Sport Predikbeurte n Gemengde Berichten TER NEUZEN, 8 AUGUSTUS 1934. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. KLOOSTERZANDE. WALSOORDEN. HONTENISSE. SLUIS. FAILLISSEMENTEN. CRISISPUBLICATIEN VOETBAL. ischatting zouden gedurende het week-end dag-elijks jneer dan 1.250.000 auto's en tieti millioen rijwielen over de wegen rijden. Sedert 30 jaar waren de treinen, omniibussen en vliegtuigen niet zoo beset geweest. ROOSEVELT TERUG. Rooseivelt is schrijft de N. R. Crt. van Eijn vacacitiereis met een oorlogsschip op den Gxooten Oceaan teruggekeerd, en te Portland in den staat Oregon aangekomen. Men heeft hem daar een levendige ontvangst bereid, die er nog niet op wees, dat zijn populariteit door de teleurstellingen van den laatsten tijd te loor is gegaan. Inderdaad moet het vertrouwen in Roosevelt niet hebben geleden in de mate, die men na de jongste gebeurtenissen en oeco nomische verschijnselen wellicht zou verwach- ten. Het groote publiek gelooft nog in zijn systeem, al heeft het ook reads bezwaren tegen onderdeelen Van dit systeem. Roosevelt zal daarom echter niet te minder beseffen, dat er in de komende maanden heel veel voor hem op het spel staat. Het is nu eenmaal niet te loochenen, dat zoowel prijzen als de intensiviteit van het zakenleven in den laatsten tijd weer zijn afgeizakt. De arbei- dersfederatie heeft deizer dagen ibekend ge maakt, dat het aantal werkloozen in de Ver- eenigde Staten altijid nog 10.300.000 bedraagt en wel 200.000 meer, dan in October van het vorige jaar. Het rapport der federatie erkent, dat men erin is geslaagd, het aantal werk loozen met 3.700.000 te verminderen, en het zakenleven, waarvan de intensiviteit tot 58 pet. gedaald was, weer tot 77 pet. omhoog te sdhroeven. Maar als men niet alleen let op het bereikte, doch vooral ook op hetgeen er nog bereikt moet worden voor men van een dragelijken toestand kan spreken, dan zien de dingen er nog niet geruststellend uit. Een Dedankelijk verschijnsel is vooral ook de toe- nemende onrust in het bedrijfsleven, die uit arbeidsconf licten blijkt. De pogingen vac hoogerhand om,, door bevordering van den woningbouw, de werkloosheid te vermmderen, hebben totnogtoe teleurgesteld, omdat dit werk slechts zeer langzaam op gang komt. Het is nog steeds in een stadium van voor- bereiding. Men ziet zich daarom genood- zaakt, naar andere dingen, die veel geld zullen eischen, om te zien, ten einde over deze periode heen te komen. De teleurstellingen van den laatsten tijd lijken, ondanks alles, in zeker opzicht geschikt, am het persoonlijk aanzien van Roosevelt nog te verhoogen. Toen hij was was is er heel weinig tegen het opnieuiw wassende water van de oeconomische moeilijkheden gedaan. Het was of de regeering zonder hem met 1am- heid geslagen was. Hulpeloos stond zij tegenover de emstige dingen die er gebeurden. En het is een rampspoedige tijd, door de steeds nijpender gevolgen van de noodlottige droogte, door de toenemende onrust in het bedrijfsleven, die hier en daar gevaarlijken omvang kreeg, en door het wegzakken van hetgeen men als teekenen van terugkomende welvaart had toeschouwd. Generaal Johnson, de dictator van de N. R. A., heeft zich in die dagen meer door hevige uitbarstingen van zijn temperament, dan door vruchtlbaar be leid en nuttig ingrijpen onderscheiden. Het moest erg in het oog loopen, dat de centrale figuur van het berwind met welvendiende en stehig hoognoodige vacantie was. Wat Roose velt voor het beleid, waarin verreweg de mees- te Amerikanen in hoofdzaak nog gelooven te beteekenen heeft, kwam daardoor in bengaal- sche verlichting. Daarom is de luidruchtige geestdrift, waarmede de bevolking van Port land hem heeft ingehaald, zoo goed te begrij- pen. Het was of de langgebeide dokter thuis kwam, van wien men alle heil voor den zieke verwacht! Nu moeten er weer uitbarstingen komen van de onvervaarde energie en ondememings- geest, die Roosevelt kenmerken. Hij zal niet stilzitten, zooals zijn medeiwerkers in zijn afwezigheid, betrekkelijk gesproken, hebben giedaan. Het wordt voor hem echter ook een eritieke proeftijd. In November vinden de indirecte verkiezingen plaats voor het Huis van Afgevaardigden en een derde van den Senaat. Er kan in dien tijd nog heel wat ge- beuren, dat op de gezindheid van de kiezers een voor Roosevelt hoogst onaangenamen in- vloed zou kunnen hebben. De verkiezings- veldtocht zal er toe bijdragen, dat zijn beleid aan bijzonder felle critiek van zijn politieke en oeconomische tegenstanders komt bloot te staan. Hij heeft van allebei. Want ook onder de democraten zijn er, die geen vertrouwen hebben in Roosevelt's New Deal; zooals er republikeinen zijn, die hij, wat dit beleid be- fcreft, tot zijn aanhangers kan rekenen. De traditioneele grens der twee partijen geldt op het oogenblik niet en opzichte van Roosevelt's groote experiment. Dit maakt de komende verkiezingen nog tot een te spannender aan- gelegenheid. Ondanks de opgewekte ontvangst is er dus alle reden voor Roosevelt om te beseffen, dat zijn positie in de komende maamlden moeilijk zal zijn en de uiterste inspanning en vinding- rijkheid van hem zal eischen. Hij heeft reeds een begin gemaakt met de groote redevoerin- gen, waarmede hij zijn onderdanen nieuwen moed moet inboezemen. Daar in Noord-West Amerika heeft hij het gemakkelijk gehad. Hij heeft twee groote stuwdammen geinspecteerd, bijzondere werken voor dezeci tijd, waarvoor niet minder dan 122 millioen dollar is uitge- trokken. Van h^inde en verre uit het land, van op honderden kilometers afstand, waren de menschen gekomen om hem te hooren spreken; vele tienduizenden hebben naar zijn woorden geluvsterd. Hij heeft hun, als een fcweeoe Lenin, het zaligmakende van de elec- trificatie verkondigd. Door het aanleggen van geweldige bronnen van electrische kracht aan de groote rivieren zal het Noord-Westen tot ongekenden bloei worden gebracht, heeft hij beloofd. ,,Men meenit misschien", aldus ongeveer sprak de president, ,,dat het Noord- Westen reeds over voldoende electrische kracht beschikt. Zijn hulpbronnen zijn echter nog onmetelijk, en die zullen wij tot voile ontwikkeling brengen". Hij zong den lof van de electrificatie. Niet alleen de industrie, maar ook de huisbouding moet over goed- koopen stroom kunnen beschikken. Electri- citeit moet geen weelde meer zijn, maar in- tegendeel een volksartikel, binnen ieders be - reik" enz. Men heeft den president, die zooveel be- loofde, geestdriftig toegejuicht, en er eenige oonclusies uit getrokken voor verdere groote werken, die hij op het oog zou hebben. Maar de critische toehoorder zal hebben opgemerkt dat hij meer over middelen tot tijdelijke werk- verschaffing dan over werkelijke bestrijding van de oeconomische moeilijkheden heeft ge sproken Amerika heeft nog sterker behoefte aan bezigheid voor zijn bestaande outillage, dan aan het scheppen van nieuwe productie- middelen! Pliaatselijke belangen mogen met deze groote plannen zijn gediend, voor heel Amerika, waar het op het oogenblik om gaat, zijn nog andere dingen noodig. Maar we mogen verwachten, dat men die elders van Roosevelt te hooren krijgt. Hij begint nu een eirooten tocht van Westelijk naar Oostelijk Amerika. Zeven dagen zal de trein zijn tehuis zijn, en op dien tocht zal hij vele redevoerin- gec houden. Een aantal van die redevoerin- gen zullen met meer zijn dan de gewone ver- kiezingstoespraken, waarmede groote mannen in de Amerikaansohe politick zoo uitermate kwistig zijn voor een puibliek, dat reeds tevre- den is, als zij de stem van Zijn Prominentie hebben gehoord. Een inhoud van eenig belang wordt daarvoor niet vereischt. Men rekent echter ook op eenige groote redevoeringen, waarin Roosevelt zijn oondeel over den stand van zaken zal samenvatten, en waarin hij zal aankondigen wat hij werkelijk van zins is te doen, tot verbetering van de op het oogenblik weer ontmoedigende omstandigheden. In den trein heeft hij bijna zijn heele kabinet, en waarschijnlijk nog andere raadgevers bij zich. Daar kan hij beraadslagen, zich laten inspi- reeren, besluiten nemen, om dan de wereld met nieuwe oeconomische sensaties te ver- rassen. Roosevelt weet dat hij niet meer kan of mag stilstaan. Voor de strekking van zijn nieuwe besluiten zijn er geen grenzen, daar hij zich, zooals men weet, bij het voortzetten van zijn experimenten aan geen consequentie gebonden acht. Hij heeft reeds lang geleden gezegd, dat hij, als hij zag dat een door hem ingeslagen koers geen heil braoht, hjj geen oogenblik zou aarzelen het roer radicaal om te gooien. Het is zeer wel mogelijk, dat hij het oogenblik gekomen acht, om deze woorden weer eens waar te maken. Er zou reden voor kunnen bestaan. Want met zijn sociale poli tiek is hij al niet minder vastgeloopen dan met z$n oeconomische proefnemingen. MUSSOLINI TEGEN HERSTEL DER HABSBURGERS. De correspondent van de Daily Telegraph te Rome vemeemt, dat Mussolini van oordeel is, dat de huidige ontwrichte toestand van Oos- tenrijk elke kans op een restauratie voor de Habsburgers voor den eers-tvolgenden tijd on- mogelijk maakt. In plaats van een kalmee- renden invloed uit te oefenen zou dit leiden tot nieuwe wrijving in de repuhliek. Een ver- der bezwaar is, dat een herstel der Habsbur gers niet de huidige politieke en economische problemen van Oostenrijk zou oplossen. De Oostenrijksche en Hongaarsche legiti- misten hebben dus voorloopig niets van Italie te verwachten. DE STRIJD OM DEN OOGST IN RUSLAND. Akoelof, de procureur van de Sowjet-unie, heeft aan de procureurs van de unie-republie- ken een nieuwe aanschrijving gericht, waarin hij erop wijst, dat in de laatste dagen een aan tal gevallen van rechtstreeks bedrog van den sowjetstaat van den kant van directeuren van staatslandbouwbedrijven, voorzitters van col- lectieve land'bouWbedrijven, en leiders van machine-tractorstations aan het licht zijn ge komen, bestaande in het opzettelijk te laag opgeven van de oogstverwachting, het treuze- len met de afgifte van het voor den staat be- stemde graan, de niet-nakoming van verplich- ting tot uitbetaling in natura enz. Daamaast bereikt het verlies bij het binnenhalen van den oogst hier en daar zeer groote afmetingen: het voorbeeld wordt genoemd van een rayon in Toerkmenie, waar na het binnenhalen nog 20 pet. van het graan op het land was achter- gobleven. Op vele plaatsen worden ook niet de noo- dige maatregelen genomen tegen het stelen van graan en den ongeoorloofden handel daar- in. Daarin moet onmiddellijk verandering komen. V. V. V. TE TER NEUZEN. Naar wij vernemen heeft de heer Ph. J. Cal- lenfels ontslag genomen als voorzitter der Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelin- genverkeer alhier. De minder gemakkelijke omstandigheden waaronder de vereeniging bijna voortdurend moet werken, hadden hem den laatsten tijd den lust benomen zich daad- werkelijk met de vereeniging te bemoeien en zijn aan dit besluit niet vreemd. Men verzoekt ons tevens er de aandacht op te vestigen dat het adres der vereeniging is per den secretaris, den heer A. de Vrieze, Axelschestraat GOEDKOOPE TREIN NAAR SPA ENZ. De gelegenheid tot inschrijving voor de goedkoopen trein naar Spa enz. is nog ver- lengd tot 11 Augustus a.s. DE RIT MET OUDEN VAN DAGEN. Zoo was dan gister voor de Ter Neuzensche ouden van dagen wederom den dag aange- broken waarop zij met loyalen steun van een groot gedeelte der bevolking een autorit door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zouden maken. Des middags om half een verzamelden zich op de markt een 37-tal autobezitters met hun wagen, waanbij zich nog een drietal auto- bussen voegden. Gingen er het vorig jaar 125 oudjes mede, thans was dit aantal gestegen tot 175, terwijl de geheele colonne bestond uit ongeveer 230 personen. Om goed een uur vertrok de stoet omstuwd door een dichte meoigte van het marktplein. Er werd gereden langs Heerengracht, Noord- straat, Nieuwstraat, Westkolkstraat, en zoo over de brug in ae richting Hoek. De groote uittocht had een aanvang genomen. Van Hoek reed men naar Philippine en zoo over IJzendijke en Sohoonidijke naar het mooie dorpje Groede, dat geheel in het groen ver- scholen ligt. Hier werd op het marktplein gepauzeerd en werd den oudjes een versna- pering gepresenteerd. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om een wandeling te maken door het parkje dat zich rond het oude kerkgebouw bevindt, terwijl een poppenkast die op het marktplein stond opgesteld voor een aangename afwisseling zorgde. Van Groede werd de tocht voortgezet over Nieuwviiet naar Cadzand, alwaar een bezoek aan het strand werd gebracht. Velen der oudjes waagden hier een tocht van de duinen naar oeneden om zich een oogenblik aan zee te verpoozen Daar het zoo langzamerhand tijd werd om den inwendigen mensch te versterken werd de rit naar Sluis voortgezet, alwaar alien zich in het restaurant ,,Wilhelmina" aan de kade verzamelden. Groote stapels rozijnenbrood kwamen ter tafel en alien lieten zich dit zeer goed smaken. Er was volop, en men kon eten en koffiedrinken zooveel men wilde. Verschillende ouden van dagen welke in Axelsche dracht gekleed waren, vormden een dankbaar object voor de fotolens der talrijke Engelschen die zich te Sluis bevonden. Het viel ons op, dat verschillende ouden van dagen een vlot gesprek voerden met deze bui- tenlanders, hetgeen wel een bewijs is dat zij de Engelsche taal volkomen meester waren. Velen gebruikten den tijd die nog restte om een wandeling door het stadje te maken en een bezoek te brengen aan de bekenide raad- zaal van Sluis welke dateert uit het jaar 1396. Vanaf den toren heeft men een prachtig ver- gezicht over het omringende land en verschil- lendem gaven zich de moeite om de 196 treden te beklimmen. Dat dit natuUrlijk alleen door de jongere generatle die ook sterk vertegen- woordigd was, werd gedaan, hoeft geen be- toog. Om half acht was het verzamelen op de markt en werd de tocht naar Ter Neuizen voortgezet, en wel aver de plaatsen Oostbung, IJzendijke, Philippine en Hoek. De hitte die over dag nogal tamelijk groot was geweest, was veel minder geworden hetgeen den terug- tocht ten zeerste veraangenaamde. Op Hoek had men even een klein opont- houd wegens een defect aan een der wagens. Een grootte menigte wachtte de ouden van dagen bij hun terugkomst in Ter Neuzen op. Er werd gereden langs de Dijkstraat, Nieuwe- diepstraat, Vlooswijkstraat, Rosegracht, Mar- tinus Eijkestraat, Van Steenbergenlaan, Noordstraat, Nieuwstraat, Arsenaalstraat en Burgemeester Geillstraat naar de Markt, al waar de tocht der ouden van dagen een einde nam. Een groote menigte belangstellenden had zich hier wederom opgesteld. Er rest ons nog een hartelijk woord van dank aan het ijverige bestuur van het Nose- Oomitd, dat dank zij den financieelen steun der ingezetenen en die der autobezitters welke hun wagen en hun tijd geheel gratis afston- den,. dozen tocht door ens mooie Zeeuwsoh- Vlaamsche land kon organiseeren. Ook de transportcolonne van de afd. Het Roode Kruis dat een achttal personen ter beschikking had gesteld en de motordienst wier hulp bij het onderhouden van het onderlinge verband abso- luut onmisbaar is, verdienen een woord van hulde. Evenals dit het vorig jaar het geval is geweest, heeft de marechaussee, de rijks- Veldwacht en politie het verkeer in goede banen geleid. Wij zijn ervan overtuigd, dat alien die aan het welslagen van dezen rit hebben medege- werkt met voldoening op dezen dag kunnen terugzien, en dat zij den ouden van dagen een onvergetelijken dag hebben bezorgd. DE KUNST IN NOOD. Het zal de meeste lezers en lezeressen niet onbekend zijn, dat de beeldende kunstenaars zeer lijden onder de tijdsomstandigheden en dat het comite „De kunst in nood" met kracht tracht het leed daardoor berokkend, te ver- zachten. Dank zij groote steun van H.M. de Koningin en vele vooraanstaanden in den lande, heeft het comite zonder dat het zelf daarvoor gelden behoefde uit te geven het groote kunstwerk in 6 afdeelingen uitgegeven, bij iedere afdeeling zijn reproducties van wer ken los toegevoegd, o.a. van door de Koningin daarvoor beschikbaar gesteld werk van Haar hand. Het boek is vlot verkocht en voor de op- brengst daarvan zijn werken aangekocht van noodlijdende schilders en met enkele andere door de schildergenootschappen afgestane stukken worden deze nu in tal van plaatsen van ons land geexposeerd. Zou aanvankelijk de Kunstkring ,,het Zui- den" te Vlissingen de primeur hebben, dit is veranderd toen de Koningin enkele zalen van het paleis ,,het Loo" ter beschikking stelde. Met groot succes is daar de tentoonstelling gehouden, maar nu komt Vlissingen aan de beurt en Zaterdagmiddag te drie uur zal de opening plaats hebben in de zalen van het pa- viljoen Juliana op den Boulevard. De tentoonstelling zal toegankelijk zijn tegen een bewijs van f 1 dat tevens een lot is, waarop men een schilderij kan trekken, waarbij men naar eigen smaak er een mag kiezen. De naam wordt direct genoteerd en weet men na de verloting direct wie men tot het doen van een keuze moet oproepen. Natuurlijk zal men.ook gaame van het ge- exposeerde verkoopen en als dit gesohiedt, wordt het geld weder bjj den schilder besteed van wien een stuk is verkocht. -Een opwekking tot hen, die tusschen 11 en 28 Augustus te Vlissingen zijn of er komen, om een bezoek aan de tentoonstelling te bren gen en een mooi werk te steunen, is toch zeker wel op haar plaats. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rot terdam de heer J. Suurmond te Oostburg. Gisteren kwamen alhier op den Binnendijk op den hoek naar den Pierssenspolder twee luxe auto's met elkaar in botsing. Het uit- zicht daar ter plaatse wordt belemmerd door een daar staand huisje. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch de materieele schade was aan beide wagens zeer aanzienlijk. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gev'onden voorwerpen: een auto-reservewiel en een tabakspijp. „Het Centrum". Wij verwijzen naar de in dit nummer voor- komende annonce van „Het Centrum" waar op de daarin vermelde datums een gezelschap optreedt met een waarlijk grootsteedsch reper toire op het gebied van vari6t6 en circus- acroibatiek. Gezien de recensie's in andere bladen en het enorme succes in grootere steden is een be zoek aan ,Het Centrum" voor de liefhebbers ten zeerste aan te bevelen, vooral met het oog op de minieme toegangsprijizen. In den Perkpolder werd gevonden een kin- derhandtaschje, hetwelk terug te bekomen is bij den veldwachter ahier. 10 rqwielplaatjes en toch Dezer dagen vervoegde zich de landbouwer de N. ten postkantore voor een tiental rjj- wielplaatjes voor zichzelf en zijn gezin, waar voor hij de som van f 25 betaalde. Toen hij eenige dagen daarna werd gecontroleerd, bleek, dat hij geen plaatje bij zich had. De rest laat zich denken. Wegsverbetering. De werkzaamheden aan den nieuwen weg vorderen goed. De eerste zending steenen is gearriveerd, zoodat binnenkort met de bestra- ting een aanvang zal worden gemaakt. Een zevental transportarbeiders zijn nu ook te werk gesteld. KUITAART. De jaarlijksche kermis behoort Weer tot het verleden en mocht zich in een druk bezoek verheugen, hetwelk wel in hoofdzaak is toe te sdhrgven aan de dansgelegenheid, die dit jaar voor het eerst werd gegeven. De neringdoen- den hadden dan ook niet te klagen. Alles is kalm verloopen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Rene van Dommelen, rijksveldwachter te Amster dam is als zoodanig benoemd te Westdorpe. in de plaats van den heer Warrens, die ver- plaatst is naar 'Hengstdijk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan momenteel als werkloos ingeschreven 15 land- arbeiders, 14 transportarbeiders, 2 timmerlie- den, 1 metselaar, 2 opperlieden en 2 fabrieks- arbeiders; totaal 36 werkloozen. Vermoedelijk door onachtzaamheid van den chauffeur reed een auto van een hotelhouder uit Oostende de stoep op van de woning van den heer Van de Vijver. De inzittenden kwa men met den schrik vrij, doch moesten hun tocht met een anderen auto voortzetten. Failliet verklaard: Johannes Zandee, land bouwer te Aardenburg; Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop; Curator Mr. W. le Mair te Sluis. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6.30 u., Ds. Baaij, van Tholen. WIJZIGING REGEL1NG INNAME TARWE (OOGST 1934) ZEELAND. 'Het ligt in de bedoeling de regeling van de inname der tarwe voor den oogst 1934 in Zee- land te wijzigen en wel in dien zin, dat niet meer door handelaren aan de verbouWers zal worden moeten betaald, doch dat de voor- schotsprijzen voor geleverde tarwe recht streeks aan dezen door de G.T.Z. (via een bankinstelling) zullen worden uitbetaald. Voorschotten op nog te leveren tarwe kun nen vanwege de G. T. Z. niet worden ver- strekt. Eerstdaags zullen nadere bijzonderheden omtrent de eventueele nieuwe regeling wor den bekend gemaakt. UITVOERING AARDAPPELSTEUN- REGELING 1934. De Landbouwcrisisorganisatie voor Zeeland deelt het volgende mede, ten gerieve van de telers, den groot- en den kleinhandel in aard- appelen met betrekking tot de uitvoering der aardappelsteunregeling 1934. Verhandelen van aardappelen. Voor het handelen in aardappelen, hetzij als groothandelaar, grossier, kleinhandelaar of telerhandelaar is het erkend zijn noodzakelijk. Een erkenning is dus niet alleen vereischt om geleidebiljetten te verkrijgen, maar ook om handel te mogen drijven. Alle in het vorig sei- zoen uitgereikte erkenningskaarten blijven voorloopig geldig, terwijl degenen die nog geen erkenningskaart bezitten en' meenen hierop alsnog aanspraak te kunnen maken, zich rechtstreeks tot de Nederl. Akkerbouw- Centrale, Kazernestraat 3, Den Haag, moeten wenden en niet tot de L. C. O. afd. Aardanne- len, Goes. Prijzen. In tegenstelling met het vorig seizoen zijn de aardappelen dit jaar niet verdeeld in klas- sen en zijn tevens vervallen de aan deze klas- sen verbonden minimumprijzen. Telers zoowel als handelaars zijn dus vrij in het stellen van hun prijzen. Ook is men niet meer verplicht koopbriefjes te gebruiken. Steun. Met ingang van een zekeren datum, ver moedelijk 1 Augustus zal de gelegenheid tot denatureeren onder steunverleening openge- steld worden. Omtrent den definitieven datum van ingang en de te verleenen steun zullen t.z.t. nog nader mededeelingen worden gedaan. Sorteering. Evenals voor den oogst 1933 zal voor de binnenlandsche consumptie een sorteering worden toegefpast van 35/60 m.M. vierkants- maat, maximum lengte 8 c.M. Aardappelen in een andere sorteering dan genoemde zullen in het binnenland niet mogen worden verhan- deld. Heffing. Op de sorteering in de consumptiemaat is een heffing verschuldigd van f 1 per 100 K.G. administratieloon wordt niet berekend. De heffing wordt voldaan bij aanvrage van het vervoerbewijs, hetzij in contanten, hetzij door overlegging van een stortingsbewijs ten be- wijze dat de verschuldigde heffing is gestort op de postrekening der Landbouw-Crisisorga- nisatie voor Zeeland No. 239230. Niet alle ver- voer is onderhevig aan een heffing, wel moet alle vervoer gedekt zijn, hetzij door een be taald hetzij door een gratis vervoerbewijs. De heffing op ongekeurd pootgoed (alleen voor pootdoeleinden) bedraagt 2 per 100 K.G. Evenzoo is er een heffing van f 2 per 100 K.G. op bonken voor binnenlandsche verbruik. Ver voerbewijs voor bonken met binnenlandsche bestemming wordt alleen afgegeven op ver- toon van een door de Ned. Akkerbouw Cen trale 's-Gravenhage afgegeven machtiging en uitsluitend in de volgende twee gevallen: a. voor bereiding van pataties-frites; b. voor inrichtingen met speciale kook- of schilapparaten. Goedgekeurd pootgoed door de N.A.K. met binnenlandsche bestemming is vrij van hef fing. Op goedgekeurd pootgoed bestemd voor export wordt f 0,25 per 100 K.G. geheven. Veevoeder. Veevoederaardappelen moeten voor aanvang van het vervoer gedenatureerd worden, in- dien ze niet absoluut ongeschikt zijn voor men- schelijke consumptie. De denaturatie moet geschieden door den teler of door den han- delaar. Indien de aardappelen niet stukge- stoken worden, moet denaturatie geschieden door ze te pikken. De hiervoor bestemde prikapparaten staan ter beschikking bij de districtssecretarissen en bij de controleurs. Vervoerbewyzen. Model A Wordt verstrekt aan den teler voor vervoer van zijn groeiplaats/opslagplaats naar zijn opslagplaats of naar het verder vervoer- middel. De teler is verplicht bij aanvrage op te geven de sorteering (maat) van de te ver- voeren aardappelen. Model B wordt verstrekt aan den teler voor vervoer van zijn groeiplaats/opslagplaats naar een veiling of omgekeerd. Model C (betaald vervoerbewijs), dit dient voor het vervoer: a. van binnenlandsche con sumptiemaat; b. van ongekeurd pootgoed; c. van bonken met bestemming binnenland (bij speciale toestemming) Model D wordt afgegeven vbor het vervoer a. van veevoeder-aardappelen; b. goedgekeurd pootgoed voor het binnenland bestemd; c. pro- viandeering van zeeschepen (cautie f 2 per 100 K G. te betalen bij aanvrage van het ver voerbewijs en te restitueeren door de Ned. AkkerbouW Centrale Den Haag); d. export, indien de betreffende partij niet rechtstreeks wordt geexporteerd doch slechts ulteindeiyk voor export bestemd is. By export recht streeks moet het vervoer gedekt zijn door een door de Centrale voornoemd af te geven monopolieconsent; e. voor re-expeditie van op dit model vervoerde aardappelen. •Model E. Dit dient voor re-expeditie bui- ten de gemeente, van aardappelen aangevoerd op model C. Model F. Dit wordt afgegeven door gros- siers of D-kantoren als re-expeditie op onder betaald vervoerbewijs ontvangen aardappelen. Model G is een Winkelier- of ventersbon, geldig voor het vervoer bij verkoop in het klein voor ten hoogste zes dagen. Het wordt afgegeven door den D-kantoorhouder of door den grossier. Kleinhandel. Kleinhandelaren moeten voor een bepaald kwantum vervoerbijwijs (model C) aanvragen op vertoon waarvan hun door den kantoor- houder een ventersbon (model G) wordt ver strekt. Zonder vertoon van het betaald ver voerbewijs wordt geen ventersbon verstrekt. Plombeering. Het vervoer van aardappelen in zakken (verpliQht gewicht 35 of 50 K.G.) onder model C en E moet onder plombe geschieden. Dit is thans Wettelijk voorschrift geworden. Kennisgeving van vervoer. Minstens den dag van te voren moet van het vervoer en/of van plombeering van aard appelen kennis gegeven worden aan den dis- trictssecretaris van het betreffende district, waaruit het vervoer plaats vindt. Aanvrage vervoerb>vys model C. Bij aanvrage van een betaald vervoerbewijs (model C) moet de handelaar overleggen: a. alle modellen A welke hem door den teler, nadat door den weger het gewicht erop inge- vuld is, Worden ter hand gesteld; b. een in- spectiabriefje van den controleur; c. een spe- cificatiestaat, vermeldende de namen der leveranciers, voor zoover de betreffende zen ding van meer dan 1 teler afkomstig is. Inspectiebriefje. Dit is een bewijs af te geven aan den ver- zender door den controleur, wanneer deze de lading in orde heeft bevonden. Bij aanvrage van vervoerbewijs wordt het inspectiebriefje overgelegd. Overlegging is verplichtend bij aanvrage van model C en D, dus voor con sumptie goedgekeurd en ongekeurd pootgoed, bonken, export en veevoeder. Districten. Ons gewest is thans onder verdeeld in acht districten. Alle districts-secretarissen zijn dezelfde personen aangewezen als voor den oogst 1933. Door de splitsing van Zuid-Beve- land in twee districten is er voor Oost Zuid- Beveland bijbenoemd den heer P. A. Linden- bergh te Wemeldinge. Ook als D-kantoorhou- ders zijn vrijwel dezelfde personen aangewezen als in het vorig seizoen, zoo ook als personen uitsluitend belast met de afgifte van vervoer- bonnen (modellen A en B). Slechts een kleine uitbreiding heeft er plaats gehad. Slotopmerkingen. a. De teler verzuime niet bij aanvrage van vervoerbewijs zijn organisatieno. op te geven. b. De handelaar verzuime niet zijn erken- ningsbewijs bp zich te dragen en dit op eer ste aanvrage van controleur en/of kantoor- houders te toonen. c. Ongekeurd pootgoed mag niet in de con sumptie gebracht worden, al ligt er een hef fing op van f2 per 100 K.G. d. Voor export naar alle landen en zoowel van consumptie als pootgoed is een monopolie regeling ontworpen, waarvan de bepalingen t.z.t. aan belanghebbenden zullen Worden be kend gemaakt. BELGIeNEDERLiAND NAAR BRUSSEL De correspondent van De Tjjd te Brussel meldt: Alles wijst er op, dat de BelgieHolland- wedstrijden in het vervolg te Brussel zullen worden gespeeld. Aan AntWerpen werd een nieuw uitstel verleend, zooals werd gemeld, teneinde de stad in de gelegenheid te stellen het Antwerpsche stadion te vergrooten. Tot dusver werd aan de directie van het stadion geen enkel voorstel gedaan. Binnen enkele weken begint het nieuwe voetbalseizoen en ge durende dit tijdperk kan aan het stadion niet worden geWerkt. Thans reeds is het dus zoo goed als zeker, dat BelgieNederland volgend jaar niet te Antwerpen, maar te Brussel zal worden ge speeld. HET SPOORWEGONGELUK TE AMSTERDAM. Nader wordt vemomen, maken de gewonder. van het spoorweg-ongeluk bij het Weesper- poortstation het goed. Ook de heer Keizer. die een zware hersenschudding kreeg en er het ergste aan toe was, maakt het zeer goed. Het officieele onderzoek naar de oorzaak zal vandaag worden ingesteld. V. D. ver- neemt, dat de bestuurder van den Dieseltrein die door het onveilig signaal vertrok nauwe- lijks het station verlaten had of hij zag dat het sein op de seinbrug op onveilig stond. De wagenbestuurder heeft toen onmiddellijk ge- stopt en de Dieseltrein stond stil toen de van den anderen kant komenden stoomtrein hem aanreed. Aangezien deze trein geen grootere snelheid had dan 20 K.M. was dus de schok niet groot. De ravage is desondanks zoo ernstig geweest, doordat de Dieseltrein in de flank werd getroffen. De eerste indrukken van een reiziger. ,,Een mensch z'n bestaan kan van een klei- nigbeid afhangen", vertelde een reiziger, die in den ongelukswagen gezeten had, aan het Volk. „We zouden, m'n vrouw en ik, voor plezier naar Utrecht gaan. Voor plezierM'n vrouw had nog nooit in een Dieseltrein ge zeten en we hadden ,,geluk". Want 9.35 whs een Dieseltrein Eerst zaten we aan den kant, waar de trein later werd aangereden, maar ik vond, dat het tochtte en daarom gingen we naar de andere zijde. Er waren juist nog twee plaatsen vrij. Dat was ons geluk! Geen minuut nadat de trein vertrokken was, gebeurde het ongeluk. Het is me niet moge lijk om m'n eerste gewaarwordingen te be- schrijven. Een knal herinner ik me niet. W61 een on- heilspellend knetterend geluid. Rinkelend glas knarsen kraken 'n vreeseljjken schok en toen 6dn seconde stilte. Toen ik naar den kant keek, waar de wa gen geraakt was, zag ik de blauwe lucht. De wand was weg. In een vreeselijke verwarring lagen men schen, banken, glaascherven en stukken ver- schrompeld metaal door elkaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2