ALGEMEEN MEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9181 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 74eT;Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton-vertellingen EERSTE BLAD nrr blad verschijnt iederen maandag-, woensdag- en vrijdagavond. TER NEUZEN, 10 AUGUSTUS 1934. HOEK. Zondag 19 Augustus a.s. om 4 uur op de Wielerbaan TER NEUZEN o.a. tegen Deneef, Buschenhagen, Debruyker enz. enz. Heel Zeeuwsch-Vlaanderen gaat's werelds groolsten Zesdagenrenner zien! AXEL. 1 -*ne%>rffl-~nn'af!aGra**Hrwjm ««n**iwow» TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen xr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Beigie en Anierika 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post A bonnementen voor het buiteniand alleen bg voonntbeta'.ing. t itgeefsterF'rnaa P. J. VAJi DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer J 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekecd. Handeisadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de nltgave. H1NDERWET. Burgemeester en Wethouders vac TER NEUZEN maken bekend, dat het venzoek van de N.V. HOUTHANDBL v/h G. DEVRIENDT te Ter Neuzen, om in het perceel kadastraa! bekend gemeecte Ter Neuzen, Sectie M, no. 404 de houtzagerij en- schaverij te mogen uit- breiden door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 8 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. VREEMDELINGEN IN ONS LAND. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans in verband met de voorberei- ding van een wetsontwerp met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen heeft minister Steenberghe minister van economische zaken geantwoord, dat zich brj de voorbereiding van het door den ambtsvoorganger van den minister in uitzicht gestelde ontwerp eener wettelijke regeling met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen, verschil- lende moeilijkheden voordoen, verband hou- dende met door Nederland aangegane Inter nationale verplichtingen op het gehied van vestiging. De minister is thans zoekende naar een oplossing in deze moeilijkheden. Hjj ver- trouwt ter zake binnenkort tot een beslissing te kunnen komen. KORRTING OP LOON VAN RI.JKS- PERSONEEL. Bij Kon. hesluit (stbl. 363) is bepaald, dat op het loon van personnel op arbeidsovereen- komst naar burgerlijk recht in dienst van het rij-k, bezoldigd volgens de in art. 12, le lid sub b of c van het arbeidsovereenkomstenbesluit vermelde regelingen, een korting zal worden toegepast van iy2 pet. Dit geschiedt in over- eenkomst met de extra korting van 1% pet wegens pensioenverhaal op de salarissen der airbtenaren. Dit hesluit is ingegaan op 9 Augustus. DE STEUNVERLAGING. De centrale R. K. kiesvereeniging te Hil- versum heeft, blijkens een bericht in „de Morgen", een brief gerieht tot het bestuur der R.K. Staatspartij over de steunverlaging voor werkloozen en de hooge huren in ver band met de algemeene loonsverlaging. Het bestuur zich verwonderend over de houding van de Tweede Kamerfrafttie spreekt de hoop uit, dat het partijbestuur zich het lot der werkloozen ter harte neme: le. door het rjveren voor verkrijging van een betere steunregeling voor werkloozen; 2e. door op de overheid drang uit te oefe- nen ter verkrijging van huurverlaging met de daaraan noodwendig gepaard gaande hypo- theekrenteverlaging. Den afdeelingen in den lande, aangesloten bij de R.K. "Staatspartij, zal verzocht worden, baar adbaesie hieraan te betuigen. LOODSBREVETTEN. Staatsblad no. 378 beVat het Kon. besluit van 16 Juli, houdende regelen betreffende het toekennen van loodsbrevetten aan Nederland sche gezagvoerders en stuurlieden. Artikel 2 bepaalt: Voor toekenning van loodsbrevetten kunnen in aanmerking komen gezagvoerders en stuurlieden der koopvaardij van Nederlandsche nationaliteit, gedurende den trjd, dat zij werkzaam zrjn in het geregeld lijnbedrijf in de korte vaart, voot zoover dit wordt uitgeoefend op buitenlandsche havens, waar aan gezagvoerders en stuurlieden van de nationaliteit van het land, waarin die havens gelegen zijn, loodsbrevetten kunnen worden uitgereikt, terwijl die brevetten aldaar niet verkrijgbaar worden gesteld voor gezagvoer ders en stuurlieden van andere nationaliteit. DE OPHEFF1NG VAN 41 OPENRAltE SCiHOEEN TE AMSTERDAM. ;5e gemeenteraad te Amsterdam heeft met 17 tegen 14 stemmen besloten niet in beroep te gaan van het hesluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbrj de opheffing van 41 openbare scholen aan het gemeentebestuur wordt opgelegd. KNOEIERIJEN BIJ DE CRISIS-GRAAN- CENTRALE TE WESTERWOLDE Dezer dagen is de justitie op het spoor ge- komen van emstige knoeierijen ten nadeele van de Crisis Graancentrale te Westerwolde. Gearresteerd zijn de graanhandelaren M. te Bellingwolde, J. B. en E. B. te Vlagtwedde en de 30jarige J. B. te Onstwedde. Allen zijn in hot Huis van Bewaring te Groningen opgesloten. Er zijn nog meer arres- taties te verwachten. (Het Volksblad verneemt nog, dat de knoeie rijen hebben plaats gehad bij het denatureeren van rogge. Het onderzoek duurt voort. EXAMENS. Bjj het te 's Gravenhage gehouden examen voor Hoogduitsche taal is geslaagd mej. N. H. van de Welle te Spui (bij Ter Neuzen). Geslaagd voor het examen Duitsch M. O. akte A, de heer I. G. de Meijer, vroeger te Sluiskil, thans te Hoofddorp. Voor de hoofdakte zijn te Rotterdam ge- j slaagd de heeren J. F. de Pauw en J. J. Scheerens, beiden te Breskens. LANDARBEIDERSLOONEN IN Z.-VLAANDEREN. Op uitnoodiging van de Landarbeidersbon- den hebben zoowel voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (kring Axel) als voor West-Z.- Vlaanderen loonbesprekingen plaats gevonden. In tegenstelling met dit voorjaar waren dit- maal in bijna aile betrokken plaatsen (Axel, j Hoek, Zaamslag, Ter Neuzen, Groede, Uzen- dijke, Oostburg, Retranchement, Zuidzande, Aandeniburg eniz.) verscheidene landbouwers op de bijeenkomsten verschenen. Voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen werd de mogelijkheid averwogen, om de uitspraak van Prof. Ger- brandy voor het district Hulst 00k te doen gelden voor den kring Axel en omslreken, zoodat dan voor geheel Oost-Zeeuiwsch-Viaan deren een uniform looncontract tot stand zou komen. dat in den huidigen trjd 3680 als een zeer mooi cijfer is te beschouiwen. Zij die Woensdags op Waleheren zijn en er blijven ovemaohten komen des avonds in grooten getale naar Middelburg om te genie- ten van de belichting van het beroem.de stad- huis. SMOK KEEJACHT AANGEHOUDEN. Woensdag is door een rijkspolitievaartuig van Veere in samenwerking met kommiezen van de rijksbelastingen op de Oosterschelde onder de gemeente Colijnsplaat, aangebouden een zeiljacht voorzien van een motor, van Hollandsche nationaliteit en toebehoorende aan een ingezetene uit Schiedam, welk jacht uit Zeebrugge bleek te zijn vertrokken met bestemming Schiedam. Brj visitatie bleek het vaartuig ongeveer 500 liter spiritus fraudu- leus te vervoeren, op grond waarvan de amb- tenaren van de rijksbalastingen het schip heb ben in beslag genomen en dit hebben opge- braeht naar Zierikzee. De uit drie koppen be- staande bemanning, afkomstig uit Spijkcaisse werd aangehouden en ter beschikking van de inspectie der belastingen gesteld. VI. Crt. Het door het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" tegen 1 Aug. aangekondigde concert is niet doorgegaan, omdat juist dien- zelfden avond een relzend circus een voorstel- ling op het marktplein gaf. Bij gunstig weer zal dit concert thans Za- huis werd door de wegspringecde vonken in gevaar bracht, maar de vemieling door het vuur is gelukkig tot de groote schuur met drie dorschvloeren en de landbouwprodUcten be- perkt gebleven. Faarden en vee waren in de weide en toegeschoten personen hebben nog kans gezien verschillende landbouiwwerktuigen uit de sohuur op het aangrenzendie land in veilighedid te brengen. De beheerders van de boerderij hadden in- tusschen de hulp van de brandweer te Seroos- kerke, maar 00k van die te Mididelburg in- geroepen. Eerstgenoemde heeft met de kleine handspuit uit een tweetal putten water en ten deele modder in de vlammenzee gewor- pen, maar dit kon natuurlijk niet voorkomen, dat er van het vrij nieuwe gebouw niets over- bleef. De brandweer van Mididelburg* was met de magrirus autospuit ter plaatse, maar vemam daar eerst dat niet op last van den burge meester was opgebeld en deze stelde dan 00k hem, die daartoe last gaf aansprakelijk voor de kosten. De brandweer onder leading van den onder- commandant, is nog eenigen tijd gebleven, maar daar er geen voldoende water m de naaste omgeving was en het gevaar voor uit- breiding als van zeer weinig beteekenis was te beschouwen, is zij na overleg met den bur gemeester weer terug gekeerd zonder dat zij actief aan het hlusschingswerk had deelge- nomen. Toen de brand woedde is de vracht- auto van de N.V. met een lading gebakken brood enz. naar Middelburg gereden. Op den Noordiweg toen men even den Rijnburgschen Pijnenburg komt! SCHADE DOOR DROOGTE. De regeering der Ver. Staten heeft dagelrjks 200.000 stuks vee laten slachten om de nood- lijdenden te steunen, maar zonder het ge- slachte vee ten verkoop aan te bieden op de markt, om den abattoirs geen concurrentie aan te doen. Men verwacht, dat er 10 mil- lioen stuks vee op deze wijze zullen worden geslacht of 25 pet. van den Amerikaanschen veestapel. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen verlaugen dc Landarbeidersbonden de afsluiting van het contract, dat voor het dorp Biervliet werd getroffeu. De aanwezige landbouwers op de 8 loon- conferenties, deelden mede, voor een dergelgke afsluiting geen mandaat te hebben maar zeiden meestal nader beraad met de niet-aac- wezige landbouwers toe. Binnenkort zullen daarom nieuiwe loonbesprekingen plaats vin- den. VERPLICHTE ARBITRAGE IN LAND BOUWCRISISZAKEN. Zooals onlangs werd gemeld heeft de Mi nister van, Economische Zaken, krachtens art. 8 van het gewijzigd crisisorganisatiebesluit Prof. P. S. Gerbranidy aangewezen als be- middelaar in arbeidsconflicten op Tholen en O. Z.-Vlaanideren (landibouwbedrijven). De uitspraak van Prof. Gerbrandy komt voor Tholen thans hierop neer, dat het uurloon voor volwaardige arbeiders zal bedragen 23 et., in aangenomen werk en bij stukloon mag niet beneden het standaardloon gegaan worden. De uurloonen voor vrou/wen zullen minimaal 2/g van die der mannen bedragen. Deze regeling geldt vanaf 6 Augustus af en zal hare geldigheid behouden tot 30 April 1935. Bij afloop der regeling zullen de onderhande- lingien op 1 Maart 1935 geopend dienen te worden. Voor Z.-Vlaanderen Oostelijk deel zal het dagloon bedragen f 2,15 tot 31 Maart 1935. Voor stuiken, gangen pikken en mennen in dagloon, zal betaald worden 2,60. Het uur loon voor vrouwen zal minimaal 2/3 van dat der mannen zrjn. Voor Westdorpe en Kring Axel (gemeenten Axel, Zaamslag, Ter Neuzen en Hoek) zal voor elk een eenigszins afwijkende regeling worden getroffee. Alle drie deize regelingen zullen gelden van 6 Augustus 1934 af tot 31 Maart 1935. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 Juli tot en met 4 Aug. kwamen in onze provincie voor 9 gevdflen van roodvonk, nl. 3 te Zaamslag (w.o. 2 gevallen in 66n gezin), 2 te Kruiningen en 1 in ieder der gemeenten Goes, Hulst, Kloetinge en Wol- faartsdijk en 1 geval van febris typhoidea te Ter Neuzen. V REEMDELIN GENBEZOER Het vreemdelingenbezoek aan Waleheren. dat in Juli wellioht iets minder was dan vorige jaren, is thans weer zeer groot, alom in hotels en pensioens te Middelburg, Vlissinigen, Dom- burg, Zoutelande, Veere, Vrouwenpolder enz. vertoeven vele personen, terwijl ook het aan- tal kampeerenden zeer belangrijk is. Maar ook de zoo welkome dagjesgasten, zijn groot in aantal en dat bleek o.a. weer Don- derdag. toen het te Middelburg tijdens de middaguren zeer druk was. Alleen de booten van den dienst BreskensVlissingen haidden in de morgenuren 3680 personen en 167 auto's overgezet en dat zijn bijna alien bezoekers van de Middelburgsche Markt, en grootendeels komen zij van de Belgische badplaatsen. Maar dat is nog maar een deel van de be zoekers, want ook van de andere zijde, dus over de Sloedam komen vele auto's naar Wal eheren op zulk een dag en de op Waleheren vertoevende vreemdelingen komen op Donder- dag voor een groot deel ook korter of langer naar Middelburg. Als men weet dat drie jaar geleden het recordcijfer van 3800 passagiers met de boot op Donderdagmorgen is bereikt. dan blijkt, terdag 11 Augustus, 's avonds te 8 uur, ge- geven worden, terwijl alsdan ook zal mede- werken het Chr. Neuzen's Mannenkoor, direc- teur de heer P. Vergouwe. Programma ,,Elk naar zijn krachten", dir. de heer A. Schirris 1. Salut a Louveigne, pas-redouble D. Belleflamme. 2. Une soiree d'Automme aux Ardennes, fantaisie A. Govert. 3. Guillame Tell de Rossine arr. J. Martin. 4. Souvenir d'Autrefois, valse Morgenthaler. 5. l'Entente Cordiale, marsch G. Aiiier. Chr. Neuzen's Mannenkoor: a. Gehed Handel. b. Herderszondagslied c. Avondkoor d. Het Kerkje Drie beroemde koren van C. Kreutzen. „Elk naar zjjn krachten" 6. Souvenir de Broechem, pas-redouble P. Jansen. 7. Op een Perzische Markt, Intermezzo-scene Albert Ketelby. 8. In 't groene gras, Wals 9. In dulci Jubilo, marsoh Geslaagd. Dezer dagen behaalde de heer E. v. d. Berg, onderwijzer aan de R.K. school alhier, het di- recteursdiploma voor Gregoriaansch en Utur- gie. vanwege de Nederlandsche St. Gregorius- vereeniging. V. V- V.-nieuws. 'Het programma, hetwelk op Woensdag 15 Aug. door de Ter Neuzensche mondharmonica- club ..Bravo" zal ten gehoore worden gebracht in de groote tentoonstellingszaal, zal o.m. de volgende nummers bevatten: 1. Wien bleibt Wien Joh. Schrammel. 2. Ninon 3. Nous sommes la A, H. Weijts. 4. Bij de muur van het oude kerkhof Fr. Sohwarz. 5. Alte kameraden Teijke. 6. WTalsen-potpourri, samengesteld door Joh. Romeijnsen. Pauze. weg verlaten had, bleek in de lading brand te zijn ontstaan, vermoedelijk een tot vlammen overgega.ne vonk. Men heeft de lading van den auto afgeiworpen en zoo erger voor komen. Doordat de Middelburgsche brandweer was uitgereden, kwamen verschiUende personen van daar, maar ook uit de omliggen.de dorpen en hofsteden naar den anders op dit uur zoo still en weg om van het vemielingswerk van den brand getuige te zijn. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 7 Augustus 1934. A. Schirris. J. de Hoop. 7. Bravo, marsch .8. Klokke Roeiand 9. Parler moi d'amour 10. Marschen-potpourri, samengesteld door Joh. Romeijnsen. 11. Gaat toch nooit met ruzie van elkander 12. Serenata Tosselli. SEROOSKERKE. Een groote schuur afgobrand. Donderdagmiddag even na 6 uur, toen men nog aan het werk was in de ongeveer 40 M. lange landbouiwsehuur op Ter Dinde, onder de gemeente, eigendom van de N.V. Loveren- dale, zooals bekend een Duitsche cultuurmaat- schappij, ontstonid in dit gebouw, vermoede lijk door het wegspring-en van een vonk van een motor, brand. Het vuur deelde zich mede aan het reeds opgeslagen hooi en breidde zich met groote snelheid uit. Er dreigde eenigen tijd groot gevaar voor over slaan der vlammen op de bakkerij, waar broad wordt gebakken van de speciaa! ge- teelde tarwe, en ook het oude, drooge woon- Menier, De veugeltjes zijn opgehouwen te zingen. 't Is stil geworren in 't ge- boomte, dat al dunner in z'n blad zit. Dat z'nen fleur verloren is. Mennigt geel blaaike dwerlt om- laag. 't End van den zomer is be- gonnen. De dagen zijn 'n uurke kor ter al en d'avon- den vallen klam van neveldaamp aver 'd'feerde. Ge kunt in d'n avond den herfst al ruuken, die aangeschoven komt, laankzaam en zocht, deur de gedtmde blareokruinen. Die nou en dan 's ongedul- dig snuift en snoeft laanks ons kerkertoren- tje, waariaanks de vallende windstooten op 5erde kolken, stof en blad doen opdwerlen en in de h egg en haken. Veul koren is al afgedaan. Uitgestrekte plakaten stoppelveld blokken deur d'n buiten, waar kortgelejen nog de hooge velden te vezelen stonden in 't werme zomei-winideke. Ja, daar is veul aan 't veraanderen al. 't Jaar krijgt 'n ouwelijk treksken aver zich. D'n blaanken en rosigen bloei is gepasseerd, 't leste is verregend. Rijperen bloei, van oranje tot purper, is er voor in de plek ge- komen! De goudsblommen fonkelen in 't vlam- mendst. oranje van 't dikke loof af. De dahlia borst los in diep fluweelenkleur. De glaidiool breekt open in kleurenkelken, zoo schoon, dat ge'r nie passeeren kimt. Kortom, den rijpeti najaarsboei stroomt in gloeiende kleuren over d'e^rde; vlamt op, uit 'nen weelde van blarengroen, zoo dicht en zoo forsch, da ge te gapen staat bij den overdaad. De roos in den vroeg zomer, de dahlia in den laat-<zamer, 't zijn de schoonheidskonir. ginnen van alle blomgewas. De man, die de eerste roos, de eerste dahlia zou kweelcen, hij kreeg, as brenger van dfe rijkste pracht, den dank van 'n heele weareld. Nou zien weinigen meer de majesteit /an deuize blommen. Zooas veur weinig menschen nog de maje steit der wij&heid sprikt uit den Gaddelijken boek. De grootste schoonheid, de glaamzendste wijsheid, Je hoogste warden zijn pasmunt geworren, afgesleten in 't veule gebruik. De oeeiden66rs op de hoogste weerden zijn afge sleten. En nou is 't „zakelijk" om nuuiwe munt te stampen zonder beeldendfers. „Zakelijkheid" is hoogste ktmst en hoogste wijsheid geworren op die wijze. Op die ma- nier, welke de vervlakking is van dit modeme leven. 'Men blok gips van anderhalven meter hoog en 'nen halven meter in 't vierkant, is 'n modem beeld van den H. Jozef... of... zoo...! 'n Geschoren, kaalgeknipte en ongekleede vrouw, is de modeme, dus stijlvolle dame. Twee a driehonderd pagina's druks zonder romantiek is den modemen, dus gekroonden roman. Een schilderij zonder teekening is de mo deme, dus geniale schildering. 'Nen gevel van louter baksteen met stalen ramen, is 'nen modemen gevel, dus architec- tonischen gevel. 'Nen brief zonider beleefdheid is 'nen moder- nen, dus aanvaardbaren brief. 'Nen mensch zonder geweten, is 'nen inoder- nen, dus 'nen geslaagden mensch. En degene, di6 nog haakt naar waarachtige schoonheid, wijsheid, beleefdheid, geweten en al dieen „onzakelijken ambras", die pakt ieveraans in 't niet. Da's den modemen Don Quichotte, die over ,,honderd" jaren pas begrepen wordt. Over „honderd" jaren, as den modemen bouiw vergaan is en de ouwe kathedralen nog prrjiken in d'ren steenen bloei van ornament en sierbeeld. Over „honderd" jaren, as na 'n loutering der menschheid, die gegaan is deur oorlog, revolutie, hongersnood en uiteindelrjk verval, de wezenlijke w^rde van schoonheid en wijs heid weer begrepen wordt en geprezen as hoogste goed. Over ,,honderd" jaren, as ,,zakelijkheid" gin geblaseerd excuus meer is, veur onbekwaam- heid, veur onbeleefdheid, veuron-men- schelijkheid. Over „honiderd" jarenmisschien zijn 't er vijftig, misschien vijfentwintig, da's deur niemaand te zeggen, vandaag. Maar toch nie eerder, veur dit ras uit de maatschappij, mis schien wel uit de weareld is. En rekening aflegde veur 't mishruik van de geschonken talenten. Amico, ik bedoel 't zoo: ons eeuwige Kerk is nie blijven bestaan op de weareld deur de geleerde geschriften van geleerde mannen; noch deur strijd, noch deur moedeloosheid die daar opvolgde; noch deur vorsten, noch deur... pausen zelfs! Ze Is blijven bestaan in alle eeuwen die we kennen, deur 't stil gepreveld gebedje, deur 't ingeboren geloof van 'n oud eenvoudig moe- derke. 't Wier geerfd, van moeider op kind. Hier en daar en ieveraans bloeien altij deus vergeten blommekes, die altij, in de grotste beroeringen, vergeten wieren om platgetrapt te women. Ok deuze nietige blommekes lieten d'r zaaike vallen enverrezen weer in mil]we, bescheien schoonheid in d'n schaduw van 't grooter, trotscher geiwas, dat aamper plek veur 't vergeetmeaieteke liet. En 't blommeke gedijlde weer, gedijde in de mst die gelaten wier veur ennigten tijd. Ge dijde tot heele beddekens, tot heele vlakten, tot onafzienbare, bloeiende plakaten, over de heele eferde. 't Wier veredeld, schooner en glaanzender, stralenlder en fiender en bloelde uit, tot vor- stinne onder de blommen, onider de bloeienide schoonheid van de schepping. Telkens weer, na elken sturm, na elke be- roering, na elkeveraietiging, wier wddr vergeten dat eene blommeke kapot te trap- pen en altij weer bloeiide 't op, in taaien, on- verwoestbaren levensdTaang naar de eeuwig- heid. Alles verging. Da blommeke bleef. Leefde, leefde altij, al was 't dikkels heelegaar on- zichtbaar. Leefde in de vergetelheiid tusschen 't groote, trotsche geiwas, leefde na 't verval van 't fiere gewas, en bloeiide weer op, weer op, altij weer op en gaf geloof en hoop aan alles en aan ieder, die 't blommeke opspeurde.. Ze leven nog. Natuurlijk! Enze staan weer onzichtbaar, Weer is er veul vertrapt, weer gedijt 't trotsche onkmid, da zon en licht verdusterd van die kleine, onaanzieniijke blommekes. Weer staat er veul vertrapt, vernietigd te women. Maar 't gemummeld gebedje da blijft! Weer zal 't goeie eenmaal zegevieren. En... 't is te zien al. Maar hoe zal ik 't perbeeren aan te wijizen? 't Is zoo petieterig klein en nietig van aanzien. En 't staat zoo dun, zoo ver uit malkander nog. Maar 't veumaamste: 't is er nog! Hier en daar en ieveraans springt op, het edel ver- zet teugen deuzen modemen tijdgeest. Wij hoeven ons niks wijs te maken. Hoe schoon de zomerdag nog is, den Herfst is in den avond al te ruuken. 't Vergaan van alle zomerpracht is ingezet. 'n 't fierste, steuvigste loof knappen de blad- stelen al omlaag. Waar in de toppen den bloei nog schuimt, daar is al verwelkicig aan den voet, bij den wortel van 't gewas, waar... niks van ovenblijft. Vergaankelijkheild, dood, is 'n onontkoom- baar ding aan 't leven. Alleen da kleine gebedsblommeke is eeuwig. Gaat van haand tot haaad. Wordt over- gegeven aa 'n fakkeltje, dat eerst zachtjes brandt en zachtjes smeult, om eenmaal weeT- op te gloeien in de grootheid van 't getal, as 'n lichtenide vlakte over den duster van de weareld. 't Is dan, dat de wezenlijke weerden weer krijgen, wat ze toekomt. 't Is in dat licht, dat de we5rdestukken weer krijgen hunnen.. beeldeneer! Him toekomende versiering, die ginnen ambras is, maar 'n noodzakelijkheid iets zoo goed as't blommeke aan den plant. Er'is gin vracht te waardeeren zonder bloe1- sem eerst. Er is gin beeldwerk te waardeeren naar 't materiaal alleen. Er is gin boek te waardeeren naar de hon- derdtallen pagina's droog drnkwerk. Er is gin arbeid te waardeeren zonder den mensch te waardeeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1