ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het 350-iarig zelfstandig bestaan van Ter Neuzen 1934 No. 9190 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 74e Jaargang 1584 350 jariglbestaan van TerNeuzen"als stad. EERSTE BLAD De stad aan de Sehelde. vn. ABQNNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige ianden f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alieen bij vooruitbetaling. Citgeefster: Ftrma P. J. VAN OE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden n&ar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. In de beschrijvingen die wij in ons nummer van 20 April 1.1. gewijd hebben aan de histo- rie van Ter Neuzen en omgeving, waren wij genaderd tot het jaar 1842 en kan veronder- steld "worden, dat daarmede de oude geschiede- nis ongeveer was behandeld. Wij zijn echter van oordeel, dat het voor de lezers ook nog wel beteekenis heeft een en ander van de latere geschiedenis aan de historie te ontruk- ken. Wij maken daarvoor van de ons welwil- lend verstrekte aanteekeningen die door wij- len den bekenden calligraaf Ch. L. van Bouchaute zijn verzameld uit het werk van Van der Aa en later o.m. ook uit den inhoud van de Ter Neuzensche Courant. Oppervlakte en bevolking in 1844. f De gemeente Ter Neuzen besloeg een opper vlakte van 3226 vierkante bunders, 52 vier- kante roeden en 32 vierkante ellen belastbaar land; zrj telde 400 huizen, beWoond door 486 huisgezinnen, uitmakende een bevolking van 2300 zielen, die meest hun bestaan vonden in Iandbouw, kleinen handel en scheepvaart. Men vond er een meestoof, 3 korenmolens, en een koren-pelmolen, benevens de eenige scheeps- timmerwerf in het district Hulst. Er waren 1960 Hervormden, waarvan 1000 lidmaat der Kerk waren, die tot de classis van Uzendijke, ring van Axel behoorde, en door een predikant bediend werd. De eerste predi- kant die hier het ambt bediende is vermoede- lijk geweest de bekende Petrus Hondius, die in 1620 herwaarts kwam. De erkende Chr. Afgescheidenen maakten met 70 zielen eveneens een gemeente uit, op^ gericht in 1842, terwijl men er 240 Roomseh- Katholieken aantrof, die met die der burger- lijke gemeente Hoek, Zaarpslag en het Noor- delijke gedeelte van het buiten grondgebied van Axel eene Parochie vormden, die in 1844 is opgericht, tot het Apostolaat Vicariaat van Breda, Dekenij van Hulst behoorde en door een Pastoor bediend werd. De eerste was de Z.Eerw. heer Marinus Johannes Verkaar. Voorts vond men er 12 Evangelisch Luther- sob en, behoorende tot de gemeente te Vlissin- gen en 11 Israelieten, die tot den ring Syna- goge van Middelburg 'werden gerekend. De eenige school "werd bezocht door 200 leerlingen. De toen bestaande wallen met bastions, waarvan het sloopen in het begin dezer eeuw is aangevangen, hadden toen een omtrek van een uur gaans De oude vestingwerken, die werden weer- gegeven in afbeelding no. 4 in ons blad van 20 April 1.1., had men na den Munsterschen vrede laten vervallen, daar de vestingwerken van Hulst, Axel, Sas van Gent en de Schans Phi lippine werden beschouwd als van die zijde den staat tot voldoenden voormuur te strekken. In 1680 besloot men die vestingwerken te slechten en in 1682 werden ze voor een groot gedeelte door het zeewater vemield. Het laatst zrjn staande gebleven de waterpoort en de iandpoort. De laatste is in 1775 afgebroken en door een aarden dam en een kleine brug ver- ranigen. In 1844 waren van die vestingwerken nog overblijfselen zichtbaar. Bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1933 werd de bevestiging der vestingwerken van Ter Neuzen opnieuXv bevolen. Met het aanleggen daarvan is begonnen 15 November 1833, met het graven van het stadshavenkanaal en op 15 October 1839 waren de werken voltooid, hieronder niet gerekend de militaire werken, die later zijn voltooid en "waarmede men in 1844 ook nog bezig was. Die werken worden beschreven als te ver- dienen de opmerkzaamheid van alien die eenige kennis van vestingbouwkunde hebben. Ze gaven aan het kleine plaatsje een bijzon- der cachet. De menigvuldige moerassen die het voordien omringden, waren door frisch vlie- tende, diepe en met verbazend hooge wallen omringde grachten vervangen, hetwelk niet weinig tot verbetering van den gezondheids- toestand bedroeg. De vermeerdering van be volking, het gedurig aanbou'wen van nieuwe huizen en de algemeene bedrijvigheid, als ge- volg van de ontzaglijke werken die hier tel- kens werden aaubesteed, de menigte van arbei- ders die hier hun bestaan vonden, het daar- uit voortvloeiende vertier voor de ingezetenen, de scheepvaart en het gamizoen, deden deze vesting een voorheen zelden gekende welvaart genieten. De straten der stad. In 1844 besloeg de stad slechts een klein gedeelte van de binnenruimte der vesting en bestond in hoofdzaak uit een vrij bijna rechte en lange straat, de Molenstraat en Lange Noordstraat genoemd, met eenige kleine straatjes, als: de Kersstraat, de Brouwerij- straat, de Smidswal of Werfstraat, het School- straatje, waarbij de Schorsenhoek, het Dijke en Java drie uithoeken waren. De kade met de scheepstimmerwerf waren midden in de kom der stad gelegen, evenals de Korenbeurs of Markt. Het overige der binnen ruimte bevatte eenige verspreidde woningen met bloem- ven moestuinen en weidegronden, alsmede een oude kazeme op het zgn. Zand- plein aan de Oostschutkolk. De binnenruimte werd voorts doorsneden door een oude, half toegevloeide gracht, zijnde een spoor van de oude vaart naar Axel, die in de 9e eeuW werd gegraven. Voorts wordt beschreven dat de stad behalve de in de laatste jaren gebouwde nieuwe wo ningen, b.v. bet ,,Nederlandsche Logement" tegenwoordige „Hotel der Pays-Bas") 1827, aanvankelijk de directiekeet voor de sluisWer- ken, en de "woningen der sluismeesters, wei nig goede huizen. In de Lange Noordstraat vend men woningen die den datum hadden van 1638, 1653, 1660 en later. Men vond er ook niet alleen houten huizen, maar zelfs lee- men hutten, vooral in de buurtschap ,,Java", bij de Axelsche poort, oorspronkelijk een ver- ■ameling van strooien hutten of keeten der arbeiders die aan het kanaal en de vesting werken gebezigd zijn. Militaire gebouwen. Als militaire gebouwen worden genoemd een bomvrij arsenaal, zijnde een meesterstuk van bouwkunde, bestaande uit 5 geWelven, waarboven een verdieping en waaronder een kelder is (het nog bestaande gebouw in de Nieuwstraat)Voorts een bomvrije Cavalier- kazeme,' insgelijk met 5 gewelven, waarin 300 man geborgen konden Worden (de ka- zerne in de buurt Java, gesloopt). Twee bom vrije kruitmagazijnen, een laboratorium en een brandspuithuis, ook geschikt tot infirme- rie, en 2 wachthuizen aan de hoofduitgangen. Kruitmagazijn en wachthuis aan de Sassche poort bestaat nog. Verkeersmiddelen. In 1844 voer wekelijksch een matschuit op Rotterdam, en 1 op Middelburg. Ook een barge op Gent. Er bestond geregeld postver- keer met Elle'woutsdijk, aan de overzijde der Sehelde, een dagelijksch beurtveer op Vlis- singen en een overzetveer op Hoedekenskerke, teiwijl er ook gelegenheid bestond om de Wes- ter-Schelde op- en af te varen door middel van een stoomboot, de ,,Stad Vlissingen", varende van Vlissingen naar Antwerpen en terug, die viermaal 's weeks aan het havenhoofd van Ter Neuzen aanlegde. Voorts bestond ook briefverkeer op Gent, dat per rijtuig werd uitgevoerd, alsmede op Hulst, dat door een bode te voet werd onder- houden. Winkels. Er waren toen 10 winkels, waarvan 6 in kruidenierswaren en manufacturen, 3 galan- terien en 1 papierwinkel, tevens boekbinderij, voorts 8 herbergen, zonder de drankverkoo- pers aan de toonbank te rekenen, 2 vleesch- houwers, 5 bakkers en 3 smeden. Volgens privilegie van Prins Willem I van Oranje, van 23 April 1584, werd aan de stad Ter Neuzen vergund om des Woensdag van elke week een markt te houden, en Wel: „Ten effecte dat alle inwoonsters en de in- ,,gezetene van de steden Axel en Temeuse, en ..derselven Ambagten en Appendnetien gehou- „den zullen wezen, alle specien van granen en ,,zaden, mitsgaders vlas-granen, lijnwaad, bo ater, kaas, melk, eijeren en andere aldaar val- ,,lende te voorschreven markt te brengen, zaad „ende andere waren uit voorschreven steden „en Ambagten zal mogen brengen, vervoeren, „verkoopen of verallieneren in eenige manier „al eer deselve binnen de voorschreven Stad „van Temeuse ter markt gesteld en eens ver- „kocht vzullen zijn geWeest, op verbeurde van „het goed en daar en boven eene boete van 3 „ponden Parisisehe munten." Deze markt was sedert onheuglijke tijden te niet gegaan, doch bij besluit van Gedeputeer- de Staten van Zeeland van den 23 December 1840 was autorisatie verleend, om de week- markt vodr den graanhandel te Ter Neuzen te herstellen, die sindsdien elken Woensdag ge houden is. Aan de Kaai bestond nog wel de zoogenaam- de beurs (te zien in afb. no. 8 van 20 April 1.1., rechts), doch de graanmarkt is van af het herstel der weekmarkt gehouden in het Ne- derlandsch logement of daarvoor en in de om geving, in de NieuWstraat. De kerken. De kerk der Ned. Herv. wordt omschreven als een langwerpig vierkant gebouw, in het midden der stad, waaruit een koepeltorentje, van slaguurWerk en wijzer voorzien, oprijst. In de voorgevel stond een steen met het jaar- tal 1659, 19 Julij. Men meent dat de kerk toen vemieuwd, vergroot of wellicht verbouwd is. Op het kerkhof en voor en in de kerk vindt men grafzerken met de jaarletters 1595, 1630, 1632 en 1634, waaruit is af te leiden dat er op het einde der zestiende eeuw daar reeds een kerk bestond. In 1842 is aan de Oostzijcle der Noordstraat een kerk gebouWd voor de Christelijke Afge- scheidenen, een ruim, zindelijk gebouw, zon der toren of orgel. De Roomsch-Katholieken oefenden him eeredienst voorloopig uit in een gedeelte van een schuur, tot bedehuis ingerieht (zie afbeel ding no. 7 in voormeld nummer van ons blad). Dit werd 3 December 1844 ingewijd, onder het Patronaat van St. Willibrordi. Het stadhuis. Het stadhuis is volgens opschrift op eene in den voorgevel gemetselden steen m 1647 gebouwd; dat gebouw, Waarop een lage maar zeer dikke toren stond, op welke gedurende_ den Franschen tijd eene Semaphore (tele- graafstond, bevatte behalve den zolder, geen andere vertrekken dan een vrij mime raad- zaal, eene secretarie, een lokaal tot berging van archieven en een zoogenaamd bodekamer- tje. Het was in 1822 aanmerkelijk verbeterd en vemieuwd. Dijkje geslecht en Nie j-vstraat aangelegd. In 1844/45 is de oude vaart of gracht ge- dempt en het zoogenaamde Dijkje platgelegd, waardoor een aanvang is gemaakt met het aanleggen der Nieuwstraat en de thans be staande Lange Kerkstraat, terwijl voorts ook de Dijkstraat werd aangelegd, waar het dijkje bestaan heeft, van af den Noordkant tot ach- ter den Pelmolen. Het eene deel behield den naam „Dijkje", het andere deel kreeg den naam „NieuWediep". Omstreeks denzelfden tijd zijn de overgeble- ven vestingaardewallen der oude vesting aan den Zuidelijken kanaalarm geslecht en de uit het kanaal komende watergaten gedempt, o.m. die stroomende van af de Axelsche brug achter de Heerengracht, door de Jongestraat naar de haven, thans de Markt. OudA toren van't stadhuis. In 1845 is de oude dikke toren op het stad huis afgebroken en op het Zuidelijk uiteinde van het dak een klein vierkant houten toren- tje geplaatst, waarin een bel werd gehangen ten gebruike bij afkondiging en bij brand. Straatweg naar Axel. In 1849 is van Wege de provincie Zeeland de weg van "f*euzen naar Axel met straat- klinkers verhard, werden daarop tollen geves- tigd en kantonniers aangesteld. Nieuwe R.K. kerk. In datzefde jaar verviel de bidplaats der R. K. in bovenvermelde schuur, die weer tot bergplaats werd ingerieht. Een nieuw gebouw was inmiddels gesticht (het tegenwoordige PatronaatsgebouW), nevens de Pastorie, op een vrij in eigendorp verkregen groot terrein. De kerk is, schrijft de historieschrijver, van Corintische bouworde, heeft drie geWelven, die door acht pilaren gedragen worden, 3 altaren, 2 sacristijen en een hoogzaal; tegen de voor gevel rijst uit den grond een steen en toren met klokkekamers en spit. Boven de groote deur in den toren is een langwerpig vierkant arduin, Waarin het vol- gende is uitgehouwen: D. O. M. Sub invocatione S. Willebrordi ex Fidelium oblatis fundarunt M. I. Verkaar et I. Cammaert Pastores hetwelk vertaald beteekent: „Onder de be- scherming van den H. Willebrordus hebben de Eerw. Heeren M. J. Verkaar en J. Cam maert, Pastoors, uit de bijdragen der geloovi- gen deze kerk gesticht". Achter het hoogaltaar is insgelijks zoo'n arduin steen, waarin uitgehouwen: (een kruis) Primarium Lapidem posuit Illmus, avec Prevus Dnus I. van Hooijdonck Ep. Dard. vie. Apost. Anno Dni MDCCCXLIX dat is: ,,Zijne Doorluchtige HoogWaardigheid J. van Hooijdonck, Bisschop van Dardanie, Vicaris Apostolicus van het Vicariaat van Breda, heeft den eersten steen gelegd in het jaar onzes Heeren 1849". Begraafplaatsen. In 1849 zijn vsoort in gebruik genomen de nieuwe begraafplaatsen aan den Baandijk (Kerkhoflaan). De oude begraafplaats op het Zwaantje is toen opgeheven. 1851. Er werd een begin gemaakt met het beleg- gen met grind van de straten en Wegen in de achterhuurten der stad. Onder beschermheerschap van Z.M. Koning Willem III werd op 15 Augustus opgericht de Koninklijke Handboogschutterij Prins van Oranje". 1852. In den loop van dit jaar stapte hier .op zekeren dag (onbekend) aan wal de Engelsche Koningin, H.M. Victoria, die met Haar jacht en 9 oorlogschepen op reis Was naar Antwer pen. Zij was hier op de reede ten anker ge- komen. H.M. wenschte een rijtoer door het land te doen. Zij kWam in aanraking met A. van Driel, die zijn wagen inspande waarop de onbekende dame, vergezeld van 3 heeren en 'n kind, daarin plaats namen. Koningin Victoria liet een der heeren, die als tolk dienst deed, verzoeken, op de eerste de beste boerenhoeve aan te rijden. Dit was de thans nog bekende hofstede „De Leeuwtjes", aan de Axelsche- straat, toen bewoond door mej. de wed. W. de Feijter. De voerman wees den tolk de vrouw des huizes aan, waarop deze aan mej. De Feijter verzocht met de Dame en de heeren de hoeve eens te mogen zien, er aan toevoegende, dat het Engelschen waren, die geen 'Hollandsch verstonden. Heel vriendelijk. ate rude de huisvrouw in het verzoek toe. Vergezeld van haar dochter Pie- temella leidde zij het gezelschap de geheele hoeve door, zoowel in de schuur met de stal- len als in de woning. De Dame scheen uiterst voldaan, maar kon niet verbergen, dat zij bij- zondere aandaoht had voor de kleeren der huisvrouw en hare dochter. De laatste haalde daarop alles te voorschijn wat zrj aan kleeren en sieraden bezaten, ook zelfs hetgeen aan haar broer Willem behoorde. Hoogst voldaan liet Koningin Victoria de gastvrouw danken, ook de bij het gezelschap aanwezige heeren, waarna de huisvrouw vroeg, of zij het gezel schap ook met eenige verversching van dienst kon zijn. Koningin Victoria gaf den wenseh te kennen een glas melk te gebruiken. doch Haar gevolg bedankte. De Dame en het kind bewezen echter dat de melk hen overheerlijk smaakte. Koningin Victoria nam afscheid, na de dochter des huizes een flinke fooi in de hand te hebben laten stoppen, en verliet met Haar gezelschap onbekend de hoeve. Gedurende den rit naar de hoeve was de prachtige sloep, die het gezelschap aan wal had gebracht, op de terugkomst blijven wach- ten. Het gezelschap nam daarin weer plaats en Werd terug naar het jacht geroeid. Tijdens het wachten, had de bemanning der sloep ech ter verteld, dat de Dame de Koningin van Engeland was, de eene heer Haar man, Prins Albert, en de Kleine Haar kind. De andere heer was de Britsche Minister van Oorlog. Als een loopend vuurtje deed deze mede- deeling door de stad de rondte, en de inwoners waren toen alien zeer belangstellend^om a.1- thans de vloot nog te zien. Zoodra Koningin Victoria aan boord van Haar jacht gekomen was, werd1 de Koninklijke standaard gehe- schen. Daarop had men van af den wal ge- wacht, want nu was men z^ker, dat het inder- daad de Engelsche Koningifl was, die een be- zoek aan Ter Neuzen had gebracht en op de groote schutsluis werd toen ook terstond de vlag geheschen. Korten tijd nadien werd het commando: vertrekken, aan de schepen geseind. De oor- logsschepen lichtten het anker, en stoomden driemaal rond het koninklijke jacht. De matrozen stonden daarbij in het want, en wuif- den, onder hoera-geroep, met hun hoeden. Toen stoomde de vloot op naar Antwerpen. Eenigen tijd nadien kwam de heer E. van Kuick, kunstschilder te Brussel, op verzoek van den Gelgischen Koning en met goedkeu-% ring van onzen Koning te Ter Neuzen, om den wagen, "waarin Koningin Victoria had gere- den, de hoeve van de weduwe De Feijter, en haar portret en dat van haar zoon en dochter in de mooie kleederdracht, die Hare Majesteit gezien had, te schilderen. Dit ondervond niet het minste bezwaar en is dan ook alzoo uit gevoerd. Nog eenigen tijd later werd mej. de wed. De Feijter op het stadhuj^ ontboden. Toen "werd haar daar door den burgemeester een brief overhandigd, benevens een kist, komende uit Londen. De brief bevatte nogmaals een dank- betulging van Koningin Victoria voor het ge- noten gastvrij onthaal, dat 'Haar op de hoeve was te beurt gevallen, terwijl ter herinnering bijgaand gesehenk werd aangeboden. De kist bevatte een prachtige gouden beker, waarop het wapen der Engelsche Vorstin en dat van Ter Neuzen prijkte, benevens de namen der weduwe De Feijter en haar zoon eh dochter met die der Koningin en den datum Harer komst op de hoeve. Deze beker werd, door alien die deze zagen een prachtig kunstwerk genoemd, dat ongetwijfeld 'wel in acbt zal worden genomen. (Deze veronderstelling van den historieschrijver is wel vervuld. De beker is tegenwoordig eigendom van den heer Joh. de Feijter, burgemeester der gemeente Zaam- slag.) Vestiging eerste. drukkerij en uitgave van de Courant. In April 1853 werd hier door den heer C. W. Overbeeke eene boekdrukkerij gevestigd. Hij begon op 1 Januari 1854 met de uitgave van de eerste courant in deze stad en omgeving, getiteld „Algemeen Nieuws- en Advertentie- blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen". Dit blad, dat toen eenmaal per week met 2 bladzijden verscheen, is de oorsprong van de Ter Neuzen- |che Courant, die dus feitelijk dit jaar zijn 80e jaargang is ingetreden. Dat aan het hoofd van het blad een korteren tijd vermeld wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de opvolger van den heer Overbeeke, de heer J. Sturm, die in 1860 dit blad begon te exploiteeren, die eerste 6 jaren verwaarloosde. 1858. Op 5 Mei werd de eerste paarden- en vee- markt gehouden, waarbij premien werden uit- geloofd. 1859. 17 November werd de telegraaflijn van Ter Neuzen naar Gent voor het publiek gebruik opengesteld. Het kantoor daarvoor was een gedeelte van de sluismeesterswoning aan de Westkolkstraat en de dienst werd waarge- nomen door den eerstaanwezend Directeur de heer J. C. Pilaar. 1860. Het muziekgezelschap „Apollo", dat in 1845 was opgericht, kwam in het bezit van een rijk met goud geborduurd vaandel, waarop ook het wapen van de gemeente. Dat jaar werd ooleihet in 1845 op het stad huis aangebrachte houten torentje gesloopt, en op de fundeering van den ouden, dikken toren een fraaien nieuwen steenen toren met klokkenkamer en spits gebouwd. Aangebracht werd daarin een slaguurwerk met 4 wijzer- borden, een groote klok voor alarmeeren bjj brand en de kleine bel uit het torentje. In denzelfden tijd werd het front van het stadhuis vemieuwd, waarbij de steen met het jaartal 1647 is weggenomen. De nieuwe ramen en de hooge dubbele ingangsdeur van Gothi- sche bouworde, maken, zegt de kronieksehrjj- ver, te zamen een schoon front uit, veel gelij- kende aan een kerk. (In deze dagen wordt met dien lof wel niet meer ingestemd, en vooral aan den toren heeft in de sinds verloopen 74 jaren de tand des tijds erg geknaagd.) Wordt^vervolgd. i. Wij zijn de kind'ren van de Sehelde, Gnz' wieg stonid aan de boord van die stroom, Hier leefden en zwoegden de vaad'ren, Door hun werken veribreedde de zoom. Landouwen henwonnen, ons dikiwijls cntrukt: Zeeuiwsoh-Vlaanderen heeft nooit voor *t geweld zich gebukt. Refrein: Vooruit op de stroom van het lev en, Vooruit naar het verre verschiet. Maar mannen en vrouwen van NEUZEN Vergeet uw historie toch niet. II. Wij zijn de mannen van de Sehelde, De rivie^ die in Frankrij.k ontsproot, Bracht leven in't land van de buren, Gaf 't aanzijn aan steden, in 't verleden reeds groot; Naast Antwerpen, Gent en Doomik mee, Deed ze ook verrijzen onize huiidige stee. (Refrein.) HI. Wij zijn de vrouwej^ van de Sehelde; Zjj meldde in *t rond onze trouiw, De mannen streden voor 't behoud onzer have, Steeds denkend aan kind'ren en vrouiw. 'Wij waren hun hulp en ocmisbare kracht In moeilijke dagen, als 't leven vaak bracht. (Refrein.) IV. Onze woonstee aan d'oever der Sehelde, Zij herdenkt haar langdurig bestaan. Drielhnnderd en vijflig getijiden, Wat werd niet en is reeds vergaan! Trots zorgvolle tijden bieef ons stadje gespaard Is dat niet voor ons alien een dankgetoed waard? (Refrein.) V. Gfl mannen en vrouwen der Sehelde, Zeeuwsch-Vlaanderen blijft immer uw land. De God onzer Vaad'ren schonk hun Dit goed tot't onvervreemdbare pand. Bedenk: deze dierbare plek hier op aard, Ze wordt alleen door trouw en door eendracht bewaard. VI. (Refrein.) O heerlijke, stroomende Sehelde, Uw getijden gaan staag op en neer, Gij, geeft in uw ebbe en vloeden Een beeld van ons leven steeds weer. Nu toont ge u in kalme, waardige rust, Dan beukt ge toormg onze dierbare kust. (Refrein.) Het was de grootste der Oranjes, Die u, NEUZEN, het stederecht schonk. En in laat're eeuwen was 't de vlag der Nassauwers, Die in 't licht der vrijheid hier blonk. Het volk hier, strijdend voor vrijheid en recht, Streed ook voor TER NEUZEN in menig gevecht. (Refrein.) VIII. 't Sas, Hulst en Axel, zij mogen 't getuigen En verder naar 't Westen Aardeniburg. Oostburg en Sluis; De eeuwen door moesten zij strijden Voor vrijheid en een vredig tehuis. Herdenkt dus deez' feestdag trots moeilijke tijd, 't Bestaan onzer sted,e, als vrucht van veel strijd. (Refrein.) IX. Heidenk dus, o stad aan de Sehelde, Erkent'lijk de dag der geboort, Wees kloek en bereiid tot het einide, Behoed steeds dit pand onverstoord. En komt ook voor ons eens de jongste dag, 't Geruisch van uw stroom zij 't inniig rouw:beklag. Vooruit op den stroom van het leveo, Vooruit naar het verre verschiet. Maar mannen en vrouwen van NEUZEN, Vergeet uw historie toch niet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1