Gemengde Berichten AXEL ZAAMSLAG. KLOOSTERZANDE. LAMSWAARDE. IJZENDIJKE. veer normaal waren in vergelijking met andere gemeenten. D,e heer 't GiLde had een ander resultaat van 't werk der oommissie verwacht en beschouwde het thans dat de berg een muis gebaard heeft. De heeren Van Kampen en Hamelink voerden hiertegen asm, dat z(j niet de bedragen der verschiUende jaarwedden op zichzelf hadden te beschouwen, dooh alleen de verhoudingen en dat die, in vergelijking met gemeenten ongeveer gelijk aan Axel inderdaad normaal zijn gebleken. Vastgesteld werden voorschriften voor het bouwen in het gemaentelyk uitbreidingsplan, vrywel overeenkomende met die welke tot hiertoe bij verkoop van grond privaatrechter- lijk werden taedongen. Aan L. Wienies, L. J. Wiemes en J. T. Gh. Verbiest werden verkocht perceelen grond, resp. in de Prins Hendrik-, Prins Maurits- en Pieter Paulusstraat. Met betrekking tot de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeester, seoretaris enz. werd besloten aan Ged. Staten made te deelen, dat de verlaging naar de meening van den laad, in verband met de dating van den aige- meenen economischen toestand niet ver ge- noeg gaat. Daama werd besloten om voor de ambte- naren van den Burgerlijken Stand de tegen- woordige regeling te behouden, en voorts om. waar de minimumjaarwedde voor burgemees ter en secretaris voor Axel op f 3400 zou worden bepaaid, met 5 tweejaarlijksche ver- hoogingen van f 200 aan Gedep. Staten te ver- zoeken die terug te brengen tot 2500, met de verhoogingen tot f 3500. (Thans is de jaar wedde 3600 tot 4600). De heer Hamelink verklaarde zich daar- tegen omdat hij er een toeleg in ziet ook de lagere salarissen te verminderen. De heer Van Kampen meent, dat hiertusschen geen verband moet worden gelegd, doch blijft van meening, dat, toch wil men de maatschappij in stand houden, een algemeene verlaging van jaarwedden niet kan uitblijven. Aangenomen werd een voorstel van Burg, en Weth. om, in overeenstemming met het advies der Commissie van georganiseerd overleg, op grond der circulaire van den Mi nister van Binnenlandsohe Zaken, de jaarwed den van het gemeeotepersoneel vanaf 1 Juli 1.1. te verhoogen met het bedrag dat door hen aan hoogere pensioenspremie moet worden betaald. In verband daarmede is door den heer Van Bendegem een voorstel ingediend tot salaris- verlaging voor alle ambtenaren en werklieden, eveneens met terugwerkende kraeht tot 1 Jul! 1.1., waarbij hij minder dan 1000 wil vrijlaten. Van de eerste f 250 daarbowen wil hij korten 2 en voorts van iedere 250 naar boven telkens 1 meer, zoodat hij van /4251 tot f 4500 aan een korting komt van 15 voor de laatste f 250. Hij wenscht aan de bevoegde instanties te verzoeken die korting ook toe te passen op den burgemeester, secretaris, ontvanger en de veldwachters. Dit voorstel is gesteld in handen van Burg, en Weth. om advies. Na een toelichting van Burg, en Weth. ver klaarde de heer Hamelink dat hem nader gebleken is, dat een door hem ingediend voor stel tot progressieve heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting door de opvatting die daaromtrent bij de Regeering bestaat, geen kans heeft goedgekeurd te worden en daarom door hem wordt ingetnokken. Daarna ontstond een uitvoerige bespreking over het voorstel van den heer Hamelink tot progressieve heffing van de opcenten op de Personeele belasting, met het doel de zwakke- ren eeniger mate te ontlasten, en de beter gesitueerden iets zwaarder te belasten. Door Burg en Weth. was aanneming van dit voor stel ontraden. Het voorstel is ten slotte met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Over een voorstel van Burg, en Weth. om overeenkomstig het verzoek der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer f 50 beschikbaar te stellen voor het samenstellen van een pro- pagandafilm van Zeeuwsch-Vlaanderen staak- ten de stemmen met 6 tegen 6. Bij meerderen der tegenstemmers gold daarvoor de overwe- gtng, dat van de zijde van Burg, en Weth. de toezegging niet kon worden gedaan, dat de film niet op Zondag zou worden vertoond. Goedgekeurd werd het verleenen van ont- heffingen van schoolgeld, verschiUende comp- tabiliteitsbesluiten betreffende de begrootin- gen voor 1933 en 1934, de staat van oninbare posten. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1933 die voor den gewonen dienst een batig saldo aanwijst van f 11.634,15% en voor den kapitaaldienst van f 6323,91. Van het gasbedrijf wijst de kapitaaldienst een batig saido aan van 17.053,55%, terwijl van het Vleeschkeuringsbedrijf en het Burger - lijk Armbestuur de uitgaven met de inkomsten overeenkomen. Voor het laatstgenoemd col lege waren de uitgaven f 10.189,19. Na bespreking in geheime zitting werd met 4 stemmen benoemd tot werkman aan de gas- fabriek Sal. Dieleman. 3 briefjes waren van onwaarde en 5 bianco. Bij de omvraag informeerde de heer Seghers hoe gahandeld wordt, als er een paard meer in gebruik moet worden genomen, of dat dan steeds bij denzelfden voerman gehuurd wordt, hetgeen hij niet goed vindt. De voorzittei zal hem in de volgende vergadering hierop antwoorden. Aan den heer 't Gilde antwoordde hij dat Burg, en Weth. met den Minister van Sociale Zaken overleg hebben gepleegd voor het te werkstellen van werkloozen bij het oogsten der gewassen, doch dat dit geen gunstig resul taat heeft gehad, al is er ten finale nog niet over beslist. Over een tweede vraag van den heer't GUde, de mogelijkheid tot het plaatsen van een urinoir bij de Brug, zullen Burg, en Weth. een onderzoek instellen. De voorzitter deelde mede, dat hem door den Commissaris der Koningin verlof is ver- leend van 6 tot en met 27 Augustus a.s. Door het hoofd der openbare school, den heer D. A. van Houte is wegens het beredken van den pensioengerechtigden leeftijd op 4 Januari a.s. ontslag uit zijn betrekking aan- gevraagd met ingang van 5 Januari 1935. VARKENSFOKDAG TE HULST. De heer C. Zwagerman schrijft ons: De Provinciale Commissie voor de varkens- fokkerij in Zeeland, besloot dit voorjaar, in samenwerking met de landbouworganisaties in Zeeland, elk jaar een tweetal fokdagen van Deensche stamboekvarkens en volbloeden te organiseeren. Dit jaar waren Kruiningen en Hulst daar voor aangewezen. De fokdag die tijdens de tentoonstelling te Kruiningen gehouden werd is uitmuntend geslaagd. Alle vooraanstaande fokkers en houders van Deensche varkens op Zuid- en Noord-Beveland en Tholen zonden in. Bovendien was er een demonstratie van 3 vette Deensche en 3 vette Vlaamsche varkens. Alle in deze gebieden Werkende landbouwor ganisaties gaven geldelijke steun. De fokdag in Hulst belooft nog belang- rijker te worden. De N. C. B., de C. B. T. B. en beide kringen van de Z. L. M. geven hun voile medewerking en financieelen steun. De N. C. B. nam reeds het besluit de vervoer- kosten heen en terug voor de varkens van haar leden te vergoeden. Dit wordt ook door de andere organisaties overwogen. Met de medewerking van het gemeentebe- stuur zal het waarschijnlijk mogelijk zijn de fokdag te houden op de eerste of tweede Maandag in September van 9 tot 3 uur onder de Kastanjeboomen op de groote markt te Hulst. Het Zeeuwsche Stamboek voor Deensche varkens telt in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan ieren reeds 120 leden. De belangstelling voor aeel- name daaronder is zeer groot. In dit gebied zit zooveel goed Deensch fokmateriaal, dat ruime inzending van goede dieren wel ver- zekerd is. De volgende inzendingen worden gevraagd: Klasse I. Ingeschreven beeren. Klasse Ha. Volbloed beeren, 7 maanden en ouder, niet ingeschreven. Klasse lib. Volbloed beeren, jonger dan 7 maanden. Klasse III. Zeugen, jonger dan 9 maanden. Klashse IV. Zeugen, ouder dan 9 maanden, niet drachtig. Klasse V. Zeugen, ouder dan 9 maanden, drachtig. Klasse VI. Zeugen met biggen. Klasse VII. Mestvarkens, Deensch ras, boven 125 K.G. levend. Alleen volbloed dieren mogen worden inge- zonden. Ook niet-stamboekleden mogen in- zenden. Er zal geen inleggeld zijn. Met de slagers-vereeniging te Hulst wordt overleg gepleegd over een demonstratie van geslachte varkens van Vlaamsch en Deensch ras. Zoo mogelijk zullen deze geslachte var kens bij het terrein tentoongesteld worden. Medewerking van deze zijde staat vrijwel vast. Dit is een gelukkig verschijnsel omdat de boe- ren in samenwerking met de slagers moeten streven naar een goed boerenvarken dat tevens een goed en voordeelig slachtvarken is. De boer moet een varken leveren, dat de slager graag heeft. Landbou'wers en varkensmesters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die vette varkens van zuiver Deensch of zuiver Vlaamsch ras heb ben in een gewicht van 125 tot 160 K.G. wor den verzocht zulks op te geven aan den heer C. Zwagerman te Middelburg of aan een der commissieleden voor den fokdag. Er zal dan worden nagegaan of deze varkens geschikt zijn om voor de demonstratie van slachtvar- kens te worden gekocht. Gemeste, levende Deensche mestvarkens boven 125 K.G., mits van goede kwaliteit, mogen ook door slagers uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen onder him naam worden ingezon- den Ze moeten deze dieren tijdig aan de commissie opgeven met vermelding van de herkomst. Het is niet onmogelijk, dat ook handelaren in biggen gelegenheid zullen krijgen hier voor hun nuttig en onmisbaar vak reclame te maken. De commissie zal n.l. overwegen biggenhandelaars toe te staan hun volbloed Deensche biggen onder hun naam in te zenden. Dit wordt nog nader gepubliceerd. De prijzen zullen bestaan uit mooie diplo ma's en medailles. Wie medailles beschik baar wil stellen kan zich tot den heer C. Zwa german te Middelburg of tot een der com missieleden wenden. De varkensfokkers worden uitgenoodigd de varkensfokdag te Hulst in grooten getale te bezoeken. De datum wordt spoedig bekend gemaakt. JUWEELENDIEFSTAL TE VLISSINGEN. De Vliss. Crt. schrijft: Eerst nu vememen wij, dat Zondagavond jl. om circa 11 uur, toen een bekend Rotter- damsch ingezetene, logeerend in Grand Hotel Britannia, met zijn vrouw op de logeerkamer kwam, zij tot de ontdekking kwamen dat uit hun koffers diefstal was gepleegd. Vermist werden o.a. een viertal juWeelen ter waarde van circa 10.000. De commissaris van politie die op dat oogenblik zich in het hotel bevond werd ge- waarschuwd en werd onmiddellijk onder zijn leiding een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot ver in den nacht voortduurde. Het hotel was druk bezet, terwijl ook de nieuWe restauratiezaal en de balzaal vele be- zoekers telde. Wij hebben bjj den commissaris van politie om inlichtingen gevraagd, die ons het boven- staande bevestigde en mededeelde dat de assu- rantiemaatschappij, waarbij de ontvreemde juweelen zijn verzekerd, een belooning van f 1000 heeft uitgeloofd, uit te keeren ter be- slissing van den commissaris van politie, aan dengene, die aanwijzingen kan verstrekken, welke er toe leiden dat de ontvreemde juwee len weder in het bezit van den rechtmatigen eigenaar warden gesteld. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. Het betreft diefstal van een drietal hangers bezet met briljanten, zoomede diefstal van een platina speld, bezet met 2 groote en 2 kleine hriljanten. Het concert op Zaterdag a.s. Het door de fanfare ,,Harmonie" van Bier- vliet a..s. Zaterdag uit te voeren programma luidt als volgt: 1. Florentiner Marsch Fucik. 2. La Rocher Fantome, ouverture dramaticque B. Star. 3. Firenza, fantaisie G. Ailier. 4. Vieux Camerades, marsch C. Teike. Pauze. 5. Lies Cadets, marsch Soussa. 6. Orphee aux Enfers Offenbach-Rugers. 7. Gold und Silber Fr. Ldhar. 8. Feestmarsch J. v. d. Glas. Een nieuwe „spook?"legende. Nog maar enkele jaren is het geleden, dat Axel in het teeken van de sensatie werd ge- plaatst door de meest fantastische en ten- dendieuze spookverhalen die de ronde deden. ,,Dikke Gijs" van „Kees den Beer" reed bij ©en fantastisch verlichten avondhemel rond- om het platform van den voormaligen stads- molen. En, in de geillustreerde bladen (zooals Het Leven) zag men des avonds de nieuws- gierigen bijeengroepen om het wonder gade te slaan. Maar weldra verstierf deze legend©. Dezer dagen doken echter deze berichten op- nieuw in de herinnering van vele stadgenoo- ten op, doordat vele brjgeloovige lieden in hun nachtrust gestoord werden door onheilspellen- de geluiden, die tenslotte veroorzaakt bleken te zijn door de in onze streek inheemsche in- sacten, bekend onder den naam vankre- kels! Axel dreigde opnieuw in het middelpunt van de sensatie te worden gesteld, dank zij de baldadige jeugd, die kans had gezien in verschiUende perceelen door middel van brie- venbussen of openstaande ramen deze diertjes naar binnen te loodsen. Natuurlijk was dit als een grap bedoeld, doch deze grappen bleken te ontaarden in een waren overlast. En niet alle personen die het mikpunt van de op sensatie beluste jeugd waren, bleken even goedmoedig en onnoozel te zijn! Toen de dierlijke deliquenten werden vast gesteld werd ook deze legende dan ook alras naar het rijk der fabelen gewezen, zoodat het resultaat en de opzet een tegenovergesteld effect bereiken, daar het getal der weinigen die in ons goede Axel nog aan spoken geloof- den opnieuw verminderd is. Inmiddels worden de naspeuringen naar Wij vememen met hoop op succes zeer rjverig voortgezet. En Axel slaapt weer veel rustiger Emstige verwonding. De 21jarige mej. S. de W., wonende aan de Prins Mauritsstraat alhier, had gisteren- avond omstreeks 10 ure, door uitglijden het ongeluk zich op zeer ernstige wijze te ver- wonden aan zich in den muur harer ouderlijke woning bevindend ijzerwerk, met het gevolg, dat zij hevig bloedend werd opgenomen en direct de geneeskundige hulp van dr. Bom moest worden ingeroepen, 'wien het niet zon- der moeite gelukte de bloeding te stuiten. Aanvankelijk liet zich haar toestand zeer emstig aanzien. Hedenmorgen was haar toestand naar om- standigheden redelijk wel, zoodat geen gevaar voor haar leven meer bestaat. Naar wij uit goede bron vememen zal het muziekgezelschap ,,De Volharding" a.s. Zater dag een bezoek bnengen aan de buurtschap- pen Griete en Othene. SAS VAN GENT. Niet veel animo. Voor de betrekking van hoofd der school schijnt onder de tegenwoordige heerschende toestanden op onderwijsgebied niet veel animo te bestaan. Ondanks de herhaalde oproeping hebben zich tot dusverre slechts vijf sollicitanten aangemeld. Bij de eerste oproeping kwamen er slechts twee, waaronder een gegadigde, die den leef tijd van 64 jaar bereikt heeft. Geslaagd. Voor het onderwijzersexamen, afgenomen door de Staatscommissie te Amsterdam, slaagde o.a. mej. M. de Bel alhier. Arbeidsbemiddeling. Op 28 Juli 1934 stonden bij de Arbeidsbeurs alhier als werkzoekenden ingeschreven: 73 fabrieksarbeiders, 34 transportarbeiders, 3 landarbeiders, 4 grondwerkers, 2 timmerlie- den, 2 bankwerkers, 2 metselaars, 2 chauf feurs, 2 kantoorbedienden, 1 breister, lsjou- werman, 1 schippersknecht, totaal 127 werk zoekenden. Telefoonkabels. In de Molenstraat zullen telefoonkabels worden gelegd. De uitvoering van het werk is opgedragen aan den heer Jud. Bal van Lamswaarde. Via de arbeidsbemiddeling zijn Dinsdagmorgen een dertiental werkloozen aan het werk gesteld. Wieringermeer. Door tusschenkomst van den agent der ar beidsbemiddeling zijn alweer verschiUende landarbeiders geplaatst in den Wieringermeer. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen van de Handels- school te Hulst is geslaagd Arthur Weesepoel, leerling van de R.K. bijzondere jongensschool te Groenendijk. KRUISPOLDER. Ook alhier werd door Burg, en Weth. van Hontenisse een zwemgelegenheid in de Schelde aangewezen, n.l. te Baalhoek en Kruispolder- haven. KUITAART. Twee wielrijders kwamen alhier met elkaar in botsing bij de cafe van den heer H. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor; het ongeval liep af met eenige materieele schade. Aan D. de W. is sedert Maandag j.l. het verblijf in het bewakingsgebied ontzegd. SCHUDDEBEURS. Dezer dagen brak door onbekende oorzaak brand uit bij den heer M. alhier. Het wagen- huis en een daarbij staande hooimijt werden een prooi der vlammen. De vrouw liep eenige lichte brandwonden op bij haar poging om een en ander te redden. Vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Maandagavond was de landbouwerszoon A. H. bezig met het afrijden van tarwe met een zelfbinder. Hierbij geraakten de leidsels tus- schen de machine, waardoor deze afknapten en de paarden op hoi sloegen. Bij het af- springen van de machine, om de paarden te grijpen, kwam hij te vallen en werd door het mes gegrepen. Geheel verminkt werd hij in levensgevaarlijken toestand opgenomen. Na door een geneesheer verbonden te zijn, werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. OE VERAFSCHUIVIN G. Verscheidene oesterkweekers hebben bij een onder de gemeente Kattendijke plaats gehad hebbende oeverafschuiving belangrijke verlie- zen geleden. Ten eerste zijn van vijf kweekers samen ongeever 70.000 stuks pannen wegge- zonken. De pannen waren goed met oester- broed bezet. Ten tweede zijn van anderen min of meer belangrijke hoeveelheden oesters, die daar onder den oever lagen, verdwenen. De eigenaars van de naburige perceelen zijn natuurlijk zeer belangstellend naar den afloop van het onderzoek of de ondermijning zich over langeren afstand dan het weggezonken gedeelte uitstrekt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den straatweg te Velp is de lOjarige J. S. uit Ubbergen bij Nijmegen door een auto overreden en bijna onmiddellijk gedood. De jongen kwam met groote vaart van een hellenden zijweg den Straatweg opfietsen, toen juist de auto passeerde. Op den Leidschen straatweg ter hoogte van de Kerkeboschlaan te Wassenaar is een voetganger tengevolge van onvoorzichtig over- steken door een passeerenden auto aangere- den. De autobest-uurder deed groote moeite om de aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. Het slachtoffer bleek te zijn de 60jarige heer G. |K. uit Den Haag, die inwendig zwaar gewond, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag is overgebracht, waar hij onge veer een uur later aan zijn verwondingen is overleden. VERDRONKEN. Maandagavond ongeveer 10 uur was de 9- jarige van Haren gewoond hebbende Willem Beukelzoonstraat te Vlaardingen, met een vriendje op' de schuit van zijn vader aan het spelen. Bij het overstappen op een aak strui- kelde hij en viel tusschen de beide voertuigen in. Onmiddellijk verdween hij in de diept©. Hij kon eerst na ongeveer twintig minuten wor den opgehaald. De doktoren Erkelens en Ja- cobsen hebben nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te Wekken, hetgeen echter vruchteloos bleek. Het lijk is naar de ouder lijke woning vervoerd. Maandagmiddag is het lljarige zoontje van den heer H. Brinkman bij het baden in de haven van Oude Tonge verdronken. Het lijk is opgehaald. Aan den Wassenaarschen Slag was Maandagmiddag het 19jarige meisje S. M. v. H., uit Den Haag, met haar moeder en een vriendin in zee aan het baden. Daarbij schijnt zij in een kuil te zijn gevallen. Aangezien zij niet kon zwemmen, kreeg zij water binnen en is zij blijkbaar zoo zenuwachtig geworden, dat zij niet meer boven is kunnen komen. Op het hulpgeroep van de moeder snelde de tenthou- der v. d. G. toe, die met behulp van eenige andere personen het meisje op het droge bracht. Ruim twee uur is men bezig geweest met toepassing van kunstmatige ademhaling, doch zulks mocht niet meer baten. Een bijzonder tragisch ongeluk heeft in de haven van de Dieze te 's Bosch plaats gehad, meldt de Maandagmorgen. Een 7jarig knaapje, Jules van Overlooy, dat thuis hoorde op een aldaar gemeerde zandzui- ger van de aannemersfirma Breejen Den Bout Was bezig een bus melk per roeiboot naar een ander schip over te brengen, toen de bus melk over boord viel. De jongen wilde de bus nog grijpen, maar viel daarbij te water. De moeder van de knaap, die dit zag ge- beuren, sprong onmiddellijk te water, ofschoon zij zelf evenmin zwemmen kon als haar kind. Beiden kwamen aldus in groot levensgevaar. Een voorbijganger, zekere heer Visser, begaf zich zonder aarzeling gekleed te water en hij mocht er in slagen zoowel de vrouw als het kind te grijpen. Helaas Was 't hem onmogelijk om met zijn zwaren last den wal te bereiken en hij was gedwongen om het kind los te laten. De moeder bracht hij behouden op den kant, maar het jongetje was inmiddels in de diepte verdwenen. Na tien minuten was zijn lichaampje reeds opgehaald en gedurende bijna een uur werd door politiemannen kunstmatige ademhaling toegepast. Dit mocht echter niet baten; het leven was geweken. Te Ulrum is het driejarig zoontje van de familie J. Faber uit Houwerzijl, toen het op een zandhoop aan het spelen was, in het ka- naal geraakt en verdronken. Het lijkje werd na een uur dreggen opgehaald. De 13-jarige P. v. d. T., uit Zandvoort, is Maandag ongeveer 3% kilometer ten noor- den van Bloemendaal bij het baden in zee ver dronken. Men heeft hem uit zee gehaald. De pogingen van enkele leden van de Bloemen- daalsche reddingsbrigade om de levensgees ten op te wekken mochten niet baten. BIJ HET ZWEEFVLIEGEN VERON GELUKT Zondag in den vooravond is onder Ede een ernstig ongeval met een zweefvliegtuig ge- beurd, waarbij de H.B.S.-leerling J. C. Brandts Buys uit Velp om het leven is gekomen. Het vliegtuig kwam in een vrille en stortte van ruim 30 M. hoogte neer. De vlieger brak den halswervel en was op slag dood. KIND ONDER MOLENSTEEN VERPEETTERD. Toen het vierjarig zoontje van den heer E. te Tubbergen met enkele andere kinderen aan het spelen was en over een muurtje wilde klauteren, geraakte de kleine onder een schui- vende molensteen, Waardoor het kind werd doodgedrukt. VAN TWAALF METER HOOGTE GEVALLEN. Bij de werken voor de vaste brug over den Rijn bij Arnhem, is Maandagmiddag omstreeks half een, de 20-jarige arbeider E. C. M. Dek- ker, die tusschen het landhoofd en de rivier- pijler aan de stadszijde bezig was met boren, uitgegleden en van een hoogte van plan. 12 meter naar beneden gestort. De man kwam op een kleilaag terecht. Met emstige inwen- dige kneuzingen is hij per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem gebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. VOORTVLUCHTEGE VEROORDEELDE MELDT ZICH AAN. De 25jarige K., die door het gerechtshof te 's Hertogenbosch werd veroordeeld tot ander- half jaar gevangenisstraf wegens mishande- ling met doodelijken afloop te Echt gepleegd en die voortvluchtig was, heeft zich bij de po litie te Roermond aangemeld. HET SCHEERMESJESPROBLEEM. Het probleem van de oude niet meer te ge- bruiken scheermesjes houdt reeds vele jaren de mannenwereld bezig. In een buitenlandsch tijdschrift wordt het volgende procdde om ze uit den weg te ruimen aanbevolen. In een op- lossing van ruw kopervitriool met een ge- ringe bijvoeging van zuur worden de scheer mesjes of andere scherpe voorwerpen gedaan. Al gauw vertoont zich dan de zgn. koperver- hitting. Het ijzer gaat tot oplossing over, het koper valt in sponsachtigen vorm uit elkaar, zoodat men de onoplosbare metaal—spons" te- gelijk met de oplossing kan weggieten. Zoo gauw de oplossing niet blauw meer is, moet ze vernieuwd worden. ONBLOEDIG REVOLVERDRAMA. De politie te Bussum heeft een revolver in bes-lag genomen, die toebehoorde aan dr. P. uit Arnhem, die te Bussum op bezoek Was. Een 9jarige jongen had de revolver die geladen was in een open auto zien liggen, welke voor een villa in de Koningslaan stand en was er mee gaan spelen. Er ging gelukkig juist een agent voorbij; toen deze den bezitter van de revolver, die in de villa toefde, aan een verhoor onderwierp, trad deze zoo onhebbelrjk op, dat hij naar het politiebureau moest wor den geleid. Dr. P. wenschte ook daar geen volledige uiteenzetting te geven; hij had de revolver noodig voor zelfverdediging. Toen hij het vuurwapen niet terug kreeg, verklaarde hij spoedig een nieuw te zullen koopen. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder verlof in het bezit hebben van een vuurwapen. HET GEVAARLIJKE MOSTERDGAS. Hoe gevaarlijk mosterdgas is, is onlangs weer gebleken in het laboratorium van de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Er zouden proeven worden genomen met kleeding die vermoedelijk tegen mosterdgas bestand zou zijn. Een der laboratoriumemploy^'s, de 25jarige W. v. H. uit Zaandam, bracht een geringe hoeveelheid van het eene vertrek naar het andere over. Bij het passeeren van een deur sloeg deze dicht, waardoor de flesc-h brak. De ongelukkige Werd zeer emstig door het mosterdgas gewond. Onmiddellijk werd hij met chloorkalk behandeld. Een der personen, die hulp verleende kreeg het gas aan de hand, een vinger werd aangetast en zal waarschijn lijk worden geamputeerd. De heer v. H. werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. SMOKKELHANDEL AAN DE BELGISCKE GRENS TIERT VVELIG. De smokkelhandel aan de Brabantsch-Bel- gische grens, vooral in boter, tiert nog steeds welig voort. Dagelijks worden personen ge- arresteerd, die eenige kilogrammen fraudu- leus trachten in te voeren. Het is aan de kommiezen van Chaam, onder de gemeente Baarle-Nassau, gelukt een vrachtwagen tot staan te brengen, waarin ruim 600 K.G. boter was verborgen. De be- stuurder B., een Belg, is gearresteerd. EEN ADDER TUSSCHEN HET KOREN. Terwijl de arbeider J. v. d. Weij te Appel- scha, bezig was met het opbinden van koren- schoven, werd hij plotseling door een adder gebeten. Onmiddellijk zwol de arm op; met spoed is de patient naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. VERPLIOHTE AANSLUITING BIJ DE WATERLEIDINIG TE GRONINGEN. Het bestuur van het comite van actie in de provincie Groningen, dat strijd voert tegen de opneming van bepalingen in de bouwverorde- ningen van betrokken gemeenten, welke de verplichte aansluiting bij de waterleiding be- vatten, heeft thans aan de gemeenteraden in de provincie Groningen, bij deze aangelegen- heid betrokken, een adres gericht, Waarin wordt geconstateerd dat 80 pet. van hen, wel- ker perceelen voor aansluiting bij de water leiding in aanmerking komen, het comita heb ben bericht, dat ze sympathie betuigen met bedoelde actie. In het adres wordt gevraagd de kwestie der verplichte aansluiting nogmaals in behande- ling te nemen. DIEFSTAL VAN f 3000. Uit een woning in de Karel Du Jardinstraat te Amsterdam is een geldkistje, inhoudende een bedrag van ongeveer 3000, verdwenen. De bewoners hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij des middags gedurende eenige uren uit waren geweest. Bij hun thuiskomst hadden zij ontdekt, dat het kistje, dat zij onder een bed bewaarden, weg was. De huisdeur hadden zij opengebroken gevonden. Het geld hadden zij in bewaring voor hun schoonzoon, die juist van een vacantiereisje teruggekeerd was. ONDER EEN VALLENDE KRAAN GERAAKT. Maandagmiddag omstreeks vijf uur was op de Maaswerken te Lithoyen de 25jarige on- gehuwde tewerkgestelde arbeider van Mill uit Appeltem bezig werkzaamheden te verrichten aan een zoogenaamde transfer. Doordat de man onoordeelkundig een ketting van dit zware werktuig losmaakte, kapseisde de kraan, met het gevolg, dat de man het ge- vaarte op het lichaam kreeg. Met emstige in- wendige kneuzingen is de man op last van een behandelenden geneesheer naar het ziekenhuis te Oss gebracht. DE BISAMRAT. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Men zal zich herinneren dat laatst te Apel- doom in de Grift een beest werd waargeno- men dat gelijkenis vertoonde met de beruchte bisamrat, die in Duitschland veelvuldig voor- komt, maar tot dusver hier te lande nog niet is aangetroffen. Naar wij vernemen heeft nu een inwoner van Apeldoom aldaar in de Grift ter hoogte van den gashouder ook een donker- bruin beest zich zien voortbeWegen, dat recht- opstaande haren had. Dit is werkelijk een in- dicatie van de bisamrat. Het dier was onge veer 30 c.M. lang en leek veel op een marmot. Men heeft ter plaatse nog eens een onderzoek ingesteld en de sporen van het dier kunnen ontdekken. Dit geval is wederom ter kennis gebracht van degenen, wien het aangaat. GROOT AANTAL VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Den ambtenaren van het Regeeringsbureau voor naleving van de crisiswetten en aan de rijksveldwacht te Weesp was gebleken, dat in de omgeving van Weesp, Weesperkarspel Ne- derhorst den Berg, Ouder-Amstel, en 's Gra- veland varkens aanwezig moesten zijn, welke een oormerk droegen, dat niet door den daar- toe bevoegden persoon was aangebracht. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en bij den veehouder G. te Weesperkarspel wer den 12 varkens aangetroffen, welke een der- gelijk oormerk hadden. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat bij nog 3 andere vee- houders te Karspel en bij 1 veehouder te 's Graveland alles bijeen 30 varkens aanwe zig waren, alle voorzien van valsche oormer- ken. Bovendien vonden de ambtenaren 21 var kens, die in het geheel geen oormerk hadden. Na een verder ingesteld onderzoek bleek, dat alle varkens, voorzien van valsche oormerken, afkomstig waren van den veehouder v. d. K in de Bullewijk te Ouder-Amstel. Alle varkens werden in beslag genomen en naar de bacon- fabriek te Uithoorn vervoerd, waar zij wer den afgemaakt. Na de slachting heeft men de varkens ontdaan van de ooren en deze, ten- einde bederf te voorkomen, overgebracht naar het koelhuis te Amsterdam, om later als over- tuigingsstukken dienst te kunnen doen. In verband met het aanbrengen van de val sche oormerken, deelde men mede, dat sinds Januari j.l. niet meer het knipmerk in de ooren gebezigd wordt, omdat daarmede op groote schaal geknoeid werd. In plaats daar- van werden blikmerken ingevoerd, welke zeer duidelijk zichtbaar zijn. Die blikmerken nu waren met een, speciaal voor dit doel ver- vaardigde tang aangebracht, doch het werd de rijksveldwacht spoedig duidelijk, dat niet de veehouders, bij wie de varkens in beslag waren genomen, de schuldigen waren, hoewel zij toch de dupe werden. Waar bij het aan brengen van de oormerken door de rijksmer- ker, alle varkens volgnummers krijgen, droe gen de in beslag genomen varkens alle het- zelfde merk en hetzelfde nummer. Deze var kens waren door de betrokken boeren ge kocht voor gemiddeld f 20 per stuk van den veehouder v. d. K. te Ouder-Amstel, die niet op voldoende wijze heeft kunnen aantoonen. vanwaar hij de dieren verkocht had, al wer den verschiUende verklaringen door hem af- gelegd. Tegen dezen veehouder is proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek werd inmiddels verder uit gebreid en nu kwam men bij den veehouder T. V. in den Horstermeer, waar 2 zeugen met 24 biggen werden aangetroffen, alle voorzien van valsche oormerken. Het bleek spoedig, dat deze dieren eenige dagen te voren door V. waren gekocht van een veehouder te Nieu- wer-Amstel. V. trachtte het te laten voor komen, of de bij hem gevonden biggen van elders afkomstig waren. In den beginne had het den schijn, alsof zfln verklaringen juist waren, omdat zijn opgaven klopten met zijn boeking. Hij had n.l. 54 varkens gekocht te Leiden en zou er 30 van verkocht hebben te Diem en NieuWer-Amstel, zoodat dan de bij hem gevonden 24 varkens gekocht zouden zijn te Leiden. De Rijksveldwacht en de ambtenaren brachten een bezoek aan de opgegeven adres- sen en nu bleek, dat alle 54 varkens, te Lei-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3