ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN Huldiging Wereldkampioen PELLENAARS No 9190 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD DUITSCH DAGBLAD VOOR NEDERLAND. DE LAGE LOONEN IN JAPAN IN DE LAATSTE JAREN NOG VERMINDERD. op Zondag Q September a.s. om 4 uur op de Wielerbaan te Ter Neuzen. Wedstrijder, met: ARIE VAN VLIET het wonder van Leipzig. Verder de kampioenen VAN DER LINDEN - BEUKERS - HEUSY - "KREMERS LEENE en^ enr Koppelwedstrijd o.a. met PELLENAARSSNOE1JERS. TER NEUZEN, 31 AUGUSTUS 1934. ?BMVJ«HHBftSIIWaegEaB*555KiifKEUia31».' *K&VJiBRWSiB3M2E'5ZiftWVi:i.VifWIWS TER NEUZENSCHE COURANT •mnAYWecwinjr DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Men schrijfit uit Aasgaardstrand in Noor- wegen, djd. 28 deizer aan de ,,Maasbode", dat H. M. de Koningin op dien dag in gezelschap van de Prinses een korten tocht heeft ge maakt in een open motorboot op de Oslofjord in de omgeving van Aasgaardstrand. Men had makkelijke stoelen neergezet in de boot, maar hiervan wil'de de Koningin niets weten. H. M steide zich tevreden met een plaats op een houten bank van de boot. De tocht is de Koningin, die er opgewekt uitzag, goed bevallen. In den namiddag maakte H. M. een tociht per auto naar Hogden, dat noordelijker ligt en vanwaar zij met de veerpont naar den anderen oever van de' fjord overstak om van het dorpje Moss uit nog eens opnieuw van het uitzicht op Aasgaardstrand te genieten. Eangs deciizelfden weg keerde H. M. naar haar hotel terug. Dit is het eerste uitstapje geweest, dat de Koningin sedert verscheidene dagen heeft lninnen maken, daarbrj genietende van het pradhtige zomerweer, waarin men zich hier reeds eenigen tijd verheugt. Het ziet ernaar uit, dat H. M. voomemens is, voorloopig nog hier te hlijven ten einde, nu eij herstellende is, nog van dit liefelijke land te kunnen genieten. Naar het „Handelsblad" vemeemt, kan het verschijnen van een Duitsch nationaal-socia- listlsch dagtblad voor Nederland eerlang tege- moet gezien worden. Het blad is bedoeld voor in Nederland wonende Duitschers, spe- ciaal die in de mijnstreek. Men verzekerde diat deze nazi-krant in den loop van September versohrjnen zou. De uit- gaive zou verbatid houden met de nationaal- sociaiistische pers in het Rgnland. OONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN WOEEEN EN HALFWOELEN DEKENS. I>e Staatscourant bevat een Kon. besluit, waarbij, met ingang van 1 September, de in- voer van wollen en halfwollen dekens wordt geoon tingenteerd Het percentage, waarvan de invoer zal zijn toegestaan, is bepaald op 80 pet. van het ge- mlddelde geiwidht, hetwelk gedurende het tijd- vak van 16 Augustus tot en met 30 Novem ber in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. HET OUDE BOLWERK. Het wantrouwen te Weenen tegen het natianaal-socdalistische Duitschland vermin- dert schrijft de N. R. Crt. nog niet. Schttsohnigg heeft zijn hart met achterdocht gepantserri. Dat is niet te verhelpen. Sohuschnigg weet, hoe Hitler de kunst ver- staat den vogelaar te spelen. Hij kent het vertrouwen van Berlijn, dat Oostenrijk Duitschland toch als een rijpe appel in den schoot moet vallen. Hij kan in de veranderde tactiek van Berlijn niets anders zien dan een eich wapenen met het geduld, dat totnogtoe op bedenkelijke, en voor de Duitsche politiek schadelijke wijze ccitbroken had. Dat alles llgt zeer voor de hand. Men mag van Hitler ooik niet verwachten, dat hij zijn oudste en beiligste ideaal van ganscher harte zal los- laten, nadat hjj, door afiwachten, zooveel be- relkt heeft en meenen kon ook dit ideaal reeds binnen zijn greep gekregen te hebben. Hitler, zoo redeneeve men zeker te Weenen, toan een fout hebben beseft, maar niet in voile overtuiging, berouw hebbend, afstand hebben gedaan van zijn innigsten en respectalbelsten wensch, die verreweg de meerderheid der Oos ten rijkers zou deelen als niet de onaangename Icanteci van het nationaal-socialisme daarvan afsbhrikten Von Papen, dien hij, ter politieke geruststelling van de Oostenrijkers, naar Weenen gezonden heeft, is door zijn edgen ge- schiedenis reeds een waarschuiwing tegen crrermatig vertrouwen in nationaal-socialisti sche beloften van welwillendheid. Wij hebben er vroeger al op ^eweEen, dat Hitler bezwaar- lijk een man had kunnen vinden, wiens uit- zending meer waarhorg gaf voor goede be- doeiingen dan juist die van Von Papen. Maar te verhinderen is niet dat de aaniwezigheid van den gewezen vice-kanselier te Weenen daar altijd zal herinneren aan de wijsheid, dat een schip op het strajnd een baken in zee is. Duitschland heeft gedaan wat het kon. Het i heeft de radiopropaganda tegen de Oosten- rijiksche regeering onderdrukt, het legmen ontbonden. Het verklaarde zich bereid over de optheffing van verdere bezwaren te onder- handelem. Maar met steenhard wantrouwen, dat nu een vorm van nationale verdediging is, neemt Weenen al deze dingen in ontvangst Men schijnt te Berlijn te hebben verwacht, dat de Oostenrijk sche regeering, na dit alles, zachter tegen de nazi's in haar land zou op treden. Daar was Berlijn veel aan gelegen. Het draagt immers verantwoordelijkheid voor het lot van deze mensohen, die er steeds op hebben vertrouwd, dat de steun der Duitsche regeering voldoende was om hen voor onher- stelbare straffen te behoeden. De verwach- ting van Berlijn was echter ongerijmd. Bri alle concessies die het deed, gaf het niets van zijn eigeu veiligheid prijs. Concessies van Oos ten rljiksch en kant echter moesten onmiddel- lijk het gevaar in het binnenland, dat de re geering te Weenen hoven alles vreest, ndeuiwe mogelijkheden openen. Incidenten hebben er nog toe bjjgedragen het wantrouwen in Oostenrijk nieuiw voedsel te geiven. Natuurlijk wordt daar door de Oos tenrijksche regeering, die tot iederen prijs de stemming, door den 25sten Juli gewekt, als pantser wil handhaven, propagandistisch par tij van getrokken. Veel ophef maakt men er- van, dat de Duitschers In Oostenrijk, die, overeenkomstig een oude gewoonte, door de Oostenrijiksche spoorwegen in de gelegenheid waren gesteld, per extra-goedkoope treinen aan de volksstemming te gaan deelnemen, van deze gelegenheid hdbtoen gebruik gemaakt tot verboden nationaal-socialistische betoo- gingen in het land, waar zij gastvrijheid ge nieten. Een ergerlijk voorbeeld daarvan is het geweest toen dergelijke reizigers, met naticnaal-socialistische vlaggetjes en allerlei nationaal-socialistische herkenningsteekenen terugkeerend, door de Oostenrijksche grens- beambten op het station werden tegengehou- den, maar door Duitsche S.A. en S.S., onder leidiinig van een Duitsch burgemeester, met geweld in den Oostenrijkschen trein werden geiholpen. Brj de stemming, die aan de Beiersch-Oostenrijksche grens v66r 25 Juli is geiwekt, en, ibrj de rechtsopvattingen, die daar toen toegepast werden, zijn dergelijke gebeur- tenissen niet verwonderltjk. Bestond er ver trouwen tusschen Weenen en Berlijn, dan zou men aan een dergelgken ,,nagalm" van oude dingen zoo weinig mogelijk aandacht wijden. Nu wil Weenen, dat het Oostenrijksche volk zoo niauwkeurig mogelijk wordt ingelicht over alles, wat zijn wantrouwen kan versoherpen. Schuschnigg voelt zich onzeker tegemover Berlijn, zooals Dollfuss zich onzeker heeft gevoeld. De uitiwerking van die onzekerheid is echter anders. Dollfuss is tot het eind toe terughouidenid geweest in zijn hestrijding van het nationaal-socialisme. Hij vreesde de ge- volgen van te scherp optreden, ten deele wel- licht, omdat hij wist hoezeer de macht, waar- op hij moest bouwen, van nationaal-socialis- tische invloeden doortrokken was. Schusch nigg daarentegen heeft de overtuiging moe- ten opdoen, dat schroomvalligheid de dingen slechts getvaarlijker kan maken. Bovendien heeft hij nu de nationaal-socialistische aantas- ting van het Oostenrijksche overheidsappa- raat, die men vroeger met opzet, om hevige conflicten te vermijden, nooit scherp had wil- len hepalen, open en hloot voor zich liggen. Wat men hij bootlegging aan verraad heeft ontdekt, heeft de engste verwachtingen nog ver overtroffen. Op de allerhoogste posten in het bestuur en hij de poiitie in het land, vond de regeering lieden, die met den vijand hadden geheuLd. Draiden naar verantlwoordelijke Duitsche instanties werden in menigte bioot- gelegd. Zoo verzekert men ons van Oosten rijksche zijde. Schuschnigg sludt zich nu inniger dan Doll fuss dat had gedaan, bij Italie aan, naar bui- ten teammate. Men kan het zrjne ervan den- ken, als hij op die aansluiting zoo scherp het licht laat vallen, terwijl men anders derge- lijke dingen zooveel mogelijk in de schaduw 1 tracht te houden. Gesprekken tusschen ver- 1 antwoordelijke staatslieden zijn gewoonlijk „van algemeecien aardi', en „leveren bevredi- gende resultaten op'', onverschillig wat strek- king en uitkomst ervan mogen zijn. In Oos tenrijk heeft men de ontmoeting tusschen Schuschnigg en Mussolini heel anders behan- deld. Er is echter in deze „openhartigheid" heel duidelijk een bedoeling te onderscheiden. Daarop wordt nu van verschillenden kant ge- wezen. Men zegt Italie heeft Oostenrijk metterdaad beschermd; de anderen hebben het slechts hij verzekeringen gelaten. Oosten- j rijk weet dus, dat het alleen op Italie rekenen kan. Daardoor ziet het zich gemoopt tot een aaneensludting met Italie, die anderen mis- j schien mishagen kan, maar die de anderen hadden ikunnen voorkomen door zelf mede door daden te toonen, hoe zij het met Oosten rijk meenden". Men zou kunnen vragen of Oostenrijk er belang hij heeft, nu de andere mogendheden door een „bestraffing" te erge- ren. Dit zou inderdaad dWaas zijn, als het niet diudelijk duidelijk was, dat men iets er- mee hoopt te bereiken. Oostenrijk heeft weer geld noodig. Luid en volhardend is het gesteun uit Weenen. dat het handhaven van de, voor Europa zoo vltale onafhankelijkheid van het land, zooveel kost. emstige bemerkinig over zijn optreden te heb ben ontvangen (een Duitscher bij het tele- foongesprek aanwezig, zei letterlijk: ,,er hat sich einen Riiffel geholt" hij heeft een uit- brander gehad). Verscheidene Duitschers in leidende positie, meenden, dat de fanatieke dokter zijn partij en zijn vaderland een slechten ddenst had be- wezen. Volgens de allerhoogste leiding toch moet men trachten de neen-stemmers te win- nen en mogen geen tegenmaatregelen tegen hem worden genomen. Zoo meldt de lezer van het „D. v. N.-Br." aan zijn blad. DE NOOD TE NEW-YORK. Te New York is een op de vier inwoners ingeschreven in de registers voor hulpverlee- ning. Dagelijks wordt er hiertoe 550.000 dol- ior uitgegeven. Men vreest, dat het aantal on- dersteunde gezinnen voor het eind van het jaar het half millioen zal bereiken. Uit juist te Tokio gepubliceerde officieele statistieken hlljkt, hoe de loonen der Japan- sche arbeiders, die altijd opmerkelijk laag zijn geweest, gedurende de laatste jaren nog ver- der zijn verminderd. In 1926 verdiende een arbeider in de ka- I toenfabrieken per dag 1.56 yen (ongeveer 75 cent) en thans slechts 1.40 yen. Een arbeider in de weeffabrieken verdiende in 1926 1.70 yen tegen 1.48 yen in dit jaar. j De productie der fabrieken is niettemin met 60 tot 100 procent gestegen. Ofschoon de loonen in Japan aanzienlrjk 1 lager zijn dan in Westersche landen, ivordt er 1 de nadruk op gelegd, dat bij vergelijking reke- ning moet worden gehouden met het verschil in levensomstandigheden en sociale lasten tus schen Westersche en Japansche arbeiders. De Japansche arbeiders zijn gewend aan een zeer eenvoudig leven. Zij worden meeren- 1 deels gerecruteerd uit den boerenstand, die een zeer sober bestaan leidt. 1 Verder wordt er op gewezen, dat „de kos- j ten van de ingevoerde grondstoffen zeer hoog zijn, zoodat de fabrikanten om concurreerend te kunnen produceeren, gedwongen zijn, de De mogendheden, die in het mobiliseeren ter ioanell zoo laag mogelijk te houden. bescherming van Oostenrijk nalatig zijn ge- ,Br is nagenoeg geen uitvoer van Japansche bleven, kunmen dus het verzuimde nog goed I ievensmiddelen, zoodat deze op de binnenland- makem door credieten. Als Weenen wat jaren geleden geld noodig had, dreigde het, met zijn eigen instorting. J een bolsjewieksche overstrooming in Midden- Europa te ontketenen. Als de oolijke Schroher dat verkotidigde, knipoogde men wel te Geneve, maar men gaf toch geld. Nu Oosten rijk een onmiskenhaar middelpunt van geva- ren is geworden, zal zijn dreigen met eigen ondergang, nog te meer effect hebben. Wee nen is vroeger, zooder betaling, het bolwerk van Europa tegen de Saracenen geweest; later, uit armoede professional geworden, tegen het bolsjewisme; tegenwoordig dam tegen het nationaal-socialisme. Het is de glorierijkste basis voor nationaal crediet, die denkbaar is. De te Weenen regeerende heeren beschikken over genoeg galgenhumor en zelf- j critiek om dit de wereld met tact en succes voor oogen te houden. EEN AL TE IJVERIG ARTS. Wij maakten indertijd melding van een brief, door zekeren dr. Seder, namens de ver- i eeniging van Diisseldorfer artsen, gezonden j aan zijn collega's, in verband met het feit, dat er uit het Marienhospitaal zooveel neen-stem- men waren gekomen. Dr. Seiler verordende daarom, dat het „allerstrengst" verboden was, voortaan nog patienten naar dat hospitaal te verwijzen. Een leizer van het „Dagbl. v. N.-Brabant die toevallig in Duitschland vertoefde, heeft den beiwusten dokter nu opgebeld. Deze oe- vestigde de juistheid van de puiblicatie, uit- gezonderd de onderteekening, welke tot mis- verstand aanleiding geeft, daar hij niet namens de Diisseldorfer Artsen Vereeniging handelde, maar in zijn kwaliteit van privd persoon. Hij zeide verder van dt? j-artijleiding een sche markt zeer goedkoop zijn De arbeiders in de katoenindustrie bestaan voor 80 pet. uit vrouwelijke arbeiders van 15 tot 24 jaar en geWooniyk blijven zij niet lan- ger dan 3 k 4 jaar op de fabrieken. De ar- beidsters wonen in groote tehuizen, die door de werkgevers ter beschikking zijn gesteld, en waar tegen zeer lagen prijs maaltijden worden verstrekt. De werkgevers moeten verder aanzienlijke bedragen uitgeven tot bevordering van het welzijn der arbeiders, welke bedragen onge veer 25 pet. van de loonenpost uitmaken. Slechts als gevolg van bovengenoemde om- standigheden kunnen de Japansche fabrieken zoo goedkoop produceeren en aan de arber ders toch een goed bestaan verschaffen. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN OMDAT ZIJ NIET TROUWEN WILDEN. Mussolini heeft het voorstel van den pre fect van de provincie Alessandria goedge- keurd om de burgemeesters van Monbello, Tonco en Vignola-Barbera te ontslaan en ze door gehuwden te vervangen. Zij hebben zich misdragen, omdat zij getoond hebben ver- stokte vrijgezellen te zijn. Meer dan een jaar geleden is aan de burgemeesters en anderen de raad gegeven te trouWen. Een hunner zeide dat hij zich deze weelde niet kon ver- oorloven, de tweede dat hij niet de vrouw had gevonden met wie hij gelukkig zou kunnen leven en de derde verklaarde, dat hij er over zou denken Alle vrijgezellen in Italiaanschen regee- ringsdienst zullen binnenkort door gehuwden worden vervangen, tenzij zij zich in de ko- mende maanden een levensgezellin kiezen. De Duce heeft verkiaard, dat Italie geen plaats heeft voor „uitgedroogde takken, die geen loten voortbrengen". door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 4fl) (Vervolg.) Tony nam het kaartje van hem aan. Niet- tegenstaande den haveloozen toestand, "waarin het verkeerde, geleek het volkomen op zijn eigen visitekaartje. Hij kon nog juist de met potlood geschreven aanbeveling lezen, want het schrift had in den zak van den kapitein niet aan duidelijkheid gdwonnen. Hij las: „Mr. Hemmingway is een vriend van mij. Wilt u hem de „Betty" eens laten bezichtigen. A.. C." ,rHet verwondert mij niet, dat je er door misleid werd", zei Tony met een glimp van bewondering. 't Is verbazend kunstig nage- maakt." McEwen haalde dlep adem. „Allemaehtig", briomde hij bij zichzelf. „I Wou, dat ik hem betrapt had; ik zou hem in tweeen gehroken hebben." Tony wendde zich tot kapitein Simmons. ,,Hoe zag hij er uit en hoe gedroeg hij zich eigenlijk?" De kapitein, die van nature niet spraak- aaam Was, dacht een oogenblik na, alvorens to antwoorden. ,jHij zag er goed uit goed gekleed en- soovoort. Een jonge man met donker uiter- Itjk, zoo'n beetje Zuid-Amerikaansch, maar hij ^>rak even goed Engelsch, als u of ik. Ja, en wat hp eigenlijk deed, dat kan McEwen u het best vertellen." „Ik had den kop van een der cylinders los- gemaakt", barste de machinist los, „en hij lag er los op met losse schroeven. En wat denkt u, dat die gemeene kerel deed? Hij liet een negen duims schroefsleutel in den. cylinder vallen en zette toen den kop er weer op, of er niets geheurd was. Als ik er toevallig niet eerst in gekeken had voor ik hem vastschroef- de, zou de heele boel uit elkaar geslagen zijn." Heeft u geen vermoeden, Wie het kan zijn. sir Antony?" vroeg de schipper emstig. „Ik geloof, dat ik weet, Waar hij vandaan komt," antwoordde Tony. Hij stond op en bleef eenige oogenhlikken peinzend naar bui- ten staren •Het scheen zonder twijfel natuurlijk, dat de geheimzinnige mr. Hemmingway, niemand anders kon zijn, dan een handlanger van Da Freitas en voor de eerste maal sinds hij zich zoo luchthartig in dit avontuur had geworpen, kreeg Tony plotseling een angstig voorgevoel. Er was iets in deze laatste poging van den markies, dat den indruk gaf, dat hij voor geen middelen terugdeinsde, om tot zijn doel te ge- raken. Het scheen bijna niet waarschijalijk, dat hij een aanslag zou wagen, om de machines onklaar te maken, als hij niet Wist, dat de Betty" binnenkort zou ultvaren. Indien dit het geval was, dan was de zaak niet zoo een voudig en ongevaarlijk, als zij er eerst had uitgezien. Tony besloot daarom zijn beman- ning in vertrouwen te nemen. ,,Ik ben van oordeel, dat jelui tweeen de toedracht van de geschiedenis behoort te weten", sprak hij. „Het zou best mogelijk zijn, dat ik jelui op deze reis in ongelegenheid of zelfs in gevaar bracht en ik geloof niet, dat dit volgens ons contract is, niet waar?" De kapitein streek met zijn hand langs zijn baard. „Men kan alles niet in een contract zetten, niet waar McEwen?" „Ik kan niet zeggen, dat Ik tegen het een of ander beziwaar heb", zei de machinist voor- zdchtig, „tenminste niet met een vertrouwde bemanning." ,Nu, ik zal jelui alles vertellen", zei Tony ,,en dan kunnen jelui,zelf oordeelen." In zoo weinig mogelijk woorden gaf hij hun een korte schets van den toestandvanuf zijn ontmoeting met Isabel in Long Acre tot aan het bezoek van Congosta van dienzelfden dag. JUist door zijn beknoptheid maakte het ver-- haal een overtuigenden irudruk, want de een- voudige feiten, ofschoon sober opgesomd, vormden een dramatisch geheel, dat geen ver dere epsmukking of uithreiding behoefde. Zoowel de kapitein als McEwen luistorden zwijgeud vol belangstelling. McEwen Was de eerste, die de stilte ver- brak. „Tk voor mij geloof, dat u een goede daad verricht hebt", zei hij emstig. ,,'t Is niets gedaan voor een jong meisje, om zoo maar op een troon gezet te worden en over zoo'n troep moordlustsge Dago's te moeten regeeren." Kapitein Simmons knikte instommend. ,,Wat betreft de veiligheid van het jacht, sir Antony, kunt u gerust zijn. Er zal niemand meer aan boord komen, tot u er zelf bent." „Wat denken jelui van de bemanning Zou- den zij met een en ander in kenms gesteld moe ten worden?" „Ik geloof niet, dat het verstandig zou zijn", verklaarde McEwen. „Niet dat zij eenig be- zwaar zouden maken, zij zouden voor u naar het andere eind van de wereld gaan, sir An tony, maar het zou als gevolg kunnen hebben, dat zij een beetje te veel verbeeldlng kregen en dat is niet gewenscht bij de bemanning. Wat denkt u er van, kapitein Simmons?" De kapitein knikte Wederom. „Nu, dat lijkt mij Wel voldoende", zei Tony vriendelijk; ,,ik ben er diep van doordrongen, dat ik jelui beidan veel verplicht ben". Hij schonk zijn glas vol en hief het omhoog. „Op den goeden afloop van onze reis en ik hoop, dat elk jachteigenaar even goede mannen aan boord mag hebben als ik." ,,Op de goede reis, sir", zei kapitein Sim mons, zijn voorbeeld volgend, ,,ik ben trotsch en blii, als ik u eenigszins van dienst kan zijn." Plechtig stak McEwen zijn hand uit naar de whisky. ,,Gelukkige, voorspoedige reis, hee ren," zei hij, „en ik hoop, dat ik den man, die den schroefsleutel in mijn cylinder heeft gegooid, van mijn leven nog eens mag ont- moeten.*" Het was op slag van achten, toen Tony in het hotel terugkeerde. Hij gebruikte een maal- tijd in de groote, tamelijk stille eetzaal, waar- na hij door den keliner een boodschap aan Jennings zond om den zonnigen mechanicien te vragen, een partijtje met hem te komen biljarten. Jennings bezat geen enkele menschelijk zwakheid, doch biljarten, daar was hij dol op en bij gelegenheid, dat zij samen ver van huis in een hotel waren, bewees Tony hem meestal het genoegen, eenige partijtjes met hem te spelen. Zij maakten twee partijtjes, Welke beiden door Jennings werden gewonnen en dit bracht hem zoo in zijn humeur, dat hij het bevel van Tony, om precies elf uur den vol- genden morgen met den auto voor te zijn, met een buiging en een glimlach beantwoordde. Niettegenstaande de verontrustende wijze, waarop de aanslag op de „Betty" zijn verden- king had gaande gemaakt sliep Tony dien nacht zeer goed. Hij kleedde zich op zijn ge- mak aan en slenterde tegen tien uur naar de eetzaal, waar hij den keliner thee en gebak- ken tang bestelde. Er lag een ochtendblad van de Daily Mail naast zijn bord en om den tijd te dooden sloeg hp de krant open. Het eerste, waar zijn oogen toe getrokken Werden en hem een onwillekeu- rig ,,Oh" ontlokte, was een opschrift in groote vette letters, midden op het blad: REVOLUTIE IN LIVADIA Hevige gevechten te Portriga Vlucht van den President GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering was de heer Hamelink afwezig. De heer G. Dees werd als lid geinstalleerd. Van den Oud Zevenaarpolder is thans ook een schrijven ingekomen, dat harerzijdsch zal voldaan Worden aan de voorwaarden door den raad gesteld voor ovememing van den onder- houdsplicht van den weg over den Baandijk, zoodat te verwachten is, dat de vemieuwing van dien weg, welke van wege den rijkswater- staat wordt gemaakt, in orde komt. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat deze, uitgezonderd de landarbeiders, naar aanleiding van de ingebrachte bezwaren eenigszins daar- aan wil tegemoet komen en de steunverleening nader vaststelt a. voor gehuwde en ongehuwde kostwin- ners 9,50 per Week, benevens f 1 per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers 6,50 per Week. Voor de reglementair nog niet rechthebben- den en de dubbel-uitgetrokkenen bedraagt de steun ten hoogste: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwin- ners 8,50 per week, benevens 1 per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers 6 per Week. Afgewezen werd een verzoek van A. L. Rouw om een huurtoeslag. Naar aanleiding van een adres van het Comito tot feestelijke herdenking van het 350-jarig bestaan der stad om een bijdrage tot een bedrag van 25 cent per kind voor de leerlingen der lagere scholen, die deelnemen aan de zanguitvoering in de feestweek, voor een tractatie werd op voorstel van den voor- zitter besloten een bedrag van /250 beschik- baar te stellen, met 9 tegen 5 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. werd de gemeente-geneesheer In de kom, die tWee jaar tijdelijk den dienst voor Sluiskil waarneemt ook definitief voor die buurt benoemd, aangezien het zich niet laat voorzien, dat zich daar een geneesheer zal vestigen. Naar aanleiding van het bekende verzoek van den bond van Koffiehuishouders enz. om vermindering hunner perceelen in den aanslag der Personeele belasting stelden Burg, en Weth. voor, dien aanslag met een derde te verminderen. Door de minderheid van het college, de heer Scheele, werd daaraan echter de voorwaarde verbonden, dat de f 3000 die de gemeente daar door derven zal, zal worden gedekt door het heffen eener belasting op vermakelijkheden. Na een breede discussie werd het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. De heer Scheele steide daama voor in be- ginsel te besluiten tot invoering eener belas ting op vermakelijkheden. Over dat voorstel staakten de stemmen met 7 tegen 7. Voor stemden de heeren Van Aken, De Bruijne, De Bakker, Colsen, Van Cadsand, Dees en Scheele; tegen stemden de heeren De Jonge, Verlinde, 1 Van Driel, Harte, Van Doeselaar, Geelhoedt en De Jager. In beginsel werd besloten tot het inrichten van de ondeiWijzerswoning bij school C, die vrij komt, in te richten voor bureau der at- beidsbemiddeling, alsmede tot het aanbrengen van tegeltrottoirs in de Vlooswijkstraat. De algeheele verbetering der VIoosWijk- en der Dijkstraat is onder het oog gezien, doch in verband met de te verwachten aanleg van waterleidingbuizen werd beter geacht de ver- nieuwing dier straten tot daama uit te stellen. Over het voorstel van Burg, en Weth. tot verlenging der retributie voor het radiobedrpf staakten de stemmen. Door de heeren Van Driel, Van Aken, Colsen en De Jager Was de tegenwoordige heffing als onbillijk gekWali- ficfeerd. De rekening van het Burgerlrjk Arm bestuur over 1933 werd goedgekeurd, in ontvangsten op 38.893,01, uitgaven 38.870,20, batig slot 22,81. Oogenblikkelijk waren gebakken tong en al het andere op den achtergrond en las hij met aandacht het volgende bericht; „Voor het ter perse gaan van dit blao ontvingen wij telegrafisch bericht uit Pa rijs, dat gisterenavond in Livadia een revo- lutie is uitgebroken, welke reeds belangrijke afmetingen heeft aangenomen. Tot dusver zijn de berichten zeer schaarsch, want de telegraaflijnen bij de grenzen zijn verbro- ken en het telegraafkantoor in Portriga is in handen van de royalistische partij. Het schijnt, dat de opstand tegelijk in de buurt van Vanessa en in de hoofdstad uitbrak. In beide steden werd de koninklijke stan- daard door een sterk leger volgelingen van koning Pedro geheschen en schijnt de repu- blikeinsche regeering min of meer bij ver- rassing overmeesterd te zijn. Vanessa is volgens geruchten geheel in handen van de royalisten, die ook in het grootste gedeelte van Portriga de baas zijn. De toestand wordt nog meer gecompli"- ceerd, door een andere opstand in het Zui- den, Waar de volgelingen van Wijlen den pretendent Don Francisco deze gelegenheid hebben aangegrepen om hun rechten op te eischen. Een sterke strijdmacht onder be vel van generaal Almaida, rukt op naar de hoofdstad, waar de republikeinen en roya listen nog steeds in bloedige gevechten ge- wikkeld zijn. De straten liggen bezaaid met lijken. Naar verluidt heeft de President het land reeds verlaten. Volgens mededeelingen uit Richmond, vememen wij dat koning Pedro en mar kies Da Freitas nog in Engeland zijn, maar ondanks de drmgendste verzoek en, hebben zij tot nu geweigerd, iets aan de pers mede te deelen." (Wordt vervolgd.i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5