ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN He daar, is dat vacantie No. 9183 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934 Binnenland Feuilleton Buiteniand Als zoo'n ellendige migraine Uw kos- telijken vacanliedag bederft, dan zal zoo'n "Akkerlje" U daarvan afhelpen en maken dat U zich prellig voelt! Ideale pijnstillers ensmaakloos,. "AKKER TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 Cl. (omzeibelasting inbegrepen)„ de locomotieven ontspoorden. lOgenblikken was de plek des et wegloopen der benzine een ruit kort achter elkaar de benzinetanks te vememen n op een afstand van 40 TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binneo Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post abonnementen voor bet buiteniand aileen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERT ENTIeNVan 1 tot 4 regeis 0,80 Voor eiken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regeis 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV'OND. BETALINGSVERKEER MET DIITSOHLAND. De Regeeringspersdienst meldt: Dinsdagmiddag beeft te Berlijn plaats ge- vonden een nota-wisseling tusscben de Neder landsche en de Duitsche regeering met be- trekking tot hot betalingsverkeer. Als gevolg ran deze notawisseling wordt van Duitsche zifde per 1 Sept. 1934 opgezegd de Nederland- sch-Duitsche deviezenregeling van 31 Dec. 1932, zooals deze op 5 Juni 1934 is gewijzigd. Overeen gekomen werd, dait van 15 Aug tot 31 Aug. kracbtens een door de Nederland- sche en Duitsche regeeringen getroffen over- gangsmaatregel op de ingevolge bedoelde deviezenregeling geopende bijzondere reke- ninig (Sonderkonto) van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in totaal nog M. 15 mill, kan worden gestort. De bedragen, die tot 31 Aug. op bet genoeande Sonterkonto zijn of alanog zullen worden gestort, worden door de Nederlandsche Bank voor zoover mogelijk op de gebruikelijke wijze gerealiseerd in de volg- orde, waarin de betreffende creditopgaven van de Rijksbank bij haar binnengekomen zijn of binnem komen. Het netto-provenu van de tot 31 Aug. ge- storte of nog te storten bedragen zal door de Nederlandsche Bank aan de Nederlandsche importeurs in guldens worden uitgekeerd op dezelfde wijze als zulks tot dusver is gesehied. Voor het geval blijken moebt, dat sinds het van kracht worden van het op 5 Juni ra34 te Berlijn onderteekende Zusatzprotocol bij bet protocol van 31 Dec. 1932 door de Duitsche Deviesenbewirtschaftsstellen abusievelijk stor- tingen op het Sonderkonto van de Nederland sche Bank zijn toegestaan, welke geweigerd hadden behooren te worden, zullen de betref fende bedragen, voor zoover zrj door de Nederlandsche Bank nog niet zijn gerealiseerd, terugvergoed en weder ter beschikking vdn de storters gesteld worden. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering zullen zoo spoedig mogelijk onder- handelingen worden gevoerd over een nieuwe regeling van het betalingsverkeer tusschen de beicc landen. Voor het geval zoodanige rege ling op 1 Sept. 1934 nog niet van kracht zou kunnen worden, zullen de beide regeeringen zich tijdig verstaan over een verdere over- gangsregeling. In afwachting van het in wer- king treden van een nieuwe regeling wordt aan de Nederlandsche importeurs van Duit sche goederen in het belang van een zoo goed mogelijke realiseering van de kraehtens de Nederlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 Dec. 1932 op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank gestorte bedragen dringend verzooht voor.alle betalin- gen, die zij aan Duitsche leveranciers te doen hebhen ter voldoening van goederen, welke v66r 15 Aug. 1934 in Nederland zijn ingevoerd, uitsluitend marken te bezigen, die ingevolge genoemde deviezenregeling door de Neder landsche Bank worden verkocht. Deze mar- ken (Bankmarken) zijn door bemiddeling van de particuliere banken en bankiers dagelijks bij de Nederlandsche Bank te verkrijgen tegen een prijs, die iets beneden den koers van den dag voor z.g. vrije rijksmarken ligt. Dinsdagavond is mede in verband met het bovenstaande in de „Staatscourant" een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij met in- gang van 15 dezer het Duitsche Rijk zal wor den aangewezen als land in den zin van art. 2 van het Besluit van den 5 Juli 1933 tot vast- stelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 2 van de z.g. Clea- ringwet, terwijl alle uit Duitschland in Neder land ingevoerde goederen bij hetzelfde Konink lijk Besluit zullen worden aangewezen als goe deren, welke in guldens bij de Nederlandsche Bank moeten worden betaald. Zooals uit dit K. B. tolijkt, geldt deze bepa- ling aileen voor de goederen, welke van 15 Aug. a.s. af uit Duitschland worden ingevoerd. Deze regeling werd getroffen in het bijzon- der om een spoedige liquidatie van het Son derkonto, hierboven bedoeld, te vergemakke- lijken. De guldensbedragen, die op deze wijze en tot nader orde bij de Nederlandsche Bank 43) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) Het was precies kwart voor een van den volgenden dag, toen een auto stopte voor het huis van lady Jocelvn. Tony en Isabel stap- ten er uit en met een zeker air van voldoe ning, keek de eerste in het ronid naar de zoo goed als verlaten omgeving. ,,Ik geloof", dat wij hen aardig om den tudn geleid hebben, Isabel", sprak hij, De voorideur van het huis ging open en tiwee nette dienstmeisjes van lady Jocelyn, die blijkbaar op den uitkijk hadden gestaan, kwamen naar de auto. Tony hielp hen, de bagage er uit halen, waama hij en Isabel door een der meisjes de trap werden opgeleid en in de huiskamer gelaten, waar lady Jocelyn hun komst afwachtte. ,,Daar ben ik nu met Isabel, tante Fanny", zei hij. Lady Jocelyn bekeek de ,,koningiin", van Livadia met vrienidelgke welwillendheid. „Lief kind", sprak zij, „wat zie je er goed uit. Kom bij mij zitten". Met een gelukkig glimlachje zette Isa.be" zich op de sofa naast haar gastvrouw neder zullen worden gestort, zullen gebruikt worden voor den aankoop van Bankmarken, waar- door het in den laatsten tijd sterk oploopende saldo bij de Rijksbank eveneens kan worden gereduceerd. Van dezen maatregel werd ken- nis gegeven aan de Duitsche regeering. Voor de verdere uitvoeringsmaatregelen wordt verwezen naar andere berichten, die ten spoedigste zullen volgen. Tijdens de besprekingen, Welke sinds 3 Aug. j.l. te Berlijn plaats vonden, bleek, dat het noodzakelijk geworden was maatregelen te treffen, ten einde de Nederlandsche belangen bij het betalingsverkeer met Duitschland te Waarborgen. Het bleek niet mogelijk te zijn op korten termijn de vele moeilijkheden, welke gerezen waren, tot een definitieve oplossing te brengen, temeer daar ook nog in de laatste dagen het niet gerealiseerde saldo van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in be- denkelijke mate is opgeloopen. Ingevolge bovenstaande is een ieder, die op of na 15 Augustus goederen, uit Duitschland afkomstig, in Nederland invoert, ingevolge het Koninklijk besluit van 5 Juli 1933 no. 70 ver- plicht, bij den invoer aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen de volgende docu menten over te leggen: 1. Een verklaring van dengene, die de goe deren ten invoer aangeeft opslag in entre pot daaronder begrepen vermeldende naam en woonplaats van den Leverancier (afzender) en van den ontbieder (geadresseerde) 2. een verklaring van den ontfbieder, hou- dende een verbintenis om hetgeen hij met be- trekking tot de ingevoerde goederen aan den leverancier verschuldigd is of mocht worden, af te dragen aan de Nederlandsche Bank zon- der zich op schuldvergelijking of andere kwij- ting te beroepen; 3. een door den leverancier onderteekende kopiefactuur of ander stuk, vermeldende het bedrag van zijn vordering, den vervaldatum of de vervaldata en verdere betalingscondities, of, zoo nog geen vordering is ontstaan, de om standigheden en voorwaarden, waaronder de levering plaats heeft. Kan het onder 3 bedoelde document niet Worden overgelegd, dan kan voorloopig worden volstaan met een verklaring van den ontbie der, welke dezelfde gegevens bevat. Het enkele feit, dat de betaling van den koopprijs aan den invoer is voorafgegaan, geeft geen vrijstelling van de overlegging en inzending van de vereischte documenten. De ontbieder zal' desverkiezende bij zijn verbinte nis, om het verschuldigde bij de Nederlandsche Bank te storten, kunnen vermelden, dat: en waarom hij meent, ter zake niets meer schul- dig te zijn of te zullen worden. Het bovenstaande is niet van toepassing op: a. met vrijdom van rechten ingevoerde diplomatieke of consulaire zendlngen en kan- selarijbenoodigdheden b. in het z.g. kleine grensverkeer voor de dagelijksche behoeften der grensbewoners in gevoerde, niet voor haifdel of bedrijf bestemde, goederen; c. als bagage ingevoerde goederen, voor zoo ver aannemelijk is, dat ten aanzien van deze goederen geen betalingsverplichtingen tegenover het in aanmerking komende land meer bestaan of alsnog zullen ontstaan; d. goederen, zooals in intemationaal ver- keer gebezigde vervoermiddelen met toebehoo- ren, monsters zonder handelswaarde of ten weder uitvoer bestemd, retourzendingen, ver- huisboedels, erfgoed, huwelijksgoed, met vrij dom van rechten ingevoerde producten van of benoodigdheden voor grenslanderijen en der- gelijke goederen. !De voor de ingevoerde goederen verschuldig de koopsom of, indien de goederen bij den in voer nog niet verkocht zijn, de uit den eer- sten verkoop in Nederland verschuldigde koop som moet worden overgemaakt aan de Neder landsche Bank. Dit kan geschieden op dp ge- wone wijzen: overschrijving door middel van bank- of postrekening, storting in contanten enz. Hierdoor is de Nederlandsche debiteur rechtens van zijn betalingsverplichting bevrijd. Het op andere wijze vereffenen of doen te niet gaan van vorderingen, waarop deze rege ling van toepassing is, wordt als misdrijf ge- straft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 terwijl Tony op het haardkleedje tegenover hen ging staan. ,Zij is een verbeterde editde van Molly Monk", zei hij met een tevreden glimlachje ,,en Molly wordt een der mooiste meisjes van Londen genoemd". „Ik kon wel denken, dat je knap zou zijn", zei lady Jocelyn en vatte de hand van het meisje. „Je vader was een buitengewoon knappe man. Ik herinner mij zijn portretten nog, welke men in Portriga gewoonlijk overa! ophing, als er een beweging tegen den vader van Pedro op touw werd gezet". Zij wendde zich nu tot Tony. ,,Ik dank den hemel, dat je haar vedlig hebt hier gebracht. Ik heb den halven nacht wakker gelegen, uit vrees dat ze jelui halzen hadden afgesneden". Tony lachte. ,,Zoo erg was het niet", zei hij, ,,'t was aileen maar mijn lip, doch Isabel heeft de wond uitstekend verzorgd". Lady Jocelyn zette haar hoornen bril op en keek hem strak aan. „Maar. beste Tony", zei ze, „nu ik je goed/ bekijk, zie ik, dat je gewond bent. Ik had het zoo druk met naar Isabel te kijken, dat het mij niet is opgevallen". ,,'t Is van geen beteekenis", zei Tony. „Mijn schoonheiid zal wel weer terugkeeren". Hij keek op de penidule en trok toen een gemak- kelijken stoel naar zich toe. „Als u wilt, za! ik u de heele geschiedenis vertellen, tante Fanny. Het kan nog best voor de lunch en ik krijg altijid een heerlijken eetlust als ik over mij zelf praat". Lady Jocelyn knikte. „Regin maar Tony", zei ze aanmoedigend. Zooals hij het vertelde en beschreef, hier in die deftige omgeving, met Chestersquare als achtergrcnid, maakte het nachtelijk avontuur. maanden of geldboete van ten hoogste f 10.000. De verplichting tot storting is onafhankelijk van het feit of bovenbedoelde documenten al dan niet zijn overgelegd. Niet-overlegging van de documenten Wordt eveneens als misdrijf ge- straft. Tegelijk met de overmaking aan de Neder landsche Bank moeten aan het Nederlandsch Clearinginstituut gegevens worden medege- deeld onder gebruikmaking van het daarvoor voorgeschreven formulier. Exemplaren van het formulier zullen van Vrijdag 17 dezer bij de kantoren van de Neder landsche Bank en de groote bankinstellingen alsmede bij het Nederlandsch Clearinginstituut te 's-Gravenhage verkrijgbaar zijn. DE OPBRENGST DER CRISISPOSTZEGELS Van de Crisispostzegels, welke tot en met Juli op de postkantoren verkrijgbaar waren, werden verkocht 685,827 postzegels van de frankeerwaarde van 5 cent (verkoopprrjs 9 cent) en 829,387 van de frankeerwaarde van 6 cent (verkoopprijs 11 cent). De netto-opbrengst bbven de frankeerwaar de bedroeg ruim 61.900. DE PAPEGAAIENZIEKTE. In verband met het feit, dat in den laatsten tijd wederom emstige gevallen van besmet- ting van den mensch door zieke of gestorven parkieten of aanverwante papegaaiachtdge vogels (de z.g. Psittacosis) zijn voorgekomen, verzoekt de voorzitter van den gezondheids- raad het volgende mede te deelen: Zij ;die behoefte gevoelen papegaaien of parkieten thuis te verzorgen, niettegenstaan- de daar gevaar aan verbonden kan zijn, wor den er op attent gemaakt, dat zij daarbij de uiterste voorzichtigheid en <?ok groote zinde- lijkheid dienen in acht te nemen. Men rake bijv. de vogels zoo min mogelijk aan, ver- mijde elk onnoodig contact en houde ze nooit in een slaapvertrek. In geval van twijfel over het ziek zijn van een vogel, of als deze gestorven is over de oorzaak van den dood, in een woord bij ieder verdacht verschjjnsel, raadplege men een die- renarts. In afwachting bedenke men, dat ook de afvalproducten van ieder ziek of gestorven dier, zelfs uitgevallen veeren, de besmetting kunnen overibrengen. -len legale zich vender omtrent hetgeen te doen vait geheel naar de voorschriften van den dierenarts, die de noo- dige voorlichting zal geven. Daar de oorspronkelijke bron van besmet ting in de kiweekerijen of in de verkoopplaat- sen van parkieten te vinden zou kunnen zijn heeft de directie van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht reeds parkietenkweekerijen en vogelhandelaars bezocht om een onderzoek in te stellen naar de hygdenische verhoudingen, waarin inzonderheid papegaaien en parkieten worden gehouden en wel te Tilburg, bet voor- naamste en vrij.wel eenig centrum, waar be doelde kweekerij op groote sohaal wordt be- oefend. In het algemeen werden de toestanden op hygienisch gebied bevredigend gevonden; nietitsmin werden verschillende wenken ter bevordering van den gezondheiidstoestand der vogels verstrekt. NED. AKKERBOUWCENTRAEE. De Nederl. Akkerbouwcentrale brengt ter kends van belanghebbenden, dat met Ingang van 20 Augustus a.s. alle handelaren in aard- appelen, die tot dusver erkend waren door de Nederlandsche Aardappelcentrale, erkend moeten zijn door db Nederlandsche Akker bouwcentrale. Dezer dagen werd aan het meerendeel der reeks erkende aardappelhan- delaren een aanvraagformulier toegezoniden, na teruigzending waarvan door den betrok- kerte een erkenningsbewijs door de Neder landsche Akkerbouwcentrale wordt toegezon- den. Allen die tot heden nog geen dergelijk for mulier ontvingen, moeten zulk een formulier ten spoedigste schriftelijk aanvragen onder opzeniding van de thans in hun bezit zijnde kaart der Nederlandsche Aardappeleentrale en met vermelding van het tegenwoordige dat zich in Latimer Lane had afgespeeld een gewelddgen indruk. Hij was juist aan het einde, toen de deur geopend werd en het meisje mededeelde, dat de lunch gereed was. Lady Jocelyn stond van de sofa op. Laat ons opstappen en iets gaan eten", zei ze. ,,Ik gevoel werkelijk behoefte aan lets verster- kends. Je g-ezelschap heeft altijd iets op- wekkends, Tony, maar sedert je candidaat voor het Lagerhuis bent, vind ik het beslist ovenweldigend" Zij gaf Isabel een arm en te zamen gingen zij naar de eetkamer, waar een heerlijke lunch was opgediend. Nad4t zij zich bediend hadden en het dienst- meisje was weggezonden, wendde Lady Joce lyn zich tot Tony: rfJe kunt nu je verhaal vervolgen", sprak zij. ,,Ik gevoel mij nu sterker". ,,Ik geloof niet, dat er veel meer te zeggen valt", zei Tony. ,,Ik heb het al aan Guy ver- teld, doch hij deed erg onsympathiek. Hij zei, dat het mijn verdienide loon was, omdat ik Isabel medegenomen had naar het Empire- theater en dat het aileen aan de zegen van den hemel te danken was, dat wij niet ver- moord waren". ,,Ben je er zeker van, dat je op je rit hier- heen niiet geivolgd bent?" vroeg lady Jocelyn. „Ik denk het niet", zei Tony. ,,Waarschijn- lrjk hebben zij ons zien wegrijden, maar ik heb •een omweg gemaakt door Bamet en Hertford, voor wij hiefheen kwamen. Wij hebben nie- mand gezien die ons volgde, nietwaar Isabel?" Isabel schudide met haar hoofd. ,,Ik geloof niet, dat Da Freitas het zal geprobeerd heb ben, als hij Tony heeft zien rijden. Hij waagt zich nooit aan onmogelijkheden". adres: Ned. Akkerbouwcentrale, afdeeling aardappelen, Kazemestraat 3, Den Haag. De betrokkene ontvangt tegelijkertijd met zijn oude kaart een erkenningsbewijs der Ned. Akkerbouwcentrale. Dit bewijs vormt te- zamen met de oude kaart de erkenming als handelaar in aardappelen. Ten bewijze dat men erkend is en ter ver- krijging van certificaten, moeten steeds de beide stukken worden overgelegd. WEER EEN SOHANDAAL IN FRANKRIJK. Te Vitry le Francois is een groot financieel schandaal ontdekt waar in een groote land- bouiw- en industrie-ondememing is betrokken. De ondememing, welke zich voomamelijk* be-, last met den in- en verkoop van graan, heeft plotseling haar betalingen moeten staken. Het passief zou 15 miliioen francs bedragen. Tal van credietinstellingen en handelaars zijn voor millioenen benadeeld. BIRD UITGEFUT MAAR IN GOEDE STEMMING GEVONDEN. Uiit Washington wordt gemeld: Admiraal Byrd, die op zijn voorpost op een afstand van 200 K.M. van de basis van zijn Zuidpool-expe- ditie, het kamp in Klein-America, geheel was geisoleerd, is Maandag eindelijk door de red- dingsexpeditie, die hem zou afbalen, bereikt. Admiraal Byrd was vermagerd en gedeeltelrjk uitgeput, dooh verkeerde in goede stemming. De expeditie, die onder leiding stond van dr. Thomas Poulter, was op 8 Augustus uit Klein-America vertrokken. Twee vorige red- dingsexpedities moesten allebei voortijdig terugkeeren. GERST IN PLAATS VAN RIJST. De Duitschers moeten meer Duitsche gerst eten inplaats van rijst, schrijft de Volkische Beobachter. Gerst, aldus het blad, bevat dezelfde voedingSwaarde als rijst en het is goedkooper omdat het in Duitschland zelf ver- bouwd wordt. Bovendien zou de schatkist hierdoor geholpen worden, daar men dan geen buitenlandsche rijst meer behoefde te impor- tceren. Het blad verwacht dat de regeering binnenkort een dergelijken maatregel zal af- kondigen. LEGITIMISTISCHE ASPECTEN. Het is nog maar weinige dagen geleden schrijft de N. R. Crt. dat wij hier geschre- ven hebben over het stijgen en de daarop vol gende inzinking van de kansen van herstel der 'Habsburgers in Oostenrijk, voorzoover die blijken uit de internationale discussie van het onderwerp. Den doorslag had toen gegeven een duidelijk woord van Mussolini, waarin de Duee zich tegen de restauratie te Weenen uit- sprak tenminste voor den eersten tijd. Want Mussolini's vonnis is zeker geveld op grond van opportunistische overtwegingen. Een herstel der Habsburgers zou de wereld op dit oogenblik blootstellen aan nieuwe span- ningen in Middel-Europa, waarmede niemand gediend is. Het is zeer wel mogelijk, dat de Duce, onder veranderde omstandigheden, zijn oordeel ook zou veranderen. Hij verkondigde allicht niet een principieele opvatting, die voor Italie onder alle omstandigheden en voor alle tijden, zou moeten gelden. De restauratie der Habsburgers moet voor Rome ook haar aan- trekkelijke kanten hebben. Daar hebben wij vroeger al op gewezen. Restauratles zijn moeilijk geworden in onze tijd." Wij kennen reeds dynastlen, waarin de eene pretendent den andere opvolgt, zooals elders vorsten dat doen. Wij zien republieken, dooif lange perioden van overwegend monar- chisine heen, hun bestaan voortzetten. Het tegeniwoordig krachtig republikeinsche Frank- rijk is daarvan nog lang na 1870 een kras voorbeeld geweest. Elders zien wij de monar- chisten, in het bewind, gaame bereid hun be- ginselen vooralsnog, terwille van de opportu- niteit, aileen principieele beteekenis toe te kennen. Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Griekenland en ook Portugal zijn daarvan Lady Jocelyn laohte. ,,Liefje", sprak zij zacht, „als je voor een echte koningin wilt aangezien worden, moet je niet schertsen. Schertsen is uit de mode geraakt onder Karel den Tweeden". Zij wendde zich nu wederom tot Tony. „Heb je al iets van je kapiteln gehoord Tony knikte. „Ik heb vanmorgen een tele gram ontrvangen. Hij zegt dat de „Betty" na Donderdag gereed ligt, om zee te kiezen". ,Dat is prachtig", merkte lady Jocelyn op. „Ik moet nog wat inkoopen doen, maar dat zal niet veel tijd kosten". „Ik vind het toch zoo lief van u, dat u met ons medegaat", zei Isabel eenvoudig. ,,Lief kind", zei lady Jocelyn, „er steekt ook wel een beetje zelfzucht van mijn kant in, om jelui te chaperonneeren, want ik ben do! op een zeereis; vooral met zulk gezelschap". Terwijl zij op het electrische knopje drukte, zei ze: „Wat ik zeggen wil, Tony, gaat Guy ook mee en ben je al besloten, waar je ons heen brengt?" „Guy gaat vast en zeker mede. Hij is van morgen aan het winkelen gegaan. Hij wilde beslist een patent-redldingsvest koopen". Hij schonk zich een glas Rijnwijn in. „Ik had gedacht, naar Buenos-Ayres te gaan, tante Fanny. Het is juist het goede seizoen". ,,Ik heb er niets tegen", zei lady Jocelyn. ,,Ik weet er niet veel meer van, dan dat je het verkeerd uitspreekt". ,,'t Is er, geloof ik, erg mooi", zei Tony'. „A1 onze beste racepaarden gaan er heen". ,,En wanneer denk je uit te varen?" vrocg zij. .Wanneer u verkiest", zei Tony edei- moedig. Lady Jocelyn dacht eenige oogenblikken Ingez. Med. voorbeelden. Staatsgrepen en revoluties schep- pen nu eenmaal, met de kracht van het vol- dongen feit, toestanden die slechts op dezelfde wijze weer schijnen te kunnen "worden veran- derd. En staatsgreep of revolutie liggen heel vaak niet in den aard van den constitutioneel- gezinden monarchist. Het voorbeeld van Duitschland leert ons, dat hij, als zijn monar- chisme van het autocratische soort is, daar voor andere oplossingen kan vinden. Voor Oostenrijk lijkt het ,,voldongen feit" geen aanbevelenswaardig middel meer, al hlfeft de ,,heroieke methode" ook daar haar aanhangers. Schrober en de Duitsche minis ter Curtius hebben het daarmede geprobeerd, toen zij een Duitsch-Oostenrijksch tolverbond sloten, dat een eersten stap op den weg naar den Groot-Duitschen iPAnschlus" zou zijn. Die stap moest echter Weer, op grond van het een- stemming protest der groote mogendheden, worden teruggenomen. Schroder was onge- twijfel op zijn manier een stoutmoedige man. en stellig had hij grooter effect van zijn daad verwacht. Zij was tot mislukking gedoemd, aileen al omdat Oostenrijk daarvoor de finan- cieele onafhankelijkheid ontbrak. De methode bleek niet te deugen. Of had zij, bij hog grooter stoutmoedigheid te Berlijn en te Weenen, meer kunnen opleveren? Als men dit nu Hitler vroeg, die toch altijd het gebrek aan moed van het Duitschland van Weimar sterk gecritiseerd heeft, zou hij niet anders dan ontkennend kunnen antwoorden, na zijn ervaringen van 25 Juli. Met behulp van Duitschland is de poging tot staatsgreep van 25 Juli voorhereid maar nergens kan thans j de dankbaarheid voor het feit dat zij mislukt is, grooter wezen dan juist te Berlijn. Men heeft daar werkelijk een oogenblik in een af- grond gestaard. Het was nog maar Italie ai leen, dat dreigend de vuist ophief. Anderen zouden zeker zijn gevolgd. De schrik, waar mede Hitler zoo bruusk Duitschland van den rand van dien afgrond wegtrok, was volkomen begrijpelijk. Als nu dfe aanslag eens was ge- lukt? Nog duidelijker en daardoor compro- mittanter tafereelen, nog pijnlijker terugtocht waren dan onvermijdelijk geweest. Met de heroieke methode gaat het niet in Oostenrijk. De voorstanders daarvan hebben zich mis- rekend. Misschien hebben zij gedacht zich, in geval van een dergeiijke ondememing te kunnen staande houden, door tegenovergestel- den druk uit Italie en uit de landen der Kleine Entente. Zij hebben zich kunnen spiegelen aan de ervaringen der nazi's onder hun landgenoo- ten. En de verklaring over de restauratie van Mussolini moest de laatste rest van het geloof in hun methode voorloopig tenminste bij, hen uitroeien. Oostenrijk is in geen enkei op- na. „Binnen een week kan ik reisvaardig zjjii: wij moeten niet langer hier blijven, dan noo- dig is, \anders onbdekt Da Freitas, waar je Isabel verborgen hebt". ,,Laten wij het dan op vandaag over acht dagen vaststellen", zei Tony. ,,Ik zal kapitein Simmons een telegram zenden, dat hij zich gereed moet houden en dan gaan wij gezamen- lijk in den grooten Rolls-auto zonder opont- houd naar Southampton". „En inmididels", verklaarde lady Jocelyn, ,,ben ik van oordeel, dat het 't verstandigste is, dat jij hier niet meer komt, Tony. Zonder twijfel zullen zij jou scherp in het oog houden en ondanks al je vooraorgen je gangen na- gaan. Ik ben niet zenuiwachtig of bang, maar ik vind het niet noodig, dat Isabel hier op de vloermat de menschen neerschiet. Al was het aileen maar, om de meiden niet te doen schrikken". „Ik geloof, dat u gelijk heeft, tante Fanny", zei Tony een weinig teleurgesteid. ,,r.i ben aan het gezelschap van Isabel gewend ge raakt en ik breng slech ts ongaarne ve ran ds- ringen in mijn gewoonten". ,,Het zal heel goed voor je zijn", antwoordde lady Jocelyn beslist. ,,Je bent zoo verwend door al je wensohen onmidldellijk vervuld te zien, dat je leven veel te eentonig wordt". Zij wendide zich tot Isabel. „Je kunt hem toch altijid per telefoon spreken", als het gezel schap van een oude vrouw je verveelt" Isabel glunlachte. „Als het daaraan ligt, geloof ik niet, dat de telefocn dikwijls ge bruikt zal worden". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1