Lc Isti z i n Qemte J tiofoiatkeH KLEIN ARTIS Istizin- Binnenland De ongeregeldheden. Laatste Berichten ADVERTENTIEM TER NEUZEN, 11 JULI 1934. CRISISPUBLICATIEN RECHTSZAKEN. HANOELSREGISTER. SCHEEP V AARTBEWEGING. CLAUDE. CORNELIA MARIA DEES, Mej. ELIZABETH LASSCHUIT, Drijvende Diergaarde Uw voile verfrouwen Tablejten onze geeerbiedigde Kon-ingin an Hare Konink- iijke Dochter treft door het heengaan van deze twee bemin.de dooden. Welk een smar- telijke leegte in ons Koninklijk Paleis, wat een eenzaamheid in bet leven dbr ons over- geblevenen loten van den eens zoo bloeienden Oranjestam! Wat een gevoel van vere'enea- ming ook doortrilt ons land en volk! Het plotselinge van dit verscbeiden beeft alierwege ontsteltenis gewekt, een ontstelte- nis, die te beviger wordt gevoeld, doordat de wonde, gestagen door bet beengaan onzer be minde Koningin-Moeder nog niet is gesloten en onze gedacbten sedert Haar verscbeiden nog' meer dan anders zicb bewogen om ons al kleiner wordeod Oranjebuis. Maar ook om de plaats, die de Gemaal onizer Koningin en de Vader onizer Prinses innam in alierlei krin- gen onzer samenleving, zijn wij octroerd door zijn beengaan. Naar populariteit beeft Hij niet gestreefd; tocb was Hij populair, en Hij is dat geworden door zyn gemoedeljjken een- voud, zjjn ongedwongen omgang met men- scben uit alierlei kringen, zijn bartelijk mede- leven, zijn vriendelijke bumor, zijn prettig- opgewekten aard. Maar niet minder door zijn levendige belangstelling in alierlei sociaal en pbilantropiscb werk. Bij de berdenking van zijn vrjf en twin tig-jarig voorzitterschap van bet Nederlandsohe Roode Kruis hebben wij kunnen vernemen; "hbezeer zjjn arbeid in dat beilzame werk werd gewaardeerd door ben die 'Hem daar aan bet werk zagen. En in hoeveel andere „werken des vredes" beeft Hij niet een levendig aandeel genomen en belangstel- ling getoond! In zijn houding bij al deze din- gen lag niets gedwongens of gewilds, bet ging alls zoo spontaan en natuurlijk, het was uiting van zjjn meelevend hart. Er is gezegd en terecht gezegd dat onze betreurde Koningin-Moeder zoo echt en geheel en zoo gemakkelijk Nederlandscbe was geworden; welnu: de Prins der Nederlanden was inderdaad met bart en ziel een Nederland scbe Prins; Hij is dat geworden niet als de vervulling van een noodzakelijke plicbt, maar eenvoudig door zicb te geven zooals Hij was. Die natuurlijke ocgedwongenheid was de groote aantrekkelykheid van zijn persoon. Maar dit alles is slecbts terugzien op wat geweest is. Het is nu voorbij. En bet voorbije kan tocb slecbts een scbamele troost bieden. De berinnering zonder meer is steeds een wee- moedig bezit. Beklagenswaardig is de mensch, die, staande bij bet open graf van een dien hjj lief beeft, niets anders overhoudt dan de smartelijk-Weemoedige heugenis van "wat voor bij is. O, als wij moesten gelooven, dat dit bet laaiste is van ons menscbenleveti, dat bet gTaf zich sluit boven ons boofd, dan waren wjj, naar Paiilus woord, „de beklagenwaardigste van alle menscben". Maar wij weten, dat, wanneer onze aardsche tentwoning wordt af- gebroken, wij een gebouw van God bebben, eeuwig in de bemelen, en dat wij bier in ons aardsch bestaan, leven als in bet vaak zoo koude voorportaal van den tempel Gods, bet eeuwig Vadenbuis. Voor ons, die het men- schenleven niet zien als besloten tusscben wieg en graf, maar die bet, met zijn smart en vreugde, zijn lief en zijn leed, mogen zien sub specie aetemitatis, in bet lieht der eeuwig- heid, dat het licht is van Gods oneindige liefde in Ghristiis voor ons is de dood geen einde, maar een overgang naar bet voile licht en de alomspannende heerlijkheid. Ook Hij, dien wij zoo straks ter laatste rust- plaats zullen geleiden, zag zijn leven in dat licht met diepe en stellige overtuiging. Meer dan eens heb ik bem mogen spreken over de eeuwige dingen. Ein de eerste maal dat dit geschiedde, was het voor mij een openbaring te bemerken, dat dat voor Hem het allerbe- langrijkste was. Tekens en telkens kwam Hij er met grooten aandrang op terug en sprak er over in den toon eener gevestigde overtui ging en rustige verzekerdheid. En wanneer bleek dat ik zijne inzichten niet kon deelen, dan werd pas duidelijk hoe diep zijn religieuze gevoel ens waren verankerd in zijn ziel, en hoezeer dit de centrale gedachte van zijn leven was. Het steirven was voor Hem een gang naar het eeuwige licht, een opgang naar hooger heerlijkheid. Daarom is bet ook vol- gens zijn wensch dat die opgang zou worden uitgedrukt, in witte licbte kleuren, symbolisch aanduidend de licbtsfeer der eeuwigheid. En wij danken God dat wij het zoo mogen doen en dat bet somibere zwart van den rouw wordt overstemd door de blanke kleur van licht en leven. Diaarom bebben wij ook ditmaal deze plech- tigheid mogen aanvangen met bet lezen van een lied des levens, een lied der hope, een juichtoon over de reddende liefde Gods die ons geen macht ter wereld kan ontrooven. Van zulke dingen te mogen spreken bij een open graf is de grootste heerlijkheid die God aan menscben gaf. Wij drukken daardoor uit dat. naar des Apostels woord „de dood is venzwol- gen in de overwinning" en dat geen ding ons kan scheiden van de liefde van Gbristus die het leven en de omverderfelijkheid heeft aan bet licht gebracht. Toen Christus aan het kruis stierf, was zijn dood een zegepraal, zijn schijnbare ondergang een overwinning. Die overwinning is de over- winning van alien die weten wat het is, met Hem te sterven en met Hem op te staan tot een nieuw leven. Dan beeft de dood zijn soherpen prikkel verloren en het leven viert zijn eeuwigen triomf. Geloofd zij God die het in Ghristus mogelijk maakte dat sterfelijke menscben zulke groote dingen mogen zeggen op een plants waar alle aardsche glorie ver- zinkt. De rede van Prof. Obbink werd besloteu met bet uitspreken van een gebed. Daama verzocht nog de predikant gezamenlijk te zin- gen gezang 202 vers 1, 2 en 4 en tot slot sprak prof. Obbink nog een zegenbede uit. Toen was het plechtig oogenblik gekomen, dat de kist in den grafkelder zou worden ge- dragen. De chef van bet Militaire Huis met de beide adjudanten van den ontslapen Prins be- gaven zich naar de baar waar de Ohef van het Militaire Huis het kussen van de kist af- nam en aan genoemde adjudanten ovengaf. De kist werd daama ontdlaan van het kleed en de vlag en voorafgegaan door den Konink- lijken Commissaris van den grafkelder en prof. Obbink in den grafkelder gebracht. De Koningin, de Prinses, Hertog Adolf Friedrich en Hertogin Adolf Friedrich volgden den droe- ven stoet. Langzaam werd de kist aan ieders oog ont- trokken, terwijl alle aanwezigen staande Gezang 209 1 en 3 zongen. Bij het eerste vers speelden de baizuinen de melodie mee. De eerewachten, welke aan beide zij den van den grafkelder opgesteld stonden, brachten de laatste militaire eerbewijzen. Toen werd de toegamg tot den grafkelder door het gordijn afgesloten. Bijzonder wijdingsvol klonken toen de tonen van het oude Wilhelmus boven den graf kelder gespeeld door de vier bazuinblazers. In den grafkelder bad prof. Obbink het Onize Vader. Zacht orgelspel klotik weer door de gewel- ven der kerk, toen de Vorstelrjke Familie en prof. Obbink uit den grafkelder kwam. Daar- op reizen de vorstinnen en vorsten van hun plaatsen op en werden naar him auto's geleid. Alle overige persotieri bleven op hun plaats, totdat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de kerk verlaten hadden. Eenige minuten stond de schare nog onbe- weeglijk; daama kwam er eenige beweging en diep onder den indnik van het droeve gebeu- ren verlieten alien het kerkgebouw. dat sommige landbouWers van meening zgn, dat de verbouw van deze gewassen b.v. op aardappelland of voor veevoeder vrij zou zijn. Teneinde moeilijkhecLen te voorkomen wordt bierop nogmaals de aandacht gevestigd. DE NIEUWE SCHRIJFWIJZE WORDT 1 SEPTEMBER INGEVOERD. In de beden gehouden vergadering van den raad van Ministers beeft het spellingvraag- stuk weder een onderwerp van bespreking uit- gemaakt. Naar wij vernemen is het resultaat dezer ■besprekingen dat bevorderd zal worden wijzi- ging van algemeene maatregelen van bestuur, waarbij met ingang van 1 September een nieuwe schrijfwij'ze wordt voorgeschreven voor het examen van onderwijzers en eindexamens, benevens in het prgram voor middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs. De wijzigin- gen zullen als volgt luiden: 1. de e wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld; de ee blijft echter aan het einde van een woord alsmede in afleidingen en samenstellin- gen van woorden op ee; 2. de o wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld; de oo blijft eOhter voor ch, in; goochelen, goochem, looobenen; 3. sch wordt alleen geschreven waar de oh gesproken wordt. Echter behoudt bet ach- tervoegsel isch de thans gangbare spelling; 4. de verbuigingsuitgang e en en van een en geen en van de bezittelijke voomaamwoor- den mijn, uw, zijn, hun, haar, worden weg- gelaten 5. de naamvalsuitgang n, bij lidwoorden voomaamwoorden, bijvoegelijke naamwoorden of daarmede gelijkstaande verbuigbare woor den wordt uitsluitend gebruikt bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van mannelrjke dieren in de gevallen dat voor de aanduiding van het dier een afzonderljjk woord wordt gebezigd; 6. bfj de voomaamwoordelijke aanduidmg van de zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. TELEGRAM AAN DR. COLIJN VAN HET MINISTERIE VAN HERVORMDE PREDIKANTEN TE AMSTERDAM. Het ministerie van Hervormde predikanten te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter van den Minister- raad, Dr. H. Colijn. ,,Het ministerie van Hervormde predikan ten te Amsterdam, voor zoover tegenwoordig op zijn vergadering, diep getroffen door de droeve gebeurtenissen der laatste dagen gezien den nood, die in breede kringen wordt geleden, welke nood zoovelen tot ver- bittering heeft gebracht en waarvan zij uit eigen ervaring dagelijks kennis nemen W€ndt zich hierbij tot uw hooge overheid met het dringend verzoek, de steunuitkeerin- gen, welke dreigen beneden het bestaans- min'imum te komen, op haar vorig peil terug te brengxSi, ook al moet dit tot scherpere be- zuinigingen en verziwaring der belastingen van de hoogere inkomens aanleiding geven. Het ministerie van predikanten doet dit in het besef, dat overheid en volk tezamen naar het Woord Gods hebben te hooren; erkent in den huidigen toestand mede schuld der kerk, ook betreurende, dat bet zicb niet eerder in dezen tot uw overheid heeft gewend; doch acht het nochtans heden zijn plicht, u zijn stem in dezen alsnog te doen hooren en met alien emstig bij u op voorooemden maat- regel aan te dringen." Het telegram was onderteekend door de volgende predikanten: P. J. Kromsigt, G. Oorthuys, A. G. H. van Hoogenhuyze, W. van Limburgh, L. C. W. Ekering, J. Laurense, W. A. Hoek, J. P. van Bruggen, M. J. A. de Vrijer, G. A. den Hertog, J. Kooij, B. Gijzel, A. A. Donsizelmann, J. C. Koningsberger, T. Kloosterman, S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, W. H. A. Nelck en P. Visser. RlJjiiS HOOGERE BURGERSCHOOL. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: H. P. Augusteijn te Axel, Aa. Ja. van Fraaijenhoven te Axel, J. G. Huineman te Ter Neuzen, J. Kaan te Ter Neuzen, W. Kos- ter te Boschkapelle, J. de Louw te Ter Neu zen, Ea. Pa. Neeteson te Kloosterzande, M. C. D. Ph. Persijn te Koewacht, A. D. Stelling- werf te Ter Neuzen, Pa. Wa. Westerhof te Ter Neuzen en J. Wisse te Axel. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Dieleman te Ter Neuzen, J. de Feijter te Axel, Wa. van Fraaijenhoven te Axel, Na. Gulden te Hulst, M. Imandt te St. Gilles (Bel- giej, Ma. Wa. Meulenberg te Ter Neuzen, J P. Neeteson te Kloosterzande, J. van der Peijl te Kemseke (Belgie), W. J. van Rompu te Ter Neuzen, G. J. Schoonakker te Ter Neuzen, Wa. Ja. Oa. van der Vliet te Hulst, J. L. Wis- kerke te Ter Neuzen en Ja. Ja. van Wijck te' Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: Aa. Ja. Bom te Axel, F. J. Breepoel te Axel, Ja. Cla. Dees te Ter Neuzen, G. L. Colsen te Ter Hole, W. V. P. Galle te Ter Neuzen, J. Huijssen te Ter Neuzen, Aa. Ja. van Pienbroek te Ter Neuzen, P. de Putter Czn. te Axel, P. de Putter Ezn. te Ter Neuzen, F. P. Solleveld te Ter Neuzen, C. van Strien te Ter Neuzen, La. Aa. Vellekoop te Ter Neuzen en L. Visser te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: Oa. Aa. Augusteijn te Axel, J. W. van der Giesseti te Ter Neuzen, M. C. Goossen te Zaaimslag, Sa. Ja. de Kraker te Zaamslag, Aa. Ca. Maat te Ter Neuzen, A. A. van Puij- velde te Ter Neuzen, A. H. Rijniberg te Ter Neuzen, L. Stolk te Zaamslag en H. de Zeeuw te Axel. ULO-EXAMENS. Maandag slaagden te Goes voor diploma A mej. T. A. Koole te Ter Neuzen en den beer P. van Arenthals te Kloosterzande, leerlingen der openbare Ulo school alhier. V ERBOUW VAN KOOLSOORTEN, ANDIJVIE, PREI EN ANDERE TUINBOUW- GEW'ASSEN ALS NATEELT. De straekeommissie voor Zeeland vestigt er de aandacht op dat de verbouW van koolsoor- ten, andijvie, prei en andere tuinbouwgewas- sen ook als nateelt alleen is toegestaan aan hen, die daartoe vergunning hebben. Daartoe is noodig dat zij in 1933 deze ge wassen verbouwden, de oppervlakte deden in- ventariseeren en de beperkingsvoorschriften voor tuinbou'wgewassen in acht nemen. Het is n.l. gebleken bij de gehouden controle POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 10 Juli 1934. De volgende personen waren gedagvaard: P. E. v. G., oud 48 j., venter te Clinge, wegens mishandeling van Rumondus Bracke, door bem eenige slagen met de vuist tegen het hoofd toe te brengen, te Clinge op 30 April 1934. Eisch 20 boete of 10 dagen hecbtenis. Uit- spraak f 15 boete of 10 dagen heohtenis. G. M. S., buisvr. van P. S., zonder beroep te Sas van Gent, wegens mishandeling van Sara Kaan, door haar een slag in bet gezicht te geven, te Sas van Gent op 25 Mei 1934. Eisch 10 boete of 10 dagen bechtenis. Uit- spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. I. J. J., oud 32 j., commissionnair te Oost- burg, wegens beleediging van Augustinus de Witte te Eecloo, op 31 Mei 1934. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. I. J. v. d. V., oud 25 j., chauffeur te Bres- kens, wegens mishandeling van Izaak Louws te Breskens op 18 Mei 1934, door hem een slag in het gelaat te geven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf voorwaar- delrjk proeftijd 2 jaar. TJitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. P. J. B., oud 35 j., garagehouder te Bres kens, wegens beleediging van Pieter Johannes Korthals te Breskens, op 29 Mei 1934. Eisch 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uit- spraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. v. H., huisvr. van P. H. v. C., oud 52 j., zonder beroep te Ter Neuzen, wegens ver- nieling of beschadiging van een haag, toebe- hoorende aan Comelis Dieleman, te Ter Neu zen op 22 Mei 1934. Deze zaak werd uitgesteld tot 11 Septem ber 1934. C. C., oud 48 j., metselaar te Sluis, wegens beleediging van den Kommies der Belastingen Van Hal te Sluis, op 11 Juni j.l. toen die amb- tenaar daar dienst deed. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. TJit spraak idem. A. A. F., oud 21 j., schlpper( C. d. V., oud 21 j., schipper en J. A. M., oud 23 j., schipper, alien te Breskens, wegens diefstal van een hoerveelheid vleesch, toebehoorende aan Ama- lia Nathalia Elegeer te Sluis, op 10 Juni 1934. Eisch ieder f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak ieder 20 boete of 10 dagen hecht. A. v. d. B., oud 52 j., zonder beroep te Axel, wegens bedelen in het openbaar te Axel, op 9 Juni 1934. Eisch 3 dagen hechtenis 1 jaar Rijks- werkinrichting. Uitspraak idem. SURSEANOE VAN BETALING. By beschikking der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, Kamer van Vacantie, van 11 Juli 1934 is aan Johannes Comelis van Rompu, wonende te Ter Neuzen, aan de Westkolkstraat aldaar, handeldrijvende onder den firmanaam Johan van Rompu, in steen- kolen en bronwateren, surseance van betaling verleend voor den trjd van anderhalf jaar, in- gaande 25 Juni 1934 met benoeming van den heer Mr. G. Tichelman, advocaat en procureur te Ter Neuzen, tot beWindvoerder teneinde met den schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren. Ter vergadering van schuldeischers 'werd door 2 crediteuren voor schuldvorderingen tot een bedrag van 8189,70 tegen het verleenen der gevraagde sursdance van betaling ge- stemd, terwijl door 10 crediteuren voor schuld vorderingen tot een bedrag van 27.479,78 voor het verleenen der gevraagde surseance "van betaling werd gestemd. Te Amsterdam. In de Bloemenbuurt te Amsterdam aan de ovenzijde van het IJ heeft het gepeupel Maan dag kans gezien aan den Hagedoomweg een groentewagen leeg te plunderen. Hier en in andere straten van deze buurt moeten politie en militairen voortdurend op hun hoede zijn. Overigens is het in de stad rustig geweest. In de Borgerstraat, een in dezer dagen be- rucht geworden straat in het van Lennep- kwartier, zooht Maandagnamiddag een gla- zenwasscher ruzie met een paar politieagen- ten, die daar surveilleerden. Daar hij een bij zonder sterke kerel was, lag hij al gauw met de twee ordebewaarders op den grond te worstelen. Dit was het sein voor een deel van publiek om zich met steenen en flesschen in den strijd te mengen. Ter zelfverdediging los- te een der agenten daarop een schot, dat den glazenwasscher in het lichaam trof. Hij moest naar het Wilhelminagasthuis worden overge- bracht. Op twee plaatsen in de stad laaide het ver- zet in den na-avond van Maandag weer op. In de omgeving van de Palmgracht probeerde een 300-tal communisten een stoet te for- meeren. Zij werden door marechaussee en be- reden agenten uiteen gejaagd. Een man werd door een schot in de zijde verwond en moest door den G.G.D. naar het gasthuis worden gebracht. De straten waren hier weer opge- broken en met steenen werd de politie be- kogeid. In verband met het gebeurde moesten weer alle ramen gesloten worden. Er is hier nog een tweede slachtoffer ge- maakt. Een bewoner van de Brouwersgracht bij de Palmgracht, die zijn raarn wilde dicht- maken, werd door een schot in den wang ge troffen. Hij werd ter plaatse verbonden. Ook in de van Lennepbuurt: Tollenstraat Borgerstraat en Jacob van Lennepstraat werd het later op den avond woelig. Men sloeg weer de lantaarns stuk en beging andere bal- dadigheden. Ook hier gelastte de politie de ramen te sluiten en weer klonken schoten Op Wittenburg gold hetzelfde consigne als Zondagavond. Van 8 uur af moesten alle ramen en deuren gesloten worden en mocht niemand zich meer op straat begeven. Reeds heden zullen zich voor den politie- rechter verschillende personen te verantwoor- den hebben, die deelgenomen hebben aan de ongeregeldheden in de Jordaan, in Amster- dam-Noord en elders, resp. wegens poging tot zware mishandeling van een ambtenaar in functie, zware mishandeling van een ambte naar, en diefstal. Om ongeveer negen uur's avonds laaide het verzet aan den overkant van het IJ weer even op. Op den Waddenweg begon men de straat open te breken, het publiek begon op te dringen, en met de losgemaakte steenen begon men de politie te bekogelen. Militairen, marechaussee's en gemeentelijke politie trok- ken er op uit, dbch het oude spel herhaalde zich weer: bij "net verschijnen van de politie trok ieder zich haastig in zijn woning terug en was er van de verzetplegers geen spoor meer te vinden. On rust te Cape lie aan den IJssel. Als gevolg van een in de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering behandeld verzoek van den plaatselijken raad om bij de regee- ring aan te dringen op herstel van de thans vervallen steunregeling is onder de werkloo- zen agitatie ontstaan. Op de publieke tribune hadden ook enkele vrouwen van werkloozen plaats genomen, die zich in de debatten tracht- ten te mengen. De tribune is daarna onder eenig verzet ontruimd. Groepen werkloozen dromden voor het raadhuis samen. Geroep om steenen werd gehoord; zelfs werden deze later op de rijstraat teruggevonden. Aan het einde van de vergadering is een der raadsleden, die door de politie een eind- weegs was begeleid, op weg naar huis door enkele groepen werkloozen per rijwiel inge- haald en mishandeld. Hem werd een tand uit den mond geslagen. Terstond heeft de burge- meester militairen brjstand gevraagd, zoodat zich reeds spoedig een detachement politie- troepen ten stadhuize kon melden. De om geving van het raadhuis is hiema gezuiverd. Onmiddeliyk zijn de politietroepen gaan pa- trouilleeren onder leiding van een veldwach- ter. In de hoofdstraten heerscht betrekkelijk rust. Verschillende gebouwen en woonhuizen van raadsleden zgn onder bewaking gesteld. De zijstraten en buurten zijn onder speciale bewaking. Tribune in verkleind formaat in beslag genomen. In het gebouw Prinsegracht 17 in Den Haag is Zondagmorgen een communistische verga dering gehouden, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door het Tweede Kamerlid De Visser, die sprak over de voorgenomen steunverlaging. De heer De Visser deelde o.m. mede, dat ondanks de inbeslagneming Zaterdag bij het dagblad De Tribune, dit blad, zij het in ver kleind formaat, toch zal verschijnen. In den afgeloopen nacht nu, te drie uur heeft de politie een inval gedaan op de tweede etage van eene onbewoonde woning in de van Lennepstraat te Amsterdam. Zij vond daar drie schrijfmachines en een cyclostyle-inrich- ting, benevens een groot aantal exemplaren van de Tribune in verkleind formaat, in ge- cyclostyleerden vorm. Blijkbaar had men hier de plaats ontdekt, waar dit jongste commu nistische persproduct het licht ziet. Er wer den ook eenige duizenden exemplaren van op- ruienden aard ontdekt, gericht tot het politie- personeel. Alles werd naar het bureau Raam- poort vervoerd. De Crooswijk-buurt te Rotterdam weer roe rig. Dinsdagmiddag is de toestand in de Croos- wijkschebuurt te Rotterdam emstiger gewor den. Bijzondere maatregelen zijn genomen. De politie is in zeer groote getale aanwezig en Wordt geassisteerd door de daar gelegen mili taire politie. Het verkeer in deze wijk werd volkomen stil gelegd en niemand mag zonder dringende redenen de buurt in of uit. Bij den ingang van de verschillende stra ten worden groote doeken gespannen met op- schrift: „Straat ontruimen, er zal geweld ge bruikt worden". De politie stond met het geweer in den aanslag. Om drie uur hadden er zich nog geen incidenten voorgedaan, Troepen schoolkinderen werden door de poli tie en onderwijzers naar huis geleid. Om 3 uur werd de militaire politie onder commando van luit. Horstjen ter assistentie geroepen. Men maakte een opruiming van de baricaden. Winkels raken door hun voorraden heen, welke van buiten af niet mogen worden aan- gevuld. Sedert gistermorgen zijn gemeentewerklie den bezig, de barricaden op te ruimen en lan taarns te vemieuwen. Bovendien moesten alierlei obstakels van de straten worden ver- Wijderd. In vele straten zijn op het oogen blik huurstakingen aan den gang. De bewo- ners willen een gulden huur per week minder betalen. De huiseigenaars hebben geprote- steerd. In de week van 2530 Juni werd bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken te Ter Neuzen, aangifte gedaan van de volgende inschrijvingen Leo Baart, Hulst, Steenstraat B 124, han- del in manufacturen en confeetie, kleerma- kerij. Eigenaar: Math. J. Baart, Hulst. W. de Bockx en H. Kerckhaert, Westdorpe, Wijk A 176a, aannemers. Venn.: W. de Bockx, Hoek en H. Kerckhaert, Westdorpe. Hotel „Centraal", Ter Neuzen, Markt 6, hotel, cafe, restaurant. Eigenaar: H. J. de Vlieger. H. Kerckhaert, Westdorpe, wijk A 176a, graan- en zaadhandel. M. van de Linde, Ter Neuzen, Noordstraat 80, brood- en banketbakker. Firma Gebr. Philibert en Andre Wijne, Phi lippine, Markt 42, oester- en mosselpark, con- servenbedrijfVenn.Ph. M. en A. Wijne, Philippine. Wijzigingen Gebr. Baart, Hulst, Gentschestraat B 42, Steenstraat B 57, handel in manufacturen en confectie-artikelen. Vennootschap ontbonden. Wed. H. J. Bonte, Oostburg, Markt 16, han del in bazaarartikelen. Gevolmachtigd.J. M. A. C. van Dongen, Oostburg. J. Claerhoudt-van Vooren, Sluis, Kapelle- straat 21, handel in granen, zaden, kunstmest, veevoeder, pootaardappelen. Bedrijf tevens uitgeoefend: modemagazijn. Gebr. van Goethem, Sas van Gent, Oostdam 51, handel in manufacturen, confectiegoederen bedartikelen, meubelen, linoleums en taprjten. Filiaal gevestigd te Hontenisse, Prov. Weg C. 60, Westdorpe, Nieuwe wijk. was men nog met het nablusschen bezig. Het blijkt, dat de kleine olietank, die tus- schen de gebouwen gelegen was, tijdens den brand is gesprongen. De brand'ende olie kan moeilijk worden gebluscht. De fabrieken zijn totaal verwoest, alleen de groote opslagplaats van hennep en een groote olietank achter de opslagplaats gelegen, kon- den worden bahouden. De schade is zeer aanzienlijk en bedraagt, volgens opgaaf der directie, zeker 2 millioen gulden. De schade wordt door verzekering gedekt. Er is nog geen besluit genomen of de fa brieken zullen worden herbouwd. Voor Ter Neuzen: 9 Juli. Eng. s.s. MAG- DALENA, 1842, hout, Archangel. Van Sluiskil: 10 Juli. Eng. s.s. MARSDEN, 1692, ledig, Tyne. Van Sas van Gent: 10 Juli. Duitsch s.s. BUTT, 408, veevoeder, R'dam. Voor Gent: 9 Juli. Spaansch s.s. GALEA. 1974, fosfaat, Bougie. 10 Juli. Eng. s.s. OHARLWOOD, 600, led.. Rouaan; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, stukg., Immingham. sh i Van Gent: 10 Juli. Zweedsch s.s. FALK- STEN, 660, ledig, Blyth; Nederl. m.s. ARTE MIS, 3819, restant, Zeebrugge; Eng. s.s. SYLVAFIELD, 3392, ledig, Falmouth; Eng. s.s. FIREOREST, 259, ijzer, Londen. ROTTERDAM. De staking in de Rotter- damsche havens behoort weer tot het verle- den. In de Crooswijkbuurt is de afzetting op- geheven, doch de politie en marechaussee blij- ven gewapend met karabijnen door de om- liggende straten patrouilleeren. AMSTERDAM. Hedenmorgen is snel recht gedaan in de zaak tegen den 19-jarigen fiets- jongen, die op 4 Juli j.l. op den Insulindeweg een steen naar de politie had gegooid. De jongen bekende het feit, doch zeide op aanstoken van anderen te hebben gehandeld. Hij toonde over het gebeurde geen berouw. Daar de jongen reeds meerdere malen met de politie in aanraking is geweest achtte de Officier van Justitie geen redenen tot clemen- tie aanwezig en eischte 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger drong op clementie aan. De politierechter direct uitspraak doende, veroordeelde de verdachte tot 6 maanden ge vangenisstraf. EDAM. De gisteravond uitgebroken brand bij de N.V. Touwfabrieken, heeft den geheelen nacht voortgeduurd en hedenmorgen om 9 uur De Heer en Mevrouw P. MARVIN—VERSTRAETEN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon Sluiskil, 9 Juli 1934. Donderdag a s. 12 Juli, hoopt onze geliefde Moeder en Groot- moeder, (Wed. J. Buijze), i haar 70en jaardag te vieren. Haar dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Zaamslag, Juli 1934. ncucu ontvingen wij de treurige tijding, dat na kortstondig lijden in het Ziekenhuiste Rotterdam is overleden, onze lieve Nicht, geb. Paulusse, in den ouderdom van ruim 41 jaren. Familie PAULUSSE. Familie J. DE SMIT. Ter Neuzen, 8 Juli 1934. Heden en Morgen nog bq de Axelschebrug te bezichtigen. Open 9 tot 9 uur. Entree 15 ct. Kinderen 10 ct. Vrljdag en Zaterdag a.a. te Sluiskil bij de Spoorbrug. Voederen der dieren is toege staan. 7 cent per ons: Citroen-, Peer- en Appel- drops. 1 5 cent per 2 ons Coflee Milk. Melksullano's, Extra Strong, Huishoud- boonen. 1 0 cent per 1 ons Choc. Nic Nac, Gember- stangen, Dominowafels, IJs- bonbons, Choc. Pindas, Sinaasstaafjes, Sneeuw- wafels. 10 cent per ons: Ooft-Glace, Napolitains, Cocktailbonbons. met amandelen, rozijnen en okkernoot gegarneerd, In cellophane verpakl, 10 cts. kuntUde Istizin-Tabletten [de bekende laxeer-ta- _'letten)schenken,want zij zijn evenzeer als de we- reldberoemde Aspirin- Tabletten, een Bayer-product. Daardoor heefl U den waarborg, een beproefd, volkomen onschadelijk daarbij toch aange- en naam en promot werkend laxeermiddel te bezitteiij Bij apothekers an drogistan verkrijgbaar. zijn verkrijgbaar bij Fa A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3