Predikbeurten Gemengde Berichten EEN KOE VOOR SCHO UWBURGKA ARTEN Er is ginplaats veur onbeleefdheid in "n samenleving, waant ze gaat er aan kapot, zoo as de plant gin vrucht draagt as er den bloesemknop uitgerukt wordt. D'n beeldeneer, die afgesloten is van den pasmunt, van de weerdestukkem, mot weer terugkomen daarop. Alleen 't metaalgehalte, de ,zakelijklieid" bepaalt de werde nie! "Nen mensch is ginnen hond, die z'n eigen verzadigen kan aan 'n kluif, gesmeten op 't straativuil, ondaanks die kluif voldoen de vita min en-zus-en-zoo bezit, om den honger te stil- len en 't lichaam veur enkele uren te helpen in z'n bestaan. Geestelijk eten we teugeswoorig, lijk zo'nen bond, ons getal vitaminen tusschen de tram- rails uit. En met 'n mooi, kort woord noemen we deus manier van dineeren: ,,zakelijkhe,id" en „modernen geest". De eohte beschaving in de weareld is altij gebrocht deur edele geesten, die te goeid wa- reti om tusschen de straatsteenen te leven. De eohte beschaving is nooit gebrocht deur de platte geldverdieners, die gin behoefte aan sdhoonheid en wijsbeid hadden. De echte beschaving straalt wel van de muren van musea; nie van overschotten van oorlogen, waaraanzoo ddk verdiend wier! Xk wou gezeed hebben g'ad: d'n Herfst, d'n Winter komt al weer stillekes aan deur den prachtigen zomerdag. Alles gaat weer terug in d'eerde straks, om 66nmaal alweer schooner op te komen, op te groeien, op te bloeien, tot welzijn van 't menschdom. Of da menschdom 't geren heeft, of niet, 't gaat zijnen Goddelijken gaank, waar aan gin ontkomen is. 'k Was deuze week wa zwaar op de haand, maar as ge in deuzen tijd zoo 's avonds oew pepke smoort, onder oewen ruischenden noten- leer. waaruit d'n Herfst te druppen begint, dan zeilen oew gedaohten wat hooger van de iweareld af en dan ziet ge alles wa beter in z'n formaat. En dan... dan wondt d'n mensch vanzelfs efkens seerjeuzer, hoe dichter z'n gedachten op den smoor van 't pepke naar de sterrekes gaan, die al beter en beter te zlen zijn. deur den dunneren notenlS^r, waaraan ik veul vrucht heb hangen van 't jaar. Maar nou schei ik er toch af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe ZONDAG 12 AUGUSTUS 1934. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLiUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HQEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams, ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u, Ds, G, van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE2 u, Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. P. van Strien, van Haarlemmermeer O.Z. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. F. A. den Boeft van Vlissingen. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. C. B. Bavinck 6.30 u., Ds. H. Torenbeek, van Ierseke, rede Jongelingsvereeniging. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Toren beek, van Ierseke. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. kweeken van inlandsche parkieten, welke bui- ten contact van ge'importeerde exemplaren worden gehouden. 1NBREKER ONDER HET BHD. Woensdagmorgen ontmoetten twee agenten van politie t#'s Hertogenbosch den 31jarigen v. R., die van verscheidene inbraken ver- dacht wordt. Hem volgende zagen zij hem op den Mayweg over een tuinmuur klimmen. Het huis werd door de politie omsingeld en daar- na doorzocht. De bewoners waren afwezig. De indringer werd onder een bed verborgen gevonden. Hij is gearresteerd. HITTE EN DORST IN JAPAN. Tengevolge van de bittegolf dreigt in Ja pan tekort aan bier te ontstaan. De brouwe- rijen, die dag en nacht op voile kracht wer- ken, zijn niet in staat om aan de vraag te voldoen. Een der grootste brouwerijen te Osaka heeft reeds haar geheele reserve van 2 y2 millioen flesschen verkocht en nog voort- durend blijven de orders, in totaal van 300.000 flesschen per dag, binnenkomen. Deze hoeveel- heid is grooter dan de fabriek per dag kan produceeren. EEN BLADLUIZEM'LAAG. Men meldt uit Stockholm: Van de Westkust en uit Schonen komen de laatste dagen herhaaldelijk berichten over een bladluizenplaag,, waardoor vooral de velden met beetwortels en voederbieten geteisterd worden. Tengevolge van de langdurige droogte waren de oogstvooruitzichten al niet bijzonder gunstig en men vreest, dat de bladluizen er toe zullen bijdragen dat de resultaten nog minder zullen zijn dan kort geleden verwacht werd. Ook aan de peulvruchten brengen de bladluizen veel schade toe. Een der oudste entomologen van het landbouwproefstation te Akarp heeft verklaard, dat, voor zoover hij zich kan herinneren, de bladluizen nimmer in zoo grooten getale in Schonen voorgekomen zijn als dit jaar. Blijkbaar houdt hiermee de voornamelijk aan de Westkust en in Dene- marken gesignaleerde ,,invasie" van Lieven- heersbeestjes verband. Op enkele plaatsen zaten zij in centimeters-dikke lagen op wegen, schuttingen, muren en hekken en volgens een correspondent leek het alsof in de weiden plotseling tallooze roode bloemetjes ontloken waren, die bij nader onderzoek groepjes Lie- venheersbeestjes bleken te zijn. GROOT SMOKKELAAR UIT VENLO IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. iEen berucht Nederlandsch groot-smokke- laar, de 28jarige B., afkomstig uit Venlo, die reeds in verschillende Duitsche grensplaatsen zooals Keulen, Mainz, en Willemshaven we- gens smokkelen tot hooge gevangenisstraffen was veroordeeld, en onlangs na een sensatio- neele achtervolging door de Duitsche beamb- ten werd gearresteerd, heeft thans voor het Gezworenengerecht te Krefeld terecht ge- staan, meldt de Msb. B., die ondanks zijn lang voorarrest zijn moed en brutaliteit niet heeft verloren, be- gon zijn verdediging na het voorlezen van de acte van beschuldiging door den beambten, die hem gearresteerd hadden, heftige verwij- ten naar bet hoofd te gooien over hun hard- handig optreden. Overigens ontkende hij geen enkel misdrijf. Ruim 27 maal in de week werd door hem van Venlo uit, een smokkeltocht in het Duitsche grensdistrict ondemomen. De Duitsche grensplaats Huis was de verzamel- plaats der smokkelaars, waar de clandestien overgebrachte smokkelartikelen, zooals kof- fie, tabak, sigaretten, cacao, thee en sigaren aan de Duitsche afnemers Werden overgedra— gen. Bij iederen tocht vertegenwoordigde de smokkelwaar een waarde van ongeveer f 200. Op zekeren dag is B. ebhter in zijn gepant- serde smokkelauto ontdekt. Een verwoede achtervolging werd ingezet. B. was er bijna in geslaagd, met buit en wagen te ontkomen, toen op het laatste moment in de nabijheid van Krefeld een omsingeling door de auto's van de douane-beambten gelukte. B. tracbtte nog te voet te ontsnappen, nadat hij auto en smokkelwaar in den steek gelaten had. Door een kogel uit de karabijnen van de beambten getroffen, stortte hij echter neer. Hij werd ge arresteerd en naar het gevangenislazaret over- gebracht. Enkele dagen verkeerde hij in levensgevaar. Zijn taai gestel bracht hem er weer bovenop. Direct na de arrestatie van B. gelukte het de douane, ook de andere leden van de bende, waarvan B. leider was te ver- rassen en te arresteeren. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte tegen B. een totale gevangenisstraf van drie jaren. De overige bendeleden, werden veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. B. zag af van het recht, om hooger beroep aan te teekenen. PAPEGAAIENZIEKTE TE HENGELO. Naar de Tel. verneemt hebben zich den laatsten tijd te Hengelo eenige verdachte ziektegevallen voorgedaan, welke de verschijn- selen vertoonen van de gevreesde en besmet- telrjke papegaaienziekte. Het is bij onderzoek gebleken, dat drie personen van verschillen- den leeftijd hierdoor zijn aangetast. De patien- ten zijn inmiddels naar de barakken vervoerd en daar ge'isoleerd. De Utrechtsche correspondent van het blad heeft zich in verband hiermede gewend tot dr. G. D. Hemmes, den geneeskundigen in- specteur voor de Volksgezondheid voor Utrecht en Overijssel, die mededeelde, ter plaatse reeds een onderzoek te hebben inge- steld en met de gemeente-artsen een bespre- king te hebben gevoerd. Dr. Hemmes deelde voorts mede, dat in middels maatregelen ter bestrijding van het gevaiar voor uitbreiding zijn genomen. In verband met het voorkomen van de ziektegevallen, waarbij door de geneeskun digen aan het bestaan van papegaaienziekte wordt gedacht, wordt het publiek thans aan- geraden de uiterste reinheid te betrachten met het verzorgen van papegaaien, parkieten e.d. De kooien moeten dagelijks worden ge- reinigd, waarbij er zorg voor moet worden gedragen, dat de inhoud niet verstuift. Ook is het gewenscht, zich de eerste zes weken deze vogels niet aan te schaffen, noch ze te laten uitvliegen. Indien de vogels ziek zijn, zal men goed doen den dierenarts te raadplegen. De. houders van deze vogels zullen voorts goed doen de diertjes in quarantaine te doen. Voorts heeft de burgemeester den plaatselijken art- sen opdracht gegeven verdachte ziektegeval len aan het hoofd der gemeente bekend te maken. De parkietenhandel neemt een zeer groote vlucht, zeide ons dr. Hemmes en wellicht zou het st'ichten van vereenigingen van parkiet- houders hier nuttig werk kunnen verrichten. Van dergelijke vereenigingen zou bij de be strijding van de gevreesde ziekte gebruik kunnen gemaakt worden in dier voege, dat de vereenigingen eveneens bevorderen het HULPV.AARDIGHEID MET ON VERWACHT GEVOLG. Zondagmiddag had een meisje, dat fietste op den Rijksweg bij Muiden het ongeluk te vallen, waarbij zij haar pols brak. Een motor- rijder wilde spoedig een helper van het Roode Kruis waarschuwen. In zijn ijver om het meis je hulp te bieden, stak de motorrijder onver- wacht den weg over, waardoor hij bijna het slachtoffer van zijn hulpvaardigheid was ge- worden, want een groote personenauto, waar van de bestuurder op het onverwacht overste- ken van den motorrijder niet was voorbereid, was vlak bij, zoodat de bestuurder van den wagen zeer snel het stuur moest omgooien en daarbij krachtig remmen, om een ernstig on geluk te voorkomen. Maar deze snelle stuur- en remmanoeuvre had weer tengevolge, dat de auto van den weg raakte en met een vaartje de bermsloot inreed. Gelukkig liep geen der inzittenden eenig letsel op. Met behulp van een andere auto moest de Wagen uit de sloot gehaald worden. HET VERDRINKEN. De Umschau bevat een beschouwing van Dr. E. Sebr over den dood door verdrinken. Het woord verdrinken teekent het proces juister dan menige wetenscbappelijke theorie want secties hebben bewezen, dat de drenke- ling zich maag en darm voldnnkt en dat deze maagovervulling een groote rol bij het ver drinken speelt. Bij het verdrinken vullen de longen zich niet met water. Het verdrinken begint steeds met een ge- voel van zwakte, dat uit de verschillendste oorzaken kan voortkomen (overspanning, hon ger, enz.) Op het oogeablik van den angst ontstaat het streven, zich in veiligheid te brengen. Hij ademt nu diep en houdt de lucht vast. De longen komen tot berstens toe vol lucht en deze wordt in de bloedaderen geperst. Steeds meer verdwijnt de zuurstof uit deze lucht, die daardoor steeds rijker wordt aan koolizuur, de kooizuurvergiftiging treedt in, welke de bewusteloosheid veroorzaakt. Het wordt nu begrijpeiijk, waarom de longen van den verdronkene 3 of 4 liter meer lucht be- vatten dan die van andere lijken. Terwrjl nu de drenkeling zich de longen op- blaast, drinkt hij zich vol water in het maag- darmkanaal. De nieuwe inzichten bij het verdrinkings- proces, dat neerkomt op bloedvergiftiging en inwendige verbloeding wegens de geiweldige stuwing van vergiftigd bloed, schrijven de vol gende behandeling van den drenkeling voor: Allereerst is noodig de rechter hartshelft door een aderlating van de darm-aderen te ontlasten. Daardoor komt het niet alleen da- delijk de linker- maar ook de rechter-harts- helft op verhaal. In de tweede plaats is noo dig het aderenstelsel en de linker-hartskamer met goed bloed te vullen. Dat wordt bereikt door de kunstmatige ademhaling, maar vooral door infusie met een physiologische keuken- zoutoplossdng en inspuiting van prikkelende midldelen in de armader of direct in het hart. H§t is Henschen gelukt, het door aderlating verkregen bloed van een gestikt dier met zuur stof te verzadigen en daarna dadelijk in de halsslagader weer in te spuiten, waardoor het reeds opgegeven dier weer bliksemsnel in het leven terugkeerde. Onder de prikkelmiddelen neemt Coramine, dat in een hoeveelheid van 5 tot 10 cM. in de armader ook zonder ader lating ingespoten wordt, de eerste plaats in als typisch opwekkingsmiddel. Drenkelingen, die practisch dood waren en bij wie de kunst-. matige ademhalingsmiddelen zonder werking bleven, konden op deze manier gered worden. Coramine schijnt bijzonder op den binnen- wand van aderen en hart te werken en tot fuctioneeren aan te sporen. De ervaringen bij 1575 redidingen hebben geleerd, dat de be- wusteloos gezonkene tot 15 minuten het ge- mis van zuurstof kan uithouden en dus in het leven teruggeroepen kan worden. Men mag dus de hoop niet te gauw opgeven. Het nieuwe inzicht maakt ook den raadsei- achtigen dood na een overvioedigen maaltijd verklaarbaar. Bij de spijsvertering vullen de buikvaten zich sterk met bloed; de aanraking met koud water begunstigt de inwendige ver bloeding. Belangrijk is dat inwendige verbloe ding zeer snel bij watemetelroosaanleg in- treedt. Er zijn menschen, die bij aanraking met koud water een netelroosachtigen uitslag op de huid krijgen. Zij moeten nooit zwem- men. Ook vrouwen moeten kort voor de periode niet zwemmen en hetzelfde geldt voor menschen met een gat in het trommelvlies. Zinkenden moeten steeds om hulp roepen en niet met de armen wenken. Zij wenken den dood, want de opgestoken arm drukt bet lichaam dieper in het water. De schrijver eindigt met den wensch, dat op alle reddingsstations coramine in 10 c.M. am- pullen aanwezig moet zijn, daar het onmiddel- lijk hulp kan brengen, waar alle anidere midde- len te kort scbieten. DREIGBRIEVEN AAN V1JF MILLIONN AIRS Wederom trachten bandieten de niet ge- ringe som van 60.000 dollar van vijf multi- millionnairs uit Los Angelos te ontfutselen, door hen met ontvoering te bedreigen, zoo meldt de United Press. De oliemagnaat Do- heny, de theater-eigenaar Alexander Panta- ges, de bankier Monette, de bankier William Gettle, die in Mei op sensationeele wijze uit zijn tuin ontvoerd werd en de promotor van bokswedstrijden Dokle hebben alle vijf dreig- brieven ontvangen. Monette kreeg het bevel van de vier anderen de som van 60.000 dol lar in ontvangst te neraen en deze op een be- paalde plaats te deponeeren. De bandieten, die hun brieven onderteeken- den met „Het Trio", hebben den eisch gesteld, dat de verlangde som gelds in gebruikte bank- biljetten moet worden afgeleverd. Bovendien hebben zij hun slachtoffers gewaarschuwd zich niet met de politie in verbinding te stellen, ■wanneer zij zichzelf en hun gezinnen niet in gevaar willen brengen. De vijf millionnaiis hebben alien reeds stappen gedaan om zich te beschermen, hoewel zij verklaard hebben, niet bang te zijn voor de badreigingen van het gangstertrio. DRAAGSTER VAN DE HOPE-DIAMANT IN ENGELAND. De mooie, maar sinistere blauwe Hope- diamant, zoo groot als een duivenei, wier ge- schiedenis in de 17e eeuw verbonden was met moord, zelfmoord en financieele ondergang is thans in het bezit van de Amerikaansche mrs. Evelyn McLean, die Donderdag uit New York te Southampton arriveerde. De dame, die den Hope-diamant om den hals droeg, werd ge'interviewd door een ver- slaggever van dc M-^ii B^.n wicci zij verklaarde een aanbod van 50.000 pond ster ling voor den diamant te hebben afgeslagen. Xk heb den Hope-diamant al 25 jaren in mijn bezit, zei zij, en ondanks de noodlottige reputatie welke er aan vastzit en waarin zij verklaarde ook stellig te gelooven - heeft dc steen mij nooit ongeluk aangebracht. Een van haar vrienden, die den steen zes jaar geleden aanraakte, nam na een diner ver- gif in, hoewel niemand wist waarom. Een der passagiers, met wie mrs. McLean, reisde, had eveneens den diamant bewondercl en den steen daarbij in de band genomen. Hij werd spoedig daarna ziek. De Hope-diamant, welke 44% karaat weegt. wordt gezegd uit een Hindoetempel gestolen te zijn en de vloek van ongeluk of een ge- welddadigen dood met zicb mee te dragen. De diamant is o.a. in het bezit geweest van de Fransche koningin Marie Antoinette, die onider de guillotine stierf, van prinses de Lam- balle die te Parijs vermoord werd, van eer. Russischen prins Kanitovski, die hem cadeaii gaf aan een actrice. Hij schoot de actrice dood en werd eenige dagen later zelf door ter- roristen vermoord. Voorts was de diamant m het bezit geiweest van sultan Abdoel Hamid, die een zijner vrouwen doodde en zelf ont- troond werd en van mr. Habeb, die bij Singa pore verdronk. DE LUCHTDIENST IS TEGEN KINDERVLIEGERS. De Chineesche jeugd speelt in haar vrijen tijd graag met vliegers. Hierin zijn zij altijd zeer bedreven geweest. Sommige kinideren hebben enorme vliegers, die zij vaak 3000-- 5000 meter hoog oplaten. In vroeger jaren werden de vliegers in China gebruikt tot het vaststellen van de weerberiohten. Later, toen de moderne techniek ook in het verre Oosten haar intrede ging doen, veranderde dit. Na schooltijd ziet men vaak tientallen km- deren met vliegers naar de velden trekken. waar de wind met de vliegers speelt en ze hoog in de wolken doet vendwijnen. De Ohineesche regeering heeft evenwel, al thans in de nabijheid van het vliegvelid van Sjanghai een eind gemaakt aan dit kinder- vermaak. Niet zelden geibeurt het, dat een vliegertouw tusschen de propeller van een vliegtuig verward raakt en dit kan een nood- lottig gevoig hebben. Ook geldt thans voor de kinderen een bepaling, waarin hun wordt ver- tooden de vliegers hooger te doen stijgen dan tot een door de regeering bepaalde hoogte. Zware boeten zullen het gevoig zijn, indien de kinderen zich niet aan deze bepaling houden. AFGRIJSELIJK. Te West-Vleteren in Vlaanderen maaide een boer tezamen met zijn buurman een haver- veld, toen de machine plotseling het driejarig zoontje van den boer, dat op den akker speel- de en tusschen de halmen verborgen zat. aan- reed. Beide beentjes van het kind werden af- gesneden en korten tijd later overleed het aan de gevolgen in een ziekenhuis. BADERS DOOR hAgiELSTEENEN GEKWETST. In de nabij de stad Ezombathely gelegen strandbaden heeft zich een ongewone gebeur- tenis afgespeeld. De baden waren in verband met de hitte zeer druk bezocht. Plotseling viel een zeer zware hagel'bui neer. De duizenden badgasten kon den zich niet meer tijdig in veiligheid brengen en velen huiiner liepen door de groote hagel- korrels hevig bloedende wonden op. De geneeskundige dienst moest in allerijl worden gealarmeerd, om de vele emstig ge- kwetsten te verbinden. DRIE KINDEREN IN EEN GRINTGROE.VE GESTIKT. Te Holbak op Seeland zijn drie kinderen van tusschen 3 en 11 jaar bij het spelen in een grintgroeve gestikt. Plotseling kwam het grint in beweging en werden de kinderen be- dolven. Toen het ongeluk ontdekt was waren de kinderen reeds gestikt. EEN VERMAKELIJKE OPLIOHTERSTRUC. De Italiaansche kranten bevatten berichten omtrent een der vermakelijkste oplichters- trucs, Waardoor een rijke Amerikaansche in- dustrieel het slachtoffer van een oplichter is geworden. 'Het betreft een transactle op kunstgebied. De omstandigheden, waaronder deze zaak tot stand kWam en de wijze waarop de goedgeloovige Amerikaan bedrogen werd, zijn waard om vermeld te Worden. Friedrich Kopp, Duitscher van geboorte, woonde sinds 1925 te Rome, waar hij een ruim bestaan vond door kooplustige vreemdelingen naar de daarvoor in aanmerking komende winkels te begeleiden, voor welke prestatie hij een commissieloon van 10 ontving van het bedrag van iedere aankoop. De zaak zit nu zoo in elkaar. Kopp slen- terde in de hall van een groot Palace, toen een Amerikaan, die zich voorstelde onder den naam Gardener, een gesprek met hem begon en ten zeerste verheugd Was te hooren, dat de aangesprokene de Engelsche taai machtig was. Gardener vertelde o.a. dat hij nu al 14 dagen te Rome verbleef en zich tamelijk ver- veelde. Hij had Wel interessante dingen ge- zien, maar och... slechts de Trajanuszuil, die hij dien ochtend bezichtigd had, vermocht in meer dan bijzondere mate zijn enthousiasme te wekken; hij raakte hierover niet uitgepraat. Kopp kon met moeite een geeuw onderdruk- ken en glimlachte beleefd. „0, die zuil, ja, die behoort sinds van- morgen aan mij. Ik heb dat ding gekocht voor mijn landgoed in Normandie". De Ame rikaan schoof een eind dichterbij. ,,Die zuil! De echte Trajanuszuil? Hoe is dat mogelijk? Is deze werkelijk uw eigendom?" ,,Ja, dat zal ik vertellen", antwoordde Kopp. ,,Het stads- bestuur wil de verwaarloosde Wijk eindelijk vernieuwen. En voor dat deze zuil gesloopt wordt, heb ik ze gekocht. Vanochtend heb ik de zaak op bet stadbuis beklonken. Gardener liet den bezitter van de Trajanus zuil niet meer gaan. Hij bestelde een half dozijn malen verleidelijk uitziende dranken, inviteerde hem voor het diner en ging daarna nog met hem naar een wijnhuis. Nadat Gardener gedurende eenige tijd over koetjes en kalfjes gesproken had, ging hij eindelijk tot de aanval over. „Mijn waarde vriend", zoo sprak hij, ,,om nu op die Traja nuszuil terug te komen, die interesseert mij. Ik ben geneigd om die van u te koopen. Zegt u mij de prijs en ik sluit direct de koop." „Tja", antWoordde Kopp, „ik zou u dien wel willen verkoopen, maar dat kan ik in dit geval niet doen. U moet weten, al mtjn vrienden zijn er van op de hoogte, dat ik de Trajanuszuil gekocht heb en wanneer ik die zuil, die met groote moeite in mijn bezit ge- komen is, nu weer direct verkoop..." „Ik geef u de verzekering, dat ik discreet zal zijn", vervolgde de Amerikaan. Niemand zal het bemerken. De koop blijft op uw naam bestaan. Pas over een jaar zal ik in Amerika publiceeren, van welke schat ik de bezitter ben". Kopp gevoelde, dat nu het psychologische moment gekomen Was en noemde zijn prijs: 50.000 dollar. Gardener verbleekte eenigszins, doch haalde terstond zijn chequeboek voor den dag. De volgende morgen nam Kopp den Ameri kaan, die geen woord Italiaansch verstond, naar 50 verscliillende rijks- en gemeentekan- toren mede, vroeg, sprak, onderhandelde steeds inzake een acte van dverdracht, ont ving een aantal aanvraagformulieren, die hij bij zich stak en verbleef ten slotte een kwar- tier in een registratiebureau, waar Gardener voor de deur moest blijven wachten, en gaf hem, toen hij weer naar buiten kwam, een document: een foliopapier, waarop hijzelfv in een onbeWaakt oogenblik met een schrijfma- chine van de Staat een koopoverdracht van de Trajanuszuil getypt had. Voor deze „acte" ontving hij van den Amerikaan de cheque van 50.000 dollar. De volgende dag reisde de Amerikaan naar Ancona, teneinde aldaar de tijd tot de dag van afbraak door te brengen. Kopp verzilverde de cheque en moest voor zaken plotseling op reis. Eerst naar Griekenland en dan naar een ander land, dat geen uitleveringstractaat met Italie heeft. De dag van afbraak naderde. De Ameri kaan sloot een overeenkomst met een sloo- persfirma. De te verrichten sloopingswerk- zaamheden zouden voorloopig nog geheim blij ven en zouden eerst den dag van de afbraak ter plaatse, vdor de Trajanuszuil, medegedeeld worden. Daar de Amerikaan een bedrag als voorschot deponeerde, bestond er voor de sloo- persfirma geen enkele reden niet met een ploeg arbeiders uit te rukken. V66r de Ame rikaan de arbeiders kon mededeelen, waaruit hun sloopingswerkzaamheden zouden bestaan, kwamen honderden katten, die dagelijks door een zonderling hier gevoederd werden, onder de zuil vandaan. De katten hielden Garde ner voor een nieuWen weldoener en omringden hem miauwend. Ook de nieuwsgierige men schen stroomden naderbij. Ten slotte ver- scheen de onvermijdelijke politie eveneens. Vol trots toonde Gardener zijn eigeodomsacte. Met zachte woorden nam men hem mee naar het politiebureau, alwaar een tolk hem dui- delijk maakte hoe een bedrieger hem bij de neus genomen had. Gardener raasde en tier- de. Men raadde hem aan zich kalm te hou den en te zwijgen. In zijn eigen belang en wegens de blamage. Tenslotte zag hij in, dat dit de beste oplossing Was, doch men kan veilig aannemen, dat dit de laatste keer is geWeest, dat mr. Gardener zich met kunst- zaken inliet. VERBLIJD MET EEN VIERLING. Een inwoonster van Oran (Algiers) is ver- blijd met de geboorte van een vierling, drie meisjes en een jongen. De baby's hebben een normaal gewicht en zoowel de moeder als de kinderen maken het goed. GEHEIMZINNIGE STRIJD OM EEN MILLIOENENERFENIS. De nalatenschap ten bedrage van 50 millioen dollar van den Amerikaan Daniel Petras. waarvan twee derde gedeelte naar Duitschland zal komen, heeft een uiterst eigenaardige voor- geschiedenis, waar over de zoon van de Ber- lijnsche erfgename, de koffie-importeurs R., een aantal bijeonderheden heeft meegedeeld Daaruit is gebleken dat in den aanvang meer dan 60 personen op deze erfenis aanspraak hebben gemaakt. De wettige erfgenamen waren tenslotte de in Berlijn wonende zuster van den overledene, mevnouw R. geb. Petras, een broer in Posen, die een in Essen wonen- den zoon heeft en een andere broer in War- schau. Nadat wettelijk was vastgestelid dat zij de erfgenamen waren, stierf plotseling de in Posen levenide broer onder zeer bijzondere om standigheden. Zijn dood werd door de even eens in Posen wonendA verre bloedverwanten volledig geheim gehouden en ook de in Essen wonende zoon vemam niets van den dood van zijn vader. Eerst drie maanden later vemam mevrouw R. te Berlijn het overlijiden en gaf daarvan dadelijk kennis aan haar neef in Es sen. Deze begaf zich onmiddellijk naar Posen om de zaak uit te zoeken. Daar aangekomen werd hij door tot nu toe onbekend gebleven personen ovenvallen en aan het hoofd gewond. Ofschoon het slechts een lichte verwonding betrof is door den Burgerlijken stand te Posen een valsche doodsverklaring afgegeven. Aan- genomen mag worden dat nog merkwaardige bijzonderheden aan het licht zullen komen. Voor de Berlijnsche erfgename en haar zoon was het bericht van de geweldige nalatenschap een verrassing, want Daniel Petras was reeds elf jaar geleden gestorven. Het testament mocht echter volgens zijn laatsten wil eerst tien jaar na zijn dood worden geopend. DROGEN VAN GRAS DOOR ELECTRISCHE VENTILATOREN. Het Zweedsche departement van de water- vallen dat ongeveer 34 pet. van de electrische energie levert, welke in Zweden wordt ge bruikt, heeft proeven genomen voor het dro- gen van gras door bemiddeling van electrische ventilatoren. Deze pr®even zijn op modelboer- derijen uitgevoerd. Gebleken is, dat de beste methode is om door bemiddeling van de ventilatoren voort- durend wanne lucht te laten waaien van een temperatuur, die gelijk staat aan die van een gewonen zomerschen dag. Proeiven, genomen om het gras spoediger te laten drogen door een warmte van 200 tot 500 graad, hebben niet zulke goede resultaten op- geleverd. Het toestel, dat voor het drogen wordt ge bruikt, kost tusschen de 150 en 200 kronen per HA, terwijl de bedrijfskosten slechts 1V2 tot 2 ore per K.G. bedragen. DE PENNEN VAN HET POSTKANTOOR. Het Engelsche postbestuur heeft besloten 10.000 luxe penhouders te verdeelen over de voornaamste kantoren van het Vereenigd Koninkrijk. Zjj zullen helder rood zijn en voorzien met het monogram der posterijen. Men hoopt dat deze opzichtige pennen niet ge stolen zullen worden. Verleden jaar heeft men 2000 penhouders uitgegeven aan diverse post- kantoren te Londen en in de provincie. Te Bournmeouth, Cardiff, Croydon, Scarborough, Swansea, Torquay zijn ze allemaal verdwenen, te Londen zijn er nog 40 van de 240 over. In een maand tijds Waren er 1200 van de 2000 gegapt. Men hoopt nu de luxe penhouders beter in het oog te kunnen houden. Het is voor de Engelsche posterijen te hopen, dat de mentaliteit van de Engelsche burgers anders zal zijn dan de onze. Wij moeten eer- lijk bekennen nooit ook maar den lust ge- voeld te hebben op onze postkantoren een penhouder weg te nemen, maar wanneer de post ze gaat voorzien van het rijkswapen en zijn initialen, zal, naar wij vreezen, voor velen de moeite waard worden zoo'n karakteristieke penhouder als souvernir mee te nemen. Wij vragen ons dan ook af of het geneesmiddel van de Engelsche posterijen misschien niet er- ger zal blijken dan de kWaal. EEN BEROEMD HERSENOPERATEUR. Het Serafimhospitaal te Stockholm heeft aan de Zweedsche regeering gevraagd de noodige mididelen ter beschikking te stellen voor de oprichting van een bijzonderen leer- stoel in de neuro-chirurgie, welke leerstoel dan bekleed zal worden door dr. Herbert Olive- crona, die hoewel hij nog jong is, reeds een der beste hersen-operateurs van de wereld is. De Stockholmsche bladen wijizen er in verband hiermede op, dat het aantal sterfgevallen ten gevolge van gezwellen in de hersenen van 90 tot 10 pet. is vermimderd, De buitengewoon moeilijke operaties, waarvoor groote be- kwaamheid en ervaring noodig zijn, duren ge- woonlijk 2 tot 4 uur, doch onlangs ha<^ dr Olivecrona niet minder dan 8 uur noodig, om een dergelijke operatie uit te voeren, waar- mede hij waarschijnlijk een record heeft be- haalid. Dr. Olivecrona heeft reeds honderden lervens gered en talrijke buitenlandsche chirur- gen komen naar het Serafimhospitaal om zich onder zijn leading verder te bekwamen. In sommige gevallen deden zich na de operaties merkwaardige verschijnselen voor. Zoo werd eens een Zweed, die goed Engelsch sprak, ge- opereerd. Na de operatie bleek, dat hij geen woord Engelsch meer kende. Een schilder die eveneens een operatie onderging, bleek later geheel analfabeet te zijn en moest weer als een klein kind beginnen leeren te lezen. Een andere patient bleek, na de operatie wel in staat te zijn op te schrijven, wat anderen hem ddcteerden, doch hij was niet in staat te lezen wat hij zelf had neergeschreven. Dergelijke anomaliteiten beteekenen echter slechts wei- nig in vergelijking met de doodelrjke werke lijkheid, daar hersengezwellen meestal den dood ten gevolge hebben. De alomheerschende economische depressie heeft den ruilhandel doen herleven. Daar zen- den de firma's, die niet in geld aan him schul- den kunnen voldoen, een aantal goederen aan den schuldeischer, natuurlijk na alvorens over de ruilkiwestie te hebben beslist. Te Lancas hire is een groote theehandel, die haar schul- den niet anders dan in thee betaalt. Haar schuldeischers beweren, dat de thee, welke wordt betaald, doorgaans van betere kwaliteit is dan de thee, welke men voor dien prijs bij de firma in kiwestie koopt... AIzoo zijn beide firma's tevreden. Men client echter nog aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2