ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9174 WOENSDAG 25 JULI 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland Neem 'n "AKKERTJE" NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen Er. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post ADonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. t'itgesfster; Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekecd. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermindeird tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. DIT BEAD VKKSCHIJM IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. REIS VAN DE KONINGIN. Naar gemeld wordt, zal de „Tanimbar'' van die Stoonwaart Maatschappij „Nederland" aan boord van welk schip H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zich naar UlVlk in den Hardanger-fjord (Noorwegen) zullen be- geven. Zaterdagmiiddag te 12 uur van de Javakade te Amsterdam vertrekken. Op uitdrukkelijken wenscih van de Kociingin worden aan boord voor deze reis geen veran- derinigen aangebracht. Naar alle waarscbijn- lijkheid zal het doel van de reis Maandag by daglicht worden bereikt. Zoodra de Koningin ec de Prinses de ,,Tanimbar" met het klein gevolg. dat de reis medemaakt, zullen hebben verlaten, zal het schip koers zetten naar Hamburg, waar een gedeelte van de lading, die het nog van zijn jongste reis in de ruimen faeeft, zal worden geiost. In gezelschap van eenige directeuren van de Maatschappij ,,Nederland" hebben Dinsdag- morgen enkele leden van de hofhouding de verschdllende hutten aan boord van de „Ta- nimlbar" bezichtiga. PEEEGDE MARINE-SCHEPEUNG SABOTAGE Naar men uit Den Helder aan het „Han- delsblad' meldt, is aan boord van de ..Nauti lus" nadat aanvankelijk enkele leden van de bemanning bij het vooronderzoek werden be- trokken en ter beschikking werden gehouden, zonder dat echter van voorarrest sprake was, thans een marine-schepeling (niet-gegra- dueerde) gearresteerd, die ervan verdacht wordt de daad van sabotage (verontreiniging van de smeerolie) te hebben gepleegd. Het onderzoek duurt nog voort. MARINE-VLIEGTUIGEN NAAR KOPENHAGEN VERTROKKEN. Ben eskader marinewatervliegtuigen, be- staande uit de G 2, G 4 en G 6, is Maandag- moreen vroeg van den Helder gestart met be- stemming Kopenhagen. De Minister van Defensie, dr. Deckers, bevindt zich aan boord van een der watervliegtuigen. Om 8 uur 45 Maandagmorgen kwam het eskader te Esbjerg aan om benzine in te nemen, waarna de tocht naar Kopenhagen zou worden voortgezet. PETROLECMZWENDEL TE ZWOEI.E Te Zwolle is door de belasting-amhtenaren ontdekt, dat petroleum, welke, zooals men weet, na het instellen der benzine-belasting blauw gekleurd was, daar werd ontkleurd. Ongeveer 5000 liter min of meer gekleurde petroleum werd ontdekt, meldt de Tel. Vermoed wordt, dat deze moest dienen om door benzine te worden gemengd ten einde zoodoende den prijs te kunnen drukken. De ambtenaren hebben evenwel niet kunnen vast- stellen, dat zulks inderdaad is geschied. Het onderzoek dienaangaande is nog in vollen gang. De Overijselsche Benzine- en Oliehandel. waar hedoelde ontkleuring is geconstateerd, beWeert, dat geen druppel van deze olie in de benzine is gemengd en heeft naar aanleiding van een andersluidend bericht in een der bla- den een aanklacht bij de justitie ingediend. iDe ontvette petroleum werd door de maat schappij gebruikt voor haar lastwagens, zoo als anderen wel gasolie gebruiken voor Die- selwagens. Voorloopig dienen de resultaten van het verdere onderzoek eerst te worden afgewacht, alvorens definitief kan worden vastgesteld of hier van knoeierijen sprake Is. 34) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) Tony had juist tijd genoeg, om te zien, dat de man in de hal de kleinste van de twee was, toen die mijnheer met een kreet van woede en schrik op hem toesprong. Terwijl hij dit deed, zag Tony dat hij zijn hand achterwaarts bewoog in de richting van zijn achterbroekzak. Deze beweging ofsohoon goed bedoeld werd te laat uitgevoerd om eendg nuttig effect op te leveren. Met een tijger- sprang was Tony bij hem en greep hem om zijn middel, zoodat zijn arm en tegen zijn zijden geperst werden. ,,Niet schieten, kameraad", ziei hij. ,,Je mocht de schilderijen eens beschadigen." Terwijl hij sprak, schudde plotseling het ge- heele trapportaal, krakend van een geweldigen slag en daarop volgde het doffe geluid van een vallend lichaam. Tegelijkertijd verscheen het hoofd van den ,,Tijger" boven de trapleuning. ,,Alles wel beneden, meneer?" klonk het eenigszins bazorgd. Tony keek op. „Als je klaar bent, kan je wel naar beneden komen en die revolver weg- nemcn", antwoordde hij kalm. Dat Bugg klaar was bewees zijn onmiddel- •lijk reageeren. Met de vlugheid van een gems sprong hij de trap af en haalde uit den ach- terzak van den tegenstribbelenden gevangene, een onhieilspellend uitziende Mauser revolver te voorschijn. ,/Daar heb ik'm", zei hij vroolijk. „Goed ge- laden ook naar het schijnt". Tony liet zijn greep los en de eigenaar van het wapen tuimelde achteruit tegen den muur en bleef daar staan hrjgen als een visch die pas op het droge is geraakt. DE INVOERRECHTEN OP VEE- EN VLEESOHSOORTEN IN FRANKRIJK. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijks- landibouwconsulent te Parijs de invoerrechten in Frankrijk op de hiema genoemde vee- en vleeschsoorten als volgt zijn verhoogd. Levende runderen 150 frs., levende kalvtren 190 frs., levende schapen 190 frs., levende varkens 225 frs., alles per 100 KG levend ge- wicht; versch schapenvleesch 260 frs., versch varkensvleesch 375 frs., versch rundvleesch 260 frs., alles per 100 K.G.; bevroren schapen- vleesch 135 frs., bevroren varkensvleesch 200 frs., bevroren rundvleesch 135 frs., alles per 100 K.G. Tegelijkertijd is de belasting op de invoer- vergunningen voor levende runderen, kalve- ren, schapen en varkens en voor versch var kensvleesch afgeschaft, terwijl die voor versch schapen- en rundvleesch is verlaagd tot 15 frs. per 100 K.G. en voor bevroren rund-, schapen- en varkensvleesch tot resp. 55, 55 en 30 frs. per 100 K.G. MOSSELZAAD OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN. Een telken jare terugkeerende vraag onder de belanghebbende Zeeuwsche visschers is steeds: Zou er dit jaar mosselzaad op de Zeeuwsche stroomen vallen? De laatste jaren bleek het antwoord op die vraag steeds teleurstellend. Behalve een ta- melijk uitgestrekte hank nabij Ter Neuzen kwam de laatste jaren geen mosselzaad in de Zeeuwsche stroomen voor. Dit jaar werd op enkele plaatsen zaadsel geconstateerd en waar de visscherij vrij is, zooals aan het strand nabij Renesse en nabij Hellevoetsluis, wordt daarop druk gevischt. Met belangsbelling wordt de openstelling van de zaadbanken op de Zeeuwsche stroomen tegemoet gezien. NOG 10 MILLIOEN'OP DE NIEUWE RIJKSBEGROOTING TEKORT. Op het congres van de R.K. Staatspartij te Breda vemam de „Arbeiderspers" van prof. Aalberse, dat er aanvankelijk op de rijksbe- grooting voor 1935 een ongedekt tekort was van tachtig millioen. „Ze is daarop naar de departementen teruggestuurd en er is ge- knauwd en geknepen!" aldus dit orgaan. Thans is men zoover, dat het oagedekte tekort is teruggebracht tot tien millioen. Professor Aalberse hoopte, dat men dit be- drag zonder verdere steun- en salarisver- lagingen zal weten te vinden. PROFESSOR AALBERSE OVER DE CRISIS VERS CHI JN SELEN. Zaterdagmorgen werd de veertiende verga- derlng van den Partijraad der R. K. Staats partij voortgezet in de aula van het Seminari ..Liesbosch" te Princenhage hij Breda. In be- handeling kwam het rapport van de commis- sie ter hestudeering van het Pachtvraagstuk De heer Houben gaf een korte uiteenzetting over dit rapport, dat inhield de richtlrjnen van practische toepassing van de in een vroe- ger rapport opgestelde ethische grondslagen. Hierna werd het Woord gevoerd door prof. Aalberse. Deze wees op het beiang om als Katholieken bij een te blijven en in eenheid kracht te zoeken. Spr. wilde vooral het be iang naar voren brengen, om juist de jonge- ren van deze noodzaak te onderrichten. De grondslagen voor iedere gezonde demo cratic is het vertrouwen, en vertrouwen moet er ook in de partij zijn! Dan ging spr. over tot bespreking van het Nationaal Socialisme, waar spr. vroeger ook al tegen had gewaarschuwdSpr. meende dat de bestrijding van het Christendom in ,,Geef dat ding maar hier", zei Tony terwijl hij zijn hand uitstak en toen Bugg hem het wapen overhandigde, ziai hij op de hem eigen gemoedelijke langzame manier: „AJs je dien heer boven niet doodgeslagen hebt, ga hem dan even halen en breng hem in de zitkamer." Daama wendde hij zich tot zijn gewezen tegen- stander en zei op gastvrijen toon: .Misschien wilt u ook wel binnenkomen. Ik ben er zeker van, dat wij een aangenaam onderhoud zullen hebben." De vreemdeling, die zich geleidelijk begon te herstellen van de beerachtige omhelzing waar- mede Tony bem had vereerd, keek afschuwe- lijk zuur. Hij was geen innemende persoonlijkheid, want behalve dat hij loensch was, werd zijn donker terugstootend gelaat nog ontsierd door het lidteeken van een zwaardhouw, welks prij- zenswaardig pogen, om een aanmerkelijk deel van zijn kaak af te hakken, was mislukt. Toch had hij iets krachtigs en heerschends over zich, dat hem behoedde, om voor een struik- roover aangezien te worden. Behalve door zijn zuur gezicht, maakte hij geen verder protest, maar volgde Tony en de revolver in de zitkamer waar hij zich met over elkaar gestagen armen voor den haard plantte en een uitdagende houding aannatti. Op de trap klonk het geluid van stompen en stooten en een oogenblik later verscheen Bugg op den drempel. Hij had zijn arm om het middel van den anderen indringer geslagen en droeg den half bewustelooze meer dan hij hem voortduwde. ,,'t Is een beetje harder aangekomen dan ik bedoelde", verklaarde Bugg verontschuldigend aan Tony, „maar hij begint al weer aardig bij te komen." Hij droeg den patient voorzichtig naar een gemakkelijken stoel en trok zich_ daama op den achtergrond terug om verdere bevelen af te wachten. De loensche heer echter, verbrak het eerst de stilte. „In mijn vaderland", verklaarde hij eenigs- zins onduidelijk, „zou zooiets u het leven kos- ten u beiden bedoel ik." Tony glimlachte toegeeflijk. ,,Daar ben ik ook zeker van", zei hij. ..Maar dat is de mooi- Duitschland reeds ver is gevorderd. Wanneer in een land waar vrijheid is van critiek op het parlementaire stelsel dat was geheurd wat thans in Duitschland is geschied, dan had de Regeering zich bloot gesteld aan een alge- meene verachting. De drie groote vraar.stukken van het heden, de voortdurende crisis, de werkloosheid en de steunregeling, moet men niet gescheiden he- schouwen daar zij eigenlijk een geheel vormen. We hebben een toestand van crisis die heel lang zal aanhouden. Dat komt, volgens spr., omdat de oorzaken ook steeds voortduren. Het streven in ieder land, ook al ziet men het ver- keerde ervan, om gedwongen het eigen afzet- gebied te beschermen, maakt den toestand langdurig. En 't gevolg. van "Bit alles is ook in ons land een ontziggelijke werkloosheid, De middelen om de wefckloosheid te bestrijden zijn: werkverruiming,^ werjcyerschaffing en steun! Ook deze drle bestrijdingsmiddelen zijn nauw verbonden, terwijlde werkverrui- ming wel de voomaam*ste Is! Zooals het nu is, wordt door de werkiverruiming echter niet de werkloosheid verminderd, maar verschoven. Een voordeel zag spr. ito het verminderen van bestellingen in het buitenland, van producten die in eigen land evengoed kunnen worden geproduceerd. Verder, vond spr. het noodig, om nieuwe industrieen" op te richten, terwijl spr. hulde bracht aan de initiatiefnemers in het Zuiden, om tot oprichting te komen van een industriebank. Vervolgens ging spr. over tot de bespreking van den steun. Men moet er aan denken, aldus spr., dat behalve de werklooze arbeiders, er nog meer groepen zijn van menschen die gesteund worden. In de nieuwe regellng heeft men niet alleen gestreefd naar verlaging, maar naar een goede verdeeling van het be- schikbare bedrag. Man hepft twee dingen, volgens spr., waar men aan moet denken; welk bedrag is noodig en kan men dit bedrag blijven uitkeeren. Spr. vond ook den steun in ons land te laag, omdat de levensstandaard in ons land voor ar beiders nu eenmaal hoog is. Ook de hooge huren maken de steunregeling niet voldoende; spr. was dan ook van meening, dat men ofc den duur zou moeten overgaan tot wettelijke regeling van de huren. Daamaast is echter altijd de vraag van iedere Regeering: wat is mogelijk. Bovendien zal er een groot bedrag beschikbaar gesteld moeten worden voor het groote aantal gemeenten die hun begrooting niet kloppend kunnen krijgen. Spr. keurde verder ten sterkste af, dat zoo- vele Nederlanders om de belasting te ontloo- pen zich in het buitenland gaan vestigen. In 't algemeen was spr. van meening, dat met de nieuwe steunregeling, diegenen die lagere loo- nen hadden gehad en de groote gezinnen voor- uit gingen. NIEUWE KERK TE DELFT. Sinds de plechtige uitvaart van Prins 'Hen- drik werd de nieuwe Kerk te Delft door on geveer 60.000 personen bezocht. De opbrengst iwas pl.m. 10.000 meer dan na de uitvaart van Koningin Emma, in Maart j.l. EEN VACCIN TEGEN PEST? De onderzoekingen tot bereiding van een vaccin tegen pest, welke dr. Qtten van het Instituut Pasteur te Bandoeng sedert jaren heeft verricht, zijn, naar uit Batavia wordt genjeldt, thans tot een zoodanig stadium ge vorderd, dat de dagbladpers hieraan groote aandacht wijdt. Het Bat. Nieuwsblad verklaart dat er ge- gronde hoop bestaat dat de bereiding van het vaccin geslaagd is. De Java-Bode meldt, dat dr. Otten er reeds lang geleden in slaagde een vaccin te bereiden, doch dat de proefnemingen nog in het laat ste stadium verkeeren, zoodat dr. Otten van zijn vinding nog geen kennis gaf aan de medi- sche wereld. Het algemeen vooruitzicht wordt veelbelovend geaciht. ste eigenschap van Hampstead; het is er zoo duivelsch gezond,' Hij zweeg even. ,,Gaat u zitten en maak het u gemakkeiijk", voegde hij er bij. Er was zooiets onverwachts, zoowel in het venzoek als in de manier waarop het .werd ge- daan, dat de bezoeker voor een oogenblik in het onzekere scheen, wat te doen. Eindelijl: nam hij plaats op een hoek van de sofa, ter wijl zijn meest werkzame oog onvriendelijk op Tony was gericht. Op dit oogenblik^begon zijn vriecd in den stoel teekenen van belangstelling voor zijn omgeving aan den. dag te leggen. Na eenig knipoogien en een paar maal hoofdschudden, ging hij plotseling rechtop zitten en keek eenigszins verbaasd om zich heen. Zijn ver- baasde blik bleef ten slotte rusten op den loop van de revolver, welke toevallig op dat oogen- bik juist op zijn voorhoofd was gericht. „Gevoelt u zich al iets beter?" vroeg Tony vriendelijk. De uitdrukking op het gelaat van den aan- gesprokene toonde duidelijk aan, dat het op de trap afgespeelde tooneel hem in het geheugen kwam, want instinotmatig bracht hij zijn hand naar zijn kaak. „Ik herinner mij nu iets", mompelde hij. „Er kwam iets op mij neer, daar op de trap." „Dat komt uit". zei Tony bemoedigeod. „Het was de vuist van Bugg. Er zijn maar weinig menschen, die een kaakslag van Bugg ontvangen en zich later precies de details kunnen herinneren". De vreemdeling keek Tony eenigszins nieuwsgierig aan. Hij had een beschaafder en scherpzinniger gelaat dan zijn metgezel, ter wijl uit het weinige dat hij gesproken had, te hooren was geiweest, dat zijn vreemd accent niet zoo opvallend was.. „Ik veronderstel'\ sprak hij, „dat ik met sir Antony Conway spreek. Tony knikte. „U heeft tenminste op mij voor dat u weet tot wiem u het woord richt." Een oogenblik was het sbil. Toen klonk er een strijdlustige lad) op de sofa. „Het is een voordeel, dat u mogelijk met ons deelt", bromde de loiensche. Tony wendde zich tot hem. ..Behalve het feit, dat u tot het misdadigersgilde schijnt te PeTAIN OVER DEN EERSTVOLGENDEN OORLOG. De Fransche minister van oorlog, maar- schalk Petain, heeft op de bijeenkomst der nationale organisatie van reserve-officieren te St. Malo een redevoering uitgesproken over de taken der reserve-officieren. De eerstvolgende oorlog, aldus verklaarde Pdtaim, zal als een bliksemstraal losbreken. De reserve-officieren moeten zich reeds in den vrede op de zware taken voorbereiden, die hun plotseling bij uitbreken van een oorlog zullen worden opgelegd. Theoretische oplei- ding is niet voldoende, van tijd tot tijd zal men moeten deelnemen aan troepenoefenin- gen. Het moet thans eindelijk emst worden met de militaire vorming van de jeugd. Scherp veroordeelde Petain de campagne ten gunste van dienstweigering. De maarschalk besloot met de woorden: Wij willen den vrede van verzoening, dien 1.500.000 dooden voor ons hebben bevochten, in waardigheid behoeden. DE NATIONALE FEESTDAGEN. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Zondag, den tweeden dag van de nationale feesten, heeft een groote vaandeloptocht be- staande uit delegaties met vaandels van ruim 3000 volksvereenigingen uit alle hoeken van Belgie op het Paleizenplein gedefileerd. Ko- ning Leopold, koningin Astrid en prins Karel, de minister van binnenlandsche zaken en bur- gemeester Max en andere autoriteiten namen den stoet op een eeretribune in oogenschouw De vorstelrjke personen werden tijdens het defild herhaaldelijk geestdriftig toegejuicht. Toen de duizenden vaandels zich op het Palei zenplein hadden geschaard, werd door den voorzitter van de Brusselsche Groote Harmo- nie in het Fransch, door den heer Schepmans, voorzitter van het nationaal verbond van Vlaamsche tooneelvereenigingen, in 't Neder- landsch, aan den voet van de tribune een adres van hulde en aanhankelijkheid aan het vorsten huis voorgelezen. De koning antwoordde in het Fransch, daama in het Nederlandsch. Hij dankte voor de betoonde gehechtheid en spoorde alien aan in deze zware tijden meer dan ooit blijk te geven van eendrachtszin en solidariteitsgevoel. Namens 37 vereenigingen uit de gean- nexeerde kan tons Eupen, Malmedy en St Veith las de burgemeester van Einatten, de heer Esser, een kort adres in de Duitsche taal voor, waarin hij zeide: „Ik stel er prijs op uwe majesteit te zeggen, dat wij ons vaii gan scher harte aansluiten bij de woorden, die hier zijn uitgesproken. Ik neem de gelegenheid te baat om den koning en de koninklijke familie de eerbiedige verzekering van onze loyale en oprechte verkleefdheid aan de nationale in- stelling te herhalen!" Op dit adres antwoordde koning Leopold in het Duitsch, zeggend dat het volk der ooste- lijke kantons verzekerd kan zijn van de wel- willenide beangstelling van het vorstenhuis, dat aan dit volk een gelukkige toekomst in den schoot van het groote Belgische gezin toe- wenscht. Met het uitvoeren van enkele vaderlandsche behooren", zei hij, „heb ik niet de minste notie, wie gij beiden zijt." Met iets dat als een onderdrukte vloek kionk, stond de loensche van de sofa op, doch een kleine verandering in de richting van de revolver, hield hem plotseling in bedwang. Het was zijn vriend, die den eenigermate gespannen toestand oploste. „U vergeet, kolonel", zei hij vriendelijk, ,,dat, indien sir Antony Conway niet weet wie wij zijn, ons gedrag hem ongetwijfeld een weinig zonderling moet toeschijnen." Hij keerde zich naar Tony. .Indien u ons het voorrecht van een kort privd onderhoud zoudt willen toe- staan, geloof ik, dat wij beter tot een weder- zijdsch begrijpen zouden geraken. Het is mo gelijk dat er een misverstand in het spel is." JDat zou mil niet verwonderen", zei Tony vriendelijk. „Wil je een oogenblikje in de hal gaan, Bugg. Het spijt mij, dat ik er jou buiten moet houden, maar men moet de wenschen van zijn gasten eerbiedigen." Het was de eerste keer, dat Bugg aarzelde eep bevel van Tony onmiddellijk op te volgen. ,,'t Kan me niet schelen, wat ze te zeggen hebben, meneer", zei hij verontschuldigend, ,,maar ik heb er een hekel aan u met die kerels alleen te laten." ,,Ik ben niet alleen ,,Tijger", zei Tcny. „Deze uitstekerade revolver zal mij gezelschap hou den." Met tegenzin liep Bugg naar de deur. ,,Ik blijf vlak bij de deur; als u een karweitje voor mij heeft, klopt u maar, meneer." „Dat zal ik", zei Tony op beslisten toon. Hij wachtte tot Bugg de deur achter zich had gesloten en ging toen op den hoek van de tafel zitten met de revolver tusschen zijn knieen. „U kunt beginnen, heeren", zei hij aanmoe- digend. „Sir Antony Conway", zei de grootste van de twee, ,,mag ik u een openhartige vraag doen? Is u zich bewust van de identiteit der jonge dame, voor wie u zich zoo bijzonder in- teresseert?" ,,Natuuriijk ben ik dat", zei Tony. ,,En mogen wjj aannemen, dat, toen u dacht haar te hulp te komen, u uit geheel persoon- Last van de warmte? De musschen vielen dood van't dak, Zoo hevig was de hitte, Maar deze nam een "Akkerlje" En bleef dus rustig zitten! Ingez. Med.) liederen en de Brabangonne was de plechtig- heid beeinidigd. VLOOT VAN 2300 VLIEGTUIGEN NOODIG. De speciale luohtvaart-commissie van het Amerikaansche Ministerie van oorlog, onder voorzittersehap van den voormaligen minister van oorlog Newton Baker, publiceert na een stuidie van verscheidene maandien, een rap port, waarin geconstateerd wordt, dat het Amerikaansche leger een luchtvloot van een minimum-vredessterkte van 2320 vliegtuigen noodig heeft. Leger- en marine-luchtmacht dienen gescheiden te blijven en de particuliere vliegtuig-industrie dient door regeerings- opidrachten gesteund te worden. Militaire en civiele luchtvaart moeten nauw samenwerken en het luchtnet moet worden uitgebreid, waar- voor aanleg van nieuwe vliegvelden, plaatsing van orienteeringsteekens en nachtbebakening noodig zijn. VANWAAR DIE LUCHTBEWAPENING«- WOEDE IN ENGHELAND Nu Baldwin kennis heeft gegeven van de voomemens van de regeering, de luchtmacht met 41 eskaders uit te breiden, komen ook de berichten los over de voorbereidingen voor deze uitbreiding, welke blijkbaar reeds eenigen gen tijd aan den gang zijn. Nieuwe militaire vliegvelden warden aangelegd, reeruteeringen en oefeningen van de luchtmacht worden aan merkelijk uitgebreid. In samenwerking met het ministerie van oorlog worden plannen uit- gewerkt voor het aanleggen van een keten van zoeklichten langs de gansche oostkust, van de zuidkust af tot Schotland toe, met het noodige afweergesohut. Bijizondere aandacht wordt geschonken aan het Noordelijk deel van de kust, omdat de industriestreken van mid den- en noord-Engeland minder goed zijn voorzien van verdedigingsmiddelen dan de zuidelrjke graafschappen en Londen. Het mi nisterie van luchtvaart, dat is ondergebracht in een gebouw aan den Kingsway nabij de westelijke grens van de City, moet als gevolg van de nieuwe plannen ook een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Voor meer departemen- tale ruimte is een groote verdieping van het hekende kantoorgebouw Bushhouse, dat in de onmiddellijke nabijheid van het ministerie ligt, gehuurd. De kosten voor de uitbreiding van de lucht macht worden verschillend geschat. Sommige deskundigen meenen, dat de schatkist op 20 millioen pond sterling zal komen te staan. Andere schattingen gewagen van het dubbele. De mededeelingen van de regeering over dezen vorm van herbewapening worden met gemengde gevoelens ontvangen. De leider van de liberalen, sir Herbert Samuel, heeft vast gesteld, dat de regeeringsvoorstellen bewijzen, dat het voile getij van herbewapening in de wereld is ingetreden en dat men aan het begin staat van een nieuwen bewapeningswedloop. Spoedig zal men, volgens hem, zijn terugge- keerd naar den toestand van voor 1914. een toestand waarvan men had gehoopt, dat hij na de wijze lessen van de wereldramp niet zou terugkeeren. Baldwin's argument, dat de teleurstellende uitkomsten van de Ontwape- ningsconferentie de regeering geen andere keuze laten dan de landsverdediging te ver- IIHIWI lijke beweegreden handelde?" Met ongeduld wachtte hij het antwoord af. Tony knikte. ,,Ik handel nooit anciers. Han op eigen initiatiief", verklaarde hij. De groote man wendde zich nu tot den loensche. „Het is juisit zoo als ik veronder- stelde", zei hij met een uitdrukking van triomf op zijn gelaat. De andere staarde echter nog wantrouwend naar Tony. „Wees voorzichtig", moonpekle hij. „Wie verzekert je, dat hij de waarheid spreekt De andere maakte een ongeduldig gebaar. „U kent den Engelschen adel niet. kolonel". Nu keerde hij zich weer tot Tony. „9ta ons toe dat wij ons aan u voorstellen, mijnheer: kolonel Saltero van het Livadiaansohe leger. Mijn naam is Congosta senor Eduardo Congosta. Het is een naam, die bij Liva diaansohe Loyalisten niet ombekend is". Tony boog zeer beleefd naar hen. ,,Het doet mij zeer veel genoegen met u kennis te ma ken", sprak hij. ,,Ik kan wel geen groote be- wondering voor uw voortreffelijken koning koesteren, maar misschien heb ik met zijn betere eigenschappen nog geen kennis ge- maakt". „Onze voortreffelijke koning", herhaalde de kolonel dof. ,,Over wien spreekt u, sir An tony?" Tony trok zijn wenkbrauwen op. ,,WeI natuurlijk over Peter", zei hij. „Pedro moest ik eigenlijk zeggen. Er zijn er toch niet meer dan een?" Kolonel Saltero, die nog steeds was blijven staan, keek nog woedender dan te voren. ..Die ellendige indringer", riep hij. ,,Ik „U verstaat ons verkeerd, sir", onderbrak hem senor Congosta vriendelijk. „De persoon over wien u spreekt heeft geen rechtmatigen aanspraak op den troon van Livadia. Zooals alle trouwe Loyalisten, zijn wjj aanhangers van wijlen Zijn Majesteit koning Francisco den Eersten". Het was een schokkende mededeeling, doch dank zijn natuurlijke mate van zelfbediwang, doorstond Tony het bericht meesterlijk. (Wordt vervolgd.>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1