ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN Mee in't kamp V I T AX Nose-Comite. No. 9168 WOENSDAG 11 JULI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 11 JULI 1934. Naar Uw Vacantie-oord en terug per van Oarage Vitesse Tel. 123 A. A. DE ZEEUW 'n prettige wagen en goedkoop WALSOORDEN. HONTENISSE. GROENENDIJK. RECHTSZ AKEIN want daar is *1 "Akkerlje" dagelijks de Irouwe helper uit den nood voor elk die geplaagd wordt door hoofd- pijn, kiespijn, spierpijn, griep, enz. "AKKER"TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 Ct. (omzetbelasiing inbegrepen). HIT MET OUDEN VAN DAGEN. OORDEEL TWEEDE KAMER OVER CONTINGENTEERINGEN. Verschenen zijn de verslagen der Tweede Kamer van onderscheidene eontingenteerings- ontwerpen. Ontleend is daaraan: Stikstofhouden.de meststoffen. Enkele leden maakten bezwaar tegen dit wetsontwerp op grond van de overweging, dat de landibouw door hoogere prijzen van meststoffen zeer zal word en getroffen. Bovendien vonden deze leden, dat de voor- geateide maatregel de prrjsverhoudingen voor lajulbouwproducten nadeelig zal beinvloeden, daar immers de kleigronden minder stikstof houdende meststoffen behoeven dan de armere kleigronden, zoodat de laatste onevenredig awaar zullen worden belast. Veeleer zouden zij de nationale markt voor inheemsche pro- duoten wlllen reserveeren door beperking van den invoer van landbouwproduoten. Andere leden kwamen tegen deze zienswijze op. Nederland aldus deze leden heeft een bloeiend stikstofindnstrie, die moet wor den gesteund zoolang deze industrie een rede- lijke prijzenpolitiek voert. Gevraagd werd, of er eenig uitzicht bestaat dat de fabriek te Sluiskil, die tegen een zeer hooge vergoeding is uitgekocht, weer in bedrrjf zal komen. Invoer van leder. Eenige leden stelden de vraag of het juist is, dat de kortgeleden op- gerichte Bata-schoenfabriek te Best tever- geefs bjj de Regeering op een brjizonder con tingent voor leder zou hebben aangedrongen. Deze leden zouden het betreuren, indien Bata belemmerd zou worden in het verkrijgen van leder en zij konden dan ook niet inzien waarom de Regeering aan Bata, die in de crisisjaren geen leder heeft geimporteerd en daarom niet over invoerconsenten beschikt, geen bijzonder contingent zou hebben willen verleenen. Andere leden meenden, dat het niet sociaal- nuttig kan worden geacht, dat Bata hier te lande een bedrijf heeft opgericht, hoe modern het ook zij ingericht en hoe goedkoop het pro duct ook wezen moge. Deze. nieuwe fabriek heeft immers de bestaande overproductie van schoenen nog doen toenemen, wat voor de be staande sohoenfabrieken des te harder moet zijn, waar het een van uit het buitenland geleide fabriek betreft. Hunnerzijds vroegen deze leden, of het juist is, dat het Rijksproefstation ten bate van de leder- en schoenindustrie te Waalwijk Bata- sdhoenen heeft onderzocht en daarbij heeft vastgesteld, dat ze van minder deugdeljjke qualiteit waren dan de Nederlandsche in de- zelfde prijsklasse. Voorts: of het waar is, dat de Bata-fabriek te Best een zeer groot aantal Duitsche meisjes in dienst heeft. Invoer van cement van alle soorten. Naar aanleMing van de mededeeling aan het slot van de Mefhorie van Toelichting, dat de re geering heeft gemeend te moeten ingrjjpen en door een contingenteering het accoord met de Duitsche en de meerderheid van de Belgische industrie in werking te moeten stellen, werd de vraag gesteld, of dit accoord inderdaad ten voile in werking is getreden. Daar het vastgestelde percentage in dit ver- band als een minimum is te beschouwen. vroeg men, of de regeering dit minimum reeds door vaststelling van bijzondere contingenten op het peil van het accoord heeft geforacht Enkele leden vroeger hoe de regeering denkt tegeanoet te komen aan die Nederlandsche im- porteurs, die in de basisjaren noodgedwonger. den invoer van Duitsch cement moesten sta- ken en elders in him behoefte moesten trach- ten te voorzien. VLAGINCIDENT IN DE PANNE. Men zal zich herinneren, schrijft de corres pondent van het Handelsblad, dat eenige maanden geleden een priester in De Panne in breede kringen in Belgie verontwaardiging wekte, door even voor het begin van een rouwdienst voor 'n overleden oud-strijder met eigen hand de Belgische vlag van de doodkist te rukken, omdat hij, naar hij zeide, deze kleu- ren in zijn kerk niet kon dulden. Thans heeft zich in De Panne opnieuw een dergelijk incident voorgedaan. dat naar te verwachten is, andermaal heel wat stof zal opjagen. Ter gelegenheid van de uitreiking van een vaandel aan de ..broederschap der kinderen van oud-strrjders" waren Zondag in het ge- noemde Vlaamsche stadje groote naUonale feesten op touw gezet. Er werd een op- tocht gehouden, waarin zes fanfarecorpsen, 52 delegaties van oud-strijdersvereenigingen en twaalf plaatselijke organisaties deelnamen, en de koning had een vertegenwoordiger, kolo- nel Rinquet, gezonden om het vaandel aan de broederschap te overhandigen. Naar ,,L'Inddpendance Beige" meldt, heerschte er onder de feestelingen reeds groote verontwaardiging over het feit, dat de bur- gemeester niet zelf was gekomen om den ver tegenwoordiger des konings te begroeten, maar een wethouder had gezonden, doch zij steeg ten top, toen bekend Werd, dat de bur- gemeester geweigerd had de nationale vlag op het raadhuis te laten hrjschen. DE LIJST VAN DE SLACHTOFFERS IN DUITSCHLAND. VVaarschijnlijU toch nog publicatie. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldde Maandagavond De officieele lijst van de nationaal-socialis- ten, die als muiters op 30 Juni of 1 Juli zijn gefusileerd, zal nu vermoedelijk toch nog wor den gepubliceerd. Men moet gelooven. dat er achter de coulissen nog flink over is ge- streden tusschen de voor- en tegenstanders van een dergelrjke publicatie. Geleideljjk zijn echter de meeste namen toch Wei bekend ge- worden en om verder misverstand te voor- komen zal het puhliek nu waarschijnlijk toch dezer dagen in kennis worden gesteld van de officieele lijst der slachtoffers. Hoeveel het er zijn? Men weet het alsnog niet precies, maar men hoort beweren, dat het er 46 a 49 zijn. Zondagochtend kon men in alle Berlijnsche bladen een uitvoerige offi cieele mededeeling lezen, gericht tegen de on juiste berichten welke in het buitenland zijn gepubliceerd. Er werd op gefwezen, dat de in het buitenland gepubliceerde lijsten der dooden menige naam bevatten van mannen, die nog frisch en gezond zijn en gewoon bun werkzaamheden verrichten. Eigenaardig is hierbij wel het volgende: Wjj bevonden ons in den nacht van Zaterdag op Zondag in het centrum van Berlijn, toen al- daar (het was zoowat 2 uur) de eerste och- tendbladen te koop werden aangeboden. Het Berliner Tageblatt publiceerde het communi que, waarvan hierboven sprake is, op de eer ste bladzijde met den titel ,,Gruwelsprookjes". Ons trof de volgende zin in het communique: ,,Alhoewel bekend is, dat het aantal der ge- fusiileerde hoogverraders nog geen vijftig be- draagt, worden er groteske fantasiegetaUen in de wereld rondgebazuind". Bekend was het nu o.i. geenszins, dat er zoowat vijftig dooden Waren, daar de Duitsche bladen tot nu toe slechts zeven namen plus die van het echtpaar Schleicher hadden gepubliceerd. Wij Waren wel eenigszins verrast door deze be- kentenis en deze verrassing schijnt bij be- paalde Duitsche autoriteiten even groot te zijn geweest, aangezien behalve in deze vroege editie de betreffende zin van het officieele communique in geen enkei hlad meer heeft gestaan. Bij het Berliner Tageblatt verhuisde het gewijzigde communique zelfs van de eer ste naar de vierde bladzijde. Ter eere van ministeriairat Klausener, den leider van de katholieke actie, die tot de slachtoffers van 30 Juni behoort, wier namen alsnog niet zijn gepubliceerd en wiens dood in de katholieke wereld heel wat opschudding heeft verwekt, is heden in de St. Matheus Kirche een plechtig requiem gecelebreerd. Alhoewel geen bijzondere uitnoodigingen waren verzonden, vulden zoowat 3000 per- sonen toch de kerk. Van de meerderen en van de collega's van Klausener aan het rijks- ministerie van verkeerswezen schijnt niemand aanwezig te zijn geweest- Br werd tijdens den dienst een korte toespraak gehouden! De spreker repte met geen enkel woord van de droevige geheurtenissen van 30 Juni en gaf alleen te verstaan, dat de ontslapene steeds een vurig vaderlander was geweest. Uit liefde voor Duitschland had hi) tijdens den grooten oorlog gestred^n in de voorste gelederen. De plechtigheid moet op alle aanwezigen, waar- toe ook mevrouV Klausener behoorde, een diepen indruk hebben gemaakt. tijd van veertien dagen geprotesteerd. Het protest bleef echter zonder resultaat. Daarop heeft de Zwitsersche regeering drie Duitsche nationaal-socialistische bladen in Zwitserland voor den tijd van veertien dagen verboden n.l. de ,,Voelkische Beobachter", „Der Angriff" en de „Berliner Boersenzeitung". BENOEMING. Met ingang van 1 October a.s. is onze vroe- gere stadgenoot Dr. G. J. Renier, benoemd tot lector in de Modeme Geschiedenis aan de Universiteit te Londen. 28) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) X. De koninklijke ondememing. De antieke staande klok in den hoek, gai juist een melodieus klinkendag slag, om aan 'te duiden dat het half tien was, toen Guy met een bundel paperassen in de hand in de hal kwam. Hij was juist aan den voet van de trap en wilde naar boven gaan, toen hij plotseling in dat voornemen werd verhinderd. Want daar daalde, glimlachend met de on- afscheidelijke sigaret tusschen zijn lippen sir Antony Conway de trap af en begroette zijn neef met een vriendelijk knipoogje. Guy staarde hem ongeloovig aan. „Goede hemel, Tony", riep hij. „Ben je twee dagen achter elkaar zoo vroeg opge- staan?" ,,Ja, dat ben ik", zei Tony met waardighieid. „Als toekomstig afgevaardigde voor Balham- North gevoel ik mij verplicht door en door Engelsoh te zijn". Hij bereikte de onderste trede van de trap en stak zijn arm door dien van zijn neef. ,,Ik hob Spalding gezegd, dat ik voortaan havexmout, eieren en ham, plus marmalade en het ochtendblad van de .Times" bij mijn ontbijt wil hebben. Ga mee met mij in mijn studeerkamer en help er mij door". „Nu, ik het het tamelrjk druk van morgen". zei Guy, „maar ik zou er heel wat voor wil len opofferen, als Ik je geregeld de Times ken zien lezen en je behoorlijk zien onlbijten „0, ik geloof niet, dat het zoover zal ko men", zei Tony. „Ik zal er waarschijnlijk voorloopig slechts naar kijken. Men moet nooat met uitersten beginnen". Ingez. Med. Zondag j.l. werden niet minder dan vijf badgasten verbaliseerd wegens overtreding van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Hontenisse. Door tusschenkomst van den agent der ar- beidsbemiddeling werden verleden week een twaalftal werklooze landarbeiders geplaatst. DE DOOD VAN VON SCHLEICHER. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt.: Aangeduid als „het authentieke verslag van den dood van generaal Von Schleicher en diens echtgenoote" publiceert het dagblad ,,Politiken" een telegram van zijn correspon dent te Berlijn. Het luidt: „Zaterdag stopte voor de villa van Von Schleicher te Neu Babelsberg een auto en een aantal met revolvers bewapende jonge man nen belde aan. De oude dienstbode, die de deur opende, antwoordde beveetigend op de vraag of de generaal thuis was. Zij vond het hezoek wel vreemd maar toen haar gevraagd werd de kamer van Von Schleicher te wijzen voldeed ze onmiddellijk aan dit verzoek, daar ze meende dat Von Schleicher eh zijn echtge noote in den tuin waren en dat zij hen dus ongemerkt zou kunnen waarschuwen. Von Schleicher was echter wel in zijn werkkamer, waar hij aan de schrijftafel een krant zat te lezen, terwijl zijn vrouw bij een tafeltje aan een jurk zat te naaien, die haar 12-jarig doch- tertje, dat 's middags met vacantie zou gaan, mee zou nemen. Op de vraag van een der jonge mannen of hij generftftl- Van Schleicher was, keek—de generaal van zijn krant op, maar voor hij nog iets kon antwoorden werden er drie schoten op hem gelost. Vrijwel tegelijkertijd werd mevrouw Von Schleicher doodgesehoten. Ver- volgens reden de mannen met hun auto weg. De oude dienstbode belde onmiddellijk de poli- tie op en spoedig kwamen eenige beambten, die, toen zij zagen wat er gebeurd was, de zoogenaamde moordcommissie van Potsdam waarschuwden. Deze experts stelden een on- derzoek in en gingenr daarbij uiteraard tewerk, zooals bij elken anderen dubbelen moord. Een zuster van Von Schleicher, mevrouw Von Gaudecker, die in de villa van haar broer woonde, kwam even later thuis en Waar- schuwde een te Potsdam woonachligen rit- meester Von Schleicher. Hrj kwam tegelijk met het doehtertje, dat, zich van niets be- wust, liep te zingen van vreugde over haar mooie rapport, hij de villa aan. Terwijl hij daar nog aanwezig was werd er door een in- stantie, die men niet kent, opgebeld voor een der leden van de moordcommissie. Deze kreeg toen de boodschap, dat men het onderzoek moest staken en zich onmiddellijk verwijde- ren moest." V'ERBOD TEGEN VERBOD. Het 2!witsersche gezantschap heeft tegen het verbod der Zwitsersche bladen voor den Dat „Concordia", gevestigd in het caf4 van den heer Ed. Kuijpers alhier, nog goede schutters onder haar leden telt, heeft ze Zon dag 1.1. beWezen. 4 schutters namen deel aan de schieting op de liggende wip bij de weezen Kindt te Ossenisse en alle hoogevogels waren voor hen; de hoogevogel voor Fr. van Gassen van Ossenisse, en de znvogels voor Ren6 Kuij pers te Ter Neuzen en A. Kurjpers te Groe- nendijk. Adriaan Sorber schoot niet minder dan 5 kleine vogels. Hij deed de deur van de studeerkamer open, waar zij Spalding ontdekten, die de laatste hand aan een welivoorziene tafel legde. Na een laatsten, goedkeurendlen hlik over zijn werk te hebben laten glijiden, deed deze ideale huisknecht een stap achterwaarts en schoof een stoel voor Tony bij. „Is alles gereed?" vroeg deze. „Ja, mijnheer", antwoordde Spalding. Het ochtendblad vein de Times" ligt naast uw bord. De autorubriek kunt u aan den binnen- kant vinden". Hij, zetite nog een stoel bij de tafel en begaf zich naar een kleine electrische lift in den muur, waaruit de spijzen te voor- schijn kwamen. Hij plaatste deize op het buffet op warme komforen. Jie beihoeft niet te wachten", zei Tony. „Ik bedien mijzelf liever, als ik ontibijt; dat is meer in overeenstemming met de familie- tradities". Spalding maakte een buiging, ging naar de deur en sloot haar achter zich. Tony begon. zich langzaam een kop thee in te schenken. „Jij hebt zeker al ontbeten. Guy?" zei hij vragend. ,,Ja", antwoordde zijn neef, ,,maar als jij van plan bent deze uitstekendle levensregel vol te houden, zal ik voortaan op je wachten". „Ja, doe dat", zei Tony. „Wrj kunnen dan elkaar uit de „Times" voorlezen. Henry en Laura doen dat ook onder het ontbijt". Hij nam een slokje thee en stak vervolgens een sigaret op. ,,Wat ik zeggen wil", voegde hii er bij. „Ik ga vandaag met hun lunchen". ,,Waar?" vroeg Guy. ,,Bij tante Fanny. Zij stuurde mij n S.O.S.- boodschap waarin zij mij mededeelde, dat zij zouden komen en mij smeekte haar te helpen. Zij wordt te oud voor inspannend werk". „Ik geloof, dat tante Fanny je opzettelijk aanmoadigt, om alles van hen in het belache- lijike te trekksn", zei Guy emstig. ,,Ik heh geen aanmoediging noodig", pro- testeerde Tony, terwijl hij zich van heerlijk geroosterd brood bediende. „Als ik niet om Laura lachite, zou ik om haar huilen". „Je zou beter doen, als je een heetje meer naar hen luisterde. Maar ik behoef je in dat opzicht natuurlijk geen raad te geven". TE JONGE CONTROLEUR. Een 22-jarige controleur van de gewestelijke aardappelorganisatie heeft voor de Haarlem- sche rechtbank terecht gestaan wegens verduistering in Haarlemmermeer. Hij had een bedrag van f 19,02 niet afgedragen en samen gedeeld met den betrokken landbouwer. Verdachte bekende en beweerde reeds eer- der overplaatsing gevraagd te hebben, omdat hij door anderen aangespoord werd tot fraude. De officer van justitie noemde het onjuist, dat zulke jonge menschen een dergelijke ver- antwoordeljjke functie bekleeden. Op grond van—een reclasseeringsrapport vroeg hij vijf maanden voorwaardeiijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 19 Juli a.s. TARYVESCHANDAAL. Voor den kantonrechter te Hoom hadden zich te verantWoorden een elftal bak- kers, die betrokken Waren bij het beruchte Hoornsche tarweschandaal. Zij hadden n.l. van een Hoomscben meelhandelaar tarwemeel be trokken onder den naam van gerstemeel, waarvoor geen verplichting bestaat tot hoe- king in het tarweregister. De ambtenaar van het O. M., mr. De Bruijs Tack, hekelde deze knoeierijen fel en eischte tegen tien der ver- dachten evenals tegen de vijftien bakkers, die de vorige week in dezelfde affaire te Alkmaar terecht hadden gestaan, 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Hij deelde hierbij mede, dat de hoofdpersoon, de meelhandelaar, tegen wien 1 maand hechtenis, subs, f 10.000 boete Was geeischt, weliswaar op juridische gron- den was ontslagen van rechtsvervolging, doch dat een nieuwe dagvaarding tegen hem aan- hangig zou worden gemaakt. De waam. kantonrechter veroordeelde tien van de elf bakkers tot 35 b. s. 20 dagen hechtenis. Voor een der bakkers, die veel tegenwerking had betoond, was de uitspraak 50 of 30 dagen. „0, jawel", zei Tony. ,,Nu heb je het eens mis." Hij leunde achterover in zijn stoei en keek ondeugend naar zijn neef. ..Ik neem nauw- keurig notitie van alles, wat je mij zeigt, Guy. Op het oogemblik denk ik er tenminste ernstig over den raad op te volgen, dien je mij gis- teren gaf." „Wat was dat dan?" vroeg Guy achter- dochtig. Tony brak een stukje gexoosterd brood af. ..Betreffende nicht Isabel'1, antwoordde hrj. lets als een zwak blosje, dreigde aan de oppervlakte van Guy's wangen zichtbaar te worden. „0 ja?" zei hij met bewonderensiwaardige onverschilligheid. Tony knikte vriendelijk. ..Eenige dingen, welke mij sedertdien ter kennis zijn gekomen, hebben mij tot de avertuigmig gebracht, dat je waarschijnlijk gelijk had met hetgeen je zei. Ik twijfel er nu aan of ik wel verantwoord ben, mrjn politieke loopbaan in de waagschaal te stellen voor een voorbijgaanden gril. Per slot van rekening, moeten de landsbelangen toch voorgaan." Guy keek hem wantrouwend aan. ,,Je denkt toch zeker niet dat ik dieei onzin zal slikken?" vroeg hij. i „Het komt er niet op aan", zei Tony eenigs zins droefgeestig. „Ik hen er aan gewend. verkeerd begrepen te worden." Even zweeg hrj. „Hoe vond je Isabel?" Guy was blijkbaar op de vraag voorbereid. i ..Zij viel mij erg mee", bekende hij. .Zij schijnt een zeer aantrekkelijk meisje te zijn en ik zou zeggen, zeer oprecht ook". Wederom knikte Tony. ..Ja", zei hij, „dat geloof ik ook en daarom spijt het mij te meer. dat ik zal moeten ophouden. haar verder te helpen." ,,Haar verder te helpen!" herhaalde Guy. „Wat bedoel je?" „Ik bedoel, dat Zij mij gisteren haar ge- schiedenis heeft verhaald 6n die is niet van dien aard, dat een opkomend jong politieus daarin behoort betrokken te worden. Zij stem- de dit trouwens zelf toe en ik geloof, dat het eenige, wat mij te doen staat is,, mij zoo spoe dig mogelijk van haar te ontslaan." i Met verontwaardigd geizicht zat Guy stok- stijf te kijken. „Ik begrijp niet goed, waar je het over hebt", zei hij, „maar ik ben er zeker van dat je haar in een of ander opzicht ver keerd hebt verstaan. Hoe het ook zij; wat jij voorstelt, is onmogelijk. Je kan iemand niet zoomaar onder je bescherming nemen en haar dan op ondoordachte wijze aan haar lot over- laten. Wat moet dat meisje aanvangen? Je hebt je nu eenmaal aansprakelijk voor haar gesteld en dus moet je maatregelen nemen, haar weer naar haar familie terug te brengen." ..Ongelukkigerwijze", zei Tony, komen er moeilijkheden in den weg. Haar vader en moeder zijn beiden dood en haar naaste fami- lieleden zijn op het oogemblik werkeloos." Jleeft zij dan niet het een of andere beroep of vak?" vroeg Guy. Tony knikte. ,,Ja, haar beroep is koningin." Eenige oogen.blikken doodsche stilte. Toen vroeg Guy: „Wat is zij?" „Een koningiq", herhaalde Tony. ,,Het is geen beroep, dat ik over het algemeen ambieer voor een vrouw, maar zij is er voor opgevoed, en Guy schoof zijn stoel achteruit. ,,Hoor eens, Tony!" riep hij, „waar praat je in vredes naam toch over?" Tony trok zijn wecikbrauwen omhoog ,,Over Isabel", verklaarde hij kalm. ,,Nichtje Isabel. Het mooie kleine, roodharige meisje. dat jij gisteren zoo ijiverig leerde tuinieren; zij is de dochter van Don Francisco van Li- vadia." Met een uitroep van ontsteltenis sprong Guy plotseling op. Hiji opende zijn mond, als- of hij wilde spreken, maar het scheen hem niet mogelijk, 'n woord te uiten. „Verder", ging Tony kalm voort, „is zij de verloofde van onzen hooggepiaatsten kleinen vriend koning Pedro den Vijfden. Dat ver- klaart natuurlijk, waarom zij is weggeloopen." Het gelukte Guy, dank zij zijn uiterste geestinspanning zijn verloren spraak terug te krijgen. Zijn gelaat was vol verbijstering, weerzin en ongeloovigheid. ,,Maar maar hijgde hij. „Het kan niet waar zijn. Het moet scherts van je zijn." ,,Scherts!" herhaalde Tony emstig. „Na- AKKIO (Ingez. Med.). In de laatst gehouden vergadering van het Nose-Comite werd besloten de rit met ouden van dagen uit onze stad te houden op Dins- dag 7 Augustus. Andere gemeenten hebben reeds dit jaar deze genoeglijke dag aan hunne oudjes bezorgd, of zijn gereed een dezer dagen te vertrekken. Wij hebben echter gevolg willen geven aan de aanvraag van enkele oudjes, die graag de reis meemaken en dit v66r Augustus niet kunnen. Zoo vertrekt onze karavaan dan op 7 Augustus. Nog frisch ligt de genotvolle dag van het vorige jaar in ons geheugen. Weken, maan den na den rit, werd er nog over gesproken en de dank van de oudjes was zoo welge- meend, zoo zielsroerend voor alien die aan dezen rit hadden medegewerkt, dat men toen reeds het besluit nam ook in 1934 eenzelfde rit te maken. Dit jaar echter moet het mooier worden. Immers, Ter Neuzen viert dit jaar zijn jubt- leumfeest: 350 jaar zelfstandig bestaan. Onze karavaan met ouden van dagen moet een voorlooper zijn voor dit grootsche feest, Met vlag en wimpel zullen we Zeeuwsch- Vlaanderen (Westelijk deel) doorkruisen. Op onzen rit zullen wij een flinke propaganda maken voor de Septemberfeesten. We rekenen hiervoor vooral op de medewerking van en kele motorrijders. Wie is van de partij We brengen dit jaar een bezoek aan het schilderachtige Groede en zullen in de scha- duw der heerlijke kastanjeboomen een uurtje verpoozen. Daama gaat de rit door naar Sluis. Sluis!... De ontvangst is er het vorige jaar te goed geweest om Sluis voorbij te gaan. GroedeSluis! Zeeuwsch-Vlaamsche polders! Wegen, omzoomd met dubbele rijen knotwil- gen en canadaboomen't Zal zijn als een droom in het gemoed onzer oudjes, die toch werkelijk zooveel ten achter staan tegenover het jongere geslacht, dat reist en trekt al' over heel de Wereld. We rekenen op de bereidwilligheid der auto- bezitters. Het vorige jaar hebben haast alien, zonder uitzondering, met liefde en toewijding hun wagen voor dit edele doel beschikbaar gesteld. Het is zoo mooi in onzen modemen tijd, waar de wereld overvloeit van egoisme, onverschilligheid, verachting voor alles wat tuurlijk scherts ik nu niet. Geen enkel ach- tenswaardig Engelschman schertst ooit aan het ontbijt." Met tragisch gebaar hief Guy zijn handen omhoog. ,,Als het allemaal waar is, dan heb je wat op je hals gehaald." Hij stond op en deed een paar driftige stappen naar het raam en kwam toen naar tafel terug, waar de toe- komstige afgevaardigde voor Balham-North op zijn gemak aan een stukje geroosterd brood zat te knahbelen. „Maar, Tony!" riep hij, Jbesef je niet, hoe hoogst ernstig dit geval is?" Zeker doe ik dat", zei Tony. „Je gelooft toch niet, dat ik er anders aan het ontbijt over zou spreken?" „Het is meer dan emstig", vervolgde Guy met stemverheffing. ,,Het is de onverkwik- kelijkste intrige, waarin je ooit gewikkeld bent, geiweest. Indien dat meisje werkelijk is, wat jij zegt, dan zal de geheele diplomatieke spion- nagedienst in werking gesteld worden om haar op te sporen." Hij wachtte even. ,,VerteI mij in 's hemelsnaam onmiddellijk de geheele ge schiedenis. Misschien is het nog mogelijk je er op een of andere manier uit te redden." „Dat geloof ik niet", zei Tcny met een te- vreden glimlachje. .Natuurlijk zou ik Isabel aan haar lot kunnen overlaten, maar dat zou, zooals je mij zoojuist hebt voorgehouden, zeer wreed en onwaardig zijn. Hoe het ook zij, als je plaats wilt nemen en een heetje minder theatraal kijkt, zal ik je precies vertellen, hoe- de zaken staan en dan kan je zelf oordeelen."* Guy ging weer zitten en Tony begon, na rustig een sigaret opgestoken te hefoben, de romantisohe geschiedenis te verhalen, welke hij gisteren onder de lunch te Cookham ge- hoord had. Hij sprak tergend langzaam, het geen Guy, wiens nieuwsgierigheid op het uiter ste was gespannen, zeer opgewonden maakte. Tony echter stoorde zich aan niets en deed zijn verhaal traag en slepend en het kostte Guy een buitengewone zelfheheersohing, om de geschiedenis zonder onderbreking aan te hooren. Daama zat hij achterover in elkaar gedoken op zijn stoel met de uitdmkking van iemand, die het ergste heeft vemomen. (Wordt vervolgdA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5