallen op hun arbeid terugzien. In het Coneertgebou»- Des avonds had in het „Concertgebouw de aargekondigde uitvoering plaats van wege de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" en de Geref. meisjesivereeniging „Lentetbloesem' Daar was een groote opkomst. De bijeen- komst werd met een inleidend woord geopend door een heer J. Huizinga, burgemcestei-, waama door ..Excelsior" onder directie van den heer Aug. Eeckhout op verdienstelijke wijze eenige liederen werden gezongen. Vervr.lgens jverd door ,,Lentebloesem In knop" on der leiding van mevr. Van den Berg gezongen een ,Hulde aan Ter Neuzen" en door Lentebloesem" ,,De Zeeuwsche Leeuw". De ,,Hulde aan Ter Neuzen", waarvan de couplet ten aao de bezoekers waren uitge- reikt, werd daarna met geestdrift door allien gezongen Hierop volgde zang van ,,Excelsior"s Klein- koor, van Excelsior", duetten van het Klein- koor, zang van .Excelsior" en vervolgens tableaux door Lentebloesem", alles coder grooten bijival der bezoekers. De wijze waar op deze meisjesvereeniging de verschillende gezongen vaderlandsche liederen opluisterde met het vertoonen van tableaux, verdient een woord van hulde. Het is goed gevonden en wanneer deze uitvoering gegeven wordt in andere deelen van ons land is het een mooie reclame voor „Qns eigen landje" maar... dee) vao Nederland. De leidster der meisjesver- eeniging mevr. Van den Berg, heeft in dit opzicht eer van haar werk. Bij een woord van dank, door den voor- zitter der feestcommissie, den heer Harte, gericht tot .Excelsior" voor de loyale mede werking aan het herdenkingsfeeet betoond, waardoor het ook mogelijk was io samenwer- king met .Polyhymnia" een mooie zanguit- voering op de Markt te geven, liet hij niet na ook op die bijzondere verdienste van het werk van de meisjesvereeniging Lentebloesem", die de thans vertoonde tableaux ook reeds elders vertoonde, de aandacht te vestigen en daarvoor een woord van hulde te brengen. De fontein. Ondertusschen was dien avond voor de eerste maal de fontein op de westelijke beer- brug in werking en is deze door honderden bewonderd. Dat men dit in Ter Neuzen had weten klaar te spelen was voor de kijkers een ware verrassing. Met de gekleurde licht- effecten bood die fontein met hoogopgaande afwisselend gekleurde waterstralen een feeeri- ken aanblik. Dit nummer van het program ma, iets nio.uws voor Ter Neuzen, had aller bev/ondering en zij die dit in elkaar hebben gezet, habben cer van hun werk. DE LAATSTE DAG. Zoo brak de Zaterdag aan, met nog steeds mooi weer, al was het dat de barometer de vooruitzichten weifelachtig maakte. Ontvangst door het gemeentebestuur. In den voorrniddag was de feestcommissie in de raadzaal ten stadhuize genoodigd door bet gemeentebestuur. Zij werd daar ontvan- gen door den burgemeester met de wethou- ders en den waarnemend gemeente-secretaris. Na het aanbieden van een verversching nam de burgemeester, de heer J. Huizinga, het woord, en deelde mede, dat het voor het dagelijksch ibestuur der gemeente een be- hoefte was, aan het leidend comite dezer feestweek een woord van dank te brengen. voor hetgeen in deze dagen in dit opzicht in het belang der gemeente is gepresteerd. Hij besprak de in den laatsten tijd meermaleo geuite vraag: „of bet nu, bij de tegenwoor- dige depressie die ons drukt, een tijd was om een dergelijk feest in te richten". Met de feestcommissie, die deze vraag bevestigend heeft beantwoord, is ook hij van oordeel, dat dit geoorloofd is, wanneer het op een gepaste wijze geschied, en zooals het hier georgani- seerd was. Wanneer we het verloop der ge- schiedenis onzer stad nagaan, die van een kleine nederzetting is geworden de voornaam- ste stad van Zeeuwsch-Vlaanderen, een plaats waar velen werk en brood gevonden hebben en tot welvaart zijn gekomen, is er alle reden tot dankbaarheid, al is het ook dat de alge- meene economische druk ons niet voorbijgaat. Dat Ter Neuzen in Zeeuwsch-Vlaianderen een vooraanstaande plaats bekleedt, legt ons ook verplichtingen op, die verplichting was er ook. in de wijze waarop het 350-jarig bestaan zou worden herdacht. De feestcommissie heeft met de betrekkelijk geringe middelen waar- over zij te beschikken had een programma weten ineen te zetten dat er zijn mag en Ter Neuzen waardig. De oude garde had in deze regeling een groot aandeel. Meerdere hun- ner beginnen naar rust te verlangen. Laat hetgeen hier deze week is tot stand gebracht voor de jongeren tot navolging strekken in de toekomst. Met de beste wenschen voor het welslagen van den laatsten dag besloot spreker. Door den voonzitter van het feestcomitC, den heer N. J. Harte, werd namens dit aan het gemeentebestuur dank gebracht voor de waardeering die voor het werk der commissie blijkt. Al is het welslagen van het werk voor de organisatoren de grootste verdienste die zij behalen kunnen, zoo doet toch een woord van waardeering aangenaam aan, en zeker is het aangenaam die te mogen hooren van het be stuur der gemeente. Het was een goede ge- dachte, deze ontvangst te bereiden aan het eind der week. Hetgeen spreker nu kan zeg- gen, zou allicht, toen men aan het begin stond, niet zoo optimistisch hebben geklonken. Nu de feestweek te Ter Neuzen ook voor dat deel waar de commissie geen macht over heeft, zoo buitengewocn gezegend is gebleken. nd. mat gunstig weer, een zoo grooten factor voor het welslagen, kan hij wel verklaren, dat da feestcommissie in haar gevoel met den dag is gegroeid. En dit gunstig resultaat is voor haar zoo buitengewoon bevredigend, om- dat het werk zich in den aanvang niet van zijn mooisten kant liet zien, en de teleurstel ling die men ondervond. wegens onthouding van medewerking zeer ontmoedigend werkte en vrees voor welslagen deed ontstaan. De laatste weken deden de kans keeren. Wan neer hij nu op het verrichte werk terugziet, is het voor hem een bevrediging, dat de zware taak nogmaals is opgevat, omdat daardoor ten slotte toch naar voren is gekomen de energie die op dit gebied nog in Ter Neuzen leeft. Het is gelukt om iets daar te stellen Ter Neuzen waard. De economische waarde van dergelijke feestvieringen worden in den regel onderschat. Wanneur het woord feest" uitgesproken wordt, zijn er die mee- nen,, dat men vervalt tot minder oirtoare daden, als of men niet opgewekt feest kan vieren zander aanstoot te geven? Het verloop van het feestprogramma dezer week, nu veel te genieten wordt gegeven zonder dat dit den bezoekers geld behoeft te kosten is, naar het hem voorkomt, daarvan wel het bewijs. Aian de hand van voorbeelden toonde spreker aan, de economische waarde die aan het inrich- ten van feesten die vreemdelingen trekken gehecht worden. Zij het op kleinere schaal, bestaat die heteekenis ook voor Ter Neuzen. Hij sprak de hoop uit, dat, nu het weer eens een echt volksfeest is geweest, dit vooral voor de jongeren een les zal zijn geweest, hoe dit bij algemeene samenwerking kan slagen, en dat men eveneens ervaring zal hebben opge- daan omtrent datgene dat wellieht minder juist geregeld was. Hoewel hij overtuigd is, dat ook deze commissie critiek niet zal ont- gaan, ziet hij toch met voldoening terug op hetgeen reeds is verricht. Door den heer Van den Bruele, voorzitter der Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" werd gewezen op de uitnemende gelegenheid, die thans had bestaan voor de winkeliers om zich bij deze feestelijke demon- stratie op waardige wijze aan te sluiten. Hot groote enthousiasme dat in de vorige jaren bij hen bestond, om hun stand op te werken, is, wellieht onder den druk der tijiden, ge- doofd, hij heeft het niet kunnen aanlblazen en tot zijn leedwezen zijn de winkeliers ten deze in hun plicht te kort geschoten. Hij hoopt, dat voor de toekomst, tot aller welzijn, dat vroegere vuur weer zal aanwakkeren. Door den burgemeester werd hierna de bij- eenkomst gesloten. Des namiddags was het eerste nummer de feest-voetbalwedstrijd om een zilveren beker tusschen Temeuzen I en ,,Sportkring (Ingez. Med. St. Nicolaas". Deze wedstrijd werd opg©- luisterd door het muziekgezelschap ,De ver eenigde werklieden". De belangstelling was niet zoo groot als men reden had te verwach- ten. Het resultaat was 31 voor Ter Neuzen., zoodat de herinneringsbeker in Ter Neuzen is geibleven. Eer deze wedstrijd geheel ten einde was, begon op het naastgelegen veld de korfbal- wedstrijd tusschen S.E.O.L.T.O. van Ter Neuzen en V.M.S.V. van Breskens, die ein- digde met een gelijk spel 11. Ringrijderij te paard. Op den Schependijk waren inmiddels ook de ruiters met him ringrijderij te paard be- gonnen. De eerste prijs werd daarbij behaald door den heer Jac. Verhelst, de tweede en derde door de heeren Th. van Opdorp en P. Verstraate (moet nog bij loting worden uitge- maakt), vierde prijs W. van der Peijl. Zwemdemonstraties. Daarna vingen voor een overgroote schare toeschouwers, langs de boorden van het kanaal geschaard, de van wege de Ziwem- en Poloclub ,,De Schelde" in den Middenkanaal- arm georganiseerde zwemdemonstraties aan. Het weer was voor deze demonstraties bij- zender gunstig. Het eerste nummer was figuunzwetnmen door dames, dat door 18 dames keurig werd uitgevoerd. Vervolgens werden demonstraties gegeven voor het zwemmend redden, vervoer- en be- vrijdingsgrepen, zoo te water als te land. Gekleed popduiken, waanvoor de kortste tijd was 13,4 seconden. Het 4e nummer was gekleed onder water awemmen. In de vijfde plaats werden enkele dagelijks voorkomende waterongevallen, als daar zijn: het te water vallen van een. jongen, ^bij het grjjpen naar een bal, het te water ge- raken van een hengelaar, het omslaan van een kano met 2 person en, gedemonstreerd. Al deze reddingen werden uitgevoerd door de Reddingsbrlgade. 6e nummer was schoonduiken door dames en heeren, die daarbij groote blijken van vaar- digheid gaven. Nu werd een polowedstrijd gespeeld, tus schen ,,De Schelde" en de Sassche club ,,De Bruinvisch". Deze interessante wedstrijd, die velen voor het eerst zagen, eindigde met ge lijk spel. Het slot was bijzonder interessant en be stond in planking", waarbrj personen staan- de op een door een motorboot gesleepte plank varen. Vooral dit nummer had de bijzondere aandacht der toeschouwers en er bleek uit, dat verschillende deelnemers die kunst al goed meester zijn. Deze demonstraties, die ongerveer 3 uur in beslagnamen, waren een mooi nummer van het programma, hetgeen overtuigend uit de voortdurende belangstelling van toeschouwers ibleek. Populair concert. Te 7 uur was het muziekgezelschap ,De vereenigde werklieden" weer op de muziek- tent op de Markt gekomen, voor het uibvoeren van een populair concert. De heer Schirris en zijn mannen hadden daarmede groot succes bij de overtalrijke menigte die zich op da markt bevond en die nog steeds toen am,. De fontein. Tegen 9 uur ging den stroom van de dui- zenden bezoekers die de lokalen en straten vulden naar de richting van de mlddenhaven, waar de fontein weer in werking zou worden gesteld. Nadat de eerste stralen omhoog schoten en het licht der schijnwerpers deze fantastisch kleurde, stond men algemeen in bewondering voor hetgeen daar te zien werd gegeven. Naar we vemamen werd ook gegist naar de bron van deze schitterende fontein. In het publiek was iemand, die dit geen kunst vond, ,,als men er iemand voor uit Brussel liet komen!" We willen nu wel ver- klappen dat Ter Neuzen en zijn bezoekers dit extra schitterende en origineele nummer heeft te danken aan het initiatief en werkzaamheid van de gemeentelijke brandweer onder leiding van den opperbrandmeester, den heer Lam- brechtsen van Ritthem, in samenwerking met de P.Z.E.M. We hebben door dit initiatief bij zonder veel genoten en deze demonstratie trofc heel bijzonder de aandacht. Het vuui vverk, Maar onderwijl kwam er een dreiging op- zetten. In de verte doorkliefden bliksem- schichten het luchtruim, de luchten werden donkerder en dreigender. De vraag rees, of nu inderdaad het laatste nummer nog zou wor den verstoord. Na het stop zetten der fontein besloot ihet bestuur der feestcommissie het zekere voor het onzekere te nemen en het afsteken een kwartier v.roeger te laten be ginnen. Door een signaalibom werd dit aan- gekondigd. Er stonden toen reeds duizendeti bij duizenden toeschouwers op Scheldekade en verdere plaatsen van waar men uitzicht op het afsteken had. Het vuurwerk bleek van goede kwaliteit, alle nummers slaagden, behoudens een enkele

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1