HINDENBURG'S NALATENSCHAP. TER NEUZEN, 6 AUGUSTUS 1934. STREEKARCHIEVEN IN ZEELAND. sedert Dinsdag in Salzburg een medewerker van de Associated Press, Erich Borchart, in arrest. Hij is door de Salzburgsche autoritei- ten gearresteerd, daar hij ervan verdacht word! de verboden N.S.D.A.P. diensten te hebben bewezen, aldus V. D. Borchart is ge- ruimen tijd de Berlijnsche vertegenwoordiger van de Associated Press geweest, Hij had van de Associated Press opdracht gekregen opna- men te maken van de Festspiele. Het militaire gerechtshof te Weenen veroor- deelde den nazi Strolten tot den dood door op- hanging wegens het in bezit hebben van ont- plofbare stoffen. President Miklas heeft gra- tie verleend en de straf werd verzacht tot levenslang dwangarbeid. 'De nazi Eduard Homisch was eveneens ter dood veroordeeld, maar ook hij werd gegra- tieerd en kreeg verzachting van straf tot levenslang dwangarbeid. De gendarmerie heeft op het kasteel Horn- stein bij Rrumpendorff een clandestienen zen- der ontdekt en twee kisten met Duitsche re volvers. De eigenaar en de tuinman werden gearresteerd. DE VOOBWAARDEN VOOR VON PA PEN'S TOELATING IN OOSTENRIJK. In een hoofdartikel keurt de Times het denkbeeld goed, dat Oostenrijk in verband met Hitlers voorstel om von Papen als gezant naar Weenen te zenden, aan Duitschland zal verzoeken het Oostenrijksche legioen in Duitschland te ontbinden, de vijandige propa ganda en wapensmokkelarij te doen staken en de belasting van 1000 mark voor Duitschers, die een bezoek aan Oostenrijk willen brengen, af te schaffen. Zonder twijfel, aldus de Times, zou de Brit- sche regeering dergelijke voorstellen van de Oostenrijksche regeering goedkeuren. Ofschoon de Times erkent, dat Hitler reeds eenige blijken van zijn vredeswil gegeven heeft verklaart het blad, dat de niets ont- ziende pogingen van Duitschland om aanslui- ting met Oostenrijk te krijgen, maken haar tot een verontrustend element in Europa. VON HINDENBURG'S LAATSTE RTJSTPLAATS. Onder goedkeuring van de familie van den Rijkspresident heeft Hitler bevolen dat het stoffelijk overschot van Von Hindenburg bij- gezet zal worden in de ,,Feldhermtum" van het Tannenbergmonument, welke als grafkel- der wordt ingericht. De kist zal daar defini- tief blijven. De voorbereidingen voor de groote begrafe- nisplechtigheid bij het monument zijn in vol- len gang. Dag en nacht Wordt er gewerkt. Er worden tribunes opgericht, telefoonleidingen aangelegd, standplaatsen voor groepen uitge- meten etc. Radioverslaggevers zijn aan het experimenteeren. In verband met de verbin- ding met deze plaats, die eigenlijk alleen per auto te bereiken is, worden groote parkeer- plaatsen ingericht. De katafalk is reeds opge richt. Offerschalen worden aangebracht, waarin vuren zullen branden. Na de bijzet- ting zal het monument nog eenige dagen en nachten toegankelijk blijven. De Rijksweer be- trekt gedurende dien tijd de eerewacht. Het lijk van president van Hindenburg is Zaterdagmorgen in de kist gesloten. Hierbij waren slechts de naaste familieleden aanwe- zig. De kist is opgebaard in het studeerver- trek van den Rijkspresident. De eerewacht staat eveneens in het studeervertrek opge- steld. De wereld is schrijft de N. R. Crt. zeer geschrokken van het sterven van Hin denburg. Men hoort oordeelen, alsof het Duitsche Rijk nu was als een schip, dat van anker geslagen is. Dit is, internationaal be- schouwd, sterke overdrijving. Indien wat ook nauwelijks te vreezen is de buiten- wereld niet al te groote zenuwachtigheid ver- toont, dan zal de dood van Hindenburg geen onmiddellijke, gevaarlijke gevolgen hebben op het gebied van de buitenlandsche politiek. Hit ler zelf heeft waarlijk bewijzen te over gege ven van groote voorzichtigheid. Juist echter lijkt ons de vergelijking. dat het Duitsche schip van staat zijn noodanker verloren heeft. Wanneer nu nieuwe gevaren voor de buiten- wereld zouden ontstaan, dan zou het slechts wezen over den omweg van de gevolgen van dit verlies in Duitschland zelf. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat vele Duitschers nu de naaste toekomst met diepe bezorgdheid tegemoet zien. Wij hebben er reeds op gewezen: Hindenburg heeft nog veel tegengehouden, heeft nog allerlei gered. Hij was een dekking, niet alleen voor menschen en dingen, die het ergste van het nationaal- socialisme te vreezen hadden, maar ook voor de remmende elementen uit de oude school in de regeering zelf, en tenslotte zelfs voor Hit ler. Hitler heeft menigmaal het gezag van Hindenburg noodig gehad, en de onaantast- baarheid waarop hij zich kort geleden nog beriep, om gematigde maatregelen tegenover zijn volgelingen te rechtvaardigen. Hitler zal zich herhaaldelijk met innerlijke tevredenheid verscholen hebben achter het feit, dat hij niet alles kon, omdat er nog een rijkspresident was. Dit hek is nu van den dam. Hitler heeft blijk gegeven soms beschutting noodig te heb ben tegenover de zijnen. Nu is die er voor hem niet meer. Ook de elementen in de regee ring, die het soms waagden, op te komen tegen al te impulsieve besluiten van den rijkskanse- lier. zijn hun dekking kwijt. De buien van Hitler's toorn en zenuwachtig initiatief kun nen nu regelrecht op Duitschland neerhagelen. Dit is een bedenkelijk vooruitzicht. Zoo zal men het stellig ook in de wereld der hooge ambtenaren, die het nieuwe systeem van het Tweede Rijk heeft overgenomen, beschouw,en. Er komt nog iets bij. Juist Vrijdag is de minister van oeconomische zaken dr. Schmitt, waarschijnlijk voor goed, verdwenen. Schmitt was een bekwaam en bezadigd man. Hij sprak niet te veel, en wat hij zeide was ge- woonlijk geruststellend. Hij placht noch de Duitsche, noch de vreemde oeconomische wereld schrik op het lijf te jagen. Aan het- geen hij zeide, had men houvast. Hij wordt nu vervangen door dr. Schacht. Ook deze is een bekwaam man. De wereld heeft het in hem gewaardeerd, dat hij geen politiek spel met den koers van het Duitsche betaalmiddel heeft gedoogd. Zijn beginselen als president van de Rijksbank waren gezond. Hij heeft stormen uit de nationaal-socialistische partij op zijn verzet tegen monetair avontuur met succes weerstaant waar anderen wellicht daartoe niet meer de kracht zouden hebben bezeten. Dit alles erkennen wij gaarae Dat de standvas- tigheid van de mark tenslotte een jammer- lijke comedie is geworden, is niet zijn schuld. En zoo het al zijn schuld is, dan is het in ieder geval een uitvloeisel van zijn gezonde beginselen. r>j Wat ons echter toch met bezorgdheid ver- vult bij zijn benoeming, is al datgene waarin bij een tegenstelling vormt tot dr. Schmitt. Hij houdt er bij uitstek van, de wereld aan het schrikken te brengen. Hij houdt van het klinkende woord, van de politieke en finan- cieele „bluff". Vele malen heeft hij dat be wezen. Het treffendst misschien toen hij, zonder de schuldeischers te raadplegen, verle- den jaar Juni te Londen een algeheel transfer- moratorium aankondigde. De wereld liet zich dat niet welgevallen en bracht hem dat krach- tig aan het verstand. Toen bleek hfj tot een accoord van 50 pet. bereid, en kon hij achter- af zelfs nog meer presteeren. Hij was de man, die met het grootste cynisme de macht ver- kondigde van den debiteur, daar het van hem afhangt of de erediteur iets van zijn geld ziet. Hij is ook de man van het Duitsche expansie- programma, waarvan Hugenberg in Juli van het vorige jaar de dupe werd, doordat hij naief genoeg was het onder zijn naam ter oeco nomische conferentie in te dienen. Dr. Schacht is allerminst een rustig man, of een man, wiens woord gerust stelt, sympathie of vertrouiwen wekt. Nu bezitten impulsiviteit en bewegelijke zenuwen in Duitschland de hoogste macht in ieven. Gelukkig is van deze twee machtheb- bers tegenover de buitenwereld Hitler altijd nog de voorzichtigste geweest! Hitler is nu tsaar aiier Duitschers gewor den. Geen macht is er boven de zijne. Hfj is heer over leven en dood, met of zonder recht- spraak. De rijksweer, het laatste bolwerk van een onafhankelijke wil en meening in Duitschland, is hem nu ten deel gevailen. Geen oogenblik heeft hij laten voorbij gaan; onmid- dellijk na den laatsten snik van Hindenburg heeft hij de militaire macht den eed op zijn persoon van volk en rijk was geen sprake meer! laten afleggen. Zoozeer heeft hfj zich daarmede gehaast, dat hij alLe vormen ervoor heeft verwaarloosd. Het besluit, dat hij Hindenburg zou opvolgen, had men blfjk- baar niet durven nemen, zoolang de „oude heer" nog bewust meeleefde, en moest nu een improvisatie zijn. Deze overhaastige greep naar de rijksweer bewijst ons twee dingen. Ten eerste, hoezeer Hitler had gehunkerd naar de beschikking over dit machtig instru ment. En ten tweede, dat hij nog reden moet gezien hebben te vreezen, dat hij met die greep te laat kon komen. Het gebeurde is een illu- stratie van alles, wat er over de eigenaardige rol en positie van de rijksweer in den laatsten tijd is gezegd. Ofschoon de dood van Hindenburg reeds geruimen tijd aanstaande werd geacht, bleek overhaasting nog gewenscht. De eerste daad was wetswijziging, die de opvolging van Hit ler als hoofd van den staat mogelijk maakte. Van een volksstemming is daarin geen sprake geweest; het ambt moest in de eerste plaats in veiligheid worden gebracht. Vervolgens wordt dit het uitgangspunt voor de beeediging van de rijksweer. Eerst dan gaat men de eischen der opportuniteit nader bekijken. De hoogste macht in Duitschland, dat heeft ook Hitler verkondigd, moet aan het volk ontleend zijn. Het plebisciet herbergt voor het oogen blik echter onaangename mogelijkheden; niet van een nederlaag of een benepen overwin- ning, maar toch wel van het bewijs van groeiend ongenoegen. Daartegenover echter staat, dat nieuwe propagandaveldtochten nu meer dan ooit noodig zijn. Zij zijn een on- schuldiger „Ersatz" voor de vroeger in een moeilijken toestand gebruikelfjke, buitenland sche „afleiding". Zij geven de SA. en de las- tig wordende jeugd gezonde bezigheid. Zij zijn een aanlieding tot nieuwe bewerking van het volk. Zij nopen de ontevredenen tot voorzich tigheid, omdat de aanhangers van de regee ring dan in die perioden van activiteit zooveel te vuriger en aggressiever zijn. Onze Ber lijnsche correspondent heeft het juist gefor- muleerd, door er op te wijzen, dat dit soort activiteit een voorwaarde is voor het bestaan van het nationaal-socialistisch bewind. Nadat het bolwerk van het hoogste gezag met de tactiek van verrassing, die iedere nationaal-socialistische actie eigen schijnt te moeten zijn, veilig bezet was, is het kabinet bijeengekomen, om alsnog over een plebisciet te beslissen. Nu was men weer gerust. Men overrompelt steeds nog te Berlijn, ook waar de buitenstaander de noodzakelijkheid van overrompeling moeilijk kan beseffen. Het be- wustzijn van rustige kracht ontbreekt blijk- baar nog. Gevoel van zekerheid is er eerst weer, als de overrompeling is gelukt. Het ge beurde in en met Oostenrijk heeft getoond, hoe groot daartegenover de ontmoediging is, wan neer zij op een mislukking uitloopt. Maar hoe het zij, het Duitsche volk krijgt nu het recht, de reeds onherroepelijk en met kracht van grondwet genomen besluiten, die zonder verwijl militair verankerd zijn, achter- af te bevestigen. Wij hebben er reeds op ge wezen, hoezeer deze bevestiging achteraf in karakter verschillend is van een werkelijk plebisciet, waarbij het volk niet van te voren de nutteloosheid van ieder protest met gebal- de vuist is duidelijk gemaakt. Zooiets kan men doen met een besluit betreffende de bui tenlandsche politiek, waarbij men een rugge- steun tegenover het buitenland noodig heeft. In dit geval echter zou het een bespotting van den „volkswil" lijken, als men niet wist dat er de volkomen serieuse behoefte aan een nieuwe propaganda-campagne achter schuilt. Het bewind in Duitschland lijkt op den fietser, die moet blijven doortrappen wil hij niet om- vallen. Het trappen bestaat in dit geval in het steeds weer fel bewerken van de open- bare meening, in het verzamelen van groote volksmenigten enz., in de Romeinsche ,,cir- censes". Niet echter in het daarbij behooren- de ,,panis". Want dit alles moge een zeer op- wekkende bezigheid zijn, een oeconomisch vruchtbare bezigheid is het niet. Welk een ge- legenheid daartoe zal ook de dood van Hin denburg nog geven! Rust en bezonkenheid, die het Duitsche volk in zijn eoonomische omstandigheden zoo noodig heeft, zullen het de eerste weken nog niet vergund zijn. En daarna? DE SEPTEMBERFEESTEN. Naar we vernemen hebben verschillende onderdeelen van de alhier in de eerste week van September te houden feesten vasten vorm gekregen, doch vlot het nog niet geheel met de samenstelling van de optocht, dien men zou wenschen te houden. Nog niet alle groepen zijn bezet. Laten toch zij, die er voor gevoelen am daaraan deel te nemen en naar men ons verzekerde zijn er meerderen zich niet on- zijdig houden, doch zich wenden tot den voor- zitter der commissie, den heer M. de Jonge, die door woord en beeld alle gewenschte in- lichtingen kan en ook gaarae zal geven. Met algemeene medewerking moet het gelukken iets moois voor te brengen. ARBEIDSOVEREENKOMSTEN IN HET LANDBOUWBEDRIJF. Op de conferentie's, die door de samenwer- kende landarbeidersbonden met de Werkgevers op Vrijdag 3 Augustus te Axel en Zaamslag zijn gehouden waren, naar men ons meldt, respectievelijk slechts 12 en 13 landbouwers aanwezig. Van deze aanwezigen wilden er in Axel drie een overeenkomst teekenen, enkelen vroegen twee dagen beraad, doch de anderen weigerden. Te Zaamslag teekenden er twee, een vroeg uitstel en de overigen waren niet bereid ook maar de geringste toenadering te betoonen. EXAMENS Hoofdakte. Voor de hoofdakte is te Rotterdam geslaagd mej. M. S. A. Luwema te Heinkensizand, vroe ger te Othene. Handenarbeid. Geslaagd J. J. Koster te Ter Neuzen en A. Risseeuw te Oostburg. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontivanger der directe belastingen te Sas van Gent 9,50. AAN GEHOUDEN. Door de marechaussee te Hulst is aange- houden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere A. L. v. A., koop- man te Clinge, aan wien het verblijf was ont- zegd in den verboden strook, doch die daarin was teruggekeerd. BENOEMING SCHOOLHOOFD. Met ingang van 1 September a.s. is be- noemd als hoofd der openbare lagere school te Lekkerkerk de heer A. J. van Lara, thans wachtgelder hoofd school B te Groede. CALAMITEUSE ADORNISPOLDER. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeand tot lid van het bestuur der water- ksering van den calamiteuzen Adornispolder A. Schijvt J.Azn., te Niieuwvliet. REIS PROV. STOOMBOOTDIENST VLISSINGEN—ZIERIKZEE. Voor de reis van de Prov. Stoombootdienst van VlissingenZierikzee en terug was heden de belangstelling zoo groot dat 200 personen teleurgesteld moesten worden. Besloten is morgen ook zulk een reis te maken zoo noodig met twee booten. DE SCHELDEVLUCHT. Zaterdag heeft van het vliegveld Vlissingen af de eerste Zeeuwsche Schelde-Zilvermeeuw- vlucht boven Zeeland plaats. De deelnemende sportvliegtuigen zijn des voormiddags tus- schen half twaalf en twaalf uur op het vlieg veld aangekomen. Van 12tot 2 uur was het pauize en de eigenlijke ronidvluchten vingen te ongeveer 2 uur aan. Een voor een, met een tusschenruimte van ongeveer 5 min. stegen de vijf deelnemers op voor de route Vlissin gen OostburgTer NeuzenAxelHulst TholenZierikzeeHaamstede. Hier werd op het vliegveld gedaald en na ongeveer een uur via Goes Sloedam VeereDomburg en Westkapedle naar Vlissingen teruggevlogen. Van Vlissingen naar Haamstede was de af- stand 131 en van Haamstede naar Vlissingen 73 K.M., totaal dus 904 K.M. De deelnemers moesten aangeven op welk uur zij de verschil lende posten zouden passeeren en zouden komen op het eindpunt. Want op de ver schillende genoemde plaatsen waren controle posten ingericht. Reeds werden vooraf aan vier van de deelnemers die uit Schiphol kwa- men twee en aan den vijfde, die uit Eelde kwam vijf plus punten toegekend. Intusschen waren ook de drie buiten mededinging aan- wezige sportvliegtuigen voor dezelfde route opgestegen en ook de drie militaire vliegers kozen het luchtruim ter controle van de deel nemers. Eerst later ging ook een K.L.M.- vliegtuig met belangstellenden naar boven om langs den luchtweg den wedstrijd te overzien. Het was voor de honderden die op en bij het vliegveld vertoefende, toen stil geworden, maar gelukkig was er gelegenheid voor het maken van korte tochtjes met een K.L.M.- maohine. Ongeveer 100 personen maakten daarvan gebruik. Ook luit. Asjes, directeur der nationale luchtvaart-chool, heeft met de P.H. F.K.A. eenige tochten gemaakt;. Hij had als eerste passagier den Oommissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Ongeveer kwart over vijf zijn de drie mili taire vliegers weer in het zicht gekomen, en even later in goeden vorm op het vliegveld gedaald. Geregeld kwamen nu de sportvliegers terug. De jury kon ze mede aan de hand van de ge geven s die haar van de controleposten waren gezonden, nagaan hoe de prijzen waren uitge- vallen. Echter was men eerst om half zeven met rekenen gereed. Toen heeft de voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor de luchtvaart, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen medegedeeld, dat de heer A. van Oorschot uit Amsterdam, leerling van de rijks-opleiding voor verkeersvliegers geen enkel strafpunt heeft gehad en binnen tien seconden na het aangegeven oogenblik is gedaald. Hij behaalde hiermede voor de eerste maal den zilveren Scheldemeeuw maar tevens de medaille uitge- loofid door het luchtvaartbureau tan de A.N. W.B. en de K.N.V.L.. Tweede was P. A. Dee- nik van dezelfde opleiding die plus een had. Derde was S. S. Horderen uit Maarsen met 0 strafpunten Vierde H. T. van Marken van Aardehhout met 8 strafpunten en 5. H. A. Burgerhout vah Papendrecht met 14 straf- punten. Een strafpunt beteekent 20 seconden misrekening, dus is veertien een zeer goede prestatie. De voorzitter wees op het goed slagen van den dag en zeide dat de zilveren meeuw eerst 's avonds zou worden uitgereikt, doch hij over- handigde nu de genoemde medailles en herin- neringsmedailles aan alle andere deelnemers, ook aan de vliegers die buiten mededinging meededen, dus ook aan de Belgen, de heer Leon en Morel en den bestuurder van het Batschari-vliegtuig, den heer Catzenstein, aan de dames die de beide Belgen en den heer Burgerhout vergezelden, aan de bestuurders der militaire vliegtuigen, aan luit. Asjes en aan den res. kapt. Thieme, die de militaire luchtwacht op de controleposten deed werken. De heer Bosman, administrateur van de Nationale Luchtvaartschool, heeft hulde ge bracht voor hetgeen de Zeeuwsche vereeniging voor de luchtvaart door het inrichten van dezen wedstrijd heeft gepresteerd. De voorzit ter bracht nog hulde aan den burgemeester van Haamstede Jhr. Roell, die alle deelnemers zoo gastvrij heeft ontvangen. Op den volgens het programma bepaalden tijd kwamen hier successievelijk de aangekon- digde vliegtuigen over en cirkelden rond de stad, om vervolgens Oostiwaarts den tocht voort te zetten. Ze hadden begrijpelijk, veler belangstelling, vooral was dit het geval met het esquadrille van Soesterberg dat wat bij- zonder leven in de brouwerij bracht, VLISSINGEN AANLOOPHAV EN. Vr'jdagavond kwam het stooinschio Ubena van de V.'oermanlijn, komende van Hamburg eci bssit-md voor Zuid-Afrika op de buiten- haven te Vlissingen voor het innemen van 39 pa3sa.gitrs, die met den trein te Vliss'ngen waren a mgekomen. Nadat a?le reizigers eri bagage aan boord waren heeft de Ubena de reis voortgezet. Het ligt ir. de bedoeling, dat nog een drietal keeren een boot van deze lijn Vlissingen aan- doet en dat dan zal worden besloten of Vlis singen blijvend als aanloophaven zal worden gebruikt. SMOKKELAARS UIT HULST IN BELGIe VEROORDEELD. De boetstraffelijke rechtbank te Dender- monide heeft thans uitspraak gedaan in de zaak tegen de smokkelaars uit Hulst. De smokkelaars H. P., P. van W., A. Sch. en F. W. alien te Hulst woonaohtig werden er van verdacht zestien runderen ter waarde van 28.000 francs uit Hulst naar Belgie te hebben gesmokkeld alsmede van het pogen de Belgische douanen te belemmeren in de uitoefening van den dienst. H. Pwerd door de rechtbank vrijgespro- ken. P. van W. en A. Sch. werden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld terwijl F. W. acht maanden ontving. Deze straf was echter nog niet voldoende want de rechtbank veroordeelde de drie laatstgenoemden boven- dien nog tot een boete Van 177.000 goud franc of 1.239.000 francs. Bovendien werden de zestien runderen als mede de tractor met aanhangwagen verbeurd verklaard. HAVENGELDEN IN ZEELAND. Aan de Staten van Zeeland, werd verzonden het volgend request: Ondergeteekende, hoofdbestuurders van de Schippersvereeniging „Schuttevaer", dat door de schippers de laatste jaren bij voortduring luide geklaagd wordt over de hooge havenrechten, die onder verschillende benamingen in de havens uwer provincie door de scheepvaart moeten worden opgebracht of op het vervoer te water drukken. dat dit het transport te water, de bron van bestaan voor de schippers, in zee.r ongunstige conditie stelt tegenover het vervoer op den wal, waaraan meerdere faeiliteiten zonder be- taling van dergelijke zware lasten worden toe- gesbaan, dat ondergeteekenden bij 't verstrekken van advies in zake havengelden e.d. meermalen in de gelegenheid waren op te merken, dat ten opzichte van het scheepvaartverkeer gestreefd werd naar winstmaklag op het havenbedrijf, ook door als posten van uitgaaf te boeken uitgaven,: die tevens ander vervoer en ver- keer dienden, dat zij hierbij denken aan onderhoud en aanleg van toegangen tot de havens, aan be- strating van kaden enz. dat ten opzichte van het vervoer te land een dergelijke maatstaf niet wordt aangelegd en lasten op dit vervoer gelegd meer als bij- dragen in de kosten zijn aan te merken, dat een en ander het vermogen om met andere vervoersnormen te kunnen ooncurree- ren voor de scheepvaart ten zeerste schaadt en daardoor 't niet denkbeeldig gevaar dreigt. dat de scheepvaart terrain zal verliezen ook daar, waar dit bij gelijke voorwaarden in deze niet zou plaats hebben, idat dit niet in het belang is van de heffen- de gemeenten zelf, die zich daardoor een bron van inkomsten zouden zien ontgaan, zonder een nieuwe te zien vloeien, dat rechten als de bedoelde in het algemeen de uitwisseling van goederen en producten on- gunstig beinvloedt en dit te meer, wanneer de vermindering in waarde der goederen een betrekkelijk ongunstige verhouding schept tegenover producenten, die onder gunstiger voorwaarden kunnen in- en uitvoeren; redenen, waarom adressanten verzoeken wel die maatregelen te willen nemen of bevorde- ren, die er toe zullen leiden, dat de rechten zoo spoedig doenlijk belangrijk worden ver- laagd. Hierop werd bericht ontvangen, dat het niet op den weg van het College van Ged. Staten ligt voorstellen tot verlaging te doen; de ver- wachting blijft, dat het College bij het goed keuren der gemeentelijke begrootingen tegen onrecht zal waken. In verschillende deelen van Zeeland is men bezig geweest en werkt men nog aan de vor- ming van streekarchieven. Tot nu toe waren de resultaten nog maar matig. In het jaar- verslag over 1933 van den inspecteur der ge- meente- en waterschapsarchieven in Zeeland worden dienaangaande enkele mededeelingen gedaan, waaraan het volgende is ontleend. Voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren te Sluis. Ged. Staten van Zeeland hebben in den loop van 1933 een circulaire gericht tot de bestu- ren der gemeenten, polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen inzake de bedoeling van het te Sluis op te richten streekarchief. Het gebourw De Roode Leeuw aldaar, staande achter het raadhuis, zou brandvrij kunnen worden gemaakt en worden gesteld onder een bevoegd beheerder, waaraa de besturen fuimte voor hun oude archieven in die bewaarplaats zouden kunnen huren tegen 6 per strekkenden meter en per jaar. De archivaris-beheerder te Sluis zou dan de archieven ordenen en beschrijven, alsmede alle gewenschte inlichtingen uit de stukken ver strekken aan de besturen. De kostenibereke- ning steunde op gegevens aangaande den om- vang der te deponeeren archieven, verzameld door den archivaris der gemeente Sluis. De herhaalde pogingen om de ondememing op gang te brengen, hebben tot dusver nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Blijkbaar is ook het afstand doen van de eigen bewaring der archieven velen beheerders niet aangenaam. Zoo bleef het bestuur van den Generals-Prins-Willempolder, ondanks de ge- opperde bezwaren, de voorkeur geven aan het bouwen van een eigen kluis boven het huren van archiefruimte te Sluis. Voor Oostelijk Zeeuvvsch-\1aan- deren te Hulst. Talrijke archieven van gemeenten en water schappen in de omgeving van Hulst verkeeren nog steeds in een onbeVredigenden toestand. De gemeente Hulst, die over een ruim, brand vrij en deskundig beheerd archiefdepot be- schikt, verklaarde zich nu bereid de min of meer in nood verkeerende archieven der om- Uggenide gemeenten en polders, desgewenscht geheel kosteloos, in bewaring te nemen. De hoop dat het prijzenswaardige Hulster aanibod op ruime schaal zou worden aanvaard, kwam bedrogen uit. Slechts een enkel bestuur ging tot heden op het denkbeeld der overbren- ging in, waaruit zich de gevolgtrekking laat maken, dat men er, althans in de streek om Hulst, veelal tegenop ziet, het oude archief te zien vertrekken. Voor Noord-Beveland te Wissekerke. Meer succes had een poging tot archief- concentratie op Noord-Beveland. Reeds vroe ger was de aandacht van den ontvanger-grif- fier van den Geersdijkspolder te Wissekerke gevestigd op de wenschelijkheid van gemeen- schappelijke archiefbeiwaring. De heer van der Maas gevoelde voor het denkbeeld en maakte een plan om in een schuur naast zijn woning een kluis van beton te bouwen, waarin de pol- derbesturen kastjes voor hun oude archieven zouden kunnen huren. Alvorens met het bouwen te beginnen sloot hij overeenkomsten af met de besturen van negentien polders en waterschappen. Na aan- vaaiding van de door den inspecteur voorge- stelde aanvullingen is de installatie voltooid en in orde bevonden. Hier is een navolgens- waardig voorbeeld gegeven van een streek archief op bescheiden schaal. (N. R. Crt.) V ERGADERING VAN DEN BOND VAN MOSSELKWEKKERS IN ZEELAND. Vrijdag vergaderde te Goes, naar de VI. Crt. meldt, onder voorzitterschap van den heer Mr. Van der Hoeven, burgemeester van Tholen, de Bond van Mosselkweekers in Zeeland. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den slechten toestand waarin het bedrijf verkeert. Het afgeloopen jaar was nog ongunstiger dan de voorgaande. De prijs is zoo ingezonken, dat geen enkel bedrijf meer loonend is te ex- ploiteeren. Daarom moest ook gevraagd wor den om pachtvermindering. Als oorzaken van deze malaise noemt spreker de slechte econo- mische omstandigheden, maar ook de over- productie van mossels en het tekort aan eens- gezindheid onder de kweekers. Er wordt nog elk jaar teveel zaad in Zeeland ingevoerd en nog steeds gaan teveel andere mossels dan Zeeuwsche naar Belgie. Wie kunnen daarin verandering brengen? Het bestuur van den Bond, dat altijd door in de weer is de kweekers tot meer aansluiting te brengen en bij de regeering hun belangen te bepleiten. Verder de regeering, die echter tot heden ondanks herhaalde verzoeken in gebreke blijft het reglement op de visseherij op de Zeeuwsche stroomen in dien zin te wijzigen dat het verwateren van niet-Zeeuwsche mos- selen in de Zeeuwsche wateren is verboden. Maar ook de leden hebben een taak. Zij moe ten achter hun bestuur staan en niet zijn werk afbreken. Verbetering is mogelijk, maar dan moet de tweedracht worden uitgebannen. Weer kwam in bespreking het voeren van meer reclame voor de Zeeuwsche mosselen. Tal van aanbiedingen hiervoor zijn ingekomen, maar het is wel gebleken dat het voeren van een goede reclame veel meer kost dan het be- drag dat hiervoor is uitgetrokken. In over- weging werd gegeven zich direct in verhinding te stel'len met zaken als Heck of op de Rotter- damsche markt een stand in te nemen. Dit alles, evenals het deelnemen aan een tentoon- stelling, zal het bestuur, dat hiervoor vol- macht krijgt, nader overwegen. Besloten werd te blijven aandringen op bovenbedoelde wijziging van het reglement op de visscherijen, terwijl in den breede gesproken werd over de verhouding tot den heer Van Hurk te Harlingen, de groote concurrent van de Zeeuwsche mosselkweekers. Besloten werd met hem geen overeenkomst aan te gaan, ter wijl tevens getracht zal worden te weten te komen hoeveel mosselen de heer Van Hurk op zijn perceelen in Zeeland kan hebben, waar- na door afdoende controle gewaakt kan wor den tegen ongeoorloofde practijken. De voorzitter betreurde het dat het verzoek van den Bond om het visschen van mosselzaad in de Waddenizee niet toe te staan, was afge- wezen, vermoedelijk omdat van andere zijde, maar ook van leden van den Bond het verzoek was bestreden. De rekening werd vastgesteld als volgt: in komsten f 8396,97, uitgaven 2770,99, aizoo een batig slot van 5825,98. De aftredende bestuursleden de heeren W. van den Berg Dz. te Bruinisse, F. J. Praat te Clinge en C. Sinke te lerseke werden herbe- noemd. Hiema zette de heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse, uiteen het vele dat het bestuur heeft gedaan om de zaak Van Hurk tot een goed einde te brengen. Het blijft in dezen diligent. Maar ook moet niet worden ver ge ten, dat de kweekers zichzelf door onderlin- gen concurrentiestrijd verzwakken. Die strijd moet de wereld uit. Spreker stelde voor aan de regeering te verzoeken, evenals dit voor de boeren is gedaan pok voor de mosselkweekers een oplossing tot stand te brengen door een of anderen crisismaatregel. Vanuit de vergade- ring werd er op gewezen, dat de staat hierbij ook financieel belang heeft, gezien de pachten. De voorzitter zegt toe dat het bestuur deze zaak met den Minister zal bespreken. DE K.N.A.C.- VEIHGHEIDSLAAN TE GOES. De verkregen resultaten. De automobilisten van Goes en omgeving hebben het leelijk laten liggen! Slechts 21.67 pet. der auto's, welke aan de vrij'willige keuring op de Veiligheidslaan der K.N.A.C. werden onderworpen, konden in eer ste instantie worden goedgekeurd. Gezien het feit, dat het lang niet de slechtste wagens waren, die de laan bezochten, kunnen wij ge- voegelijk aannemen, dat het percentage ge- rekend over alle in Zeeland rondrijdende auto- mobielen, die een brevet van „technisch vei lig" verdienen, nog lager dan het genoemde zal zijn. Dit werpt wel een brjzonder schril licht op de bedrijfsveiligheid der in gebruik zijnde automobielen en behoort een felle aansporing te zijn voor automobilisten en houders van bedrijfsauto's om hun wagens geregeld te doen nazien, ook al denken zjj met zoovele an dere veiligheidslaanbezoekers alles zal wel in orde zijn". Maar de Zeeuwsche automo bilisten zijn niet zulke verstokte snoodaards of zij lieten voor een heel groot deel de geconsta- teerde gebreken verhelpen. Zij dachten niet „nou, nou dat zal wel losloopen". Neen, zij gingen in grooten getale naar de reparateurs en kwamen terug om opnieuw de ,,beproe- ving" te doorstaan. Van de 365 wagens, welke bij eerste keuring niet aan de door de contro- leurs gestelde eischen voldeden kwamen er 259 gerepareerd en wel terug. Bij eerste keu ring bleek dat er 101 wagens reeds dadelijk van een wimpel konden worden voorzien daar hieraan geen noemenswaardige gebreken wa ren te constateeren. In totaal werden dus 360 auto's bewimpeld, Uit het bovenstaande blijkt, dat op het einde van de week nog 106 automobielen rond- reden die zich niet voor een herkeuring kwa men aanmelden. Laat ons hopen, dat gebrek aan tijd en niet nalatigheid in het repareeren o5rzaak is geweest van het niet ter herkeu ring komen. Wil men 'weten waar de meest voorkomende fouten schuilen? Van 297 wagens bleken de remmen of niet voldoende te zijn of was de remcapaciteit ongelijkmatig over de vier wie- len verdeeld. 170 fouten werden aangetroffen bij de koplampenstelsels, 85 wagens ontbrak het aan een goede wielsporing. Voorts waren er niet in orde 41 rempedalen, 21 handremmen. 27 voorbanden, 8 aehterbanden, 8 stuurinrich- tingen, 11 richtingaanwijzers, 2 achteruitkijk- spiegels, 1 signaal, 15 ruitenwisschers, 49 stop- en 12 nummerlichten en 12 stadslam- pen. Het waren niet uitslultend wagens uit de provincie Zeeland, die de veiligheidslaan be zochten, er waren er ook uit Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel en Noord-Brabant. De K.N.A.C. heeft de veiligheidslaan in Goes thans opgebroken en de karavaan trekt verder. A.s. Dinsdagmorgen Om 8.30 uur zal op het Speelveld te Middelburg de laan wor den geopend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2