Buitenland TER NEUZEN,, 27 AUGUSTUS 1934. Zorgt yoor'goede reclame!! Ons diae maanden na levering. Eenig schot in de claering kan men derhalve pas na midden September verwachten. De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt het volgende made, dat een aamvulling vormt op bet hierboven vermelde. Biijkens van de Rijksbank ontvangen be- riebt hebben de stortingen, die sedert 15 Aug. 1934 geschied zijn op het kracbtens de Neder- landsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932 bij de Rijksbank geopende Sender ken to van de Nederlandsche Bank thans gezamenlijk een bedrag bereikt van 15 miliioen mark. Aangazien dit het bedrag is, waartoe ingevolge de op 14 Augustus 1.1. tus- scben die Nederiandsiche en de Duitscbe regee- ringen gesloten avereenkomsten bet totaai der stortingen op genoemd Sonderkonto voor bet tijdvak van 1531 Augustus 1934 is be- penkt, zuilen Nederianldscbe exporteurs van goederen naar Duitschlamd goed doen, er mede rekening te houden, dat voorloopig door de Rijksbank geen stortingen op meergenoemd Sonderkonto meer worden aangenomen. De Nederlandsche Bank beeft van de on- der de bedoelde 15 miliioen mark vallende stortingen nog slecbts ten deele advies ont vangen. Naarmate de nog te verwachten ad- iviezen van de Rijkgbank bij de Neiderlandsche Bank binnen komen, zal de Nederlandsche Bank omvenwijld op de gebruikelrjke wijize achriftelijk aan de rechthebbenden kennis geven van de stortingen, die te hunnen gunste (hebben plaats gehad. Telefonische vragen van belanighebbenden of een bepaald bedrag te hunnen gunste is ibinnengekomen, helbben dus geen doel en zuilen in den regel niet kun- nen wonden beantwoord. Ter infonmatie van Nederlandsche impor- teurs wordt hieraan toegevoegd, dat het saldo van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank op het Sonderkonto voomoemd, vooralsnog ruimschoots voldoende moet worden geacht voor het doen van betaling aan Duitscbe ex porteurs, te wier gunste door Nederlandsche importeurs guldens bij de Nederlandsche Bank zijn gestort ingevolge Kan. besluit van 6 Augustus 1934, no. 19. OM2ETBELA STING VAN ELECTRISCHE STROOM. Men schrijft aan de N. R. Crt. Voor de invoering van de omzetbelasting met betrekking tot de electriciteitsbedrijven was de opzet, dat de levering van de electri- sche stroom door de fabrikanten onderworpen zou zijn aan de omzetbelasting. Deze bedrij- ven tot opwekking en aflevering van electri- sche stroom zouden met toepassing van arti- kel 4 der wet, een fabrieks- en handelsafdee- ling inrichten, waardoor de belasting zou blij- ven een belasting naar de kostprijs loco cen- trale. De Minister van Financien heeft thans ech- ter bepaald, dat niet de centrales, maar de gemeentelijke (en andere) distributiebedrijven te besehouwen zijn als fabrikanten, wier leve ring belast moet worden. Het transformee- nen van de spanning wordt aangemerkt als een handeling, waardoor de aard van het goed Wordt veranderd, zoodat ook de prijs, waar- voor de energie aan de verbruikers wordt ge- leverd, de grondslag is voor de heffing van de omzetbelasting. Voor het rijk beteekent deze ministerieele beslissing een belangrijk voordeel, terwijl de distributiebedrijven een veel grootere belas ting hebben te betalen. Verhaal van deze be lasting op de aangeslotenen is mogelijk en acht de minister in overeenstemming met het doel en Wezen der wet. Van de stroom!evering door de distributie bedrijven vallen buiten de belasting: a. stroom voor verlichting van openbare wegen, enz. b. stroom voor industrieele-, landbouw- en bema- lingsdoeleinden, hieronder vallen ook kleine bedrijven als slagerijen, timmerwerkplaatsen, bakkerijen enz. Voor het jaar 1934 keurt de minister goed, dat op de overdrachtsprijs een korting vaan 331/3 pet. op de ombezetbelasting Wordt ver- leend, hetgeen praktisch neerkomt op een hef fing van 22/3 pet. in plaats van 4 pet. over 1934. Vele distributie-bedrijven zuilen thans wel genoodzaakt zijn de omzetbelasting te verha- len op de aangeslotenen, misschien wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1934. DE AARDAPPELSTEUN. Naar het Nederlandsche Correspondentie- bureau mededeelt, heeft het aardappelvraag- stuk, Waaromtrent den laatsten tijd in de pers nog al eens beschouwingen worden gele- verd, de voile aandacht der Regeering. In deze beschouwingen Wordt dikwijls op- gemerkt, dat een aardappelsteunregeling voor den oogst 1934 niet noodig wordt geacht en dat vraag en aanbod wel zoodanig met elkaar in evenWicht zuilen zijn, dat het product een behoorlijken prijs zal opbrengen voor den teler. Er wordt gewezen op den vlotten afzet van de vroege aardappelen als gevolg van de ge- ringere beteelde oppervlakte en van de klei- nere opbrengst door de droogte, waardoor men vroeger met het rooien van de middelvroege aardappelen (Eigenheimersj is begonnen. Het zal evenWel eerst mogelijk zijn, een voldoend inzicht te verkrijgen in den voorraad winteraardappelen, wanneer de oogstresulta- ten bekend zijn. Voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de naaste toekomst over meer gegevens beschikt zal kunnen worden inzake de even- tueele mogelijkheid van afzet van late aard appelen naar het buitenland. Eerst dan zal het mogelijk zijn, een oordeel te vellen over de al-of-niet-noodzakelijkheid van den steunmaatregel voor aardappelen. Het vraagstuk voor de sorteering blijkt voorts voor menigeen een steen des aanstoots te zijn. Verruiming van de maten, in den zin vooral van het toelaten van de bovenmaatsche aard appelen in de consumptie, wordt bepleit, als- mede het toestaan, dat drielingen in de con sumptie komen. Uiteraard zal ook te dezen opzichte nog eenig geduld geoefend moeten worden, omdat ook deze kwestie afhankelijk is van den oogst van late aardappelen en de mogelijkheden, welke zich, naar men hoopt, voor export zuilen voordoen. De marktsituatie, welke in de afgeloopen weken beheerscht werd eenerzijds door een matig aanbod, wijl de teler zijn voile aandacht aan den graanoogst moest geven, anderzijds door de idee, dat de droogte wel een belang- rijken invloed moet hebben op den oogst in West-Europa, deed behoorlijke prijzen tot stand komen. Opmerkelijk is evenwel, dat een niet onbe- teekenenden teruggang in de prijzen opgetre- den is. Successievelijk wordt thans het aanbod grooter, terwijl verscheidene soorten aan de markt komen met verschil in marktWaarde. De aardappelsteun zal zeker niet langer in stand worden gehouden dan noodzakelijk is. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT. Te la Tulpe, eenige kilometers buiten Brus- sel, is een monument opgericht voor koning Albert, dat nagenoeg niets aan bouwen ge- kost heeft. Het is een gedenkteeken voor den overleden Koning van zijn soldaten. Het zal op 7 October worden onthuld. De grond, waarop het monument staat, is door de ge- meente geschonken. De architecten, foeeld- houwers, artisten, metselaars, tuinlieden en alien, die aan het oprichten van dit monument hebben meegewerkt, zijn oud-frontsoldaten, die kosteioos hun kennis en arbeidskracht ter beschikking hebben gesteld. TEGEN SLECHT ETEN. In de infanterie-kazeme van Bourges heb ben 50 soldaten Vrijdag tegen het slechte eten geprotesteerd. Zij trokken naar de keu- ken en hebben daar den dienstdOende onder- officier een pak ransel gegeven. Vier rad- draaiers zijn gearresteerd. BANKIERS EN EFFECTENHANDELAREN OPGESCHRIKT. President Roosevelt heeft bankiers en ef- fectenhandelaren in Londen doen opschrikken. Het departement van de schatkist te Washing ton heeft hun doen weten, dat zij gegevens moeten verschaffen voor inkomstenbelasting over de transacties ten behoeve van klanten in de aandeelenmarkt van Wallstreet. Deze stap van de Amerikaansche schatkist is een van de maatregelen, ten einde te bewer- ken, dat de Amerikaansche speculanten in komstenbelasting betalen over verdiensten, die zij als zoodanig maken en tevens Engelsche handelaren te dwingen aan Amerika inkom- j stenbelasting te betalen voor verdiensten, die zij in Amerika maken. Van bankiers en beurs- handelaren te Parijs en Amsterdam wordt, heet het, hetzelfde verlangd. Ook verwaoht men, dat de bankiers en effectenhandelaren in Europa de namen van hun klanten zuilen moeten onthullen. Het is echter lang niet zeker, dat zij daartoe kunnen worden gedjwon- gen en dat zij vrijiwillig bereid zuilen zijn dit te doen. Alleen voor Europeesche bankiers en beurshandelareo tevens bedrijven en dus veel- al eigendommen hebbend in de Vereenigde Staten, schijnt de Amerikaansche schatkist de dwangmiddelen te hebben, die de ge- wenschte inlichtingen zouden kunnen doen verschaffen. In Groot-Brittannie zijn inkomsten, uit spe- culatie verkregen, niet rechtstreeks belast- baar, tenzij de betrokkene uitsluitend uit spe culates zijn inkomsten maakt. In de Ver eenigde Staten echter worden alle inkomsten uit speculates belast. MEER DAN EEN MLLLIOEN NEWYORKERS OP STEUN AANGEWEZEN Volgens een publicatie van het stedelijke welvaartabureau bedraagt het aantal der steim-ontvangende personen in New-York op het oogenblik meer dan een miliioen, al- dus de United Press. Iedere zevende iniwo- i ner van New York is op staats-, stads- of particuliere hulp aangeweizen en in de naas te toekomst is er nog geen verbetering in dezen toestand te verwachten. De autori- teiten zuilen emstige moeilijkheden ontmoe- ten met het bijeenlbrengen van de benoo- digde steungelden, daar de hiervoor be- schikbare middelen in September reeds uit- geput zuilen zijn. Burgemeester La Guardia wil nu trachten door een welvaartsloterij de ontbrekende som bijeen te brengen. DUITSCHLAND IN DE NEVELEN. De politick der Duitsche regeering verdient schrijft de N. R. Crt. in deze dagen extra-aandacht. Veranderingen van koers schijnen op til, maar al zij tot stand komen kan men er zeker van zijn dat de zwenkingen zooveel mogelijk zuilen worden gemaskeerd. Hitler kan, wanneer hij terwille van de samen- Werking met de Rijksweer en met de conser- vatief nationalistische kringen, die achter de rijksweer staan, zijn'beleid Wil wijzigen, dit slechts doen als het zoo geschiedt, dat het een consequente voortzetting van de totnogtoe ge- volgde methoden genoemd kan worden. Zoo heeft men het ook vaak in Rusland gezien. Iedere belangrijke zwenking werd met extra kracht uitgekreten als de triomfantelijke voortzetting van den ingeslagen weg. De krachten, die nu achter Hitler staan en over zijn hoofd heen Willen regeeren weten dat zij in eigen belang van hem geen dingen moe ten eischen, die hem het vertrouWen van de menigte, dat hij met zijn oude agitatie gewon- nen heeft, zouden doen verliezen. 'Het ware naief te gelooven, dat, als de rijksweer nu werkelijk beslissenden invloed in het Duitsche staatsbestuur verkregen heeft, zij dit zou laten blijken, door de dingen, die haar niet be- hagen, maar met ebn ongedaan te maken, en personen, die zij hinderlijk vindt, te verwijde- ren. Daarmede zou zij Hitler in gevaar bren gen en tegelijk haar heelen opzet. Hitlers methode is totnogtoe geweest, con- cessies naar rechts altijd gepaard te doen gaan met handelingen, die geschikt zijn om mogelijken twijfel bij zijn oorspronkelijke vol- gelingen aan zijn trouW te voorkomen. Op ver- schrikkelijke wijze heeft men dat op 30 Juni gezien. Hitler heeft nu eenmaal de moeilijke taak, twee uitersten tegelijk te dienen. Een inzender heeft in ons blad opgemerkt, dat Hitler, den Sturmer tijdelijk verbiedende, zich tegelijkertijd met Streicher samen in het openbaar vertoonde. De inzender meende daaruit een bepaalde conclusie te kunnen trekken. Dit is onjuist deze inconsequentie van Hitler kan naar twee kanten worden uitge- legd. Hij kan eoncessies aan de tegenstanders van Streicher hebben moeten doen, maar te gelijk hebben willen toonen, dat zijn hart nog steeds bij de wilde antisimieten Was; even- goed is echter dsnkbaar, dat hij dien koers vaarWel wil zeggen, maar Streicher en de zijnen niet al te plotseling wil verloochenen. Dat is door alles heen zijn methode geweest. Men kan zelden uit een regeeringsdaad van Hitler onmiddellijk bepaalde gevolgtrekkingen maken. Zijhooren bijna altijd in een, met voordacht in evenwicht gehouden complex thuis. Wrj stellen het iemand te doen, een be paalde lijn aan te Wijzen in het tegelijk dood- schieten van Roehm, van Schleicher, Klausner en van Kahr. Het eenige, Wat men ervan zeg gen kan is, dat geen der richtingen, die in Duitschland op het oogenblik van belang zijn, zich in het bijzonder te kort gedaan kon voe- len. Als Streicher zich naast den leider mag vertoonen, kan het werkelijk een gunstbewijs j zijn; het kan echter ook Wezen, dat Streicher j zelf in zijn binnenste zijn leven desondanks op het oogenblik niet als een eerste rangs ob ject voor een verzekeringsmaatschappij be- schouwt. Dat is op een afstand niet uit te maken. Misschien zelfs door Streicher zelf niet. Het is uitstekend mogeljjk, dat 'Hitler zich, onder den druk van zijn nieuwe vrienden ge- noopt ziet, zijn extreem antisemitisme, dat Duitschland zoo verschrikkelijk veel kwaad doet, te herzien. Maar als dat geschiedt, zal men het waarlijk niet onmiddellijk merken. Zij, die in Duitschland nu een groote macht gekregen hebben, en tendeele uit politiek in zicht, ten deele uit afkeer voor het barbaar- sche karakter van het nationaal-socialistische antisemitisme, op dit punt een belangrijke Wij- ziging van houding wenschen, zuilen niet van Hitler verlangen dat hij zijn antisemitisme, waaruit de groote drijfgordels van zijn be- Weging, „ras" en ,,bloed" vervaardigd zijn, nu maar onmiddellijk zal verloochenen. De inzen der had inzoover gelijk, dat het antisemitis me het eenige positieve in de nieuwe richting is, d.w.z. het eenige punt van het program, dat tot uitvoering is gekomen. Maar daarom zal Hitler het dan ook den zijnen niet plotseling ontnemen. Zij, die op de schouders van Hitler gezeten, Duitschland van het verderf willen redden, zuilen oppassen hem den tak, waarop hij zit, niet in eens te laten afzagen. lets anders is het met den strijd tegen de katholieke kerk. Die is niet verbonden met de fundamenten van het nationaal-socialisme. Als de bondgenooten van Hitler wat meer dan waarschijnlijk is nu een verzoening met Rome wenschen, hangt het maar van Rome af, of daarmede onmiddellijk een begin kan worden gemaakt. Daarom klonk het bericht, dat Berlijn dien kant uit wil, volstrekt niet onwaarschijnlijk. Wij hebben reeds gewezen op teekenen, die neiging tot een verzoening met het buitenland - misschien zelfs met Geneve verrieden; neiging tot verzoening met Rome ligt nog meer voor de hand. Een bericht, dat stellig nieuwe beweging aankondigt, maar nog in het midden laat in welke richting die zal gaan, is dat, waarin Dr. Ley, de leider van het arbeidsfront, ambte- lijk verkondigt, dat van bepaalde zrjde pogin- gen tot sabotage van dit front aan den gang zijn. Sabotage is een groot Woord, dat de Russen begonnen zijn te gebruiken om er cri- tiek en oppositie mee te bestempelen. Het moet gewoonlijk dienen, om barbaarsche straf- fen tegen critici of tegenwerkers te rechtvaar- digen. Daamaast zijn in Duitschland hoog- en landverraad voor hetzelfde doel in gebruik. Vroeger had men, in een gemoedelijker Duitschland, eveneens een looper waarmede men voor iedere onwelgevallige handeling een deur in de strafwetgeving kon openen; het begrip „Grober Unfug". Nu zijn een dergelijke onschuldige term en de daarmede verhpnden betrekkelrjk onschuldige straff en niet meer voldoende. De nieuwe namen moeten den in- druk van halsmisdaden wekken. Eenige func- tionarissen van het arbeidsfront zijn reeds, Wegens medeplichtigheid aan deze ..sabotage" ontslagen. Alleen maar ontslagen? Maar op- merking dient vooral, dat als voomaamste schuldigen krachten uit de oude werknemers- en werkgeversorganisaties worden genoemd". Daartegen zal men nu een actie gaan begin- nen. Deze zal wel samenhangen met het stre- ven, om de bolsjewiseerende elementen in de partij steeds meer in toom te houden. Natuur- lijk moet het weer een actie naar twee kan ten lijken en zal men geen offers schromen, om die tWeezijdigheid er zoo echt mogelijk te laten uitzien. Maar het waarschijnlijkst lijkt ons toch, dat ook dit geval samenhangst met den nieuwen koers, die Hitler schijnt te hebben aanvaard. Wat ons in de proclamatie van dr. Ley bij zonder treft, is de rijkalijk opgewonden toon. ,,Wer sich zum Blittel unsrer Gegner macht, hat auch die Folgen zu tragen". Wij laten dit, om het aroma ervan niet te bederven, onver- taald. Na het gejuich over de bij het plebisciet gebleken eenstemmigheid, blijkt er op eens weer opwinding te bestaan over tegenstan ders, die rakkers of beulsknechten heeten. Dit voorspelt weinig goeds, en in ieder geval een groote actie. Intusschen melden berichten uit Duitschland, dat velen daar in angstige spanning afwachten, van welken aard de door Hitler reeds aangekondigde maatregelen zijn, die de ,,neen"-stemmers „snel en afdoende", zooals het in de aankondiging heette voor het bewind zuilen winnen. Is de proclamatie van dr. Ley het eerste verschijnsel Want vooral in de arbeiderswereld moest, biijkens de plaatselijke stemmingsresultaten, het ver- zet worden gezocht. Daarvoor waren de aan- wijzingen veel sterker dan voor een oorzaak, die in katholieke verbittering te zoeken Was. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag 30 Augustus a.s., des namiddags 2 uur te houden opentoare verga- dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Beeediging benoemd verklaard raads- lid G. Dees. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. a. Goedgekeurd raadsbesluit van den 31 Mei 1934, tot wijziging van de ge- meente-begrootinig, dienst 1933; b. Goedgekeurd raadsbesluit van den 5 Jul! 1934 tot oonversie van geldleenin- gen; c. Bericht van den Oud-Zevenaarpolder, dat de gevraagde bijdrage in het on- derhoud van de te vemieuiwen Baan- dijik, zal worden verleend; d. Mis&ieve van den Minister van Sociale Zaken, waaruit blijkt, dat een hooger tarief voor de werkloozensteunregeling mag worden toegepast; Burg, en Weth. stellen voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. e. Verzoek van A. L. Rouw alhier, om een huurtoeslag; Burg, en We'th. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken; f. De begrooting van het Burgerlijk Arm- bestuur voor 1985; Burg, en Weth. stellen voor, deize te behandeien bij de gemeente-begrooting voor 1935, alsmede: g. De begrooting van de commissie tot wering van schoolverzuim in de kom voor 1953; h. Adres van het comito tot feestelijke herdrnking van het 350-jarig bestaan der stad Ter Neuzen, houdenlde vei- zoek, ten behoeve van de schoolkinde- ren een bedrag van 25 ct. per kind beschikbaar te ste'Ur uit de gemeente- kas. Dit adres is in een vergadering van het college van Burg, en Weth. behandeld, waarin wethouder Geel- hoedt niet aanwezig was. Wethouder Scheele verklaarde zich tegen inwilli- ging, terwijl de voorzitter een bedrag van 250 wensoht beschiktbaar te stel len, overeenkamende met een bedrag van 15 ct. per leerling. Waar de stem- men alzoo hahben gestaakt en inge volge het derde lid van art. 98 der Gemeentawet alsdan de stem van de voorzitter beslist, stelt deze voor, een totaalbedrag van f 250 voor het ge vraagde doel beschikbaar te stellen. 4. Voorstel van Burg, en Weth. om de geneesheer in de kom, ook in vaste d'ienst te benoemen te Sluiskil. 5. Idem tot vaststellinig van een veror- dening, waarbij de koffiehuizen slechts voor 2/3 in de personeele belasting wor den aangeslagen. 6. Idem om de opgelegde retributie op het distribueeren van radio-uitzendingen te verlengen. 7. Idem tot toekenning van een vergoe- ding uit de gemeentekas ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 aan L. v. Cad- zand en op gelijk verzoek van C. B. Emmaneel afwijzend te beschikken. 8. Idem tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933. Ontvangsten 38.893,01, uit- gaven 38.870,20; batig saldo 22,81. 9. Idem tot vaststelling van het kohier rioolbelasting 1934. 10. Ontheffing hondeubelasting 1934. 11. Aanlbieden gemeentebegrooting en be grooting gem. won. bedrijf voor 1935, met trekken afdeelingen. EXAMEN. Te Amhem slaagde voor de hoofdacte de heer A. Verpoorte van Sluiskil, thans onder- wijzer to Rossem (Geld.) GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Autoslinger, A. J. Hage, Tuinstraat 19. Rijwielibelastingmerk, J. A. Allaart, Goesche- polder E 29, Hoek. Rijwielbelastingmerk, bureau van politie. Dameshandtasch, Elta-Bazar. Gummiring en bal, J. Dooms, van Boven- straat 36. Sleutel, P. Herrebout, Elleboog 12. Ring met twee sleutels, bureau van politie. Lederen riem, A. de Blaaij, wijk P 30. Badpak, C. Hamelink, Steenkamplaan 24. Badpak, bureau van politie. Portemonnaie met inhoud, G. Klaassen, Noordstraat 93. AUTOBUSCONCESSIES. Ged. Staten van Zeeland hebben overeen- komstig het verzoek van P. J. Begijn te St. Jansteen ingetrokken de aan hem verleende vergunning tot het in Werking houden van een autobusdienst op Zaterdagen van Hulst naar Axel en omgekeerd. GROOTE DEMONSTRATIE EN OPENLUCHTMEETING DER R. K. WERKLIEDENVEREENIGINGEN. Gisteren werd alhier een groote openlucht- meeting, gevolgd door een grooteci optocht, gehouden door de Zeeuwsch-Vlaamsche afdee lingen van den Bredaschen Diocesanen Werk- liedenbond ter gel-egenheid van het 30-jarig diocesaan verband der R. K. Werklieden- vereeniging. Het was een stralend feest op een stralen- den zomerdag. De commissie van voorbe- reiding bestahnde uit de heeren M. C. Geerts, voorzitter en J. F. Assehnan, Pr. van Bam- post, P. de Bruyn, C. Geerts, Th. Ghijs en C. Strijdonck en de dames J. van Dartel en F. Hoppenbrouwers had de heele zaak goed geregeld en zal met voidoening op dezen dag, die zoo heerlijk geslaagd mag heeten, kunnen neerzien. Tegen den mididag begonnen de eerste feestgangers reeds binnen te komen en ze bleven komen; met fiets en bus en extra- trams kwamen de honderden en honderden uit alle deelen van Zeeuiwsch-Vlaanderen naar ons mooie stadje gestroomd. Om half twee begon de herden'king met een plechtig H. Lof, waarbij de kerk stampvol was en nog vele honderden buiten het kerk- gebouw moesten blijven staan. Daama gingen de feestgangersnaar het sportterrein van de Rijks Hoogere Burgerschool, waar om half drie de bondsvoorzitter de heer C. Norbart het openingswoord uitsprak. De radiocen- trale had een geluidversterkersinstallatie op het veld aangebracht, zoodat iedereen duide- lijk het igesprokene kon verstaan. Rede van de heer Norbart. De voorzitter begon met een welkomst- woord toe te roepen aan de geestelijke adivi- seurs. Zij hebben een ontzaglijk moeilijke taak. Zij moeten vormen en hervormen. Ons arbeidende volk is daar dankbaar voor; het eert zijn priesters en aanvaardt graag hun leiding. Daarna een welikom aan de leden en hun vrouwen. Velen van hen zijn reeds vergrijsd in het werk der Katholieke bewe ging. Vender een welkom aan de groenhem- den, de J. W.-ers en aan de meisjes der K. A. J. V., die sinds een week een zelfstan- dige afdeeling vormen in het groote verbond. Dan aan de beide sprekers pater Oolsen, zelf een Zeeuw die uit het verre Zuid-Limburg hierheen gekomen is en aan den generaal der Kath. arfbeidersheweging den heer A. C. de Brujm, verbondsrvoorzitter, een envermoeide, taaie werker. Wat hier heden in Ter Neuzen gebeurt, vervolgde de spreker, is een herhaling of iiever een vervolg van wat vorige week Zon- dag te Breda is gebeurd: een herdenking dat 30 jaar geJeden een diocesaan verband is gelegd tusschen de Katholieke werklieden- vereenigingen in het bisdom Breda. 29 Mei 1904 werd op een vergadering der volksbonden van Breda, Roosendaal en Dongen besloten tot stichting van den Bredaschen Diocesanen Volksbond. Door den zachten, maar toch niet krachteloozen diwang van onzen tegen- woordigen bisschop Z. H. Exc. Mgr. Hop- mans, toen seeretaris van 't bisdom, werd dat verbond gelegd. In 1914 werd de Volks bond gereoganiseerd en omgezet in een zui- vere werkliedenvereeniging. Veel dank is verschuldi'gd aan de werkers van het eerste uur, Willem Mentink, Willem Pastoors, Mr. Pelster enz. In de 30 jaar is al veel bereikt: de toestand is nu beter dan toen. Wij worden beter be- grepen en gewaardeerd. Nu is de maat- schappij ziek en wij arbeiders lijden daar t meest onder. De overheid heeft een moei lijke en verantwoordelijke taak. Wij komen op en zuilen blijtven opkomen voor de reehten van den arbeidersstanid en zuilen ons niet op zij laten dringen. Wij bouwen aan een nieu we maatschappij volgens de lijnen door de pausen aangegeven. Bisschoppelijke boodschap. Deze inleiding werd luide toegejuicht, waar- na de aalmoezenier van den arbeid, de Zeer- eerw. heer Van der Maden een bisschoppelijke boodschap voorlas. Mgr. Hopmans zei daarin, dat hij gaame dezen jubeldag had bijge- woond, maar dat hij jammer genoeg verhin- derd was. De bond heeft vruchtbaar werk gedaan in die 30 jaar, zoowel voor 't tijdelijk als 't geestelijk welzijn der leden. Besloten werd een antwoord telegram te zernden, waarin dank wordt gezegd voor de gelukwenschen en trouw wordt beloofd aan 't bisschoppelijk gezag. Rede van pater Colsen. Na 't zingen van 't strijdlied besteeg pater Oolsen het spreekgestoelte en hield een schit- terende rede over „De idealen onzer Katho lieke Arbeidersbeweging in dozen tijd". Uit heel deze rede bleek de warme liefde die deze sociale werker uit de mijnstreek de arbeiders toedraagt. Zijn heele leven is ook werken voor de arbeiders geweest. Wij Katholieken zei spreker, moeten ons aanpassen aan de nieuwe toestanden die hier in Zeeuwsch- Vlaanderen ook komen. We herdenken van- daag drie data: 1894, 1904, 1914. In 1894 waren wij logge, brave menschen. Iedere Katholiek moet medewerker Gods zijn op 't wereldlijk terrein. We moeten door de ellendige toestand van werkloosheild die we nu beleven heen. Allen moeten geven wat ze geven kunnen. Op sociaal gebled is de wereld niet, zooals God het wil. Dat is tegen de onde. Er is een geestelijke ontreddering, er zijn groote zondan bedreven tegen de gemeenschap. Men moet komen tot publiekrechtelijke bedrijfsorgani- satie en medezeggingschap der arbeiders. De maatstaf van 't recht is te vinden in onze Katholieke beginselen. Het Christendom is voor ale volken en alle tijden; als dat spaak loopt is er geen Christendom noodig. W(j Katholieken moeten de wereld rediden, omdat wij 't kunnen. Wij moeten er voor bidden en voor werken. Een daverend applaus beloon.de den spreker voor zijn gloedvolle rede en daama zongen de meisjes 't K. A. J. V.-lied. Rede van de heer De Bruyn. Nu was de beurt aan den laatsten spreker, den verbondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruyn, die sprak over „iStrijd, juist nu". Veel is er al door onze werkliedenvereeniging bereikt. On?e sociale wetgeving: arbeidstijd, ziekte- en invaliditeitsverzekering enz. kan de vergelijking met 't buitenland best doorstaan. Om dat niet te verliezen in deze beroerde tijden moet strijd gevoerd worden, strijd juist nu. Velen trachten de omstanidigheden te gebruiken om onze arbeiders naar zich toe te halen; daarom hebben wjj te strijden. Wij moeten houden wat we met zooveel moeite en strrjd gewonnen hebben; dat zal moeilijk zijn, dat zal offers kosten, maar door anver- moeid te strijden blijft ons de overwinning. Ook deze rede werd luide toegejuicht. Na het zingen van '.t J. W.-lied, sprak de heer Nortoart nog een dank- en slotwoord en begon men met 't opstellen van den stoet, dat on- danks de eenige duizenden aanwezigen nog al vlot verliep.. Voorafigegaan door het muziek- gezelschap „De Vereenigde Werklieden", dat zooals steeds ook nu weer zijn gewaandeerde medeiwenking verleende, kwamen eerst de afdeelingen der K(atholieke) A(rbeidsters> J(eugd) V(ereeniging) daama de afdeelingen der J(onge W(erkman) en dan de afdeelin gen der R. K. Werkliedenvereeniging uit zoo- wat alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan den stoet werd ook deelgenomen door de Nieuwe Harmonie Vlijt en Volharding" van Hulst en de fanfare van Zuiddorpe. Door ver- schinende straten der stad trok de stoet die overal veel bekijks had en met haar tientallen vaandels een fleurigen imdruk maakte om tegen 7 uur het H. B. S.-terrein weer te be- reiken, waar de optocht ontbonden werd. We eindigen zooals we begonnen: een stra lend feest op een stralenden zomerdag. BAKKERSVAKWEDSTR1JDEN TE OOSTBURG. Wij laten hieronder den volledigen uitslag volgen van den te Oostburg gehouden vak- wedstrijden: In klasse 1, waterbusbrood (lang model) werden bekroond met le prijs, zijnde een zil- veren krans der gistfabriek, G. J. de Graag te Veere; 2e pr. (verguld zilveren medaille, ge schonken door de afd. Zuid-Beveland W.) J. Vleugel te Goes; 3e pr. zilv. med. van de Ka- mer van Koophandel, P. C. Felius te Ierseke; 4e pr. D. van de Vrede te Ierseke; 5e pr. M. de Graag te Amemuiden en 6e pr. Adr. Jan- sen te Ter Neuzen. Klasse 2, waterbusbrood (kort model): le prijs D. van de Vrede, zilv. krans der afd. Z - Beveland (W.); 2e pr. P. J. Bril Sr. te Bres- kens, verg. zilv. med. der afd. Vlissingen; 3e pr. J. Vleugel, zilv. med. van de Kamer van Koophandel; 4e pr. G. J. de Graag; 5e pr. D. Luteijn te Breskens en 6e pr. M. de Graag. Klasse 3, melkbusbrood (lang model)le pr. C. P. Felius te Ierseke, zilv. krans van de fa. Dethermes; 2e pr. H. Verhage te Ter Neuzen, zilv. med. van de afd. O. Z.-Vlaanderen; 3e pr. F. van de Vreugde te Wolphaartsdijk, med.; 4e pr. C. Sanders te Middelburg; 5e pr. A. H. Baurdoux te N. en St. Joosland; 6e pr. C. P. Felius. Klasse 4, tarwebusbrood (lang model)le pr. F. van de Vreugde, verg. zilv med. van de meelfabrieken (N.B.); 2e pr. Adr. Jansen, zilv. med. van F. Klaaijssen te Breskens; 3e pr. A. J. Moggre te Biervliet, med.; 4e pr. C. P. Felius; 5e pr. I. de Smit te Oostburg; 6e pr. P. C. Felius. Klasse 5, tadwevloerbrood (rond model); le pr. A. J. Moggre, verguld zilv. med. van de Meelfabrieken (N.B.)2e pr. A. J. Gu&rand te Zuidzande, zilv. med.; 3e pr. Iz. de Hulster te Aardenburg, med.; 4e pr. H. Verhage; 5e pr. D. Luteijn en 6e pr. I. P. Jansen te Schoondijke. Klasse 6, krentenbroodle pr. J. M. Deur- waarder te O. en W. Souburg, eerekruis der afd. Zuid-Beveland (O.); 2e pr. C. Sanders, zilv. med.; 3e pr. D. van de Vrede, med.; 4e pr. G. J. de Looff te .Wemeldinge; 5e pr. K. J. Pouwer te Oostburg; 6e pr. Adr. Jansen. Klasse 7, beschuit: le pr. L. Corstanje Az. te Middelburg, zilv. beker van „Zeelandla"; 2e pr. M. J. Brevet te Oostburg, verg. zilv. med.; 3e pr. K. J. Pouwer, zilv. med.; 4e pr. C. de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2