Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand SLACHTOFFERS VAN DEN HIMALAYA. DE GEFINGEERDE ONTVOERING. VEREOF OM EEN BAARD TE DRAGEN. DE KATHEDRAAL TE CHARTRES. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. ENORME BOSCHBRAM) IN IDAHO. Naar uit Boise (Idaho) wordt gemeld, woedt in de omgeving van die stad een reus- achtige boschbrandreeds zijn 10.000 H.A. bosch en talrijke houten woningen aan het vuur ten prooi gevallen. Men vreest, dat het vuur zieh door den sterken wind en de enorme hitte nog vender zal uitbreiden. Talrijke dorpen in de nabij- heid zijn reeds door de betwoners verlaten; het vermoeden bestaat, dat eenige menschen by den brand om het leven zijn gekomen. EEN HONGAAB8CHE LANDRU. Hongaarsche dagibladen melden de dood van een vrouw, Errnzi Szalma, die gedurende den oorlog een zonderlinge benoemidbeid ken- de en aan een geiwissen dood ontsnapte. Zekeren dag werden de bewoners van de kleine gemeente Oinkota een verpestenden geur gewaar, voortkomend uit een huis dat onbewoond was gebleven sedert het vertrek van den eigenaar naar het front. De politie ontdekte in den kelider elf vaten, alle ge- nimmerd, waarvan ieder het lijk bevatte van een aan stukken gesneden vrouw. Zeker had men nooit den naam van het monster gekend, dat de vrouwen om het leven getbracht had, indien Enrzi Szalma niet was komen ver- tellen wat haar was overkomen aan den voor- avond van de verdwijning van den eigenaar, zekeren Bela Kiss. De jonge vrouw was uit- genoodigd geiweest door Bela Kiss om enkele uren in zijn woning door te brengen. Hij vroeg haar of zij er met in wilde toestemmen zijn twaalfde vriendin te worden. Zij ver- atond echter den zin niet van deze woorden, maar de kerel kwam haar als een zonderling voor. Op een gegeven oogenblik zag zij Bela Kiss een soort poeder in haar drank werpen. Onider een of ander voorwendsel verliet zij het huis waarin zij anders wellicht het lot van de elf slachtoffers zou gevonden hebben. Van Bela Kiss werd nooit een spoor meer gevonden. Door de politie werd ijverig op- gespoord de wereld door, werd zijn doortocht gemeld in China en Siberie, waarna een zijner makkers meldde, dat hij zich in het Vreemdelingemlegioen bevond. Geen enkel slachtoffer kon geidentificeerd worden. GANGSTER-TERREUR IN ENGELAND. De Sunday Dispatch" wijdt een artikei aan de gangster-terreur van tegemwoordig in Engeland. Er zijn dit jaar reeds 62 per- soner gedood. Onder deze personen bevinden zich meest vrouwen, en de krant doet een beroep op de Engelsche onderdanen, om zoo- veel mogelijk te trachten het leven van toe- koanstige slachtoffers te bescbermen. De meeste moordeh worden gepleegid met een revolver, en de gangsters worden in hun bedrijf aangemoedigd, omdat verschillende personen, die van hun daden op de hoogte zijn, w-eigerden hun kennis openbaar te ma- ken, om der wille van lljfbehoud. De politie is van oordeel, dat, wanneer het publiek ndet wil samenwerken met haar, niets Engeland kan redden van den terreur der gangsters. Verder geeft de ..Sunday Dispatch" een overzicht van de gevallen van moord sinds 1928, in welk.jaar 82 moonden voorkwamen. In 1929 waren er 84, in 1930 75 gevallen en in 1931 waren er 101 gevallen, die in totaal den dood van 111 personen tengevolge hadden. De werkeloosheid van de na-oorlogsche jaren en in het bijzonder sinds 1929, heeft haar stempel gedrukt op de jongelieden, waarvan vele wanhopig zijn geiworden. De cyclus van Gangster-films in de bioscopen, die nog steeds niet is beeindigd, heeft hon- Iderden van deze jongelui ge'inspireerd met een verlangen, om op dezelfde wijze geld te verdienen als succesvolle gangsters. Behalve moorden voortvloeiend uit werkeloosheid of uit zucht om gemakkelijk te leven zonder te werken, zijn vele geweldplegingen het gevolg van gebrek aan zelf-controle. 70 OLIFANTEN NEERGESCHOTEN DAAR ZIJ SCHADE AAN DEN OOGST VEROORZAAKTEN. T.n het Noordelijk deel van Oeganda, ten Zuiden van het Kiogameer, hebben groote groepen olifanten groote schade aangericht aan de oogsten. De olifanten trekken in kud- den van meer dan 100 stuks door de bebouw- de velden en vemielen alle gewassen. Een der bekeBdste Afrikaansche olifanten- Jagers Captain Salmon heeft in drie dagen tijd 70 olifanten neergeschoten en is er thans in geslaagd de meeste kudden terug te drin- gen naar het woudgebied, waar zij geen schade kunnen aanrichten. Omtrent het ongemuc dat den Duitschen bergbeklimmers Merkl, Wieland en Welzen- bach tijdens hun Himalaya-expeditie op den Nanga Parbat is overkomen en waarbij alle drie, alsmede eenige dragers uit Darjeeling het leiven lieten, wordt, naar de „Telegraaf" meldt, door de expeditie het volgende gerap- porteerd Tot 6 Juli j.l. is de expeditie volgens het programma" met de bestijging van den Nanga Parbat voortgegaan. Tengevolge van de groote in spanning waren reeds in de daaraan voorafgaande dagen talrijke dragers uit Dar jeeling niet meer voor hun werk geschikt. Zij waren naar lager gelegen kampementen teruggekeerd. Dientengevolge konden de vijf bergbeklimmers Aschenibrenner, Merkl, Schneider, Welzenbach en Wieland slechts met elf dragers naar de hoogst gelegen kam- pen starten. Zooals bekend zijn Aschenbren- ner en Schneider op 6 Juli tot een hoogte van 7.900 Meter gekomen. Op deze hoogte waren zij nog slechts vier uur van den top verwijderd. Zij bevonden zich in uitstekende conditie en wachtten hier op de anderen. Hier zou oorspronkelijlk kamp No. 8 gevestigd worden. De dragers gingen eehter niet zoo ver, zoodat kamp 8 reeds op een hoogte van 7.600 Meter moest worden opgeslagen. Aschecibrenner en Schneider keerden naar dit kamp terug. Het weer was op deze hoogte toen nog betrekkelrjk goed. De toppen van de beTgen verfhieven zich ver in de wolken en slechts in den middag was de bergkam in nevel gehuld. De bergbeklimmers waren vol goe- den moed en er van overtuigd, den volgenden dag den top te bereiken. Maar het lot be- aliste anders. Er ontstond een tragedie, welke in de bestijiging van het Himalaya-gebergte en in de geschiedenis van het Alpinisme haar gelijke niet heeft. In den nacht stak er een hevige storm op Ondanks de stevige tenten lag de sneeuwstof ten slotte centimeters dik op de dekens. Den volgenden morgen hing er een dichten nevel, het sneeuwde en de storm raasde met onver- mdnderde kracht voort. Men kon nauiweljjks ademhalen. De wind ontwikkelde een zoo- danige kracht, dat de kooktoestellen niet wil- den branden. Zoodoende kon men bijna geen eten bereiden. De tweede nacht was zoo mogelijk nog erger dan de voorgaande. Wederom was van slapen geen sprake. De storm was ten slotte tot een orkaan aangewakkerd. Nog boden de mannen moedig weerstand aan de losgebroken eleinenten maar de drcnom van de overwinning was een illusie geworden, die niet in vervul- ling kon gaan. Thans gold het alleen, het leven er af te brengen. Ascherubrenner en Schneider braken met drie dragers op; Wel zenbach en Wieland volgden met aoht dra gers, van wie er edn kort na het verlaten van het kamp stierf. Waarsohijnlijk ten ge- volge van het daardoor ontstane oponthoud en eigen uitputting, kiwam deze groep nauwe- lijks voorwaarts en was genoodizaakt, nog voordat kamp 7 bereikt was een tusschen kamp in te richten, waar wederom een drager den geest gaf. De storm woedde met cn/ver- minderde kracht verder en den nacht moest zonder de beschutting van een tentdak wor den doorgebracht. Bevroren ledematen wa ren hiervan het gevolg. Den volgenden dag, 9 Juli, stierf Wieland, terwijl Merkl en Wel zenbach kamp 7, op 7.100 Meter bereikten, waar een tent stond. Vier dragers gingen verder, maar slechts drie van hen kiwamen later met een over- leven.de van de dragersgroep van Aschenbren- nerSchneider in kamp 4 aan. Welzenibach stierf in kamp 7. Den volgenden middag sleepte MerM, die dagenlang geen voedsel had gebruikt, zich met bovemmenschelijke inspanning in gezelschap van twee dragers, naar kamp 6 (6.900) Meter, dat onder de sneeuw bedolven was. Dientengevolge moes- ten zij in een zelf gegraven sneeuiwhol hun toe vlucht zoeken. Den volgenden dag baan- de men zich met moelte een weg naar kamp 4. Een drager bleef bij Merkl om met hem te sterven. WILDE JACHT OP EEN EX-VEROORDEELDE. De gevangenis van Horsens in Jutland is dezer dagen het tooneel geiweest van een ge- beurtenis, die in een misdaidigersroman niet misplaatst zou zrjn. De hoofdpersoon was trouwens iemand die gepoogd heeft naam te maken als schrijver op crimineel gebied en staat bovendien a-ls een gevaarlijk misdadiger bekend. Het is een ex-veroordeelde, Carl Poulsen geheeten, die in den afgeloopen win ter werd losgelaten en dezen zomer de aan- dacht op zich vestiigde door een boek uit te geven over zijn vijfjarig verblijf in de gevan genis van Horsens wegens diefstal. Het boek heet „I1 Jern" (in ijzer); groote gedeelten er van zijn gezetin de gevangenis waar de schrijver als typograaf werkszaam was. Na zijn vrijlating werd hij vaak In de om- geving van de gevangenis gezien en boven dien stond hij in geregelde briefwisseling met een van zijn vroegere kameraden ift de gevan genis, die nog steeds opgesloten is. Hij gaf daarbij niet zijn werkelijken naam op en de gevangene aan wien de correspondentie ge- richt was gaf voor dat het ging om een familieizaak. De brieven voor de gevangenen worden gewoonlijk door den gevangenis-gees- telijke doorgelezen doch wegens ziekte van dezen deed de gevagenis^directeur het zelf. Daarbij werd zijn achterdocht door een der brieven gewekt. Bij chemisch onderzoek te Kopenhagen bleek de aohterzijden van den brief een mededeeling in onzichtbaren inkt te bevatten van Poulsen aan zijn vroegere kameraden in de gevangenis. Er werd in gesproken van nachtelijke, bezoeken aan het terrein van de gevangenis en van dingen die hij binnengesmokkeld had; ooik werd er in gezegd dat hij terug zou komen om iets te halen met het tijdstip er bij en de plaats, het terrein van de mandenmakerij der gevan genis dat buiten het eigenlijtke gevan- genisgebouw ligt. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat Poulsen authentieke foto's wilae hebben van de gevangenis door gevangenen zelf opgenomen achter den rug van het pe soneel om. Toen hij, een of twee weken ge- leden, een nachteljjk bezoek aan het terrein bracht had hij een goed geemballeerd pak meegebracbt inhoudend een goed fototoestel en 8 films voor 64 foto's. In een anderen brief met onzichtbaren inkt had hij aan zijn kameraden instructies gegeven omtrent de behandeling en de te maken opnamen. Als dit laatste geschied was moest het toestel met de films weer op dezelfde plaats worden gelegd waar hij een en ander zou afhalen. Daar werd het toestel met de films door het gevangenispersoneel op aanwijzing van den directeur gevonden. Er werden natuurlijk den bewusten nacht dat Poulsen zou komen, uitgebreide maat- regelen genomen. Maar men slaagde er niet in hem te paikken. Wei zag een vrouw van een ambtenaar der gevangenis 's avonds een man over het hek van het gevangenis- terrein klimmen. Zij maakte alarm en een wi'lde jacht volgde maar zonder resultaat. Naar de meening van den directeur was het Poulsen er om te doen foto's te krijgen om reclame te maken voor zijn boek, dat tot- dusver niet zoo erg ging. AFGRIJSELIJIK ELNDE VAN EEN TURK. Dezer dagen is een Turk op ongemeene wijze om het leven gekomen. Hij had zidh buiten te slapen gelegd en lag met open mond te snurken, toen plotseling een adder in zijn mond kroop en in zijn slokdarm binnendrong. Bijna gestikt sprong de boer op. Nog trachtte hrj het dier er weer uit te trekken, doch v66r hij daarin was geslaagd hadden zijn krachten hem begeven. Ook de adder was trouwens om het leven gekomen. Toen men het dier uit den mond van den ongelukkige verwijderde bleken beiden dood te zijn. DE MISDAAI) IN DE SALZBURGER BERGEN. Het onderzoek der politie naar de mis- daad in de St. Poltener Hutte in de Salz- burger bergen heeft uitgeweizen, dat de beide jongemannen het voomemen hadden moord op groote schaal in den stijl der Amerikaan- sche gangsters te plegen. Zij schoten niet alleen op alle gasten die zij in het huis von- den, maar liepen nog hen, die uit het huis vluchtten, na en vuurdem verscheidene scho ten op hen af. De slachtoffers van de gru- wely'ke misidaad zijn naar het dal gebracht. Er zijn vier personen zwaar gewond en eenige licht gewond. Onder hen is de leider van de afdeeling St. Polten van den Duitschen en Oostenrijkschen Alpenbond, Karl Furst, er het emstigst aan toe. Hij heeft een levens- gevaarlijk schot in de buiksttreek gekregen. De beheerder van de Hutte, Friedrich Stein- berger, is doodelijk gewond. „GLAD", MAAR NIET GLAD GENOEG. Een drietal gedetineerden in de Stoddard- gevangenis nabrj Bloomsfield in den staat Montana had ontdekt, dat het onider bepaalde omstandigheden mogelijk moest zijn, door de tralies van hun gemeenschappelijke eel te ontvluchten, mits men zich maar dun ge- noeg maakite en men „glad" genoeg was om tusschen de tralies door te glippen. Zij zagen kans, zich van een vrij groote hoeveelheid zeep te voorzlen, kleedden zich gefheel uit en smeerden het heele lichaam met zeep in, zoo dat zij inderdaad tusschen de tralies dooi- konden glippen. Een hunner gleed echter uit en kwam te vallen, waardoor de ontvluchiing ontdekt werd. Onmiddellijk werd de omge- ving door berwakers afgezet en de onfortuin- lijke vluchteling kon onmiddellijk gegrepen worden. Korten tijd later vond men, op eenige kilometers afstand van de gevangenis en nog steeds zonder kleeren, de beide andsre vluchtelingen, die naar de gevangenis terug- gebracht werden. De predikant Askew, van wiens z.g. ont- voering wij hebben melding gemaakt, zal on- getiwijfeld een leelijke pijp rooken. Hij had dreigbrieven gesohreven aan zijn vrouw en aan de evangeliste Aimee MacFherson, waar in hij 25.000 dollar eischte voor zijn vrijlating. De brieven heetten te zijn geschreven door de bandieten die hem z.g. hadden ontvoerd. Zeer sterk zal Askew worden aan den tand ge- voel'd over een bedrag van 40 dollar, behoo- rende tot de kerkfondsen onder zijn beheer, welke 40 dollar zoek zijn. Volgens het ver- haal dat Askew na zijn vrijlating door de roovers" aan de politie had opgedischt, had den de bandieten hem deze 40 dollar ont- nomen. De politie en justitie zullen nu As kew rekenschap vragen van dat bedrag. Askew is in hechtenis en had tegen een borg- stelling van 5000 dollar in vrijheid kunnen worden gesteld, maar dat bedrag was niet bijeen te brengen geweest. DOOR DEN BUIKSEM GENEZEN. In het dorp Samar, niet ver van de plaats waar de Belgische stratosfeervaarders Max Cosijns en Van der Elst neerkwamen, wordt een geval besproken, dat in de streek als een mdrakel aangezien wordt. Tijdens een on- weer viel de bliksem op een hut bewoond door boeren, die een meisje hadden, dat van bij haar geboorte blind was. Het kind werd tegen den grond geworpen. Toen het tot het bewustzijn teruigkeerde stelden de ouders vast, dat het meisje ziende was geworden. Dit buitengewoon geval heeft in weten- schappelijke en geneeskundige- kringen ophef gemaakt. COSIJNS OVER ZIJN STRATOSFEER- VXUCHT. De stratosfeervliegers Cosijns en van der Elst zijn per vliegtuig te Brussel aangekomen. Zij werden op het vliegveld door een groote menigte enthousiast ontvangen. Onder de aariwezigen bevonden zich vele autoriteiten. In triomf werden zij naar de stad gereden. Cosijns en van der Elst hebben te Brussel nadere bijzonderheden meegedeeld over hun vlucht nadr de stratosfeer. De grootste indruk schijnt op hen te hebben gemaakt de koude, waaraan zij in de stratosfeer waren blootge- steld. Bijzonder onaangenaam "was het ook, dat zij zich tijdens de vlucht, die veertien uur duurde, in de gondel nauwelijks bewegen kon den. Gedurende al dien tijd waren zij bezig met wetenschappelijke waamemingen en het verrichten van stralenmetingen. De aarde was meestal door een dicht wolkengordijn verbor- gen. Was dit gordijn af en toe verbroken, dan zagen zij een prachtig gekleurde landkaart, Waarop alle bodemverschillen en geografische bijzonderheden bijzonder seherp en duideiyk te onderscheiden waren. De ballon had een ge- middelde snelheid van 58 K.M., wat echter geen enkelen invloed had op de physieke ge- steldheid der luchtvaarders. De gondel bleef prachtig in evenwicht. Interessant was ook de aanblik, dien de hemel op 16.000 meter hoogte bood. Hij had een ondefimieerbare kleur, die missohien het best met dlep violet-blauw kan worden aan- geduid. De zon leek een zuiver \vitte schijf. Toen de ballonvaarders op 6000 meter hoogte besloten den ballon te laten dalen, be vonden zij zich in het voile licht, terwijl de aarde onder hen reeds geheel in donker gehuld was. De beide mannen hebben gedurende de veer tien uur nauwelijks voedsel tot zich kunnen nemen, zoozeer waren zij door him 'werkzaam- heden in beslag genomen. Onverklaarbaar is het bijna voiledige falen van hun radio-instal- latie. Voor de navigatie waren zij bijna ge heel op de meteorologische waamemingen aangdwezen, die zij voor hun vertrek hadden kunnen verzamelen. Cosijns verklaarde, dat het mogelijk moest zijn, met een ballon, die van speciaal mate- riaal was vervaardigd, een hoogte van 30.000 meter te bereiken. Daarboven zou men echter moeilijk kunnen komen. Ir. Cosijns hoopte in ongeveer twee maanden tijds de wetenschap pelijke resultaten van zijn vlucht te kunnen uitwerken, Dat een burger van de autoriteiten verlof krjjgt om een baard te dragen, is een uniek gebeuren, dat men onlangs in een Roemeensch dorp kon beleven. Bij de prefectuur van Tsjis- jinau meldde zich kort geleden de zeventig- jarige boer Jorga uit het dorp Ciprieni, met het verzoek hem het recht te verleenen zijn langen tot op de borst hangenden witten baard te mogen blijven dragen. Dit bijna een halve meter lange pronkstuk, dat hem het eerwaardige uiterlrjk van een patriarch ver- leende en dat hij bijna 32 jaar lang liefdevol verzorgd had, Was door een wet van de ge- zondheidscommissie bedreigd, die eischte, dat hoofd- en baardhaar het slachtoffer van de schaar zouden worden, teneinde de verbrei- ding van een in het land heerschende huid- ziekte tegen te gaan. Hij Was er in geslaagd de gendarmen, die om zijn dorp de wacht hielden, te verschal- ken en hij vroeg thans nederig, dat ten gunste van zijn baard een uitzondering gemaakt zou worden. Ontroerd door de smeekbede van den ouden man willigde de prefect dit eigenaar- dige verzoek in en Jorga keerde gelukkig met de officieele bevestiging naar zijn dorp terug, waar hij met zijn baard trotsch rondloopt tusschen de dorpelingen, Wier schedel en ge- zicht geen haartje meer vertoonen. EEN EXPEDITIE GERED. Naar uit Moskou wordt gemeld is de Russi- sche ijsbreker „Krassin" er thans in geslaagd bij het Wrangeleiland voor anker te gaan en de sedert 5 jaar aldaar geisoleerde manschap- pen aan boord te nemen. Deze mannen, voor het grootste gedeelte Sovjet-Russische onder- zoekers, waren indertijd voor 2 jaar naar het eiland vertrokken. Daar het den na dien ter- mijn uitgezonden hulp-expedities niet Was ge- lukt over het ijs naar het eiland te komen, moest de expeditie noodgedwongen 5 jaar op het eiland doorbrengen. Door het opraken van de batterijen van de radio-ontvangstations, waren zij geheel van de buitenwereld afge- sneden. Zij hadden veel geleden door gebrek aan levensmiddelen. De ,,Krassin" is met cLe geredden huiswaarts gekeerd. „ELiK GEWENSCHT KIJMAAT IN UW KAMER." Sovjet-geleerden hebben een apparaat ge- construeerd ,,den kunstmatigen klimaat-ver- wekker", waarmede de zonnestralen van elke gewenschte klimaat-zone kunnen worden op- gewekt. (Het apparaat bestaat uit en aantaJ sterke electrische lampen en booglichten, waaimede door middel van roosters en reflectors het zon- licht kan worden nagebootst. Het geheele apparaat Wordt in het plafond van de kamer ge'installeerd en alleen door het instellen van een schakelaar kan men elke temperatuur in de kamer verkrijgen, van tro- pisch klimaat tot het poolklimaat toe. Op de eerste plaats is het apparaat bestemd voor de geneeskunde, doch het kan ook wor den gebruikt voor de gewone verwarming van de huizen. EEN BRUG GESTOEEN. In het dorpje Canizzano, behoorende tot de gemeente Treviso (Venetie) is 's nachts een niet alle-daagsdhe diefstal gepleegd. Onbe- kend gebleven daders hebben de brug over de Sile gestolen. De brug, die dadelijk na den oorlog vain Amerikaansch larikshout is gebouwd, is 25 M. lang en rustte op drie houten pijlers. DE DIEFSTAE TE BROOKLYN. Tengevolge van een uitlating van een van moord verdachten gangster, Samuel Davis, die op het oogenblik gedetineerd is in de ge vangenis te Westchester, gelooft men een be- langrijke aanwijzing te hebben veikregen omtrent de identiteit van de dad^s van den diefstal te Brooklyn, waarbij eenige dagen geleden 427.000 dollar werd buitgemaakt. Davis liet zich n.l. ontvallen, dat de ,,purperen bende" uit Detroit zich in de omgeving van New-York moest ophouden. Inderdaad zou men in drie van de medepiichtigen aan den roof te Brooklyn drie leden van de beruehte „Purple Gang" uit Detioit herkend hebben. MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Portugal wordt, naar Renter uit Lissabon meldt, de laatste dagen geteisterd door stor- men van ongekende hevigheid. Na dagen van abnormale hitte, zijn onweders, wolk- breuken en hagelstormen losgebarsten, waar door de veldgewassen en wijngaarden groo- tendeels zijn vemield. Talrjjke boeren zijn geruineerd. Te Alvacoes de Oorgo zijn de rivieren buiten haar oevers getreden en de bewoners van de in de omgeving staande huizen moeten per boot gered worden. In het district Anadia werden drie personen door den bliksem getroffen en gedood. Rockefeller, die een groot bewonderaar van Chartres is, heeft de Fransche administratie van schoone kunsten aangeiboden, de benoo- digde gelden (250.000 francs) te schenken om het koor weer van glasramen te voorzien. De nieuiwe ramen zouden met de oude in harmo- nie zijn, zonder slaafsche navolging van 18e-eeuiwsche kunst, en van het penseel zou zoo min mogelijk gebruik worden gemaakt. Gomoeida verneemt echter, dat de minister van onderwijs het plan van de hand heeft gewezen. De bedoeling zou zijn, volgens een oud plan, eenvoudige grisalles aan te bren gen, op staatskosten. DE DRAAK VAN GENT. De Belford van Gent wordt bekroond door een gouden draak. Cldment Trdfois heeft een uitgebreide studie, gawijd aan dezen gulden draak. In de Germaansche mythologie is de draak het symbool van de waakzaamheid. Nooit slaapt hrj. Hij is de bewaiker van ver- borgen schatten en strijdt daar voor. In Vlaanderen is de draak het symbool van de vrijheid, de onafhankeiykheid en de waak zaamheid. Volgens de overlevering zou de draak, die den Gentschen klokkentoren siert, uit Konstantinopel zijn meegebracht door Bouidewijn, den dapperen Vlaamschen k.ruis- vaarder. Een andere lezing is, dat de draak afkomstig zou zijn van het schip van den Scandinaafschen koning Sigura Magnu^sen, die in 1106 een kruistooht heeft on de mom en. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslulten en blad vermelden. BEDROG MET VLEESCHMEEL EN DIERM EEL. Zagen We de vorige keer dat er met visch- meel heel wat geknoeid wordt, ook met dier- meel is dat het geval. We nemen Weer het belangrijke rapport van het proefstation te Wageningen ter hand en lezen dan onder vleeschmeel; Onder den naam vleeschmeel werden 57 monsters ingezonden, waarvan er slechts 13 op dezen naam aanspraak konden maken, omdat zij bestonden uit gedroogd spierweefsel. Van de overige bestonden er 17 uit diermeel,- 2 uit vleeschbeendermeel, e6n uit gemalen beenderen en 2 uit gedroogd vleeschextract. Een monster was een product van gebakken aardappelen en dierlijk afval (gehalte aan eiwitachtige s toff en 13 en ddn monster bestond hoofdzakelijk uit den in- houd der verteringsorganen en verder uit vet en bloedmeel (gehalte aan eiwitachtige stof- fen 35,8 Onder de monsters vleeschmeel Waren drie monsters paardenvleeschmeel. Met dit woord vleeschmeel wordt zooals we dus nu zien nog heel Wat bedrog gepleegd. Vleeschmeel mag alleen bevatten de gedroog- de spieren, dus werkelijk alleen vleesch en niets anders. Vleeschmeel stond vroeger zeer hoog in aanzien omdat het een hoog gehalte aan eiwitten bevat (in de 80 maar het was duur. Vleeschmeel is een byproduct van de vleeschextract-bereiding, zooals byv. bij het bekende Liebig's vleeschextract het geval is. Tegenwoordig heeft het veel van zijn popu- lariteit verloren, daar gebleken is, dat men met vischmeel of met diermeel, dat veel goed- kooper is, even ver komt. Diermeel is een heel ander product dan vleeschmeel. Diermeel wordt gemaakt van allerlei slachtafval van het normale slachtbe- drijf, dat niet voor consumptie van den mensch gebruikt Wordt (neuzen, lippen, longen, stuk ken ingewand, enz.) en van gestorven dieren. De betere soorten wordt gemaakt van versch geslachte dieren, de mindere soorten verwer- ken kadavers, die meer of minder in ontbin- ding zijn. Vandaar dat er in diermeel verba- zend veel soorten zrjn vanaf mooi, frisch rui- kend meel tot viezig, vettig, onaangenaam ruikend toe. Het diermeel bevat in tegen- stelling met vleeschmeel ook resten van been deren, dus phosphorzure kalk en bevat verder bij de mindere soorten ook darminhoud, haren, hoeven (hoom) enz. van de verWerkte kada vers. Diermeel moet om vrij te zijn van scha- delijke bacterieen gedurende langen tijd hoog verhit worden en het schijnt dat daardoor ver schillende eiwitten sterk lijden. Vandaar dat diermeel by het opfokken van kuikens niet aan te beveleo is, voor legkippen is het wel te gebruiken. Verwerkt men nu bijv. een kada- ver van een vet varken, dan houdt men haast niets over dan vet, d&t apart verkocht wordt en beenderen. Hetzelfde geldt byv. bij een uitgemergelde koe, die ook weinig eiWit geeft en veel beenderen. Deze beenderen zrjn na tuurlijk minderwaardig, vandaar dat de .wet eischt dat als diermeel een zeker percentage diermeel bevat, het niet meer onder den naam van diermeel, doch als vleeschbeendermeel moet verkocht Worden. Vleeschbeendermeel is dus weer eiwitarmer dan diermeel en dus min der Waard. Let nu na deze toelichting eene weer op het rapport van Wageningen: ,,Van de als diermeel ingezonden monsters bestonden er 16 uit vleeschbeendermeel, 11 monsters die nog diermeel genoemd konden worden, hadden een te hoog gehalte aan asch- bestanddeelen. Een monster bestond uit ge malen beenderen. 11 monsters bevatten te veel hoorn, 77 monsters te veel haren en 17 monsters te veel van den inhoud der spijs- verteringsorganen. 3 der monsters bevatten bovendien nog te veel zand (6.58.7 8 monsters konden niet als frisch en gezond be- schouwd worden wegens de aanwezighedi van schimmels, myten of bacterien. Een monster bevatte ruim 10 verstijfseld zetmeel, ddn monster bevatte gist, in 6dn monster Waren 13 grondnotendoppen aanwezig, in edn monster kwam roggegrit en bloedmeel voor en een monster was dierlijk afval dat 24.3 keukenzout en schimmel bevatte. Zoo zien we dus dat by het koopen van diermeel ook oppassen de boodschap is. Met levertraan ziet het er al niet beter uit. Twee monsters bleken minerale olie te bevat ten, het eene ongeveer 15 het andere on geveer 70 In het geheel vertoandem 25 monsters sterke afwijkingen van de geWooniyk in levertraan gevonden cijfers. Als we zien hoe er met de dure grondstoffen geknoeid wordt en als we weten dat het te duur Wordt om van elk klein partijtje een monster te laten onderzoeken, dan blgkt met- een dat het z.g. zelf mengen van kleine par- tijtjes, waar sommige pluimveehouders heil van van verwachten, meestal duurder uitkomt dan het koopen bij een groote codperatie of fabriek, die wel de kosten van controle-onder- zoek kan betalen. Een lezer uit Winschoten heeft weer een doode kip naar mijn huis gezonden. Zooals ik al honderden malen geschreven heb, worden aan mijn huis geen kippen onderzocht en moet men deze zenden aan de Ryksseruminrichting te Rotterdam. Ik ben vaak van huis en daar- om is het consigne dat allerlei kippen die tegen mijn uitdrukkeiyk en herhaald advies in toch naar mijn huis gezonden worden, direct naar de vuilnisbak verhuizen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE Nadruk verboden. (Buiten veractwoordelijkheid der Redactie.) JEUGD. Jeugd is jeugd, begrgpt dat nu eens Jeugd, dat is spontaniteit, Jeugd is hart'lijk en eenvoudig, Jeugd, dat is aanhank'lijkheid. Jeugd wil eerbied voor haar ,,helden" (Dult geen spot of plagerij, Jeugd kan in geen broeikas tieren, Jeugd is frisch en frank en vry! Jeugd wil graag geheimen hebben. En daar zit niets stiekums in, Jeugd is vaak onevenwichtig, Is dat niet bij elk begin? Jeugd is spanning en explosie, Jeugd is kruitje-roer-me-niet, Jeugd durft openiyk vertellen, Wat ze denkt en wat ze ziet! Jeugd, dat is met alle krachten, Zoeken naar houvast en vaak ('t Is aandoenlijk en aangrijpend), Wat ze zegt is 6, zoo raak! Jeugd is crisis, twijf'len, vragen, En heb ik het nu zoo mis, Dat de jeugd van tegehWoordig, Eeriyk, openhartig is? Laten ouderen van jaren, Nu eens op een afstand staan, Jeugd moet door de branding henen. Laat dat nu zyn gang eens gaan! Jeugd kan geen bemoeizucht velen, Dan wanneer 't moment begint, Dat ze z61f om hulp gaat roe pen, Wie d&n klaar staat, d i e het wtnt! GEORGE If Den Haag, Augustus 1934. SAS VAN GENT. Geboorten. 24 Aug. Johannes, z. van Johannes van der Putten en van Pieteroella Cornelia Kootiwijk. 29 Aug. Wilhelmus Jo hannes Regina, z. van Hermanus Gerardus Johannes Gammers en van Elisa Anna Maria Broos. SAS VAN GENT. '""in de week van 23 tot en met 29 Augustus zgn uit deize gemeente vertrokken: M. R. J. Wever, zonder beroep, naar Groenlo. G. J. Apere, zonder beroep, naar Exaerde (Belgie) COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 27 Aug. 1934, Bigenheimers 3,50 tot 3,90 per 100 KG Bintjes f 3 per 100 KG. Groenten Tomaten 3 tot 8 ct. per KG. Komkommers 70 tot 84 ct. per 100 stuks D. Prinsessen 9 tot 14 ot. per KG. Witte kool 3 tot 5 ct. per stuk. Kropsla 2 tot 3 ct. per 10 stuks. Snijboonen 10 tot 14 ct. per KG. Wortelen 20 tot 33 ct. per bos. Andijvie 20 tot 29 cent per 10 krop. Roode kool 3 tot 5 ct. per stuk. Sav. kool 44 tot 49 ct. per 12 stuks. Bloemkool 2 tot 14 ct. per stuk. Augurken 2 tot 7 ct. per KG. Uien 3 tot 5 ct. per KG. Fruit: Triomph de Vienne 6 tot 15 ct. per KG Olapps Favorite 4 tot 11 ct. per KG. Jutten 3 tot 14 ct. per KG. Beurre Durondau 4 tot 8 ct per KG. Stoofperen 2 tot 7 ct. per KG. Tr. de Croncel 7 tot 12 ct. per KG. Codlin Keswick 3 tot 6 ct. per KG. Mans Codlin 5 tot 13 ct. per KG. Jac. Lebel 3 tot 6 ct. per KG. Reine Victorie 8 tot 14 ct. per KG. Eierpruimien 9 tot 14 ct. per KG. Marbelanen 2 tot 3 ct. per KG. Reine Claude O tot 12 ct. per KG.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 8