Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten HET VERRICHTEN VAN ARBEID DOOR HOEK. SAS VAN GENT. AXEL. LAMSWAARDE. NIEUW-NAMEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. VERDRONKEN. Op verzoek van den heer Van Driel zullen Burg, en Weth. zich tot de bevoegde autori- teil wenden met hat verzoek, dat de menschen die op het land aardappelen gaan zoeken, deze met grootere hoeveelheid dan 4 K.G. ongedekt mug™ yervoeren. De heer De Bakker wees op het gevaarlijke zsBBDmen in de Middenhaven en de heer Col- jsen zou dat te Sluiskil gaame verboden zien S»ij de brug. De voorzitter zal nagaan, of daartegen wat te doen is. De heer Van Doeselaar vroeg ontratting bij de vuilnisbelt te Sluiskil. De heer Geel- boedt kon hem meedeelen, dat het serum daarvoor al besteld is. 'Door den heer De Bruijn Werd geklaagd, dat j.l Zondag een optocht met muziek was ge- trokken langs een kerk, terwijl het daar dienst was, hetgeen hinderlijk en storend was voor de kerkgangers. De Voorzitter schreef dit toe aac het feit, dat die optocht later is uitge- gaan dan aanvankelijk was bepaald, hetgeen niet te voorzien 'was. De heer Van Cadsand steunde de opmerking van den heer De Bruijn, terwijl de heer Scheele den wensch uitsprak dal op Zondag nimmer optochten met muziek op de openbare straat zouden komen. VREEMDELINGEN. In het Staatsblad is thans afgekondigd een Koninklijk besiult waarbij zijn vastgesteld de voorschriften, bedoeld in artikel 11 der wet tot regeling van het verrichfcten van arbeid door vreemdelingen. Definitie van arbeid. Onder arbeid wordt verstaan: a. arbeid van weliken aard ook, welke wordt verricht in dienst van derden, al of niet tegen het genot van loon of andere vergoeding, in geld of in natura; b. arbeid, die in aangenomen Werk in de onderneming van den werkgever wordt verricht, zoowel van hem, die dien arbeid per- soonlijk verricht, als van hen, die dozen bij- staan. Het verkrijgen van een vergunning. Op aanvragen om vergunning, als bedoeld in artikel 2 der wet, wordt vahwege den minis ter van sociale zaken beslist door den diree- teur van den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling. De minister is bevoegd, voor bepaalde be- roepen of bedrijven, commissien in te stellen, aan welke hij of de directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling advies kan vragen, betref- fende de toepassing van artikel 2 der wet. Een vergunning moet schriftelijk worden saangevraagd aan den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling door den werkgever, die hier te lande arbeid wenscht te doen verrichten door vreemdelingen. De vergunning is, .behoudens de mogelijk- heid tot intrekking tusschentijds, geldig ge- durende het trjdvak, voor hetwelk zij werd ver- leend. Dit trjdvak kan vanwege den minister door den directeur van den rijksdienst voor- noemd worden verlengd, indien bij dezen daartoe tijdig een schriftelijk verzoek wordt ingediend. Dit Kon. besluit treedt in Werking met in- gang van 30 Augustus. LUXOR-THEATER. „Jenny Gerhardt." Men kan zoomin aan een verfihnden roman gelooven als een gefloten schilderij of een gesohilderde sonate, doch moet het nu een- maal zijn dat men een roman reproduceeren wil in een film de handeling die men in den roman aantreft wil weergeven in het vi- sueele, dan is in Jenny Gerhardt, onder de regie van Marion Gering, den Paramount-re- gisseur veel gebleven van het fatale, het on- afwendbare dat zich gehecht heeft aan de schreden van het zielige meisje Jenny Ger hardt, dat zich de treden opboent van het groote hotel en van dat oogenblik af eigen- lijk niet anders dan geknield ligt onder de slagen van het lot, van kwaadwillende men schen, van toeval en misere. Heit geraamte van den roman is simpel en taijna gemeenplaats Een senator wordt ge- troffen door de charme van het werkmeisje hij wil haar trouwen, doch sterft voor hij uit- voering kan geven aan dat voomemen en Jenny blijft aohter met haar kind, Vesta. Zij begint den langen lijdensweg. Het kind blijft bij een nic-h-t en zijzelf vindt werk bij een familie als kamenier. De breeder van haar meesteres Wordt verliefd en beweegt haar met hem naar Chi cago te vertrekken hij verwaarloost bij dat alles eenigszins zijn verloofde en nadat Lester Kane vijf jaren sam-engewoond heeft met Jenny Gerhardt, komt het vaderlijke ultima tum Jenny of het vaderlijk erfdeel en de .©arriere. Jenny vertelt van het kind de jongeman loopt woedend weg, doch na een week komt hij terug en beiden vertrekken naai Buropa. In Buropa ontmoeten zij de eerste verloof de van Lester en nadat Jenny gehoord heeft wat Lester om harentwille heeft moeten op- geven, gaat zij naar Amerika en haar kind bang. Lester trouwt zijn vroegere verloofde. En het kon schijnen of nu deze existenties voorgoed gescheiden waren, doch eerst brengt de dood van Jenny's kind en vervolgens de ziekte en het sterven van Lester hen nog te samen. En beiden staren op de mine die zij van het levem hebben gemaakt het is een troosteloos einde, want een donkere trein voert het oversohot weg van den geliefden man en een oude zielige vrouw blijft eenzaam achter. Door dat alles heen staren de kinderlijk veiWonderde oogen van Sylvia u aan. Zij heeft in haar wezen dat niet op afweer berekende fatale dat met zich laten geschieden door bet noodlot, waartegen geen strijd iets helpt. Om haar heen gebeurt het leven en gebeurt... Amerika. En hoewel een paar duizend meter film slechts schematisch uit een leven kunnen weergeven wat het aan belangrijke en dra- matische gebeuren bevat, wordt in deze film toch een beele lijdensgang van een arme ziel gesprojecteerd. Zij werkt met gansch andere middelen dan het woord, dat werelden van eenzaamheid en weemoed kan oproepen met groote snel- heid sohiet de camera door de jaren heen, doch den levensgang van Jenny Gerhardt heeft zij onverbiddellijk genoteerd. Met ingang van 1 September a.s. is be- vorderd tot controleur-groepsleider bij de Cri- sisopsporingsdienst ter standplaats Ter Neu- v-gn de heer Jac. de Putter Dz., thans contro- leur Crisiszuivelwet te Axel. In de op Zaterdag a.s. te houden openbare verigadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Benoeming Commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1934. '2. Aanbieding der rekening van het ge- meen-telijk electriciteitsbedrijf over 1933. 3. Aanbieding der gemeente-rekening met bijlagen over 1933. 4. Missive van den Minister van Sociale Zaken omtrent subsidie in de werkver- schaffing en verlaging loonen. 5. Voorstel tot Wijziging der gemeente- begrooting voor 1934. Een vreemdsoortig tweetal. Niet weinig verwonderd was ik, toen ik na eenige dagen afwezighei-d weer thuis komen- de, nadat ik -in het donker een schoteltje met melk voor de poes klaar gezet had, daarbij een heel ander soort kostganger aan te treffen. -Een andere poes, zal de lezer wellioh-t den- ken. Toch niet. Wei was het een viervoeter, maar van geheel ander soort dan onzen muize- peter en wel een, die zich gewoonlijk niet al te d-icht bij de menschelijke woningen waagt. Om den lezer niet lang in het onzekere te laten, zij gezegd, dat het een egel was, die den niet voor hem bestemden melkvoorraad aan het verorberen was. Poes zat er ietwat onru-stig naar te kijken, hoe haar stekelige concurrent zich met het grootste gemak van de wereld te goed deed aan den voor haar bestemden maaltijd. Om mij goed te overtuigen dat hij werkelijk een egel was, stak ik een lucifer aan, maar ook daardoor liet zich het beestje niet af- schrikken. Het ging gamodereerd met zijn maaltijd door en wel z66 lang, tot er van den tamelijk grooten inhoud der pan, die hij voor het gemak met de voorpootjes gekanteld hield, niets meer voor poes over was. Zelfs de door het kantelen gestorte melk werd netjes opgelikt waama mijnheer de zwijnikkel, zoo- als hij in het Zuiden van ons land ook Wel ge- noemd wordt, weer even rustig verdween en zijn weg zocht in den tuin. 'Het moest de eer ste rnaal niet zijn, dat het beestje zich op de bewuste plaats kWam laven. Want, zooals ik van den huisbewaker vemam, was het hem reeds meerdere dagen lang opgevallen, dat de inhoud van de pan verdwenen was, ook wan- neer poes zich heelemaal niet in de buurt op- hield. Om het bewijs te krijgen, of de egel reeds langer tijd zich hier kwam te goed doen, heb ik reeds meerdere dagen lang de proef met eem grootere schotei herhaald, terwijl de kat, tegen den tijd, dat de maaltijd zal beginnen, opgesloten Wordt. Zonder zich door mijn tegenwoordigheid te laten afschrikken komt ons egeltje aange- trippeld en als hij goed en wel bezig is, wordt de kat in vrijheid gesteld. Ook zij, hongerig en belust op melk als zij is, wil van den opge- dienden voorraad melk genieten, zoodat nu het aardige schouwspel te zien is, dat egel en kat aan denzelfden schotei bun maaltje verorberen. Maar zoo lang als de egel houdt het poes niet uit. Reeds na emkele oogenblikken schijnt zij van de onaangename lucht, die de egel ver- spreidt, genoeg te hebben. Intusschen heb ik kunnen constateeren, dat mijn tuin netjes van slakken en muizen ge- zuiverd is, want als jager op ongedierte van deze soort is de egel een niet te versmaden helper. De Jantjes in het „Centrum". De directie van het gebouw „het Centrum" zal als w-aardige inzet van het a.s. seizoen dehuteeren met een tot het Hollandsch hart sprekend filmwerk van eigen land en eigen taal: „De Jantjes". Den bioscoopliefheb- bers van Axel en het omliggende wachten daarmede avonden van bijzonder amusement. In een rolbezettmg zonder wedergade, met bekende geziohten, die in eigen omgeving ibekende liedjes in eigen taal doen hooren, heeft deze „schlager" stormerderhand de harten van het meest verwende grootsteed- sdhe puibliek in een minimum van tijd weten te veroveren, hetgeen gezien de grootsche opzet, het prachtig spel en de technische vol- maaktheid, ook begrijpelijk is. In dit stuk van Bouber waarin de populaire liedjes van Louis Davids zijn verwerkt komt het „AIs de trots wordt losgesmeten"... indrukwekkender uit, dan men het ooit zag of hoorde! Een greep uit het zeemansleven, een brok levende realiteit, waarvan reeds honderddui- zenden genoten. „Dolle Dries", Scheie Manus" en ,,Blauwe Toon" arriveeren na de vervulling van hun militairen diensttijd aan een van H. M.'s oorlogsbodems, in een vroo- lijke stemming weer op vaderlandschen grond. Den ,,-toffe jongens" van de vlakte wacht echter een niet in alle opeichten gelukkige thuiskomst. En zeker niet op het terreie van de zeer onbestendige liefde daar het meisje van Manu$ hem ontrouw is geworden, zoodat zich het „Wordit nooit verliefd; want dan ben je verloren"... volkomen realiseert -Het wild-avontuurlijke, verwikkelingsvolle, bruisende Jordaan-leven gaat don aan Uw oog voorbij en liefde" en „jalouzie" vieren hoogtij zoodat Dries tenslotte zelfs in de ,,bajus" belandt. De ontnuchterin-g volgt tenslotte en in arren moede neemt het edele driemanschap na tai van emotioneele en aangrijpende episode's met gemeng-de gevoelens het besluit zich in itrouwe kameraadschap eenparig als ,,kolo- niaal" te mel'den. De liefde -die ook hier weer sterk bijfct en tenslotte triumfeert, leidt tot een zeer interes- sante ontknooping wanneer Toon bij een op- stand in West-Sumatra als slacbtoffer van het klimaat is gevallen. en Dries en Manus- om hun betoonde heldendaden tot onder- officier worden bevorderd. Dries kan nu als zoodamg trouwen en dit geschiedt tenslotte met den handschoen, waarbij „de oude Ger- rit" als bruigom fungeert. Dries wordt met de mediedeeling verrast dat de legerleidimg besloot zijn huwelijksvoltrekking per raxiio te laten uitzenden en het einde maakt zoodoende (op ultra-moderne wijize) alles goed! Ongetwjjfeld zal het storm loopen naar Jiet Centrum" en wij wekken alien liefhebbers van een goede film, ditmaal in den vorm van een nationaai product, op, tijdig plaatsen te bespreken en de verdere aankondigingen in ons blaid te lezen. Met ingang van 1 September a.s. is be- noemd als kapelaan te Stabroeok in Belgie onze vroegere dorpsgenoot, de weleerwaarde heer Hon. Fassaert, die dit jaar te Hoeyen de H. Priesterwijding heeft ontvangen. De heer Cam. Raes, commandant der Kon. marechaussde alhier, die wegens ongesteldlheid geruimen tijd buiten dienst was, is thans voor den dienst ongeschikt verklaard, zoodat hij dezen eerlang met pensioen zal verlaten. WIELERBAAN TER NEUZEN. Nog versch ligt bet programma waaraan de vermaarden PijnenlburgSlaats hun krach- tige medeiwerking verleenden in het geheugen, en thans reeds zal de jonge wereldkampioen Kees Pellenaars aanwezig zijn en zal hem de verdiende hulde worden gelbracht. Maar na- tuurlijk komt hij voor wat anders ook. Naast een serie voorwedstrij-den zal hij, gekoppeld aan den niet minder vermaarden Snoeijers, die eveneens deel nam aan de wereldkam- pioenschappen, deelnemen aan een koppel- wedstrijd. Deze combinatie alleen is reeds voldoende am de groote massa sport- liefhebbers te laten optrekken naar het Ter Neuizen's baantje. En als we daarbij dan nog vertellen, dat naast dit tweetal ook nog van de partij zullen zijn Arie van Vliet, tweede in het Wereldkampdoenschap sprint te Leipzig; den kampioen van Neder- land, snelheid, A. van der Linden en Beukers sprintkampioen onafhankelijke van Neder- land, d-aarnaast nog den Belgischen amateur sprintkampioen Heusy, dan weten we van nu al dat Zeeuwsch-Vlaanderen reeds warm loopt voor de Zondag 9 September a.s. te rverrijden wedstrijden. Het zal weer zijn, per fiets, auto-bus of per andere gelegenheid alien naar Ter Neuzen om daar dat wereldprogram- ma te kunnen aanschouwen en tevens am tegenwoordig te kunnen zijn als den nationa- leti „Kees" onizen wereldkampioen zal worden gehuldigd. HET VERBOUWVERBOD VOOR DE BRAVO EN EVENTIJEELE ANDERE AARD- APPELRASSEN. In verbarid met de gevaren voor den uit- voer van aardappelen, ligt het, zooals bekend gemaakt is, in de bedoeling van de regeering, voor den oogst 1935 een verbouwverbod uit te vaardigen voor het voor wratziekte zeer vat- bare aardappelras Bravo. Met de mogelijk- heid, dat te gelegener tijd hetzelfde zal ge schieden voor de rassen de Wet en Kampioen, moet rekening worden gehouden. Vele venbouwers van deze rassen zullen hierdoor genooidzaakt zijn, dit najaar of het volgende voorjaar pootgoed aan te schaffen van andere rassen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor wratziekte vatbare rassen verbonden zijn te verminderen, raadt de plantenziektenkundige dienst met de meeste klem aan om ter ver- vaniging van Bravo en eventueel van de Wet en Kampioen alleen die rassen te verbouwen welke onvatbaar zijn voor de wratziekte. Tot deze rassen befhooren o.a. de hier volgende, in de rassenlijst van het Instituut voor Plan- tenveredielinig opgenomen, geelvleezige ras sen: Triumph, Alpha, Bevelander, Furore, Noordeling, Souvernir, Populair, Jubileum, Friso, Albertha, Erdgold, Robijn, West-Bra- bander, Muntinga 17, Unicum, Record, Oos- termoersche, Atlas, Bato, Preuszen, Mono- craat, Julinieren, en de witvleezige rassen, Albion, Majestic, Great Scot, Pamassia, Hel- lena, Concurrent. Tot de zeer weinig vatbare rassen kunnen gerekend worden de Roode en Bonte Star. Bij de aanschaffing van pootgoed lette men er ten strengste op, dat dit niet afkomstig is van partijen, die gegroeid zijn op met wrat ziekte besmette terreien. Men loopt dan n.l. de kans, dat met aanheohtenden grand die ziekte besmette terreinen. Men loopt dan n.l. van te velde goedgekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plomibe van den N.A.K., verdient alle aanbeveling. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulrvenhout, 28 Augustus 1934. Menier, Stephanus, Aloi- sius, CSiristopho- rus Schablooin wierd geboren op 'nen zomerschen Zondag in 'n schoon pervincie'- stedeke, dat be- roemd was om 'n fieren toren en 't goeie bier. En as guilie nou denkt dat da stedeke den Bosch of Ber- da of Bergenop- zoom was, dan zijt g'r neffen, waant alle Brabantsche stede- kes zijn fier op huilien trotschen toren en op huilie malsche bier. D'n Stef, zoo noemden ze Stephanus, Aloi- sius, Ghristophorus Schabloon waant de Brabaantsche moederkes prakiseeren d'r eigen altij suf om d'r kindekes 'nen sctooomen naam te geven, maar op echool en in 't latere leven bleft daar nooit iets van over d'n Stef was letteriijk en figuurlijk 'n echt Zon-dagskindeke. Hij wierd geboren met 'n donkerbruin krullelbolleke, waarop z'n moederke z66 trotsch was, dat na 't menschke d'ren dood, nog 'n d-ooske gevonden wierd in d'r „goeie kast" waarin zo'n krulleke van den Stef be- waard lag as 'n reliquie-ke. 't Krulde z66 fel, da ge 't lokske as nien ring om oewen pink schuiven kost. Stef bleef ennigsten jongen in 't huishou- wentje. Groeide op, tusschen z'n zuskes en wier dus vertroetel-d as 'n Sultanneke temid- den van uitslovend vrouwvolk. Van begin af aan stond 't ok, as 'nen paal boven water, dat Stef iets bezonders was. Hij kon niks doen of laten, al was 't nog zoo doodgewoon, ofda was nou net iets veur ons S'tefke. Paps, Stef z'n vader, in 'n huishouwen met 'n vrouwelijike meenderheid krijgt vader d'n een of aanderem suikerzuuten naam, waar aan ie hartgrondigen af-keer heeft, maar daar niks van laat merken, vanweuge de van hem verwachte dankibaarheid en zoo, paps dan, die zag in zijnen Stef 'nen a.s. kompagnon teugen 't vrouweiijke overwicht. Hij zag *m dus, as 'nen a.s. held, volksleider of mmister-zonder-portefeullle op z'n minst. Maar 't vrouwvolk, moeder en dochters, verwachtten 'nen tweeden Rembraandt in hem! Waant as -Stef maar 'n stukske krijt of houtskooi kost machtig worren, dan bedierf-ie alle muren en alle behang en alle meubels met z'n -krassen en vegen. Stef groeide op as 'n gezonid, middelmatig manneke, zooas er al miljoenen opgegroeid waren en nog miljoenen opgroe-ien zullen. As zoodanlg was ie dus wel 1i exemplaar van 'n „groot" geslacht, maar da zijn m'n -konijnen ok. Op school was 't nie veul met Stefke. ,,Hij plaagde geren", zoo was steeds en altij de bodsch-ap van den menier of de juffrouw, die met 't bijbrengen van motschappelijke en christelijke deugden aan veftig Stefkes tege- lijk, 'n salariske verdienden op nogal zure manier. Edn ding was opvallend in Stefke's plage- rijeti: hij treiterde de meskes en die jongens, die hij goed baas kon. Maar meestal zee de menier of de juffrouw er dat nie bij, waant van opvoeders wordt verwacht, da ze de kin- ders altij zien deur 'n schoon gekleurd bril- ieke. De opvoeiders w6ten da, slikken 't en doen d'r veurdeel mee die wetenschap. Gaan met den stroom mee. Da's gin venwijt! Waant om teugen d'n stroom 6p te gaan, daar zjjn zeldzaam steuvige krachten veur noodi-g, waarmee elken mensch niet gezegend (of is 't gestraft?) is! Ik bedoel 't zoo: 'nen mensch, die in alle, alle opzichten eerlij.k deur 't leven gaan wil, zal in ieder geval erm deur 't leven gaan! Deuzen ermoei is z'nen teugenstroom en veu- len drijven af veur d'r vijf en twintigste jaar Echter nie afdwalen, Stef! Stef leerde op school nie veul. Weer 'n be wijs van z'n a.s. kunstene^rschap volgens 't vrouwvolk, moeder en zusters. Groote man- nen zijn op school altij hinkepinken gewiest, dus Een ding is waar: Stef teekende. Nie slecht zelfs. Waant op z'n twaalfde jaar had ie kaans gezien om zijnen meester zob „gelij- kend" op 't bord te teekenen, dat Stef mee 'nen trap onder z'ngewitwel, de school uitvloog. Deuzen dag is een van -Stef z'n glorievolste dagen gehleven. Op z'n veertigste jaar ging ie n6g groot op deus miskenning van z'n ar- tistieke gaven. Vertelde-n-ie 't geval as ,,mop" om te bewijzen hoe jonk ie al judas- senpardon teekenen kost! 't Vrouwvolk won 't thuis. Waant 't vrouw volk had de meerderheid (wa nog gineens al- tijd noodig is veur 't vrouwvolk) Maar ze hadden bij Steffe thuis ver de meerderheid, temeeromda Stef onwillekeurig aan d'n overkaant van z'n vader ging staan! Vader gaf dus, na jaren van geduldig ver- liezen, -de hoop op zijnen ennigsten jongen op. In den loop der jaren was vader's fantasie over zijnen Stef afgedaald van Minister tot zeeofficier, van zeeofficier, met 'nen zij- sprong, naar leeraar; van leeraar tot drogist, eindelijk tot opvolger in zijn zaak van hotter en kaas en tot slot nam ie genoegen mee 'nen zeun die gehuld was in 'n fluweelen jaske mat twee reksdaalders van moeder in zijnen zak. Dus: 'nen artist", 't Was tenslotte zijnen ennigsten jongen, waar vader elken dag, alle uren aan docht, as ie werkte in z'n pakbuiske tusschen de zure locht van -belegen kaas, op z'n kantorke, bij de lamp, omdat 't „kantoor" in den kelder was of achter de toonibaank, als z'n juffrouw de klaanten nie alleen af kon. Vader werkte veul. Van 's mergens zeuven uren, tot 's avon-ds tien, elf uren, ploeterde- n-ie veur vrouw en kinders. D'n ouwe Scha bloon kreeg daarvoor terug: 1°. de kost; 2°. in de week 'n pijp tabak en 's Zondags 'n sigaar; 3°. gin sikkepit mddr! Zonder dat ie 't zelvers wist, offerde-n-ie z'n leven op, van minuut tot minuut, veur aanderen. Die ,.aan- deren" wisten da-d-ok nie dus, d'n orwe Schabloon slaafde z'n leven af, zonder daank- baarheid, zelfs zonder't gemis daarvan. Paar zijn duuzenden Schabloneu, die d'r eigen offeren veur 'nen bottram mee kaas, n pijp tabak en 'n nieuw pak, om de dm jaar, maar over zuilie heb ik 't deuze week nie. Stef kreeg 'n meske. -D'n ouwe Schabloon Wets er sterk teugen, maar daar ie rekende op verlies, berekende- n-ie ok al, hoe ie 't aan moest leggen in z'n kaas zaak, om straks nog 'n aangetrouwd kind den kost te kunnen geven. Hij wier nog wa grijzer, maar d'n eenen mensch is tien jaar vroeger grijs dan d'n aander en da's dus ok van weinig belaang. Maar Schabloon Sr. had nouw toch misge- rekend! Moeder em dochter-s, veural moeder, Waren op 't meske weinig gesteld. Waant hui lien Stef deelen mee 'n vrimd vrouw,spersoon, da lapten ze 'm nie! Daar wierd wel nie over gesproken. Maar in 't leven wordt nooit ge- sproken over de diepste roersels in den mensch. Stef kwam veur 't eerst in z'n leven in con flict mee 't vrouwvolk thuis. D'n ouWe Scha bloon wierd diplomaat op zijnen ouwen dag ok iets nuuw-s in 't huishouwen hij bleef er buiten" en voelde z'n eigen kiplekker nouw ie zoo goedkoop van zijn zurg afkWam. Hij was z6o gewend aan alles „betalen", dat ie 't gevoel had de honderdduuzend getrokken te hebbem> mee deus oplossing. Maar Stef begost te werken. Hard veur zij nen doen. Hij teekende moppen veur de krant, nou en dan wierd er eentje gepiotst en iaang- zamerhaand kwam 't jonge, vertroetelde Stefke weer boven van de schooljaren. Pla- gen! Plagen zonder veul risico! Veural ,,zwak- keren", waarvan ie wist, da ze sterker wa ren, maar nie bij hum kosten komen. Hij teekende spotprentekes van z'n evennos- ten, op 'm manier, dat de evennosten geren aanderen dan hunzelf in de prentekes herken- den en zoo begost Stef z'n schotrwke best te rooken van z'n Judasloon. Hij wist persies, wien ie sparen moest, wien ie treiteren moest en zoo laveerde Stef met z'n potlooike handig over de levenszee, temidden van duuzenden die 'm haatten, zonder 't te durven laten blijken. Stef wierd zoo bekend. Waant hij teekende elken dag; ok zonder ideeein. Maar as er „Schabloon" onder de teekening stond, dan was 't zuutjesaan wel goed. Zoo is d'n mensch. Bang om 't nuuws te aamveerden, volstaat ie mee 't ouWe, waant... ,,wat d'n boer nie kent, dat eet ie nie" zegt '■t sprikwoord. En zoo zij'n er veel „boeren" op de weareld. Al hebben ze ok nooit 'n spaai in de haamd g'ad. Stef was van zulke dingen bezonder op de hoogte. Hij wist ok persies, zonder fout, steeds d'n sterkere te herkennen. En dan kwam altij z'n „mopke", z'n „geestigheid" in de krant, of..., hij zag op 't lest zelfs kaans, d'n sterkere te nekken met 'n konkelarijke, 'n truukske waar d'n aander op struikelde. Persies, zoo as op de school, onder 't z.g. spel aandere kinders struikelden over zijn hei- melijk uitgestoken beenen. De Motschappij gift dsiar geld op. Stef kwam in goeien doen. Maar... aan z'n borst vrat 'n wurmke. Hij Wist beter, dan w-ie ok, dat veulen, deur hum bespot en geplaagd, werkten aan 'nen onster- felijken naam. Hij kende ze persies, de men schen, die iets, die veul beteekenden deur huilie werk alleen en nie deur komkelarij en geknoei. Hij kende ze sjecuur, de ongeziene meesters, die in ermoei zatten. Die veur zijn auto uit den Weg moesten springem! Sjef wier ouwer. Hij w-ier zooW oud, dat ie tien jaren loog, as ge 'm naar zijnen leeftijd vroeg. Waant hij voelde, dat ie er nie kwam, ondaanks zijnen uitstekenden positie. De kroon aan "t werk ontbrak. Een-maal zou overblijven Wat onverschilligen haat, zelfs gin vurigen haat deur hum zelvers gezaaid. Stef wierd onuitstaanbaar. -Op z'n vijfenzestigste jaar hing ie z'n flu weelen jaske aan den spijker, waant hij begost z'n eigen te zien as den eeuwigen komediaant. En geren zoow ie tenminste doodgaan in de voile waarheid veur z'n eigen! Of 'm da gelukt is... da's natuurlijlk geheim! Maar ditte is den artist dien 'k bedoelde as d'n ..geslaagde", Waarvan ik ok 'n schetske geven zou, in de serie tiepen, as ik virtien dagen gelejen beloofde. -Stef Schabloon is dood. Al jaren. Al jaren veur z'n... -begrafenis was ie dood. Jaren heet-t-ie achter z'nen eigen lijkstatie gesjokt, deuzen spotter, die op z'n veftigste jaar pas iets begrijpen ging van de grootheid van zrjn vader zaliger, voor wien ie z'n eigen altij 'n bietje geschaamd had. Stef is dood, maar 't wemelt van Schablo- nen op de waereld. Sohablonen Sr. Schablonen Jr. Schablonen ,die niet en Schablonen die w& slaagden in 't leven. Ik laat aan oew zelvers over, bij welke groep, ge de Schabloontjes onder oeWen kring wenscht in te deelen! Ik schei er af. Trui hee de blinden al veur 't raam gedaan, we gaan slapen. 'Veul -groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe BRA DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE AMSTERDAM. De dad©r bekeot. Naar gemeld wordt heeft de 21-jarige P., knecht in een bananenpakhuis van de firma Groenteman Bolle aan het Waterlooplein, na Dondendagmorgen opnieuw door den hoofdinspecteur van het bureau J. D. Meijer- plein, den heer P. A. de Kater, aan een ver- hoor te zijn onderworpen, met tai van bijzon- derheden bekend, dat hij in het pakhuis de 8-jarige Sara Beugeltasch heeft vermoord. Volgens zijn bekentenis izou hij met het meisje geen onzedelijke handelin-gen hebben gepleegd. Omtrent de bekentenis van P. -wordt n-ader gemeld P. stond Maandagmiddag in de deur van de bananenloods, toen de 8-jarige Sonja buiten op haar vrien-dinnetje stond te wachten, die in de loods bij haar groatmder was. P. wenkte h-aar, waarop zij naar hem toe ging. Hij nam haar mee in de loods, naar een gangetje, dat uitkomt in een vertrek, waar de bananen van de trossen worden gesneden. Daar heeft hjj getracht onzedelijke handelingen met de kleine te plegen. Het kind begon toen te schreeuwen en uit angst heeft hij haar bij de keel gegre- pen en geiworgd. Hij heeft het kind in het gangetje laten liggen en is weer aan zijn werk gegaam. Hij heeft een auto met bananen ge- la-den en is daarmee naar den overkant van toet IJ gegaan. Omstreeks 4 uur is hij in de loods terug- gekeerd. Toen zag hij, dat het lijkje nog altijd in het gangetje lag. Niemand had dus in dien tijd opgemerkt, dat het kind daar lag. Vermoedelij-k is er in dien tijd dus niemand op die plek geweest. P. heeft het lijkje op zijn schoud-er genamen en naar de vliering gedragen. Daar heeft hij het lijkje in de bananenklst neergelegd. Vervolgens heeft hij de beentjes met een touW dat hij daar vond, gebonden en heeft het een stuk papier, dat op den grond lag, in den mond gestopt uit vrees dat zij nog weer zou bijikomen. Ook van al deze hande lingen heeft niemand iets gezien. De bekente nis is tenslotte gekomen doordat inspecteur Kater hem op verschillende tegenstrijdig- heden wees en op verklaringen die niet klop- -ten. Bij zijn bekentenis bleef hij onbewogen en ook thans, nu zijn verklaringen op schrift worden -gesteld, is hij heel kalm. Nu in de buurt bekend is geworden dat de moordenaar zich schuldig heeft verklaard, verzamelden zich weer allerlei groepen op het Waterlooplein en omgeving om het geval nogmaals te bespreken. In een onderhoud, met inspecteur Kater, die -den 21-jarigen P. tot een bekentenis wist te brengen, verklaarde deze nog, dat hij Don- dermorgen de overtuiging had, dat het van- daag tot een bekentenis moest komen. Het feit was voile-dig gereconstrueerd door het uitgeforeid onderzoek. De inspecteur Kater heeft, toen hij Donderdagmorgen met P. al leen was, zijn gedachten aan hem medegedeeld en hem toen op den man af gevraagd, of dit zoo was. Ja of neen. Na eenig geagiteerd huiien heeft P. met een volmondig „ja" ge- antwoord. Daama was P. weer heel kalm. De firma Groenteman Bolle in wier loods de moord is geschded heeft Donderdag- middag verklaard, dat zij den man altijd on der toezicht heeft laten werken. Een van de firmanten is Miaandagavond tusschen 9 uur en half tien nog op de vliering geweest. Op de vliering is geen licht en daar is toen met lucifers gezocht, maar niemand heeft iets gezien. BRANDSTICHTING Dinsdagnacht is brand uitgebroken in een hooischuur staande achter de boerderjj van W. V., aan den Wollefoppeniweg 9 te Zeven- huizen. De huurder van de boerderij bevond zich in de schuur, waarin op den zolder hooi geborgen was. Toen V. zich naar buiten wllde begeven sloeg een deur tengevolge van dec wind hem tegen het lichaam, waardoor vol gens zijn verklaring eenige lucifers in zrjn zak vlam zouden helbben gevat. V. zelf kon niet goed verklaren, hoe alles geschiedde, dtoeh plotselin-g bemerkte hij dat zijn kleeren in brand stonden. Hij is daarop te water ge- sprongen. Toen hij terugkwam, bemerkte hij dat ook in de schuur brand was uitgebroken. wetke ook een wagenschuur en een hooiberg aanstak; ook de woninig vatte vlam. De vrouw moest in nachtgewaad naar buiten vluehten. De varkens en kippen, die zich in de schuur bevonden, kswamen in de vlammen om. Het vuur werd gebluscht met spuit 5 van den Ommoordschen weg te Hillegersberg, onder leiding van brandmeester F. C. Schie- reck en den bnanidspuitmeester W. J. Luit. Een hanldlbranidspuit van. Zevenhuizen was op het terrein aanweziig doch gaf nog geen water. Later kiramen de spuiten van Zeven- huizen in actie onder leiding van den burge- meester Kl-inkhamer. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur was men nog aan het nablusschen. V., wiens zaken den laatsten tijd niet voor- d-eelig gingen, had alles op beurspolis ver- zekerd. Het terrein van -den brand vertoont een groote ruxne. De schuur is geheel afge- brand. Het achterste gedeelte van het woon- huis is dakloos. De inboedel kon iwonden gered. De officier van justitie, mr. Meischke be vond zich Woensdagmorgen in gezelschap van den burgemeester op het terrein. Naar ver- luidt is V., huurder en -bewoner van de boer derij, in hechtenis gesteld. De boerderij was eigen-dom van een hypotheekbank. Dinsdagmiddag is de 16-jarige P. Slikker, die op den Helderschenweg bij Alkmaar fiet- ste, op den overweg overreden door een vrachtauto. De jongen is naar het centraal izlekenhuis te Alkmaar gebracht, waar hij 's nachts is overl-eden. Dinsdag is de 19-jarige W. te Krimpen ad IJssel, tij-dens -bet visschen in den polder, ver- dronken. Zijn vader, die op eenigen afstand vischte, heeft van het ongeluk niets gemerkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6