Gemengde Berichten Sport TER NEUZEN, 25 JULI 1934. HOEK. SAS VAN GENT. koewacht. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. aterken, bestrijdt sir Herbert Samuel met de opmerking, dat de regeering zelf aan deze teleurstellende uitkomsten ten deele schuldig is, omdat zij voor de zaak van de ontwapening onvoldoenden ijver, geestdrift en wilskracht hjeeft getoond. De bestrijders van de regee- "ringsplannen wijzen ook op Baldwin's onge- rijmdheid. Nog slechts korten tijd geleden heefi hij doen weten, dat geen luchtmacht hoe sterk ook, in staat kan zijn bet land tegen luchtaanvallen te verdedigen. En nu is zijn pleidooi, dat de nieuwe luchteskaders noodig zijn voor de verdediging van het land. Men stelt vast, dat bet nieuwe programma betee- kent dat de regeering de politiek van ontwa pening en van versterking van den Volken- bond ter voorkoming van oorlog heeft prijs- gegeven, ook al beeft Baldwin platonisch ver- klaard, dat de Britsche regeering naar ontwa pening blijft streven en alle hoop voor wapen- beperking niet heeft opgegeven. Tegenover •deze critici staan anderen, die meenen zoo als de Daily Mail dat de voorstellen in hun ©ntoereikendheid jammerlijk zijn. OORLOG EN VREDE. Een Britsch oAcier heeft door zijn koel- bloedig optreden een oorlog tusschen twee Britsch-Indische stammen voorkomen. Een opperhoofd van de Mohmands was tij- dens een reis door een vijandelijken stam over- vallen en gedood. Zijn onderdanen trokken daarop naar het dorp, waar de moordenaars zieh verscholen hadden en begonnen dit te be- legeren. Hieruit had een oorlog kunnen ont- staan, zooals verleden jaar woedde. De bevelvoerende Britsche offacier in deze gnensstreek trok evenwel met eene kleine pa- trouille naar het dorp en nam de moordenaars gevangen. Hij beloofde den belegeraars, dat de moordenaars streng gestraft zouden wor- den en wist hen te bewegen naar huis terug te keeren. ONHEILSPELLENDE STILTE. In Duitschland heerscht, schrijft de N. R. Crt. stilte. Alle hoofdpersonen, met uit- zondering van Goering, zijn Op het oogenblik met vacantie. Toch valt er nergens in Europa een luidruchtigbeid waar te nemen, die zoo- veel aandacht verdient als juist die stilte in Duitschland. Het is of een ruwe hand over het politieke schaakbord in Duitsohland gegaan is, het spel door elkaar heeft geworpen, en men nu tijd noodig heeft om uit de onzekerheid te raken, Jioe de stukken opnieuw kunnen worden opge- zet. Men kan het spel niet voortzetten zooals het stond op het oogenblik, waarop de ver- warring werd aangericht; dat zal geen van de partijen dulden, die op het oogenblik mee- spelen. Er is een stille strijd gaande over de figuren en de plaats der figuren in de nieuwe opstelling. Zal men von Papen nog terugzien, en zoo ja, als hoedanig'' Hoe staat het met Goebbels Onze correspondent te Berlijn heeft gemeid, dat de stilte die er op het ooge 1- biik omtrent hem heerscht, volstrekt nog met van gevaar voor hem hoeft te getuigen. Dat is te juister, omdat die stilte deeluitmaakt van de algemeene stilte. Alleen is men van Goeb- bels zoo bijzonder weinig stilzwijgen gewend, dat het brj hem nog meer dan bij de anderen in het oog loopt. En de laatste tijd is voor hem niet gunstig geweest. Figuren als hij mogen niet mistasten. Daarop berust zijn be- teekenis voor het stelsel, die in zijn ongewone begaafdhedd voor propaganda bestaat. In den laatsten tijd echter was hij niet gelukkig. Van zijn campagne tegen de kankeraars is weinig terecht gekomen. Bijzonder ongelukkig is het beleid geweest na 30 Juni. Het heeft add ge- sproken en zdo gezwegen, dat de indruk op het buitenland zoo ongunstig mogelijk moest uitvallen. De Duitsche propaganda heeft altijd als het erg begon te worden, de neiging ge toond terwille van indrukken in het binnen- land de buitenlandsche openbare meening te vergeten. Dat was een vorm van het hoofd te verliezen. Dat is na 30 Juni weer geschied. Het is emstig reeds als verschijnsel; want het toawijst, dat de openbare meening in Duitsch land zelf het regime weer emstige zorgen be- reidt. Maar die openbare meening is nu een- maai dat heeft de oorlog ook weer geleerd zeer gevoelig voor het hetgeen in het bui tenland gezegd wordt over haar land, als zij wantrouwig geworden is. En dat is zij nu. Daartegen helpt geen verbod van buitenland sche dagbladen. Die ver,bodsbepalingen kunnen slechts heel weinig systematisch zijn. Dit zal een raadsel oplossen voor den lezer, die op de vluchtige in drukken van een toerist in Duitschland af- gaande, in ons blad verklaarde, niet te begrij- pen. vanwaar het bericht van het verbod van vreemde bladen in onze pers komt. Dat zijn immers veelal officieuse Duitsche mededeelin- gen. Een dergelijk verbod is meestal echter slechts tijdelijk. Soms bemoeien de vreemde xegeeringen zich ermede. Dit heeft al scherpe •discussies tusschen Berlijn en Bern en tus schen Praag en Berlijn veroorzaakt. Bedoelde lezer kan dus gerust zijn. Onze pers maakt hem in dezen niets wijs. Door de moeilijkheid -van berichtgeving aver Duitsche aangelegen- heden zijn wij menigmaal gedwongen, dingen, die niet onwaarschijnlijk genoeg zijn am te venzwijgen, onder voorbehoud mede te deelen. Ten opzichte van berichten over het verbieden van bladen in Duitschland echter is dat is onze ervaring voorbehoud vrijwel over- txxiig. W'j zouden heel goed kunnen begrijpen, dat de positie van Goebbels niet bijster sterk is op het oogenblik. De strafoefening tegen Roehm en de zijnen is niet al te ver langs hem been gegaan, Waar Goering met geest drift aan het werk is, kan uiteraard reeds de geestdrift van Goebbels niet al te groot zijn. Maar dat er op het oogenblik een tegenstel- ling von Papen'Goeibbels zou bestaan, als middelpunt in het politieke strijdperk in Duitschland, heeft onze correspondent terecht verworpen, al was het alleen al, omdat Goetj" bels zioh op het oogeniblik niet in het middel punt bevindt. Dit echter wordt op het oogenbik door haast alien gemeden. De Duitsche politiek biijkt nu merkwaardig verschijnsel in een land met een centrale figuur van sterk centrifugale geaardheid. Men mijdt niet alien Benijn maar zelfs de noodigste beslissingen. Na 30 Juni zou men denken, dat de toestand critiek o-enoeg moest zijn om alle verantwoondelijken op hun post te houden. Ook de buitenland sche politiek lijkt geschikt, om alien, die er vo-.r Thntschland mee te maken bebben, de grootste oplettendheid en activiteit in te boe- zenien. „Men" is echter met vacantie: vaak naar met overleg gekazen oorden. Hitler b zou eerst een reis met een oorlogsschip naar de Noorsche wateren maken. Dit leek een herhaling van zijn vorige reis. waarop de samenwerking van den „Fuhrer" met de lei- ders van de rijksweer beklonken beet te zijn. De reis had beide partijen waarschijnlijk nog weer nader tot elkaar moeten brengen. Hitler heeft op het laatste oogenblik bedach dat jm de vervreemding tot, en bet wantrouwen van zijn oude aanhangers met al te zeer moet aanwakkeren. Zooals van ouds is hij tot zijn politieke moederaarde Beieren teruggekeerd. zooder compromittant gezelschap. Hij houdt dus in bekende, en hem dierbare omgeving vacantie. Intusschen wordt de macht, en ten deele zelfs het effectief van de S.A. geliquideerd een nut tig werk, dat ech ter niet zal nalaten sterke opstandige stroo- mingen in Duitschland te wekken. Zullen al die revolutionnairen van temperament en op- voeding, die de nationaal-socialistische omwen- teling aan groote macht en wij weten het nu van Hitler aan bijzcnder aangename posities heeft geholpen, zich zonder morren laten terugstooten in hun ouden toestand, die hen zoo gavaarlijk heeft gemaakt? Het lot van Roehm en de zijnen heeft hen zeker met voldoende afgeschrikt. Dit te gelooven ware den moed van deze desperado's onder- schatten. Laten zij zich in Oostenrijk door gevaren afschrikken van him terreur? De be- snoeiieig van de S. A. moet onvermijdelijk in Duitschland in daden tot uiting komen. Het is dan ook geen toeval, dat men juist nu van opzettelijke beschadiging van Hitler-eiken hoort. Bovendien, men treedt in Duitschland siechts aarzelend tegen hen op. Voor iederen gedooden S.A.-man is er op zijn minst een pclitiek ongevaarlijke man van rechts gedood. Wij hooren steeds van meer wandaden op en om den 30 Juni in de verwarring bedreven, maar van bestraffing booren wij niet, behalve dar in het geval van de 3 S.S.-lieden, waar- van Hitler gesproken heeft. Teekenend is het b.v., dat de vorige week te Berlijn nog S.A.- iieuen, na. voorafgaande waarschuwing, een k'Ksk konden verbranden, omdat daar, door oe regeering toegelaten, buitenlandsche krau ts eu werden verkocht. Er onbbreekt nog steeds beslissend gezag. Na de schokken van 30 Juni, tijdens het cpruimingsproces van critieken aard, onder eec opkomenden storm van algemeenen twij- fel, en onder groote binnenlandsche en buiten landsche politieke onzekerheid, gaat ieder te Berlijn op vacantie. Het is duidelijk, dat alien de d id gen nu eerst eens willen aankijken, dat het centrum zelf op het oogenblik niet vol- komec veilig wordt geacht, dat niemand een vo'Jedig overzicht beeft van hetgeen er staat te gebeuren. Dat men de lijst van gedooden niet openbaar maakt, boeft niet alleen sohroom voor de waarheid te zijn, maar ook vrees dat die lijst nog niet volledig kan wor den opgemaakt! Er is stilte. Intusschen barst het eerste rampzalige gevolg los van de isolatiepolitiek. De heele textielindustrie moet haar arbeiders, wegens gebrek aan groadstoffen, een vierde van de werkweek gedaan geven. Het is een oeconomische ramp, het eerste groote bank- roe t van de politiek van werkverschaffmg. Maar de leiders gaan met vacantie. Plichts- verzuim Neen, onzekerheid. KAMER VAN KOOPHANDEL EN PABRIEKEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt a.s. Zater- dag, des namiddags half 3 uur, openbare ver- gadering in de raadzaal te Ter Neuzen. ZANGREPETITIE. Naar we vememen bestaat het voornemen, Donderdagavond, te 7 uur, zangrepetitie te houden met de schoolkinderen uit de kom, onder begeleiding van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" op het plein ach- ter de R.H.B.S. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN OOSTELIJK Z.-VLAANDEREN. Vorige week heeft een bijeenkomst plaats gehad met de gemeentebesturen te Honte- nisse, Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle en Stoppeldijk met Ged. Staten van Zeeland ter bespreking van het nieuwe plan tot samen- voeging van vijf gemeenten. Omtrent deze bijeenkomst verneemt het Dagbl. v. N.-Br., dat alle vljf gemeenten zich tegen dit nieuwe plan verklaarden. Ged. Staten bleken de samenvoeging van de vier gemeenten Ossenisse, 'Hengstdijk, Stop peldijk en Boschkapelle voor te staan, welke samenvoeging evenwel afhankelijk werd ge- steld -van bepaalde voorwaarden, waarbij de tekorten op den gewonen dienst der ge- meenterekeningen van de vier gemeenten door het Rijk zouden worden overgenomen. Hoe ten aanzien van deze voorwaarden door het Rijk beslist zal worden, is niet bekend. Verwacht wordt, dat spoedig een nieuw wetsontwerp ingediend zal worden omtrent de samenvoeging. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte N VI (binnenvaartkunde) is te 's Graven- hage geslaagd de heer L. ter Meulen te Bres- kens. Voor de akte N XIX is geslaagd mej. L. M. Cammaert te Hulst. EXAMEN HOOFDAKTE. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte de heet P. J. Leenhouts te Zuid- zande. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmorgen is te Groede de 40jarige P. van Laren van een voer erwten gevallen en met het hoofd onder de wielen van zijn wagen terechtgekomen. De man was op slag dood. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Zaterdag hield de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsibond zijn jaarlijksche vergade- ring te Kortgene onder voorzitterschap van Mr. P. Dieleman. De secretaris, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, herinnerde in zijn jaarverslag aan het tot standkomen van de mogelijkheid ook v»or de gebouwdie eigendommen te doen betalen, Verder op de pogingen om te komen tot samenvoeging van polders in Westelijk Z.- Vlaanderen en te komen tot een oontrole- bureau voor polderkassen. Ook is aandrang uitgeoefend op het inrichten van brandvrije bergplaatsen voor polderarchieven. De poging tot gemeenschappelijken oankoop van steenslag heeft nog weinig succes gehad. Het aantal ledenpolders bedraagt 86 en het aantal buitengewone leden 113. De vergadering heeft tot bestuursleden de heeren C. D. Vereeke te Kapelle, W. M. Kloet te St. Maartenadijk en F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland herkozen. De voorzitter deelde o.a. mede,dat de meeste polders een controle-bureau nog niet noodig aohten, doch een kern vindt het wel ge- wenscht. De hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat, ir. J. J. van Leeuwen, heeft hiema een inleiding gehouden over den dijkval, die 3 October j.l. plaats heeft gehad aan de noord- kust van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder. Spr. wees er op, dat de laatste 50 jaar het aantal oeverafschuivingen en vooral ook dijk- vallen belangrijk verminderd is. Noord-Beve- land werd in 1530 geheel overstroomd. In 1598 is de Oude Noord-Bevelandpolder weer inge- dijkt en in 1616 de Nieuw Noord-Bevelandpol der. De nu bezweken zeedijk dateert van 1616, doch men had "reeds vrees, en in 1894 is een inlaagdijk gelegd, die nu zfedijk is gewor— den. Er was dus hler geen sprake feitelijk van grondverlies, want men had dit stuk reeds 40 jaar geleden betrekkelijk prijs gageven. Ir. J. F. L. Krugers uit Tilburg heeft ge sproken over Rationalisatie bij Polder- en waterschapswezen in Zeeland. Spr. heeft in een uitvoerig betoog de wenschelijkheid he- toogd van de oprichting van groote dijk- en van groote uitwateringswaterschappen en van het verdwijnen van vele klainere Waterschap- pen, al is er ook bij de tegenwoordige polders door samenwerking al veel te verbeteren. In ieder geval moet rekening gehouden worden met de belangen van iederen polder afzonder- lijk bij de oeververdediging of de afwatering. Spr. voelde, dat zijn plannen voor Zeeland ingrijpend, revolutionnait zijn, doch uit de ver gadering zeide men dat men alleen moet spre- ken van evolutie. Ook mr. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten zeide, dat men in de toe- komst moet zien en niet star moet vasthou- den aan het bestaande. Mede naar aanleiding van deze inleiding, besloot de vergadering op voorstel van den voorzitter aan Ged. Staten te verzoeken bij de staten een voorstel aanbacigig te maken tot het verstrekken van een creidiet voor een on- derzoek naar de technische mogelijkheid en wenschelijkheid van samenvoeging van polders en waterschappen. Na een gemeenschappelijken maaltijd is een autotocht gemaakt met o.a. een bezoek aan de plaats van den dijkval van 1933. Beroepen. 'Door Ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Geref. kerk alhier, is een beroep ontvangen naar O. en W.-Souburg. Benoemd. De Commissaris der Koningin heeft met in- gang van 1 September 1934 benoemd tot be- zoldigd veld'wachter in de gemeente Hoek, D. de Jonge, thans agent van politie te Middel- burg. Rectificatie. Het beknopt verslag van de geimeenteraads- vergadering, dat in het Maandagtiummer van 23 dezer verscheen vereischt hier en daar een kLeine rectificatie, die we, naar aanleiding van enkele gemaakte opmerkingen, gas.me aan- brengen. In de eerste plaats wordt ons ge- v^teen op de onjuistheid, dat het eene punt op oe agenda niet moest luiden: Voorstel van Ged. Staten om de gemeente te plaatsen in de zevende klasse enz., maar: Voorstel aan, een onnauwkeurigbeid, die blijkbaar op reke ning van den lineotyper gebracht moet wor den. In den verderen tekst van het verslag, onder alinea 11 wordt zulks dan ook duidelijk, waar- in te lezen staat, dat: hij (d.i. de Voorzitter) den raad voorstelt Ged. Staten te verzoeken haar (de gemeente) naar een hoogere klasse te verschuiven. Waar door e6n der leden op de onbillijkheid geweizen werd, dat het salaris der beide wet- houders volgens de ontwerpregeling in de zesde klasse op 180 zal worden vastge- steld, biijkt het bedrag te moeten zijn f 190, terwijl de heer Neeteson de opmerking ge maakt heeft, dat de raad in zijn vorige zitting besloten heeft aan Ged. Staten te verzoeken het salaris van de wethouders te stellen op 250. Nsiar aanleiding van de bewering des heeren Van Goethem, dat plaatsing in de zevende klasse voor de gemeentekas slechts een verschil zou uitmaken van'/ 100, heeft de heer Neeteson zich tot den voorzitter gewend met de vraag of deze kan beamen, hetgeen de heer Van Goethem beweerde. Volgens de ontwerp- regelicig van Ged. Staten toch bedraagt het salaris va,n den burgemeester in de zesde klasse 3400, terwijl dit door een verschuiving naar de 7e klasse op 3850 zal te staan komen, hetgeen reeds een verschil van 450 voor den burgemeester alleen uitmaakt. Op de vraag of het waar is, dat het Rijk 50 per cent van het burgemeesterssalaris voor zijn rekening neemt, werd door den secretaris op venzoek van den voorzitter een reeks cijfers voorgelezen, waaruit de respectieve verminde- ringen bleken, die beide functionarissen zou den te dragen krijgen, waarop de heer Neete son gevraagd heeft, of deze uiteenzettlng moest beschouwd worden als antwoord op de door hem gestelde vraag er nogmaals op wij zende, dat een verplaatsing van de zesde naar de zevende klasse voor wat betreft het bur gemeesterssalaris een verschil van 450 te constateeren is. Tenslotte de opmerking, dat de heer de Leux er op wees, hoe door 't aiannemen van 't voor stel Neeteson, in de vergadering van 13 Juli, (waarin het besluit genomen wetdGed. Staten te verzoeken het salaris der wethouders te brengen op /250) de wethouders feitelijk reeds in een hoogere klasse gekomen zijn. Arbeidsbeurs. Op 21 Juli 1934 stonden bij de Centrale arbeidabeurs te Sas van Gent ingeschreven: Fabriekarbeiders 82; transportarbeiders 40, lanidarbeiders 3; grondwerkers 4; timmerlie- den 2- bankwerkers 2; metselaars t; cbaut- feurs 2; kantoorbedlenden 2; breisters 3; sjou- wers 1; schippersknecht 1; stokers 1, totaa 144, waarvan gedeeltelijk werkloos: 19. Door de marechaussee te Koewacht zijn Maandagmiddag een tweetal personen houden, die een viertal paarden van uit Bel- gie in Nederland trachtten binnen te smokke- len. De paarden werden in beslag genomen, terwijl de personen, waarvan een uit Belgie en een uit Axel, door de marechaussee werden aangehouden. Ged. Staten hebben met ingang van 16 Juli aan C. J. Maes te Goes op eigen verzoek eer- vol ontslag verleend als klerk bij den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, zulks wegens ongeschiktheid voor de verdere waameming van die betrekking. HOOGER BEROEP. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het von- nis der rechtbank, waarbij L. N., huisvrouw van F. A. V., zonder beroep, vroeger te Ter Neuzen, ter zake van telaste gelegde heling is vrjjgesptoken. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. Dlnsdagochtend te 5 uur zijn de eerste deel- nemers aan de vierdaagsche afstandsmar- schen uit Nijmegen vertrokken, in den loop van den vroegen ochtend gevolgd door de overige deelnemers en deelneemsters. In totaal hebben zich ruim 3050 deelnemers aange- meld o.w. 370 dames. Voor het eerst nemen er aan de vierdaagsche meer burgers dan militairen deel. In den vroegen ochtend hing er langs de wegen een zware mist, die eerst tegen 9 uur optrok. Vooral tusschen de boo- men bleef de damp lang hangen. De belang- stelling is ook dit jaar zeer groot. De binnen- stad van Nijmegen en de dorpen langs de wegen, waar de deelnemers passeeren, zijn in vlaggentooi. MERKWAARDIG HUW ELIJKSJUBILEUM TE DELFT. Het echtpaar Muller-Heerens, wonende aan Harmenkokslaan te Delft, herdacht Zondag 1.1. zijn 71jarige echtvereeniging. EEN 103-JARIGE. In intiemen kring vierde de wed. A. Damen- llnninckx te Breda haar 103en verjaardag. Hoewel gehoor en beenen haar in den steek hebben gelaten geniet ze nog een goede ge- zondheid en babbelt er nog lustig op los. ERGERLIJKE UITING VAN ANTIPATHIE. Het is in Overschie een loffelijke gewoonte. dat de leden van de Transportcolonne van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis zich geheel belangeloos beschikbaar stelien om des avonds en ook des Zondags in bun vrjjen tijd op post te staan aan den nieu- wec verkeersweg en des zomers mede ter plaatse, waar gezwommen wordt, ten einde bij voorkomende ongelukken onmiddellijk hulp te kunnen verleenen. Meermalen gebeurt het, dat hun mensch- 1 ievend werk beioond wordt met schimpscheu- ten van voorbijtrekkende fietsers, omdat zij de uniform van het Roode Kruis dragen. Vrijdagavond heeft deze antipathic van zekere zijde zich echter op een andere, hoogst bedenkelijke wijze geuit. Toen de sergeant N. van Houten, een der meest actaeve mannen van het Roode Kruis, am 9 uur op post stand bij de Blijdorpbrug, werd hij gewaarschuwd, dat in de Delfshaven- sche Schie, tegenover de fabriek van v. Nelle, een meisje aan den kant lag, dat tijdens het zwemmen kramp had gekregen. Van Houten spoedde zich op zijn fiets der- waarts, doch toen hij ongeveer halverwege was, kwam hem een groep wielrijders tege-, moet, die hem omverreed, waarop een der helden hem beetpakte en in de Schie wierp. Zooals te doen gebruikelijk, kozen de on- verlaten onmiddellijk het hazenpad, doch Van Houten, die wel geheel onder was geweest, maar zich toch in een oogwenk weer op den kant had gewerkt, aette de achtervolging in, welke echter op het Marconieplein op niets uitliep, daar hij niet bij machte was den dader aan te wijeen. Hangende het verdere onderzoek heeft de burgemeester van Overschie, de heer J. C. Baumann, die teivens voorzitter van het al- deelingsbestuur van het Roode Kruis is, be sloten, dat de Roode Kruisposten althans Zaterdagavond niet zouden worden betrokken. WIELRIJDER DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Grove onachtizaamheid van den seinwachter van blokpost 75 aan den spoorweg Weert Roermond, die verzuimd had de spoorboomen ter plaatse neer te laten, heeft het leven ge- kost van een 52-jarigen man die op het oogen blik dat hij over den overweg, welke gelegen is in den drukken Rijksstraatweg, fietste, werd aangereden door den met groote snelheid rijdenden trein no. 87, AmsterdamMaas tricht, welke om 15 u. 44 van het station Weert was vertrokken. Omtrent dit emstige ongeluk, dat doet den ken aan dat van denzeifden aard te Blerik, waar men ook vergeten heeft de spoorboomen te sluiten, verneemt V.D., dat de dienstdoen- de seinwachter, Van P. genaamd, toen hij het sein rvoor veilig doorkreeg, in de veronder- stelling heeft verkeerd, dat hij de boomen had neergelaten. Toen het ongeluk gebeurde, be- vond hij zich in het vlak bij den overweg ge legen seinhuisje, waar hij rustig de komst van den trein had zitten afwachten. Op het laatste oogenblik viel zijn blik op den overweg en tot zijn groote ontizetting constateerde hij toen zijn verzuim. Het was toen echter reeds te laat, want op hetzelfde moment, toen de trein nog maar enkele meters van de plek verwij- derd was, staken drie wielrijders, komende uit de richting Roermond, de rails over. Zij reden achter elkaar en een dame, die voorop reed kon nog net veilig wegkomen. De achter haar rijdende fietser, de 52-jarige gehuwde handelaar M. H. Trienekiens uit Heithuizen, op weg naar Weert, werd door het voorste gedeelte van de locomotief gegrepen. T. werd onmiddellijk weggeslingerd en tegen het langs de spoonbaan staande hekwerk ge- smakt. De dood moet onmiddellijk zijn inge- treden. De machinist van den trein heeft, toen hij bemerkte wat er gebeurd was, dade- lijk gestopt. De trein was toen vijftig meter doorgereden. Na eenige minuten oponthoud heeft de trein de reis voortgezet. De derde wielrijder kwam er gelukkig goed af. Hij kon nog juist bijtijds van zijn fiets springen. BOERDERIJ EN AFGEBRAND. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is tij dens een kort doch hevig onweder de groote boerderij van den heer J. Brouwers te Hees- been (N.-Br.) door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel ging verloren. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ver- zekering dekt de schade. Te den Hoonhorst bij Dalfsen sloeg Zater- d,agavond de bliksem in de kapitale boerderij van J. Dammen. Slechts eenig huisraad kon worden gered. Eenige varkens en pinken kwamen in de vlammen om. De boerderij, als- mede de hooiherg, brandiden tot den grond toe af De brandweer kon slecfits een bijstaande schuur redden. Zoowel geibouw als inventaris waren tegen brandschade verzekerd. ONGELUKKEN BIJ HET ZWEMMEN. Zaterdagavond is in de zwemgelegenheid ir den plas Elfhoeven van het Reeuwijksche merencomplex naast het terrein van de Goud- sche plashutvereeniging ,,'s Zomers Buiten aan den Platteweg te Reeuwijk een 'ragisch ongeluk gobeurd. Bij het duiken kwam de 27-jarige werklooze J. den Edel, vonende jn de Tuinstraat te Gouda, met zijn hoofd terecht op een anderen zwemmer. De duiker verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Een vr;tn'i van hem, J. Signer, dook hem na en slaagde er in den man boven water en aan den kant te brengen. Het medisch onderzoek, waai Loe dr. Van Elk uit Gouda werd geroepen, wees uit, dat den Edel een nekwervel had ge- bruiien. Per auto van den G.G.D. is hij naar hec Var. Itterson Ziekenhuis vervoerd. waar hij Zonciagmorgen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. De heer M. Diepgrond, de 35-jarige musicus uit Amsterdam, die vorige week in de zwem- inrichting te Haren bij een duiksprong in oo- diep water zeer emstige verwondingen aan de halswervels opliep, is in het academisch zie kenhuis overleden. DOOK POLITIEKOGEL IN HET HOOFD GETROFFEN. Op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam heeft zich Zondagavond te ongeveer kwart voor zeven een ernstig incident voorgedaan, als gevolg waarvan de politie van de vuur- wapenen gebruik heeft gemaakt. De oorzaak van het gebeurde was, dat uit een der huizen een bloempot naar beneden viel, welke neer- kwam in de onmiddellijke nabijheid van een passeerenden agent. De politieman, in de overtuiging, dat het voorwerp met opzet in zijn richting was ge- gooid, trok zijn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedelijken dader in het hoofd trof. Voor het slachtoffer, een nog jong persoon, die ernstig gewond werd, door den Genees- kundigen Dienst Was geholpen, was er voor het huis een volksoploop ontstaan, welke zulk een dreigend aanzien kreeg, dat een andere agent, die te hulp gekomen was, zich ver- plicht zag eenige schoten in de lucht te los- sen. Dit optreden had tot gevolg, dat de menigte naar alle kanten wegvluchtte. De getroffene is naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. De verontwaardiging van het publiek zou verklaard moeten worden uit de omstandig- heid, dat de bloempot niet uit het raam ge- gooid is, maar door een hond, die over de vensterbank leunde, daaraf is gestoten. De lezing van de politie. Omtrent het noodlottige incident, dat zich Zondagavond aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam heeft voorgedaan en waarbij een man door een .politie-kogel werd getroffen, nadat een bloempot nabij een agent op straat was neergevallen, wordt van politiezijde de volgende lezing verstrekt. De 41-jarige bewoner van de tweede ver dieping van perceel 41, die met een schot in het hoofd naar het Binnengasthuis is vervoerd bevond zich te ongeveer kwart voor zeven. ter hoogte van zijn woning, op straat in ge zelschap van een vrouw. Hij trad toen, blijk baar in een overmoedige bui, op beleedigende wijze op tegen twee agenten, die straatdienst verrichtten. Toen de politiemannen proces- verbaal wilden opmaken, liep de man zijn woning in. Even later viel een bloempot, in de onmiddellijke nabijheid der agenten, op straat aan scherven. De politiemannen, die van meening waren, dat deze bloempot voor hen bestemd was, drongen het huis binnen en eischten toegang tot de woonkamer. Een der agenten, die een schot in de lucht had gelost, had zijn revolver opgeborgen; de andere had zijn vuurwapen nog in de hand. Zij troffen den man bij het raam en toen zij hem wilden aanhouden ontstond een Worsteling, waarbij 6f de revolver per ongeluk is afgegaan 6f de agent bewust op hem heeft geschoten. Hoe 't ook zrj: de man viel, door een schot in het hoofd getroffen, neer. Zijn toestand was z66 emstig, dat hij niet kon worden verhoord. Door diepgaand onderzoek zal men trachten uit te maken wat er precies in de woning is geschied. JONGETJE GEWOND BIJ ONTPLOFFING VAN PRIMUSTOESTEL. Toen een Amsterdamsch gezin in Blaricum een picnic-partij hield, is een primustoestel uit elkaar gesprongen, met het gevolg, dat een van hun kinderen, een jongetje, ernstige brandwonden bekwam. Het werd per auto naar Amsterdam vervoerd, waar het in het Wilhelmina Gasthuis is opgenomen. CHINEESCHE OPIUMBEREIDER. Twee agenten hebben op Katendrecht te Rotterdam den 47jarigen Chinees W. T. C. op heeterdaad betrapt brj het bereiden van opium. De man is aangehouden en opgesloten. Een kWart kilo opium is in beslag genomen. IN DE KAMER DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de woning van den heer van den Berg, gelegen bij de Suikerbrug te Wapenveld, meldt het Dgbl. v. R'dam. De heer van den Berg, die met een kind op de knie zat, werd getroffen en op slag gedood. Het kind bekwam geen letsel, terwijl overi- gens geen schade in de woning werd aange- richt. AUTOBUS IN BRAND. Te Thorn is de mrjnwerkersbus van den heer R. aldaar, toen men bezig was benzine In te nemen, in brand gevlogen. De inzittende mijn- werkers moesten door de ruiten naar buiten om hun leven in veiligheid te stellen. Drie mijnwerkers moesten zich onder doktersbe- handeling stellen. De kleeding van verschil- lende mijnwerkers verbrandde. EEN OPRUIER GEARRESTEERD. De redacteur van de Echo van het Noorden. een weekblad, dat te Assen wordt gedrukt, is gearresteerd. Het is zekere B. de J., wonende te Groningen. In het nummer van 12 Juli. waarvan de geheele oplaag bij een inval van de politie in de drukkerrj in beslag was ge nomen, schreef hij een hoofdartikel, waarin de onlusten te Amsterdam werden verheerlijkt en ten voorbeeld gesteld. Hij was de man, die den drukker opdracht gaf en de geheele krant in elkaar zette. IN HET AANGEZICHT GETRAPT. Op het sportterrein te Roggel bij Roermond waar eenige jongelui uit het dorp aan het trainen waren, bevond zich ook het 3jarig zoontje van den bakker M. S., dat in het zand aan het speLen was. Toen de bal door het doel getrapt Werd en A. D. als keeper fungeerde, greep deze den bal en gooide hem de lucht in alvorens te trappen. Door zijn onoplettend- heid trapte hij het zoontje van M. S. in het aangezicht, met het gevolg, dat eenige tan- den en het kaakbeen totaal verbrijzeld wer den. Het jongetje werd naar het gasthuis te Roermond vervoerd. Zijn toestand was ernstig. BRANDEND STOOMSCHIP IN DEN WATERWEG. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de lading lijnkoeken van het Roemeensche s.s. S. F. Nicolae, dat zich op de Noordzee bevond. op ongeveer 35 mijl van Hoek van Holland. Het schip is onmiddellijk naar den Waterweg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2