Gemengde Berichten ZWEMMEN. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. EEN FELLE BRAND AAN DEN BERGWEG TE ROTTERDAM. NEDERLANDSCHE MOTOKRENNER VERONGELUKT. EEN ONDERNEMENDE JONGEMAN. INBREKERS OVERVALLEN BEJAARD ECHTPAAR. AGENT WERD ZELF SLACHTOFFER. BRAND IN DE CUNERAKERK TE RHENEN. Zooals men ziet, heeft Temeuzen reeds di rect ,,zware" wedstrijden te spelen. Verder vaJt ook op, dat van de zes voor Middelburg vastgestelde wedstrijden er vijf zijn tegen haar drie Zeeuwsche zustervereenigingen. ZW'EMKAMPIO ENSC HAPPEN VAN ZEELANI). Te Sas van Gent hebben, naar de Midd. Crt. meldt, Zaterdag awemiwedstrijden plaats gehad, waaraan tevens verbonden waren de awemkapioenschappen van Zeelanid. Deelgenomen werd door de vereetiigingen „De Bruinvisch" uit Sas van Gent, „De Schelde", Ter Neuzen, „De Scheldestroom" IBreskens, ,,'t Vrije", Sluis, ,,'t Sas", Goes en de „V. Z. C.", Vlissingen. (He uitslagen luiden: 50 M. schoolslag, jongens IS16 jaar: 1. F. Rijnberg, De Schelde, 41.6 sec., 2. A. de Meester; S eh eldest room, 43 sec., 3. C. Gillis- sen V. Z. C., 44.4 sec. 50 M. vrije slag, jongens 13—16 jaar: 1. P. Stevenink, V.Z.C., 34 sec., 2. R. Stubbe, De Bruinvisch, 35.2 sec., 3. A. Bliek, De Sohelde, 35.6 sec. 50 M. schoolslag, meisjes van 1316 jaar: 1. M. de Doedder, De Schelde, 46 sec., 2. T. de Jong, V.Z.C., 46.6 sec., 3. S. du Bois, Scbeldestroom, 48.4 sec. 100 M. vrije slag, dames, am het kampioen- schap van Zeeland: 1. T. de Jong, V.Z.C., 1 m. 29 sec., 2. L. van Vooren, Scheldestroom, 1 m. 31.6 sec. 100 M. schoolslag, dames, can het kam- pioenschap van Zeeland: 1. C. de Graaf, 't Sas, 1 m. 44 sec., 2. J. van der Hade, V.Z.C., 1 m. 45 sec. 100 M. rugslag, dames, om het kampioen- echap van Zeeland: 1. L. van Vooren, Schelde stroom, 2 m. 11.8 sec. 100 M. vrije slag, heeren, can het kampioen- schap van Zeeland: 1. P. Neeteson, De Bruin visch. 1 m. 14 sec., 2. F. van Anraad, V.Z.C., 1 m. 14.6 sec. 100 M .schoolslag, heeren, om het kam- pioenschap van Zeeland: 1. A. Renique, De Bruinvisch, 1 m. 33.4 sec., 2e. A. v. d. Burg, V.Z.C., 1 m. 33.6 sec. 100 M. rugslag, heeren, om het kampioen- schap van Zeeland: 1, J. Molema, De Schelde, 1 .m. 30 sec., 2. P. Neeteson, De Bruinvisch, 1 m. 30 sec. Hier moest dus overgezwommen worden. De zwemmers gevoelden daar niet veel voor, waarop de jury heiden tot kampioen ver- klaarde. 3 X 50 M estafette wisselslag (rug-, school- en vrije slag) dames, voor het kam- pioenschap van Zeeland: 1. V.Z.C., kampioen, met de dames I. Merk, T. de Jong en E. Baggerman, 2 m. 19.4 sec., 2. De Schelde, E. Moggre, C. Hamelink en J. van Bock- staele) 2 m. 25.2 sec. 3 X 50 M. estafette wisselslag, heeren, eveneens voor het kampioenschap van Zee- land: 1. De Schelde, met de heeren J. Mole ma, F. Rijnberg en H. Westerhof, 1. m. 56.2 sec!, 2. V.Z.C., F. van Anraad, A. v. d. Burg en A. Roosa, 1. m. 57.2 sec. Tot slot werd een zwemwedstrijd gehou- den, de Ronde van Sas van Gent, over een afstand van 2100 M., zoowel voor heeren als dames. Het resultaat was: Heeren 1. J. Molema, :De Schelde, 38 m. 28.6 sec., 2. A. Renique, De Bruinvisch, 40 m. 15.6 sec., 3. A. Mookhoek, Scheldestroom, 40 m. 43.6 sec. Dames: 1. J. Lammens, De Bruinvisch, 41 m. 55 sec., 2. mej. I. Merk V.Z.C., 44 m. 37 sec. Zi'tting van 4 Sept. 1934. De volgende personen waren gedagvaard: A. A. d. G., oud 39 j., venter te Hulst, ge- detineerd, wegens poging tot diefstal, uit de toonbanklade in den winkel van E. Drum- mond te Clinge op 20 Aug. j.l. en wegens bede- larij in het cafe van A. Zegers te Clinge, op 10 Aug. jJ. Eisch: 1 maand gevangenisstraf plus acht dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. d. R-, oud 39 j., bakker te Graauw, we gens mishandeling van Cornells Vlasveld te Clinge, op 8 Juni 1934, door hem een slag in het gelaat te geven. Eicsch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. ■Uitspraakidem. F. T., oud 21 j., landarbeider te Hulst, we gens mishandeling van Ludovicus Taelman en Apolonia Taelman te Hulst, op 5 Juli 1934, door deze te schoppen en te slaan. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. R., oud 28 j., en D. R., oud 33 j., beiden koopman te Ter Neuzen, waren op 14 Augus tus 1934 door de Politierechter te Middelburg wegens mishandeling van W. Jansen van Roosendaal en wegens verzet tegen de mare- chaussee op 2 Juli 1934 te Ter Neuzen, ver- oordeeld reap. tot 3 maanden en 1 maand ge vangenisstraf. De veroordeeling geschiedde bij verstek. De verdachten waren tegen dat vonnds in verzet gekomen. Eisch: Vervallen verklaring van dit verzet Uitspraak: idem. DRIE KINDEREN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Zondagmorgen tegen half zes is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Achterenk te Ernst, gemeente Epe (Gld.). Terwql de moeder met twee zoons van resp 14 en 15 jaar naar de Weide was gegaan om koeien te melken bleven zeven kinderen van vier tot dertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plot' seling brand uitgebroken. Een der zeven kin deren, die rook had waargenomen, waar schuwde de overigen en liep toen snel naar een buurvrouw. Inmiddels konden vier van de zeven zich naar buiten in veiligheid bren- gen. Drie meisjes van 4, 5 en 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de boerderij, als- mede eenige schuren en de inboedel, geheel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De lijkjes van de drie slachtoffers zijn naar een nabijgelegen schuurtje gebracht. De moe der is met haar overgebleven kinderen bij de familie Tellenge ondergebracht. De oorzaak van den brand moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgekomen. Het oudste meisje van negen jaar werd wakker toen de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien, wat er aan de hand was en ontdekte toen, dat een der vloerkleedjes in brand stond. Zij liep toen snel weg om een emmer water te halen, doch kon geen emmer vinden. Toen zij terugkwam, stond de geheele ka mer reeds in lichter laaie. 'Het meisje slaagde er nog in, een der kinderen te grijpen, doch de drie anderen, de vierjarige Frederika, de vijfjarige Grada en de zesjarige Hermina konden niet worden gered en zijn verbrand. De twee jongens van het gezin, die in een aangrenzend vertrek sliepen konden nog op tijd ontkomen. Van alle kant kwam hulp op- dagen en de brandWeer van Vaassen was eveneens spoedig ter plaatse. Tegen de vuur- zee kon eohter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht, van buiten af een raam te openen, tenednde de kinderen te be- vrijden, doch helaas moest hij deze poging op- geven. De moeder was door het gebeurde ra- deloos. De weduwe Vosselman beheert sinds het overlijden van haar echtgenoot ruim vier jaar de boerderij. Zooals iederen ochtend, ging de Weduwe ook Zondagmorgen weer omstreeks vijf uur naar het land om het vee te melken, waarbij zij vergezeld werd door haar twee oudste jongens, resp. 13 en 14 jaar. Dit land ligt echter op drie kwartier afstand van de boerderij, aldus lezen wij nog in de Crt. In dien tusschentijd ontdekten omwonenden dat de boerderij in brand stond. Zij waar- schuwden den agent van politie H. Niemeijer, die onmiddellijk de brandweer uit Vaassen en Epe alarmeerde. Ton deze arriveerde, stond de geheele boerderij reeds in vlammen. Hoog sloegen zij uit het dak, toen de buren, die den brand het eerst ontdekt hadden, naar de 'boer derij snelden. In de nabijheid van de hoeve ge komen, kwamen hun vier kinderen tegemoet loopen, die zich uit het brandende perceel hadden weten te bevrijden. Daar men wist, dat twee zoons van de weduwe Vosselman met hun moeder naar 't land waren om de koeien te melken, kon men nagaan, dat zich nog drie kinderen in de brandende hoeve moesten be- vinden. Het bleek toen, helaas, al niet meer mogelijk, om naar binnen te dringen, zoodat de brandweer zich bepaalde tot het nathouden van de kamer, waar zich de drie jeugdige slachtoffers moesten bevinden. Na enkele oogenblikken stortte echter het dak van de woning in, zoodat men de hoop, om de kinderen nog be kunnen redden, wel moest opgeven. Inmiddels was de burgemeester van Epe op het terrein van den brand verschenen, ter wijl ook de radelooze moeder van het land was teruggekeerd. Onbeschrijfelijk was de ontzetting van de arme vrouw op het hooren van de vreeselijke ramp, die haar drie kinde ren was overkomen. Met veel tact gelukte het dr. van Twist uit Epe eindeiijk, de weduwe eenigszins te kalmeeren. Eerst nadat de muren van de verbrande hoeve omvergehaald waren, slaagde men er in, door te dringen tot de plaats, waar de kin deren gelegen hadden. Men trof slechts de drie verkoolde lrjkjes aan, die onder diep stil- zwijgen van de toeschouWers, geborgen werden. Volgens een andere lezing, zou de brand ontstaan zijn door het in brand vliegen van een petroleumtoestel, toen een der kinderen koffie wilde zetten, meldt het Dgbl. v. R'dam. Na den brand vonden de justitie en brand weer twee lijkjes in een kelder onder de plaats, waar deze kinderen hadden geslapen, n.l. in een opkamertje. In een bedstee lag het verkoolde lijkje van het derde kind. OM HET GOUD DER „LUTINE". Uit Tersohelling wordt nader gemeld, dat met goed gevolg de bergingstoren boven het wrak van de ,,Lutine" is geplaatst. Dato Maandag berichtte men, dat de toren met vier ankers stevig verankerd staat op het wrak. Met de werkzaamheden kon men nog geen aanvang maken, omdat de weersomstan- digheden niet gunstig waren. IN TOBBE WATER GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is een driejarig dochtertje van den heer S. te Blerdk, in een tobbe met kokend water gevallen. Met em- stige brandWonden overdekt is het kind in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. SCHIETPARTIJ TE BREDA. Zondagavond werd de zoon van den majoor de rijksveldwachter op de Dijklaan te Breda in de nabijheid van zijn woning aangevallen door twee mannen. Een van hem gaf hem zonder reden een klap in het gelaat waardoor zijn bril vemield werd. De majoor, die zijn zoon te hulp kwam, wilde den man, die ge stagen had arresteeren, doch deze verzette izich hevig en trachtte den majoor een duim te breken, waarop deze zijn revolver trok en een schot loste, dat den man in den schouder trof. De man is na ter plaatse te zijn verbon den naar het Ignatiusziekenhuis vervoerd. DOOR EEN TAXI DOODGEREDEN. Zondagavond omstreeks kwart voor elf is het lOjarige meisje M. Verlande in de Hoofd- straat. te Eindhoven bij het oversteken van de straat aangereden door een taxi. Met een emstige hoofdwond is zij naar het Binnengast- huds vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. OVERVAL MET ROOF. Op het Zeglis te Alkmaar heeft een brutale overval plaats gehad. De alleenwonende be- jaarde landbouwer Hopman werd in zijn slaap overvallen door een tot nu toe onbekend per- soon, die met een paal een ruit had ingedrukt. Hij greep den ouden man by de keel, zoodat deze geen geluid kon geven en nam van onder het hoofdkussen een pantalon, waarin f 890 zat, weg, waama hij verdween. Toen hij weg was heeft de oude man de buren geWaar- schuwd. INBRAKEN TE OLDENZAAL. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in het woon- en winkelhuis van den heer Poorbhuis aan de Steenstraat te Olden- zaal. Uit een kistje in de slaapkamer zijn en kele gouden tientjes gestolen. Ook heeft men zich door het vemielen van een serreruit toegang verschaft tot de woning van den machinist Bleumerts aan de Dene- kamper straatweg bij Qldenzaal. Alle kasten werden opengebroken. Gouden en zilveren sie- raden werden niet ontvreamd, daar het den dieven blijkbaar alleen om geld te doen Was. Het geld was echter door de familie, die op reis is, elders gedeponeerd. KIND IN EEN BEERPUT VERDRONKEN. Op de Boekoel onder de gemeente Swalmen is het anderhalfjarig zoontje van den land bouwer Huskens tijdens een onbewaakt oogen blik onder het spelen in een beerput bij de ouderlijke Woning gevallen, meldt de Nieuwe Koerier. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mooht niet meer baten. Het ventje was den verdrinkingsdood gestorven. Aen den Bergweg te Rotterdam heeft een zeer felle brand gewoed. Een houten loods, be- hoorende tot het complex gebouwen van de broodfabriek van de firma T. den Hartigh, welke loods diende tot werkplaats, waarin de wagens van de firma worden hersteld en ge- schilderd is totaal afgebrand. Elen aan het complex grenzend paikhuis van den papierhan- del M. Vromen en Co. is uitgebrand. Uit den stal, die vlak bij de houten loods ligt zijn de 35 paarden van de firma Den Hartigh met groote moeite gered. De Rotterdamsche vrij- willige brandweer heeft door snel en doortas- tend optreden verdere ui'tbreiding van den brand, welke zich vooral in het begin zeer emstig liet aanzien, weten te voorkomen. IN AANRAKING GEKOMEN MET DEN ELECTRISCHEN STROOM. De monteur Aalten uit Hengelo, die bezig- heden verrichtte aan een paal van het electri- sche lichtnet nabij Stepelo, is daarbij in aan- raking gekomen met den electrischen stroom van 10.000 volt. De man bleef bewusteloos in den veiligheids- gordel hangen. Men wist hem uit zijn benarde positie te bevrijden en naar beneden te bren- gen. Toen dokter Grooters uit Haaksbergen, wiens hUlp ingeroepen werd, arriveerde, Was de getroffene weer bij bewustzijn. De man, die brandwonden aan de handen had opgeloopen, is ter observatde naar het ziekenhuis te Hen gelo gebracht. Ook j.l. Zondag heeft de motorsport een doode geeischt. Ditmaal is weer een Neder- landsche renner het slachtoffer geworden. Tijdens de races te Pardubice in Tsjecho- Slowakije kwam de renner A. B. Poldervaart uit Den Haag op Ariel, in botsing met een Tsjechiischen renner. Poldervaart kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zijn hoofd verbrijizeld werd. Hij was op slag dood. Als tragische bij- zonderheid wordt gemeld dat Poldervaart eenige oogenblikken tevoren van de Tsjechi- sche Motorclub een krans in ontvangst had genomen am op het graf te leggen van den eenige weken geleden verongelukten renner van der Plujjm. De rennen werden gewonnen door den Ne- derlander Van Dijk op Eijsink. TOMATEN VOOR VARKENSVOER. Nu in het Westland de tomaten in groote hoeveelheden onverkoopbaar zijn, ziet men in de weilanden en varkenshokken groote hoe veelheden van dit product voor de dieren be- stemd. Het gebeurt aan versohillende veilingen, dat slechts enkele partijen worden verhandeld en het overige niet eens wordt geveild, omdat er toch geen koopers voor zijn. Vele duizenden kilo's tomaten, waaraan de kweekers alle zorg hebben besteed, verhuizen naar de mestvaalt. De Engelsche invoermoailijkheden laten zich wel geducht voelen, daar juist naar dat land vroeger zulke enorme hoeveelheden to maten werden geexporteerd. INBRAAK TE HAARLEM. Een inbreker is op uiterst brutale wijze te werk gegaan in de woning van den heer T., opzichter van een woningbouwvereeniging, wonende in de Eikenstraat te Haarlem-Noord. Om kwart over vier des nachts werd de heer T. wakker door het schijnsel van een zaklan- taarn in zijn slaapkamer. Hij sprong zijn bed uit en zag een zwart gemaskerde gedaante, die ijlings de trap afrende. De heer T. ging hem na, maar toen hij beneden kwam Was de gedaante spoorloos verdwenen. De beWoner opende de voordeur en riep om hulp, hetgeen gehoord werd door twee personen, die de po litie waarschuwden. Ondertusschen stelde de heer T. een onder- zoek in zijn woning in. Het bleek hem, dat de gemaskerde bezoeker binnengekomen was door aan de achterzijde een keukendeur open te breken. Hij had het geheele huis doorzocht. Een kast in een kantoortje had hjj met een schroevendraaier opengebroken. Een blikken trammel, welke in deze kast stond was even eens geopend doch bevatte niets wat den in breker interesseerde. De trommel heeft hij daarna op een zonderlinge plaats, n.l. in een kippenren in den tuin gedeponeerd. HoeWel de bewOTiers te bed lagen heeft de gemaskerde bezoeker ook de slaapkamer doorzocht. Uit eep linnenkast had hij een geldkistje ge- haald en. dit op den grtad klaar gezet om mee te nemen. Deze moeite zou overigens ver- geefsch zjjn geweest, want het kistje was leeg. Op een stoel naast het bed lag een dames- taschje naast eenige kleedingstukken. Zonder de bewoners in hun slaap tie storen heeft de inbreker kans gezien dit taschje onder de kleeren weg te nemen. Het bevatte 10 aan kleingeld. De inbreker heeft het huis door de deur verlaten. Daar heeft hij zijn masker ver loren. Hij is vervolgens gevlucht over een ruim twee meter hoogen muur, waama hij in de Beukenstraat kwam. Denzelfden nacht zijn in een Woning aan den Slaperdijk een heeren- en een damesrrjwiel ontvreemd. Uit een in de nabijheid staande schuur werd een jekker gestolen. Het is niet vastgesteld of tusschen deze diefstallen en de inbraak in de Eikenstraat eendg verband bestaat. OHINEESCHE BEGRAFENIS TE ROTTERDAM. Op Croosiwijk te Rotterdam heeft de begra- fenis plaats gehad van den Chineeschen shipping-master, den 32-jarigen Chan Yuit Shin, die, gelijk men weet, Vrijdagmorgen j.l. in de Edisonstraat, nabij het terrein van den Rotterdamschen Lloyd, het slachtoffer werd van een lafhartige wraakneming door een zijner landgenooten. Het stoffelijk overschot, dat na den moord naar het ziekenhuis aan den Coolsingel was gebracht, was vervoerd naar 't gebouw ,,Hop Yee", Sumatraweg 14, dat als kantoor voor het aannemen van Chinehsche schepelingen dienst deed. De groote voorkamer was in- gericht als chapelle ardente, waar het slacht offer werd opgebaard. Honderden belangstellenden zijn de rouw- kamer wezen bezoeken. Om even over een uur des middags began de samenstellinig van den begrafenisstoet. Politie had de eene zij.de van de straat afgezet, waar vele belangstel lenden zich hadden opgesteld. Allereerst, aldus de „Msb." werd een wagen vol bloemen en kransen geladen als getuige- nissen van vriendschap en hulde. Achter deze bloemenweelde volgde de lijkwagen. Over de kist lag de Chineesche vlag. Hierna volgden drie lijkkoetsen, waarachter niet minder dan 47 auto's. De meetrekkende Chineezen, die zich op den Sumatraweg hadden opgesteld, gingen via pand 16, waar zij een zakdoek in ontvangst namen, naar de chapelle ardente, om vervolgens in de rijtuigen en auto's plaats te nemen. Te kwart over twee zette de droeve stoet zich in betweging. Het ging eerst langs de Rechthuislaan, waar een broeder van den overledene woont, om uiteindelijk pand 40 in de Delistraat te passeeren, waar het slacht offer met zijn vriemden veelal vertoefde. Langs den geheelen weg trok de plechtstatige begrafenis uiteraard veel belangstelling. EEN GEVAARLIJKE INTERNATIONALE INBREKER. Op verzoek van den officier van justitie te 's-Gravenhage is een der gevaarlijkste inter- nationale in- en uitbrekers, de thans 37-jarige Pool W. B., uit de Amsterdamsche strafge- vangenis overgebracht naar het huis van bewaring te Den Haag, om te kunnen wor den gehoord, in verband met een aantal on- opgehelderde inbraken, die in Den Haag en omlgeving zijn gepleegd. B., die in verband met een serie inbraken in de omgeving van Amhem door de recht- bank aldaar tot anderhalf jaar gevangenis straf werd veroordeeld, wordt, aldus „Het Volk", o.m. verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan de sensaticneele inbraak, die in den nacht van 25 op 26 October 1930 gepleegd is in de villa van den heer B. Wilton te Voor- burg Behalve een groot aantal effecten, ter waarde van f 600.000, verdiwenen een hoe- veelheid Engelsch en Belgisch backpapier tot een bedrag van f 500, een tiental gouden tien tjes em een paar enveloppen met Fransoh geld. Reeds kort na het omtdekken van den dief stal zouden emstige vermoedens tegen B. ge- rezen zijn. Ook andere inbraken zouden hem nog ten laste gelegd worden. Den 20en Juli, juist op zijn jaardag, is de jeugdige Eddy Knap van den Hofdijk te Rot terdam, in gezelschap van een Bussumschen vriend per fiets op reis gegaan naar Palestina. Vrijaag heeft de familie, zoo meldde de moe der van den globetrapper ons bericht, ont- vangen, dat de 19-jarige zoon te Saloniki aan boord is gegaan am de rest van zijn reis per boot tot Jaffa te maken. Natuurlijk is de tooht niet zonder avomturen voorbijgegaan. Te Frankfort heeft de Bus- sumer, die meer vrienldschap voor een Duit- schen maat had opgevat, zijn Rotterdamschen reisgezel in den steek gelaten, met medene- ming van een aantal kaarten. en papieren. Eddy heeft zich door die trouweloosheid niet laten ontmoedigen en is op eigen gelegemheid op zijn stalen ros verder getogen naar Wee- nen, van Weenen met een omweg over Boeda- pest naar Belgrade en vandaar langs de veelal nog ongebaan.de Balkanwegen naar de havenstad Saloniki. Van de 125, waarmee hij vertrokken is, had hij het is het relaas van de moeder, dat wij weergeven toen hij de boot betrad, er nog f 60 over. In Palestina zal de lange afstandrijder eerst eens duchtig uitrusten en een bezoek brengen aan zijn te Rehoyoth by Tel Aviv wonenden oom, een Wagemingsch landbouw- kundige, die ter plaatse otiderzoekingen ver- richt en die eigenlijk door een grapje in een brief den jeugdigen, doorzettenden neef op het denkbeeld heeft gebracht dit reisje op deze manier te ondememen. ONDERZOEK IN KRINGHUIS DER N.S.B. Vrijdag heeft de politie geheel onverwacht een inval gedaan in het kringhuis van de Nationaal Socialistigche Beweging aan den Koniniginneweg te Amsterdam. De politie doorzocht het huis en nam o.a. eenige pakken brochures in beslag betrek- king hebbemde op de ongeregeldheden in de Jordaan. Voorts werd de bewaker van het huis, die op een der bovenste Stages woont, meegenomen naar het bureau, waarschijnlijk om daar door de politie te worden gehoord. Nader vemeemt de .Tel.", dat deze inval mode verband zou houden met de verspreiding van lectuur, afkomstig van de N.S.B., die men als beleedigend voor Minister Oolijm be- schouiwt. GEHEIME DISTILLEERDERI.J OP EEN ZOLDER. Reeds sinds eenigen tijd bestond by amb- tenaren en politie het vermoeden, dat in Wou- brugge ©en geheime distilleerdery aanwezig was. Daar alle sporen leidden naar den vee- houder Van V. hebben in diens woning kom- mdezen en politie, onder leiding van den bur gemeester, een inval gedaan. De huiszoeking leverde een verrassend re sultaat op. Op den hooizolder werd een vol- ledige installatie ontdekt, benevens een groote hoeveelheid gedistilleerd en grondstoffen. Tegen van V. is procesverbaal opgemaakt, alsmede tegen den maker van het toestel. COCAINE IN BESLAG GENOMEN. Sinds eenigen tijd vermoedde de politie, dat bewoners van een perceel aan het Bagynhof te Eindhoven zich schuldig maakten aan han- del in verdoovende middelen. Rechercheurs hebben daarop onder leiding van inspecteur Dijs in dit huis een inval gedaan. Het resul taat was niet onlbelangrijk. Een vijftal mailmen, waarvan drie uit Eind hoven afkomstig waren, e6n uit Geleen en een uit een heel klein Limburgsch plaatsje, werd aangetroffen in het bezit van een hoe veelheid cocaine van ruim honderd gram. Op het witte poeder werd beslag gelegd. De vijf mannen werden op het commissariaat van politie aan een verhoor onderworpen en geverbaliseerd, waama zij weer op vrye voe- ten zqn gesteld. BERUCHTE DIEVEN GEPAKT. Ter gelegenheid van de kermis te Heeize was vrijwel het geheele dorp op het kermis- terrein aanwezig. Deze kans hebben eenige inbrekers, afkomstig uit Gemert, benut, om hun slag te slaan in den schoenwinkel van den heer Van den Eertwegh, die eveneens afwezig was. Zij drongen aan de achterzijde van het pand het huis binnen na een ruit te hebbeh ingeslagen en haalden alle schoemen overhoop. Voor zij echter zich toegang ver- schaften tot den sohoenwinkel hadden zij op het achtergelegen terrein den weg verkend met zaklantaam, hetgeen de aandacht trok van een wachter. Deze waarschuwde de politie en de ge- meente-veldwaohter met een rijksveldwach ter slaagden er dan ook in de mannen, twee gebroeders uit Gemert, in voile bezigheid aan te treffen. Zij hadden reeds de kassa ge opend en ruim 300 in hun zskken doen ver- dwijmen, toen de politiemanuen he-a aangre- pen. Het bleek, dat men hier met een lang- gazocht tiweetal te doen had. Zij zijn, na ver- hoora te zijn, op transport naar Den Bosch gesteid. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur is aan den weg van Almelo naar Albergen ingebro ken door 2 personen, die blijkbaar goed den weg wisten in de boerderij van den landbou wer H. Vinke. Een van hen kwam met een brandende zaklantaam voor het bed van de 64-jarige vrouw te staan. zy sprong uit haar bed, maakte een raam open en sohreeuwde om hulp naar de buren. De man, de 73-jarige H. Vinke, die in de andere kamer sliep, was eveneens wakker geiworden. Toen hij de voordeur uit wilde om hulp te halen, werd hem dit door de inbrekers belet, en werd hem een hand voor den mend gehouden om te verhinderen, dat hij zou schreeuwen. In zijn verbouwereerdheid liep de man naar zijn slaapkamer terug en sprong door een raamp- je, tengevolge waarvan hij zich zwaar aan armen en beenen verwonldide, door de glas- scherven. Hy moest zich onder behandelinig van een geneesheer stellen. De inbrekers maakten zich intusschen uit de voeten, zan der eenigen buit te hebben kunnen meenemen. Per fiets zijn zij in de richting van Almelo vertrokken. TARWE-FRAUDE AAN DE GRENS? By een door de bevoegde instanties ingesteld onderzoek is aan het licht gekomen, dat aan de Nederlandsch-Begische grens in de omge ving der gemeente Ossendrecht, gefraudeerd moet zijn met de levering van regeeringstartoe, meldt de Tel. In de eerste plaats zou tarwe uit Belgie ons land zijn binnengesmokkeld, maar verder zou ook op onrechtmatige Wijze steun zyn verkregen. Reeds sedert de oorlogsjaren heeft een aan tal landbouwers uit de gemeente Ossendrecht op Belgisch grondgebied landerijen liggen, zoowel in eigendom als in huur. De landbou wers, die op dezen grond hun tarwe verbou- wen krijgen geen steun uitgekeerd, noch van Belgische, nooh van Nederlandsche zijde. Nu sohijnen eenige Belgische en Nederlandsche boeren de hoofden bij elkaar gestoken te heb ben en de betreffende tarwe by de Belgische regeering opgegeven te hebben als verbouwd door boeren, van Belgische nationaliteit. Ver volgens smokkelde men de tarwe over de grens en liet het voorkomen of zij was ver bouwd op Nederlandsch grondgebied. Zoo- doende sloegen deze boeren twee vliegen in 6en klap. Van bevoegde zijde Werd aan het blad me- degedeeld, dat hoewel de gepleegde feiten strafbaar zijn, een bijzonderheid niet uit het oog moet worden verloren. Ook in de oorlogs jaren waren deze boeren in het bezit van de landerijen. Toen kwam de opbrengst geheel ten goede van Nederland, omdat zij door den Nederlandsohen boer was verbouWd. Nu zqn evenwel de rollen omgekeerd. Terwijl vryWel iedere Belgische en Nederlandsche boer steun ontvangt van zijn regeering, blijven zq die ten tijde van den wereldoorlog hun tarwe regel- matig aan hun land afdroegen en nu, evenals toen, in een bijzondere positie verkeeren, van steun verstoken. Dat heeft verbittering ver- wekt onder de gedupeerde boeren en zoo zqn zij er toe gekomen zich aan overtnedingen schuldig te maken. Over den omvang der fraude kon men ons nog geen juiste gegevens verstrekken. Wel Werd ons medegedeeld, dat er aan Nederland sche zijde vier landbouwers uit Ossendrecht by betrokken zijn. MEISJE VERDRONKEN. Te Haarlem was het driejarig meisje J. L. van het H. met eenige vriendinnetjes gaan spelen. Een der meisjes vertelde later aan haar moeder, dat het meisje van een gras- berm in de Delft Was gevallen. De moeder be- gaf zich er heen, doch vond niets. De politie werd gewaarschuWd, die eenige unen gedregd heeft, evenwel zonder succes. Later heeft een familielid van het kind in een roeiboot met een hark gevischt en kort daarop haalde hy het lijkje op. Het werd naar het St. Elizabeth- gasthuis gebracht. V Op de De Ruyterkade te Amsterdam, nabq het westelijke viaduct, is een agent van de motorbrigade der verkeerspolitie met zqn motor geslipt, Waarbij de agent emstig ge- wond werd. Dit ongeval geschiedde toen de motorist 'n verkeersovertredlng wilde achter- volgen. De motorist, de 29jarige J. Winkels, had met een anderen agent, die in de zijspan ge- zeten was, in de omgeving van het Centraa! Station en De Ruyterkade gesurveilleerd. Na bij den aanlegsteiger van den Veluwedienst werd een overbreder aangehouden en de agent ging uit de zijspan om den overtreder te ver- baliseeren. Intusschen reed de agent Winkels met zijn motor een eindWeegs op, toen hem een auto naderde, die met gedoofde lichten reed. De verkeersman riep den autobestuurder aan am te stoppen, maar deze gaf daaraan geen gevolg en trachtte, door met verhoogde snelheid te rqden te ontkomen. De motoragent begon toen een achtervolging van dezen over treder. In de bocht van de De Ruyterkade, by het caf6 „de Ruyter", vergiste de motorist zich in de snelheid, doordat hij geen rekening hield met het feit, dat hy in zijn zijspan geen college had zitten en dus geen tegenwicht had. Toen hij dan ook met groote snelheid de bocht maakte, slipte zijn motorrijwiel en sloeg dit om. De agent Winkels bleef bewusteloos liggen. Toen men hem te hulp kwam, had hy een bloedende hoofdWonde, verWondingen aan de beide handen en verschijnselen van lichte hersenschudding. De agent is door den genees- kundigen dienst naar 't Binnengasthuis ver voerd. Hij was inmiddels weer tot bewustzijn gekomen. ZICH ZELF PER ONGELUK DOODGESCHOTEN. Dinsdagmorgen was de 15-jarige zoon van aen schilder M. uit Lage Zwaluwe bezig met het verrichten van werkzaamheden in de slaapkamer van de boerderij van den land bouwer Van L. Plotseling hoorden de in de boerderij aanwezige personen een schot af- gaan, men vond het ontzielde lichaam van den jongen. Hij bleek een schot hagel in de linkeiiborst te hebben gekregen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is niet bekend. Vermoedelijk heeft de jongen het geweei dat in de slaapkamer hing, bekeken, waardoor het gerweer afging. HET ROMANTISCH IDEAAL. Een „comite van actie voor het ideaal der romantiek" is in Frankrijk opgericht met het doel, een breede beweging van vernieuwing in de dichtkunst in het leven te roepen. In de leiding hebben vele auteurs zitting genomen, onder Wie Claude Ferrere, Romain Ooolus, An- drd Dumas, Rene Fanchois e.a. Het comitd wil de moderne romantische richting verbrei- den door het doen houden van lezingen en voordrachten te Parys en in de provincie, en door het uibgeven van een orgaan. Dinsdagmiddag ontstond brand in de be- roemde Cunerakerk te Rhenen. Men vreesde aanvankelyk, dat de kerk geheel zou worden verwoest. En ook de beroemde toren leek gevaar te loopen. Thans blijkt echter, dat het nogal is meegevallen. Alieen het dak van de kerk heeft het moeten ontgelden. De droge bekapping door leien bedekt, verbnand- de geheel. Dank zq de zware steenen ge- weiven leed echter het inwendige der kerk geen schade. Uit voorzorg werden evenwel de kussens der banken verwijderd. Het orgel, dat aan den kant van den toren staat, kreeg wat schade alvorens het met zeilen daartegen beschermd werd. Om vier uur Dinsdagmiddag was het vuur gebluscht en kon de brandweer inrukken. De schade aan het dak wordt geraamd op pl.m. 35.000 gulden. Het verbrandde dak dateerde van 1897. Bij den bekenden brand, tengevolge van het inslaan van den bliksem, die op 4 September 1897 den Cuneratoren teisterde, ging ook het dak der kerk in vlammen op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3