ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9176 MAANDAG 30 JULI 1934 74® Jaargang Binneniand Feuilleton VERDEELING LASTEN WERKEOOSHEID. xn. TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binneo Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post i 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uttgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEEINE ADVERUENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. De Koningin heeft zich Zaterdagochtend kwart voor tien van het paleis Huis ten Bosch met Prinses Juliana en klein gevoig per auto naar Amsterdam begeven, ten einde zich al- daar in te schepen aan boord van de „Tanim- bar", van de maatschappij Nederland, voor de voorgenomen reis naar Noorwegen. Ruim elf uur heftben de Koningin en Prinses Juliana zich ingescheept aan boord van het motor-vracht- en passagiersschip „Tanimbar", voor het aanvaarden van haar zeereis naar Ulvik, aan de Hardingerfjord, in Noorwegen, waar zygelijk bekend is, haar vacantie izul- len doorbrengen. De Koningin en de Prinses waren met een zeer klein gevoig per auto uit Den Haag ge- komen. Aan de grens der gemeente had de inspecteur van de verkeerspolitie, de heer Schotting, de vorstelijke personen opgewacht, om hen in een motor-met-zijspan vooraf door de stad naar de Sumatrakade te geleiden, waar de ,,Tanimbar" lag. Zander eenig ceremonieel heeft het vertrek plants gehad. De burgemeester van Amster dam, Dr. W. de Vlugt, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Versteeg, en de heer J. P. Bengel, directeur van de Stoomvaart Mij. Nederland, hebben de Koningin en de Prinses uitgeleide gedaan tot op het dek van het schip, waar de kapitein, de heer P. de Haan, de hooge passagiers verwelkomde. De Koningin was gekleed in een wit man- telcostuum en droeg een witte weduwekap met. sluier. De Prinses droeg een eenvoudig grijs reiscostuum. Zij hebben zich onmiddellijk naar huur hutten begeven. Om 12 uur is het schip vertrokken, vooraf- gegaan door een boot der havenpolitie, aan boord waaivan zich de havenmeester, de heer Van der Poll, bevond. Op het Noordzeekanaal aan de grens der gemeente heeft de haven meester van LJmuiden, de heer Seyffert, het uitgeleide overgenomen. Correspondence aan H. M. de Koningin. Op last van Hare Majesteit de Koningin breiigt de directeur van het kahinet der Ko ningin ter algemeene kennis. dat gedurende Harer Majesteits venblijf in het buitenland, de aan Hoogstdezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het kabinet der Koningin te 's Gravenhage. GEEN ONDERSCHEIDINGEN OP KONIN GINNEDAG. In verband met den rouw in het Koninklijk Huis zullen dit jaar niet bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin Koninklijke onderscheidingen worden verleend. De gebrui- kelijke verleening van deze onderscheidingen zal naar een later tijdstip worden verschoven. VERLAGING LOODSGELDEN. De wet tot nadere wijziging van de wet, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen (verlaging der loodsgelden met 20 pet.) zal op 1 Aug. a.s. in werking treden. De Telegraaf verneemt uit betrouwbare bron, dat de regeering voomemens is binnen- kort' een wetsontwerp in te dienen met be trekking tot de kosten van den werkloozen- steun. De regeering moet nl. tot het inzicht door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 36) (Vervolg.) De kolonel keek hem met woadende biikken aan. „Sir!" bracht hij er met moeite uit. „Diurft u zich tusschen den troon van Livadia en zijn, door de Voorzienigheid aangewezen beizitster plaatsen?" „0 neen", zei Tony kalm en vriendelijk. ,,Zoover zal ik niet gaata. Wanneer u er in gesiaagd zal zijn, den troon voor haar te hebben ontruimid, zal het mlj zeer aangenaam zijn, de Prinses aan te raden, er op plaats te nemen. In diem tusschentijd zal zij zich ge- lukkiger gevoelen en veilig zijn hier te Hamp- ,,Ik ben geneigd te gelooven, dat sir Antony gelijk heeft, kolonel", liet zich nu de stem van Senor Oocigosta hooren. Het welzijn van de Prinses, moet v66r alles door ons in aan- merking worden genomen. Het is buiten alle kwestie, om haar nu mede te nemen naar Livadia en ik zou geen plaats weten, waar zij tegenover Da Freitas veiliger is, dan in dit huis. Wij hebben ons persoonlijk over- tuigd van de uitstekende voorzorgsmaatrege- len van sir Antony. Wat betreft het feit. dat het bewezen zou kunnen worden, dat zrj op welke wijze ook, met onze plannen samen- werkte, zou het van onzen kant dwaasheid zijn, oorzaak te zijn, dat bij de Engelsche regeering een aanklacht zou worden inige- diend, aangezien de Repubiiek door Engeland is erkend". Er vormden zich diepe tiwijfel en achter- dochtrimpels op het gelaat van den kolonel. Ik kan deze staat van zaken niet goed- ioeuren", zei hij afgtemeten. „Het past niet zijn gekomen, dat deze kosten bezwaarlyk alleen kunnen blijven drukken op de bevolking in die gemeenten, waar de werkloosheid voor- namelyjk bestaat. De bedoeling van het wets ontwerp zal zijn de kosten der werkloosheida- lasten gelijkmatig over het geheele Nederland sche, yolkt te verdeelen. WIJZIGING VAN DE KIESWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provineiale Wet en de Gemeente- wet. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Zoowel bij de algemeene beschouwingen om- trent de Rijksbegrooting 1934 ale bij de be- handeling van de begrooting van Binnenland- sche Zaken zijn met betrekking tot de Kies wet van de zijde der Tweede Kamer opnieuw verschillende punten ter sprake gekomen. welke reeds eer een onderwerp van overleg hebben uitgemaakt. Verschillende opmerkin- gen, gemaakt in het voorloopig verslag over laatstgenoemd hoofdstuk, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken emstig overwogen. Hij gaf het voomemen te kennen, van het re sultant te doen blijken ter gelegenheid van de voorziening, die de Kieswet toch op enkele details behoeft. Naast bedoelde details zijn de volgende on- derwerpen door den Minister meer in 't bij- zonder overwogen: a. de bestrijding van het voorkomen vein vele kleine partijen b. het al of niet afschaffen van den op- komstplicht; c. uitsluiting van het lidmaatschap der lagere vertegenwoordigende lichamen (Prov. Staten, Gemeenteraad) van personen, die te zeer aan de verleiding bloot staan om de be- langen der groep. woartoe zrj behooren, te stellen boven het algemeen belang. ad a. Na het ondeugdelijk bevonden hebben van allerlei andere middelen, heeft de Minister hier gedacht aan het eischen van een aantal stemmen, voldoende om reeds bij eerste toe- dteling drie zetels te verwerven. Zoodanig m ddel verdraiagt zich met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Deze over- weging, de bevordering van de mogelijkheid tot vorming van een parlement, dat uit levens- vatbare deelen is samengesteld en waar in voor momenteele belangenpolitiek niet aanstonds plaats is, heeft den Minister geleid tot het voorstellen van zulke regeling. Daamaast meent de Minister, dat nog plaats is voor een poging om de verkiezingen reeds van den aan- vang af in rustiger banen te leiden. Daartoe is zijn keuze gevallen op het stelsel van de waarborgsom (/250). Tbans geen afschaffing van den stemdwang. ad b. De Minister stelt zich ten deze op het standpunt, dat alles wat naar stemdwang schipbreuk geleden. Er blijkt ten deze in de zweemt, ook onder het huidige kiesstelsel on- gewenscht is. Echter hebben alle pogingen, in dit opzicht de Kieswet te wijzigen, tot dusver Kamer een controvers te bestaan. De Minister meent, dat, met bet oog op de taak van het tegenwoordige kabinet, het t'hans niet de aan gewezen gelegenheid is, zijnerzijds met betrek king tot dit vraagstuk van principieelen aard voorstellen te doen. Weren van vrygestelden uit Ge- meenteraden en Provineiale Staten. ad c. Het komt den Minister in verband met gerechtvaardigde critiek, die op den be- staanden toestand wordt geoefend, zeer wen- schelijk voor, dat ten aanzien van het vraag stuk der z.g. vrijgestelden als leden van be- voor de toekomstige koningin van Livadia, ongechaperonneerd en onbesehermd in dit huis te vertoerven". Met 'n uitdrukking van waardigheid richtte Tony zich in zijn voile lengte op. ..Mijnheer!" sprak hij. „U vergeet dat u met een lid van den Engelschen adel spreekt". De fierheid van dit scherp gegeven ant- woord, scheen een verlammende uitwerking op den kolonel te hebben en voor hij zich had hersteld, nam Senor Congosta, die blijkbaar de scherpzinnigste van de twee was, de con- versatie in handen. „Dat is mannentaal", sprak hij met een lichte bulging. „Sir Antony Conway, in naam van mijn vaderland, verzoek ik u mij toe te staan, uitdrukking te geven aan het vertrou- wen en de dankibaarheid waarmede wij uw hulp aanvaarden". Molly wordt een bondgenoote. Guy zat een oogenblik peinzend naar den prachttig onderhouiden tuin te staren. Toen dwaalde zijn blik af naar Tony en Isabel. ,,Wij verkeeren in een buitengewoon moei- lijken toestand", verklaarde hij, zacht spre- kend. Het was half elf in den ochtend en zij zaten bij elkaar op het gazon achter het huis, waar de lentezon van uit een wolkenloozen blauwen hemel, haar koesterende stralen deed neder- stroomen. Tony had al rookende zijn neef, omstanddg en geestig, een besehrijving ge geven van het onlderhoud met Congosta en Saltero, want toen hij den vorigen awond was thuis gekomen, bleek Guy vroeg naar bed te zijn gegaan. „Ik zie er niets buitengewoons m zei Tony kalm. „Het komt mij voor, dat iedereen zich op de meest natuurlijke wijze gedraagt. Ik ben feitelijk een beetje teleurgesteld. Ik had altijd gedacht, dat menscken, die revoluties en al die soort dingen op touw zetten, geheim- zinniger en meer opgewonden waren. „Nu, ik toegrijp niet, wat jij zou will em bitste Guy. .,Het schijnt, dat de Royalisten zoowel als de volgelingen van Francisco je op stuurscolleges thans een regeling wordt ge- troffen. Voor toepassing van die regeling op de beide Kamers der Staten-Generaal zou wij ziging van de Grondwet noodzakelijk zijn. Daarom kan de vraag, of zij voor die Kamers wenschelijk is, hier buiten beschouwing blijven. In de Provineiale <_,i de Gemeentewet wor den echter de in dit verband noodige wijzigin- gen en aanvullingen voorgesteld. Nu tegen- woordig naast de ambtelijke aanstelling, de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in ruilnen omvang in den Overheidsdienst pleegt voor te komen, komt het wenschelijk voor, op dit punt een gelijke voorziening te treffen. Overwogen is voorts de wenschelijkheid, van het lidmaatschap van de lagere vertegen woordigende colleges mede uit te sluiten per sonen, die ondersteuning ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband met de daarbij gerezen vraag of de uitsluiting van zoodanige personen zich wel volledig ver- draagt met de Grondwet, heeft de minister gerneend, daarvan te moeten afzieo. De nummering van lijsten. Tenslotte wordt een wijziging voorgesteld met betrekking tot de volgorde, waar- in de nummering der lijsten plaats heeft. Deze nummering geschiedt thans in de volg orde door het lot te bepalen. Volgens de voor- gestelde regeling biedt de wet, zonder zelf harerzijds tusschen de lijsten en de in de lichamen vertegenwoordigde partijen verband te leggen, aan die partijen gelegenheid om naar eigen goedvinden en naar gelang van de sterkte van hare vertegenwoordiging, zich in het volgnummer harer candidatenlijsten te openbaren. Zoo zal den tijdens de verkiezing zitting hebbenden leden van het lichaam, waarvoor de verkiezing wordt gehouden, ge legenheid worden gaboden inwoed uit te oefenen op de volgorde, waarin de lijsten worden genummerd, n.l. door inlevering bij bet centraal stembureau van een verklaring, waarbij zij een groep van lijsten, een stel ge- lijkluidende lijsten of een op zlchzelf staande lijsten voor een voorkeumummer aanbevelen. De volgorde waarin de lijsten voor een num- mer in aanmerking komen, wordt bepaald naar het aantal leden, te beginnen met het hoogste, hetwelk de onderscheidene lijsten voor een voorkeumummer heeft aanbevolen. DE BETAIJENGSMOEILIJKHEDEN MET DUITSCHLAND. Vrijdag heeft op het ministerie van Econo- mische Zaken een bespreking plaats gevonden met belanghebbenden uit handel, verkeer, Industrie en landbouw, inzake de betalings- moeilijkheden met Duitschland. De bespreking is uitgegaan van het Cen traal Instituut tot bevordering van het nor- maal handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, heeft de vertegenwoor- digers der bedrijfswereld te woord gestaan. COM IN GENT GARNALENUITVOER NAAR FRANKRIJH. Het Twdt ede Kamerlid an de Bilt had den minister van Economische Zaken vragen <e- steld betrelferde het contingent voor den nit- voer van gamalen naar Frankrijk en het bij besprekirgen met het buitenland omtrent vaststelling van contingenten aanwezig zijn van bij het vak betrokkenen. In de eeiste plaats had hij gevraagd of het juist is, cat het contingent gamalen (waar- onler nog begrepen kreeften en langoutsen) voor invoei' in Frankrijk voor het tijdvak van 't spoor zijn gekomen en tegenover dergelijke onbenullige rijltjes schijnt het mij vrij onver- schillig welke partij men kiest." „Denk er om Guy", protesteerde Tony, ,,dat je over het vaderland van Isabel spreekt." „0, hij kan van Livadia zeggen, wat hij wil", zei Isabel, „alles is waar wat hij zegt." „Welnu", vervolgde Guy, ,,als het onze be doeling is om ons veilig en wel uit deze nete- lige zaak te redden, dan moeten wij de dingen bezieo, zooals zij zijn en niet zooals zij be hooren te zijn. Zoover ik het kan bekijken, gelijkt de geheele zaak op een goedkoop melo drama, doch dit sluit niet in, dat er geen ge- vaar in gelegen is, voor degenen, die het in hun hoofd hebben gezet er zich in te mengen." Hij wachtte even. „Wat was je iaatste af- spraak met die die menschen „0, wij zijn als de beste vrienden geschei- den", zei Tony vriendelijk. ,,Tepminste Con gosta en ik. De kolonel was eea beetje ver- stoord, omdat hij Isabel niet had rnogen spre- ken, n aar dat schrijf ik aan zijn milita're op- voeding toe. Een goed militair duilt nooit dat hij in zijn voomemens gedwarsboomd wordt." ,,Ja, ja, dat weten wij aliemaai we!, maar wat zijn zij nu van plan te doen'" hield Guy aan. „Jelui moet toch het een en ander heb ben afgesproken." „0, wij hebben een zeer goede afspraak ge maakt", zei Tony. „Ik Dlijf voor Isabel "zor- gen en waken, dat zij niet onder Je oekoring .an Pete geraakt en zij gaan met hun kar- weitje door, cm den trooi vau Livadia voor haar in gereedoeid te ibrengen De koionel is reeds op weg naar Livadia." „En die andere man die Congosta'" „Congosta blijft voorloopig in Engeland. Ik heb van hem zijn adres te Richmond ontvan gen. Hij zegt, dat het noodig is, dat er iemand in Engeland blijft om Peter en Da Freitas in het oog te houden. Ik geloof ook niet, dat hij mrj ten voile vertrouwt." „Ik zou wel durven zweren, dat hij het niet doet", zei Guy droogjes. „Hij zal in de over- eenkomst hebben toegestemd, omdat hij niet onmididellijk keus kon maken. Jk geloof niet. dat wij hem in het minst kunnen vertrouwen.' „Ik wee.t het niet", zei Tony. „Hij schijnt een groot vertrouwen in de deugd en den adel 1 Januari tot 30 Juni voor ons land is be paald op 145.000 K.G. De minister van Economische Zaken heeft deze vraag bevestigend beantwoord. Hij voegt er nog het volgende aan toe. Ten gevolge van de omstand igheiddat in de basisjaren beiangrijke hoeveelheden gar- nalen, afkomstig van de Nederlandsche vis- scherij, niet rechtstreeks van uit Nederland, doch door tusschenkomst van Belgische han- delaren in Frankrijk werden ingevoerd, is in de Fransche invoercijfers een gedeelte der Nederlandsche gamalen als afkomstig uit Belgie opgenomen. Dientengevoige is het contingent voor den invoer uit Nederland op deze cjjfers lager gecalculeerd. Tijdens de in Februari j.l. met de Fran sche regeering gevoerde onderhandelingen bleek het niet mogelrjk een verhooging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de on- langs gehouden besprekingen werd dit deside ratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe eveneens zonder succes. Het aan Nederland toegewezen contingent was inderdaad reeds op 1 April bereikt. Dit was grootendeels een gevoig van den invoer van buitenlandsche crustaceen ten koste van het Nederlandsche contingent. Ten einde dezen minder gewenschten gang van zaken te ondervangen, is een uitvoer- regeling getroffen, waarbij door keuze van het basistijdvak den handelaren in-Nederland sche kreeften en gamalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten voile gewaarborgd is. Bovendien werd de Fransche regeering ge- wezen op de oorzaken der overschrijding ge durende het vorige tijdvak. Alhoewel hieromtrent uiteindelijk geen zekertheid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering de Fransche regeering er toe zal leiden, de overschrijding gedurende de voorafgaande periode niet in mindering te brengen op het contingent voor het thans loopende kwartaal. Alvorens met het huitenland onderhandelin gen worden gevoerd over de vaststelling van contingenten, worden de noodige maatregie- len genomen om de verschillende desiderata te leeren kennen. Indien de noodzakelijkheid van de aanwezigheid van bij het vak betrok kenen vaststaat, wordt van bun diensten steeds" gaarne gebruik gemaakt. EEN NEDERLANDSCHE REIS WEEK. De Ned. Reisvereeniging heeft het initia- tief genomen tot het houden van een Neder landsche Reisweek", van 20 tot 27 Aug. a.s. Het doel hiervan is het vreemdelingenverkeer, het vervoerwezen en de hotelindustrie in deze moeilrjke tijden te steunen, en verder het Ne derlandsche publiek te overtuigen, dat er in eigen land zooveel schoons en interessants valt te genieten, dat er mogelijkheden te over zijn, de vacantie binnen onze grenzen door te brengen. In een te Den Haag gehouden persconferen- tie heeft de leiding der N.R.V. hierover nadere mededeelingen gedaan. De Reisweek wordt georganiseerd door de N.R.V., die daarvoor contact heeft gezocht met de Ned. Spoorwe- gen, Alg. Transportonderneming, K.L.M., A.N.V.V., Horecaf, stoombootreederijen, sport- parken, kunst- en amusementsbedrijven, han del en nijverheid enz. De N.R.V. verstrekt aan ieder, al dan niet lid der vereeniging, die in de Reisweek een langer of korter uitstapje maakt in het eigen land, gratis een legitimatiebewijs, dat bestaat uit een stamblad en coupons. Het legitimatiebewijs geeft recht op ver schillende reducties. De N.S. verstrekt de va- cantiekaart voor de temgreis voor brjna den van de Engelsche aristocratie te hebben. Ik geloof, dat hij een trouw lezer van Charles Ganvice is." ,,Hetb je zelf al een of ander plan gevormd?" vroeg Guy. Tony deed diepzinnig een langen trek aan zijn sigaar. ,,Ja, ik heb een of twee ideeen, waarover ik gisteren avond met Isabel heb gesproken. In de eerste plaats denk ik, dat ik alles aan tante Fanny zal vertellen. Het is juist iets, dat haar bijzonder zal aantrekken; bovendien zou zij een uitstekende chaperonne voor Isabel zijn, als wij er toevallig een noodig mochten hebben." Guy peinsde een oogenblik over dit voorstel. ,,Ik geloof, dat je gelijk hebt", bekende hij met eenigen tegemzin. „Wij behooren zeker iemand te hebben om terwilie van Isabel." (Dit was de eerste maal, dat hij het vorme- lijke miss Francis wegliet.) ,,Ja, ik vind, dat tante Fanny de eenige persoon is. In ieder geval hoe minder menschen er zijn, die van de zaak afweten, des te beter." ,,Ik ben niet van plan er met iemand anders over te spreken, tenzij met Molly." „Maar is het nu noodig, om dat meisje er in te halen", wierp Guy er tegenin. ,,Natuurlijk", zei Tony en ik zou het op prijs stellen als je met een minder boemanachtig geizioht over haar sprak. Molly is onze „Hoofdinlichtingsdienst". Alleen door haar kunnen wij vememen, wat er te Richmond omgaat; bovendien is zij de beste vriendin, die wij met mogelijkheid kunnen hebben. Zij be- schouwt Peter als haar eigendom de arme meid en zij zal hem niet laten schieten. Als er iemand is met moed en doorzicht, dan is het Molly." ,,Goed", zei Guy gelaten. „Ik vertrouw. dat als iemand zich met een dergelijke zaak in- laat, thij ook moet helpen, waar hij kan. Wan neer denk je naar haar toe te gaan?" ,,Nu", zei Tony, ,,als zij tenminste op is. Ik ga er direct met de auto heen." Hij stond op. ,,Zal je vooral voorzichtig zijn Isabel, terwij] ik weg ben?" voegde hij er bij. ,,Bugg houdt natuurlijk de wacht, maar het zal toch veiliger zijn, om in den tuin te blijven, of je moest lie- ver in huis blijven. Men kan nooit weten, wat Da Freitas in het schild voert." halven prijs. De kaart voor de terugreis kan genomen worden tot en met 3 September. Ook op de 8-daagsche abonnementen geven de N.S. een reductie van ongeveer 25 pet., ter- wijl de autodiensten van de A.T.O. 50 pet. reductie verleenen. De verdere reducties zijn o.a. 15 pet. op de rondvluchten en 25 pet. op enkele reisbiljetten voor de Nederlandsche luchtlijnen der K.L.M.; 5 tot 15 pet. in de meeste hotels en pensions; 10 tot 40 pet. op de meeste stoombootreederijen; 20 tot 50 pet. bij de meeste natuurbaden en sportparken. Aan de Nederlandsche reisweek is voorts nog een prijsvraag verbonden, welke kans geeft op het winnen van fraaie prijzen, als een week gratis verblijf in een Nederlandsch hotel, gratis 8-daagsch abonnement. rond vluchten enz. VREEMDE ARBEIDSKRAHTEN IN NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: Is den minister bekend, dat het aantal in ons land te werk gestelde vreemdelingen nog voortdunend toeneemt, en heeft hij kennis genomen o.a. van de resultaten van een on- derzoek, ingesteld in Venlo en omgeving, over 240 bedrijven, waaruit zou gebleken zijn, dat reeds op 8 werkkrachten Duit- scher voorkomt of in totaal op 4385 werk krachten 561 Duitschers? Acht de minister het niet noodzakelijk, dat, met het oog op dit verschijnsel en den stij- genden nood onder de werkloozen, onverwijld in werking worde gesteld de jarenlang voor- bereide, eindelijk tot stand gekomen wet tot regeling van het verrichten van anbeid voor vreemdelingen Wil de Minister mededeelen, waarom soms maandenlang, ook in spoedeischende gevallen en ondanks herhaalde verzoeken, moet ge- wacht worden op beslissingen inzake Rtjks- bijdragen voor productieve werkverschaffing zoolang soms, dat goede gelegenheid tot werk verschaffing verloren gaat of nieuwe werk loosheid onder reeds te Werk gestelden dreigt te ontstaan? In de Tweede Kamer werd op 2 Maart 1934 door den minister van Sociale Zaken mede- gedeeld: „Ik kan de Kamer mededeelen, dat de mi nister van Economische Zaken een wetsont werp voorbereidt niet: de voorbereiding overweegt, maar: voorbereidt met betrek king tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen". Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Hermans sohriftelijk aan den minister van Economische Zaken: Wil de minister mededeelen, waarom na vier en een halve maand die voorbereiding blijkbaar nog niet geeindigd is en wanneer dat wetsontwerp zal worden ingediend? HET AUTO VERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke het autoverkeer tusschen Nederland en Belgie thans ondervindt tengevolge van de opzegging van het speciaal Nederlandsch- Belgisch accoord inzake de belasting op auto- wagens en de overijlde toepassing door Bel gie, van de conventie van Geneve, die dit ac coord moet vervangen, geeft De (Brusselschep Standaard, spreekbuis van den nieuwen. mi nister van financien, prof. Sap, toe, dat de toepassing van het nieuwe regime aanleiding heeft gegeven tot emstige bezwaren en ook tot gewettigde klachten. Gemeld wordt, aldus De Standaard verder, Isabel is veilig", verklaarde Guy levendig, ,,Als zij er niet op tegen heeft, zal ik hij haar. blijven." ,,Dat vind ik beel aardig van u", zei Isabel met een bekoorlrjk glimlachje. Tony gooide zijn eindje sigaar weg. „Ik ge loof, dat Guy ten siotte nog de grootste avonturier van ons geheele eomplot zal wor den. Dat gaat in den regel zoo, als iemand er op lateren leeftijd een stokpaardje op na gaat houden." Isabel lachte vroolijk en v66r Guy nog een stekelig antwoord gereed had, was Tony reeds op weg naar de garage. Onder de stokpaardjes van miss Molly Monk, nam dat van vroeg opstaan een aJlerv - bescheidenst plaatsje in -dit wist Tony en bij was dus in het geheel niet verrast, toen hij van Claudine, het Fransche dienstmeisje, vemam, dat zij wel wakker, doch nog niet was opgestaan. ,,Wil je haar dan zeggen, dat ik er ben, en vragen of ik haar zoo spoedig mogelijk kan spreken Olaudine liet hem in de kleine spreekkamer en verwrjderde zich met elegante Fransche trippelpasjes. Zij was misschien een halve minuut weg, toen zij weer terug kwam en vroeg of monsieur eenige oogemblikken kon wachten; mademoiselle zou zoo spoedig moge lijk komen. Na hoogstens tien minuten verscheen Molly, gekleed in een elegant rose cchtendjapci:, rijk versierd met witte kant, in de spreekkamer. ,,Zoo, Tony", riep zij bij haar biiinenkomen, ,,je hebt zeker iets bijzonders aan de hand, dat je zoo vroeg bent." ,,Ja", antwoordde Tony, „ik ben gekomen, omdat ik je beloofd had, direct te komen, als ik je iets nieuws te vertellen had." 'Staat het in verband met dien vriend van je uit Portriga?" Tony sohudde ontkennend zijn hoofd. „Nog niet; dat kan nog niet, daar is de tijd te kort voor. Ik geloof trouwens niet, dat bet noodig is, om naar Portriga te gaan voor nieuws. Het schijnt mogelijk te zijn in Londen som- mdge Livadiaansche praatjes op te vangen." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1