TER NEUZEN, 1 AUGUSTUS 1934. SLEEPBOOT ERNSTIG BESCHADIGD. dull tot dwangarbeid in de concentratiekam- pen en inbeslagneming van hun verrnogens kunnen worden veroordeeld. PLAN ETTA EN HOLZWEBEK TEK DOOD VEROORBEELD EN GEVONNISD. Na een beraadslaging van 25 minuten, werd Dinsdagmiddag om half twee het vonnis van den Krijgsraad over Planetta, den moordenaar wan Dollfuss en over Holzweber, den aanvoer- der der Putchisten, geveld: Beiden werden wegens hoogverraad en Planetta ook nog wegens moord overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot den strop. Voltrekking van het doodvonnis door den kogel Werd beiden ge- weigerd. Naar het D.N.B. gisteravond uit Weenen meldde, zijn de moordenaars van Dollfuss, Planetta en 'Holzweber, om 17 uur op de bin- nenplaats van het Landsgerecht te Weenen opgehangen. De verdedigers hadden bij den Bondspresident nog een verzoek om gratie ingediend, maar dit is afgewezen. Toen hem werd medegedeeld, dat het ver zoek om gratie was afgewezen, riep Holz weber: Ik sterf voor Duitschland! Heil Hitler! Ook Planetta riep: Heil Hitler! De beide ver- oordeelden gedroegen zich buitengewoon rus- tig. Zij vroegen om geestelijken bijstand en spoedig verschenen een katholiek en een pro- testantsch geestelijke in hun cellen, met wie zij beiden baden. Toen zij naar de galg geleid werden, bleven beiden zeer kalm. Zelfs toen hij den strop om den hals had, riep Holzweber nog voortdurend Heil Hitler! DE MOORDENAAR VAN DOLLFUSS BEKENT. De vroegere wachtmeester Planetta zegt uit wraak te hebben ge- schoten. De correspondent te Weenen der N. R. Crt. meldt, dat de vroegere wachtmeester van den staf, Planetta, die reeds eerder in dit ver- band genoemd is, bekend heeft met een auto- matisch pistool op Dollfuss te hebben gescho- ten, waardoor deze Zoodanig gewond werd, dat hjj is doodgebloed. Het kaliber van Pla netta's pistool komt ook inderdaad met de schotwonden overeen, welke Dollfuss waren toegebracht. De man motiveert zijn daad met haat tegen Dollfuss, die hem uit het leger had doen verwijderen. In een Zondagavond uit Weenen verzonden brief schrijft voomoemden correspondent: Zoo juist krijg ik een interview in handen dat een Weensche vrouwelijke collega heeft gehad met de echtgenoote en de zuster van Planetta. De collega bezocht de familie in een kleine woning aan de peripheric der stad; deze woning behoort aan de schoonmoeder van Planetta; hij zelf verkeerde met zijn vrouw reeds geruimen tijd in grooten nood, daar hij reeds lang werkloos was. Van de journaliste vernam de vrouw pas, dat haar man van den moord op den bondskanselier verdacht werd; men had dit tot nog toe voor haar verzwegen. Het kwam daarbij tot hart- verscheurende tooneelen. Volgens de mededee- lingen van de familie was Planetta wacht meester in het leger; in 1932 werd hij wegens nat.-soc. activiteit gedegradeerd en uit het leger verWrjderd. Men ontnam hem ook zijn vier oorlogsdecoraties, waarop hij bijzonder trotsch was en beroofde hem van alle finan- cieele middelen. Daardoor geraakte hij met zijn vrouw in groote ellende. Toen de journaliste de woning betrad, zaten daar behalve de echtgenoote en de zuster van Planetta nog drie vrouwen, die alien ween- den. De resp. echtgenooten van deze drie vrouwen hadden alien aan den overval op de bondskanselarij deelgenomen en bevinden zich dus nu in arrest. De echtgenoot van Pla netta's zuster chauffeur van beroep had een van de vrachtauto's bestuurd waarmede de rebellen naar de bondskanselarij zijn gere- den. Men had hier een groep verbitterde nazi's bijeen, minder uit politieke overtuiging dan wel uit materieelen nood. De vrouw van Planetta vertelde de bezoekster hoe verbitterd haar man na zijn degradatie was; hij kon dit de tegenWoordige regeering niet vergeven. Hij had niets tegen Dollfuss persoonlijk en sprak thuis ook weinig over zijn politieke ideeen; wel had hij herhaaldelijk verklaard dat hij eens lets groots zou verrichten. De zuster van Planetta verklaarde dat zij een poging zou doen om door mevrouw Dollfuss ontvan- gen te worden, niet om haar tusschenkomst te vragen voor haar man en haar broeder, maar om haar te condoleeren en om te zeggen, dat de zuster van den man, die dr. Dollfuss gedood had, haar smart van harte deelde. De vrouw van Planetta zei nog,,Als mijn man moet sterven, dan hoop ik slechts dat hij niet zal Worden opgehangen, maar als een soldaat wordt doodgeschoten, want een soldaat is hij steeds gebleven. Als ik kon zou ik hem voor de terechtstelling een revolver willen toestop- pen." Verhoor en getuigenverklaringen Inzake den moord op Dollfuss. Terwijl de officieele Wiener Zeitung nog Maandagmiddag, waarschijnlijk om de op- merkzaamheid van het publiek af te leiden, medegedeeld had, dat het militaire gerecht Woensdag of Donderdag zou vergaderen, kwam geheel onverwacht dit hof om 5 uur in de kleine zaal van het Weensche Lands- geTecht bijeen. Het ging om den 35-jarigen Otto Planetta en den 29-jarigen Franz Holz weber. Beide staan onder beschuldiging van hoogverraad. Planetta is overigens ook nog beschuldigd van moord op Dollfuss. De ver- hooren worden geleid door een overste, brjge- staan door een civielen rechter en een majoor. Alle officieren zijn in gala-uniform versche nen. Deze militaire rechtbank is de eerste sedert den wereldoorlog. Planetta heeft twee verdedigers, Holzweber een. Beide beklaag- den zijn gehuwd en niet eerder gestraft. Bij het voorlezen van de aanklacht door den auditeur-militair werd vastgesteld dat Dollfuss ondanks zijn zware wonden eerst na twintig minuten een noodverband kreeg, maar toch nog eenige uren na den aanslag in leven bleef en zelfs bij beWustzijn was. Planetta ver klaarde dat hij den bondskanselier niet wilde dooden. Men heeft v66r den opstand het parool uitgegeven, dat slechts wanneer het dringend noodzakelijk was, zou worden ge- schoten. Planetta zeide dat de schoten toe- vallig op den bondskanselier zijn gericht. Waarschijnlijk heeft hij den bondskanselier aangeraakt, waardoor zijn automatisch pistool afging. Een getuige verklaarde echter, dat Planetta hem later heeft getoond, hoe hij op den bondskanselier schoot. De geneeskundige expert constateerde dat het eerste schot op Dollfuss links bij den hals indrong, het rug- gemerg doorboorde en door het lichaam tot den rechter-arm ging. Het tweede schot drong links in de hals, vlak bij het eerste schot. Sensatie verwekt de mededeeling van den deskundige dat geen van beide schoten op Dollfuss doodelijk was, maar dat Dollfuss ge- storven is door het feit van het uitblijven van geneeskundige hulp, waardoor hij inwendig verbloedde. De verdediging stelde voor, het proces op te schorten en te verdagen. Het gerechtshof heeft over de verdaging vergadert. Naar de correspondent nog meldt, hebben de opstandelingen toegegeven dat zij in voort durend contact hebben gestaan met de Oos- tenrijksche nat.-soc. centrale te Munehen. GEEN OORLOGSGEVAAR. De schrik, die de wereld na den moord op Dollfuss bevangen had, begint schrijft de N. R. Crt. te luwen. Velen hebben in paniek aan de geibeurtenissen van 1914 ge- dacht, aan den moord op een anider aaoizienlijk Oostenrijker, die de vonk bleek welke 'n zwaar met gevaarlijke gassen geladen politieke atmosfeer tot ontploffing bracht. Juist had men die gebeurtenissen herdacht, omdat 20 jaar sedert dien verloopen waren. Zoo nauwkeurig was dit samentreffen, dat de kranten, op den dag dat hun buitenlandsche kolommen vol stonden over de treffende be- grafenis van den Oostenrijkschen bondskan selier, zcnder deze gebeurtenis zeker uitvoe- rige berichten zouden hebben gewijd aan het feit, dat precies 20 jaar geleden de eerste oorlogsverklarmg in het groote conflict der menschheid het ongeluk in beweging bracht. Nu had men geen aandacht voor dezen „ver- jaardag". Men had genoeg aan de zorgen van het oogenblik. Werkelijk gevaar is er nu geen oogenblik geweest. De beslissing in dit opzicht lag aan Berlijn. Maar zelfs al ware Berlijn niet zoo afkeerig geweest van een oorlog, als men steeds nog moet aannemen, dan toch zou het thans het risico ervan niet licht hebben aan- vaard. Het is politiek, militair en oecono- misch op het oogenblik in een te desolaten toestand. Het aanzien van het gezag is er tevens, door kersversche gebeurtenissen, zoo getaand, dat een dergelijk avontuur zelfs bin- nenslands wel eens een waagstuk' kon gewor- den zijn. Wij hebben hier reeds lang voor 30 Juni, en ook vobr de bekende rede van Von Papen, op allerlei verschijnselen kunnen wij- zen, waaruit bleek, dat de nimbus van het nationaal-socialisme in het Duitsche volk snel aan het verbleeken was. Men moest, dit be- sprekende, echter steeds eraan toevoegen: Dat geidt voor de beweging, niet echter voor Hitler. Thans vernemen wij allerlei uit Duitschland, waaruit blijkt, dat het ook op Hitler toepasselijk is geworden. Dolzinnige experimenten op het gebied der buitenlandsche politiek zijn dus niet meer mogelijk. Mocht Hitler in de stemming daarvoor hebben ver- keerd, dan zou zeker von Neurath het uiterste hebben gedaan om hem dat uit het hoofd te prateu. En zou hij niet zijn geslaagd, dan ware stellig een krachtig woord van de rijks- weer, die niet onder bevel van den desperado's staat, beslissend geweest Niet alleen het gezond verstand, maar ook de interne ver- deeling van macht in Duitschland maakten den toestand minder gevaarlijk. De vrjjwil- lige brandweer van Geneve, die, hoe gebrekkig haar outillage zijn moge, toch een brandweer is waar in 1914 alles van dien aard ontbrak, heeft geen oogenblik kans geloopen te moeten uitrukken. Velen zijn geschrokken van 't optreden van Italie. Dit zond niet alleen allerlei strijd- krachten naar de grens, maar sprak zelfs van het oproepen van lichtingen. De Italiaan- sche pers uitte zich over Duitschland met een felheid en zelfs met een verachting, die vocr haar proza in den oorlog niet onderdeed. Wij vermoeden, dat dit alles niet geschied zou zijn, als er werkelijk oorlogsgevaar had gedreigd. Het is een oude waarheid, dat staten soms te wilder met hun sabel kletteren, naarmate zij minder van plan zijn dat instrument wer kelijk te gebruiken. Het waarschuwend geraas moet het gebruik overbodig maken. Daarop kon Italie in dit geval vrij zeker rekenen. Een militaire actie op Oostenrijksch gebied ware echter reeds moeilijk, omdat men daarover tevoren met de groote mogendheden en met de landen der Kleine Entente, in het bijzonder met Zuid-Slavie, tot een accoord had moeten komen. Mussolini heeft wel gezegd, dat Italie, overeenkomstig zijn fascisme, niet aan ge- meenschappelijke dipiomatieke stappen zou deelnemen, doch de kwestie concreet en rechtstreeks zou behandelen. Dit hoorde ech ter mede tot bedoeld gekletter. Mussolini zelf houdt zich bezig met het uitdenken van vormen van samenwerking. Die concrete en directe daden waren evenzeer rhetorische franje als zijn bekende uiting, dat de oorlog voor den man is, wat het moederschap is voor de vrouw. Hun beteekenis gaat niet verder dan die van een aria, nu de wereld heel goed weet wat zij beteekenen. Men 30U het te Rome zeker met minder lyriek en met minder sabelgekletter hebben afgekund als men alleen Duitschland had moeten afschrikken van een inmenging in Oostenrijk. De kwestie was echter in werke- lijkheid veel ingewikkelder. Mussolini wan- trouwde niet alleen Berlijn, hij wantrouwt ook Weenen. Er zijn daar lieden, die hij stellig niet afkeerig gelooft van een vergelijk met het nationaal-socialisme. Er was inderdaad in het Oostenrijk van voor 25 Juli niet een scherpe scheiding tusschen twee vijandige kampen. Tusschen nazi's en vaderlandsch front waren vele schakeeringen! Er waren tal van politici van groot gezag in het be- wind, die niet moeilijk yoor een vergelijk met Hitler te vinden zouden zijn geweest. In de dagen van de jongste crisis zelfs was de toe stand nog niet van volmaakte duidelijkheid, als men aan de toekomstige mogelijkheden dacht. Het was daarom lang niet onverschil- lig, wie er bondskanselier werd uit de groep van mannen, die daarvoor in aanmerking kwam. Schuschnigg is het geworden, een in de oogen van Rome betrouw.baar Dollfussiaan. Dat heeft onmiddellijk kalmeering te Rome teweeg gebracht. Nu men te Weenen een tegen nationaal-socialisme voldoende bestand geacht man de macht heeft zien aanvaarden, is men dan ook in Italie opeens minder onge- rust over Berlijn. Dit heeft men willen af- dwingen, en de onzekere elementen in regeeringskringen in Oostenrijk heeft men willen waarschuwen. Mussolini heeft terecht begrepen, zooals ook de anti-nazi's te Weenen dat begrepen hebben, dat nu het oogenblik gunstig was om meer dan negatieve verklaringen van Berlijn en meer dan negatieve beslissingen in Oosten- rjjk te bereiken. Daarom nam men niet ge- noegen met de betoonde vredelievendheid van Duitschland. Wij hebben daarop in verband met de benoeming van Von Papen als gezant te Weenen reeds op gewezen. Men zal daar niet zoo dwaas zijn, dezen man zelf, om zijn persoonlijkheid of zijn politiek, te weigeren. Maar men zal willen, dat de consequenties van zijn benoeming ook terdege verzekerd zijn. Bezwaar kan men slechts hebben tegen Von Papen als men bijgeloovig is en bedenkt, dat waar hij ooit is opgetreden, dit optreden de voorbode is geiweest van ongeluk voor dat- gene, waarvoor hij meende op te komen. Zoo is het hem als militair attache vergaan, en dat is oneindig vergroot geschied, toen hij de leiding meende te moeten nemen in Duitsch land. De laatste ervaring van dien aard is geweest, toen hij, na zijn moedige rede, dood en verderf heeft gebracht over zijn naaste politieke omgeving. Oorlogsgevaar heeft er in deze dagen niet bestaan, omdat de wereld daardoor niet gelijk genoeg verdeeld was. Duitschland, op zich zelf reeds machteloos, stond alleen en heeft te hevig geleden in de openbare meening van de wereld. om otigevoelig daarvoor te zijn. Dat Mussolini Duitschland zoo onbetrouiw- baar noemt, dat niemand nog door iets aan Duitschland gabonden kan worden geacht, is niet het ergste. Erger is het, wanneer Bald win in het Engelsche Lagerhuis ter verdedi ging van de uitbreiding van de Engelsche luchtvloot, verkondigt dat „in sommige stre- ken van het vaste land een geest heerscht, die in toom moet worden gehouden, wil hij niet een gevaar worden voor den vrede". Heeft ooit zoo in vredestijd de (waarnemende) pre mier van een groote Europeesche mogendheid over een andere groote mogendheid gespro- ken? Daarbij is niet het vlammende zwaard, maar de bedachtzaam smeulende pijp het attribuut, dat bij Baldwin hoort. Hij is" geen Mussolini! Duitschland is zoo ge'isoleerd, dat het aan conflicten niet denken kan. En wie zou die verder nog kunnen begeeren? CONCERT OP DE MARKT. Het zag er Maandag in den loop van den dag bedenkelijk uit, met de kansen voor het genieten van een concert van het muziekge- zelschap „De vereenigde werklieden", daar ge- stadig dreigende regenwolken overdreven. Hoe meer de avond naderde hoe beter het werd, en toen eindelijk het uur van aanvang was aangebroken, konden de velen die waren opgekomen niet alleen genieten van het mooie programma dat onder leiding van den direc- teur, den heer Schirris, werd uitgevoerd, doch bovendien van een der mooiste avonden die men zich denken kan, en die het vertoeven in de buitenlucht tot een buitengeWoon genot maken. Dinsdagavond was de heer Schirris met een deel van zijn gezelschap weer in 't getouw, ditmaai om in de buurtschap Driewegen de feestliederen te repeteeren met de leerlingen der bijzondere school aldaar. Men bleek ook hier goed gestudeerd te hebben. Al was de groep van deze e6ne school kleiner dan die met welke men tot hiertoe heeft gerepeteerd, het ging er niet minder geanimeerd toe. Dat vele buurtbewoners belangstellend kWamen luisteren, behoeft bijna geen betoog. BLOEMPJESDAG. Zaterdag a.s. wordt alhier blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie een bloemp- jesdag gehouden ten bate van de stichting voor toevallijders te Haarlem en Heemstede, waar- in 450 patienten verpleegd worden, onder wie binnen enkele dagen ook een patient onzer gemeente. DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een nadere circulaire aan de commis- sarissen der Koningin gezonden in zake de viering van den geboortedag van de Konin gin. Het is den Minister gebleken, dat ook na zijn rondschrijven van 4 Juni j.l. onzekerheid bestaat, of de wijze, waarop men zich de her- denking van den geboortedag van de Konin gin heeft voorgesteld, met Hoogstderzelver wenschen strookt. Deze zekerheid wordt nog vergroot, doordat na bovengenoemd rond schrijven het Koninklijk Huis opnieuw in rouw is gedompeld door het verscheiden van den Prins der Nederlanden. De Minister heeft gemeend deze onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mede, dat de Koningin wenscht, dat zij, die dit jaar Haar geboortedag willen herdenken, daaraan op gepaste Wijze uiting zullen kunnen geven in de gebruikelijke vormen. Om zich tot en kele dezer vormen te bepalen, waaromtrent in het bijzonder's Ministers meening is gevraagd, deelt de Minister mede, dat geen be zw a a r bestaat, dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinderspelen worden georganiseerd en dat muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben. •ACTIE VOOR UITBREIDING VAN DE WERKGELE (IE NHEID Naar het Dagbl. v. N.-Br. meldt zal door den kring 'Hulst van den N.C.B. een actie be- gonnen worden om te komen tot uitbreiding van de werkgelegenheid in het gewest. Op een nader te bepalen datum zal er een bijeenkomst plaats vinden, waarop een groot. aantal belanghebbenden uitgenoodigd zal worden. STOOMTRAM MIJ. BRESKENS— MALDEGHEM. In de te Middelburg gehouden aandeelhou- dersvergadering van de N.V. Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem zijn het jaarverslag en de winst- en verliesrekening over 1933 goed- gekeurd en eveneens de balans per 31 Dec. 1933. In het verslag deelen commissarissen mede, dat zoowel de opbrengsten van het personen- als het goederenvervoer over 1933 een vrij belangrijke stijging vertoonen. De regeerings- steun is weder belangrijk ingekrompen en be- droeg in totaal 21.700 renteloos voorschot en 9960 subsidie (v. j. 66.000 en 13.280). De Mij. verkeerde in de onmogelijkheid ten voile hare verplichtingen tot betaling van den Juli-coupon der obligatieleeningen na te komen. Voorloopig is 25 pet. betaald en in 1934 tegen inlevering van den coupon nog 25 pet. In 1934 is een regeling met obligatie- houders tot stand gekomen. De winst- en verliesrekening van den tram- dienst wijst een saldo verlies aan van 2457, die van den autobusdienst e6n saldo winst van f 3920 en die van den vrachtautodienst een winst van f 3187. AUTOBUSDIENSTEN. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan M. de Bart, te Goes, ver- gunning is verleend tot het onderhouden van een dagelijkschen autobusdienst tusschen El- lewoutsdijk en Goes over Baarland, alsmede het beroep van de genoemde directie tegen de beschikking van dat college waarbij aan M. de Bart te Goes, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst tusschen ElLewoutsdijk en Goes over Hoedekenskerke (steiger), is bij Kon. besluit het beroep tegen het eerste besluit ongegrond verklaard, met gegrondverklaring in zooverre van het tegen het tweede besluit ingestelde beroep, dat in de eerste en in de tiende voor- waarde de woorden: ,,vijf jaren" worden ver- vangen door: ,,twee en een half jaar". Tijdens het manoeuvreeren in de haven van Hansweert kreeg de sleepboot „Precurseur" een draad in de schroef, waardoor de boot onder het achterschip van het schip Albert" terecht kwam. De stuurhut van de sleepboot werd hierdoor geheel vemield. Met behulp van een drijvende bok kon de draad uit de schroef verwijderd worden, waarna de sleep- boot de reis kon voortzetten. RESULTATEN VAN DE K. N. A. C.- VEILIGHEIDSLAAN TE GOES. De K.N.A.C. meldt, dat Maandag en Dins- dag, de 2 dagen van de veiligheidslaan, te Goes bij eerste keuring 282 automobielen werden gekeurd, Waarvan er 50 reeds dadelijk in het bezit van de oranje wimpel konden worden gesteld. 122 wagens werden na revisie herkeurd en in orde bevonden, waaronder er ettelijke wa ren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aangeboden, zoodat in totaal 172 auto's ten slotte met den wimpel gingen strijken. De overigen bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Ondertusschen blijkt uit dit onderzoek, dat er een groot percentage wagens op den weg komt, waaraan wat hapert, want dit betreft dan nog slechts de auto's die aan een keuring zijn onderrworpen. Hoe groot is het aantal dat zich daarvan onthield? HONDENDRESSUUR-DEMONSTRATIE. Voor de hondendressuur-demonstratie, ge houden op Zaterdag j.l. op het voetbalterrein van de v.v. „Temeuzen" alhier, was tamelijk belangstelling. De voorzitter van de Dresseervereeniging ,,Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen" de heer C. den Toom te Sluiskil, opende de demonstratie. Na een welkomstgroet aan autoriteiten en politieambtenaren, genoodigden en belangstel- lenden, zette de voorzitter het doel dezer demonstratie uiteen. Spreker vroeg bijzon dere attentie aan de politieautoriteiten en politieambtenaren voor dit demonstratieWerk, waarin het nut van den politiehond voor den politieman ligt opgesloten. Dan, zeide spre ker, vraag ik Uwer aller belangstelling voor het speurwerk, dat in het programma is ver- meld. Dit werk wordt uitgevoerd door den rijksspeurhond van den rijksveldwachter Graefschepe te Sluiskil. Hoogst zeldzaam zult ge op een hondendressuur-demonstratie speurwerk als dit te zien krijgen, maar door de hooggewaardeerde medewerking van den heer Inspecteur, districtscommandant der rijksveldWacht te Middelburg en van den Majoor, commandant van de hondenbrigade te 's-Gravenhage, is het ons gelukt den eenigst in Zeeland aanWezigen rijkshond hier te krijgen, die u zeer interessant doch voor den justitiedienst zeer belangrijk neuswerk zal laten zien. Zeer deskundig ingezien, hebben de autori teiten van het korps rijksveldwacht een eigen instituut verkregen waar de honden en de ge- leiders worden afgericht. Dit instituut is ge- vestigd te Scheveningen en staat onder de zeer bekwame leiding van majoor Harms. Als hulpmiddel is de speurhond een onmisbare schakel in den opsporingsdienst. Op velerlei wijze kan hij werkzaam gesteld worden, doch hierover, zeide de voorzitter, zal ik niet verder uitWijden. Onmogelijk is het echter om een speurhond af te richten voor een politieman, die zijn dagelijksche bezigheden heeft, Want het kost enorm veel tijd en dan moet men nog kunnen rekenen op veel medewerking van hel pers. Deze factor is de aanleiding geweest, dat de Koninklijke Nederlandsche Politiehon- den Vereeniging het begrip Politiehond" split- ste en erkende in „Verdedigingshond" en „Speurhond". Wij hebben geen circus-dressuur en de hon den worden niet gepijnigd of gekweld om die oefeningen aan te leeren en om die reden wordt onze dressuur door zooveel particulie- ren als sport" beoefend. Die sport verschaft dus ,,nut en genoegen" of een gezellige huis- hond en geen kwelgeest voor huisgenooten of buren. Hiermede verklaarde de voorzitter de demonstratie geopend. De eerste 9 oefeningen van het programma, de zoogenaamde gehoorzaamheidsoefeningen, werden door alle honden uitgevoerd. No. 10 stelde een inbraak voor, waarbij de dader een portefeuille met inhoud had ont- vreemd. De onbboden speurhond, Duitsche Herder van den heer Graefschepe, verrichtte zeer goed werk, eerst werd de ledige porte feuille door den hond gevonden en daarna werd de dader, die verborgen lag onder het hooi, door den hond aangewezen. De nummers 11 en 12 werden door den- zelfden hond op zeer correcte wijze uitgevoerd. Hieruit blijkt, dat, al is de verdachte per auto gevlucht, op de plaats nog werk voor den speurhond achter kan blijven. No. 13 werd uitgevoerd door den hond, Duitsche Herder, van den heer Den Toom te Sluiskil. Een kind, dat aan den weg zat te spelen, werd meegelokt door een onguur voor- bijganger. De hond belet een ontvoering. No. 14 werd uitgevoerd door den hond van den heer A. van 'Haelst, Heerengraeht, alhier. Deze hond, Mechelsche herder, werd voorge- bracht door den vorigen eigenaar, den heer J. Bours te Sluiskil. Ditmaai was het een kaslooper, die in het bezit was van een ver- dedigingshond en onderweg bij een geforceerde aanrijding per rijwiel van zijn tasch werd be- roofd, doch dat tijdig opgemerkt werd door den hond, die den roover achterna zette en staande hield. No. 15 stelde voor een andere straatroovers- sceene, namelijk een dame die op een bankje in het plantsoen wat uitrust en haar taschje naast haar legt, wordt van dit taschje be- roofd. De hond, die zij bij haar heeft, ontdekt dit en laat den dader niet gaan. Dit nummer Werd uitgevoerd door den ruwharigen Herders- hond van den heer J. de Ruiter te Sluiskil. No. 16 stelde' voor een gevaarlijke wild- strooper. Toen de strooper een stuk wild had geschoten zag hij den rijksveldwachter F. van de Zande te Overslag met zijn afgerichte bou- vierhond naderen, wetende dat er bij dien hond geen ontkomen mogelijk is, loste hij op korten afstand van den hond een schot in zijn rich- ting, wat echter geen doel trof. Dit werd den strooper noodlottig, want de hond slinger- de hem tegen den grond en hield hem liggen totdat zijn meester kwam. No. 17 voorstellende een inbraak bij een oud echtpaar, waarbij de oude man onver- hoeds werd aangevallen door een binnengeslo- pen misdadiger, gaf een beeld hoe het wakend instinct van den hond wordt opgewekt bij een- voudige dressuur. De verdedigingshond is dus te splitsen in „verdedigings-waakhond". Dit nummer werd eveneens uitgevoerd door den hond van den heer J. de Ruiter te Sluiskil. No. 18 werd uitgevoerd door den hond van den heer Den Toom voornoemd, waarmede werd gedemonstreerd, dat een goed afgerichte hond ook niet bang is van een stok. No. 19. De hond van den rijksveldwachter Van de Zande voornoemd, liet zien, dat het niet geraden is om dgor te rijden per rijwiel, nadat door hem een vordering is gedaan om af te stappen. No. 20. De rijksveldwachter Graefschepe brengt een beschonken persoon over met be hulp van zijn hond. Hoe die persoon ook slin- gert of waggelt de hond bijt niet. Hiermede aan het einde zijnde van het pro gramma, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hunne belangstelling en wekte een ieder en vooral de alleen surveilleerende politieman op tot aanschaffing van een hond en aanslui- tiog bij de vereeniging. VEREENIGING VAN ZEEUWSCH- VLAAMSCHDE GEMEENTEN. Na langdurige gedachtenwisseling besluit de Raad van Stoppeldijk met algemeene stem- men aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan Ged. Staten uiteen te zetten, dat de gemeente Stoppeldijk op de eerste plaats niet voor samenvoeging voelt en ven der eerst gaarne het wetsontwerp ter beoor- deeling zou ontvangen opdat een afdoende op- lossing kan worden voorgesteld voor den schuldenlast van Boschkapelle, terwijl dan verder nog de motieven uit het vorige adres kunnen worden aangehaald. VERKEERSONGELLK. Maandagavond heeft te Breskens een aan rijding plaats gehad tusschen een motorrijder uit Goes en de 27-jarige mej. V. uit Breskens. Mej. V. is met gebroken beenen naar het zie- kenhuis te Oostburg overgebracht. VERKEERSMEDEDEELLNG UIT BELGIE De K.N.A.C. bericht, dat het weggedeelte St. NiklaasBelsele (op den verbindingsweg TilburgLille) thans Weer voor alle verkeer is opengesteld. Het gedeelte van den weg Oudenburg Aardenburg, tusschen Maldegem en de Neder landsche grens, is wegens herstellingswerk- zaamheden voor het verkeer afgesloten. DE CONTINGENTEERING VAN TOUW. De aandacht van belanghebbenden bij den invoer van touw wordt er op gevestigd, dat de Minister van Economische Zaken gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid om kan- toren voor den invoer van gecontingenteerde* goederen aan te Wijzen en als zoodanig heeft aangewezen de kantoren te Wernhout, Sas van Gent, Roosendaal, Lobith, Zevenaar, Ol- denzaal, Venlo, Glanerbrug, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Langs andere kan toren zal dus de invoer van dit gecontingen- eerde artikel zijn verboden. IS DE BRAAKMAN GESCHIKT VOOR OESTERCULTUUR In de Belgische Regeeringscommissie voor oester- en mosselteelt was een sub-commissie gevormd, die belast Was met het opmaken van een rapport, of de Braakman geschikt was voor oestercultuur. Het rapport dezer commissie is thans ver schenen met de conclusies, dat de Braakman voor Belgie ongeschikt is voor oestercultuur om technische en administratieve redenen. Verder wordt er op gewezen, dat de Braak man zeer onderhevig is aan stroomingen, die een ongunstigen invloed op genoemde cultuur zouden uitoefenen. Bovendien kan de genoem de commissie zich niet uitspreken over de toe- komst van den ingang der havengeul van Bouohaute met het oog op een eventueele ver- zanding. HET LOONGESCHIL IN HET L*i NDBOUW - BEDRIJF IN ZEELAND. Prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam, arbiter in de loongesohillen in het landbouw- bedrijf van het eiland Tholen en van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (district Hulst) heeft Maandag de eerste besprekingen gehad met de vertegenwoordigers van de landbouwers en van de landarbeidersbonden. Nog deze week zullen beide partijen hun standpunt schrifte- lijk voor den arbiter uiteenzetten. Zaterdag volgen de mondelinge toelichtingen en bespre kingen en wel voor het district Tholen te St. Maartensdijk en voor Oost-Zeeuwseh-Vlaan- deren te Bergen op Zoom. De Ghr. Landarbeidersbond heeft thans ook een loonactie op Noord-Beveland ingesteld. Het is gelukt te Kortgene een contract te sluiten met 17 boeren, dat gelijk is aan dat te Colijnsplaat. Nu zijn de werkgevers te Kam- perland en Wissekerke tegen 1 Aug. tot een conferentie uitgenoodigd. Wanneer deze po- gingen slagen zijn er op heel Noord-Beveland loonregelingen. Mocht men niet tot oveneen- stemming kunnen komen, dan zou ook hier de tusschenkomst van den minister moeten wor den ingeroepen. GEMEENTERAAD VAN AXEL De gemeenteraad was Dinsdagmiddag voor het afwerken van een tamelijk uitgebreide agenda in vollen getale opgekomen, met het voorbehoud dat de heer Ortelee, die er het bijltje bij neergelegd heeft niet meer was op gekomen, terwijl zijn opvolger, de heer Adr. Hamelink nog niet tegenwoordig kon zijn, daar in deze vergadering eerst tot zijn toe- lating is beslist. Laatstgenoemde krijgt bij zijn intrede in den raad aanstonds een gewich- tige taak, daar hij, overeenkomstig den toe stand van deze vergadering, omtrent een tweetal punten waarover de stemmen staak- ten, zal hebben te beslissen, en de ,,fractie- 't Gilde, zooals de heer Verschelling opmerkte, daardoor druk werk krijgt. Bij den aanvang der zitting herdacht de voorzitter terwijl de leden zich van hun zetels verhieven het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en sprak de hoop uit, dat God de zwaar beproefde Koninklijke Familie sterkte en kracht moge geven voor dit voor haar zoo smartelijk verlies te dragen. Tegenover Burg, en Weth. die, aangezien er geen nieuwe gezichtspunten aangevoerd worden, voorstelden om het verzoek der ver eeniging van koffiehuishouders tot verminde- ring der personeele belasting voor hun zaken tot een derde of twee derde, evenals het vorig jaar af te wijzen, gingen uit de vergadering stemmen op, die uit billijkheidsoogpunt zich vdor vermindering verklaarden, terwijl een ander lid zich aan de zijde van Burg, en Weth. schaarde, omdat hij bezwaar maakte de be lasting die men daardoor zou derven, op anderen zou moeten verhalen. Nog een ander lid verklaarde aan die zijde te staan, omdat hij den indruk heeft, dat het die categoric zakenlieden nog niet zoo slecht gaat. Ten slotte staakten over het voorstel van Burg, en Weth. de stemmen, zoodat de zaak later op nieuw aan de orde komt. De pensioengrondslag van den gemeente- ontvanger werd verhoogd tot f 1780, overeen komstig zijn tegenwoordige jaarwedde. Een voorstel van den heer 't Gilde tot ver- hooging der jaarwedde van de verloskundige met f 50 werd verworpen. De positie van deize amibtenares zal in de naaste toekomst nader worden geregeld. Naar aanleiding der motie van de heeren Hameiink c.s. deeleh Burg, en Weth. mede da^ de steunbearagen aan werkloozen onvermin- derd worden uitgekeerd en dat naar hun ver- wachting op de tegenwoordige begrooting de daarvoor noodige geiden ook beschikbaar zul len zijn. Naar aanleiding eener in de vorige vergade ring gestelde vraag, werd overgelegd een rap port van den gemeente-opizichter, waarin werd betoogd,, dat het voor bepaalde werkzaam- heden in het belang van het werk is steeds dezelfde werkkracht in dienst te nemen. De heeren't Gilde en Verschelling achtten dit een slag in het aangezicht van andere werkloozen, waaronder vaklieden en zijn van oordeel, dat de gemeente-opziehter hierbij den schijn ver wekt lieve vriendjes te kweeken, doch de voor zitter en de heer Oggel, kiwamen hier krachtig tegen op, terwijl de heer Van Kampen be- treurde, dat men zich in openbare zitting over gemeente-ambtenaren uitspreekt op een wijze zooals nu weer gebeurd is en zulks geen goede toestanden bevordert. Door de salariscommissie, indertijd inge steld, werd gerapporteerd, dat, in vergelijking met andere gemeenten, de verhoudingen onge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2