da's erger T En zonder STER-TABAK w Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 27 JULI 1934. HOEK. WESTDORPE. KLOOSTERZANDE. GROENENDIJK. TERHOLE. WALSOORDEN. BRESKENS. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE GOEREE. is, werd tot en met genoemden datum ontvan- gen aan giften in geld voor: A. steun (inclusief rente en bijizondere ibat en) 2.057.487,57. Hiervan is uitgedeeld in geid en betaald voor verstrekte giften in natnra f 1.349.927,80. Aan steun in den vorm van voorschotten stonid per 28 Fabruari uit 7.752,50. Aan B. steun werd uitgedeeld in geld en in giften in natura 1.645.916,12. De beschikbare betalingsmiddelen alsmede de bewijsstukken van en onderpanden voor uitst&ande gelden zijn door ons opgenomen en in overeenstemming bevonden met de admini- strati eve verantwoording. AAVTAL PREDIKANTS-VACATURES. Op 1 Juli jj. bedroeg in de verschillende provincial bet aantal vacante predikants- plaatsen in de Ned. Herv. Kerk: Gelderland 44; Zuid-Holland 53; N.-Holland 46: Zeeland 21; Utrecht 13; Friesland 70; Overijssel 12; Groningen 40; Noord-Brabant 16; Limburg 2; Drenfahe 8; in totaal 325. Van de in Mei jl. aangekomen en beroepbare eandidaten tot den Heiligen Dienst, heibben er 14 nog geen beroep ontvangen. UITKEERIN1G UIT WERKLOOZEN- KASSEN. De minister van Economische Zaken heeft een omzendbrief gericht tot de gemeentebestu- ren inzake uitkeering uit werkloozenkassen. In de destijds vastgestelde regeling inzake de kennisgeving van uitkeeringen door kas- besturen aan gemeentebesturen is bepaald, dat van de verstrekte uitkeeringen kehnis moet worden gegeven voor het eindie van de kalenderweek, volgende op die waarin de uit keering heeft plaats gehad. Hier.bij is echter niet geregeld wat moet geschieden indien kennisgeving van verstrekte uitkeeringen niet of niet tijdig plaats heeft. De minister heeft thans, teneinde hierin te voorzien, een nieuwe regeling vastgesteld. Daarin worden de gemeentebesturen be- voegd verklaard in zulke gevallen zich tot hem te wenden met het verzoek te bepalen, dat de uitkeering niet ten laste van de werk- loozenkas mag komen. De bedoeling is evenwel, dat de gemeente besturen deze regeling zoo billijk mogelijk toe- passen en slechts ervan gebruik zullen maken wanneer gerechtvaardigde klachten bestaan. De klachten zullen door den minister onder- zocht worden. Is de klacht emstig bevonden, dan kan hg bepalen dat de uitkeering niet ten laste van de werkloozenkas mag komen. DE SABOTAGE OP DE NAUTILUS. Het onderzoek naar de aan boord van Hr Ms. Nautilus plaats gehad hebbende sabotage heeft het resultaat gehad, dat de in arrest gestelde schepeling bekend heeft, carborum- dum in de voor het smeren van de machines te bezigen olie te hebben gemengd en zand en kopersoldeer in de oliepijpjes van de metalen van de hoofdmachine te hebben geworpen. Aanleiding tot deze daad was ontevreden- heid over het feit, dat aan zijn verzoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het is een zuiver persoonlijke daad. Van eenig con flict is geen sprake. Verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschijnlijk voor den zee- krijgsraad terecht staan. STEEDS HOOFDPIJNEN De marteling nu geeindigd. „Ik werd gemarteld door hoofdpijnen; dik- wijls werd ik er duizelig van, zoodat ik slecht zien kon. Ik heb een zittend leven, ben cor rector op een drukkerij. Ik nam 'een serieuze proef met Kruschen Salts en van toen af aan begon ik een ander mensch te worden. De hoofdpijnen en duizeligheid verdwenen. En het vneemdste is voor mij, dat ik weer beter zie. Want een bril, die ik een jaar geleden opzij legde, omdat hij niet sterk genoeg was, kan ik nu weer gebruiken. Ik had ook last van slechten bloedsomloop. Vroeg in den win- termorgen placht ik de theemuts te gebruiken, om wat leven in mijn vingers te krijgen. Nu ben ik 58 en neem het geheele jaar door een koud bad, heb een uitstekenden eetlust en voel me altijd even fit vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt." G. F. te C. Meestal beginnen de hoofdpijnen, wanneer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afVoerorganen onvoldoende werken en Uw organisme niet meer vrij hou- den van afvalstoffen. Het gevolg is, dat on- zuiverheden in Uw bloed komen. Laat daar- om de zes zouten van Kruschen Uw afvoer- organen -nieren en ingewanden aanspo- ren tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat ver- frischt en vemieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofdpijnen, vermoeidheid, zwaarlij- vigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a /0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. oorlog en verder een heelen tgd daarvoor, namelijk omstreeks 1870. De plaats van de handeling is Bngeland en het thema is een echt ouderwetsche liefdesromance over een liefde, die tot over het graf heen reikt. Het handelt over een zeer gelukkig bruidspaar, waarvan de bruid, voor het huwelijksaltaar, door een afgewezen minTifl.gr wordt doodge- schoten. Lange jaren wordt zij door haar echtgenoot betreurd. Doch het leven gaat zijn gang, tot op een dag zijn nichtje, een wees, die bij hem een thuis heeft gevonden, liefde heeft opgevat voor den zoon van den moordenaar. Deze is na zijn wanhoopsdaad naar Amerika gevlucht en heeft zich daar later in den echt begeven. Langzaam ont- wik'kelt zich een film van verloochende liefde tot een bevredigend einde. Het publiek in de zaal leeft zeer in span ning de vele gebeurtenissen mee. Frederick March, voor deze gelegenhedd door Paramount uitgeleend, vervult hierin een belangrijke rol, evenals Leslie Howard. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 9 gevallen van roodvonk, waarvan 6 te Kruiningen, 2 te Wis- sekerke en 1 te Kloetinge en 1 geval van dfphtherie te St. Jansteen. AXEL. Gemeenteraad. LUXOR-THEATER. The Secret of Madame Blanche. Het onderwerp is het gewone verhaal van den jongeman van goeden huize, in nietsdoen en afhankelijkheid van zijns vaders beurs op- gegroeid, die een ietwat lichtzinnig leven af- sluit met in emst op een revuester verliefd te worden; haar trouwt; dan merken moet dat zijn vader wel zijn zonden, maar niet zijn deugdzaamheid financieren wil; zelf geen an- dere broodWinning weet te beproeven, dan aan de speelbank; daar dan ook zijn allerlaatste cent verliest; zijn vrouw, die hem nog niet verteld heeft, dat zij een kind verwacht, ach- terlaat, om te probeeren, zich met zijn vader te verzoenen; dit alleen bereikt, door haar op te geven.En nu g^at het een beetje anders, dan gewoonlijk; de jongeman pleegt, terstond nadat hij aan den wensch van zijn vader ge volg gegeven heeft, zelfmoord. Een brief van zijn vrouW, die hem niet meer bereikt heeft, licht zijn vader in over het te wachten kind: „een kind... mijn kleinkind... mijn kleinkind", zegt hg en meteen rijpt al het plan in hem, dat hjj vol arglist uitv.oert. Hij laat de gan- gen van de vrouw volgen, totdat zij zich, om bet brood voor haar kind en zichzelf te kun- nen verdienen, als zangeres waagt op de plan- ken en dan grijpt hij toe, om haar het kind te ontuemen. Moeder en kind ontmoeten el- kaar eerst na vele jaren terug, doch het is om ■weer spoedig te scheiden, want hij komt in aanraking met de justitie. Aanvankelijk tracht zijn moeder de schuld op zich te laden, maar de ambtenaar van het openbaar mini- sterie heeft het door en onthult de ware toe- dracht op de terechtzetting. Moeder en zoon zijn gelukkig, elkaar teruggevonden te heb ben. Hij zal getroost de betrekkelijk korte straf uitzitten. welke hij heeft te ondergaan. Daama gaan zij terug naar Amerika, van- wiaai de moeder geboortig is. Als men deze film met belangstelling ten einde ziet, dan is dat, omdat de verschillende hoofdspelers menschen zijn, die hun werk voortreffelijk verstaan en omdat ook de regis- seur, Charles Brabin, een bekwaam man blijkt te zijn. Het is waar, de film nadert bedenkelijk dicht de grens, waaroverheen zij als „gefilmd tooneel" onvoorwaardelijk zou moeten Worden afgekeurd. Het feit, dat Bra- bin zich zoo geheel en uitsluitend op het film- spel concentreert en verder eigenlijk alle uit- drukkingsmiddelen van de film ongebruikt laat, is onloochenbaar. Het is dan ook alleen, omdat het scenario zoo voortreffelijk gebouwd is, de dialoog zeer goed is geschreven en de speLers, Irene Dunne in de eerste plaats, maar ook Lionel Atwill en Philips Holmes, ook Douglas Walton zulke goede filmspelers zijn, die levende menschen van haar filmfiguren maken, dat de regisseur de gevaren van zijn methode nog vrrj aardig heeft weten te ver- mrjden. De weg, dien Brabin gekozen heeft, is gevaarlijk. Ditmaal echter is hij nog ge- slaagd. Onsterfelijke liefde Norma Shearer, de vrouw van den produc- tieleider der Metro Goldwyn, Irvin Thalberg, is een vrouw, die altijd een vrouw van de wereld blijft in de eerste plaats. Zij beweegt zich elegant en weet een toilet met smaak te dragen, zonder dat zij er te veel den nadruk op legt. Norma Shearer heeft dat gemeen met Greta Garbo, dat men haar slechts een of twee keer in een film van groot formaat kan zien. De prachtig verwerkte flim speelt zich af voor een gedeelte in de jaren van den wereld- Binsdag a.s., des namiddags 2 uur, zal door den gemeenteraad alhier een openbare verga- dering worden gehouden, waarbij de volgende punten in behandeling komen: Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorstel tot vaststelling van bebou- wingsvoorschriften. Voorstel op de verzoeken tot aankoop van grond: a. door L. Wiemes, om 2 perceelen in de Prins Hendrikstraat; b. door L. J. Wiemes, om 1 perceel in de Prins Mauritsstraat. Voorstel op de circulaire van Ged. Sta- ten betreffende: a. de jaarweddevermin- dering van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers; b. de jaar- •weddeherziening van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Voorstel op de verzoeken van den Ned. Bond van Gem.-ambt. e.a. om de sala- russen te compenseeren met dat bedrag dat meer verhaald moet worden aan pensioenspremie. Voorstel op de mdtie van de heeren C. Hameiink e.a. inzake: a. Progressieve heffing van opcenten op de gemeente- fondsbelasting; b. idem op de Perso- neele belasting. Voorstel op het verzoek van V. V. V. om een financieele bijdrage in de kos- ten van samenstelling van een propa- igfl.njifl.fiim van Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorstel op verzoeken om ontheffing van schoolgeldbelasting. Voorstel tot vaststelling van comptabi- liteitsbesluiten 1933 en 1934. Voorstel tot vaststelling van den staat van oninbare posten 1933. Aanbieding van diverse rekeningen 1933. Voorstel tot benoeming van een vajste werkman aan de gasfabriek. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. Hameiink. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. (Ingez. Med.) slaagd is tegen 4 Augustus alhier het gunstig bekende Biervlietsche Fanfarekorps ,,Harmo- nie" des avonds met een selectie-programma te doen optreden. Schoolreisje. Op initiatief van het bestuur der afdeeling Axel van ,,Volksonderwijs" is tegen 24 Aug. a.s. een schoolreisje naar Antwerpen georga- niseerd. Onder leiding van het onderwijzend personeel en het bestuur der afdeeling zullen een kleine honderd leerlingen dit uitstapje meemaken. Woensdag begaf zich alhier de 19jarige Hamerlinck van Sluiskil be water in den Braakman om te zwemmen. Een metgezel was inmiddels iets verder op- gegaan tot het zoeken van schelpdieren. Toen hij terugkwam miste hij den jongen en ver- moedde eien ongeluk. Spoedig bleek dat de jongen inderdaad was verdronken en vond men hem op den bodem van een diepe kil. Dokters- hulp mocht niet meer baten. Het lijk is verder per auto naar Sluiskil vervoerd. Naar ons werd medegedeeld kon de jongen niet zwem men. Met ingang van 1 Augustus a.s. is de rijks- veldwachter R. F. E. van Dommele, verplaatst van Amsterdam naar Westdorpe. Ongeval. Op Dinsdag j.I. werden de gewone voor- oefeningen van den Vrijwilligen Landstorm gehouden. Bij het sprnxgen over een schut- ting kwam de deelnemer van Dr. van Lams- waande te vallen en kwam zoo ongalukkig terecht, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Geslaagd. Aan het St. Canisius-college te Nijmegen slaagden voor hiet toelatings-examen Hubert van Leeuwe en Emiel Buijsrogge, beiden al hier. Eerstgenoemde is leerling van de R.K. Bijz. Jongensschool te Groenendijk en de tweede heeft zgn opleiding genoten bij de Eerw Brooders te Huijbergen. KRUISWEG. Verkeersongeval. Toen de melkventer C. met zijn kar uit de Langemunt kwam gereden naar Walsoorden, werd hij aangereden door een auto, die van Walsoorden kwam en de Langemunt inreed. Met eenige materieele sehade is het ongeval afgeloopen. Naar We vernemen werd het huis, bewoond door mej. Anna B&art alhier, aangekocht door de vereeraging ,,Het wit-gele kruis". Ook zal het dienstig gemaakt worden voor de verga- deringen der St- Vincentrus- en St. Elisabeths- vereeniging. Bij den heer S alhier zijn deze week duiven ontvreemd. Voor de hoof dak te1 slaagde te Nijmegen onze vroegere dorpegenoot de heer Joh. Franc. van Beusekom. jPrins jjesdag' V Uit de meest betrouwbare bron vernemen wij thans, dat het aantal deelaemers aan den tocht naar de Residentie op 18 September a.s., ter gelegenheid van de opening der Staten- Generaal door H.M. de Koningin, reeds de 201) heeft overschreden. Zoo men weet wordt deze s met auto-bussen en luxe-auto's onder- nomen en belooft deze een spontane uiting te worden van Axelsche verkleefdheid aan Vor- stenhuis en Vaderland. ..Centrum". Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de ver- booning van de Polygooo-klankfilm opname van de uitvaartplechtigheden van Z.K.H. Prins Hendrik, kunnen wij deze voorstellingen als buitengewoon belang- en indrukwekkend aan- bevelen, mede naar aanleiding van de gunsti- ge recensie's in de groote pers en vooral ook met het oog op de bijzondere uitmonstering van den lijkstoet, waarbij op beschikking van Z.K.H. zelve, het wit domineert. Een bijzon dere sfeer van wijding wordt hierdoor aan het geheel verleend. Concert „Harmonie" van Biervliet. Wij verwijzen de muziekliefhebbers nog naar een vanwege V. V. V. te Axel in dit nummer voorkomende annonce waaruit blijkt dat deze vereeniging hare prijzenswaardige activiteit voortzet en er thans definitief in ge- Naar aanleiding van een, het vorig jaar Oc tober, verschenen bericht dat de Rijksveld- wacht alhier frauduleuse handelingen op het spoor was gekomen, waarbij de regeering voor belangrgke bedragen was benadeeld door de garnalendrogerijen te Breskens en Groede, kan de Breskensche Crt. thans mededeelen, dat de rechtbank na een zeer minitieus onderzoek geen termen heeft gevonden om tot een ver- volging van de directie over te gaan. HONDENDRESSUUR. Weet U, werd ons eens gevraagd, hoeveel personen een hond als huisvriend hebben op genomen? Wij konden op deze vraag geen al te juist antwoord geven, want wij hadden daaraan feitelijk nimmer eenige aandacht ge- wijd, en met verbazing vemamen wij, dat, uit- gezonderd de groote steden, men zeker op de 6 w.oningen in den daarvan de trouwe vier- voeter zou vinden. Geen enkel huisdier is z66 algemeen verbreid, geen enkel dient den mensch op zoovele wijzen De St. Bernard die bekend staat door haar opsporen van in het hooggebergte verdwaal- den. de Poolhond die de natuurvorschers in lingspogingen van den rijksbemiddelaar prof, mr. Aalberse, een staking dfeigde uit te bre- ken van de landarbeiders, heeft de minister van Economische Zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch medegedeeld dat zich hier een geval voordoet, omschreven in art 3 van de Crisis-Organisatiebeschikking 1934 II en dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties, verplicht zijn in het aanhangige arbeidsge- schil arbitrage te aanvaarden van een door den minister te benoemen arbiter. De minister heeft voorts de werkgevers herinnerd aan hun verplichtingen in de statuten der Landbouw- Crisis-Organisaties neergelegd, met de sane- ties daarop uit het tuchtrecht en aan artikel 30 der Lanidbouw-Crisiswet 1933, waar wordt bepaald dat de minister bevoegd is bij over trading van de voorschriften bij of krachtens de wet gegeven, degenen, die de overtrading plegen, van steun geheel of gedeeltelrjk uit te sluiten. In verband met deze mededeeling wordt nog nader gemeld, dat de minister aan prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, verzocht heeft als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aan- vaard. MERRIEKEURING. Bij de afdeeling 4- tot 9jarige merrien Over ijssel gehouden te Raalte was o.a. lid der keu- ringscommissie de heer B. C. Puijlaert te Sas van Gent. Bij de afdeeling 4- tot 9jarige merrien van de kleine maat type trekpaarden, behaalde de 4jarige Mirza, vader Mastoc van Zuidzande, fokker C. M. Quaak te Zuidzande, een eerste premie. staat stelt door te dringen in het gebied van eeuwig ijs en sneeuw. Men is onzen landge- noot Sjef van Dongen nog niet vergeten die met zijn hondenspan in het hooge Noorden er op uittrok om de bemanning van het veron- gelukte Itaiiaansche luchtschip ter hulp te Snellen. Hoe de Canadeesche politie er op uit- trekt om de vogelvrij verklaarden op te sporen daartoe in staat gesteld door den machtigen steun van hun Wolfshonden, die voor niets terugdeinzen. Het aantal rassen is dan ook legio, waarbij nog komit dat ook de mode nog een woordje medespreekt en dan een of ander ras weer meer op den voorgrond treedt, om nog niet te spreken van de dameshondjes, de hondjes die geen honidenleven heibben. Jaren geleden was het kleine maar venijnige spitshonidje dat aan vreemiden een halt toeriep bij het betredeo van een waning, daarop werd de slimme Keesbond een plaats ingeruimd, vervolgens was het de dartele kortharige Fox- terrijr, de rattenvanger bij uitnemendheid, en zoo iouden. wij kunnen doorgaan, om nog niet eeias te sprek'en van den z.g. straat-terrier, de earns ffl.milfl.7-is die alle rassen in zich ver- eenigt. Den laatsten tijd is de schrandere herders- hond in vele huisgezinnen den vriexud van jong en oud, doch nog meer leende men den herder kennen als den politiehond bij uitnemenidheid, de hond met het menschelijk verstand, door wiens schraniderhei'd reeds vele misdaden wer den achterhaald. Stond de politieman, naidat een insluiper zijn verachteljjk werk in het nachtelijk duister had verriaht. veelal voor een onopiosbaar raadsel, thans nu hij den. her der" als zijn medewerker heeft leeren waardeenem., zijn reeds tal van individuen aehter slot en gren- del gebracht. Een nietig, zelfs onzichtbaar spoor geeft den hond een zekere aanduiding en het ont- wdkkeld reukorgaan doet hem niet falen. Maar ook als beschermer van zijn baas en diens huisgenooten is hij een niet genoeg te waardeeren vriend, onder wiens hoede men zich veilig weet. Bij iotu'itie weet de hond de slechte elementen te onderkennen en dapper waakt hij over de aan zijn hoede overgelaten eigendommen. De hondenliefhebber bemerkte alras wat hij goede dressuur met een .herder" bereikt kon worden, en inderdaad grenst zulks aan het ongelooflijke. De africhting eischt veel liefde voor den hond en een groote dosis geduld, doch indien een „herder" eenmaal heeft aangeleerd zal hij niimmer vergeten. Een ruwe maar vooral on- billijke behandeling heeft reeds menigmaal een hond totaal verknoeid, het blijkt dan dat de schuld bij den baas maar niet bij den hond ligt, want een juiste van toewijlding getuigen- de dressuur maakt een hond tot eon leerling die weldra alle opdrachten feilloos en zonder aarzeling uitvoert. Een goed-afgerichte hond die in het bezit komt van i em and, die niet over wilskraeht be- sohikt, zal bemerken, dat de band geen enkel'e opdracht voor bem uitvoert, doch niet zoodi a een kenner de hond aan de lijn krrjgt, htj direct stipt zal gehoorzamen. De nieuwe baas klaagt dan wet dat cfe hond geen enkele handeling verricht, maar hij vergeet dat de oorzaak hiervan bij hemzelf te zoeken is. De politiehonden-dressuurvereeniging „Oos- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft het plan opgevat om de tailooze hondenliefbebbers eens te tcronen wat met goede dressuur te bereiken is en dat zal niet weinig blijken te zijn. Behalve de gewone alledaagsche gehoorzaam- heidsproeven, waaraan naar wij vemamen. zelfs een hond van slechts 9 maanden deel neemt, bet volgen van den eigenaar, het sprin- gen over slooten en schuttingen tot 1.75 M. hoogte, komen de meer ingewikkelde en tot aller verraasing zal men de diverse honden voorwerpen zien opsporen, die anders verloren zouden zijn te besehouwen. dieven en inbre- kers worden opgespoord en, ondanks fellen tegenstamd heel behoorlijk ..opgebracht". Men zal ook het versehil zien hoe een politiehond handelt ibij het arresteeren van een misdadiger die zich. tegen arrestatie verzet en een dron- ken persoon. Kinjderen worden bewaakit en beschermd op een wijize die geen enkel persoon zal kunnen verbeteren. Hoe men ook tracht de aandacht van den bewaker af te leiden, de bond zal elke handeling en bedoeling daarvan direct door- zten en niets zal hem van zijn plicht afibren- o-en zelfs een kogelregen zal hem met doen afschrikken om den aanrander aan te vallen hem tot staan te brengen en te bewaken tot arrestatie volgt. De hondenliefhebbers verzuimen dus met Zaterdagmiddag te half vijf uur deze dressuur- proeven en demonstraties op het voetbalter- rein aan de Westsluis alhier te gaan bij- wonen. DE EXPORT VAN ERWTEN EN BOONEN. Onder de aandacht van exporteurs van peul- vruchten wordt gebracht, dat het in de bedoe ling ligt den export van erwten en boonen, waarop krachtens het Crisis-Akkerbesluit 1934 een binnenlandsche heffing is betaald, mogelijk te maken door restitutie van de daar op betaalde heffing. Als algemeene regel wordt hierbij aang^- nomen, dat nimmer de heffing zal worden ge- restitueerd voor een grootere hoeveelheid dan blijkens de gehouden inventarisatie op 21 dezer brj elken exporteur in voorraad Is geweest. Ook bij den export van split erwten, die op dien datum als spliterwten tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt een be drag gelrjk aan de binnenlandsche heffing ge- restitueerd. Bij den export van spliterwten, die' als on- gesplitte erwten op 21 dezer tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt bij export 7,15 per 100 K.G. gerestitueerd. DE COLORADOKEVER IN DCTTSCHLAND Uit een bericht, opgenomen in de Deutsche Allgemeine Zeitung van 18 Juli blijkt, dat de Coloradokever dit jaar in Duitschland gevon den is te Stade bij Hamburg, in Iretzelfde dis trict dus, waar het insect in 1914 bleek voor te komen. Evenals toen hoopt men door zeer krachtige maatregelen den besmettingshaard volkomen te hebben uitgeroeid. N.l. door het nauwkeurig afzoeken van het aardappelgewas op het besmette veld, het verzamelen en ver- nietigen van kevers en larven, het vernietigen van het loof en het drenken van den grond met benzol en zware olien. Ifa zes dhgen ttjds is de besmette en van besmetting verdachte oppervlakte behandeld. Verder heeft men de aardappelvelden tot op een afstand van 2 K.M. met loodarsenaat bespoten en den ge heel en omtrek onder toezicht gesteld. Uit het optreden van den coloradokever in 1933 in Engeland (Tilbury) en in 1934 in Duitschland blijkt, dat de kans op overbren- ging van dit insect (uit bet groote besmet- tingsgebied in Frankrijk) grooter wordt. Ook in ons land is waakzaamheid meer en meer noodzakelijk. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LANDBOUW. De minister legt verplichtinrg op tot overleg. De minister van Economische zaken heeft thans de eerste gevallen aangewezen, waarbij overeenkomstig artikel 1 van de crisis-organi- satiebeschikking 1934 II de georganiseerden bij de provinciale landbouw-crisisorganisaties verplicht zijn, omtrent de arbeidsvoorwaarden van hen, die bij deze georganiseerden werk- zaam zijn, overleg te plegen met de Landarbei- dersorganlsaties. Het betreft hier de georgani seerden in Langeweg, Zevenbergschenboek, Sommelsdijk en Klaaswaal. De minister heeft zoowel tot de individUeele werkgevers als tot hun organisaties een schrij- ven gericht, waarin hij dezen den plicht tot het voeren van overleg oplegt. Aan dezen brief heeft de minister de opmerking toegevoegd. dat indien de georganiseerden weigeren over- leg te plegen, hij gebruik zal maken van de bevoegdheden, welke hem bij de Landbouw- Crisiswet 1933 en de uitvoerings-maatregelen daarvan zgn gegeven. Wij herinneren eraan, dat deze bevoegdheden o.a. zijn de mogelgk- heid van geheele of gedeeltelijke uitsluiting van steun voor bepaalde of onbepaalden tgd en het verplichtend opleggen van arbitrage over de arbeidsvoorwaarden door een of meer door den minister te benoemen arbiter(s). Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den minister, indien ook elders oenvol- doende overleg wordt gepleegd, zoo noodig op dezelfde wijze in te grijpen. DE MOEIULJKHEDEN IN HET LANDBOUWBEDRIJF OP THOLEN. Verpliehte arbitrage-aanvaarding. In verband met bet feit,dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemidde- Woensdagavond half zes was schipper P. Kastelein aan het Goereesche hoofd te Goeree ibezig door midldel van acetyleengas zgn boot van ongedierte te zuiiveren. Eensklaps bad een geweldige ontploffing plaats, waardoor de boot totaal vemield werd. De schipper en zijn oudste knecht G. de Kei- zer liepen emstige verwondingen aan armen, boofd en beenen op. Zij zijn in zeer emstigen toestanid naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De 12-jarige W. Groenendijk werd eveneens aan beenen en hoofd gewond naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is niet emstig De 25-jarige J. Groenendijk, die van het scihip in de lucht geslingerd werd, kwam on- gedeerd op den wal terecht. Een vierjarig dochtertje van den schipper werd door een wegvliegend stuk hout aan het hoofd getroffen. Het kind is spoedig over- leden. In de buurt werden vele rulten en dakpan- nen vemield. Nader wordt gemeld: Om vier uur Woens- dagmidldag was de schipper, P. Kastelein, met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2