ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN PIJNENSURG-SLAATS komen No. 9184 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 17 AUGUSTUS 1934. Zondag 19 Aug. a.s., om 4 uur n.m. op de Wielerbaan Ter Neuzen uit, tegen een keurkorps van renners van internationale reputatie. Sprintcourses met PIJNENBURG, BUSCHENHAGEN, DENEEF en DEBRUYCKER. Achtervolging: SLAATS contra VERHAEGE. Koppelwedstrijd over 60 K.M. met internationale teams: PIJNENBURG—SLAATS BUSCHENHAGEN—FRANCKE - DENEEF-BAART VERHAEGE—CARPRIAUX - DEBRUYCKER-DEKUYSCHER - SPIJKER—WEENIAES Entree: 30 - 50 - 60 cts. Tribune f 1,Alleen kinderen beneden 14 jaar halve prijs. IMF" Reductie op werkloozen- kaarten kan voor dezen wedstrijd niet plaats vinden. f NEUZENSCHE COURANT HET INTERNATIONALE BELAST1NG- CARNET. Ingevolge de tusschen Nederland en Belgie getroffen overeenkomst hebben tbans al- dus berichten ons de A.N.W.B. en K.N.A.C. de Belgische grenskantor,en opdracht ge- kregen, geen belasting meer te heffen, no eh het vertoonen van het internationale belas- tingcarnet te eischen, voor Nederlandsche per- sonenauto's, die voor toeristische doeleinden worden gebruikt. Aangenomen mag worden, dat onder deze vrijstelling, die dadelijk ingaat, ook motorrij- wielen valien. MINISTER-PRESIDENT GoRING BIJ EEN AUTO-ONGELUK GEWOND. De Pruisische minister-president Goring heeft Dinsdagavond om zeven uur op zijn tocht van Miinchen naar Berchtesgaden in de buurt van Bad Aibling, een auto-ongeluk ge had. Daarbij liep Goring een emstige kwets- uur op aan de rechterzijde van den rug, zoo- mede licbte snijwonden in het gezicht en aan de kndeen. De overige inzittenden werden licht ge- wond. Het auto-ongeluk vond plaats, toen van de tegenovergestelde richting een vracht- auto naderde, welke direct gevolgd werd door een andere auto, welke de vrachtauto pro- beerde in te halen. De weg werd hierdoor geblokkeerd en uit- wijken \vas onmogelijk. Goring die sterk rechts hield, probeerde tusschen de beide auto's door te rijden, hetgeen hem evenwel niet gelukte, daar de weg ter plaatse zeer smaj is. Zijn wagen kwam met groote kracht tegen de vrachtauto. De linkerzijde van den wagen van Goring werd geheel vernield. De getwonden zijn naar het ziekenhuis te Rosen heim overgebracht, waar Rontgenfoto's zijn genomen en noodverbanden zijn gelfigd. Na eenige uren kon Goring zijn tocht voort- zetten naar zijn landhuis te Obersalzberg, waar hij kort na middernacht aankwam. De toestand van Goring is naar omstandig- heden redelijk wel. Qm een uur 's nachts arriveerde Hitler om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van Goring. De wagen van Goring werd zoo zwaar be- schadigd, dat hij moest worden weggesleept. De schuld van de botsing* ligt Waarschijn- lrjk bij den bestuurder van den personenauto, die den vrachtwagen wilde inhalen. De auto van Goring was een Mercedes-Benz van 26.000 mark. DE DROOGTE. In antwoord op verzoeken om inlichtingen nopens den stand van de voedselvoorziening in de Ver. Staten tengevolge van de droagte, heeft Roosevelt aan de bladen verklaard, dat er geen reden tot alarm bestaat, daar er groote hoeveelheden levensmiddelen voorradig zijn. Zij, die van den angst voor voedsel- schaarschte gebruik maken om de prijzen op te drijven, hebben daarvoor geen enkel excuus. Roosevelt heeft de makers van ongeoorloofde winsten, die van de gelegenheid gebruik maken, gewaarschulwd, dat zij met de bonds- regeering te doen zullen krijgen. Agenten van de regeering controleeren de graanbeur- zen om onwettige speculatie, welke de natuur- lijke prijzen zou kunnen bederven, tegen te gaan. Wegens de droogte hebben de prijzen der levensmiddelen de afgeloopen week, naar Reu- ter meldt, het hoogste punt sands 30 maanden bereikt. Zij waren 5.5 pet. hooger dan een jaar geleden. DUITSCHERS IN NEDERLAND STEMMEN OP ZEE. Naar wij vememen zal Zondag 19 Augustus een Duitsche boot te Hoek van 'Holland aan- komen, de ,,Oordillierra", waarop de in Neder land wonende Duitschers gelegenheid krijgen hun stem men uit te brengen op het Rijkspre- sidentschap van Duitschland. 44) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) XV. Dreigende wolken. ,,Er is een brief voor je, uit Livadia", zei Guy. Tony nam plaats aan de ontbijttafel en nam den brief, die naast zijn bord lag. ..Hij is van Jimmy", zei hij rustig. „Dat is leuk". Hij maakte de eniveloppe open en bevrijdde haar van den inhould, bestaanae uit een groot vel dun papier, dat aan beide zijden in zeer klein en duidelijk schrift was vol gepend. Hij ging achterover in zijn stoel zitten en begon het schrijven van zijn vriend te lezen: Garage Anglais Praqa D. Porto Beste Tony, Portriga. Ofschoon je antiwoord op mijn brief eerst na drie maanden komt, was het toch nog on- verwacht en mij daarom des te aangenamer. Je schijnt met de jaren vorderingen gemaakt te hebben, dat je je zoo hijzonder voor Liva- diaansche politiek interesseert; of is de invloed van je lieve jonge vriemdin er de oorzaak van? Hoe het ook zij, het is voor mij een gerust- stelling, dat je nog in het land der leveniden bent en dat je nog steeds aardige vrienden hebt. Ik was half bevreesd, dat ik de laatst overgeblevene was. Wat je verzoek om inlichtingen betreft, het volgende: Het eenige, wat voor de naaste toe- komst hier vrij zeker mag heeten, is, dat het hier een duivelsche herrie zal worden. Het is een publiek geheim, dat de Royalisten 's Middags zal de boot 3 mijlen in zee gaan, waar de stemming zal plaats hebben. Voor de residentie alleen zijn reeds plm. 500 plaat- sen besproken. SPANNINGEN IN HET SAARGEBIED. Het Saargebied laat weer van zich spreken. Het is goed, deze klwestie niet uit het oog te verliezen. Want zij kan gevaarlijk worden als het Oostenrijksche vraagstuk, indien de nazi's van de streek uit den band springen. En niemand kan waarborgen, dat dit niet ge- schiedt. Op zich zelf hoefde de kwestie niet zoo ge vaarlijk te zijn als het Oostenrijksche pro- bleem. Tal van mogendheden beschouiwen de onafhankelijkheid van Oostenrijk voor zich zelf als een vitaal belang. Daar er altijd in Oostenrijk en Duitschland sterke groepen zul len zijn, die naar een vereeniging streven, is dit pijntijke vraagstuk, ontstaan door het uit- eenvallen van de Donaumonarchie, gedoemd te blijven voortzweren, zoolang een nu nog on mogelijk schijnende oplossing niet is bereikt. Anders staat het met het Saargebied. Alle landen hebben er belang bij, dat hiervoor een bevredigende oplossing gevonden wordt. Zelfs Frankrijk wij hebben er vroeger al op ge- wezen kan niet anders wenschen dan dat deze zeere plek aan de Duitsch-Fransche grens verdwijnt door hereeniging met Duitschland, nadat het heeft leeren inzien, dat een opzui- ging in eigen staat een onmogelijkheid is. Voor Frankrijk is het risico bij een voortbestaan van een in de lucht hangend Saargebied, of van een annexatie, die een Duitsche irredenta in Frankrijk verzamelplaats voor Elzassche irredentisten! zou scheppen, zeker te groot. Het kan daarvoor nooit de onrust over hebben, die ieder van deze beide oplossingen zou mee- brengen. Frankrijk heeft eens de afscheiding van het Saargebied gewenscht geacht voor zijn eigen beveiliging. Het weet nu dat zij daartoe nooit zou kunnen dienen. De politieke kant van het Saarprobleem is dus zeer een- voudig. Nu is het echter tot een menschelijk pro- bleem geworden. Als men vele Saarlanders vrijheid van beslissing liet, dan zouden zij nu terugschrikken voor een onmiddellijke her eeniging met Duitschland, al zullen zij, als goede Duitschers, overgang naar Frankrijk nog beslister verfwerpen. Men heeft him ech ter de keuze gelaten tusschen drie, of feite- lijk door het toestaan van partieele beslis- singen zelfs tusschen meer dingen. Zij heb ben er recht op, dat men hun de derde moge- lijkheid, die van een handhaving van het sta tus quo, openlaat. Voortduring van het sta tus quo is, politiek beschouwd, voor alle be- trokkenen ongewenscht. Maar, de omstan- digheden zijn nu eenmaal heel onigefwoon. Men weet, dat velen ellende wacht bij de hereeni ging van het Saargebied met Duitschland. En men kan dengenen, die hopen onder de be- schutting van een status quo het einde van de stormen in Duitschland te kunnen afwach- ten, om daarna in voile vei-ligheid in het Rijk terug te keeren, hun recht op een zelfstandige beslissing dat men hun eens, om eigen over- wegingen, heeft verleend, niet ontnemen. Nu staat de openbare meening in het Saar gebied, als men de stellig niet onwaarschijnlijk klinkende voorstelling van zaken van Knox, den voorzitter van den internationale regee- ringscommissie mag gelooven, onder sterke terreur. Als men ziet hoe de Duitsche natio- naal-socialisten in Oostenrijk hebben huisge- houden, waar zij niet eens, zooals in het Saar gebied, politieke rijks-Duitschers onder elkaar waren, hebben wij nog te minder reden om aan de woorden van den Engelsahman te twij- felen. Wij kennen ook de agitatiemethoden in het Rijk zelf, wij weten welke opvattingen men in Cuitxhlard nu hcoft over de vrijheid van moo ning van anderen. Wij zien dus geen reden, om het eenstemmig oordeel van alle vreem- delingen in de regeeringscommissie te wan- trou'wen. Knox vraagt nu om 2000 man neu- trale politiei een vraag waarop het, ook door Duitschland aanvaarde, vergelijk van 4 Juni 1933 hem recht geeft. Hij doet dit omdat de inheemsche politie en gendarmerie, naar zijn meening, niet meer betrouwbaar en in vele gevallen zelfs een werktuig in de hand der Duitsche agitatie gebleken zijn. Daarvoor pleiten inderdaad weer verschillende dingen. Het is een oritiek verlangen. Want toe- stemming daartoe zal in Duitschland een or- kaan van verontwaardiging uitlokken. Men zal te Geneve, waar men stellig het liefst met eere van het heele Saargebied zou willen af- zrjn, ongetwijfeld zeer aarzelen een dergelijke toestemming te verleenen. Ja, als het Oos tenrijk Was, dan zou de voorzitter van de com- missie voor de Saarkwestie uit den Volken- bondsraad, de Italiaan Aloisi, er ieder verwik- keling voor over hebben, om de zelfstandigheid van het geterroriseerde gebied te beschermen. Maar, zooals gezegd, voor het recht van zelf- beschikking voor de bewoners van het Saar- bekken kan de geestdrift te Geneve slechts zeer lauw zijn. Zal Italie ook in deje kwes tie de Duitschers willen dwarsboomen Wij zullen zien, of Knox zijn zin krijgt. Over de bijzonderheden van het geval op dit- oogen- blik willen Wij hier niet nader spreken. Wij wilden nu alleen op de algemeen politieken kant van de aangelegenheid wijzen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat Ber lin genoegen vindt in de onrust, welke zijn overvurige aanhangers in het Saargebied ver- wekken. Ging alles kalm zijn gang, vond de agitatie plaats in gematigde en algemeen ge- bruikelijke vormen, dan zou het Saarbekken toch binnen den zelfden tijd Duitschland als een rijpe appel in den schoot vallen. Wij zou den het ons kunnen voorstellen, dat Berlijn zich niet heel zeker van zijn zaak voelde, bij de stemming die, vooral na de gebeurtenissen van 30 Juni, in katholieke Zuid-Duitsche krin- gen heerscht. Maar het verzekert ons immers dat de heele Duitsche bevolking eenstemmig voor de onmiddellijke hereeniging is. Waarom zou dan terreur noodig zijn? Masfr Berlijn heeft zijn aanhangers nooit goed in de hand. 'Het heeft hevige misbrui- ken moeten dulden, waarvan het 't bestaan, te voren steeds geloochend, eerst na 30 Juni heeft erkend. Als er iets waar is van Hitler's verzekering, dat hij nooit een aanslag op de zelfstandigheid van Oostenrijk in den zin heeft gehad, dan is het verbijsterend, Wat de on- stuimige elementen in het nationaal-socia- lisme, ook nog na 30 ,Juni, zich hebben kun nen veroorlooven. Niet hun leiders, maar de Oostenrijksche regeering en de Italiaansche dreigementen, hebben hen tenslotte kunnen intoomen. Dit zelfde gevaar schijnt in het Saargebied te dreigen. Knox verklaart, on- gelukken te vreezen. Hij beklaagt zich over de agitatie van Duitschland uit, vooral met behulp van de Duitsche radio. Waarom dit alles voor een bijvoorbaat gewonnen zaak? Het zou ongeloofelijk zijn, als niet reeds zoo veelvuldig was gebleken dat de Duitsche natio- naal-sooialisten, als wijlen de .Noorsche ber serkers, blijven doorvechten, ook na het einde van den slag en het behalen van de overwin- ning, tot zij door gefweld van buiten af in hun woede bedwongen worden. BAlijn heeft dat niet in de hand. Het staat te vreezen, dat allerlei energie en lust tot avontuur, die nu van Oostenrijk afgeleid zijn, zich aan het Saar gebied zullen gaan Wijaen. Die clcmentcn ken nen geen geduld, hen drijft slechts drang tot daden. Het is tot nog toe niet mogelijk ge- weest, hen in het sociale gareel te spannen. Voor hen is in het tegenwoordige Duitschland steeds beweging, agitatie, machtsvertoon noo dig. De nijvere bevolking heeft daaraan geen behoefte, maar deze lieden moet men bezig houden. Zouden zij in het Saargebied het avontuur ondernemen dat Knox vreest en dat zij in Oos tenrijk hebben gewaagd, dan zou Frankrijk daar ongetwijfeld doen wat Italie tenopzichte van Oostenrijk heeft gedaan. Dit is het drei gende gevaar. Waar de inwendige spannin- gen van het nafcionaal-socialisme, zooals die van luchtbanden, naar buiten uitbulten, ont- staat kans op springen. DE REGELING VOOR BIETENVERVOER TE WATER IN DE AANSTAANDE CAMPAGNE. Naar we vernemen is door de Bevrachtings- commissies te Ter Neuzen, Breda en Dor drecht voor het vervoer van suikerbieten in de aanstaande campagne voor de schippers de volgende regeling vastgesteld: De schippers, die Wenschen deel te nemen aan het campagnevervoer van een der sui- kerfabrieken, die in de districten der boven- staande bevrachtingscommissies zijn gelegen, kunnen zich vanaf 20 Augustus a.s. laten in- schrijven op een der inschrijvingslijsten te Dordrecht, Breda of Ter Neuzen. Zij verkrij- gen een vragen-formulier, dat de schipper binnen drie dagen aan de Commissie moet in- dienen. Deze inschrijving kan op een der genoemde plaatsen uitsluitend geschieden voor een der fabrieken, die binnen het district der betrok- ken commissie is gelegen. Zoo kan te Dor drecht alleen ingeschreven worden voor een der fabrieken te Oud-Beierland, Puttershoek of Geldermalsen. Wanneer meer schepen worden ingeschreven dan door de betrokken fabriek worden aan- gevraagd, zal geloot worden, welke schippers aan de campagne zullen deelnemen. Er kan slechts voor een fabriek worden in geschreven. Schippers, die inschrijven voor meer dan een fabriek, worden van de lrjsten geschrapt. De vervoercondities zijn met ingang van 20 Augustus verkrijgbaar aan de kantoren der commissies en zullen op de beurzen worden gepubliceerd. De vrachtenlijst zal eveneens op de beurzen worden bekend gemaakt. De Bevrachtingscommissies zullen beoordee- len, of de schepen en schippers voldoen aan de eischen, die in het algemeen aan een bie- tensciiipper gesteld kunnen worden. De schippers, die in het bezit zijn van een i goedkeuring op grond van vaste relatie of eene ontheffing voor beurtvaart, als ook de schippers, die in het bezit zijn van een ver- klaring tot het vervoer van eigen goederen of gedurende 8 maanden in het bezit hiiervan zijn geweest, worden uitgesloten van het cam pagnevervoer. De Bevrachtingscommissies hebben het recht voor de z.g. kleine werk- schippers met schepen tot 50 ton eene uit- zondering te maken. samenzweren en dat zij een groot gedeelte dpr off icier en van het leger op hun hand heb- becL In het Zuiden echter, schijnt een sterke tegenpartij te bestaan, die de andere tak van de familie op den troon wil hebben; dat zijn de afstammelingen van Don Francisco; wie het zijn weet ik niet. Persoonljjk boezemen zij mij geen belang in. Behalve voor mijn garage, geloof ik, dat het voor Europa het gelukkigst zou zijn, als de geheele bende elkaar de nek afsneed. Ik maak hierop een uitzondering voor den ouden President, die nog zoo kwaad niet is en een zeer goede smaak heeft, vooral van sigaren en cham pagne. Hij is goed geborgen, want ik weet, dat hij ergens een aardige duit heeft ver- stopt, waarmede hij, zoodra het te heet wordt, aan den haal gaat. Als ik jou was, zou ik je aardige vrienidin raden, haar belang- stelling in onze politiek maar te begraven en liever een kweekerrj van ratelslangen aan te leggen. Dat is een gezender en voordeeliger zaakje. Ik heh aardig geboft. Ik heb het voorelkaar gekregen, mijn zaak aan een plaatselijk syn- dicaat voor een paar duizendjes over te doen en nu fungeer ik als bedrijfsleider tegen een salaris van vijfhonderd pond per jaar plus provisie. Provisie beteekeot in Livadia zoo- veel als het extra, dat je uit de klanten kunt persen. Ik zorg er zeer ijverig voor zooveel mogelijk provisie te maken, maar ik ver- wacht, dat het spoedig afgeloopen zal zijn. Alp er weer revolutie mocht komen, is het met onze zaak gedaan, want het eerste, wat er zou gebeuren, zou zijn, dat beide partijen onze auto's zouden weghalen. Zoo lang het echter nog betrekkelijk veilig is, trac'ht ik maar zooveel mogelijk te verdienen en laat de rest aan For tun a over. Je bent een soort genie in de derde macht, wat betreft de garage in Piccadilly, maar de opzet is te eenzijdig. Ik zou geen bedrijf- leiding kunnen aanvaarden, als ik er zelf ook niet wat eigen kapitaal in mocht steken, doch hetgeen ik heb overgespaard moet ik ge- bruiken, om mijn oude dierbare Engelsche crediteuren te voldoen. Zij hebben toch engelengeduld met mij gehad. Als je de be- trekking voor mij open wilt houden, laten wij zeggen tot komend jaar, dan zal het mij aan- genaam zijn naar Engeland terug te keeren en met je te biljarten, zooveel je maar wilt. Je bemerking, dat je mij kunt kloppen, is een yan de sterkste staaltjes van zelfver- goding, welke ik ooit heb waargenomen. Doe mijn groeten aan Guy en zeg hem, dat ik hoop, dat hij iets minder lichtzinniig is geworden. Verder mijn compliment aan alle oude kennissen, in zooverre zij nog in het land der stervelingen ronddwalen. Steeds je toegenegen Jimmy. Gegeven in onze schuilplaats op den derden dag der vijfde maand in het tweede jaar van onze ballingschap". Tony las den brief en reikte hem daarna aan Guy over. „De zorgen schijnen hem nog niet temeer tc drukken", zei hij op teieurgestelden toon. ,,Dat hoop ik ook niet", zei Tony. ,,Een temeergedrukte Jimmy zou een armzalige figuur zijn" ,,Wat hij echter schrijft, lijkt wel waarheid te bevatten", vervolgde Guy. ,,Het bevestigt tenminste, wat Comgosta ons mededeelde". Tony knikte. „Het gaat in de goede rich- ting", sprak hij met voldoening. Ik ben er zeker van, dat Da Freitas voomemens was op den knop te drukken, zoodra het huwelijk was gesloten. Hij zal zich, dunkt mij, de haren uit het hoofd trekken, over deze wijzi- ging in het program". ,,Ik ben blij, dat wij Isabel hij mrs. Spal ding vandaan hebben", zei Guy, terwijl hij den brief teruggaf. „Ik zal niet eerder ge- rust zijn, alvorens wij haar yeilig aan boord van de „Betty" hebben". „Nu, dat zal zoo lang niet meer duren", antwoordde Tony, ,,en hoe het ook zij, op Chester-Square is zij ook veilig. Tante Fan ny houdt haar binnenshuis en tot nu toe hebben zij geen verdachte personen om het huis zien slenteren. Ik geloof, dat wij hen aardig hij den nens gehad hebben; maar met heeren als Da Freitas kan men nooit voor- zichtig genoeg zijn". ,Jk won, dat wij maar eenig idee hadden van hetgeen hij in het schild voert", zei Guy. „Deze onzekerheid werkt irriteerend". ,,Ik heh a'le hoop op Molly", antiwoordde Tony, terwijl hij peinzend een Cweede kop thee inschonk. ,,Zij beide mij gisteren op, terwijl ik uit was en liet een boodschap achter, of ik beslist hedenmorgen bij haar wilde komen". Langzaam dronk hikzijn thee en zette daarna zijn kopje op hft schoteltje. ,,Bovendieei hadden wij eigenlijk al iets van Congosta moeten hooren", voegde hij er nadenkend aan toe. Guy haalde zijn schouders op. ,,Ik zou hem in het geheel niet vertrouwen. Hij speelt waarsohijnlijk zijn eigen spel evenals Da Frei tas dat doet". Tony keek hem somber aan. ,,Jij wordt met den dag cynisoher, Guy. Ik heib vertrou wen in Oongosta. Als er niet iets goeds in hem stak, zou hij niet zooveel vertrouwen in de Engelsclie aristocratie steilen". Hij schoof zijn stoel achteruit en stend op. ,,Ik ga nu been, om Molly op te zoeken", voegde hij er bij. „Ik voel dat zrj mij iets gawichtigs te zeggen heeft en mijn gestel heeft behoefte aan opwinding. Ik zou zonder dat, mijn middagdutje niet kunnen doen." ,,Ik wou dat je een beetje ernstiger was", zei Guy knorrig; ,,dat bezoeken afleggen bij dat meisje is toch allesbehalve passend voor iemand van jouw maatschappelijke positie". Beste Guy", antwoordde Tony emstig. „Ik geef je mijn woord van eer dat mijn verhou- ding tot Molly van den meest onschuldigen aard is. Ik heb haar zooals je weet als een klein meisje overreden en ben sedert al die jaren haar vriend en beschermer geweest. Ik heb haar opvoeding bekostigd en mij steeds persoonlijk overtudgd van haar vorderingen en toen zij haar wensch te kennen gaf ont operettezangeres te worden, heb ik haar op- leiding voor mijn rekening genomen. Het resultaat weet je; ze is een van de beste artisten van de opera comique. Wat haar levensermst betreft, geef ik je de verzeke ring, dat als zij je zuster was, je je in het geheel niet over haar zoudt behoeven te schamen. Ze is natuurlijk anders dan een De schippers, die zich laten inschrijven, wor den geacht kennis te hebben genomen van de vervoercondities en vr^ehtprijzen en hiermede accoord te gaan. De incchrijvingen sluiten op uitcrlijk 8 Sep tember des namiddags 12 uur. Indien het aantal inschrijvingen voor de verschillende tonnagegroepen het aantal der door de betrokken fabriek aangevraagde sche pen in die groepen overtreft, zal voor deze groepen worden geloot. Voor de z.g. negotie-pulp kan geen goed keuring voor campagne-vervoer Worden afge- geven, terwijl aan schippers dan alleen een verklaring voor rfet vervoer van eigen goede ren, waaronder pulp, zal worden gegeven, in dien een zulver koopcontract kan worden overgelegd, hetgeen ter beoordeeling is van de betrokken Bevrachtingscommissie. Uiterlijk 14 September zullen de namen der schippers bekend zijn, die aan de bieteneam- pagne kunnen deelnemen. STEUNVERLEENING AAN WERjKLOOZEN Invloed van de ontworpen regeling der Rijks- bijdrage in de gemeentelijke kosten voor 1935 van steunverleening aan werkloozen voor de gemeente Ter Neuzen. In zijn circulaire van 28 Juli 1934 doet de Minister van Binnenl. Zaken mede namens zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en Fi- nancien, mededeeling van de planen welke bij de regeering bestaan, inzake het verleenen van bijdragen aan de gemeenten in hare uit- gaven voor steun aan werkloozen. Daartoe zal een Werkloosheiids-subsidiefonds, worden ingesteld. De inkomsten van dit fonds zullen bestaan uit a. een storting uit 's Rijks kas van 46 millioen gulden; b. de optorengst van 25 opcenten op de gemeente fondsfoelasting; c. de opbrenigst van 10 opcenten op de ver- mogensbelasting; d. de opbrengst van 75 op centen op de Personeele belasting en e. 40 van de hoofdsom der grondlbelasting. De bijdragen aan de gemeenten zullen wor den verleend volgens een bij de circulaire ge- voegde schaal. Uit billijkheidsoogpunt is er voor een ge- lijke verdeeling der kosten van werkloozen- verzorging, die blijkens de toelichting aan de njeuwe regeling ten grondslag ligt, veel te zeggen, aangezien thans vele gemeenten zwaar worden gedrukt en anidere van die zorg tot hiertoe weinig te lijden hebben gehad. Bij verschillende berekeningen die wij reeds in de pers aantroffen voor bepaalde gemeen ten, trof het ons evenwel, dat die alle tot ge- volg hadden nog zwaardere lasten voor de be- lastingplichtigen dier gemeenten. Wij waren ook belangstellend naar de uit- komsten voor onze gemeente, die ook reeds vele jaren den zwaren druk van de zorg voor werkloozen ondervindt, en hebben daamaar geinformeerd. Op ons verzoek, werden ons de volgende gegevenis verstrekt: De gemeentebesturen moeten er rekening mee houden, dat zij bij vaststelling dezer regeling niet meer mogen heffen dan 75 op centen op de gemeentefondsibelasting (in plaats van 100); 40 opcenten op de ver- mogensbelasting (in plaats van 50). Uit de personeele belasting zullen de ge meenten aan hoofdsom en opcenten geen hoo ger bedrag mogen heffen dan overeenstemt met 225 ten honiderd van de hoofdsom der personeele belasting volgens het tarief der wet op de personeele belasting. Verder zullen de gemeenten voortaan 35 van de hoofdsom der gronidibelasting ontvan- gen (in plaats van 75 Aan de hand van een bij het bedoelde mindsterieele rondschrijven gevoegde schaal, wordt berekend, dat de gemeente Ter Neuzen uit het werklocxzenfonds over 1935 jal ontvan- gen 70 van het bedrag der uitkeeringen. De hoogere uitkeering in de werkloozen- steun kan in verband hiermede worden ge steld op, afgerond f 26.000. Daartegenover staat dat de gemeente aan inkomsten zal derven: 10 opcenten v e rm og ens b elasting waarvart 85/100 ten laste der toegrooting 1935 f 360 40 hoofdsom grondbelasting 11240 85 personeele belasting 28000 25 opcenten op de gemeente fondsibe- lasting, waarvan 2/s ten laste der begrooting 1935 ,,10500 Totaal Totaal nadeelig versohil f 24100. 50100 geiwoon meisje; dat zijn alle artisten". ,,Enfin je moet het zelf weten", bromde Guy onbevreddgd terwijl Tony de kamer ver- liet. Precies kwart over tienen stopt zijn auto voor de woning van Molly. Tony keek op zijn horloge en aangezien hij het nog te vroeg vond, om haar te bezoeken, reed hij door naar het R.A.C.-gebouw, om te zien, of er nog Ibrieven voor hem waren gekomen. Het groot- ste gedeelte der postzendimg, was prijscou- ranten van auto's en sportartikelen, welke onmiddellijk in de papiermanid van den por- tier terecht kwamen. Slechts tiwee envelop- pen waren gesloten en bevatten rekeningen van leveranciers. Na deze bij zich gestoken te hebben, stapte hij weer in zijn auto en reed verder. Toen hij den hoek van Pall Mall omisloeg, zag hij plotseldng de onlberispelijk gekeede gestalte van zijn neef Henry hem op het trottoir tegemoet komen. Het was te laat om hem te negeeren; dus ofcderwierp hij zich gelaten aan het nioodlot en stopte. Met een nieuiwsgierigen, verrasten blik, groette Henry hem. ,,Het gebeurt niet dikwijls, dat men jou zoo vroeg op straat ziet", verklaarde hij. „In het vervolg zal dat wel regel worden", zei Tony. ,,Ik hab mijn levensiwijze veran- derd. Ik heb bevonden, dat alle voomame staatslieden vroeg opstonden". ,,Het doet mij genoegen dit te hooren", zei Henry hartelijk. „Ik heb altijd wel gedacht. dat wanneer jij in de politiek ging, je ver- anderen zoudt als een blad aan een boom". Er volgde een korte pauze. „Heb je dat witboek over het grensver- ischil in Patagonie ontvangen?" informeerde zijn neef. Tony knikte. „Ja", zei hij. ,,Ik heb geen tijd gehad, can het geheel door te werken, maar het komt mij bizonder belangwekkend voor. 't Is mooi gedrukt ook". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5