ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN Neem 'n "AKKERTJE" No. 9170 MAANDAG 16 JULI 1934 74e Jaargang Toespraak van H.M. de Koningin. Binneniand Buitenland Feuilleton EERSTE BLAD uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. TER NEUZEN, 16 JULI 1934. NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonn em en t e n voor het buitenland alleen bij vooruitbetadng. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE H.M. de Koningin heeft hedenmiddag te half een, van uit bet Paleis aan het Noord- einde de volgende radiorede gehouden: ,,Het is mij een behoefte des hasten, mijn YOlk, zoowel hier te lande als in Nederiandseh- iiijik, Suriname en Curacao, mede nam ens mflne dochter, onzen warmen dank te betui- gen, voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn innigen geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeveti, zoowel door den bloemen- schat aan zijn baar gelegd als door den treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en btj zjjn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zjjn goed hart en vriendelijkheid en een- voudige iniborst, zooveel vriendien heeft ge- miaakt. Dat zijn anbeid voor ons volk en zijn algeiheele toewijding aan verschillende alge meene belangen in zoo ruimen kring waar- deering vindt, vervult ons evemzeer met er- kentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door alien die met hem hebben samengewerkt met dezelfde toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven dat de spontane en laatste hulde, aan hem bewezen, de bewijzen van Uwe hartelijke deelneming in onze smart voor ons een groote en wezen- lijke troost is? Bij hoogtijden en opeen- volgende herdenkingen zijn heohte banden tusscihen mijn volk en mij en mijn huis ge- vlochten en tevens onvergetelijke herinne- ringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid betoond, die wij in de weemoedige dagen die wij in dit jaar doorleefden, weer hebben be- vestigd gezien. Ik weet, dat door zijn witte uitvaart uit- drukking en vorm is gegeven aan hetgeen in veler hart leeft. - Steeds heeft hij anderen op- gewekt, het nieuwe leven dat hen wadht, te zien in het licht en de blijdschap die voor hen aanstaande is. Moge zijn wensch ver- vuld worden, dat de indruk dien zijn uitvaart za1 achterlaten voor velen een blijvende zegen zij. Wat ons betreft, wij willen met in de eerste plaats zien op wat we in onze geliefde ont- elapenen binnen het korte tijdsbestek van 4 maanden verloren, doch wel op den zegen dien wij ootvingen, den zegen van Ohristus sterven en opstaan, die juist nu zulk een bgzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij zullen den blik opwaarts richten naar het Licht en naar den Vrede, welke thans het deel zijn van hen die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw vertolijden in him geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleetf voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is, en voor de liefde van mijn volk, an welke belangen mijn beste krachten te wijden, mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd." Alvorens H.M. de Koningin Hare rede uit- sprak, werden op het orgel in de Groote Kerk te 's Gravenhage twee coupletten van het „Wilhelmus" gespeeld, terwijl na de rede op het orgel het Volkslied werd gespeeld. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Vac 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer j 0.20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermindeird tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst edn dag voor de nltgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Het voorstel-van Dijken, om er zich toe te bepalen den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen in de Strooppot- kwestie, over welk voorstel de stemmen Don- derdag staakten, wordt thans verworpen met 43 tegen 42 stemmen, waarop de conclusie van de Kamercommissie (benoeming van drie deskundigen) zonder stemming wordt goed- gekeurd. De motie-Wijnkoop waarin de Kamer uit- spreekt, dat in het beleid der regeering geen vertrouwen kan worden gesteld, wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Het amendement-Drop op het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet, om ook organisaties van winkelpersoneel te doen hooren, voordat de gemeenteraad zich uit- spreekt over het open mogen zijn van som- mige soorten winkels op Zondag, wordt aan- genomen met 50 tegen 37 stemmen. Het aldus gewijzigde Winkielsluitingswets- ontwerp wordt daama goedgekeurd met 63 tegen 25 stemmen. VRUCHT VAN VERW ARRING. De Standaard (a.-r.) schrijft: Het mmisterie van Hervormde Predikanten te Amsterdam heeft, naar aanleiding van on- geregeldheden in die stad, aan de regeering verzocht terug te komen op de wijziging der regeling voor het verleenen van steun aan werkloozen. Vermoedelijk is daarmede he- doeld, dat de wijetging, voor zoover zij verla- ging van het steunbedrag tengevolge heeft, ongedaac zal worden gemaakt. Wij gaan thans op den materieelen inhoud van dit verzoek niet in. Momenteel vragen wij alleen de aandacht voor het feit, dat deze predikanten een ver zoek doen aan de regeering, dat practisch de beteekenis heeft van steunverleening aan de krachten en de machten, welke in opstand zijn tegen het wettig gezag, den dood en de verwondtog van menschen ve-oorzaken en zich aan allerlei vemieling schuldig maken. Dat geschiedt ten tijde, dat de Overheid de op' tandigheid met behulp van haar machts- middelen hardhandig moet bedwingen. Heeft men daaraan nu waarlijk niet ge- dacht? Dit is een zeer emstige misgreep. De verstandige zal tijd en wijze kennen. Nuch de tijd, noch de wijze is juist gekozen. Wij zien hierin een van de vruchten van de ontwrichtende verwarring onzer dagen. DE NIEUWE STEUNREGELING. Ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, heeft het volgende telegram aan Z.Exc. Dr. H. Colijn, minister-president verzonden. ,,Met groot leedwezen las ik het telegram der Amsterdamsche predikanten. Hun optre- den doet mrj leed, ook om de wille van de kerk, die ik iiefheb. God zegene U en alle ministers". NEDERLANDSCHE REISWEEK. Op initiatief van de Nederlandsche Reisver- eeniging wordt door haar van 2027 Augus tus, in samehwerking met de Nederlandsche Spoorwegen, Algemeene Transport Ondeme- ming, Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Koninklijke Lucht- vaart Maatschappij, Horecaf, Nederlandsche Stoombootreederijen, Natuurbaden, Kunst- en Amusementsbedrijven, Handel en Nijverheid voor de eerste maal een Nederlandsche Reis- week georganiseerd. De voorberelding dezer groote organisatie is nog in vollen gang; zoodra een en ander gereed is zullen wij onze lezer hierover nader inlichten. KARABIJNEN VOOR STADSPOLITIE. Naar het „Handelsblad" vemeemt zullen thans op grond van de bij de jongste on- lusten opgedane ervaringen tacbtig man van de gemeentepolitie te Amsterdam met kara- bijnen worden bewapend en voorzien vein stormhelmen (in zwarte kleur, overeenkom- stig de kleur der uniformenh Ook zi" de politie de vaste beschikking krijgen over een pantserauto. Een officier der militaire politie zal bij het Amsterdamsche korps als instructeur voor het schieten met de karabijn optreden. NIEUW VUURTORENLICHT. De vuurtoren ,,Westschouwen" te Haam- stede is van nieuwe electrische lampen voor zien, zoodat deze thans een van de sterkste kustlichten heeft (tien millioen kaars). Voor deze verbetering is een speciale lamp ontwor- pen, die onlangs in bedrijf werd gesteld. De lamp is kogelvormig en bezit een diameter van 30 c.M. De gloeidra&d bestaat uit een dubbelspiraal van wolfraam. Deze speciale vuurtorenlamp is gecon- strueerd voor een spanning van 70 volt en een stroomsterkte van 60 ampere. Door de sterkte van dit nieuwe licht, dat zich kenmerkt door twaalf krachtige stralen- bundels, werd het lichtschip Schouwenhank overbodig, zoodat dit buiten dienst gesteld kan worden. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 30) (Vervolg.) .Dit chequeboekje is voor jou", zei hij terwijl hij het haar overhandigde. „Ik heb het geld, dat ik voor de broche heb ontvan- gen, gestort op jouw rekening en nu kan je Kaan winkelen zoolang en zoo royaal, als je maar wilt. Weet je hoe je een chepue moet invullen? Isabel knikte. „0 ja", zei ze. Je vult het bedrag in en zet je naam er on,der en dan geven zij het geld. Erg eenvoudig, nietwaar?" ,,Bijzcnder eenvoudig'' zei Tony. „Veel dingen, welke oogenschijnlijk ingewikkeld schijnen, zijn doodeenvoudig Isabel stak baar boekje in haar tacb en keek toen met haar kinderlijken blik en haar aller- liefst glimlachje van Tony. ,,Nu ik weer rijk hen", begon zij, kan ik weer beginnen partijen te geven". Zij aarzel- de. ,.Zou bet van een Engelsch standpunt gezien iets zeer onibehoorlijks zijn, als ik u uitnoodigde van middag ergens met mij te komen dineeren?" ..Natuurlijk niet", zei Tony met overtui- ging Een koningin heeft het absolute recht, zooiets "te doen. Het is, wat genoemd wordt, het koninklijke voorrecht. Er bestaat een dergelijk historisch precedent bij kordngin Elisabeth en graaf Leicester". .Dan is het goed", zei Isabel met verliehte stem. „Hoe laat kunt u komen?" Zoo vroeg mogelijk", zei Tony. ,,Eigenlijk zou ik liever thee komen drinken. Ik moet met mijn neef Henry en zijn vrouw gaan lun ch en on dat bezorgt mij altijd dorst". Hij keek op zijn horloge en stond op van de sofa. „Ik kan nu niet longer blijven" vervolgde hij. „Ik heb nog verschillende dingen te doen, voor ik naar Chester square ga en het is zoo onbe- leefd, de menschen te laten wachten. Boven- dien wordt het eten koud". Isabel lachte vroolijk en stond ook op. Zij gaf hem haar hand zonder een zweem van verlegenheid. Het was ook werkelijk moei- lijk, om tegenover Tony lang verlegen te blijven. ,,Ik zal voor een gezellige theetafel zorgen en zelf een en ander kiaarmaken", zei ze. Tony wachtte een oogenhik op den drem- pel van de voordeur om zijn Turksche sigaret voor een Virginia te verwisselen, waama hij door het tuintje slenterde in de richting van het hek. Toen hij daar genaderd was, werd het voor hem geopend door „Tijger" Bugg, die hem naar het scheen, bij den auto had opge- wacht. „Niet opkijken, sir", fluisterde de zwaar- gewicht-kampioen emstig. ,,Doet u maar net of we over niets biizonders praten". Op zijn gewone onverschillige manier, slen terde Tony het trottoir over naar de voorzijde van den auto en lichtte de motorkap op. Bugg volgde hem en boog zich over de machine naast hem, alsof hij hem op een of ander klein defect wilde wijizen. „Een van die kerels staat naar ons te kij- ken", vervolgde „Tijger" op deozelfden ver- trouwelijken toon. Hij staat aan den overkant achter die heg. Hij heeft den geheelen morgen al rond geslopen". „Is het waar?" zei Tony vriendelijk. „Welke is het?" ,,'t Is de kortste, mijnheer. Die eene dien ik aan z'n kaak aaide. Ik zag hem al, toen ik van morgen voor het eerst buiten de deur kiwam. Hij sprong juist over de heg, als een padvinder en ik had veel lust om een straat- kei naar hem te gooien. Maar ik dacht er bijtijds aan, wat u mij gisteren gezegd had van koest houden en uitkijken: dus floot ik maar een deuntje en deed net of ik niets zag je heibt werkelijk 't instinct van een speur- hond", zei Tony goedkeurend. ,,'t Zou me niks verwonderen as ze dr allebei waren", vervolgde de gestreelde „Tij- DREIGEND VOEDSELGEBREK TE SAN FRANCISCO. In verband met het dreigende voedselgebrek en de daaruit voortvloeiende onlusten, zijn hooderden uit de stad vertrokken, terwijl de speciale commissie ter beJjandeling Van ar- beidseonflicten op koo^tsachtige wijze werkt om alsnog te trachten een 'oplossing te vin- den, ter voorkoming van de algemeene staking. De toch ai reeds gespahnen toestand wordt nog verergerd, doordat groote afdeelingen communisten alle groote wegen en spoorwegen trachten af te sluiten. Uiteraard loopt San Francisco, dat in drie kan I en door water is omringd kans hierdoor geisoleerd te worden, vooral wanneer de staking ook nog overslaat naar de veerponten. De kaden staan thans onder zeer strenge militaire bewaking. Reeds komen berichten over plotseling uitbrekende relletjes. Vrijdag waren in de stad etens- waren aanwezig voor 3 dagen en geconser- veerd voedsel om een beleg van 20 a 30 dagen te kunnen doorstaan. DE RECONSTRUCTIE VAN DE OOSTENRIJ KSCKE REGEERING. De kabinetshervorming waartoe in een Dinsdagnacht te Weenen gehouden minster- raad werd besloten, is schrijft de N. R. Crt. wel plotseling, doch niet geheel onver- wacht gekomen. Er waren in de tweede regeering onder leiding van Dollfuss, welke in September van het vorige jaar was gevormd, allengs spanningen ontstaan, die het wensche- lijk maakten meer eenheid in den boezem van de regeering te brengen. Elr zaten bijvoor- ,beeld in bet kabinet nog twee vertegenwoor- digers van den plattelanidersbond, welke tbans ger" fluisterend. ,,Ik heb zoo'n idee, dat ze net zoo lang om het huis blijven draaien tot ze de kans schoon zien, om bij de jonge dame te komen, zonder dat wij ze in den weg staan, Ik wed om een dollar, dat als ik voor een half uurtje wegging, ze d'r smerige pooten tus- schen de deur zouden zetten''. „Bug!" hijgde Tony. „Daar breng je me op een prachtidee". Hij boog nog dieper over de machinerie en sloeg de motorkap dicht. Over zijn gelaat verspreidde zich dat vriendelijk glimlachje, waarvan Guy altijd vertelaarde, dat het de voorlooper van een of ander naderend onheil was. „Ik kom tegen vier uur terug, Bug. Ik ver- onderstel dat wij. dank zij jouw weddenschap een interessanten en leerzamen middag voor ons heibben". Bugg zuchtte van genot. .,1k zal zorgen, dat ik klaar ben, meneer. Ik hoop, dat die groote er dan ook is. Ik heb een hekel aan half werk". „Intusschen moet je bizonder op miss Fran- ciss passen. 't Zou wel eens kunnen gebeu- ren, dat er nog andere menschen kwamen. om haar te spreken te vragen". Bugg's oogen schitterden. ,,Dat is hetzelfde voor mij, meneer, 't komt er niet op aan met z'n hoevelen ze zijn. Ze hebben hier niks te maken. Ik laat geen bezoekers toe". Tony knikte goedkeurend, stapte in den auto en reed weg, terwijl Bugg met barsch gezicht bij het hek bleef staan. Zijn honding was niet direct aanmoedigend, voor de op de loer liggende heeren die zoo verlangend waren een ochtendibezoek te brengen. Toen Tony hij zijn kleermaker in Sackville- street was geweest en nog een paar onbe- langrijke boodschappen had gedaan, reed hij naar Chester square, waar hij voor het huis van lady Jocelyn stopte. jiuist toen de klok van de St. Pieterskerk half twee sloeg. Hij was precies op tijd, doch Laura en Heci- rv waren hem reeds vodr. Hij hoorde de diepe altstem van de eerste i in haar voile kracht, toen de dienstbode hem op de trap liet voor- gaan, en de deur van de huiskamer voor herd opendeed. De klank van Laura s stem ver- in oppositie is, en die nu overboord zijn gezet, waarschijnlijk ook al omdat zij, naar verluidt, de scherpe vervolging van de nationaal-socia- listische elementen afkeurden. Dezelfde over- weging zal wel hebben gegolden ten aanzien van prins Schonburg-Hartenstein, den zeer populairen minister van landsverdediging, wiens aftreden aan „familie-omstandigheden" is toegeschreven. Deze moeten daarin be- staan, dat verwanten van den prins en met name zijn oudste zoon en erfgenaam van het majoraat, overtuigd nationaal-socialist is. Deze zoon woont in Duitschland en is een trouw volgeling van Hitler. Dat ook de minister voor de grondwetsherzieuing is afgetreden, komt doordat deze functie is geexpireerd nu de gromdwet met ingang van 15 dezer in vol len omvang in werking treedt. Het nieuwe kabinet kenmerkt zich door een aanmerkelijke uitbreiding van den invloed van Dollfuss, die behalve de bondskanselarij ook buitenlandsche zakem, landbouw, landsver dediging en veiligheidswezen onder zijn hoede neemt. Het is een cumulatie van ambten die hem op een Mussolini in het klein doet lijken. Weliswaar zal hem aan buitenlandsche zaken het werk worden verlicht door Tau- schitz, tot dusver gezant te Berlijn, die staatssecretaris is geworden, en voor veilig heidswezen door Fey en Karwinsky, onder- scheidenlijk als staatscommissaris en staats secretaris benoemd. Niettemin blijven de eindbeslissingen bij Dollfuss, aan wiens werk- kracht wel heel hooge eischen zullen worden gesteld. Het urgente vraagstuk dat op een oplossing wacht is de uitroeimg van de laatste resten van een den staat vijandige activiteit". Deze activiteit gaat, sedert in Februari de socialis- tische invloed is gebroken, voomamelrjk uit van de nazi's, die met bun terroristische me- tboden het afgetreden kabinet zooveel te stelien hebben gegeven. Men mag verwaeh- ten dat Dollfuss, die aanstonds een wet heeft afgekondigd, welke reeds het bezit van ont- plofbare stoffen met de doodstraf bedreigt, desnoods tot krasse middelen zijn toevlucht zal nemen, maar niettemin zal trachten zijn doel met zoo weinig mogelijk geweld te be- reikien. Voor een gematigde houding toch pleit het aan Dollfuss toegeschreven voor- nemen, om de gasohillen met Duitschland bij te leggen en met het Derde Rijk weer op voet van goede buurschap te komen. Er zal onge- twijfeld veel beleid noodig zijn om de natio- naal-sociaiistische actie te breken en tegelij- kertijd Duitschland gunstig te stemmen. Wel iswaar zijn de omstandighaden gunstig voor Dollfuss. Tengevolge van de gebeurtenissen van 30 Juni in Duitschland is er groote ver- deeldheid onder de Oostenrijksche nazi's ont staan, waaromtrent een correspondent uit Innsbruck nadere gegevens verschaft. De lin ker- en de rechtervleugel lijken geneigd elkaar in de haren te vliegen en als slim tacticus zal Dollfuss van dien broederstrijd zeker partij weten te trekken voor zijn oogmerk; de nazi's onschadelijk te maken. De kabinetshervorming zal in de buitenland sche politiek van Oostenrijk geen wijziging brengen. Aan Tausohitz, de nieuwe staats secretaris, is de taak toebedacht een betere verstandhouding met Duitschland voor te be- reiden. Hij is daarvoor uithoofde van zijn grondige kennis van de toestanden in het Derde Rijk, ook de aangewezen man. Op- merkelijk is dat zijn benoeming en het besluit voorloopig den gezantschapspost te Berlijn open te1 laten, in de Duitsche hoofdstad een ietwat onaangenamen indruk heeft gemaakt. De D.A. Ztg. schrijft de Oostenrijksche regee ring zelfs de bedoeling toe, op de spanning tusschen Weenen en Berlijn den nadruk te (Ingez. Med.) willen leggen. Het komt ons voor dat deize gevolgtrekking er volslagen naast is, en dat bij de benoeming van Tauschitz veeleer de meening, dat hij de verbindingsschakel met den rechtervleugel van de nazi's zal kunnen zijn, heeft voorgezeten. Als een dergelijk con tact, een soort wapenstilstand, te verwezen- lijken ware zou het streven naar een betere verstandhouding met Duitschland, hoe moei- lij,k het ook moge lijken, een goede kans van slagen heibben. R. H. B. S. Bij het alihier gehouden eindexamen zijn geslaagd R. H. de Bel, Sas van Gent; J. A. Geene, Ter Hole (Hontenisse)H. T. Horensma, Ter Neuzen; A. K. Huineman, Ter Neuzen; C. J. Malipaard, Ter Neuzen; P. A. Neeteson, KloosterzandeB. Plasschaert, Westdorpe; M. de Putter, Axel; A. J. de Ridder, Ter Neuzen. Afgewezen5. MULO-EXAMENS. Bij de Vrijdag te Goes gehouden Mulo- examens slaagden voor diploma A: C. A. Kooman te Sluiskil, "H. den Hamer te Stop- peldijk, Nelly Dekker en C. J. Koole te Ter Neuzen. Zaterdag slaagde voor diploma B: Anna Dees te Zaamslag, alien leerlinge® der Chr. Ulo-school ahier. EXAMEN NEDERLANDSCHE HANDELS- CORRESPONDENTIE. Bij de jongstleden gehouden Mercurvas- exEimens voor Ned. Handelscorrespondentie slaagde te Rotterdam, na opleiding door mej. Nelly v. Wel, de heer J. D. van Damme van Ter Neuzen. RIJWIELBELASTIN GMERKEN. Met ingang van 23 Juli a^. zullen op de kantoren der posterrjen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1934/35 (1 Augustus 1934 t.m. 31 Juli 1935). De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het geval zich kan voor- doen, dat op een postkantoor en in het bijzon- der op een hulppostkantoor tijdelijk geen he- lastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stelien tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aan- vang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni is aan het post kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 36.087,48 en terugbetaald 25.920,71der- halve meer ingelegd dan terugbetaald 10.166,77. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes hedroeg 17. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschre- ven nominaal 500. wekte bij hem steeds een vaag gevoel van neerslachtigheid en het was in die stemming dat hij de vriendelijk ingerichte huiskamer ibinnenkwam. Lady Jocelyn zag er uit als een oud ivoren miniatuur. Zij zat op de sofa en Tony boog zich over haar heen en kuste haar hartelijk. Daama schudde hij zijn nicht en neef de hand. „Ik heb de wonderlijkste dingen van je gehoord, Tony", zei Lady Jocelyn. ,,Als ik niet zoo'n hekel aan kalfsvleesch had, zou ik zeker het gemeste babykoetje voor deze lunch geslacht hebben. En is het nu heusch waar, dat jij afgevaardigde wordt voor eh hoe heet ook weer, Laura?" ,,Balham North", klonk de gongstem van Laura. Zij was een kloeke vrouw met mooi haar, dunne lippen, een uitdagende neus en een paar harde, blauwe oogen. ,,Ik veronderstel, dat het volkomen waar is", zei Tony. ,,Feitelijk genomen is alles, zoover ik weet geregelid, behalve de formali- teit, om de inboorlingen te raadplegen". „Wat heerlijk", zei lady Jocelyn. ,,En wie zijn de inboorlingen? Ik heb altijd gedacht, dat de ontdekkingsreizigers er nog niet in waren doorgedrongen". Tony schudde het hoofd. ,,0 neen", zei Tony. „Henry is al in het hartje van de bin- nenlanden geweest. Hij begint zelfs de taal al aardig te spreken, niet waar, Henry?" ,,Om Balham behoef je heusch niet te lachen", zei Henry een beetje kortaf. ,.Wat betreft de bewoners, is het een van de beste voorsteden van Louden". En op politiek gehied buitengewoon goed ontwikkeld", viel de besliste metaalstem veiu Laura hierop in. „Ik ken de buurschap zeer goed; onze verschillende matigheids en zede- lijkheidsgenootschappen hebben er niet minder dan zeven afdeelingen, welke er met groeiend succes opereeren. Over het algemeen be- schouw ik het als een van de meest hoopvolle kiesdistricten". Lady Jocelyn keek een beetje verwonderd. „Wat hopen die menschen", informeerde zij. „Wat verwachtten die menschen van hun af gevaardigde „Als hun hoop en verwachting parallel loopt met de mijne, dan verwachten zij heerlijk eten en dan konden zij moeiijk een werkzamer afgevaardigde kiezen". Aangezien lady Jocelyn een verstandige vrouw was, had zij een uitstekende keuken- meid en een enkele blik, bij het aan-tafel-gaan, op het menu, bracht alle gasten zonder uit- zondering in de goede stemming. Zelfs Laura ontkwam niet aan den invloed. Hoe gestreng zij ook in haar beoordeeling betreffende de voedlngswaarde van linzen en boonen was. toch legde zij een buitengewone smaak aan den dag voor de minder wetenschappelijke vormen van dieet. Zij at met enthousiasme en volharding en na zich voor een tweede maal bediend te habiben van ham en koude asperges, werd zij minzamer dan Tony haar ooit had gezien. „Ik kan bijna met geen mogelijkheid de voldoening beschrijven, welke het besluit van Tony, om parlementslid te worden, Henry en mij heeft gesehonken", verklaarde zij aan lady Jocelyn. „Wij hebben reeds jarenlang getracht, Tony er van te overtuigen dat het zijn plicht is, overeenkomstig zijn hooge positie een waardigjs plaats in de maatschappij in te nemen. Een ieven van nutteloos genoegen is; zoo'n verbazend slecht voorbeeld". „Ik geloof niet, dat ik het in dat opzicht met je eens ben", zei Tony. „Ik geloof, dat de mogelijkheid, am in staat te zijn, in totale werkeloosheid te leven, een van de weinige- werkelijke aansporingen is, om hard te wer- ken. Er moeten een paar voorbeelden van bestaan, zoodat de menschen kunnen beseffen.. hoe aangenaam zoo'n leven is". „Nu, jij hebt je deel wel gehad", Tony, zei lady Jocelyn troostend. Jij kan met een volkomen gerust geweten in het Parlement in slaap vallen". „U schetst natuurlijk weer, tante Fanny", zed Henry. „U is tegoed op de hoogte, om in dat soort nonsens te gelooven. Ik twijfel er aan, of er een meer werkeischend beroep in de wereld is, dan Parlementslid voorop- gesteld natuurlijk dat iemand zijn ambt em stig opneemt. Tony heeft dat beloofd te doen".. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1