Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten CR1SISPUBLICATIEN H&NDELSREGISTER. WIELRENNEN. I atandbeeld van den componist zal rijzen. Vap dit beeld was voorloopig alleen het hoofd aan- wezig, daar de heeldhouwer Cantre met het overige niet op tijd is klaar gekomen. Nadat een rede werd uitgesproken door den voor- zitter van het comity, dr. Sabbe, onthulde deze laatste het Benoitbeeld hetwelk uit blau- wen steen is vervaardigd. Daama werden redevoeringen gehouden door den heer Ghys- saerk, uit Harelbeke; dr. Van der Mueren, prof. aan„de Universiteit van Gent; Flor Al- paerts uit Antwerpen en Emiel Hullebroeck. Als slot werden het ,,Lied der Vlamingen" van Benoit en „De Vlaamsche Leeuw" gespeeld. De plechtigheid eindigde te vijf uur met de uitvoering van een der meesterwerken van Benoit „De Rubenskantate". HET HERSTELDE BEEFORT VAN IEPEREN. Sedert 1918 werd het tijdens den oorlog ver- nielde belfort van Ieperen langzamerhand her- steld. Verleden Zondag werd het nieuwe ge- bouw door koning Leopold plechtig ingehul- digd. Een intensieve feeststemming heerschte in het kleine stadje, waar tijdens de vier bloe- dige jaren zoovele duizenden strijders, vooral Britten, zijn gevallen. Aan het Stadhuis wapperden, naast de Belgisehe, ook de Ieper- sche en de Leeuwenvlag. Te 12 uur gaf de Mechelsche beiaardier Jef Denijn een concert ten gehoore. Te drie uur werd koning Leopold, vergezeld van graaf De Broqueville, op het stadhuis ontvangen. Onmiddellijk daarna had de in- huldiging plaats, bij welke gelegenheid de koning een rede hield in het Nederlandsch, welke aldus luidde: ,,De wijze waarop Ieperen mij onthaalt, ver- vult mijn hart met een levendig gevoel van dankbaarheid. Als tolk van de stad waart ge zoo goed mijne voorgangers te herdenken en in het bijzonder hebt gij hulde gebracht aan mijn diepbetreurden vader, die dees bezoek had toegezegd en dien ik hier met aandoening vervang. De Lakenhalle heeft door de eeuwen een getudgenis gebracht van vroegere macht en grootheid. Haar monumentaal belfort, dat door geen ander in Europa werd geevenaard rees boven de vlakten van Vlaanderen als de steenen belichaming van het onsterfelijk vrij- heidsideaal. Omdat zulk vrijheidsideaal thans weer onze grondwet bezielt, verouderen onze torens nooit. Zij verjongen in onze volksfier- heid en in ons zelfbetrouWen. Uwe beproefde stad heeft in het verleden tijden van inzinking en verval gekend. Eens was z^j een der sterkste burchten van de ijverige gemeente. De laatste oorlog heeft haar met algeheele verwoesting bedreigd. Maa: zooals het Belgisehe vaderland zege- vierend zijn levensbestemming heeft herwon- nen, zoo is ook Ieperen uit hare puinen op- gestaan en nu herrijst uw belfort in zijn nieuwe glorie, symbool van Belgie's onver- woestbaarheid. Ik ben trots over de eer deze wedergeboorte in te wijden. Een taai en moe- dig volk, dat op zijn rechten steunt, zal niet ten onder gaan. Voortaan zal weer de bron- zen stem van uw beiaard dien levenswil doen luiden. Mrjnheer de burgemeester, ik berust in de vaste hoop, dat de nog drukkende moeilijk- heden zullen worden bedwongen en dat leper eindelijk op elk gebied den voorspoed zal her- overen, die haar in een nieuWe wereld den ouden roem weerschenken zal. Vervolgens trok een historische optocht voorbij, waarin de voomaamste gebeurtenis- sen uit de geschiedenis van Ieperen werden voorgesteld. Door een groep kinderen van gemeenteraadsleden werd aan den koning een kunststuk aangeboden, een tafellooper, waar op het nieuwe belfort is afgebeeld, met in de vier hoeken de wapens van Belgie, Ieperen, West-Vlaanderen en de Vlaamsche Leeuw. Na de plechtigheid begaf de koning zich naar de Sint-Maartenskathedraal, waar hij werd ontvangen door den bisschop van Brugge, mgr. Samvioy. Hij legde daama bloemen op de monumenten, opgericht ter eere van Brit- sche, Fransche en Belgisehe gesneuvelde sol- daten. Wegens den nationalen rouw was koningin Astrid op deze plechtigheid niet aanwezig. TELERS VAN VELDBOONEN EN GERST. Voor het vervoer van ongedorschte veldboo- nen van het land naar een zetplaats, welke niet op het bedrijf gelegen is, dient bij de Districts-secretarissen der L.C.O. van Zeeland een kostelooze macshtiging te worden aange- vraagd. Geen machtiging is noodig voor het vervoer naar eigen schuren of opslagplaatsen, welke op het bedrijf gelegen zijn, zulks in overeen stemming met de voorschriften, reeds bekend gemaakt voor het vervoer van ongedorschte gerst. Indien men voomemens is veldlboonen zoo- wel als gerst te dorschen moet men van dit voomemen minstens 3 dagen v66r den datum van dorschen, kennis geven aan den Districts- secretaris door middel van de daarvoor be- stemde aangifte briefkaarten. Na het dorschen dienen de dorsohbriefjes, voorzien van de handteekening van den con- troleur te worden opgezonden aan den Districts-secretaris die de L.C.O. van Zeeland in het betreffende district vertegenwoordigt en die zorg zal dragen voor opzendlng aan de L.C.O. te Goes, zoodat dus geen dorsch- briefje rechtstreeks door de telers aan de L.C.O. te Goes dient te worden opgezonden. Dorschibriefjes niet voorzien van de hand teekening van een controleur der L.C.O. van Zeeland worden niet in behandeling genomen. Zoonoodig kunnen meerdere aangifte-brief- kaarten, zoowel als dorschbriefjes op aan- vrage door de Districts-secretarissen verstrekt worden. In de week van 1623 Juli werd bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen aangifte ge- daan van de volgende Inschrijvingen Jos. van Balkom-v. d. Grint, Sluis, Oude Kerkstraat 19, schoenhandel en reparatie- inrichting. Eigenaar: J. A. van Balkom, Sluis. Cafd ,,'t Scheepje", Dijkstraat 85. Eigenaar: E. Dhert. ,J>e Handel", Boschkapelle, Kapelleweg 65, hanidel in graan, meel en kunstmeststoffen Eigenaar: P. A. de Bakker, Boschkapelle. H. DoetjesLoof, Nieuwediepstraat 13, tabak- en sigaren, kruidenierswaren, choco- lade en suikerwerken. EigenaarH. Doetjes. J. van Donk, Dijkstraat 31, kanfcoorboek- handel, boekbinderij en ljjstenhandel, lees- bitoliotheek. J. de Fouw, Dijkstraat 77/79, rrjwielhandel en reparatie-inrichting, kachelreparatie. J. J. Hangoor, le Verbindingsstraat 1, schil- der. behanger en glazenmaker. Het Speciaalhuis van Heeren Mode-artike- len, Kersstraat 35, winkel in heeren mode- artikelen. Eigenaar: J. K. van Dixhoom. A. Koster, Axelschestraat 59a, schilders- bedrijf, drogisterij, handel in verpakte genees- middelen, behangselpapier, verfwaren, vemis- sen, schoonmaak- en poetsartikelen. Magazijn ,,De Toekomst", J. J. van Leeuwe- de Vriend, Nieuwstraat 46, hanidel in tabak, sigaren. sigaretten, kruidenierswaren, choco- lade, bonbons, suikerwerken enz. Eigenaar: J. J. van Leeuwe. Nederlandsche Landibouwbank N.V., Am sterdam. Correspondentschap gevestigd te Hulst, Markt C 21. Beheerder: W. A. van Poppel, Steenstraat A 7, Hulst. R. Platteeuw, Noordstraat 59, drogisterij en verfhandel, verplegingsartikelen enz. Sdhoenenhuis „De Magneet", Ter Neuzen, Nieuwstraat 28 (filiaal), Middelburg, Lange Burg C 97 (hoofdizaak), schoenhandel. Eige naar: J. J. Grijspeere, Middelburg. Beh. filiaal: H. J. Hermans, Ter Neuzen. Iz. Verduijn, Breskens, Boulevard 36b, grossierderij in koek, banket en suikerwerken. Wijzigingen Cafe ,,De Volharding", Westkolkstraat 4. Uitgetreden eigenaar: P. C. de Doelder. Nieuwe eigenaar: M. L. Steketee. Cafd ,,Gstende", Dijkstraat 71. Nieuwe eige naar: G. Barelds. J. J. le Fever, Hulst, Lange Bellingstraat, timmerman en aannemer. Uitgetreden eige naar: J. J. le Vever. Zaak is verplaatst naar Hilversum. Fa. Gebr. van 't Hoff, Hoek, Molendijk 14 meubelen, ijzerwaren, electrisdhe-, radio- en huishoudelijke artikelen. Overladen venn.: C. R. van 't Hoff. Uitgetreden venn.: K. van 't Hoff. Het bedrijf wordt onder denzelfden. naam voortgezet door M. P. M. Bakker, wed. C. R. van 't Hoff, Hoek. Wed. J. F. de Klerkde Bakker, Honte- nisse, Kruispolder D 60, scheepsbouwwerf. Uitgetr. eigenares: wed. J. F. de Klerkde Bakker. Bedrijf is overgedaan aan P. A. en Al. de Klerk, beiden te Hontenisse, Kruispol der, welke dit onder den naam Gebr. P. A. en A. de Klerk voortzetten. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. (kan- toor Ter Neuzen), Nieuwstraat. J. Haak, pro- curatiehouder, van zijn functie ontheven. Nieuwe procuratiehouder: E. van Puyvelde, Ter Neuzen. Procuratie is onbeperkt voor kantoor Ter Neuzen. Ter Neuzen Watersupplying Service Doppe- gieter and de Doelder, Grenulaan 11, leveren van drinkwater en voedingswater voor stoom- ket.els. Uitgetr. venn.: J. Doppegieter. Adres gewijzigd in: Grenulaan 50, Ter Neuzen. Wed. Alph. Verstraeten, Hulst, Gr. Bagij- nenstraat A 248, schilderbedrijf. Ge volmach- tigde: L. A. P. Verstraeten, Hulst. Volmacht onbeperkt. J. Wieles, Dijkstraat 3032, manufacturen- handel. Bedrijf uitgebreid met een handel in meubelen. DE SCHELDEVLUCHT—1934. De deelnemende vliegtuigen aan de Neder landsche Scheldevlucht 1934 alien Neder landsche sportvliegers komen Zaterdag- ochtend 1112 uur binnen; van 122 is er middagpauze en om 2 uur vertrekt het eerste vliegtuig voor de wedvlucht om de wissel- trophee „De Zilveren Scheldemeeuw". Omstreeks 2.30 zijn de wedvluchtdeelnemers vertrokken; dan volgen andere vliegtuigen en de militaire escadrille uit Soesterberg die op verzoek der organisatie-commissie door den commandant der Luchtvaartafdeeling bij wijze van oefeningsopdracht is belast met het controleeren van den juisten koers der sportvliegers. De eerste deelnemer kan ongeveer op den hieronder vermelden tijd in de volgende plaat- sen verwacht worden: Oostburg 14.08 min., Ter Neuzen 14.22 min., Axel 14.30 min., Hulst 14.39 min Tholen 14.57 min., Zierikzee 15.13 min., Haamstede landing 15.23 min., Haam- stede vertrek 16.30 min., Goes 16 43 min., Veere 16.55 min., Domburg 17.04 min., West- kapelle 17.10 min., Vlissingen (finish) 17.18 min. Des avonds is er een Japansch avondfeest, georganiseerd door de S. M. „Zeeland", in het Grand Hotel .Britannia", de voorzitter der Z. V. v. Lburgemeester C. A. van Woelde- ren, van Vlissingen, zal daar den Zilveren Scheldemeeuw aan den overwinnaar 1934 uit- reiken. WIEUERBAAN TER NEUZEN. Zondag a.s. weer wat anders! Ge kentalien zeker Cesar Bogaert, onzen geiefden Zeeuwsch-Vlaamschen beroeps. Ge hoordet zeker aUen van den vermaarden Duitseher Rausch, winnaar van versehillende 6-daagschen en grooten tegenstander van PijnenburgWals in de laatste 6-daagsche van Amsterdam. Gelezen hebt ge zeker alien van de schitterende overwinning die den Belg van Nevele als koppelgenoot van Pijnenburg in de laatste 6 dagen te New York behaalde en hierdoor zijt ge zeker overtuigd dat dit trio iets puiks is. Welnu, dit formidabel drietal, deze drie ver- vaarlijke kampers komen op Zondag 5 Aug. a.s. den grooten strijd in snelheid leveren op Ter Neuzen's wielerjuweeltje. Wat zal dat worden? Enorme ovatie natuurlijk, want nie- mand zal deze prachtige strijd willen missen. Maar met dit schitterend voorgerecht houdt het echter niet op. Op het programma prijkt nog veel meer. Das beste vom besten der onafhankelijken komt sensatie brengen in achtervolging en andere matchen. Het zal er stuiven! Want ook zal dien dag weer eens worden teruggegaan naar de steeds attractioneele koppelkoersen. En wat nog meer attractie brengt, de be roeps rijden mee naast de onafhankelijken in den grooten strijd. De jongere elementen zul len naast hun hoogere klasse eens komen toonen dat ook zij niet licht mogen worden geschat. Trouwens, het is ook het puike dat is uitgezocht en zoo zijn zeven uitgelezen kop- pels tot stand gebracht om als volgt op te treden: C. BogaertV. Drappier, V. Rausch B. Francke, A. van NeveleF. Middelkamp, N. van VreeswijkA. van Es, C. de Kuijscher A. Baart, C. de ClerckF. Weemaes, A. VerhaegheG. Carpriaux. Wat zegt ge van zulk een samenstelling Is het voor de echte sportliefhebbers niet om te watertanden. We weten zeker dat bij hen alle eventueel op touw gezette uitstapjes op- zij worden gezet en een rit naar Ter Neuzen's wielerbaan wordt voorgehouden. Het zal er dan ook duchtig toe gaan. Bo gaertDrappier, RauschFrancke, zeker zijn al de supporters van het land van Hulst Zon dag a.s. tegenwoordig, want ook is weer hun Baartje van de partij en niet minder te reke- nen Weemaes. Clinge zal weer eens komen stouwen aan hun ,,poulain". Maar ook Honte nisse en Nieuw Namen, want ook Middelkamp is er bij. Ook ziet ge in de samenstelling dat weer een paar puike renners verder uit Ne- derland komen starten. 't Zijn van de beste. Wie kent immers niet van VreesWijk en van Es. Wie hoorde nimmer van den Rotterdam- mer en las van de overwinningen van den 'Hagenaar En hebt ge dan al goed gezien welke Bel gisehe kleppers er komen opdagen? De Kuij scher, Drappier, van Nevele, de Clerck en last not laest de zeer gewilde doorzetters VerhaegheCarpriaux. 't Zou immers niet de eerste maal zijn als dit laatste koppel met de bloempjes ging loopen. We weten alien wat ze kunnen presteeren. Maarook de tegen- standers zijn niet mis, alien zullen er naar streven met de palm rond te mogen rijden en hulde te ontvangen van het talrijke publiek. We zegden het, het wordt weer wat anders en zal er niet te twijfelen vallen of ook nu weer zullen honderden, of liever vele honder- den a.s. Zondag op trekken om een paar uur te mogen genieten van de mooiste sport en de meeste afwisseling. CRISISREGELING LATE AARDAPPELEN OOGST 1934. In werking getreden zijn de artikelen van het Crisis Akkerbouwbesluit 1934 betreffende het vervoeren, het in voorraad hebben en het verhandelen van aardappelen (consumptie- aardappelen en pootaardappelen). Volgens die artikelen en volgens de ter uitvoering daar- van in de Staatscourant afgekondigde Crisis- Akkerbouwbeschikking 1934 III, zal, evenals voor de aardappelen van den oogst 1933 gold, het vervoer van aardappelen alleen toege- staan zijn, indien dat vervoer is gedekt door een geleidebiljet. Dat geleidebiljet wordt op aanvrage van den belanghebbende verstrekt door de districtskantoren van de Provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties, die zulks doen in opdracht van de Nederlandsche Akker- bouwcentrale, gevestigd te 's Gravenhage. Geleidebiljetten worden alleen verstrekt aan door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale erkende grossiers, telers-handelaren, klein- handelaren of exporteurs in aardappelen en bovendien in enkele bijzondere gevallen van vervoer (zooals het vervoer van de groeiplaats naar de opslagplaats en van de groeiplaats naar de veiling) aan telers van aardappelen, door een der Provinciale Landbouw Crisis- Organisaties als zoodanig erkend. 'Het vervoer van aardappelen van de con- sumptie-maat, kennelijk bestemd voor huis- houdelijk gebruik van een gezin, in gezamen- lijke hoeveelheden van ten hoogste 4 K.G., mag zonder geleidebiljet geschieden. Het geleidebiljet wordt overigens slechts verstrekt tegen betaling van een gulden per 100 K.G. voor wat betreft aardappelen van dg consumptiemaat en twee gulden per 100 K.G. voor wat betreft buitenmaatsche aard appelen, welke heffingen 25 cent per 100 K.G. lager zijn dan die, welke voor aardappelen van den oogst 1933 moesten worden betaald. Kostelooze geleidebiljetten worden ver strekt voor het vervoer van aardappelen, waarvan kan worden aangetoond, dat daarop reeds eenmaal de heffing is betaald. Ten aanzien van het in voorraad hebben van aardappelen is bepaald dat zulks voor eigen gebruik geoorloofd is, in gezamenlijke hoe veelheden van ten hoogste 1000 K.G., terwjjl het in andere gevallen slechts is toegestaan aan dengene, die hetzij als teler is aangeslo- ten bij een der Provinciale Landbouw Crisis- Organisaties, hetzij als teler-handelaar, klein- handelaar, grossier of exporteur in aardappe len is erkend door de Nederlandsche Akker bouwcentrale. De grossiers of exporteurs in aardappelen moeten bovendien in het bezit zijn van de geleidebiljetten, die gediend heb ben ten inslag in, of ten uitslag uit hunne panden. Het verhandelen van aardappelen is, voor wat betreft aardappelen, bestemd voor men- schelijk voedsel, alleen toegestaan, indien die aardappelen zijn van de consumptie-maat. Het verhandelen van aardappelen via een veiling is alleen toegestaan, indien die veiling erkend is door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Het verhandelen van buitenmaatsche aard appelen is slechts toegestaan, indien de aard appelen bestemd zijn voor bepaalde doelein- den (zooals het bereiden van patates-frites). Ook voor het verhandelen van aardappelen is het noodzakelijk, dat de handelaar is erkend, hetzij als teler-handejaar, klein-handelaar of grossier, hetzij als exporteur, door de Neder landsche Akkerbouwcentrale, terwijl de teler van aardappelen slechts zijn zelf geteelde aardappelen mag verhandelen aan een der Provinciale Landbouw Crisis-Organisaties, of aan een door de Nederlandsche Akkerbou'w- centrale erkenden kleinhandelaar, grossier of exporteur. In verband met de crisisregeling voor aard appelen oogst 1934, zij nog vermeld, dat het verboden zal worden om aardappelen te ge- bruiken voor veevoeder, die niet gedenatureerd zijn. Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervoederen, is ver- plioht vergunning te vragen. Dit geldt zoo wel voor het vervoederen van bonken, kriel als van consumptiemaat. VARKENSCENTRALE DUPEERT BOEREN. De afdeeling Barneveld der G. O. Maat- schappij van Landbouw heeft aan de Ned. Varkenscentrale te 's Gravenhage het volgen de adres gezonden ,,Het bestuur van de afdeeling Barneveld neemt de vrijheid hiermede onder uw aandacht te brengen dat de varkenshouderij in de om- geving van Barneveld een belangrijk deel van den landbouw uitmaakt; dat talrijke klachten bij het bestuur onzer afdeeling inkomen, wegens de geheel onvol- doende afneming van de zware varkens; dat vele landbouwers reeds in Februari hun varkens, die toen nog zoutersgewicht hadden, ter aflevering hadden aangeboden; dat die zelfde varkens, die thans een ge- wicht van ongeveer 400 pond hebben, nog steeds niet geleverd kunnen Worden; dat die dieren veel geld hebben gekost aan voeder, terwijl versehillende landbouwers hun meelleverancier niet meer kunnen betalen; dat talrijke boeren thans een dubbel aantal varkens hebben, wijl zij hun eigen aanfok er bij hebben gekregen, tengevolge waarvan zij nu van een rrjkscontroleur aanzegging hebben gekregen, binnen 10 dagen hun overtollige varkens op te ruimen; dat die menschen thans gevaar loopen, ge heel buiten hun schuld een bekeuring te krij- gen, wegens het houden van te veel varkens; dat het geldelijk verlies op die dieren, door- dat ze niet kunnen worden afgeleverd, bui- tengewoon groot is; dat de landbouwers op de Veluwe bovendien nog zeer gedupeerd "worden door de graan- rechten; dat bij vele boeren in deze streken tenge volge van een en ander een noodtoestand heerscht. Redenen, waarom h,et bestuur van voor- noemde afdeeling zich tot u wendt, met het beleefd, doch dringend verzoek, spoedig maatregelen te willen nemen, opdat de zware varkens uit deze omgeving weldra afgeleverd kunnen worden." DREIGT EEN TEKORT AAN TARWE? In het Juli-nummer van het landbouwkun- dig tijdschrift, maandiblad van het Ned. Ge- nootschap voor landbouwwetenschap, heeft Dr. Ir. M. D. Dijt, een beschouwing gewijd aan de vraag, of de wereld zich thans niet dient te bezinnen op een dreigend tekort aan tarwe en andere grondstoffen, instede van allerwege de produotie te beperken. „yergelijken we", aldus de schr., „het ver- loop van de tarweproductie met de algemeene conjunctuur, dan kunnen we vaststellen, dat er ook voor den oorlog een paar maal een cri sis optreedt, een of twee jaar na een grooten oogst. 1898 leverde een overvloedigen oogst, 1889 een toereikenden. In 1900, een jaar met een kleinen oogst, ontstond een crisis (indu- strieele). In 1906 treedt weer een jaar met groote oogsten op. De tarwevoorraden stijgen in 1907 boven de 40 millioen bushels. Weer geeft het orisisjaar 1907 een kleinen oogst te zien, gepaard aan groote oude voorraden. 1908 heeft ook een zeer kleinen oogst, de voorraden verdwijnen bijna geheel en de conjunctuur herstelt zich snel. De tarweprijzen daalden in 1901 en 1908 niet of weinig t.o.v. reap. 1900 en 1907. Uit het ibowenstaande mag niet worden ge- concludeerd, merkt dr. Dijt op, dat de tarwe- oogsten de conjunctuur geheel bepalen, doch wel, dat de invloed van de tarweoogsten op de conjunctuur zeer belangrijk is. En in 1900, en in 1907, &n in 1929 breekt een crisis uit in een jaar met een kleinen oogst, doch met groote voorraden van vorige overvloedige oogsten." Wat nu het bijzondere van de tendenzen na den oorldg betreft, merkt de schr. op, dat v66r den oorlog ,,het bebouwde areaal" vrijwel in overeenstemming was met de behoefte. Na den oorlog was het bebouwde areaal eenige jaren ,,te gering". De hooge prijzen hebben de tarweproductie hierdoor iets sneller doen uitbreiden dan dit voor den oorlog gemiddeld het geval was. Door de starheid van het agra- rische productieapparaat is uitbreiding echter nimmer snel mogelijk (altijd, wanneer we de wereld als 66n geheel beschouwen; in een be paald land is het vanzelfsprekend wel moge lijk de tarweproductie snel uit te breiden ten koste van andere akkerbouwproducten). Zoo duurde het van 1917 tot 1928 eer de behoefte aan tarwe volledig door de productie gedekt was. Na 1929 is het geheele aspect veranderd. De wereldtarweoverschotten zijn gestegen, daaren- tegen is de behoefte, waarschijnlijk als gevolg van de verarming, gedaald." De schrijver houdt dan, in verband o.a. met de gegevens van het Intemationaal Land bouw Instituut te Rome, daaromtrent enkele bespiegelingen over de toekomstige ontwikke- limg der tarweproductie en -consumptie. Wat de consumptie 'betreft, meent schr., op een tamelijk groote stijging te mogen reke- nen tot 1936, onder invloed van de nog toe- nemende bevolking en de grootere consumptie per hoofd der bevolking, die is te verwachten, wanneer bij het afnemen van de werkloosheid in de industrie de welvaart weer terug keert. In het buitenland zijn symptomen waar te nemen, die op deze conjunctuurverbetering wijzen." De geopperde voorspelling, „dat ongeveer 1936 een tekort aan tarwe zal ontstaan, be- hoeft niet geheel te worden vervuld." Want „hoe men de zaak ook draait: op het oogen- blik, dat de voorraden verdwijnen is de agra- rische productie te klein voor de vraag en kan slechts zeer bezwaarlijk uitgebreid worden om aan die vraag te voldoen, wat gepaard moet gaan met zeer sterk stijgende prijzen. Meer dan een jaar eerder of later dan dopr ons werd toerekend, zal het tekort moeilijk kunnen ontstaan." VERBOUWVERBOD VAN DEN BRAVO-AARDAPPEL. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Van den Heuvel betreffende het al of niet toelaten voor 1935 van de teelt van den Bravo-aardappel, heeft Minister Steenherghe, minister van Economische Zaken, geantwoord, dat in verband met de gevaren voor den uit- voer van door den Nederlandschen Algemee- nen Keuringsdienst goedgekeurde pootaard appelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, het in de bedoeling ligt een algemeen verbouw- verbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. EEN ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Dinsdag had te Goes op den Middelburg- schen straatweg een ernstig motor-ongeluk plaats. Een motorrijder, zekere H. uit Nieuw- dorp is tegen een vrachtauto van S., even- eens uit Nieuwdorp, aangereden. Hij sloeg tegen de straat en bekwam een hoofdwonde, een paar gebroken ribben en een elleboog- fractuur. Op advies van dr. v. d. Berg, die spoedig ter plaatse was, is H. naar het zie- kenhuis St. Joanna vervoerd. De vrachtauto bekwam geen schade. De politie stelt een on- derzoek in. 25 EXTRA TREINEN EN NOG PLAATS TEKORT. Zaterdag hebben de spoorwegen het druk gehad. Er was een groote toevloed van va- cantiegangers. Ofschoon er op de baanvakken Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Eindhoven ongeveer 25 extra treinen waren ingelegd, kwam men toch hier en daar nog plaats tekort. De rijWieltrein in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vervoerde een twintigtal wagens met rijwielen. Dit was de vierde maal dat deze trein liep. In het geheel werden met deze treinen 2073 rijwielen naar het Oosten ver voerd. DIESELTREIN WARMGELOOPEN. De Dieseltrein, die Woensdagmorgen om 9.57 van Utrecht naar Amsterdam is vertrok ken, kwam met een vertraging van 25 minu- ten te Amsterdam binnen. Dit oponthoud was veroorzaakt doordat de trein zoowel bij Maars- sen als bij Nieuwersluis had moeten stoppen Wegens het warmloopen van de assen. Voor het eerst werd dit te Maarssen be- merkt, doordat passagiers in een tweede klasse coupe kleine vlammen bemerkten on der den bodem van den wagen. Het technisch treinpersoneel verhielp de storing, maar bij Nieuwersluis moest gestopt worden voor hetzelfde euvel, nu meer vooraan in den wagen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Onder leiding van den inspecteur uit En- schede hebben de rijksambtenaren geassis- teerd door de Haaksbergsche rijkspolitie, een inval gedaan in het pand van den landbou wer J. Lansink, in de buurtschap Boekelo, ge meente Haaksbergen. Aldaar troffen zij in een brjgebouw een volledige installatie aan voor het bereiden van gedistilleerd. De geheele in- richting, benevens een hoeveelheid gedistil leerd, is in beslag genomen. L. is aangehou- den en in arrest gesteld. OVER BOORD GESLAGEN. In de rrjkshaven te Hoek van Holland is. aangekomen het Engelsche plezierjacht Silver Foam uit Colcester, waarvan de 65jarige ka- pitein door ee nstortzee overboord is geslagen en verdronken. DOOREL ECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Dinsdag is op een plaatsje achter zijn wa ning een 42jarige bewoner van de Hazel- dwarsstraat te Hilversum in aanraking ge komen met drooglijnen, die tengevolge van een defect aan de electrische leiding onder stroom stonden. De man was op slag dood. ONWEER. Dinsdagnacht is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer H. Boer te Capelle (N.-Br.)De boerderij is afgebrand. Het woonhuis bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag heeft zich boven Ven- ray een hevig onweer gepaard gaande met zware regenbuien, ontlast. In enkele oogen- blikken stonden de straten blank en tal van kelders liepen vol water. Verscheidene boo- men werden ontworteld. De bliksem is in een huis geslagen en in verscheidene boomen. Een stroomijt brandde af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tijdens het onweer sloeg de bliksem in de woning van den vrachtrijder Meuleman te Vlagtwedde en in die van den landbouwer Hommes te Boertange. De perceelen zijn afge brand. Met moeite wist men met behulp van omwonenden de levende have te redden. Ver zekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem in de boerderij van Horstig te Luur, ge meente Steenderen. Het perceel is totaal uit- gebrand. Te Medde, gemeente Winterswijk, is de boerderij Loohuis door den bliksem getroffen en totaal uitgebrand. Alleen de levende have kon worden gered. Te Wageningen is bij een onweer de 60- jarige landbouwer C. Vermeer, die op een akker aan den Diedenweg achter een rogge- schelf voor den regen schuilde, door den blik sem getroffen en gedood. DROEF VOORVAL BIJ HUWELIJKS- VOLTREKKING. In het gemeentehuis te Baarn had een droef voorval plaats. Toen een huwelijk zou wor den voltrokken, werd een zuster van de bruid onwel. Nadat een tijdlang op haar herstel ge- wacht was, ging het bruidspaar met de ge- tuigen naar de trouwzaal voor het vervullen van de formaliteiten. Bij terugkeer was de vrouw, moeder van vier kinderen, reeds over- leden. De kerkelijke bevestiging had niet meer plaats. SCHRANDERE POLITIE HON I) KWAM NET OP TIJD. Met groote activiteit vervolgt de politie te Oss haar verdere nasporingen naar de bedrij- vers van de talrijke kippendiefstallen van den laatsten tijd. Na de arrestatie van den kippenkoopman v. L., die er met zijn twaalf- jarig zoontje 's nachts op udt trok om bij de boeren het pluimvee weg te halen, kreeg de politie aanwijzingen, dat de aangehouden kip- peohandelaar bovendien nog met andere per- sonen zou hebben samengewerkt, meldt de „Tel." Met behulp van een befaamden speurhond, toabehoorende aan den rijksveldwachter te Heesch, volgde men een spoor uit Nistel- rode, waar kippen waren gestolen, naar een der buitenwijken van Oss. Het schrandere dier bleef staan voor de woning van zekeren van G., een goede bekende der politie. De beambten deden een inval en men had het ditmaal nauwelijks beter kunnen treffen Er kwam hun n.l. bij het binnenkomen in de woning een geur van lekkere kippensoep tege- moet. Op het fomuis stond een pan vol te koken. Op de vraag van een der agenten naar de herkomst, antwoordde de bewoner, dat hij van een onbekenden straatkoopman, aan de deur een kip had gekocht. Een der politiemannen, wamtrouwend van aard lichtte het deksel van de pan op en tot zijn verbazing zag hij minstens vijf kippenpooten in de soep drpven. Dit kwam hem toch wel wat erg raadselachtig voor, daar onder normale om- standigheden een kip maar twee poo ten heeft. Daarom achtte men het gewenscht v. G. mee te nemen naar het politiebureau om hem eens nader aan den tand te voelen. Bij het venhoor viel v. G. door de mand en bekende, dat het soepje gekookt was van kip pen, die van diefstal afkomstig waren. De aangehoudene werd opgesloten en zal ter be- schikking van de justitie worden gesteld. De pan soep werd als bewijsstuk in beslag ge nomen. Vervolgens deed de politie nog een huis- zoeking in een andere woning in dezelfdie straat gelegen, daar men eveneens tegen dozen bewoner, zekeren v. B., emstige ver- denking koesterde. In dit huis legde de politie beslag op een paar schoenen, waarvan het uiterlrjk van de zolen overeenstemming vertoonde met eenige afgenomen gipsafdruk- ken te Nistelrode, v. B. ontkende evenwel aan de kippendiefstallen debet te zijn. Hij werd niettemin gearresteerd en achter slot en grendel gezet. De arrestanten worden naar de strafgevangends te Den Bosch overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. HET SINGERTESTAMENT. Eindelijk is er een eind gekomen aan een proces te New York. Twee vrouwen weenen, omdat ze het verloren hebben en 26 erfgena- men oVer heel de wereld ademen verlicht op, omdat ze het gewonnen hebben. Het ging om de erfenis van mevr. Adelaide Pratt, de doch- ter van den wereldberoemden naaimachine- fabrikant Singer, die 21 kinderen naliet en ieder met ongeveer anderhalf millioen dollar bedacht had. Adelaide Pratt had haar erf- deel met heel wat millioenen vermeerderd en liet die toen ze stierf na aan alle mogelijke menschen alleen niet aan haar zusters. Ze stond op het standpunt, dat haar twee zus ters genoeg geld hadden en haar erfenis niet noodig hadden. Ze liet alleen haar detective zeven millioen dollar na, een corsettenfabriek tien millioen, een directrice van een bonthan- del vijf millioen; geen wonder dat Adelaide Pratt's zusters daar boos over waren en de nietigverklaring van het testament wegens krankzinnigheid vroegen. De ,,bedrogen" erf- genamen wilden bewijzen, dat haar zuster niet normaal kon geweest zijn, daar ze zelfs haar ontslagen chauffeur met een millioen dollar had bedacht. Maar het baatte haar niets. Zelfs de dagboeken der doode werden nageplozen, waarin zeer scherpe oordeelvellin- gen over de domheden der menschen te lezen stonden het testament bestaat in rechte, heeft nu de rechtbank verklaard. 26 erfgena- men over heel de wereld ademen op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 7