Sport Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten TER NEUZEN, 20 JULI 1934. besmettelijke ziekten CRISISPU3LICATIEN BRABANTSCHE BRIEVEN. Bergmann, de chauffeur van Rohm, Max, be- nevens een advocaat Voss en dr. Villain, een dokteir van de groep Ernst. HET SAMOS-INCIDENT. Minister Simon heeft Dinsdag in net Lager- huis over het incident op Samos gesproken Hij sprak het leedwezen der Britsche regee- ring uit over het ongeluk en weigerde op een interruptie in te gaan, waarbij werd gevraagd of de boot zich in verboden water bevond of niet, waaraan hij toevoegde, het niet Wensehe- lijk te achten een verklaring af te leggen, „welke zou kunnen worden aangevochten". Reuter meldt uit Istanboel, dat Turksche offic.ieele kringen het incident gesloten achten. ff>e Britsche ambassadeur heeft zich Dins dag naar Ankara begeven, om met den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken de kwestie te bespreken. Te Istanboel verluidt, dat langs diplomatie- ken weg, overeenkomstig den eisch der Brit sche admiraliteit, er op is aangedrongen bij het onderzoek der Turksche autoriteiten een vertegenWoordiger der Britsche marine te be- trekken. Het Turksche standpunt daartegenover is nog niet bekend. Te Tigani op het eiland Samos zijn Dinsdag zonder voorafgaande aankondiging twaalf Britsche oorlogsbodems binnengeloopen. Woensdag werd nog een slagschip met ad- miraal Fisher aan boord verwacht. De Britsche kruiser ..London" ging Dins dag voor anker op drie mijl afstand van Vathy. De kapitein verzocht vergezeld van den Britschen vice-consul den Turkschen autori teiten verlof om nasporingen in het kanaal te doen naar het lijk van den marine-arts Robin son. Dit verlof werd verleend. De nasporin gen zijn begonnen, doch hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Tusschen de Turksche en Engelsche uiteen- zetting van het gebeurde bestaat groot ver- schil. De Turksche autoriteiten verklaren, dat de Engelsche officieren zich bij de beschieting aan land bevonden, terwijl van Engelsche zrjde wordt verklaard, dat de officieren zich aan boord van een zeilboot van de kruiser „Devons- hire" bevonden hebben op het oogenblik, dat zij beschoten werden. Volgens een bericht uit Athene zou de zeil boot met machinegeweervuur en niet met ge- weervuur aangevallen zijn. Uit Istanboel wordt gemeld, dat de door den Britschen gezant in Turkije gestelde eisch, om gemeenschappelijk door Britsche marine- officieren en Turksche beambten een onder zoek naar het gebeurde te doen instellen in Turksche regeeringskringen groote verrassing heeft teweeggebracht. RIJKS H. B. S. Bij het glsteren gehouden toelatings-examen voor de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen slaagden: A. H. Arbman te Ter Neuzen; R. P. A. Bockstael te Sas van Gent; R. J. Dees te Ter Neuzen; Ja. Ba. Geijp te Ter Neuzen; H. Har- tog te Ter Neuzen; A. R. Marqutnie te Sas van Gent; L. J. de Regt te Sluiskil; Ma. Ca. van Sprang te Ter Neuzen; P. J. F. Scheele te Axel; G. J. Verlinde te Ter Neuzen; P. J. Westerweel te Ter Neuzen en Ja. La. van Wijck te Ter Neuzen. Afgewezen 1. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvangei der directe belastingen te Sas van Gent f 25,36. 16,30, 14,58, 11,64, 10,50, 9,05, 8,76, 7,92, 6,78, f 6,14, 5,90, /3,50, /1,60; Ter Neuzen 150, onder de letters W. P.; f 27,44, f 20,72, f 14,68, 12,80, 12,04, 11,08, f 10,50, j 9,92, 7,82, 6,76, /6,30, .f6,06, 4,76, /4,60, 2,36, 1,70, f 4,10. 3,50. f 2.36, 1,70. BEROEPEN GENOEG. In de Geref. gemeenten (ds. G. H. Kersten) heeft candidaat H. Ligtenberg te Rotterdam die dezer dagen beroepbaar werd gesteld, thans de keuze uit niet minder dan 17 beroe- pen, namelijk Lisse, Ridderkerk, Schevenin- gen| Dordrecht, Meliskerke, Bruinisse, Aag- tekerke, Oudemirdum-de Lemmer, Opheusden, Ierseke, Gouda, Giessendam, Moercapelle, Goes, Leiden, 's-Gravenpolder, Benthuizen en Ter Neuzen. EXAMEN WEG- EN WATERBOUWKUNDE. Aan de middelbare technische school te Haarlem slaagden voor het exam en Weg- en WaterbouWkunde de heeren J. P. Salome te Groede en J. P. van Bortel te Schoondijke. SMOKKELEN IN PANTSERAUTO. Uit Moerbeke wordt gemeld, dat de Bel- gische douane erin geslaagd is een pantser- auto, die reeds maanden tot het smokkelen van vee uit Nederland naar Belgie wordt ge- bruikt, eindelijk te bemachtigen. Tot dusver was deze auto steeds zonder resultaat onder vuur genomen. Thans echter trof een der beambten met een geweersohot de benzine- tank, die lek werd, zoodat de auto weldra, bij gebrek aan benzine, moest stoppen. De smok- kelaars Wisten te ontkomen. >De pantserauto bleek een soort van tank te zijn, geheel gepantserd met dikke stalen platen. De ruiten waren verscheidene c.M. dik, zoodat revolver- en geweerschoten er op afketsten. De Wielen waren voorzien van ban- den ter dikte van 8 c.M. en werden bovendien nog beschut door 6 c.M. dikke stalen platen. Aan de auto was een bijwagen gekoppeld, die door de chauffeurs met een handle met een handgreep kon worden afgehaakt. AUTO IN EEN SLOOT. Woensdagmiddag ongeveer half zes is een Belgische luxe auto door het breken der ach- teras op den straatweg van Schoondijke naar IJzendijke in de sloot terechtgekomen. De twee inzittenden, afkomstig uit Kortrrjk, kwa- men er zonder lichamelijk letsel af. EXAMEN HANDTEEKENEN. Voor het examen handteekenen lager onder- wijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. A. de Bert te IJzendijke. In de week van 8 tot en met 14 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 15 gevallen van roodvonk, waarvan 5 te Goes (w.o. 2 ge vallen in Sen gezin), 5 te Kruiningen (w.o. 3 KON SLEOHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGA NG. 60-jarige hopeloos door rheumatiek Nu weer geheel in orde. Hier volgt een hoopvolle boodsohap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand in een hopeloozer toestand zijn dan deze vrouw was wie kan Iblijder zijn dan zij nu is. „Meer dan 18 maanden lang was ik kreu- pel door rheumatiek in de knieen. Zonder stok kon ik niet loopen en dan nog maar met een slakkengangetje. TWeemaal per Week werd ik met electriciteit behandeld. Maar het hielp allemaal niets, zoodat ik het maar op- gaf en dacht, dat mijn geval hopeloos [was- Ik was over de 60 en kwam tot de conclusie, dat ik had afgedaan. Knielen kon ik niet en ik moest als 't ware mijn beenen in bed tillen, zdd onbruikbaar waren ze. Toen begon ik me af te vragen, waarom zou ik Kruschen Salts niet eens probeeren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen Salts in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ander van mijn leeftijd of veel jonger. En wat meer zegt, ik kan weer slapen, wat heel wat voor mij beteekent (na het lijden, dat ik door- maakte). Voor dit alles ben ik slechts Kru schen dankbaarheid verschuldigd." Mevr. P. C. De pijnen en stijfheid van rheumatiek wor den veroorzaakt door een overmaat van urine- zuur in het lichaam. De zes zouten in Kru schen sporen Uw nieren en andere inwendige organen aan tot gezonde, geregelde werking; ze helpen de organen alle schadelijke afval- stoffen en overtollig urinezuur uit het lichaam te verdrijven, die de oorzaak zijn van Uw pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam RoWn- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. gevallen in 4en gezin), 2 te Hoedekenskerke en 1 in ieder der gemeenten 'Hulst, Kapelle en te Vlissingen en 1 geval van poliomyelites an terior acuta te Kruiningen. SAS VAN GENT. Geslaagd. De beide leerlingen der openbare school, die zich onderwierpen aan het toelatingsexamen voor de H. B. S. te Ter Neuzen zijn geslaagd. Het zijn Aug. Marquinie en Rose Bockstael. Voor het eindexamen H. B. S. slaagde Ryko de Bel, eveneens oud-leerling der openbare school. Van alle leerlingen, die in den loop der jaren vanaf het bestaan der H. B. S. naar het mid- delbaar onderwijs overgingen, hebben ook alle het einddoel bereikt, dat zij zich voorgesteld hadden. Twee hunner zetten op het oogenblik hun studie voort ahn een universiteit, e6n werd ingenieur, 6dn candidaat-notaris, een hoofd- ambtenaar ter secretarie in een groote stad, een dokter. een hoofd van dienst eener rijks- instelling, twee bekleeden administratieve be- trekkingen, §6n werd accountant, terwijl 6dn een bestemming volgde, die men in civiele zaken met den naam van zonder beroep" aan- duidt, hetgeen niet zeggen wil, dat deze tot de werkloozen behoort, integendeel een departe- ment beheert, dat door onze naburen, de En- gelschen, met den titel van home-departement onderscheiden wordt. Tot zoover het contact van lager tot middelbaar onderwijs. De verhouding tot het ambachtsonderwijs was uit den aard der zaak heel Wat nauwer. Van de acht leerlingen, die zich aanmelden voor de Ambachtsschool werden na gehouden onderzoek alle acht geplaatst, terwijl van de vroeger daarheen gezondenen dit jaar 6£n met diploma de Ambachtsschool verliet. We maken opzettelijk van een en ander ge- wag, omdat er in deze omgeving en ook daar- buiten het verkeerde streven voorzit om bij voortzetting van de studie de kinderen ter verdere opleiding naar Belgie te sturen, of- schoon het vooruitzicht zonder Nederlandsche opleiding zich dan nog slechter afteekent, dan zulks nu reeds het geval is. Als argument voor deze handelwijze komen sommigen zelfs met de bewering voor den dag als zou de opleiding daar beter zijn. We gaan op dergelijke uitspraken van on- ingeWijden op dit gebied maar liever niet in, maar leggen hier nadrukkelijk nog eens vast, dat de Nederlandsche inrichtingen van onder wijs, van welken aard dan ook in geen enkel opzieht voor vreemde inrichtingen hoeven on der te doen, nu niet en nooit niet. Er zijn echter geen erger dooven dan die niet hooren willen en tegen domheid kampen zelfs de god en te vergeefs. Uitvoer-controle op uien. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Dagelijksche Besturen der drie Gentrale Landbouw-organisaties medegedeeld, dat de controle op den uitvoer van uien sinds Sep tember 1930 door het uitvoercontrole-bureau tot tevredenheid van vrijwel alle direct belang- hebbenden is verricht. Redenen om die controle thans aan het uit voercontrole-bureau te onttrekken acht de Minister daarom te minder aaniwezig, waar het Bestuur van het U.C.B. heeft verklaard zich er mede te kunnen vereenigen, dat ten behoeve van de behandeling van uien-export- aangelegenheden, drie van de vier producent- leden in het Bestuur worden aangewezen door de landbouw-organisaties. De vergadering kon zich met deze uitspraak niet geheel vereenigen, daar de beslissing vol gens hare meening niet op juiste gronden berust. Onbewaakte overwegen. 'Het LandbouW-Comitt; zal worden verzocht de aandacht van den Spoorwegraad te vesti- gen op het grootere gevaar der onbewaakte overwegen, nu op verschillende trajecten de stoomtractie wordt vervangen door diesel- tractie. De dieseltreinen ontwikkelen name lijk een aanzienlijk grootere snelheid dan de stoomtreinen en loopen tevens meer geruisch- loos. Vakkundige opleiding landarbeiders. In verband met een ingekomen schrijven van het Landbouw-ComiW, dat was ontvangen van den Nederlandschen Christelijken Land- arbeidsbond werd uitvoerig van gedachte ge- wisseld over de mogelijkheid tot het verkrjj- gen van een meer vakkundige opleiding van jeugdige landarbeiders. De aandacht Werd er op gevestigd, dat voor- al dient te worden bevorderd dat deze per- sonen de land- en tuinbouwcursussen voLgen. Omzetbelasting. Het Landbouw-Comite zal worden verzocht pogingen aan te wenden om vrijstelling van Omzetbelasting te verkrijgen voor de produc- ten: fruit, vleesch, boter en steenslag. Varkenshouderij in Zeeland. Besloten werd een krachtig protest te doen uitgaan tegen de wrjze waarop de Varkens- centrale de belangen der Zeeuwsche varkens- houders behartigd. De voorgestelde regeling, waardoor de grootte van den varkensstapel in Zeeland be- langrqk wordt ingekrompen, zal een geheele ontwrichting in het bedrijf teweeg brengen. Hierbij mag niet worden vergeten, dat de af- valproducten van het landbouwbedrijf in Zee- land door de varkenshouderij tot waarde Wor den gebracht. Bovendien is het aantal varkens dat op de bedrijven in Zeeland wordt gehouden in ver houding tot het aantal dat in 1910 werd ge houden niet vermeerderd. Assistent-Sec retails. Tot Assistent-Secretaris der Maatschappij Werd benoemd de heer C. den Engelsen te Zevenbergen. Dankbetuiging. r Ontvangen werd de dankbetuiging van het Koninklijk Huis voor het bewijs van deeine- ming dat de Maatschappij heeft gezonden aan H.M. de Koningin in verband met het over- lijden van wijlen Z.K.H. de Prins der Neder- landen, in leven beschermheer der Maat schappij. Leerares naaldvakken. Besloten werd eerrol ontslag te verleenen, wegens huwelijk, aan mej. C. Sterringa als leerares aan de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee. In de vacature ontstaan door het cntslag van mej. Sterringa werd voorzien door de be- noeming van mej. C. N. Voerman te Goes. Als leerares in de naaldvakken bij de ambulante landbouwhuishoudcursussen werd benoemd mej. Van As te Kruiningen. Handgereedschap. Op de gehouden laidbouwtentoonstelling te Kruiningen heeft eens inzending handgereed- schappen uit het landbouwbedrijf zeer de aan dacht getrokken. In verband hiermede heeft het Dagelijksch Bes.uur het initiatief geno men, een collectie haidgereedschappen uit het Zeeuwsche Landbouwbedrijf Welke niet meer of vrijwel niet meer ii het bedrijf worden ge- bruikt, bijeen te brengen, opdat deze niet te ioor gaan. Samenwe king zal in dezen Wor den gezocht met het Zeeuwsche Genootschap voor Wetenschappen. dagen voor het dorschen aangifte doen aan de Districtskantoren door middel van de daar- voor bestemde aangifte-kaarten, die den telers zullen worden toegezonden. ZEEUWSCHE LANDBOUW MM. Maandag hield het Dag. Bestuur vsm de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, onder leiding van Mr. P. Dieleman, algemeen voor- zitter, een vergadering te Middelburg. O.a. kwamen de voigende onderWerpen in bespreking Kamers van Crisispachtzaken. De opheffing van eenige kantongerechten in Zeeland heeft tot gevolg gehad dat de daaraan verbonden Kamers voor Crisispacht zaken eveneens zijn opgeheven. De taxaties volgens de Crisispachtwet in de districten waar het kantongerecht is opgege- ven worden Waargenomen door de Kamer voor Crisispachtzaken uit een naburig district. In de praktijk is gebleken, dat deze regeling niet bevredigend werkt, daar de deskundigen vaak niet voldoende met de plaatselijke toe- standen in de naburige districten bekend zijn. Besloten werd tot het Landbouw-Comite het verzoek te richten zich met een request tot den Minister te wenden en te verzoeken een tweetal deskundigen uit een district waar de Kamer voor Crisispachtzaken is opgeheven toe te voegen aan de Kamer voor Crisispacht zaken van een in stand gebleven kanton gerecht. Credietverleening voor den landbouw. Besloten werd bij het LandbouW-Comite te informeeren of reeds iets naders bekend is over de plannen die de Regeering koestert t.a.v. een executie-verbod voor landbouwbe- drijven, zooals in de laatstelijk uitgesproken Troonrede is aangekondigd. Voorts zal het Landbouw-Comite worden gevraagd de Regeering te verzoeken meerdere zekerheid te verschaffen aangaande de con- tinuiteit der regeeringsmaatregelen, zulks in het bijzonder met het oog op de mogelijk heid tot het verleenen van bedrijfscredieten door hypotheekbanken e.a. instellingen aan den landbouw. Daar thans hieromtrent nog niets bekend is, wordt een zeer onzekere toe- stand voor het landbouwbedrijf geschapen. Invoer paarden. De vergadering nan kennis van het adres dat de drie Centrale Landbouw OrganisatLes hebben gezonden aai den Minister, waarbij Wordt verzocht den nvoer van paarden ook voor z.g. slachtpaa-den met een stokmaat hooger dan 1.45 M. te contigenteeren of zwaar te belasten. Algemeene vergade-ing Noord-Brabantsche Maatschappij van Laidbouw. Besloten werd naar de Algem. vergadering der Noord-Brabantscie Mij. van Landbouw, Welke op 24 Juli te Steenbergen wordt gehou den af te vaardigen d< heer A. Wisse te Anna Jacoba Polder. A mate. Met instemming werd vernomen dat het Provinciaal Bestuur een bedrag heeft be- schikbaar gesteld aan het Comite voor deel- name aan de land- en ;uinbouwtentoonstelling, die in Sept. van dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden. Dit krachtig blijk 'an medeleven van het Provinciaal College met de belangen van den land- en tuinbouW in Seeland heeft het moge- lijk gemaakt dat met een goed verzorgde in- zendihg aan de tentconstelling kan worden deelgenomen. BEKENHMAKING AAN GERSTTELERS. Voor het vervoer vin ongedorschte gerst van het land naar eer zetplaats, welke niet op het bedrijf gelegen is, dient bij de Districts-Secretarissen der L.C.O. voor Zee- land een (kostelooze) nachtiging hiervoor te worden aangevraagd. Voor het vervoer naar eigen schuren of opslagplaatsen, welke >p het bedrijf gelegen zijn, is geen machtiging vereischt. Indien men voornemais is gerst te dorschen moet men van dit womemen minstens 3 WIELERBAAN TER NEUZEN. Bent U klaar? We willen U deze vraag stellen in verband met het groote gebeuren dat a.s. Zaterdag zal plaats grijpen op de Ter Neuzen wieler- arena. Daar komen immers twee onzer beste Nederlandsche renners zich meten met den Belgischen uitblinker. Daar komt immers den Snellen Jan van Kempen en den aalvluggen Klaas van Nek Jr. Daar komt immers de koning der kermiskoersen Hamerlinck. En dit formidabele trio zal elkaar betwisten in een match over vier reeksen achter de ron- kende motoren. Reeds eenmaal moohten we in Ter Neuzen's sportstadion een gelijke wedstrijd aanschouwen en deze eerste proef is zoo in de gunst van het publiek gevallen dat andermaal de stayers in het rond zullen komen vliegen. Jan van Kempen snel en volhoudend, Klaas van Nek vlug en volhardend en daarbij den al- roundman Hamerlinck kunnen we niet anders betitelen dan een onovertrefbaar trio. Wat zal het daarom sensatievol worden dien Zaterdagavond 21 Juli. Vliegen en jagen, uitloopen en achterhalen, passeeren en doubleeren, alles zal worden ge- prabeerd en daarom juist wordt het iets ex tra's. De drie bazen staan bekend als harde vechters, als mannen die weten vol te houden en strijden voor de eer. Wij zeggen U daarom: Houdt U klaar voor dien avond, gaat naar het baantje en helpt UW favoriet winnen door hem aan te moe- digen en toe te juichen. Tijdens de rustpoozen voor de motorjagers zullen een vijftal Nederlandsche onafhankelij- ken en Belgische juniores een onderlingen strijd uit vechten in een prachtomnium. Er zijn er ook die van achtervolging hou den en daarom staat ook dit op het pro- gramma. Als deelnemrs aan den omnium noemen we U Van Reyen van Oosterhout en Van Isselt van Breda en daarbij Van den Berghe, den kleinen Snellen Gentenaar en twee voorman- nen van Gosselies n.l. Dandois en Cacherat. Overbodig ljjkt het ons wel U te melden dat in dezen omnium zal gevochten worden, al leen de namen der jonge krachten zeggen reeds wat. Een zestal aankomers van Ter Neuzen zul len met nog twee andere jongeren hun krach ten toonen in een achtervolgingsmatch. Voor ieder dus wat te koop en daarom nog- maals: Bent U klaar? De renners verwachten U en dus alien present!! Ulvenhout, 17 Juli 1934. Menier, D'n buiten, de Natuur staat op den oogenblik in vollen rijpdom. 't Korengewas zingt er z'n fluis- terliedeke deur de zomersche stilte, die blakkerend op de velden ligt. Zoo h oog, zoo zwaar, zoo kolle- saal staat 't ge- was, van den straatweg tot aan den wegscheme- retiden ender, dat g'oew eigen klein voelt, bij dieen overdaad. De popels, hier en daar deur 't laand, rijzen op, in donkerglimmende reuzenpluimen. 't Geritsel van 't harde geblahrt, doet oew 't windeke nie vergeten, dat mild deur de sto- vende hitte glijdt. Deze akkerrust, waar ik nooit op uitgekeken kom, waant ge kunt ze zien, amico, is alleen te vergelijken met de rust van den blaauwen hemel, die koepelt over de zwoe- gende stilte van't vruchtmoeie laand. Ginnen veugel laat zijn eigen meer zien op den witten zonnemiddag van deuzen tijd. Alle lawijt is verstikt onder de zonnewade, die op eferde viel. De veugeltjes hebben al veul minder praat. 'n Deel zit op z'nen derden broei, 'n deel is al in de rui. Nog enkele weken, as d'n ruitijd veurbij is, gaan er al ennigte soorten opstap- pen. Ja ,d'n zomer is nouw op z'n schonst. En 't end is in zicht Ierveraans dwerlt er al 'n geel blaaike deur de werme locht. Laangs de heggen en in slooten liggen ze al in beddekerxs bij malkaar. Maar aan 't end willen we nog nie denken. Te fleurig, te frisch, te jonk nog praalt d'n buiten in de zomerzon, de aureooltjes toovert om elk blommeke. Ge mot die blaauwe ster- ren zien staan stralen van de korenblom! Die vurig-rooie klaprozen zien wiegen laanks 't koren. 't Lijken wel Spaansche daanse- reskes! Ge wordt gek van de kleuren. Van de prach- tige kleuren, die nie na te maken zijn. D'n mast staat in nuuw groen. Druivenkleurig waast ie teugen den hellen liohtwemel, die van den hemel dwerlt. Fier steken z'n nuuwe toppen in de locht. En °e vraagt oew eigen af, hoe ie uit dieen mullen, witten 56rde z'n krachten zuigt, om zoo trotsig, zoo fier en zoo frisch naar den hemel te groeien. Van den mergen kwam ik gelijk met t zon- neke in de velden. Vijf uren omtrent brakken de eerste gouwen pieken achter de weareld vandaan. D'n nuuwen dag waaierde teugen de locht in gouwen veeren 't Was of de weareld open- ging as e6n groote blom. D'n ender venbrokte in kleurenklonters, waarin net zoo goed 't vurigste klaprozenrood fonkelde as t zui- verste goud. Ruimer schoof de zon den ender nit En alle kleur versmolt in goud alleen, in nuuw wit goud, dat vast gong zitten. diep in mijnen kop. De komst van den dag is altij weer over- nuuw van 'n majesteit, die alleen meugelijk is bij den Schepper. Alle „schoons" en „veumaams" deur men- scshenhanden gemaakt, is blikkerig, is nietig, is kermisgoud, zoogaauw as d'n Schepper weer 'n blad omslaat veur ons. van Zijnen grooten Dagboek. Dan fonkelen juweelen, as huizen zoo groot, naar de 5£rde, dat er oew knieen van buigen gaan. Honderdduuzenden betaalt d'h mensch veur 'n stuk glas, dat schittert as den dag. 'n Stukske zoo groot as 'n duivenei, dat ie dan hangen kan om den bloOten nek van 'n duur wefke. Maar as ge am vijf uren in den buiten staat, dan plenst d'n dag zelvers as gouwen kristal van den hemel af, te genieten veur den eim- sten zwerver, die alleen maar bezit 'n haand- voi slootwater om z'nen bruinem nek af te wasschem Hooger rees 't zonneke van d'eerde van daan. D'n dag viel in de Mark. Gouwen dril wiabelde over 't watervlak, waarop nen enkelen lelie te drijven stond op zijnen groenen schottel. 't Zonneke schdSrde de Mark, schderde de weareld en laange schaduws trokken in 't nuchtere daglioht, verliezende d'r eigen in de gouweren glorie, die machtiger heerschen ging, over de ontwakende schepping. Wa was 't stil, amico. De stilte van den zomermergen, die felle hitte veurspelde veur den komenden dag. De daauwende nevels waren weg, veur ik 't wist. Vijf minuten had ik 't zonneke wakker zien worden en alles was rommedom veraanderd zonder da'k 't wist en terwijl ik er middenin stond. Getooverd was er! En as ik 'n oogenblikske later op m'n huk- hen in 't peeland zat, lekk^r te woelen in 't maalsche, bedaauwde loof, dan koekte de vochtige eerde zacht aan m'n klompen en dan voelde-n-ik 't zonneke al deur den kiel, op m'nen rug schroeien. Da beloofde wa vandaag. Wat rook d'n grond lekker. Wat geuide 't gewas. De geur van den bakker krinkelde uit den rijpe tarwe, die al dagen te bakken staat onder de laaiende zon. Zoow as ge ok de schroeigeuren ruuken kimt uit de harsige boomen van onze masten- bosschen. 't Is 'n gezegend getjj. Moord en braand is er geroepen, drogte- perioden veurspeld deur krantengekken, toen in Juni ginnen drop regen viel. 'k Heb daar nie aan meegedaan, aan da ge- klaag, lijk ge wit. 'k Wist wel, da me 'nen oogst gingen krrjgen, die nie weg te slapen zijn zou! En op 't zelfste moment dat ik dit opschrijf zitten vast en zeker ,,geleerde" kranten-eco- nomisters al uit te peuteren, dat de oogsten te royaal zijn, den zegen te rijk! En dus zet ten ze 'n krantenstuk in malkaar, om de menschheid te beklagen. Wa ze ok zouwen doen, as den oogst maar schraal was Toch hee d'n boer d'n naam van altij te klagen Afijn, nie verder over zeeveren. 'Nen mensch zoekt z'n leed nouw eenmaal en altjj bij zijnen evennaaste. Daarom staan de menschen in de weareld malkaar ok allemaal aan te wijzen, as de schuldigen veur den slechten gaang van zaken. Alleen as 't 'nen mensch goed gaat, dan... dan is 't z'n eigen schuld! Een uitzondering mot ik maken. Rockefel ler! Die wier kortgelejen 95 jaren. 'Nen leef tijd dat den mensch weer eerljjk worden gaat „Kindsch" noemen wij groote menschen dat! Rockefeller hee gezegd: „Om rijk te worren zijn drie dingen noodig! Ten eerste geluk. Ten tweede geluk. Ten derde geluk!" Ik heb al 's meer aan oew geschreven g'ad amico, dat veurspoed alleen maar geluk is! Waant as elken mensch z'n eigen rijk kost werken, dan was er ginnen eenen ermoed- zaaier op de weareld! Luiheid begint bij den teugenspoed Ongeloof begint hij veul teugenspoed. Revolutie begint bij massale teugenspoed. Braaf en tevrejen zijn, is 'n klein kunstje veur den fortuinlrjken smakker. Regeeringen. die 't volk verdrmen, kweeken revolutie. Bij alle onheil, die op de weareld gebeurt, onheil die over de menschheid en de enkelin- gen komt, ligt de schuld altij bij den sterkste! En as dieen „sterkste", wien 't geluk uit z'n broekspijpen drupt, dan ok nog gaat „pree- ken", dan ok nog komt vertellen, dat 'n aan- der tevrejen mot zijn mee zijn lot, nie mot laten merken dat ie bestaat, dan prikt zo'nen piemel de revolutie. Dan giet ie 't revolutie-vergif met emmers in z'n evennaasten! Kortgelejen heurde-n-ik zo'nen ,,wijsgeer" beweren (in 't openbaar! dat de mensch te veul op z'n belang op z'n bestaan uit is. Dat, om 'n veurbeeld te noemen, zelfs d'n dood van 'nen Prins Hendrik nog 'n middel was veur veulen, om er 'n veurdeeltje uit te slaan Verkoop van rouwstrikskes en zoo! Ik vrkag oew! Mochten we gin rouw dragen Moest da toen nie gekocht kunnen worden en dusverkocht! Is't zondig, as 'nen mensch van alles praki- zeert om uit de hulp van Steun en Armenzorg te blijven? Maar ten slotte: Zou er nie veul meer te- vrejenheid zijn, as elken mensch z'n bestaan vinden k6n Den Schepper zijn de zwoegers liever, dan de mooipraters. Geleuft datte! Zouwde gij denken, amico, dat er eenen communist in Nederland overbleef, as we ze allemaal, lijk die paar lelders, 'n rijkssalaris gaven van vijfduuzend guldens? Zouwde gij denken, dat Van der Luihben den Duitschen Rijksdag in braand gestoken had, as z'n vader vijfentwintig oprichtersaandeeler. bezeten had van Koninklijke Petroleum of zoo iets? Larie! Maar ik ben liilijk afgedwaald! 'k Zat zoo lekker in't zonneke en ineens zit ik in den schaduw. Gin wonder ok. As 'k m'n akkers en velden zie bersten on der den.zwaren vruchtdracht en 'k mot dan efkens later bedenken: „'t is alles veur niks", dan dhn ga ik klagen! God wil wel met ons. De menschen willen nie! Vol! Veul groeten van Trui en as altij g^n horke minder van oewen toet a voe DRd. VERSOHUILEN „TRIBUNE"-LEIDERS ZICH ACHTER STROOMAN De politie en justitie te Amsterdam zoeken nog steeds naar de schrijvers van de opruien- de artikelen, welke tijdens de rumoerige da gen in „De Tribune" werden geschreven. De drukker K., de man die als drukker-uitgever van het blad wordt beschouwd, heeft tijdens het verhoor, dat hem door de politie werd afgenomen, den naam genoemd van een zekeren Schilp, die hem opdracht zou hebben gegeven bedoelde opruiende artikelen te doen drukken en verspreiden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6