Predikbeu rten Landbouwberichten Gemengde Berichten WALSOORDEN. KLOOSTERZANDE. GROENENDIJK. ZAAMSLAG. F AILLISSEMENTEN HET GEVAAR VAN BRUIN BRANDEN. AXEL. RE CHTSZ AKEIS HARENDONCK. DOODELIJK ONGEVAL OP DE KERMIS LOGEMtENTHOUDER EN ECHTGENOOTE DOOR LOGEERGAST MET MBS VERWOND. GEVOLGEN VAN DEN ZWAREN REGENVAL. IN KOKEND WATER GEVALLEN. JONGEN DOOR HET TROTTOIR GEZAKT. BRANDSTICHTER TE DEVENTER MELDT ZICH AAN. SCHEEPVAARTBEWEGING. Ook dfe-ztistfers, die als verplegend personeel belangeloos reis medemaakten, zij een woord van dank gebracht. Het liep tegen tienen, toen men weer in de stad terug was en weer stonden honderden in alle straten in opwachting van den stoet. Vol geestdrift werden de familieleden deel- genoot gemaakt van de vreugde en de door- gemaakte emotie's. Moge het daarom een volgend jaar weer met den algemeenen steun van burgerij en auto- bezitters gelukken een dergelijke dag van ont- spanning aan onze ouden van dagen te ver- schaffen. Leve onze burgemeester. Hell, onze ouden van dagen! SAS VAN GENT. Dinsdagmorgen maakten de kinderen van de openbare school, vergezeld van een aantal ouders en begeleiders de jaarlijksche school- reis. In drie autobussen van de Zeeuwsch-Vlaam- sche TramWeg Maatschappij en een particu- lieren reiswagen ging het ditmaal naar de Scheldestad Antwerpen, voor een bezoek aan de Zoo en enkele museums. De reis ging eerst door 't Zeeuwsche land- schap, waar men 't Zeeuwsche koren, 't aller- schoonste ziet staan. Maar niet alleen konen: we zien de weelde- rige akkers met allerlei gewassen, het vlas is reeds te drogen gezet, hier en daar een veld met bloeiende papavers, soms wit, sams uni form-rood en Snellen langs malsche weiden over niet te breede dijken tot aan den Bel- gischen douanepost, waar we op een Spaan- schen miter stuiten. Onze chauffeurs schijnen echter in de gra- tie te staan, want een breed handgebaar geeft te kennen, dat men ons van geen frauduleuze bedoelingen verdenkt en vort. We Snellen langs een mooien cement-weg het Land van Waes binnen. Er is nogal drukte langs den weg en onze chauffeurs geVen hun oogen scherp den kost, zij kennen him verantwoordelijkheid. St. Nicolaas ligt al achter ons. De wijzer wijst 30 en met een voorzichtige vaart gaan we Beveren-Waes binnen. Hier is 't dubbele zorg, want er is markt en een drukke markt. ook. Doch we zijn er al door. Daar is al het vlakke zandterrein met in de verte de slanke spits van den Lieve Vrouwentoren der Schel destad. Tunnel" stond er aan den ingang van den weg, waarover we thans heenbolderen. „Tol-P6age" lezen we op het afdak, dat ons den toegang naar den tunnel verspert. Maar niet lang, slechts enkele oogenblikken, want onze chauffeurs kennen ook hier aiweer het „Simbad open u"; de sleutel om ons onder waterspiegel aan de overzijde van den stroom, die in zijn breedte nog maar een kleintje jlijkt bij onze Schelde, blijkt te bestaan in eeq in- eengefrommeld 20-franc-biljet. We vinden 't nogal duur, maar de kunst moet nu een- maal ook betaald worden. En dit moet ge- zegd: een kunstwerk is deze tunnel onder de Schelde door, een machtig 'stuk van inge- nieurs- en waterbouwkunst, waaraan ook Hol- landsche mannen van wetenschap hun hulp hebben geboden. We zijn er al.- Onze wagen trekt de steile helling op, puff end en Zwaar, maar we zijn al boven en in de stad der Sinjoren. Hier wordt het dubbel oppassen en uitkrj- ken. Zoo'n drukte zijn we niet gewend, maar onze machinisten lappen het, zoodat we vei- lig en wel belanden aan de plaats die we be- stemd hebben. Van het bezoek aan de Zoo vertel ik maar niet. Alleen het telkens terugkeerende feit, dat er, op het scheiden van de markt telkens een of meer van de discipelen gedeserteerd blij- ken. Waar die terug te vinden in dien dool- hof van slingerpaden en kronkelgangen. Gemakkelijk op te lossen raadsel. De apen- kooi, daar is de vindplaats voor alle afge- dwaalde schapen. De terugreis verliep even voorspoedig als de heenreis, ofschoon het verkeer langs den Weg tegen den avond heel wat drukker bleek te zijn dan 's morgens. St. Nicolaas werd ditmaal tot pleisterplaats gepromoveerd. Na een half uurtje rust gaat het weer snel grenswaarts. Onze Belgische grenswacht rijden we maar voorbij, ze ken nen onze wagens al van verre. Kapellebrug is de Hollandsche grenspost, dien we te pas- seeren hebben. Eigenlijk is het parool hier: stop, maar de blauwe wagens met het op- schrift van de Z.V.T.M. schijnen ook hier zoo- veel vertrouwen te genieten, dat men het zelfs niet de moeite acht te doen stoppen. Voort maar, langs den prachtweg naar Hulst. •Hier op zoo'n weg mag de wrjzer gerust op 40 staan en hij doet het. Lang duurt het dan ook niet meer of we zijn weer terug op het punt van uitgang, waar we met een ovatie verWelkomd worden. Men schijnt het nogal aangenaam gevonden te hebben, te oordeelen naar de wijze, waarop zich de gemoederen luchten, hetgeen een zeer groote voldoening mag genoemd worden voor de oudercommissie die deze reis georganiseerd heeft. Te Breda slaagde voor het Mulo-diploma Elisab. P. Hiel alhier, die haar opleiding ge- noot in het pensionaat der Eerw. Zusters te Hulst. Aan het Canisius-college te Nijmegen wer den bevorderd van de 4e naar de 5e klasse Henr. J. van Leeuwe; van de 3e naar de 4e klasse Petr. Em. Buijsrogge, beiden alhier. De Nederlandsche Persil Maatschappij N.V. te Amsterdam gaf dezer dagen een wasch- demonstratie in het Patronaatsgebouw alhier. De demonstratie werd door diverse belangstel- lenden bijgewoorid. KEUIS POLDER. In de weide van v. D: alhier, nabij het erf van d. K., werd een 1 -jarige doode vaars gevonden. De eigenaar ervan is onbekend ge- bleven en het cadaver is onder toezicht van den veldwachter begraven. Bij de gemeente-veldwachter, den heer J. van Westenbrugge alhier, zijn als gevonden gedeponeerd: een zwaar reserveWiel van een vrachtauto en een boodschappentasch. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Mf. KuiperS,didde verdachte verdedigde, achtte het ten1taste gelegde niet bewezen en vroeg vrjjspraak. Th. R., oud 55 j.( werkman te Oroix, Frank- rijk, gedetineerd, werd verdacht, dat hij op 20 Februari 1934 te Sas van Gent, ter uitvoering van zijn voomemen om Emma Maria de Groote opzettelijk van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te foren- gen, deze met een bijl verscheidene slagen op het hoofd heeft toegebracht, zijnde dit voor- nemen niet voltooid omdat E. M. de Groote wist te ontvluchten. Subsidiair werd hem mishandeling ten laste gelegd, waarbij zij bloedend werd verwond. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. F. W. Adriaanse pleitte clementie. P. F. O., oud 23 j., werkman te Ter Neuzen, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 23 April j.l. te Ter Neuzen een rijwiel, toe behoorende aan Pieter Donze heeft wegge nomen en op 21 Mei 1934 te Axel een rijwiel. toebehoorende aan J. C. Herman. Voorts heeft weggenomen een rijwiel, toebehoorende aan Adriana Dieleman te Axel op 21 Mei 1934. Eisch 8 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. F. W. Adriaanse pleitte clementie. V. H. W. W., oud 60 j., reiziger en kantoor- bediende te Middelburg, gedetineerd, werd verdacht dat hij omstreeks 2 Maart 1934 van uit Ter Neuzen heeft gepoogd de Utrechtsche Hypotheekbank op te lichten voor 1 pandbrief der bank van f 1000 en 3 pandbrieven van f 100, door het schrijven van een brief met allerlei onwaarheden, zijnde deze poging niet voltooid omdat de bank de zaak niet vertrouw- de en de stukken niet zond. Eisch 3 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. F. W. Adriaanse pleitte clementie. S. W., oud 43 j., adviseur te Amsterdam, werd beklaagd dat hij op 10 Maart 1934 zich tegenover J. F. van Helsland en diens huis- genooten heeft voorgedaan als controleur van de Tarwewet het Register ter inzage heeft ge- vraagd en ingezien en een nieuw register heeft afgegeven en ten slotte f 25 van van Helsland heeft geleend, zijnde van H. daartoe slechts overgegaan, omdat hij in de meening verkeerde, dat verdachte controleur was, ter wijl verdachte reeds als ax»danig was ont- slagen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse vroeg voor dezen ver dachte bij veroordeeling een voorwaardelijke straf op te lfeggen. G. K., oud 26 j., arbeider te Axel, werd ver dacht dat hij op 1 April 1934 te Axel glas- ruiten, toebehoorende aan A. F. J. M. Dierick, heeft vernield door daartegen met zijn vuist te slaan. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk 3 jaar proeftijd. C. J. B., oud 40 j., J. R., oud 40 j., C. R., oud 38 j., J. d. F., oud 44 j., artoeiders te Bier- vliet, werden ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereeniging op 29 Mei 1934 te Biervliet hebben weggenomen een hoeveelheid voederbieten, toebehoorende aan M. Leen- houts. Eisch ieder 3 maanden gevangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door J. D., oud 29 j., koopman te Rotter dam is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is veroordeeld (|>t 2 maal /100 boete of 2 maal 25 dagen hechtenis. Het faillissement van L. Fieret- -Craamer, werkman, wohende te Breskens, Curator Mr. G. Tichelman te Ter Neuzen, is geeindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelings- lijst met eehe uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 1.164 °?e. Eveneens het faillissement van PA. Davidse, banketbakker, wonende te Ter Neu zen, Curator Mr. G. Tichelman te Ter Neuzen, met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 15,4588 VRUDAG 20 JULI 1934. Gereformeerde Gem een te. TER NEUZEN. 7 u., Ds. Koks, van Veenen- daal. VEEL MOND- EN KLAUWZEER IN FRIESLAND. In de laatste weken heeft het mond- en klauwzeer zich in Friesland snel uitgebreid. Vooral in de omgeving van Akkrum is het aantal gevallen groot. Op een enkele na, zijn alle boerderijen daar als besmet verklaard. Ook in andere Friesche gemeenten komt de ziekte veelvuldig voor. Het zieke vee moet extra gevoerd worden. De veevoederfabrieken hebben dan ook veel afzet. HENGSTENKEURINGEN. De minister van economische zakan heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het uajaar 1934 welke, allddn door de stamboekcommissien zullen geschieden, zullen worden gehouden voor wat de provincie Zeeland betreft: te Zie- rikzee op Donderdag 23 October, 15 uur; te Kattendijke op Woensdag 24 October, 9 aur*. te Axel op Donderdag 25 October, 9 uur; te Oostburg op Vrijdag 26 October 8 30 uur, alien voor het type trekpaard. Naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag is vervoerd 'n 30-jarige Amsterdammer die op het strand te Scheveningen zich dus- danig door de zon had laten verbranden, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. gen aabnenien, blebft;SeEt^Be# oude plan had moeten wijken voor een nieuw. Volgens dit nieuwe plan begint de weg ten noordoosten van de bebouwde kom van Kruiningen, waar hij met den bestaanden rijksweg aansluit. De weg buigt vervolgens in noordwestelijke richting, kruist den Zanddijk tusschen de polders Krui ningen en De breede Watering beWesten Ier- seke, buigt vervolgens in westelijke richting en bereikt ongeveer 40 meter ten zuiden van den spoorweg VlissingenRoosendaal het ka- naal door Zuid-Beveland. Over dit kanaal wordt de weg gevoerd door middel van een hooggelegen brug, die zal bestaan uit een vaste brug met een doorvaartwijdte van 64 meter en een vrije doorvaarthoogte van 7 !i meter boven kanaalpeil en een beweegbare brug met een doorvaartwijdte van 18 M. De kruinbreedte bedraagt in de vlakke gedeelten 16% M. en in de oprdtten 13 M. De verharding bestaat uit een rijweg, breed 6 M., met ter weerszijden een vrijliggend rijwielpad, breed iy2 m. Dit nieuwe gedeelte Weg zal reeds van groote beteekenis zijn voordat van de nieuwe Vlakebrug gebruik kan worden gemaakt, aan- gezien bij Vlake een verbindingsoprit wordt aangelegd van den nieuwen naar den bestaan den rijksweg. Echter' zal de weg eerst ten voile tot zijn recht komen indien ook gebruik kan worden gemaakt van de nieuwe brug en nadat ook het gedeelte weg VlakeGoes is aangelegd. Met de Grijsheid naar het blonde Knocke. Voor de vierde maal in drie jaar tijds nam onze burgemeester het initiatief tot het in- richten van een tocht voor onze hoogbedaagde stadgenooten. Heel wat navolging heeft dit lofwaardig initiatief sindsdien gehad ook in andere omliggende gemeenten, zoodat deze ge- beurtenis telken jare als een regelmatig te- rugkeerend feit geldt, waarbij elke gemeente zijn uiterste best doet, om toch niet bij de andere achter te staan. Een edelen wedjjver is alzoo ontstaan om onze oudjes een dag- van intens genot te verschaffen, waarop zij eens echt alle zorgen op zij kunnen zetten. En dat het zoo is en ten hoogste gewaardeerd wordt, bewezen de tintelende oogen in de ge- rimpelde gezichten. De vreugde had als het ware alle teekenen van zorg en levensstrijd weggewischt en men was weer opgetogen en vol geestdrift bij het aanvaarden van de reis. Tegen half 12 werd de moderne karavaan bestaande uit 36 luxe wagens in de Prins Hendrikstraat gevormd. Deze snorden af en aan om op de aangewezen adressen hun pas- sagiers af te halen en de auto-commissie zorgde er voor, dat zij spoedig en file stonden opgesteld, nadat gecontroleerd was of nie- mand ontbrak. Alles liep echter dank zjj de verkregen routine gesmeerd en toen onze kleine honderd 70jarigen die de vraag of zrj meewilden met „ja" hadden beant- woord, hadden plaats genomen, werd het sein van vertrek gegeven. Zonder stoomis en be- houdens een enkele lekke band, werd de reis vlot volbracht en genoot men van het afwis- selende landschap, Waarin de veelbelovende oogst op onze vruchtbare Zeeuwsch-Vlaamsche gronden welig wassende, domineerde en het voomaamste onderWerp van het gesprek vormde. Wegens de werkzaamheden aan het wegvak DriekwartPhilippine nam men den weg langs Hoek om te Philippine de gewone route te nemen en te volgen. In iedere plaats was het, of men verwittigd was van de komst van de lange stoet met de oudjes. Juichende en wuivende scharen stonden overal opgesteld en het was onze oudjes die bij den start uit Axel op zoo indrukwekkende wijze waren uitge- leide gedaan, een ware trots en buitengewone vreugde te mogen ervaren dat in de meeste harten van den medemensch waarlijk nog liefde en toegenegenheid bestaat voor hen, wier levenszonne dalende is. Zoo werd de tocht een zegetocht! In het eertijds zoo machtige Sluis, dat ter gelegenheid eener groote provinciale keurlng van paarden feestelijk met vlaggen versierd was. bleek, dat ook het wegvak naar Knocke thans aan de eischen van het moderne snel- verkeer is aangepast en het was een groot genot over het effene wegdek het doel der reis te mogen bereiken. Via Westcapelle (in Belgie) kwam men door de Avenue Lyppens op den schitterenden Noordzee-boulevard. En hier wilde men natuurlijk even pauzeeren en werd een half uur gelegenheid gegeven tot het bezichtigen der keurige hotels en pensions, waarmede het strand als omzoomd is. Maar men kreeg hier ook een indruk van het mon- daine strandleven en de oudjes hadden geen oogen genoeg. In volmaakte orde werd daarop naar het hoofddoel der reis ,,Sieska" gereden! En hier waren vele rappe handen in de weer die op order van den energieken leider van den tocht, onze burgemeester, reeds volop in de weer waren met het dekken der tafels. Vlot verliep hier alles en den imwendigen mensch werd danig tegoed gedaan, nadat de burge meester met eenige geestdriftige woorden al ien ten disch had genoodigd. Inzonderheid bracht Zijn Edel Achtb. weer dank aan de ijverige commissies die hem met raad en daad en der traditie getrouw hadden terzijde ge- staan. Maar vooral ook den autobezitters was hij dankbaar en het zal hem steeds een vreug de zijn, om ook Weer een volgend jaar met den steun der burgerij een tocht te organiseeren. Met een „leve onze burgemeester" werd deze speech besloten en toen men zich, opgetogen over het reeds onderweg genotene, aan tafel had tegoed gedaan, werd aan ieder de vrjj- heid gegeven zich vrij eenige uren in de aan natuurschoon rijke omgeving naar hartelust te verpoozen. En daarmede was feitelijk het hoogtepunt van de veel te spoedig voorbije pret bereikt. De 150 Axelaars verstrooiden zich, om ont- spanning te zoeken in een wandeling, een rij- toer, een bad of.een vliegtocht! Eenige tientailen stadgenooten stegen op om in hooger sfeenen de emoties van den dag tot uiting te brengen, anderen namen een ver- kwikkend bad en prefereerden het zilte nat als een zeldzame gelegenheid tot verfrissching en verpoozing. En zoo was 't weer 7 ure, het tijdstip van vertrek, eer men er erg in had. Een van de nestors van den tocht, wiens stram-militaire borst met eenige medaille's was versierd, wegens in Indie geleverde blij- ken van verdienste, n.l. de heer Gerrit Jonk- man, werd ook nog in staat gesteld een tocht door het luchtruim te maken en toen ten- slotte het geheele gezelschap door de, mede den toer meemakende directie van het foto- grafisch atelier But op de gevoelige plaat was vereeuwigd, reed men ,,den weg terug", vol van geestdrift voor het genotene en opge togen over den goeden en ordelijken afloop ervan, onder de meest prettige omstandig- heden. Dat zelfs van uit Ter Neuzen het werk van onzen burgemeester en de commissie op prijs wordt gesteld, doordat men daadwerkelijk ook daar heeft gemeend ops werk te moeten steunen, wordt wel hoogelijk geapprecieerd. Enook deze perzik smaakt naar meer, zoodat nu reeds gesproken werd over een nieuwe tocht naar Knocke ARRONDISSEMENTS-KECHTRANK TE MIDDELBURG. Zitting van 17 Juli 1934. De volgend'e zaken werden behandeld: V. d. K., echtgenoote van J. M., zonder be roep te Lembeke, Belgie, gedetineerd, werd verdacht dat zij op 11 Juni 1934 te Sluis heeft weggenomen een aantal guldens, Belgische franken en Belgische bankbiljetten, toebe hoorende aan B. P. Cammaert, nadat zij het weg te nemen geld onder haar bereik heeft gebracht door middel van braak. Eisch 4 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. DE NIEUWE HUISZOEKING BIJ „DE TRIBUNE". Vrijdag en Zaterdag heeft de rechtercom- missaris mr. M. D. K. S. van Lier, jn tegen- woordigheid van den substituut-officier van justitie mr. J. Versteeg en den inspecteur der Centrale recherche, den heer Rossier, op- nieuw een huiszoeking gedaan in het gebouw van „De Tribune" aan den Amstel 85. Dit staat in verband met het uitgebreide onder- zoek, dat nog gaande is naar degenen, die aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de opruiende artikelen, welke tijdens de onge- regeldheden in dit communistische blad zijn verschenen, aldus vemeemt de „Tel." nader. De inval, die de eerste keer werd gedaan en waarbij verschillende pers- en zetmachines werden gedembnteerd, was slechts een onder- deel van het eerste opsporingscmderzoek, dat zich toen nog niet verder kon uitstrekken dan tot de inbeslagneming van verschillende vitale deelen der machines, die als stukken van overtuiging bij een eventueele vervolging van de aansprakelijke personen zouden moe ten dienen. Nadat hiema door de centrale recherche het eerste onderzoek ,was ingesteld en een uitvoe- rig proces-verbaal was opgemaakt over de op ruiende artikelen, die in „De Tribune" voor- kwamen, heeft men thans reeds de instructie geopend. Met toestemming van de rechtbank heeft de rechter-commissaris in het bijzijn van den substituut-officier en inspecteur Rossier een grondig onderzoek in het geheele gebouw in gesteld om nogmaals te trachten te weten te komen, wie de opruiende artikelen schreven of wie daarvoor aansprakelijk zijn. Opnieuw zou men zoeken naar de origineele copy en verder in de administratie trachten na te gaan, wie tot de medewerkers van het blad moeten worden gerekend. Verder zijn nog enkele kleine persen door deskundigen gedemonteerd en daarvan wederom eenige be- langrijke onderdeelen in beslag genomen. Naar gemeld wordt heeft Mr. J. G. Steke- ner als procureur van den raad van arbeid het faillissement aangevraagd van de-, druk- kerij Atalanta, waar, het communistische dagblad De Tribune gedrukt wordt. DYNAMIET-ONTPLOFFING TE De bewoners van de grensstreek Zuider- Reusel werden Dinsdagmorgen opgeschrikt door een dreunenden slag. Weldra bleek, dat de oorzaak hiervan op Belgisch gebied lag In het grensdorpje Harendonck, dicht nabij het kanaal, is een dynamietfabriek gevestigd, die een eindweegs in de heide een depot van springstoffen heeft. Dinsdagmorgen was bij dit geibouwtje een der arbeiders aan het werk, toen plotseling het huisje met een weldigen knal in de lucht vloog. De ongelukkige werd onder het puin bedolven. Toen zijn kameraden kwamen toe- loopen was hij reeds dood. De man was woon- achtig te Harendonck, gehuwd en vader van twee kinderen. Onmiddellijk stelde de gendar merie een onderzoek in. Volgens de directie der fabriek zou zelf- ontbranding der springstoffen als gevolg van de warmte de oorzaak zijn. Zaterdagavond heeft op de kermis te Co- lijnsplaat een emstig ongeluk plaats gehad. De 29-jarige J. B. uit Wissenkerke, die aan het sdhommelen was, draaide zich om, verloor het evenwicht en sloeg op de straat neer. De ongelukkige is naar een ziekenhuis te Goes verrvoerd, waar hij Maandag aan de ge- volgen van zijn val is overleden. Maandagnacht, omstreeks 12 uur, na het sluiten van zijn zaak begaf de logementhouder J. te Tiel zich met zijn vrouw naar buiten om nog een wandeling te maken. Plotseling wer den zij aangevallen door een logeergast, die den man met een mes een steek in de buik toebracht. De vrouw, die haar man te hulp snelde, kreeg daarop van den onverlaat een steek in de zijde, meldt de Crt. Beide slacht- offers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar voor de vrouw operatief ingrijpen noodig bleek. Haar toestand is zeer emstig. De verwondingen van haar man ble- ken niet van emstigen aard te zijn. Hij kan waarschijnlijk binnen enkele dagen het zieken huis weer verlaten. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Er zou hier een oude veete in het spel zijn. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE RAVENSTEIN. De mazelen-epidemie te Ravenstein neemt nog niet af. Thans doet zich een geval van z.g. blauwe mazeLen voor. Daar dit een zeer gevaarlijke vorm van deze ziekte is, heeft dr. Sluyter het thans noodig geoordeeld, dat de scholen voorloopig worden gesloten. NACHTELIJKE PROPAGANDA. De gemeentepolitie te Venlo heeft Zaterdag- nacht aangehouden zekeren J. B., Neder- iandsch onderdaan, doch wonende in de Duit- sche grensplaats Dulken, terwijl hij bezig was propaganda-materiaal van de Nat.-Soc. Ned. Arb. partfl te verspreiden. Op het zien der politie sloeg de man op de vlucht, doch kon, nadat een schot op hem was gelost, worden gevat. Een groote voorraad propaganda-bil- jetten werden bij hem aangetroffen. Een an dere propagandist, in wiens gezelschap B. zich bevond, wist te. ontkomen. De terin, welke Zondag am 5 uur uit Leeu- warden naar Heerenveen vertrok, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een veehouder, die zijn vee, dat in de weide langs de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen graasde, ging mel- ken, ontdekte dat de spoorlijn verzakt Wa3. Onmiddellijk waarschuwde hij het naastbijge- legen wachthuisje, vanwaar het hoofdstation werd gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek dat de berm, waar de spoorlijn over loopt, over een Lengte van 20 30 meter was weggezakt door den zwaren regenval. Onder deskundige leiding is de trein over de gevaarlijke plek gereden, zoodat er geen ongelukken zijn gebeurd. DOOD GEVALLEN. Zaterdagmiddag is in de houtzagerij der firma Aarden te Terheyden (N.B.) de 36-jarige J. Roovers uit Leur van een ongeveer 3 M. hoogen houtstapel gevallen. Hij kwam op de betonnen vloer terecht. Geheel verlamd en met een emstige hoofdwonde werd hij op- genomen en naar zijn woning overgebracht, waar hij Zondagavond aan zijn verwondingen is overleden. Maandagmorgen is de 26-jarige ongehuwde loodgieter G. Brakken uit Tilburg tijdens het verrichten van werkzaamheden op het kasteel de Strfldhoef te Udenhout, van het dak ge vallen. De man was onmiddellijk dood. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Floraweg te Amsterdam is Zondag avond een jongetje van drie jaar, dat bij zijn woning speelde, onder een gemeentelijken autobus geraakt. Het kind Was op slag dood. FIETSER OVERREDEN EN GEDOOD BIJ DONGEN. Zondagochtend wilde bij de Dongenvaart een arts, die patienten had bezocht, met zijn auto drie fietsers passeeren. Op het laatste oogen- blik zwenkte zekere C. V. den verkeerden kant uit. Hij kwam onder den auto terecht. De auto kwam tegen een lantaampaal terecht. C. V., die 70 jaar is, was er slecht aan toe. Hij liep een schedelfractuur en een beenbreuk op. De arts kwam er met vrij lichte kwetsuren af, doch C. V. is korten tijd later overleden. De auto is zeer emstig beschadigd. F.F.N BRANDSTICHTER AANGEHOUDEN. De gemeentepolitie van Deventer heeft in samenwerking met de politie van Diepenveen en Gorssel aangehouden den 27-jarigen V. W., uit Deventer, verdacht van brandstichting in de boerenhofstede van den 83-jarigen land- bouwer Schoterman op de Kranenkamp te Diepenveen, en bij den landbouwer Klein Vel- deman te Gorssel. De man bekende. Ver- moedelijk heeft hij uit wraak gehandeld tegen over menschen, die niets van hem wilden koopen. Het merkwaardige was, dat hi) bijna on middellijk na het uitbreken van den brand terugkwam om te helpen blusschen. Bij den landbouwer Schoterman zag hij kahs een geld- kistje met f 100 te ontvreemden. Het werd later met 95 in zijn tuin teruggevonden. De man wordt tevens verdacht den onder Epse uitgebroken heidebrand te hebben aangesto- ken. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. DEELNEMER AAN RELLETJES. De politie te Den Haag heeft een 20-jarigen schildersknecht wonende op de Mamixkade, gearresteerd. De arrestant wordt ervan ver dacht daadwerkelijk deelgenomen te hebben aan de relletjes van de afgeloopen weken. Hij zou verschillende lantaarns vernield hebben en werd door meerdere personen herkend. Hij is voor den off icier van justitie geleid. Te Wanrooy is een kind van J. B. in een emmer kokend water gevallen. De kleine is over het geheele lichaam verbrand. Zijn toe- stand is levensgevaarlijk. KIND IN EEN EMMER ZEEPSOP VERDRONKEN. Te Zelhem is een een-jarig kind van de familie L. Zaterdag uit de wieg in een emmer zeepwater gevallen en verdronken. Toen de 12-jarige B. Z. te Alblasserdam Maandag naast den winkel stond van den heer J. Jongkind, zakte hij plotseling tot aan de knieen door het trottoir. De jongen, die natuurlijk hevig schrok, doch er verder ongedeerd afkwam, krabbelde gauw uit het ontstane gat, om weer vasteren grond onder de voeten te krijgen. Het geval trok veel belangstelling van de zijde van het pu- bliek. Een viertal kruiwagens zand waren noodig om het gat weer te vuilen. Men ver- moedt, dat daar ter plaatse een wel onder den grond is. DROEVIG VOORVAL IN HET ARNHEMSCHE SPORTFONDSENBAD. In het Sportfondsenbad te Arnhem heeft een droevig ongeval plaats gehad. De 28- jarige P. Bocker uit Oosterbeek, die niet kon zwemmen, had zich in het diepe gedeelte van het bassin begeven, en is daar onwel gewor den. De chef-instructeur bracht hem onmiid- delijk boven water en met behulp van den bedrijfsleider werd de kunstmatige ademha- ling met zuurstoftoevoeging toegepast. Het lid van den Raad van Beheer Dr. Van Staa nam binnen vijf minuten de leiding van deze pogingen' over. Ondanks het urenlang voort- zetten van de pogingen mocht het niet geluk ken den drenkeling bij kennis te brengen. De pastoor van Oosterbeek heeft nog geestehjken bijstand verleend. Door de activiteit van het personeel is niets verzuimd wat redding had kunnen brengen. Dinsdagnacht te ongeveer drie uur brak brand uit in een sohuur, gelegen achter het volkslogement van den heer H. v. D., aan de Noordenbergstraat te Deventer. De vlammen vonden gretig voedsel. in een voorraad droog hout, dat in en nabij de schuur was opgesla- gen. Als een geluk mag Worden befcchouwd, dat er geen wind was, daar anders de belendende woning gevaar had geloopen mede in vlammen op te gaan. De politie en brandweer, die spoe dig ter plaatse waren en het vuur met twee stralen aantastten, wisten den brand te be- perken tot de schuur, die dan ook geheel uit- brandde. Aanvankelijk tastte men in het duister aan- gaande de oorzaak van den brand, doch daar- in kwam, meldt „De Telegraaf" spoedig klaar- heid, toen tijdens het blusschingswerk ten politiebureele verscheen een zekere H. N.. die verklaarde, dat hij den brand gesticht had. Hij verklaarde voorts, dat hij in dienst was geweest bij v. D. doch Maandag uit zijn be- trekking was weggeloopen. De brandstichter is gearresteerd, en zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie. VIJF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij de talrijike plaatselrjke onweders die het einde van de hitteperlode in den staat New- York hebben gebracht, zijn drie personen door den bliksem gedood, terwijl vijf menschen emstig werden gewond. Vele gebouwen zijn beschadigd. Ook op de velden is door wolk- breuken emstige schade aangericht. In de nabijheid van Scranton in Pennsyl- vanie zijn twee kleine meisjes door den blik sem gedood. AUTO-ONGELUK Nabij Schlettstadt in den Elzas weigerden op een hellenden weg de remmen van een autobus, waarin een gezelschap van 30 perso nen zat. De meesten poogden zich te redden, door uit de wagen te springen; hierbij werden achttien personen emstig gewond. Een vrouw is reeds aan de bekomen kwetsuren over laden. Tenslctte gelukte het den chauffeur den wagen in een droge sloot te doen kantelen. Allen, die niet van de wagen waren gespron- gen, bleven ongedeerd. NOODWEER. Een hevige storm heeft Chaufailles en om- streken geteisterd. Alle huizen zijn bescha digd en de verbindingen zijn verbroken. De schade wordt op meer dan tien millioen ge- raamd. Voor Ter Neuzen: 16 Juni. Noorsch s.s. JERNLAND, 756, erts, Sauda. Voor Sluiskil: 16 Juli. Nederl. s.s. FRIES- LAND, 1532, kolen, New-Castle. 17 Juli. Duitsch s.s. HELIOS, 1616, stukg., Antwerpen. Van Sluiskil: 17 Juli. Nederl. s.s. FRIES- LAND, 1532, ledig, Tyne. Voor Gent: 16 Juli. Belg. s.s. CHARLES. 334, ledig. Brugge. 17 Juli. Duitsch s.s. GBRDA KUNSTMAN, 320, ledig, Zaandam; Ital. s.s. LORENZINA, 3250, erts, Poti; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole; Noorsch s.s. JACOB CHRIS- TENSEN, 2179, hout, Moermansk: Russ. s.s. WETLUGE, 949, vlas. Leningrad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3