algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen OM DE KONINGIN m Nu kunnen gaan ¥k No. 9186 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland I c&ssm wanl nu wijAkkerlje" bij ons hebben zullen wij zeker geen last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, oi der- gelijke kwaalljes die zoo dikwijls een pretlig uilstapje kunn«^ "AKKER'TJES koslen slechts 52 ct. per 12 sluks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 Cl. (omzelbelasting inbegrepen). ■BOBBCMMtWJttJkjiai «wiwtfwiwvMW« i y-ymMangnqr: TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen Cr. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar •v oor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post ADonnementen voor hot buitenland alleen bij vooruitbetaling. HtgeefsterFlrma P. J. Vr\% DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor eiken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. 1 Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermindeird tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertent.ien liefst eAn dag voor de uitgave. DPT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AG A V OND. KOMNGIN EN PRINSES IN NOORWEGEN. Koningin Will^elmina, die zich sinds Woens- dag, toen zij te Lillehammer aankwam, niet al te wel gevoelde, heeft dien dag en Donder- dag het hotel niet verlaten. Donderdagavond echter werd besloten, dat zij en de Prinses het Aasgaardstrand zou bezoeken aan de West- zjjde van de Oslo-fjord, bij Horten. Deze be- slissing werd genomen op advies van den ge- neesheer, die de Koningin had aangeraden, naar de zeekust te gaan. Wellicht heeft zij eenigen last gehad van de droge berglucht, wordt aan de „Crt." gemeld. :Het Aasgaardstrand, waarheen de Konink- lijke gasten zouden gaan, is een van de ge- zochtste en schoonste oorden in het Oslofjord met schitterende omgeving. Dinsdagmiddag heeft de Prinses nog de be- roemde verzameling oude huizen en werktui- gen op het Maihaugen bij Lillehammer be- zocht. Hier is een van de bekendste beziensWaar- digheden van Noorwegen. Gedurende dertig jaar hebben enthousiaste verzamelaars van historische voorwerpen onder de leiding van Anders Sandvig er een geheel dorp opgebouwd van huizen, zoo oud, als er maar te vinden waren in het Gudbrandshal. Men waant zich hier eeuwen terug DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. Nu van buitenlandsche zijde zooveel belang- stelling voor de Nederlandsche rondvlucht be- staat is het vrijwel zeker, dat er op 24 en 25 Augustus a.s. 60 tot 65 vliegtuigen aan den tocht zullen deelnemen. Aan boord zullen zich dan 178 deelnemers bevinden. De K.L.M. heeft de volgende vliegtuigtypen ingeschreven: Fokker F 12, 14 passagiers, Fokker F 7b, 8 passagiers, Fokker F 8, 15 passagiers, Fokker F 7, 8 passagiers en Koolhoven F. K. 40, 4 pas sagiers en Koolhoven F K. 43, 3 passagiers. VerreWeg het grootste aantal beschikbare plaatsen aan boord dezer machines is reeds verkocht. DE NIEUWBENOEMDE BURGEMEESTER VAN 2IER1KZEE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Octo ber benoemd tot burgemeester der gemeeote Zierikzee de heer jhr. mr. P. 'Schuurbeque Boeije. DREIGT ER EEN TEKORT AAN GRAAN? (De bonden welke de Nederlandsche invoer- handel in buitenlandsche granen, zoomede een groot gedeelte der graanverwerkende indus- trieen vertegenwoordigen hebben een adres gericht aan den minister van Economische Zaken, waarin zij wijzen op het gevaar, dat de voorziening van Nederland met buitenland sche granen bedreigt. Op het oogenblik zijn van de meeste graansoorten slechts onbedui- dende voorraden in ons land aanwezig. De on- gunstige oogstberichten uit de graanprodu- eerende landen kan den invoer in ons land zeer belemmeren, alsmede de onzekerheid waarin handel en Industrie verkeeren ten op- zichte van eventueele verlaging der monopo- lierechten. iHet gevaar, dat in ons land te veel graan zal worden ingevoerd is vrijwel uitgesloten. Wanneer de thans binnenkomende oogst om- streeks Februari zal zijn verbruikt, is men ge heel en al van het buitenland afhankelrjk. Door compensatie-maatregelen en ougunstige oogsten is invoer uit de meeste graan expor- teerende landen belemmerd. Alleen Argentinie -blijft als uitvoerland over. Daarom kunnen, slechts indien de handel spoedig wordt vrij gegeven, emstige moeilgk- heden, ten aanzien van de graanvoorziening van ons land, worden voorkomen-. Nu de omstandigheden zoo geheel 'zijn ge- wijzigd, zijn adressanten van meening, dat er alle aanleiding bestaat de thans geldende com- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 46 J (Vervolg.) „Het is een aardige brief", verklaarde zij, toen zij klaar was, „maar ik geloof niet, dat wij er veel wijzer van worden; vindt je wel?" Zij vouwde den brief op en gaf hem Tony terug. „Ik zou Jimmy wel eens willen ken- nen. Hij lijkt een leuke vent te zijn." ,,'t Is een beste kerel", zei Tony, terwijl hij den brief Weer in zijn zak stak. Hij stond op van de sofa. ,,Voor wij Wegvaren, kom ik je eerst nog goeden dag zeggen, Molly. Ik ge loof niet dat wij voor aanstaanden Dinsdag vertrekken. Tante Fanny moet nog een en ander in orde brengen, je begrijpt, zooiets kan zij niet overhaast doen." ,,Dat is zoo", zei Molly, ,,en laat mij onmid- dellijk weten, als er iets gebeurt of als ik je op een of andere manier van dienst kan zijn. Mijn verbintenis met het theater is geen be- zwaar. Als het noodig was, liet ik ze zonder vorm van proces in den steek." Tony vatte haar handen. ,,Jij bent de kra- nigste vrouw van heel Londen, Molly", sprak hij, ,,en het is eeuwig jammer, dat je geen koningin van Livadia kunt worden. Jij zou ze daar Wel manieren leeren." Molly lachte en haalde haar schouders op. ,,Reken maar," zei ze met overtuiging, ,,als men zes jaar aan de opera comique is geNveest, weet men "wei- zoo'n beetje, hoe men uilskui- kens moet drillen." pensatievoorschriften zoo spoedig mogelijk op te heffen. ONBELASTE VOORRADEN OLIE. De Crisis-zuivelcentrale meldt: Het blijkt dat nog steeds niet voldoende tot houders van cafe's, restaurants, hotels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, olie- verwerkende bedrijven, oliehandelaren, gros- siers en winkelbedrijven is doorgedrongen, dat zg na 5 Aug. 1934 geen olie voorhanden mo- gen hebben waarvan zij geen opgave aan de Crisis-zuivelcentrale hebben verstrekt en waarover geen heffing is betaald. In verband daarmede worden belanghebben- den erop gewezen, dat onbelaste voorraden olie, welke na 22 Aug. Worden aangetroffen en waarvan niet kan Worden aangetoond, dat de verplichte opgave aan de Crisis-zuivelcentrale is gedaan, in beslag zullen worden genomen, terwijl proces-verbaal zal worden opgemaakt. DE GEMEENTE ALMELO STAAKT VOORLOOPIG HAAR BETALINGEN In de Vrijdagavond gehouden raadsvergade- ring van Almelo werd met 10 tegen 9 stem- men het voorstel der soc.-dem. fractie aange- nomen, om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, om de be- grooting voor 1934 niet goed te keuren, indien de raad niet genegen was de gemeente te plaatsen in de 3e klasse der gemeentefonds- belasting. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om aan den eisch van Ged. Staten te voldoen, had de wethouder van financien, mr. H. Kortebos (lib.), er uitdrukkelijk op geWe- zen, dat Ged. Staten slechts machtiging had- den verleend tot het doen van 7/i2 van de uit- gaven en dat een verzoek om verlenging van de machtiging was afgeWezen. Zaterdag vergaderde het college van B. en W. om te beslissen wat hun te doen stond. Aangezien de uitgaven na 1 Augustus gedaan door de niet-verlenging van de machtiging voor eigen risico van B. en W. komen, werd besloten, dat de gemeente geen enkele uitbe- taling meer zal doen, voor de benoodigde machtiging van Ged. Staten is afgekomen. Ten opzichte van de steungelden werd be sloten deze voorloopig wel uit te keeren. HONING LEOPOLD VAN BELGIE OP SCHIPHOL. Het Belgische koningspaar zijn langzamer- hand bekende verschijningan op onze Amster- damsche luchthaven. Twee weken geleden verbleven de koning en de koningin met hun jongsten telg, op weg naar ZWeden, eenigen trjd in het hotel op Schiphol. De koning is Zondag alleen teruggekeerd met De Valk, bestuurd door den piloot Dui- melaar. Door den krachtigen tegenWind en eenig oponthoud bij de tusschenlamding te Hamburg had het vliegtuig ruim een half uur vertr aging. In den loop van den ochtend waren op Schiphol uit Brussel twee militaire vliegtui gen gearriveerd; open tweezitters, Fairey Fox- toestellen, waarvan het eene, dat regelmatig door den koning gebruikt wordt, het konink- lijk embleem droeg. Tegelijk met de andere 13 passagiers stapte de koning uit. Hij was gekleed in blauw colbert-costuum zonder overjas en blootshoofds en Werd be- groet door den havenmeester, den heer Del- laert, en den stationschef der K.L.M., den heer Thomson; tevens waren aanWezig de Belgi sche consul-generaal, de heer Van Houten, en de vertegenwoordiger van de Belgische lucht- vaartmaatschappij Sabena en de Air France, de heer Didier. De koning onderhieid zich, staande voor de vliegtuigen, eenigen tijd met deze heeren en begroette de beide Belgische piloten, die hem en zijn begeleider, majoor Van Cauberg, die indertijd koning Albert naar den Congo ver- gezeld had. De koning sjorde het valscherm op de rug vast en zette de vliegkap op, waar- na hij in zijn door luitenant Nenoir bestuurd toestel klom. Majoor van Caubergt zette zich in het andere toestel, bestuurd door adjudant Cody. Even later vertrokken de vliegtuigen in Z.W. richting. DE NIEUWE SPELLING. Binnenkort zijn eenige Konmklijke besluiten te veirwachten regelende de invoering bij het onderwijs van de nieuwe spelling der Neder- landscihe taal. Deze besluiten zijn thans bij den Raad van State om advies. Zoodra zij door dit college aan den minister v.an onderwijs zijn terug- gezonjd-en, zullen zij zoo spoedig mogelijk aan de Koningin ter teekening worden voorgelegd. Het is de bedoeMng van minister Marchant, aldus berioht de „Telegraaf", dat de nieuiwe spelling (het z.g.n. compromis zooals dat door den ministerraad na de interpellatie- Tilanus eenigszins gewijzigd is) met ingang van 1 September a.s. bij het openbaar lager onderwijs wordt ingevoerd en aan de leer- lingen wordt ondenwezen. Ook bij het kweek- schoolonderiwijs zal de nieuiwe spelling dan gebezigd worden. Ten aanzien van het mid- delbaar en hooger onderwijs zal worden voor- gesdhreven, dat bij de examens de nieuwe spelling gebruikt dient te worden. Mochten de bedoelide Kominklijke besluiten niet tijdig kunnen worden uitgevaardigd om deze op 1 September in werkdng te doen tre- den, dan zal de invoering der nieuwe spelling op een iets later tijdstip, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk in den nieuwen cursus worden ingevoerd. UITVOERING DER OMZETBELASTING. Naar gemeld wordt is het aantal personen, in het bezit van de akte M.O. boekhouden of van het Staatspraktijkdiploma voor Handel en Administratie en niet ouder dan 40 jaar, die gesolliciteerd hebben naar vacante plaatsen aan de inspectie der invoerrechten en accijn- zen ten behoeve van de uitvoering der Om- zetbelasting, nog niet voldoende om in de be- hoeften aan personeel te voorzien. Belang- hebbenden die aan de eischen voldoen zpllen daarom goed doen zich zoo spoedig mogelijk bij het Departement van Financien aan te mel- den. Zij die niet in het bezit zijn van het ver- eischte diploma worden afgewezen. XVI. Een valsche handteekening. Spalding schoof de gordijnen met een plech- tige handbeweging terzijde. Daama wendde hij zich tot Tony. ,.Mr. Oliver heeft mij gevraagd, sir, u mede te deelen, dat hij niet met u zal ontbijten. Hij moet vroeg weg voor zaken." Tony schikte zich een weinig gemakkelij- ker tusschen de kussens. ,,In dat geval, Spal ding", sprak hij, zal ik mijn goede voomemens laten varen en een kop thee in bed gebruiken. In kan niet tegelijk ,,the Times" lezen en een zacht eitje gebruiken." ,,Zeer goed, sir", antwoordde Spalding, waama hij zich vlug naar beneden begaf. Binnen enkele minuten keerde hij terug met een blad Waarop de verlangde verversching prijkte, benevens een paar brieven en een nummer van „the Sportsman". Tony nam een teugje thee, stak een -sigaret op, welke hij uit de zilveren doos nam, die op het tafeltje naast zijn bed stond en begon vervolgens zijn correspondent te lezen. Eenige brieven van menschen, die geld wil- den leenen, legde hij terzijde. Een andere, waarvan het adres met forsche hand was ge- schreven, trok meer zijn aandacht, want hij herkende het schrift van Simmons, deii kapi- tein van de „Betty". Aangezien Tony nog geen bericht van het jacht had gehad, behalve een telegram als antwoord op het zijne, opende hij den brief met begrijpelijke nieuwsgierig- heid. Het schrijven luidde als volgt: Stoomjacht .Betty" 7 Mei Southampton Geachte sir Antony Conway, Na ontvangst van uW telegram, seinde ik u terug, dat wij na aanstaanden Donderdag ze*- klaar waren. Ik vertrouw, dat u het bericht ontvangen heeft en ik hoop, dat u het schikt, om zoolang te moeten wachten. Aangezien PROOLAlvfATIES VAN HITLER. De ,,N.SjK." publiceert een proclamatie van den Fiihrer aan het Duitsche volk en de N.S.D.A.P., waarin hrj verklaart, dat Zondag een einde is gekomen aan den strijd der be- weging om de macht in Duitschland. Thans bevindt het Duitsche Rijk zich in handen der nationaal socialistische partij. iDit is het loon voor een onmetelijken arbeid voor tallooze offers. De eenheid van staat en beweging zijn voor de geheele Wereld gedocu- menteerd. Het zal ons aller taak zijn ook den laatsten rest van ons volk te winnen voor de nationaal socialistische idee en leer. De strijd om het staatsbestuur is thans ten einde. De strijd om ons dierbaar volk gaat everiwel door. Er moet en zal een dag komen, waarop ook de laatste Duitscher het symbocxl van het rijk als belijdenis in zijn hart draagt. Het zal en moet mogelijk zijn ook de laatste 10 pet. der Duitschers voor ons te winnen. De Fiihrer heeft ook een schrijven gericht tot den Rijksweerminister von Blomberg, waarin hij verklaart, dat zooals de officieren en soldaten der weermacht zich in zijn per- soon verplichten jegens den nieuwen staat, hij het steeds als zijn hoogsten plicht zal beschou- toen op te komen voor het behoud en de in- standhouding van de weermacht ter nakoming van het testament van den overleden gene- raal-veldmaarschalk en overeenkomstig zijn eigen wil het leger als eenige wapendrager in de natie te verankeren. ik niet verwachtte, dat u de .Betty" spoedig noodig zoudt hebben, had ik juist last gegeven, eenige kleine reperatien in de machinekamer te verrichten, toen uw telegram kwam. In verband hiermede, gevoel ik mij verplicht u mede te deelen, dat er iets eigenaardigs heeft plaats gehad. Twee dagen geleden is er een heer aan boord gekomen die mij te spreken vroeg. Hij stelde zich voor als mijnheer Hem- mingway en zei, dat hij een vriend van u was. Hij toonde mij een visitekaartje van u, waar op u een aanbeveling had geschreven en het verzoek, hem het jacht te laten bezichtigen. Ik leidde hem rond, doch werd weggeroe- pen om den havenmeester te spreken. Terwijl ik weg was, vervolgde de vreemdeling zijn route over het jacht en ging ook in de machi nekamer, waar zich op dat oogenblik niemand bevond. Een lid van de bemanning zag hem er binnen gaan, doch aangezien hij mij met hem had zien loopen, sloeg hij er verder geen acht op. Later op den dag, nadat hij aan wal Was, ontdekte Mc Ewen als bij toeval, dat er aan de machines was geknoeid. Zonder in bizon- derheden te treden, kan ik zeggen, dat de schade waarschijnlijk emstig genoeg zou ge- weest zijn, om ons minstens een week langer in de haven te houden. Ik heb de zaak grondig onderzocht en het schijnt onmogelijk, dat iemand anders dan deze heer er verantwoordelijk voor gesteld kan worden. Daarom meende ik er u mede in kennis te moeten stellen. Ik kan alleen maar veronderstellen, dat hij in zijn onfwetendheid een grap heeft willen uithalen. Als dat zoo is ik hoop, dat u het mij niet euvel duidt, dat ik het zeg dan komt het mij voor als een bizonder domme en gevaarlijke grap. Ik geloof niet, dat hij er zich van bewust is, wat er gebeurd zou zijn, als Mc Ewen of de tweede machinist hem op heeterdaad betrapt had. Ik geloof, dat hij niet meer in de gelegenheid zou geweest zijn, om ooit Weer grappen met machi nes uit te halen. HET EERSTE HAKENKRUIS OP EEN KERKTOREN. De toren van de in aanbouw zijnde kerk in Holtzhaleben (kring Sondershausen) zal, naar de United Press meldt, de eerste kerktoren zijn, welke als versiering van den top een goud hakenkruis zal dragen. VALSCHE GERUCHTEN OMTRENT ONTVOERING PRINSESSEN. Uit Glamis in Schotland wordt gemeld dat de geruchten welke de ronde deden met be- trekking tot dreigementen, welke zouden zrjn geuit betreffende ontvoering van de beide prinsessen Elisabeth en Margareth, de doch- ters van den hertog en de hertogin van York, onjuist zijn. Kolonel Francis Bowen Lyon deelde mede, dat niet meer dan de gewone politiebeWaking aanWezig is en dat de prin sessen binnenshuis worden gehouden in ver band met in de omgeving heerschende rood- vonk. EEN HUWELIJK VAN PRINSES MARIE MET AARTSHERTOG OTTO? In Italie, aldus de „United Press", zou men graag een verbintenis zien tusschen de zeer geliefde prinses Marie en den jongen aarts- hertog Otto van Habsburg, doch eerst na den terugkeer van Otto op den troon der vroegere heerschers van het „heilige Roomsche rijk der Duitsche natie". Een restauratie van de Habsburgers op den Oostenrijkschen troon wordt beschouwd als een onherroepelijke voorwaarde voor dit huwelijk. Italianen, die met groote aandacht de toe- komstige ontwikkeling van den politieken toestand in Europa volgen, zien om vele rede- nen een dergelijk herstel van de Habsburgers aan den intemationalen horizon opdoemen. De vijandschap, die de Italianen eeuwen lang voor de Habsburgers koesterden, sterft langzaam en het denkbeeld wint veld, dat slechts een terugkeer van de Habsburgers op den troon van Oostenrijk een garantie voor de onafhankelijkheid van dit land zou kunnen zjjn. Mocht Otto den Habsburgschen troon Weer bestijgen, dan is men er in Italiaansche krin- gen zeker van, dat slechts eenige dagen daar na zijn verloving met de Italiaansche prinses wordt aangekondigd. Dit zou een nieuwe triomf voor Mussolini beteekenen, daar het immers zijn eerzucht is de richting van de in- temationale politiek te beinvloeden en te be- sturen. Deze bruiloft zou den oerouden haat tus schen het Italiaansche en Oostenrijksche volk voorgoed doen verdwijnen, de traditioneele vijandschap, die reeds van de middeleeuwen af bestond zou dan begraven zijn. Voor een dergelijk doel zou ook de koning van Italie bereidwillig zijn toestemming geven en ook de Paus zou op een dergelijk huwelijk, dat twee Katholieke koningshuizen nauw zou verbinden, niets tegen hebben. Paus Pius XI, die zich reeds geruimen tijd bezig houdt met den terugkeer van de Habs burgers naar Oostenrijk, zou ook ex-keizerin Zita aangemoedigd hebben haar aanspraken voor haar zoon op den Oostenrijkschen troon door te zetten. Aan het gerucht, dat Otto van Habsburg voomemens zou zijn de Zweedsche prinses In- grid te huwen, wordt in Rome nauwelijks aan dacht geschonken. NA DE STEMMING IN DUITSCHLAND. Over den uitslag van de volksstemming in Duitschland zouden schrijft de N. R. Crt. beide partij en, zoowel de nationaal-socialis- ten als hun tegenstanders, het beste doen, niet veel na te praten. Want geen van -beiden heb ben reden tot juichen. De nationaal-socialis- ten zullen dat toch in ruime mate doen, al was het alLeen omdat de voortdurende propa ganda, de voortdurende suggestie op de menigte, waartoe het stelsel gedwongen is, Alles is nu klaar voor de reis, derhalve nog v66r den door mij genoemden datum. De pro- viand is aan boord en er zijn verschillende extra kisten van eenige Londensche magazij- nen aangekomen, waarvan ik aanneem, dat ze door u te Londen zijn besteld. Hopende, dat u dezen in gezondheid mag ontvangen, teeken ik met beleefde groeten, ook aan mr. Oliver, uw dienst/willige JOHN SIMMONS". Tony legde den brief voor zich op het bed, deed peinzend een paar trekjes aan zijn siga- ret, rekte zich naar het electrische knopje en drukte er op. Bijna onmiddellijk verscheen Spalding. „Is mr. Oliver al uit gegaan?" vroeg hg. Hij is een paar minuten geleden de voordeur uitgegaan, sir Antony. Ik kan hem misschien nog wel inhalen, als u het verlangt." Tony schudde ontkennend zijn hoofd. ,,Ik zou het maar niet probeeren, Spalding. Je zou wel eens dood kunnen blijven en dat zou erg jammer zijn." ,,Dat zou het ongetwijfeld", stemde Spal ding emstig toe. „Maak maar liever mijn bad in orde", zei Tony. „Ik moet naar Southampton." Hij schoof de dekens terug en maakte zich gereed tot een sprong uit bed. „Wil je Bugg en Jen nings zeggen, dat ik hen moet spreken, zoodra ik gekleed ben", voegde hij er bij. Spalding nam het blad op en vertrok, om zich van de opdracht te kwijten. In verras- send korten tijd had Tony zrjn toilet gemaakt en begaf hij zich naar beneden. Toen hij in de hal kwam, ging juist de deur aan den tegenovergestelden kant open en verscheen Bugg op den drempel. Hij kwam op zijn ge wone geruischlooze manier naar hem toe. ,,Goeie morgen, sir Ant'ny. Mr. Spalding zei, dat u mij wilde spreken." „Dat is ook zoo, Bugg. Zeg, ben je een goed matroos?" (Ingez. Med.) dit vereischen. Hun tegenstanders in Duitsch land, zelfs diegenen eronder, die meenen, dat daartoe reden bestaat, zullen niet juichen, om dat het voor hen geen veilige bezigheid zou zijn. Dit weten Wij alles vooruit. Juichen en niet-juichen zijn in beide gevallen slechts een kWestie van opportuniteit! De tegenstanders van het stelsel zullen rede- neeren, dat het aantal der neen-stemmers, bij 12 November 1933 vergeleken, ruim verdub- beld is. De voorstanders kunnen daartegeni opmerken, dat het toen betrekkelijk gering was, en dat een verdubbeling daarom niet het karakter van een belangrijke volksbeweging draagt. De tegenstanders zouden zich, uit de vele groote woorden, die in de afgeloopen week ge- sproken zijn, op een betoog van Goebbels kun nen beroepen. Het buitenland, zoo zeide hij ongeveer, zal er al een succes inzien, al ware het dat de meerderheid van het nationaal- socialisme met e6n stem geslonken bleek. Maar, bij een dergelijke vermindering, zoo rekende hij voor, zouden er eenige tientallen millioenen jaren moeten voorbijgaan, voor de meerderheid verschoven was. Volgens deze wijze van redeneeren zou men het nationaal- socialisme thans nog ongeveer 10 jaren meer derheid moeten voorspellen. Dat is anders dan Goebbels befweerde te verwachten. Maar als het erop aan komt, zullen tien jaren hem voorloopig rijkelijk genoeg lijken. De tegenstanders kunnen Wijzen op de ont- zaglijke propaganda, die onder leiding van Goebbels op touw is gezet. Het lijkt ons ech ter dwaas, daaraan het percentage der ja- stemmers toe te schrijven. Met propaganda alleen zal men in geen land met een ontwik- kelde bevolking bijna 90 pet. der kiezers ach- ter zich aan krijgen. Zwaarder -weegt natuurlijk het argument, dat er geen werkelijke keus was; dat tallooze: Duitschers, die met den bestaanden toestand hitter ontevreden zijn, en de toekomst diep be- zorgd tegemoet zien, nu toch niets anders er op weten dan dat men voortgaat op den Weg, Waarop geen omkeeren mogelijk lijkt. Inder- daad zullen zeer velen op dien grond hun stem aan het onvermijdelijke hebben gegeven. Als verklaring voor het groot aantal ja-stemmers_ kan dit echter ook weer niet bevredigen. Want de Duitscher heeft vroeger al-tijd voorliefde gehad voor het protesteeren met zijn stem- briefje. Het was de eenige manier waarover hij beschikte, om zijn ontevredenheid lucht te ,,'k Weet niet", zei de Tijger eenvoudi-g. ,,lk heb maar eens een klein zeiltochtje meege- maakt." Tony keek eenige oogenblikken als in ge- dachten naar zrjn trouwen bediende. ,,Hoe zou je het vinden, als wij eens een zeereis maakten met de Betty" en dan naar Zuid- Amerika gingen?" De oogen van Bugg puilden als twee blauwe lenzen uit hun kassen. ,,Heerlijk meneerl"' riep hij. ,,Weet je waar Zuid-Amerika ligt Bugg knikte. ,,Ja, meneer; waar de cacao- boonen van daan komen." Juist zei Tony. „Nu, wij gaan er de vol gende week heen, tenminste dat hoop ik. Met z n vierenlady Joeelvn, miss Francis, mr. Oliver en ik. Er is volop ruimte voor je aan boord. Breng een paar stellen handschoenen mee, dan kunnen wij onderweg" nog1 eens ge- zellig boksen. Het is best mogelijk, dat wij een wedstrijd op touw zetten en op die manier er de kosten van de reis uithalen. Het zijn daa» groote liefhebbers en geld schijnt er ook genoeg te zijn." BuitengeWoon vergenoegd verwijderde Bugg zich en Tony begaf zich naar de garage, waar hij Jennings bezig zag, verschiliencre oader- deelen van de Hispano te inspecteeren. Het was trouwens een gewoonte van Jennings om zoodra hij in de garage kwam een of anderen motor uit elkaar te nemen. „Ik zou maar liever de Rolls nemen, sir", zei hij, toen hij vernam dat Tony naar Sout hampton wilde. „De andere twee loopen wat Stroefdie moet ik eerst nazien. Moet ik met u mee, sir?" ,,Ik geloof, dat het mij een beetje zou op- monteren", zei Tony. ..Bovendien zou je mis schien Wel eens graag het jacht zien, niet?" Zooals u verkiest", antwoordde Jennings onverschillig. ,,lk voor mij geef niet veel om booten. Ik ben liever op het droge dan op het water". (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1