ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9169 VRiJDAG 13 JULI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD SLUISKIL. AXEL. HULST. KLOOSTERZANDE. TER NEUZEN, 13 JULI 1934. UZENSCHE NA DE UITVAAHT. Qmtrent de ter aardebestelling van Prins Hendrik op j.l. Woensdag kan nog worden medegedeeld, dat zoowel te Den Haag als te j Delft de belangstelling veel grooter was dan ter gelegenheid der begrafenis van de Konin- gtn-Moeder. Onder de omstandigheden die daartoe hebben geleid, zal ook wel zijn dat. als gevolg van de geruchten of de verwachte overgroote drukte en de moeilijkheid om er, in verband met de politiemaatregelen te komen, in Maart velen zijn weerhouden, ter- wql toen later bleek dat er geen moeilijkheden geweest waren en er veel meer bezoekers kon- den worden geborgen. Zag men in Maart in Delft nog veel ledige ramen en gedeelten van tribunes, thans was alles bezet. De ordemaatregelen waren ditmaal veel soepeler, en toch liep alles in de beste orde af. Door de Eerste Hulp bij Ongelukken waren uitgebreide maatregelen genomen tot het ver- leenen van hulp en zoodra in de opgestelde menigte iemand het wat te kwaad kreeg was men bij-de-hand om hulp te verleenen of lafe- nis te verstrekken. Dit laatste werd in de omgeving waar wij ons bevonden ook door de burgerij gedaan ten opzichte der militairen van de afzetting, en de groepen die daar, in verband met de opstelling op de Markt eenigen tijd halt hielden. Er was bekend gemaakt, dat te 3 uur ver moedelijk de kerk voor het publiek ter bezich- tiging zou gesteld worden. Toen dan ook de laatste auto's met genoodigden en dat waren er eenige honderden weggereden waren, werd de toegang verleend aan den kop van de zich opgesteld hebbende rei, en be- gon de ommegang, langs den gemaakten gang langs welke in de nissen de bloemkransen enz waren opgesteld, tot aan den trap, voerende naar den grafkelder, die met een gordijn was afgesloten, en daaromheen gold deze pelgrims- tocht ook de Graftombe der Oranjes. Langs den zijgang de kerk verlatende, moest men rechts af, wegens de velen die nog steeds die zijde opkwamen, om zich achter de reien te voegen, die tot de kerk Wenschten toege- laten te worden. Gndertusschen was de uittocht begonnen zooper spoor als met de andere vervoermid- delen. De weg van Delft naar Den Haag bleek wegens de daarop achtergelaten wikkel- papieren over het geheele eind bezet te zijn geweest met belangstellenden. In Den Haag Was het nog in alle hotels en op de terrassen zeer druk, hetgeen ook het ge- va] was op Scheveningen, daar duizenden, die nu nog een halven dag beschikbaar hadden, van de gelegenheid gebruik maakter om brj het schitterende Weer deze badplaats eens te be- zoeken. Naar we vememen werd de kerk te Delft Woensdag nog door 6000 personen bezocht. Zij zou deze Week nog ter bezichtiging staan. HOFBtERICJHT. H.M. de Koningin heeft Woensdag na af- loop van de begrafenisplechtigheid, in het paleis Noordeinde afscheid genomen van de verWanten en andere vorstelijke personen, die voor de uitvaart van wijlen Prins Hendrik uit het buitenland waren overgekomen. H.Mheeft zich daarna met Prinses Juliana naar het Hurs ten Bosch begeven. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De heer De Visser (communist) vraagt de regeering Vrijdag te mogen interpelleeren over de ongeregeldheden te Amsterdam, ont- staan door de steunverlaging. De voorzitter stelt voor de interpellatie niet toe te staan. De heer De Visser komt hiertegen op. De heer Vliegen vraagt wegens het belang van het onderwerp stemming. De heer Joekes (vrijz.-dem.) wenscht de be- spreking op meer gelegen tijdstip. De heeren Sneevliet en Wijnkoop bestrijden het voorstel van den voorzitter. Dit wordt aangenomen met 58 tegen 24 fitemmen. Mevrouw Bakker—Nort (vrijz.-dem.' krrjgt verlof Vrijdag den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te interpelleeren over de subsidie over 1034 aan het Lorentz- lyceum te Eindhoven. DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM EN DE TRIBUNE. Op de schriftelijke vragen van het fweede Kamerlid Westerman: 1. Heeft de minister kennis genomen van de emstige onlusten, welke zich op 4 en 5 Juli te Amsterdam hebben voorgedaan en waarbij alleen door de scherpste politiemaatregelen en het requireeren van een detachement militaire politie de orde kon worden hersteld 2. Heeft de minister voorts kennis geno men van den inhoud der artikeleri, welke in den laatsten tijd in het dagblad de Tribune zijn verschenen, meer in het bijzonder van het artikel van Woensdagavond j.l., waarin op on- dubbelzinnige wijze tot het vefwekken van on lusten wordt aangespoord? 3. Is de minister onder deze omstandighe den niet van oordeel, dat er een rechtstreeksck verband bestaat tusschen de actie van de com munistische partij Holland, gelijk deze zich in de artikelen van het dagblad de Tribune openbaart, en de bovengenoemde onlusten? 4. Is de minister bereid mede te deelen of er, en zoo ja, welke maatregelen door de re geering zullen worden genomen teneinde aan de door de communistische partij Holland openlijk gevoerde revolutionnaire actie een einde te maken? 5. Zou de minister in het bijzonder willen mededeelen of op grond van het voorgevallene een verbod van de communistische partij Hoi land in overweging zal worden genomen? heeft de minister van Kolonien, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: 1. en 2. De eerste twee vragen worden be- vestigend beantwoord. 3. Met zekerheid valt niet te zeggen of een rechtstreeksch verband, als gesteld, bestaat Intusschen is wel aannemelijk, dat de opruien- de taal in de artikelen van het dagblad de Tri bune het ontstaan van onlusten bevordert. 4. De regeering moge ter beantwoording van deze vraag verwijzen naar de dezer dagen door politie en justitie getroffen maatregelen. 5. 'Het in deze vraag gestelde heeft blijk- baar betrekking op een aanvulling van de wet van 1855, daar vereenigingen, strijdig met de openbare orde, als in die wet bedoeld, ver- boden zijn. Het vraagstuk of het wenschelijk is die wet aan te vullen, heeft de aandacht der regeering. REISWEEK IN NEDERLAND. Naar men ons mededeelt hebben de Nederl. Spoorwegen, in overleg met de Nederl. Reis- vereeniging, besloten, in navolging van Zwit- serland, een Nederl. Reisweek te houdeci. Verwacht kan worden, dat de A.T.O. en tal van andere ondememingen hun medewerking zullen verleenen. De N. R. V., van wie het plan is uitg'egaan, zou zich tot de hotelhou- ders hebben gewend, met het verzoek om medewerking. Het is de bedoeling deze reisweek te hou- den van 20 tot en met 27 Augustus, geduren- de welken tijd de Nederl. Spoorwegen op va- cantiekaarten en achtdaagsche abonnementen een reductie van 25 pCt. verleenen. Het plan is nog niet in bijzonderheden uit- gewerkt, doch deze zullen weldra bekend wor den gemaakt. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Een ©nderhoud met minister Marchant. Een verslaggever van de N. R. Crt. heeft minister Marchant, na den ministerraad op z^jn departement teruggekeerd met de beslis- sing omtrent de spelling op zak, een kort oogenblik gesproken. Hij was kennelijk ver- genoegd over de beslissing, al was hij vol- strekt niet voldaan. Want zooals men uit het communique heeft gezien, op een voornaam punt, het voornaamste, n.l. dat ten aanzien van de n, heeft hij concessies moeten doen. wat trouwens na de bespreking in de Kamer al niet anders mogelijk, althans niet anders tie verwachten was. Hij heeft echter, naar hjj verzekerde, het onverwoestbaar vertrouwen, dat de tijd voor „zijn" spelling zal werken, evenals hij het voor die van de Vries en te Winkel heeft gedaan. De n zal vanzelf wel wegslijten, meent hij, zooals hij altjjd ge- meend heeft, en dan is het toch waar hij het aanstonds had willen hebben. Zooals de rege- ling nu is, wijkt zij, wat de n betreft, naar de minister deed opmerken, niet veel af van de regeling-Terpstra, die alleen nog de onder- scheiding tusschen dieren met een mannelij- ken en een vrouwelijken naam had, zooals den pauw en de pauwin. Dit is er volgens de door den ministerraad aanvaarde regeling uitgehaald en het is, naa> de minister meent, slechts een verbetering. Het onderwijs zal de nieuwe spelling verder ingang moeten doen vinden. De minister ver zekerde, dat hjj maatregelen zal nemen om consequente doorvoering te bewerkstellingen. Althans in het onderwijs zal het, naar hij meent, met de verschillende spellingen ge daan zijn. En van het onderwijs uit zal de nieuwe spelling gaandeweg dan wel in de al gemeenheid doordringen( dit komt met het opgroeiende geslacht vanzelf. Wat de Regee ring betreft, blijft het echter voorloopig bij het onderwijs. De nu schoolgaanden zouden wellicht eerst tot departementsambtenaren enministers opgegroeid moeten wezen, eer de nieuwe spelling ook naar de regeerings- stukken en de Staatscourant overslaat. De dagbladen zouden aan de propaganda ervoor zeer veel kunnen doen, maar de minis ter gaf toe, dat dit alleen mogelijk zou zijn bij een algemeen besluit van de Nederlandsche dagbladpers, om in de nieuwe spelling te gaan schrijven, daar de een voor de ander het ri- sieo niet zal willen nemen, in de nieuwe spel ling te verschijnen en hiermee wellicht abon- nd's af te schrikken. Dit vond de minister zelf ook zeer begrijpelijk. Het besluit van den ministerraad. Aan het gepubliceerde besluit van den mi nister kan nog worden gemeld, dat in staande, geijkte uitdrukkingen welke zich in het spraakgebruik hebben gehandhaafd met een naamvals-n, deze geschreven blijft. zooals uit den booze, te dienenden dage, het aan den stok hebben, enz. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding van de zelfstandige naamwoorden en bij het ge bruik van den genitief richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. NIEUWE REGELING VAN DE SURSEANCE VAN BETALING. Volgens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de sur- seance, de gelegenheid tot accoord openende, kon de vaste commissie voor privaat- en strafrecht zich met de algemeene strekking van het ontwerp zeer wel vereenigen. ZooWel de wijzigmgen, welke in de regeling der eigen- lijke surseance van betaling zullen worden aangebracht, als het openen van de mogelijk- heid tot accoord, beschouwt zij, over het ge- heel genomen, als belangrijke verbeteringen. Wat het eerste betreft, heeft de commissie zich intusschen afgevraagd, of er geen aan- leiding is, de belangen der schuldeischers nog beter te beveiligen dan het ontwerp voor- stelt. Zij meent, dat het aanbeveling zou ver- dienen. wanneer ook bij surseance van beta- ling een rechter-commissaris werd benoemd, ten einde toezicht he houden op de handelin- gen van de bewindvoerders. Met de regeering is de commissie ten aan zien van het akkoord van oordeel dat de voorgestelde regeling ook voor normale tijden haar beteekenis houdt. Mocht men tot maat regelen op het gebied van de executie van door pand of hypotheek gedekte schulden wil len overgaan, dan behooren deze naar haar meening in een afzonderlijke wettelijke rege ling te worden neergelegd. Zij meent dan ook, dat de thans aangeboden regeling niet hoofd- zakelijk met het oog op de tegenwoordige bui- tengewone omstandigheden bezien moet wor den. Ten slotte zou de commissie gaame de meening der regeering vernemen, over de hou- ding tusschen dit wetsontwerp en de Wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder. Het wil haar voorkomen, dat er weinig reden bestaat twee regelingen naast elkaar te laten voortbestaan, waarvan de eene op alle schuldeischers en de andere slechts op een bepaalde categorie daarvan toepasse- lijk is. KABINETSHERVORMING IN OOSTENRIJK. Bondskanselier Dollfuss heeft Woensdag het ontslag van de Oostenrijksche regeering aan geboden. Bondspresident Miklas heeft Dr. Dollfuss opgedragen een nieuwe regeering samen te stellen. De Bondskanselier heeft reeds de volgende ministerlijst ingediend: Dr. Dollfuss: leider der regeering, Bonds kanselier, met de portefeuille van Buitenland- sche Zaken, Veiligheidswezen, Landbouw en Nationale Verdediging. Prins Starhemberg: vice-kanselier. Fey: minister van Binnenlandsche Zaken. Schuchnigg: minister van Onderwijs. Neustaedter-Stuermerminister van Sociale Zaken. Buresch; minister van Financien. Stockinger: minister van Handel. Berger-Waldenegg: minister van Justitie. Karwinsky: staatssecretaris voor het veilig- heidswezen. Tauschitz (voormalig Oostenrijksch gezant te Berlrjn)staatssecretaris voor buitenland- sche zaken. In plaats van prins Schonberg-Hartenstein, die om particuliere redenen niet voor een her- benoeming als minister van Defensie in aan- merking wenschte te komen, zal een staats secretaris worden benoemd. Ook zal een staatssecretaris worden aangewezen voor den landbouw. Bondskanselier Dollfus is tot de reorganisa- tie van het kabinet overgegaan, om op deze wijze de belangrijkste portefeuilles in zijn hand te hebben en de orde en veiligheid in het land beter te kunnen waarbOrgen, ten einde de laatste overblijfselen van staatsvijandige be- wegingen uit den weg te ruimen. OnverWijld zal daartoe een aantal maatregelen worden getroffen. POL1TIEKE KLEUREN VAN EEN GRENS-BRUG. Over de Sestra, een rivier, welke Finland en Rusland Scheldt, ligt een brug, welke uit- sluitend voor het spoorwegverkeer dient. De brug moest opnieuw geschilderd worden en de Sovjet-Unie besloot als symbool van haar politieke wereldbeschouwing hiervoor de roode kleur te kiezen. Dit was echter niet naar den zin der Finsche autoriteiten, die voor de roode kleur niet veel voelden. Doch ook hier bracht de gulden middenweg uitkomst. Er werd besloten dat de Sovjet-Unie de eene helft en Finland de andere helft naar eigen smaak en inzicht zullen cchilderen. DE AARDAPPELSCHAARSCHTE. De voorraad op de aardappelmarkt in Noord- en Noord-Westelijk Duitschland is voldoende voor de behoefte van deze distric ted De uit Italie ingevoerde aardappelen gaan naar de groote steden in het noorden, waar de huismoeders lange rijen vormen bij de aardappelwinkels, evenals dit in den oorlog het geval was. Het gebrek aan aardappelen heeft in tal van plaatsen relletjes veroorzaakt waarvan echter in de pers geen melding gemaakt mocht worden. De minister van economische zaken heeft thans de invoerbepalingen gewijzigd, zoodat thans grootere hoeveelheden aardappelen uit Italie, Belgie en Nederland ingevoerd worden, waardoor in de eerste behoefte kan worden voorzien. Door verschillende handelaren werden de aardappelen verkocht boven den maximum- prjjs, die thans 6 cent per K.G. bedraagt. De overige levensnliddelen, waarvoor geen maxi- mumprijzen zijn vastgesteld, zijn thans be- langrijk duurder geworden. ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG. GEKWELD DOOR RHEUMATIEK. Thans van alle pijn verlost. Een vrouw schrijft ons: „Ik weed gemarteld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn sChouders, zoodat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer zonder te kunnen slapen. Ik probeerde allerlei soor- ten smeersel, maar kreeg niet de minste ver- lichting. Toen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon onmiddellijk het won- derlijke resultaat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroe- ger Werd ik bijna altijd benauWd door het eten. Het zal wel door een teveel aan maag- zuuir in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regelmatig elken morgen neem. Het heeft me nieuwe levens- kracht gegeven." Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwendige orga- Ook hier bestond onder de melkveehouders en melkslijters, reeds lang de behoefte, am door onderlinge avereenkomst de prrjzen der consumptiemelk te regelen. Met dit doel vergaderden dan ook op Don- derdag 12 Juli belanghehbemden in Hotel Jacobs, waar tot oprichting van een bond werd overgegaan. Besloten werd den bond, welke reeds uit 23 leden bestaat, den naam te geven van Onder linge Samenwerking". Tot voorzitter werd benoemd de heer Petr. David, tot secretaris de heer Mar. de Visser, tot penningmeester de heer C. Kielman en tot bestuursleden de heeren P. Jansen en Mar. Verhelst. Concertmeuws. De harmonie „Concordia" bracht gister- avond onder leiding van den heer J. E. Blan- saart een marsch-concert ten gehoore. Jam mer dat de belangstelling voor het correct uitgevoerde programma niet grooter was. E. M. M.-nieuws. De door de winkeliersvereeniging „E. M M.' nen aan tot krachtige werking. Urinezuur en j met de toestemming van Z. Exc. den Minister afvalstoffen, die zich mochten hebben opge- hoopt, en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, Worden verwijderd. Gezwellen en pijnen ver- dwijnen, stijve ledematen worden weer nor- maal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zooWel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. GEREF. GEMEENTE. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroepen de heer H. Ligtenberg, candidaat te Rotter dam. De heer Ligtenberg heeft tevens beroep ont- van van de gemeenten te Benthuizen, 's Gra- venpolder en Moercapelle. GEREF. KERK. Ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Geref. Kerk te Hoek, heeft een beroep ontvangen naar Oost- en West-Souburg. GESLAAGD. Aan de Gemeentelijke Kweekschool te Rot terdam slaagde dezer dagen voor de onder- wijzersakte de heer J. Vermeulen Wz. te Vlaardingen, vroeger wooeiachtig te Sluiskil. PASPOORTEN VOOR BELGIe. Eenigen tijd geleden heeft de A.N.W.B. Toe- ristenbond voor Nederland, er on gewezen, dat men voor een bezoek aan Belgre kon volstaan met een paspoort, waarvan de geldigheid niet langer dan vijf jaren is verstreken. Hoewel dit bericht een dezer dagen door een officieele van Justitie uitgesohreven verloting van een dertigtal prachtige heeren-, dames- en kinder- rijwielen, zal thans definitief plaats vinden op Vrijdag 27 Juli a.s. in het openbaar. Zoo men weet was deze verloting noodzakelijk voor de dekking der voor den markt-inventaris ge- maakte groote onkosten. Zielig, dat inmiddels de Axelsche Waren- markt reeds eenige maanden tot het verlieden behoort, zoodat het door de organisators voor oogen gestelde doel niet is bereikt. Sportnieuws. Uit welingelichte bron vernemen wij dat op 19 Augustus a.s. op het terrein van de 1'Azote onder deze gemeente gelegen een voetbalwedstrijd zal plaats hebben tusschen de representeeren.de elftallen van ,,Axel en „Terneuzen". Voor dezen wedstrijd worden 11 fraaie polshorloges uitgeloofd voor het overwinnende team. Omtrent de op Zaterdag 21 Juli, des avonds te half 7, alhier plaats hebbende intematio- nale ontmoeting tusschen „Sparta" van Rotterdam en de „Royal Racing Gand" ver nemen wij nader, dat het Rotterdamsche elf- tal is verstrekt met onzen intemationaal Leen Vente, die naar wij hopen, zijn ..kanjers" ook mee naar Axel zal brengen. In het Gentsche elftal zullen wij eveneens het genoegen hebben een intemationaal in actie te zien, n.l. de bekende linksbinnen Grimmonprez. Deze hoogst belangrijke ontmoeting zal door de harmonie „Concordia" worden opgeluisterd. De autorit voor de oudjes. Aan den tocht naar Knocke met onze Axel- sche ouden van dagen wordt dit jaar door een dertigtal automobilisten deelgenomen. Op de aanbeveling voor de betrekking van gemeente-secretaris te Heinkenszand komen mededeeling van het Departement van Buiten- j voor ,je heeren J. Meulendijk, ambtenaar ter x. Secretarie en gemeente-ontvanger te Kloe- tinge, en de heer J. de Blok, ambtenaar ter secretarie alhier. Mej. Martha Bun, wachtgeldster alhier, is met ingang van 16 Juli a.s. tijdelijk benoemd aan de R.K. Bijzondere school te Hoofdplaat. Aan den der leerkrachten aldaar is ziekte- verlof verleend. VERSTERKING VAN DE LUCHTMACHT IN ENGELAND. Volgens berichten in de pers omvat het Britsche programma voor de versterking van de luchtvloot, dat Baldwin voor het zomer- reces in het Lagerhuis zal indienen, de vol gende maatregelen: Met een vijf-jaar-program zal de Britsche luchtvloot van gelijke sterkte worden ge maakt als de Fransche. Indien zich geen wijzigmgen in den inter- nationalen toestand voordoen, zal de Britsche luchtvloot in 1940 met 48 a 50 eskaders, of ongeveer 500 toestellen zijn vermeerderd. Vermoedelijk zal de begrooting voor lucht- vaart het komend jaar met een millioen pond worden verhoogd. Ook de Britsche marine-luchtvloot wordt met 400 k 500 toestellen vergroot, het juiste aantal hangt af van de vlootconferentie, welke het volgend jaar zal worden gehouden. Op verschillende punten in Engeland zulleu nieuwe militaire vliegvelden worden aange- legd, vermoedelijk ten getale van 12 of 15. waarvan 3 in het zuiden, in het oosten en het westen om Londen, terwijl een vierde goed versterkt vliegveld voor bommenwerpers ten noord-westen van Londen zal worden gebouwd. Het ministerie van luchtvaart zal vervol- gens een sterke campagne op touw zetten om personeel te krijgen. Vermoedelijk zal ook het Britsche territoriale leger worden uitgerust met gevechtsvliegtuigen en jagers, en zoo worden betrokken in het systeem van lucht- verdediging. MULO-EXAMEN S. Gisteren slaagden te Goes voor het M.U L.O.-examen, diploma B: C. J. den Engels- maci te Hoek; J. A. Feij, te Ter Neuzen; C. G. van Langevelde t.e Zaamslag; M. Loof te Ter Neuzen; J. de Footer te Zaamslag; A. van Wijck te Ter Neuzen. Diploma A: A. Post te Axel; E. de Putter te Ter Neuzen: J. C. de Regt te Hoek; J. F. Scheele te Ter Neuzen; F. Simons te Ter Neu zen; E. van Wijck te Ter Neuzen; M. van Wijck te Ter Neuzen; alien leerlingen van de Ghr. School voor U. L. O. te Ter Neuzen. Verder slaagde voor diploma A: J. van Doe- selaar te Sluiskil, leerlinge van de openbare U. L. O. school te Ter Neuzen. landsche Zaken nog eens is bevestigd, blijkt nog dagelijks, dat. men in vele plaatsen ten gemeentehuize deze bepaling niet kent en op aanvraag van betrokkenen mededeelt, dat men voor Belgie een geldig paspoort of bewijs van Nederlanderschap noodig heeft. Op deze wijze maken honderden vacantiereizigers volkomen onnoodig kosten voor nieuwe documenten. Daarom vestigt de A. N. W. B. er nogmaals de aandacht op, dat zij, wier pas nog geen zeven jaar oud is, daaraan voor een bezoek aan Belgie voldoende hebben. GEZINSLEDEN OP PASPOORTEN. Als gevolg van de ongeveer een jaar geleden ingetreden verhooging van de kosten der bui- tenlandsche paspoorten is thans bepaald, dat het verbod van het bijschrijven van gezins- leden op het paspoort van het ge^inshoofd als vervallen kan worden beschouwd. Het is de bedoeling van den Minister van Buitenland- sche Zaken, dat dit bijschrijven van gezins- leden geschiedt door de autoriteit, die het pas poort afgaf. Is echter het gezinshoofd in middels van woonplaats veranderd, dan be staat er geen bezwaar tegen, dat dit geschiedt door den burgemeester der nieuwe woonplaats Ter aanvulling van het oorspronkelijk ten bate van het Rijk betaalde bedrag ad 5 tot j 7,50 is een nieuw zegel ad f 2,50 vervaardigd. LUXOR THEATER. Waar is Opa? Wie hartelijk lachen wil, genieten van film- humor van de beste soort, die ga in Luxor zien de film „Waar is Opa?" Men kent het type, goedzakkige, sullige, onhandige man- nen, die geprest worden dienst te nemen in het leger en in den oorlog gaan. In deze film zijn het Oliver Hardy en Stan Laurel, die zor- gen voor de oer-komische contrasten tusschen hun goedige sulligheid sn den emst van disci pline en oorlogsheld. Dat is op zicbzelf reeds buitengewoon. Maar dan gaan zij op zoek naar den grootvader van Eddy. Eddy is het kind van een gesneuvel- den krijgsmakker en de goeierds habben be sloten Eddy's grootvader te vinden, die Smit heet. Natuurlijk is dankbaar uitgebuit de eindelooze reeks Smitten in adres- en telefoon- boek en niet alleen heeft de scenarioschrijver een reeds allerkoddigste vondsten weten te gebruiken, die maken dat men van den ddnen lach in den anderen valt, maar het prachtige komische spel van den dikken Hardy en den Chaplin- achtigen onbenulligen Laurel zijn om te schateren. Er wordt een enkele maal mis- schien wat te veel geslagen en gesmeten, maar het spel van deze twee is z66 door en door komisch beheerscht en vol fijne trekjes en grappige gebaren, dat men ook in deze film him machtig komisch talent ten voile bewon- deren kan. Het diep-menschelijke, vaak bij het tragische af, dat door de grappen en pot- sen voelbaar moet zijn, brengen zij op bewon- derenswaardige wijze tot uiting. Hardy en Laurel op zoek naar den echten Smit, die de echte grootvader is, zijn typen am niet licht te vergeten en de dolle grappen evenmin. Het kinderrolletje van den kleinen Eddy wordt ontroerend gespeeld. HET MYSTERIE VAN TER NEUZEN. Neen heusch Ter Neuzen neemt in de rei der Zeeuwsche steden een bijzondere plaats in en werd zij destijds als de levenslustige koop- man met een bloem in het knoopsgat uitge- beeld, dit in tegenstelling met Middelburg dat als een douairiere nog haar naam hoog hield. Heeft Ter Neuzen niet steeds getoond bij te willen zijn en zorgt als goede koopman dat de naam steeds op ieders lippen komt en blijft zij gevoelt de kracht en de noodizakelijkheid van de reclame, voortdurend leest men over Ter Neuzen en de radio-omroep geeft des avonds de geringste voorvallen Weer, die voor de bewoners zelfs onopgemerkt blijven, reclame, zoo iets als de in korten tijd beroemd geworden Akkertjes, de apotheek in Uw vest- zak! Men toont zich om al die voortvarendheid wel eens afgunstig en zegt dan: dat in Ter Neuizen geen muschje zijn of haar staartje op ligt of dit wordt der wereld kond gedaan, en toch bij dit alles is er een fout begaan, een grove fout, want zooals het mysterie van Lochness zoo hebben wij alhier ook een mysteriegehad. Het raadsel is reeds opgelost, het is voorfoij, doch welk een praoht motief voor een schit terende reclamecampagme is hierdoor tegelijk teloor gegaan. Nog is de schitterende zandsohilderij van den heer Van Driessche een bezienswaardig- heid van Ter Neuzen, nog zal geen der inwo- ners verzuimen gedurende de vacantie zijn logd's daarheen te brengen, trotsch als men is dat men naast de heerlijke Scheldestroom nog iets kan toonen dat men elders mist De Kampioen, het orgaan van de A.N.W.B., van deize week doet ook al mede om den aaam van onze gemeente door het geheele land nog meer bekendheid te geven, het is weliswaai bescheiden doch het Neuzengebak brengt toch: mede, dat men daarbij denkt en spreekt over onze stad. Maar dat alles zou duizendmaal in het niet zijn veraonken als het Nose-comite bekend was geweest met het mysterie van Ter Neu zen, dat had men kunnen uitbuiten tot een wereldreclame en alle mogelijkheden komen cos daarbij voor den geest, de werkloosheid zou tot het verleden behooren, de stroom van vreemdelingen uit alle oorden der wereld zou hier een ongekende drukte hebben teweeg ge- bracht, de neringdoendeo zouden handen te- kort heitiben om de clientele te helpen, de hotels kwamen kamers te kort, de veiling zou de aangevoerde producten in een mini mum van tijd tegen flinke prijzen zien afge- veild, ja zelfs het gemeentehuis zou moeten worden uitgebreid daar het aantal raadslieden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5