Buitenland DE EVENREDIGE VRAOHTVERDEELING. TER NEUZEN, 3 SEPTEMBER 1934. HOEK. "Tter eere van Koningin Wilhelmina. die Vrijdag in dit stille dorpje haar verjaardag vient, had heel Aasgaardstrand Vrijdagmor- gen de vlag uitgestoken. Al vroeg in den morgen kwamen tiental- len telegrammen aan met gelukwenschen ait Nederland en vele andere landen. Met eerste teleigram dat binnenkiwam, was wo koning Haakon van Noonwegen. De Snuing heeft., naar wij vemamen, H. M. de Xoiwngic en Prinses Juliana uitgenoodigd voor een lunch sen van de volgende dagen te zijn en paleize. De verjaardag van de Koningin is over- eenkomstig den wensch van Hare Majesteit in de meest volmaakte rust voonbijgegaan. Zelfs de hewoners van Aasgaardstrand kreg en niet de kans om de Koningin op haar verjaardag te zien, hetgeen zeker de stem ming onder de bevolking in aamnerking ge- nomeo op een aigemeene huldiging zou zijn Hitgeloopen. Gedurende den loop van den dag kwamen mog zeer vele felicitatietelegrammen uit het vaderland binnen, welke door H. M. alle be- antiwoord werden. Het kleine telegraafkantoor van Aas gaardstrand heeft nooit zulk een drukte ge- .kend als Vrijdag. De telegrafiste, een krasse vrouiw van zeventig jaar, moest haar nakomelingen tot in het tweede geslacht te hulp roepen om den stroom van telegrammen te verwerken. In den namiddag omstreeks vijf uur, zijn H. M. de Koningin en de Prinses uitgereden voor het maken van een autotocht. Doch ■ook toen was het geluk niet met de hewoners •van Aasgaardstrand, want de auto van de iiooge gasten sloeg de tegenovergestelde rich- ting van den weg naar het dorp in. J. H. A. SCHAPER. f Vrijdagavonid is te Voorburg op 66-jarigen leeftijd overleden de heer J. H. A. Schaper, lid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal voor de soeiaal-democratische ar- beiderspartij, tweede voorzitter van deze Kamer. De heer Schaper, wiens gezondheidstoe- starud den laatsten tijd te wenschen liet, was Drnsdag van vacantie teruggekeerd. De begrafemis zai Woensdag gesdhieden te Gron.ingen. Met het overlijden van Johan Hendrik An- -dries Schaper heeft schrijft de N. R. Crt. de S.D.A.P., juistt in de week waarin zij haar 40-jarig bestaan viert, wederom een van haar •oprichters verloren. Hij behoorde tot de „twaalf apstoelen", die in 1894 een oproep tot de sociaal-democraten in Nederland richt- ten om tot stichting van een niieuwe sociaal- demoeratische partij, nadat de sociaal-demo- cratisch bond tot een verboden vereeniging was gestempeld, te komen. Dit optreden van Schaper bij de oprichting van de S.D.A.P. was niet zijn eerste soeialistische activiteit. Reeds op 18-jarigen leeftijd had hij zich aan- gesloten bij de sooiaal-democratisohen bond en al spoedig liet hij zijn oorspronkelijke vak-, huis-, decoratie- en tooneelsohildier varen voor de politieke joumalistiek. In 1892 richtte hij het iblad De Socialist op, dat na een kortstondig bestaan weer verdween. In 1893 richtte hij andermaal een sociaal-demo- cratisch wieekblad op, De Waehter, dat eetiigc jaren heeft bestaan. Voor deze jour- ralistieke werkzaamheiid bad hij allesbehalve een behoorlijke opleiding genoten. Tot zijn tiende jaar had hij de lagere school bezocht, waama hij nog eenig herhalingsonderwijs volgde. Geheel op eigen kradht heeft hij zich verder moeten ontwiikkelen. In 1897, toen voor het eerst de gemeente- raden volgens het uitgeibreide kiesrecht zou- den worden samengesteld werd Schaper voor den Groningschen raad candidaat gesteld en bij eerste stemming reeds gekozen. In het volgende jaar volgde zijn verkiezing tot lid van de Provinciale Staten van Groningen en het jaar daarop, in 1899, werd hij, op een en dertig-jarigen leeftijd, tot lid van de Tweede Kamer gekozen voor het district Appingedam. Deze snelle politieke opgang was niet in ae laatste plaats te danken aan de werk- kracht, die Schaper voor de partij ontplooide. "Prof. Oppenheim getuigde van het toen jeug- dige Kamerlid eens als volgt: ,,De heer Schaper onderscheidt zich door twee eigenschappen, die maken, dat hi) op weg is in de Kamer een populaire figuur te worden, naar wien gaame wordt geluisterd en die wat in te brengen heeft. Hij is uit- remend op de hoogte van de cnderwerpen, waarmede hij zich afgeeft. En hij is bij uit- stek slagvaardig en staat zijn man zonder Jaarbij in overdrijving te vervallen of zich i boot te maken, maar weet door een geestig - woono of leuke redeneering, die inslaat, den tegenstander tegen den muur te drukken Dezt prognose van den Deidschen hoog- ieeraar is zeker bewaarheid. Door zijn open ifin rondborstig karakter en door zijn eerlijk optreden heeft Schaper eerbied en achting bij zijn tegenstanders weten te wekken, die gaame met hem in het krijt traden, hoe groot de principieele kloof welke de debaters van Skander scheidde, ook was. Het is dan ook zeker een blik van waardeering voor den mensch Schaper geweest, toen hij in 1917 tot tweede voonzitter van de Tweede Kamer werd gekozen, een functie, waartoe hij telkeos opnieuw werd benoemd. Naast het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft hij van 1918 tot 1924 het raads- lkhnaatschap in de gemeente Rijswgk ver- vuld. In 1&19 reeds had hij zrjn intrecle ge- daan in de Provinciale Staten van Zuid-Hol- lancL die hem in 1926 tot gedeputeerde kozen In 1932 noopte gezondheidisredenen hem, ait sumbc neer ;te leggen. NIEUW WERKTIJDENBESLUIT. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaak een voorontwerp van een nieuw werktgden- Desluit voor fabrieken en werkplaatsen. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zou Worden opgedragen omtrent dit voorontwerp prae-advies uit te brengen. Aan de aigemeene beschouwingen van de toelichting is het volgende ontleend. De in de Industrie steeds veranderende be- drijfsamstandigheden hebben bet noodig ge- maakt in bet Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, waarin de verschillende afwijkingen van de regels, vervat in de artike- Jen 22, 23 en 24 der ArbeidsV/et 1919, voor- Jiomen, eenige wijzigingen aan te brengen. Het mvoeren van een nieuwe werk'wijze m een bestaande fabriek, het vestigen van een nieuwe industrie, de moeilijkheden, ondervon- den met bepaalde werktijdregelingen, geven dikwijls aanleiding bij vergunning afWijking van bovenbedoelde regels toe te staan. Worden deze vergunningen menigvuldig en van blij- venden aard, dan is het gewenscht de afwij kingen in bet Werktijdenbesluit op te nemen. Dat is met de meeste der thans voorgestelde wijzigingen het geval. Ook bet Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 eischte iierziening, voomamelijk omidat bij de toepas- sing er van de behoefte bleek aan een eenvou- diger regeling, dan die in 1923 werd getroffen. De overeenkomstige bepalingen voor winkels en verplegingsinrichtingen zijn inmiddels beter geredigeerd dan in dit oudere besluit en het is wenschelijk de gelijksoortige voorschriften zooveel mogelrjk gelijkluidend te maken. Voorts bleek het gewenscht deze beide be- sluiten met het zoogenaamde ,,Bazenbesluit" tot een Werktijdenbesluit voor fabrieken of Werkplaatsen te vereenigen, wederom naar analogie van het Werktijdenbesluit voor win kels en voor verplegingsinrichtingen, zoodat het niet meer noodig is drie besluiten te raad- plfigen voor de gezamenlijke arbeids- en rust- tijdenbepalingen voor fabrieken of werkplaat- VERKOOP VAN OLIE DOOR WI.NKEl JERS. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft bij besluit van 30 Augustus 1934 vergunning verleend aan winkeliers, handelende in olie, voor zoover zij die zelf hebben geproduceerd, tot het on- verpakt vervoeren, verkoopen of afleveren van ten hoogste 1 liter olie tegelijk, zonder dat de waar voorzien is van een banderolle of gedekt is door een geleidebiljet. Onder „onverpakt" Worde verstaan: niet verpakt in de getiruikelijke verpakking, waar- onder olie in den handel wordt gebracht, zoo- als gesloten, gecapsuleerde flesschen met eti- ket of verzegelde of dichtgesoldeerde bussen. Het is verboden, flesschen of bussen olie, door winkeliers zelf getapt uit een onder dek- king van een geleidebiljet ontvangen vat of tank, zonder banderolle voorhanden te hebben. De letters en nummers van geleidebiljetten, waaronder zij olie hebben ontvangen, dienen derhalve zorgvuldig genoteerd te worden. De heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende sohriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat op 13 Augustus in een vergadering van onderschei- dene schippersorganisaties te Amsterdam emstige klachten zijn geuit over de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart 2. Is de minister niet van meening, dat de klachten der binnenschippers zoo ten opzichte van het steeds toenemend vervoer van goe- deren in zgn. vaste relatie en per dekschuit, als ten aanzien van het vervoeren van voort- durend grootere hoeveelheden goederen per beurtvaart gegrond zijn? 3. Is de minister niet van oordeel, dat de bevrachtingcommissies zich hebben te houden aan de aigemeene richtlijn, welke de memorie van toelichting nopens het wetsontwerp ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart betreffende de zg. vaste relaties geeft: ,,De vervoerders, die van oudsher uitsluitend of in hoofdzaak goederen vervoeren ten be- hoeve van een bepaalde ondememing van han del of nijverheid" 4. Zoo de vragen 2 en 3 bevestigend beant- woord worden, is de minister dan bereid maat- regelen te treffen, die aan de emstige klach ten der schippers tegemoetkomen, inzonder- heid Wat betreft het toenemend vervoer per dekschuit 5. Wil de minister zijn medewerking ver- leenen om het vervoer van beetwortelen on der de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart te brengen en maat- regelen treffen, waarbij de bevrachtingsvoor- Waarden geen bepaling mogen inhouden, dat op Zondag, wanneer zulks verlangd wordt, ge- laden of gelost moet worden, welke bepaling thans voorkomt in artikel 8 van de bevrach- tingsvoorwaarden voor beetwortelen en pulp der campagne 1934-1935 voor de fabrieken in de districten der bevrachtingscommissies Breda, Dordrecht en Ter Neuzen? VEKLAGING BIJSLAG OP ROGGE EN GERST. De regeering heeft de laatste iweken met aanidacht de stijigen.de beweging van de prij- zen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraaggesteld of Meruit wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde land- bouwcrisispolitiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is indertijd aan de landlbouwers een uitikeering van /3,50 per 100 K.G. in uitzicht gesteld, omdat moet worden aangenomen, dat bij de toen geldende marktprijzen met dieti hijslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand korn blijven. Nu de prijzen zich op een eenigszlns hooger peil blijrven beiwegen heeft de minister van oeconomische zaken den bijslag verlaagd en <wel den bijslag bij dena- turatie van rogge van f 3,50 op 3 en den bij slag voor de vebbouwide gerst van 3,50 op- 2,50. In verband met de verlaging van de dena- turatie-vergoeding voor rogge moet ook d'e monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd worden van /5 op /4,50. De Akkerbouwcentrale zai maatregelen nemen, opdat de voor bepaalde groepen van belanghebbenden Meruit ontstane financieele nadeelen zullen worden vergoed. Daarom- trent zullen nadere mededeelingen worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wondt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopoliewinst van 1,50, welke bij den invcuer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou sleckts een gering percentage van dit beslag kunnen zijn. Intusschen is de minister niet voomemens het op deze wijze gewonhen bedrag aan hoogeren steun op andere pro- duoten uit te keeren, maar wel zullen de geld- mididelen van het fonds het nu beter mogelijk maken, maatregelen te treffen om den steun op andere producten op de bereikte hoogte te houiden. Overigens zai tegenover een verminderd steunlbedrag in de toekomst op de begrooting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. DE TEXTIEESTAKING IN DE VER. STATEN. Vrijdag hebben nog de bijna 200.000 arbei- ders in de zijde-industrie besloten zich bij de staking van de katoen-bewerkers aan te slui- ten. Daarmede is de geheele textiel-industrie in de Ver. Staten tot staking over gegaan. Tot Vrijdagavond scheen men hoop te koes- teren dat er nog een oplossing gevonden zou kunnen Worden. Garrison, de president van den nationalen raad voor de industrieele be- trekkingen verklaarde in den loop van den middag: Indien de partijen er mede Willen in- stemimen, heb ik misschien binnen een uur iets belangrijks mede te deelen. In den loop van den avond kwam echter het berioht: Alle hoop tot regeling van het con flict verdween, toen Gorman, de leider van het stakingscomito, na een lange conference ver klaarde, dat de toestand ongewijzigd was ge- bleven. DR. SCHACHT IN DEN STRIJD. Op een Internationale conferentie voor agra- rische wetenschappen heeft schrijft de N. 1 R. Crt. dr. Hjalmar Schacht, oeconomisch en financieel dictator van het Duitsche rijk, een van zijn vele redevoeringen gehouden. Een gedeelte van deze redevoering hebhen wij met instemming gelezen. Dr. Schacht moge er veel toe hebben bijgedragen om het nationaal- socialisme aan het bewind te helpen, zoodra hrj zakelijk spreekt blijft er voor hem van de beginselen van het nationaal-socialisme niets over. In zijn principieele beschouwingen is hij zuiver liberaal, in het oeconomische zoowel als in het financieele als men zijn gebrek aan respect voor financieele verplichtingen uitzondert. Niets is sleehter overeen te bren gen met de opvattingen, welke dr. Schacht leeraart dan de oeconomische theorieein, waar- op het nationaal-socialisme zegt te berusten. Het begrip der autarkie, waarmede eens de nationaal-socialisten de machtige agrarische kringen en een gedeelte der Duitsche intellec- tueelen hebben trachten te winnen, acht hij geen woord waardig. En terecht, van zijn en ons standpunt beschouWd. Betrekkelijk nog geringere zonden, uit opportunisme tegen de liberale opvattingen omtrent het handels- verkeer begaan, noemt hij reeds onder de be- langrijkste oorzaken van het ongeluk der menschheid. Deze souvereine minachting voor de ideologische samenstelling van den politieken tak, waarop hij zich genesteld heeft, moge zonderling aandoen, de moed, waarmede hij alle redeneeringen van het bewind dat hij dient, eenvoudig ter zijde schuift, verdient alle waardeering. Hetgeen hij over gezond geld zegt is voor menigeen nog uiterst nuttige leering. Ieder woord, dat hij weer daarover heeft gezegd, verdient aandacht. Ook hierin toont hij weer moed. Om zijn monetair beleid is hij door machtige nationaal-socialistische groepen al- lergevaarlijkst bestookt. Soms hebben zelfs ingeWijden zijn positie onhoudbaar geloofd, om de aanvallen, waaraan hij van den kant van nationaal-socialistische inflationisten bloot stond. Hitler heeft hem echter kunnen hand- haven tegelijk met de theoretisch in leven gehouden goudmerk. Dr. Schacht, de liberale financier en oeconoom, staat op het oogen- blik naar het schijnt, stevig geplant in natio- naal-socialistischen bodem. Paradoxaal, maar toch niet verwonderlijk verschijnsel. Wp moeten nu echter verder opmerken dat wy de rede, die dr. Schacht gehouden heeft, ondanks al het goede erin, van zeer bedenke- lijken aard vinden. Dr. Schacht behoort tot de profeten, wier woorden men ten deele, maar wier daden men heelemaal niet ter navolging kan aanprijzen. Hjj is de man, die het ,,fat- soenlij'k hankroet" heeft gepredikt, „waama de schuldenaar altijd weer crediet kan krijgen". Hij is voor de theoretische erkenning der schulden, anders dan Moskou, dat zijn oude schulden glad verloochent. Deze tegenstel- ling wordt door de feiten echter weer belang- rijk getemperd. Schacht is zelf medeverant- woordelijk hoe hij ook moge trachten dat nu te doen vergeten of zelfs te ontkennen voor het ontstaan van een groot gedeelte dier schulden. Hun eigen schulden erkennen en betalen zelfs ook de bolsjewiki. Aan de tegen- woordige, eerlijke erkenning door Duitschland is reeds een eenzijdige verdelging van verplich tingen op groote schaal, door waardeloos making van geld, voorafgegaan. Maar des- niettemin, Schacht staat altijd nog beter op de bres voor de principieele geldigheid van Duitschland's schulden, dan de rechtgeaarde nationaal-socialisten en inflationisten, die hem naar het ambtelijk leven staan, zouden doen. Schacht erkent de verplichtingen reeds door eigen bankroet aan te melden. Hij verlangt een accoord voor de hoofdsom, en een moratorium voor rente en aflossing. Ziedaar het karakter van zijn erkennng, en de toe- passing van zijn beginselen. Om nu een hankroet als iets vanzelf spre- kends en niet onteerends te kunnen voorstol- ien, schuift dr. Sohacht de schuld van al het gebeurde op de buitenwereld. Zgn redenee ringen zijn daarbij van den zonderlingsten aard. Op het oogenblik dat hij het hankroet, en de historisohe onvermijdielijkheid van het bankroet predikt, noemt. hij het tevens onge- rijmd, dat Duitschland hooger rente d.w.z. hooger risico-premie voor geleend geld heeft moeten betalen dan andere industrieele lan den! Hij vertelt, dat de geallieerden Duitsch land, voor het in werking treden van de rege ling van Dawes, 42 millioen goudmark hebben afgeperst. Dit bedrag overtreft zelfs de ruim- ste berekeningen van Duitschen kant voor de prestaties van na den oorlog. En in die be rekeningen had toch al achtergelafen en uit- geleverd oorlogsmateriaal steeds een belang- rijke plaats ingenomen. Tegenover het we-rke- ljjk uit Duitschland's productief hezit betaalde, staan etteiijke milliarden, die het gewonnen heeft door den uitvoer van later waardeloos geworden papieren marken. Dr. Schacht wil ook, sprekende, dien indruk wekken, dat hij 'heelemaal geen aandeel heeft gehad in de ,,ver- vullingspolitiek". Maar, op grond van het plan Dawes aanvaardde hij het presidium van de Rijksbank, en hij was de leider van de dele- gatie, die te Parijs met de commissie-Young tot overeenstemming kwam. Zrjn later pro test, wegens betrekkelijk geringe wijzigingen, had een stork politieken bijsmaak! Ongereohtvaardlgd is ook de voorstelling van dr. Sohacht alsof Duitschland de vreemde credieten slechto ctider den dtwang van de be- talingen voor herstel heeft aanvaard. Dr. Schacht heeft zelf indertijd voor het al te gretig leenen der industrie geWaarschuWd. De industrie leemde waariijk niet onder dwang, maar om haar fabrieken uit te breiden en volmaakter te mechaniseeren. Het zij dat niet gedaan, dan. had het gebrek aani deviezen in Duitschland het noodlottige stelsel der beta- lingen voor schadeloosstelling al veel vroeger ad absurdum gevoerd. Maar nu treft slechts de buitenwereld blaam! Duitschland, zoo vertelt ons dr. Schacht verder, is zoo eerlijk. geweest, sedert 1931 ruim 11 milliard van zgn buitenlandsche schuldeu af te betalen. Was dat zoo eerlijk? Als dit precies waar is, verdient het eer den naam van ruineeren van eigen betaalvermogen, van onrecht tegen de grootste helft der schuld- eiachers. Dr. Schacht lidht toe: 4 milliard is vanzelf verdiwenen, weggesmolten door depre- ciatie van buitenlandsche muntsoorten. Er is nog een ander gedeelte van vercfwenen vorde- ringen, waarop dr. Schacht niet wijst: Dat zijn de nog oninlosbare obligaties, die Duitsch land voor een appel en een ei opkocht, nadat het de waarde ervan door voortdurende be- tuigingen van insolventie, voor een groot ge deelte had veraietigd. Dit stelsel kon door de deviezencontrole, alleen met medewerking van dr. Schacht worden toegepast. Op die manier werden aan den hoeidel, ben vordeele van Duitsche ondernemingen, deviezen onttrokken, tot er niets meer voor de crediteuren over was. Nu vertoont dr. Schacht hun zijn leege zakken. 'Het buitenland heeft schuld. Waaroan koopt het niet meer Duitsche waren, waarom bevor- dert 't niet Duitschen uitvoer boven dien van andere landen? vraagt dr. Schacht zeker niet tegen Nederland verwijtend. Hij ver langt daarmede iets onredelijks. Hij is toch ook voor vrije mededinging? Welnu, hoe zai het in het bedrijfsleven een ondememer gaan, die zijn geldschieters aanblaft, die zich telkens insolvent verklaart, waarbij er ook telkens nog weer wat in den beginnen zelfs vrij veel in zijn zakken blijkt te bevinden. Men her- innere zich de eerste moratoriumverklaring van dr. Schacht te Londen, die met een ac coord voor 75 pet. eindigde! Als die ondeme mer dan verder door zijn gedragingen een aantal klanten om volkomen begrijpelijke per- soonlijke redenen uit zijn zaak jaagt; en als hij dan bovendien nog heel veel geld uitgeeft voor persoonlijk gebruik in deze vergelij- king voor krasse bewapening zullen dan zijn schuldeischers hem helpenswaardig en aan zijn eigen lot onschuldig achten? Dr. Schacht pleit, ondanks zijn gezonde be ginselen, op een zwakke wijze voor een zwak- ke zaak. Dat hij daarbij de noodzakelijkheid noemde om met Duitschland over zijn voed- selvoorziening te spreken, was een bijzonder schrille en tragische noot, die ons den spreker veel kan doen vergeven. SPOORWEGAANSLAG IN MANDSJOEKWO Bandieten hebben den passagierstrein naar Heinking op 40 K.M. ten Zuiden van Oharbin, laton ontsporen en daama de reizigers met vuurwapenen overvallen. Dertien Japanners zijn gedood en ongeveer 20 gewond. De ban dieten hadden de rails opgebroken, 'waardoor een personentrein derailleerde. Daarop open- den zij een wild geWeervuur op de omgevallen spoorwagens, waarbij tal van personen werden gedood en gewond. De bandieten sloegen ver- volgens op de vluoht, zij namen echter zes Japansche reizigers en naar verluidt twee Amerikanen en een Deen, de drie laatstge- noemden employe's van de Metro Goldwyn Mayer, mede. Japansche baanwachters hebben met de bandieten een gevecht gevoerd dat twee uren heeft geduurd, doch zij konden niet verhinde- ren dat de roovers met hun buit ontkwamen. In het geheel zijn 21 reizigers gedood en 25 gewond. Er is een hospitaaltrein naar de plaats van het ongeluk gezonden. Het reddingswerk en de berging van de voor een deel emstig ver- minkte lijken werden belemmerd door een wolkhreukachtigen regen. De Mandsjoekwosche politie verklaart, dat de aanstichters van de catastrofe moeten worden gezocht onder de employe's van den Chineeschen Oosterspoorweg. De Mandsjoekwosche hladen, die in nauwe relatie staan tot de Japansche militaire krin gen eischen een energiek ingrijpen zoomede de arrestatie van de vooraanstaand'e Sowjet- ambtenaren, die door de pers er van worden beschuldigd, dat zij de overvallen hebhen ge- ensceneerd volgens aanwijzingen van het SoWjet-Russische leger voor het Verre Oosten. DREIGBRIEF VOOR MEVR. ROOSEVELT BESTEMU. Aan mevr. Roosevelt is een brief gezonden, waarin men haar dreigt een of meer van haar kleinkinderen te zuilen ontvoeren, indien zij geen losprijs betaalt van 168.000 dollar. Ook werd gedreigd met een aanslag op president Roosevelt zelf. De brief is echter niet in handen van me- vrouw Roosevelt gekomen, daar hij bij aan- komst in het Witte Huis door de Bondsambte- naren is geopend en in beslag genomen. Onder verdenking den brief te hebhen ge- schreven, is in het gebouw van de Chr. Jonge- mannen Vereeniging te New-Yrk een 33-jari- ge man gearresteerd genaamd Vara, een voormalige mecanicien bij de marine-Iucht- vaart, zoon van een rijke familie uit Charles ton in Zuid-Carolina. Zijn familie heeft ver- klaard, dat hij sedert 1921, toen hij een klap van een propeller tegen zijn hoofd kreeg, ab- normaal is. De brief was geteekend met de woorden: „Op last van Sangara" en eischte, dat het geld moest "worden betaald in bankbiljetten van 1, 5, 10, 50 en 100 dollar. Verder "werd er in gezegd, dat mevrouw Roosevelt telefonisch op de hoogte zou worden gesteld van den dag, waarop het geld moest worden overhandigd. In den brief stond het telefoonnummer van de Christelijike Jongemannen Vereeniging en daardoor is de arrestatie mogelijk geworden. Vara zou Vrijdag reeds voor den rechter ver- schijnen. GESLAAGD. Dezer dagen slaagden voor het examen costumiere, de dames Nellie Dieieman Jd. te Hoek en Ema Miehl te Zaamslag; voor het examen methode sraelapparaten slaagden de dames Janna van Gelderen en Corrie Dees, beiden te Ter Neuzen. Allen genoten hun op leiding bij mej. Marg. Mattel^, gedipl. eou- peuse-Leerares te Ter Neuzen. ERNSTIGE SCHEEPSBOTSING. Tengevolge van een plotselihg opkomende mistbank, werd Zaterdagmorgen het uitzicht aan board van het op weg naar Antwerpen zijnde Noorsche tankschip „Dagheid" dermate belemmerd, dat men genoodzaakt was even voorbij de haven van Ter Neuzen, nabij Mar- garethapolder, ten anker te komen. Nadat men ten anker was gekomen, zwaaide de „Dagheid", tengevolge van den sterken stroom om, met het gevolg, dat zij tegen den voorsteven van het eveneens ten anker lig— gende Grieksche stoomschip „Rokos" aan- kwam, waardoor deze geheel werd ingedrukt. Door het ontstane gat stroomde het water de voorpiek binnen. De „Dagheid" bekwam bg de hot sing aan- zienlijke schade aan bakboordzijde, bij de commandobrug, terwijl een der tanken werd opengescheurd, zoodat de ru'we olie, waarmede het sctop geladen was, naar buiten stroomde en zich over het water der Schelde verspreid- de, hetgeen in den loop van den dag in de stad ook aan een scherpe olielucht te bemerken was. Onmiddellgk voeren alhier gestationneerde sleepbooten uit, voor het eventueel verleenen van assistentie, doch daarvan werd geen ge bruik gemaakt, Nadat de tanken van de ,,Dagheid" waren afgesloten, heeft deze de reis naar Antwer pen voortgezet. De ,,Rokos" is in het Middel- gat voor anker gekomen om een onderzoek in te stellen naar de beloopen schade, en heeft later ook de reis vervolgd. DEKLAST VLlAS OVERBOORD. Toen het alhier thuisbehoorende motorschip „Theresia", schipper Van der Velpen, Vrijdag avond omstreeks 6 uur de Middenhaven Wilde binnenkomen, kreeg het schip, tenge volge van den sterken sroom, slagzij, waar door de hooge deklast, bestaande uit vlas, ging overhellen en in het water terecht kwam. Daar de „Theresia" toen reeds binnen de havenhoofden was, kon het in het water ge- vallen vlas spoedig worden opgevischt en op den oostelijken havendam opgetast. Het resteerende deel van de deklast is in een an der schip overgeladen. De „Theresia" was gekomen van Vlissingen, met bestemiming voor Ter Neuzen. Het bergingsWerk had de bijzondere belangstelling der vele kijklustigen, die zich bij het mooie weer op de havenhoof den bevonden. CONCERT OP DE MARKT Het jl. Vrijdagavond, ter gelegenheid der jaardag van H.M. de Koningin door het mu- ziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. ScMrris, op de Markt gegeven concert, werd begunstigd door zeer fraai weer. De belangstelling van de zgde van het publiek was zeer groot en het genoot blijkbaar volop van de uitvoering van het zeer gevarieerd programma, dat ook verschillende nummers, toepasselijk voor dezen dag, be- vatte. Ook de uitvoering was goed, zoodat deze avond als geheel geslaagd kan be- schouwd worden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zgn aan de daarachter vermelde adressen. Rozenkrans, A. Bogaart, Van Steenbergeu- laan 39. Toiletetui, P. v. d. Bulck, Nieuwediepstr. 78. Portemonnaie met inhoud, P. Wolfert, N ieuwediepweg 17. Bankbiljet, H. Ribbens, Westkolkstraat 40. Een bril, J. v. d. Hooft, Koedgk 19. Een borstrok, P. Mielen, Tholensstraat 13. Portemonnaie met inhoud, J. Dierikx, Sluiskil, Strocudorp. Heerenrijwiei, K. vein Tatenhove, Noord- straat 86. Rijwielplaatje, J. Adriaansen, Nieuwediep- straat 52. Heerenportemonnaie met inhoud, A. v. Driel, Baandijk 81. Rijwielplaatje, C. de Putter-Zegers, Hoek, D 46. Een boodschaptasch (met Inhoud), A. A. v. Leeuwen, Dijkstraat 7. EEN EXCURSIE NAAR ZEELAND. Vrgdag heeft de Rotterdamsche Graan- studiecluib, waarvan zoowel leiders Ms personeel van graanfirma's lid zijn, met 170 leden en donateurs een excursie naar Zeeland gemaakt. Het gezelschap kwam te 9.22 na een reis met een extra Dieseltredn in ruim anderhalf uur te Vlissingen aan. Te 10.15 uur vertrok men met de Koningin Wilhelmina naar Breskems en vanidaar per extra-tram van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmij. naar Sas van Gent. Daar is des midldags een be- zoek geibracht aan de N.V. Stijfsel en Glucose- fabriek ,,Sas van Gent". Langs denzelfden weg zijn de Rotterdam- mers naar Vlissingen teruggekeerd, waar zij het middagmaal in hotel Oosterhuis gebruik- ten alvorens met den Dieseltrein te 10.22 naar Rotterdam terug te keeren, waar zij te 12.01 aankwamen. REGELING ARBEID DOOR VREEMDE- LINGEN. Het wachten is op nadere ambtelgke uitwerking van de wet. In de Staatscourant is afgekondigd het in werking treden op 30 Augustus van de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, die daar voortaan ver gunning voor zullen moeten hebben. Ofschoon de wet in werking is getreden zullen de betrokkenen nog even moeten wachten met aanvragen om vergunning, waarop de direoteur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids'bemid- deling van wege den Minister zai beslissen. want artikel 3 ibepaalt, dat de Minister be- voegd is voor bepaalde beroepen of bedrijven commissies in te stellen aan welke hg of de genoemde directeur advies kunnen vragen. Het is thans nog Met bepaald, welke beroe pen of bedrijven voor controle of vreemde lingen in aanmerking komen en pas wanneer dit is geschiedt, zai men kunnen weten waar aan men zich heeft te houden. Reeds geruimen tijd bestond er controle op vreemdelingen uit landen, waarvoor een visum is voorgeschreven indien de bewoners van dat land over de Nederlandsche grens willen komen. Tsjecho-Slowakge bijvoor- beeld. Wanneer dian een vreemdeling een visum aanvroeg werd eerst nagegaan of er aan zijn aanwezigheid hier te lande inder- daad behoefte was en eventueel werd dan ook wel het visum geweigerd. Thans blijkt uit de afkondiging van de wet tot regeling van het verrichten van anbedd door vreemdelingen die 16 Mei j.l. werd aangenomen dat de Regeering zich ge noodzaakt ziet, strenger op te treden ter be- scherming van Nederlandsche werkzoeken- den. HENGSTENKEURINGEN. Door den Minister van Economische Zaken is bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekklng bestemde hengsten in 't najaar 1934 in Zeeland zullen gehouden worden te Zierik- zee Dinsdiag 23 October; Kattendgke Woens dag 24 October; Axel Donderdag 25 October en te Oostburg Vrijidag 26 October. Concert. Ter gelegenheid van de jaandag van H. M. de Koningin gaf de muziekvereemging ,,EIk naar zijn Krachten" alhier, onder lei ding van den onderdirecteur den heer P. Vergouwe, het aangekondigde concert. Onder beste weersomstandigheden en een bijzonder groote toeloop van het publiek werd bet programma, dat gedeeltelijk met toepas- selgke liederen was gevuld, op zeer vlotte wijze Mtgevoerd en vond bij het publiek een hartelijk onthaal. Eveneens was dit bet geval met de num mers van de zangvereeniging „Crescendo", die met bun zang de muaiek-pauze aanvulde. Na het concert had een Met alledaagsche plechtigiheid plants. Het was n.l. de laatste dag dat de gemeente-veldwachter, de heer J. van Hermon die gedurende bijna 25 jaar voor het mijn en dijn der Hoekenaren had gewaakt, in functie was. Men verzocht den scheidenden functionaris op het muziekpodiuir. plaats te nemen en, staande tussohen den Edelachtb. heer Bur- gemeester en het bestow van het muziek- gezelschap, liet de heer Vergouwe zgn muzi- kanten een „lang zai hij leven" aanheffen, hier- mee den wensch uitdrukkend, diat het hem gegeven moge zgn nog lang van zijn welver- diende rust te genieten. De heer Van Hermon dankte zichbbaar be- wogen voor de aardige attentie en verzocht de muziek bij den heer Nieuwelink iets voor hem te wjllen gebruiken. Aldaar aangekomen bleek cok 4e nieuw benoemde veldrwachter, de heer J. de Jong aanwezig te zijn. De heer Vengouiwe iadach- tig „Le roi est mort, vive le roi", liet ooik voor den functionaris ,,een lang zai hij leven" spelen. Een gezellige Koninginnedag met een aar- dig slot. Een afscheid. Vrijdag werd alhier op de raadszaal in tegenwoordigheid van den gemeenteraad, het gemeentepersoneel en afgevaardigde der bri- gades Ter Neuzen en PMlippine, en den rgks- veldfwachter te dezer plaatse, benevens nog enkele genoodigden officieel afscheid genomen van den vertrekkenden gemeentoveldwaohter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2