Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand DAMMEN. ocoli. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. oordeelend vonnis van den kantonrechter volgde. Zoo veroordeelde de kantonrechter te Leeuwarden een architect uit Groningen, die in de laatste 4 jaar 300 zomerhuisjes bouwde, De veroordeelden hehben thans de waar- sdhuwing ontvangen, -dat hun huizen vo6r 1 Augustus moeten zijn afgebroken. Gebeurt dit niet, dan grijpen de autoriteiten in, het- geen geschiedt op kosten van den eigenaar. Naar vemomen wordt, zullen de averige huisjes en g.n. villa's binnen korten tijd een- zelfde lot ondergaan. HAND AFGEZAAGD. In een stoomkuiperij te Vlaardingen had een 18-jarige arbeider het ongeluk met de linker- hand tegen de zaagmachine te komen, met het gevolg, dat het lichaamsdeel werd afge- zaagd. De jongeman is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Ml SH AND ELI NG VAN EEN BURGEMEESTER. Dinsdagavond werd aan het huis van den burgemeester van Belfeld, den heer J. Har pers, aangebeld door zekeren W. uit die plaats. De burgemeester, die zelf de deur opende, wend onmiddellijk door dozen aangevallen. Een korte worsteling ontstond, waarbij het den burgemeester tenslotte gelukte zijn aan- valler te overmeesteren. De politie was onder- tusschen gewaarschuwd, die W. in arrest nam en per auto naar de gevangenis te Roermond heeft overgebracht. Een onderzoek naar de motieven van de daad wordt ingesteld. DE BEWEERDE ZWENDELARIJ MET BENZINE. De directeur van den keuringsdienst ran waren te Zwolle heeft betreffende de benzine, die de Overijselsche Benzine- en Oliehandel (O.B.O.H.) te Zwolle, uit zijn pompen afle- vert, een rapport uitgeibracht aan mr. J. G. Nysingh te Zwolle. Dit rapport luidt als volgt: „In beleefd antwoord op uw schrijven van 21 dezer heb ik van de 46 door u aangegeven benzinestations van den O.B.O.H. in tegen- woordigheid van de houders dezer stations uit tien door mij gekozen stations een ver- zegeld monster benzine laten nemen en deze monsters onderzocht op eventueele aanwezi-g- heid van petroleum. De uitslag van dit onderzoek is, dat mij bleek, dat er geeti enkele grond bestaat om aan te nemen of het vermoeden te wettigen, dat toevoeging van petroleum aan de benzine heeft plaats gehad. MISHANDELING. Woensdag heeft zich in de Houttuinen te Amsterdam een eehtelijk drama afgespeeld. Een man heeft tijdens een twist met zijn vrouw haar met een aardappelmesje op ver- sdhillende plaatsen verwondingen toegebracht. Terwijl de vrouw gewond de straat op was geloopen, heeft de man zich zelf eenige ste- ken toegebracht. De vrouiw kon, na verbonden te zijn, huis- waarts keeren. De man is naar het Wilhel- mina gasthuis overgebracht. Zijn toestand is redelijk. HEVIG ONWEER. Dinsdagmiddag ontlastte zich iboven Ros- malen een hevig onweer, gepaard met een hevigen hagelslag, die een zeer groote schade aanrichtte aan de te velde staande gewassen, terwijl in den polder een tweetal koeien door den bliksem werden gedood. LOTERIJ-ZWENDEL TE ZWOLLE ONTMASKERD. ■De Zwolsche politie heeft, naar de Tel. meldt, een loterij-zwendel op vrij groote schaal ontdekt. Door tijdig ingrijpen is voor- komen, dat velen zouden worden gedupeerd. In een perceel aan den Stationaweg is ge- vestigd het Zwolsche obiigatiekantoordat in groote oplaag over het geheele land een cir culate heeft verspreid, waarin het puhliek wordt voorgespiegeld dat men, na storting van vijftien gulden, meespeelde in de Staats- loterrj. Zooals in de circulaire was vermeld begon de Staatsloterij op 23 Juli. Op dien dag bracht de Zwolsche politie een bezoek aan het obli- gatiekantoor en verzocht om inzage van de nummers. Toen bleek, dat er in het geheel geen nummers, van welke loterij ook, aan- wezig waren. Toch was aan hen, die te goeder trouiw 15 hadlden gestort, opgave gedaan van de ,,gekochte" nummers, waarop zij zou- iden meespelen. De politie maakte daarom pro- ces-verbaal op tegen den houder van het obli- gatiekantoor, den heer P. H. P. NOG STEEDS DILLINGER. De Amerikaansche couranten staan schrrjft de N. R. Crt. vol met Dillingeriana. Hier volgen de beloofde oplossingen der eindspelen uit onze rubriek van 13 Juli. Beide werden naar partijstanden samengesteld door den heer J. P. Geensen, alhier. A. Zwart: 6, 28, 34, 36. Dam op 45. Wit: 17, 38, 43. Dam op 2. Mag wit om remise te forceeren, 219 spe- len? Het antiwoord op deze vraag vindt men in de oplossing: 1. 219? 28—32!! Met 2833 bereikt Zwart niets, daar na 38 X 40 de dam naar 49 moet slaan (meer- slag). De tekstzet 2832 is de eenige, die wint, daar ook zw. 3439 niet meer dan remise geeft wegens wit 43X34! (zw. 45X49 meersl.) en 19X46 (of naar 37). 2. 19X46 Gedwongen. Op 19X3? volgt immers 3439 en zwart maait alles weg. 2. 3641 3. 46X40 45 X 21 wint! Heel eenvoudig, zooals men ziet, maar in hooge mate leerzaam door de misleidende va- rianten. B. Zwart: 8, 23 en 34. Wit: 7 en 38. In de partij zou zoo'n stand maar al te vaak remise worden. Ziehier, hoe wit de winst afdwingt. 1. 7—1 En niet 72 wegens 812 remise! 1. 23—29 (of?) 2. 1—7 813 3. 7—16! 3439 Gedwongen. Wit dreigde 3833. 4. 16—2 13—18 (of?) Op 29—33 volgt 2X48! 5. 27 1823 Zoo geeft Purvis, die de leiding had van de omsinigeling en neerschieting van den bandiet daarover een uitvoerig relaas, dat trouwens vrij griezelige en ietwat weerzinwekkende lec- tuur is. Wij zullen Purvis dan ook maar daar laten en nog iets schrijven over Dillinger's loopbaan als bandiet. Nog minderjarig was hij in dronkenschap bij, een kruidenier te Mooresville in Indiana, de plaats waar hjj woonde, komen stelen waarbij de man mis- handeid werd. Op raad van zijn vader gaf de jonge Dillinger zichzelf bij de politie aan maar zag zich tot een straf van 21 jaar plaat- sing in een staatsopvoedingsgesticht veroor- deeld. Deze zware straf ver.bitterde den jon- gen, hij kon zich naar de tucht niet voegen en werd pas na acht jaar vrijgelaten, op de be- lofte dat hij zich goed zou gedragen. Dillinger begaf zich naar de plaats waar zijn ouders woonden, en werd daar door alien in genade aangenomen. Een maand na zijn vrijlating probeerde hij in een fabriek op den dag der loonlbetaling het geld te rooven, hetgeen mis- lukte, maar de super-intendent van de fabriek werd bij die gelegenheid doodgeschoten, Dil linger ontkwam, en pleegde een aantal kleine diefstallen, waama hij te Chicago bij een groote misdadigers-organisatie terecht kwam. Hij smeedide thans het plan, tien gevange- nen in een staatsinrichting van Indiana te be- vrijiden en op weg daarheen beroofde hij, alleen opereerende, een bank van 25.000 dollar. 26 September '33 slaagde Dillinger erin, de be- wuste gevangenen te bevrijden, maar spoe dig daama werd hij te Dayton in Ohio ge- arresteend. Hij werd opgesloten in een gevan genis te Lima. 13 October '33 deden 3 van de menschen die hij op 26 September had helpen bevrijden, een aanval op de gevangenis, scho- ten een der beamibten dood en ontvoerden Dil linger in een gestolen auto. V66r 26 October beroofde Dillinger, die nu aan het hoofd stond van 13 ontsnapte boeven, een aantal banken. die tot een totaal bedrag van 100.000 dollar werden benadeeld. Dat was alles in den staat Indiana, maar ook in andere staten ging hij nu opereeren, o.a. in Illinois, waar hij te East- Chicago bij een bankdiefstal werd herkend. Dan wordt hij enkele dagen later te Tucson in Arizona geknipt. Hij wordt overgebracht naar Indiana en op 2 Februari betreedt hij zijn eel te Crown Point. In de gevangenis fatsoeneert hij uit een stuk hout iets dat op een revolver lijkt, maakt het zwart, intimideert er de be- wakers mee en wandelt de gevangenis uit; gezeten in de auto van een hooggeplaatst politieamjbteinaar verdwijnt hij. Op 11 Maart wij volgen hier een opsom- ming in de New York Herald spuit een machinegeweer te Chicago kogels om zich been uit een auto, waarin Dillinger, naar men meende, gezeten was. 17 Maart wordt bij Port Huron in Michigan een neger vriend en handlanger van den bandiet doodgeschoten, maar Dillinger zelf ontkomt. Op 26 Maart wordt Dillinger te Indianapolis gezien. Op 1 April bevindt Dillinger zich met twee mak- kers, o..w. een vrouw, in een villa bij St. Paul, in Minnesota. De villa wordt omsingeld door de politie. De boeven slaan zich door het cor don heen maar eenige onsohuldige lieden wor den door de politie onder vuur genomen met noodlottig gevolg. Op 5 April wordt Dillinger's voornaamste luitenant te St. Paul neergescho- ten. 13 April gaat de groote bandiet zich wagen in het hoi van den leeuw. Hij gaat een politiebureau binnen, voonziet er zich van een aantal machinegeweren en voor kogels on- doordringbare vesten en gaat er in een auto van door. Vijftig auto's met gewapende poli- tie-agenten zetten hem na maar verliezen zijn spoor. 22 April worden te Soult-Ste-Marie menschen gepakt, die Dillinger een onder- komen hadlden verschaft. 23 April zit Dillin ger weer in een cordon van politie, ditmaal in een bosch in het Noordoosten van Wisconsin. Hij schiet zich door de jagers heen en twee dooden en vier gewoaden blijtven op het slag- veld liggen. 27 April wordt Dillinger gezien te Southbenid in Indiana. 3 Mei wordt Dillinger's auto aangetroffen in Chicago. De wagen is van binnen met bloed bevlekt. 19 Mei inval in een bank te Flint in den staat Michigan. Dil linger legt daar de hand op 30.000 dollar. 27 Juni bezoekt hij een baseiball wedstrijd te Chicago. Op 23 Juni is hij opnieuw te South benid en geholpen door drie makkers gaat hij er met 25.000 dollar vandoor. 3 Juli wordt hij in auto gezien te Muncie in Indiana. Hij ziet er „vermoeid en door zorgen geplaagd uit". 22Juli: Dillinger wordt op een sein van den politietoeambte Purvis door 15 politieagenten doodgeschoten. Hij valt, getrdffen door 19 kogels, van welke de nreeste in het hoofd of in de linkerborst terecht kwam en. Dat is ten- minste de bewering van menschen die het lijk hadden gezien toen het in het doodemhuis lag. Maar Purvis ontkent dat. Er waren minder kagels gelost. De gerechtelijke lijkschouwing constateert, dat de agenten een gerechtvaar- digde doodslag hebben gepleegd. De lijkschou- wer bracht lof en hulde aan de mannen van de wet, en hij coustateerde dat Dillinger in schanide had geleefd en in schande was gestor- ven. Nog gaf de lijkschouwer uiting aan den 6. 7—12 Zwart is verloren. Op 3944 volgt natuur- lijk 38—33 en 12X32, terwijl 29—33 eenvou dig verliest door 12X48. Een zeer practisch eindspel, waarin de buitengewone kracht van de achterwaartsche aanval door de dam op- valt. We kunnen de bestudeering van dergelijke eenvoudige standen niet genoeg aanbevelen. Laten onze dammers ham krachten eens be- proeven aan het volgende eindspel, dat we een vijftal jaren geleden in een partij tot winst voerden Zwart: 4 schijven op 16, 21, 25 en 31. Wit: 2 schijven op 32 en 35. Dam op 1. Wit speelt en wint! wensch, dat het den anderen leden van Dillin ger's bende net zoo zou vergaan. Voor men schen die genoegen hebben in gruwelijkhedeE zij er nog bijverteld, dat de dood veroonzaakt was door een kogel die een nekwervel haJd ver- brijzeld en het hoofd had verlaten door het oog. Zoo eindigde het leven van den vijand van het openbaar no. 1: een verspild, nutte- loos en alles tezaam genomen zielig leven. DE HITTE. De Indianen van Oklahoma, zoo wordt uit Kansas City gemeld, zijn Dinsdag tot de over- tuiging gekomen, dat de hittegolf Donderdag beeindigd zou worden door geweldige over- stroomingen. Zij trokken uit de lager gelegen gebieden weg, ondanks het feit dat er nog slechts zeer weinig water in de rivierbeddin- gen over is. De wijze mannen van den stam der Comanches hebben n.l. een raadszitting gehouden, waarbij zij tot de conclusie zijn ge komen, dat zekere teekenen er ongetwijfeld op wijzen dat een groote overstrooming het land spoedig zal teisteren: ,,Dan gaan de slangen heen, dan is het tijd voor de Indianen ook heen te gaan", aldus verklaarden zij na hun beraadslagingen. Donderdag werd be- paald als de groote en gevaarlijke dag, daar dan evenals ten tijde van den zondvloed de maan vol zal zijn. OVERVAL MET BEHOOVING. Te Berlijn-Charlottenburg is in de Augsbur- gerstrasse een brutale overval met berooving gepleegd. In de zaak van den tabakshande- laar Steinbrecher heeft een onbekend geble- ven man, die voorgaf een pak tabak, dat hij beweerde te hebben gekocht, te komen afha- len, mevr. S., die hem te woord stond, met een zwaar voorwerp bewusteloos geslagen en is er toen met 400 mark uit de kas vandoor gegaan. HEVIGE ONWBDERS EN REGENS. Dinsdagmiddag zijn over heel Engeland maar in het bijzonder boven Londen, hevige onweders, gepaard gaande met geweldige stortregens, losgebarsten. Op sommige pun- ten stond het water vijftien centimeter hoog in de straten. Op talrijke plaatsen is de blik sem ingeslagen, waarbij nogal wat schade is aangericht. De bliksem is ook in de brug van Hammersmith geslagen, waar in de electri- sche kabels kortsluiting ontstond. Een brand die daarvan het gevolg was, kon spoedig be- dwongen worden. Op verschillende punten geraakte het verkeer in de war. Uit Leeds wordt gemeld, dat ook daar een hevig noodweer heeft gewoed. De testmatch EngelandlAustralie moest afgebroken wor den. ONWEER TE EAGLE PASS. Tijdens een hevig onweder dat boven de stadstad Eagle Pass, in Texas, gewoed heeft, zijn acht personen door den bliksem getrof- fen en gedood en twintig anderen zwaar ge wond. Talrijke huizen werden verwoest, zoo- dat honderden personen dakloos zijn. Door den buitengewoon hevigen regenval werd een groot deel der huizen onder water gezet; andere zijn geheel weggespoeld. De oogst is in de omgeving over een uitgestrekt- heid van eenige kilometers geheel vemield. DRIE ARBEIDERS GEDOOD. In een fabriek bij Nantes is Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie arbeiders be- dienden aldaar een groote kraan, die plotse- ling van een hoogte van zeven meter naar be- neden stortte. De drie arbeiders werden zoo Zwaar gewond, dat zij nog v66r zij in het ziekenhuis waren aangekomen, overleden. ONGELUKKEN IN DE DOLOMIETEN. Maandag zijn in de Dolomieten een reeks ernstige ongelukken gebeurd. Een Alpenist uit Bozen, Thumer genaamd, is in het Rosen- gar ten-gebied neergestort bij het afdalen van de Delago, een der drie Zuidelijke Vajolet- pieken. De man viel in een diepte van 400 meter en werd verpletterd. Maandagavond is zijn lijk geborgen. Een tweede doodelijk ongeluk is in de Men- dle-bergen gebeurd. Een 19-jarige jongeman uit St. Paul in Eppan stortte daar bij het plukken van Edelweiss naar beneden. Ver- der is nog een Weensch student in de Dolo mieten doodelijk verongelukt. EEN MYSTSSRIEUZE VERDWIJNING VAN 900 OUNCES OP DEN NIJL BIJ CAIRO. Te Cairo is Dinsdagmorgen uit een vliegtuig van de Imperial Airways een hoeveelheid van 900 ounces baar goud, welke een waarde van ongeveer 48.000 gulden vertegenwoordigt, ge stolen. Het goud was op weg van Zuid- Afrika naar Londen. De diefstal werd ontdekt, toen de vliegboot Dinsdagmorgen op hpt punt stond Cairo te verlaten. De vracht- en geldzendingen, die No. 3. Bekroond met een 2e prijs in 1908. ZWART 1 2 3 4 5 Op verzoek van eenige lezers plaatsen We nog eenige problemen van den onlangs over leden dammer en problemist J. Luteijn. No. 1. Bekroond met een 2e prijs, wed strijd voor problemisten 1909 onder motto ,,De wachters". Zwart: 2, 3, 8, 9, 10, 12, 13, 26, 35. en een dam op 16. Wit: 20, 23, 24, 29, 30, 32, 37, 43, 48, 50 en een dam op 36. Wit speelt 36—18! (zw. 16X49); 18X7!! (2X11); 37—31 (26X37); 23—18 (13X22); 20—14 (zw. naar keuze); 24X4 (35X33); 4X16!, waama „de wachters" op 48 en 50 hun plicht doen. Zwart is n.l. gedwongen tot 4940 of 4935, waarop wit door 5044 en 4843 wint. Heel mooi! No. 2. Zie ook de stand van probleem 4 in de rubriek van 13 Juli. Zwart: 8, 11, 12, 21, 22, 27. Dam op 33. Wit: 23, 29, 37, 38, 42, 43, 48. Dam op 40. Alleen zetten van wit: 4049; 3731; 3832; 32—28 23—18; 43—38 en 49X41!! Een origineele opsluiting. 16 26 36 46 WIT 47 Wit speelt en wint. Wie zendt ons de oplossing van het laatste probleem Onze jonge landgenoot H. W. Felderhof heeft te Kloster-Neuburg een mooie partij ge- speelld tegen Dr. Weil, welke partij wij hier laten volgen. Toekomstopening Wit: Dr. Weil. Zwart: Felderhof. Juli 1934 te Kloster-Neuburg. 1. Pglf3 d7—d5 2. e2e3 c7c5 3. b2b3 Pib8c6 We zijn vrijwel uit de theorie geraakt. Daarom is deze opening de opening der toe- komst. Totdatook hier dozijnen variaa- ten zulen zijn uitgewerkt. 4. Rflb5 Rc8d7 5. RclIb2 e7e6 6. Rb5Xc6 Rd7 X c6 per vliegtuig van Kaapstad naar Londen wor den vervoerd, plegen per gewoon vliegtuig tot Cairo (het vliegveld Heliopolis) te worden ge- bracht. Hier staat een auto gereed, die de goederen overneemt en naar den Nijloever brengt. Een motorboot zorgt er verder voor, dat alles in de vliegboot komt, welke in den Nijl gemeerd ligt. Het goud moet nu tijdens het overbrengen van het eene naar het an dere vliegtuig, of wel 's nachts uit de vlieg boot -zijn gestolen, ondanks de politiebewaking. Duikers zijn reeds naar de bedding van den Nijl afgedaald, doch hebben geen spoor van het goud kunnen ontdekken. De twee passa- giers, een Armenier en zijn Egyptische be- diende, die met den piloot den nacht in de vliegboot hebben doorgebracht, zijn aangehou- den. Het blijkt thans, dat de Egyptenaar door iemand bezocht is, die zich zijn broer noemde. Dit is de tweede maal dat goud op weg van Zuid-Afrika naar Londen is gestolen. De vo- rige maal verdween een even groot bedrag aan goud van een grootere zeniding, welke per boot naar Londen werd vervoerd. Dit goud verdween bij overlading. Een nader bericht meldt: De Armenier, die werd gearresteerd, ver- dacht van diefstal van goud uit een machine van de Imperial Airways te Cairo, moet thans bekend hebben. Er zouden verscheidene mede- plichtigen zijn. Het schijnt, dat hij staven goud in de Nijl heeft geworpen, met de bedoeling ze later op te visschen. Duikers zullen nu naar het goud gaan zoeken. Ook een Britsche ingenieur is in verband met deze zaak ge arresteerd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Henmepe, Diergaardesinged 96a te Rotterdam! Postzegeil voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER VERSCHILLENDE DIPHTHERIE- ENTSTOFFEN EN GOED DRINjKWATER. Hoewel zulks niet van plan moet ik nog even op de diphthene-enting terugkomen, daar mij uit een paar brieven blijkt dat er eenig misverstand ontstaan is omtrent den aard der entstof. Er zijn in ons land in hoofd- zaak twee entstoffen, die uitsluitend aan dierenartsen afgeleverd worden en wel de z.g. entstof van de Blieckvan Heelsibergen en de entstof van de Rijksseruminrichting. Daar- naast vindt men in de kippenkranten reuzen advertenties van firma's die met eigen- gemaakte of buitenlandsche entstoffen komen en die aan de kippenhouders direct geleverd worden. De ervaring leert echter dat die zelf- enting niet goedkooper uitkomt en op heel veel vendriet uitloopt. Ik raad dat dus sterk af. Hoe de entstof van de Blieckvan Heels- bergen bereid wordt is niet bekend. Volgens opgave is het kippensmetstof die niet gevaar- lijk meer is en als entstof bruikbaar is. Vroe- ger was men erg nieuwsgierig naar het ,,gebeim", tegenwoordig niet meer, daar men in allerlei landen er in geslaagd is entstoffen te bereiden die in de praktijk uitstekend vol- doen. Oorspronkelijk begon men met duivenent- stof te gebruiken die ten opzichte van kippen ongeveer werkt als de koepoksmetstof voor den mensch. Met deze entstof, die zeer ge- makkelijk te bereiden is en vrijwel niets kost, kunnen kippen zonder gevaar geent worden doch er zijn aanwijzingen dat de ongevoelig- heid niet langer dan een half jaar duurt. Er zijn echter ook proeven bekend, waarbij deze entstof langer ongevoeligheid gaf. Later is men, juist om een langere ongevoeligheid te verkrijgen, begonnen met de kippensmetstof te gaan verzwakken door ze bij duiven in te enten en met deze venzwakte kippensmetstof bij de kippen in te enten. Deze entstof geeft een langere ongevoeligheid en werkt uit stekend. Beide soorten entstoffen zijn zeer gemakke lijk en goedkoop te bereiden. Vandaar dat de handelaren in deze entstoffen zich de luxe van reuzen advertenties in de pluimveetaladen kunnen veroorloven. Zij verdienen er nog genoeg aan! De entstof der Rijksserum inrichting is een mengsel dat in bepaalde ver- houding, op grond van zeer uitgelbreidie proe ven, bereid wordt uit duiven- en kippen- entstoffen. Nu heeft Dr. van Heelsbergen in het tijd- schrift voor Diergeneeskunde van 15 Juli j.l. schrijvende over de entstof van hem zelf er op gewezen, dat deze, daar ze van kippen smetstof bereid wordt, een lange ongevoelig heid geeft, doch dat zulks niet zeker is van de entstof der Rijksseruminrichting, daar deze bestaat uit duivensmetstof. Jammer genoeg valt dit geheele betoog ten gunste van de 7. Pf3e5 Dd8c7 Zwart heeft de twee raadsheeren, maar kan ze niet houden, daar Rb5. 8. c4, dc4: 9. bc4: Ra6 .10. Da4f de rochade kost. Echter kost Pc6: aan Wit zijn goedgeplaatst paard, zoodat hij waarschijnlijk niet daartoe zal overgaan 8. 0—0 Pg8—f6 9. d2d3 Rf8—d6 10. f2-f4 0—0—0 Geeft aan de partij een zeer scherp karakter. 11. Pbld2 Rc6—e8 Eindelijk besluit Zwart, het looperpaar te bewaren en tevens het paard op e5 te verdrij- ven of te ruilen. 12. c2c4 Th8g8 Voorbereiding tot den volgenden zet: pion g7 moet worden besohermd tegen den raads- heer op b2. 13. Pd213 Pf6d7 14. c4X'd5 e6Xd5 15. Talcl f7f6 16. Pe5X.d7 Re8—d7 Zwart heeft het looperpaar behouden, maar krijgt nu een dreigende aanval te venduren, welke hij echter op meesterlijke wijze beant- woordt. 17. d3d4 Kc8to8 18. d4Xc5 Rd6Xc5 19. Rb2d4 Op Ra3 of b3—b4 volgt Re3:t en Db6. 19. Rc5 X d4 Dit moest natuurlijk al bij den 17den zet berekend worden. 20. Tel X c7 R-d4 X e3t 21. Kglhi Kb8Xc7 22. DdlXd5 M7c6 Zwart heeft de dame geofferd tegen toren en raadsheer, wat materieel iets te weinig is (dame - 2 torens), maar het zwarte spel is zeer sterk. Heeft Wit dit alles voorzien Het is meer voorgekomen, dat een speler zich uit een moeilrjke situatie door materieele offers wist te redden, en achteraf ontdekte, beter te staan dan de ander. In een partij Aljechin Euwe verloor Euwe door een vergissing dame tegen toren en looper, maar kreeg weldra een winststand! Wij hebben zelfs eens gezien, entstof van Dr. van Heelsbergen in het water, doordat de entstof der Rijksseruminrichting lang niiet alleen duivensmetstof bevat, maar ook kippenmateriaal bevat en bovendien zijn daarmede reeds zooveel proeven genomen en ervaringen opgedaan, dat men gerust kan zeggen, dat deze entstof minstens evengoed is als de andere. Ieder prijst graag zijn eigen waar aan, doch als dit gebeurt op onjuiste gronden dan werkt het met een tweesnijdend zwaard. Nu eerst even over een belangrijk punt op het oogenblik, n.l. het drinkwater. Ik kan er niet genoeg op aandringen dat er gezorgd moet worden voor goed drinkwater, liefst zoo frisch mogelijk. Er wordt altijd aamgeraden -het drinkwater niet in de zon te zetten, omdat het daardoor schadelijk zou worden. Dat is nu wel niet het geval, doch het water wordt zeer warm in de zon en onsmakelijik. Een anoniemeslimmerd in een kippenkrant had laatst uitgavonden dat zonnestralen bacte- riedoodend werken en men dus het water juist in de zon moest zetten. De man had, zooals het vrijwel bij alle anonieme voorlich- ters het geval is, de klok hooren luiden maar wist niet waar de klepel hing. De zon werkt bacteriedoodend, wat op het oogenblik, waar duizenden in het vrije water buiten zwemmen, een groot geluk is. Daardoor worden de oppervlakte lagen van het water voortdurend ontsmet en als men dan ook op zonnige dagen het zwemwater onderzoekt staat men ver- baasd over het lage aantal bacterien. Doch de zou doodt alleen waar haar stralen komen, dus heeft men dninkemmers, idrinkfonteinen, enz., die in de zon staan, dan wordt het water wel sterk verhit doch niet ontsmet. Door de verhitting gaan de bacterien er juist over groeien en gaat het water gauw in rotting over of wordt onfrisoh muf. Dus goed begrepen, geef de kippen veel frisch drinkwater in goed gereinigde bakken, doch houdt deze bakken uit de zon. Zet ze achter een heg, hok of rietmat in de schaduw, of zet er een deksel van een kist schuin over- been. Nog iets van belang voor deaen tijd. Houdt het gras in de rennen kort. Ten eerste is dit zeer noodig met het oog op de coccidiosis, zoo dat de zon goed tot den bodem de smetstof kan dooden, maar ten tweede is het lange, taaie gras op het oogenblik tot niets nut dan tot het veroorzaken van kropziekten. De taaie stukken gras blijven in de krop zitten en kunnen verstopping veroorzaken. Houdt dus niet alleen het gras kort maar hark ook het doode gras eruit. Kippen en vooral ook groeiende kuikens pikken graag aan rommel. Denk in dit verband ook aan de uitgeruide veeren op het oogenblik. Goed gevoede kui kens talen er niet zoo zeer naar, maar als er iets in het voer ontbreekt vreten ze elk veer- tje op dat er ligt en leeren dan meteen veeren pikken en kannibalisme. Over een proefkoppel kuikens een volgende keer. Dr. TE HENNBPE. Nadruk verboden. SAS VAN GENT. (Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Hector Joseph Coone, oud 24 j., jm. en Elza Goet- hals, oud 23 j., jd. 26 Juli. Arthur Lievin de Pauw, oud 29 j., jm. en Marietta Ludovica Gabriella van den Abeele, oud 20 j., jd. SAS VAN GENT. Gedurende het tijdvak 20 tot en met 26 Juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. van Meerendonck en echtg., timmer- mansknecht, van Ter Neuzen. P. Hamelink, zonder beroep, van Middel- burg. A. C. M. van Goethem, zonder beroep, van Hulst. J. Ph. M. van Goethem, zonder beroep, van Leuze (B. ZAAMSLAG. Bij onderhandsche aanbesteding is door het oestuur der vereeniging Kinderzorg te Mid- delburg opgedragen aan den heer C. H. H. Wisse, aannemer te Zaamslag, als zijnde de laagste inschrijver, het bouwen van een gym- nastieklokaal met bijbehoorende werken op het terrein der stichting aan den Veerschen- singel aldaar. dat een speler in een hopelooze positie en in tijdnood den geksten zet op het heele bond deed, die tot verbazing van iedereen, en van hemzelf niet het minst, tot winst leidde. We zullen zoo beleefd zijn, te veronderstel- len, dat Zwart in onize partij alles voorzien heeft. 23. Dd5—c4 Kc7—b8 24. f4-f5 Re3—b6 25. Tflcl Td8d5 26. Telel Tg8—d8 Wit weet bijkbaar niet precies, wat hij met zijn toren moet doen. Zwart dreigt nu Tdl, Tdl: Tdl:t en wint. 27. Dc4e4 Kto8—a8 Op Tdl kan Dh4 de zaak nog houden. Het lijkt ons echter sterker dan de textzet. Zwart was in tijdnood geraakt. 28. De4bl Td5—d3 29. Telfl g7g5 30. f5Xg6 en passant h7Xgf> 31. Dblib2 f6f5 32. Db2—e2 Rc6—e4 33. Tfl—cl a7—a6 Om de torens vrij te hebben zonder op oS matgezet te worden. 34. De2—fl Verdediging zonder tegenaanval moet altijd tot verlies leiden. 3 4g6—g5! 35. Pf3 X g5 Komt op hetzelfde neer als g5g4 af- wachten. 3 5Rlb66e3 36. Bg5Xe4 Re3Xcl Zwart heeft nu twee torens tegen dame en pion; is er dus op vooruitgegaan. Wit kan zich net nog tegen Tdl verdedigen. 37. Pe4f2 Td3c3 38. g2g3 Rcle3 39. Pf2dl Tegen Td2, Ph3, Tcc2 is niets te beginnen. 39Td8X<H 40. DflXdl Tc3cl Hier werd de partij afjgebroken en bij de voortzetting door Wit opgegeven, daar Zwart een raadsheer voor blijft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 4