ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het overlijdenvan Z. Prins Hendrik Het defile De plechtige uitvaart Het defile. De plechtige uitvaart. Nc. 9168 WOENSDAG 11 JULI 1934 74e Jaargang EERSTE BLAD Een volk neemt afscheid. Enorme belangstelling. De tweede dag Om 1 uur reeds veertig personen onwel geworden. File om half vier afgebroken. Rouwdienst ten Paleize. NSCHE Maandagochtend was het al vroeg levendig voor het Paleis. In de Paleisstraat Waren met palen en touwen ruimten gevormd waartusschen het publiek zich kon opstellen. Omstreeks half 10 was deze rij reeds tot de Oranjestraat aan- gegroeid. Reeds om acht uur verzamelden zich de eerste deelnemers aan het defile. In het ge- bouw van de Nederlandsche Bank hadden Bur- gemeester en Wethouders en leden van den Ge- meenteraad zich verzameld. Precies te negen uur glngen de deuren open en verscheen het Stadsbestuur op het plein voor het Paleis. De directe omgeving was geheel afgezet. Langzaam naderden de zwarte gestalten het kleine voor- plein. De burgemeester met zijn ambtsketen voorop. Twee boden droegen een geWeldigen krans in de kleuren van 's-Gravenhage. De groep liep langzaam voorbij het ruiterstandbeeld van den Zwijger, stak het zonnige plein over, beklom de trappen van het Paleis en ging naar binnen. Binnengekomen legde de burgemeester den groo- ten krans eerbiedig neer aan den voet van de baar. Even later kwam de stadsregeering van deze korte, maar droeve plechtigheid, die een stillen groet der geheele residentie aan een be- treurden doode symboliseert, naar buiten. Weder- om de burgemeester met zijn ambtsketen voorop, achter hem alle wethouders, de gemeente-secre- taris en de chef van het kabinet en daarop vol- gende de leden van den Raad. De stoet Werd gesloten door de beide boden. Onmiddellijk op deze officieele opening van het defile volgde een groote deputatie van Nederlandsche journalistende Nederlandsche Journalistenkring en de Haagsche Joumalisten- vereeniging, die een grooten krans braehten en de Nederlandsche R.K. Journalistenvereeniging, eveneens met een krans. De overgang van het daglicht naar de sche- mer-donkere vestibule was op zichzelf reeds in- drukwekkend. Van het zon-lichte plein onder den strakken, stralenden zomerhemel, komt men plotseling in het plechtig half-donker, dat door- trokken is van het raadselachtig schijnsel der omfloerste lampen en luchters. Een sfeer van diepen en stemmigen emst dempt ieder geluid. In deze hall van zilveren schemer heerscht een absolute stilte. De rust is er volkomen, als het zWijgen, dat ieder mensch eerbiedig in acht neemt tegenover het hoog en eeuwig mysterie van den dood. Tusschen bloemen rijst de kist op de katafalk, geheel overspreid door het witte lijkkleed, waar- op een wit kussen gelegd is. Op dit kussen rus- ten twee gekruiste sabels, de admiraalssteek, de epauletten en de voornaamste decoratien en orde- teekenen van den doode: aan zware, gouden kete- nen en op breede, zijden linten. Weerszijden van het ondereinde staan twee Hofdienaren, in den trouWen dienst aan de Koninklijke Familie ver- grijsd; aan het hoofdeinde jhr. J. C. F. von Mtihlen, den oud-adjudant van den Prins, en kapitein H. Pfaff oud-adjudant va,n de Koningin. Een deputatie van het politiekorps brengt een reusachtige krans. Reeds andere deputaties sluiten zich aan, 'n deputatie van de transport- colonne van het Roode Kruis, bestaande uit ver- pleegsters en helpers met een krans, enz. enz. Door een der lakeien is van het kleine hordes af een wenk gegeven. De kop van de lange file, die in de Paleisstraat steeds aangroeit, stelt zich in beweging. Het volk neemt afscheid... De politie heeft een uitstekende regeling ge- troffen in de omgeving van het Paleis, teneinde een geregeld en ordelijk verloop van het defil6 zooveel mogelrjk te bevorderen. Rustig en ordelijk gaat alles z'n gang. Het publiek, dat aan het defile wenscht deel te nemen, wordt via de Parkstraat en de Oranje straat naar de Paleisstraat gedirigeerd. Na het defile langs de baar komt het publiek weer door de linkerdeur naar buiten om via de Heulstraat en de Plaats zich weer te verspreiden. Zeer velen hebben bloemen en kransen brj zich, die zij in de hal van 't paleis neerleggen. Ben viertal grijze zeelieden trekt de aandacht. Het zijn vier nog in leven gebleven redders van de befaamd geworden zee-ramp van de „Berlin"; zij heeten P. C. Hoogenraad, J. van Maastright, F. C. Sekles en B. F. Blokland, alien uit den Hoek van Holland. Zij waren het die hun leven waagden om de schipbreukelingen van het zwaar- geteisterde wrak te redden, zij zijn destijds met Prins Hendrik uitgevaren toen de zee nog hoi was, de golven nog dreunden op de pieren en de stormWind nog floot. Ook zij gaan met gebogen hoof den voorbij... Het asphalt schroeide, de zon brandde meedoo- genloos. De afzetting was voorbeeldig geregeld en de vele duizenden, die naar het paleis kwa- men om langs de baar te defileeren, konden na afloop zonder eenige moeite zich verspreiden. Inmiddels ging het defile gestadig verder. Van tijd tot tijd werden de particuliere belangstel- lenden opgehouden om voorrang te verleenen aan een deputatie. Zoo zagen wij afgevaardigden van het Kon. Ned. Landbouw Comite, het Ned. Landhuiahoudkundig .Congres, de Avro, Kon. Ned. Genootschap voor geslachts- en wapenkun- de, Kamers van Koophandel en Fabrieken, de afdeeling den Haag van Horecaf, Geschiedkun- dige Veneen. „Die Haghe", Ned. Roode Kruis afd. Culemborgh, Bond van Vrouwelijke Studenten- vereenigingen in Nederland. Vereeniging van Roode Kruishonden, Pensioenraad, Post-Cheque en Girodienst, Bond van Ridders Mil. Willems- orde en tallooze anderen. De meesten dezer deputaties braehten een krans mede. Wij zagen o.a. een opvallend mooien lelien-krans van de Kon. Ned. Mrj. voor Land- en TuinfoouW, en een van het personeel van den Girodienst. Er kwamen ook vele schoolkinderen, o.m. van de Wilhelminaschool in Vlaardingen. Verder zagen wij de directrice van het Roode Kruiszie- kenhuis met een groote groep zusters, een depu tatie Welpen en padvinders enz. enz. Onder degenen, die defileerden waren er velen, die een tuiltje bloemen in de hand droegen. Een speciale commissie voor de ontvangst dezer bloe- menhulde zorgde voor een juiste verdeeling in de vestibule van het paleis. In den loop van den dag is er aan de dooden- wacht in de chapelle ardente een viertal Roode Kruis-soldaten toegevoegd. Door de stad heen kon men duidelijk den stroom volgen, die zich in de riohting van het paleis voorbbewoog. Vooral op den Kneuterdijk en in de Parkstraat heerschte een groote drukte van lieden, die zich voor het defile gingen opstel len. Opvallend was het aantal menschen, die zich, zoo even van hun werk gekomen, in den stoet opstelden. Om twaalf uur hadden reeds duizenden de baar gepasseerd. Het was een in- drukwekkend gezicht, dien niet eindigenden stroom van menschen, die zich in de felle mid- dagzon zwijgend over het plein voor het paleis langzaam voorbbewoog, gade te slaan. Het aan tal persooen uit de provincie, die gezien hun ver- sehillende kleederdrachten van verre gekomen waren, viel op. Ook waren-er-tal van buitcnlan- ders, die hun vacantie in Scheveningen door- brenlgend, mede de laatste eer aan den Prins braehten en zich in het defile opstelden. In het begin van den middag sloeg de com- missaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, het defi;6 gedurende eenigen tijd gade. Een treffend moment was het toen een depu tatie padvinders en welpen zich in het defile op- stelde om hun beschermheer een laatsten groet te brengen. In den loop van den middag nam de belang- stelling voor het defile, die tijdens de lunchuren eenigszins verflauwd was, weer toe. en omstreeks half drie werd het noodzakelijk. een derde file te vormen. De zen brandde onbarmhartig fel op de waehtenden, die zeer geruimen. tijd geduld moesten hebben, alvorens in de chapelle-ardente te worden toegelaten. Het is begrijpelijk dat in deze geweldige hitte, waartegen de boomen in de Paleisstraat geen afdoende beschuttiog meer boden, verschillende personen door een flauwte ovenvallen werden, docl zonder noemenswaardige stoomis in het ver loop van het deiilc konden Roode Kruis-so'daten h n buiten d? file brengen en verder venzrrger.. Ook des middags waren er weer taJ van seho- len, die zich m her defile opstelden. Vocrtdurend meet het uit de stad menschen toestroomen, die zich bij de waehtenden aan- sloten. Men schat, dat er Maandag een 14 a 15.000 personen di baar voorbijgetrokken zijn. Om vijf uur werd de toegang tot de Amalia- straat en aldus de gelegenheid zich bij het defile aan te sluiten stopgezet. Er stond toen nog een zeer groote menigte menschen te wachten. Tegen halfzes waren deze de baar gepasseerd. Toen sloten zich nog een 1500 leden van het Nationaa! Jongeren Verbond, die zich op het Plein 1813 hadden verzameld en een groep leden van de Prinsevlag aan. De beide laatstgenoemde ver- eenigingen legden een grooten krans aan de baar. Toen zij er aan voorbijgetrokken waren wer den de gordijnen van de chapelle ardente ge sloten. Dinsdag was er van 9 tot 4 uur wederom ge legenheid om te defileeren. Het liet zich aanzien dat de toeloop ook dan weder groot zou zijn. On- danks het zeer vermoeiende weer, laat het pu bliek zich niet weerhouden aan den doode op deze stitzwijgende manier zijn laatste hulde te bren gen. Het defild is, dank zij de uitstekende maat- regelen van de politie, op zeer waardige wij'ze verloopen. De bij de plechtigheid behoorende stemming is geen oogenblik verstoord, integen- deel heeft zich de houding van het publiek voort- durend door emst en eeribied gekenmerkt. De middag van Maandag is geeindigd onder een enorme belangstelling voor het Paleis ten Noordeinde. Een geweldige menschenmenigte kwam nog na half vier opzetten, zoodat men den duur van 't d&file verlengde van 4.30 uur tot vijf uur. En zelfs om 5 uur, terwijl de politie bij de Oranjestraat de laatkomers teleur moest stellen en een aansluiten bij de file ver- hinderde omdat men toch niet meer ten paleize zou worden toegelaten, stond de lange rij nog een heel eind in de Paleisstraat. Langzaam, voetje voor voetje, schuifelt de eindelooze stoet langs. Het heeft nu al uren geduurd en het zou nog uren duren als de politie er niet met tact maar ook: met onverbiddelijkheid een einde aan maakte. Om goed vijf uur komt het Nationaal Jonge- ren Verbond in een onafzienbaren optocht aan- gemarcheerd, met omfloerste vaandels en vlag- gen. Het zijn naar schatting meer dan 1200 jonge menschen die daar voor.bijgaan, de jongere generatie die een laatsten blik werpt op de wit overdekte kist tusschen de honderden bloemstuk- ken. De heeren Th. M. Bautz en ir. L. J. Royaards leggen namens deze Jongeren een grooten krans neer in de Mecklenburgsche kleu ren: blauw, geel, rood. Tegen half zes komt de Princevlag met veel vertoon van oranje-blanje-bleu, zwart-en-witte sportcostuums met reeksen rinkelende sportme- dailles behangen en luide militaire commando's op het stille plein voor het sterfhuis. Zij zijn de laatsten die langs de baar defi leeren. Hiema wordt het defile gesloten. De deuren gaan toe. Het politiercordon geeft het verkeer weer vrg voor voetgangers. In de Paleisstraat hangen de touwen slap langs de leege afzettingen. is ingezet met een niet mindere belangstelling, dan Maandag. Integendeel. Reeds om 8 uur staan de eersten in rijen opgesteld. Als het defile om negen uur begint loopt onmiddellijk de tweede file vol. De Eerste Hulpdienst van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, welke Dinsdag werd bijgestaan door Eerste Hulp Bij Ongelukken had het heel wat drukker dan Maandag. Niet alleen, dat de menschen langer moesten wachten het duurde op vijf of tien minuten na, drie uren voor men het Paleis kon betreden doch ook de warmte was intenser, of misschien was er wel minder wind, die nog wel eens een afkoeling kon brengen. Om 1 uur waren reeds veertig personen door den Eersten Hulpdienst behandeld. De koele tuin van het Huis van de Breeders de Deo in de Paleisstraat en de uitste kende verzorging, welke de patienten daar on- dervonden, maakte deze plek werkelijk tot een oase. Ook particulieren, die in de Amaliastraat wonen, hebben van tijd tot tijd een onwel ge worden juffrouw met frisch water bijgebracht, zooals bijyoorbeeld geschiedde in het gezant- schapsgebouw van de Unie van Zuid-Afrika. Al waren er zeker veel meer belangstellenden wij zouden ons toch niet aan een schatting van het juiste aantal durven wagen. Het was opval lend, dat er Dinsdag "veel meer vrouwen waren waaruit men zou mogen afleiden, dat de man- cien, die het tot hun plicht rekenden, om aan het stoffelijk overschot van den Prins een laatsten groet te brengen, dezen plicht Maandag reeds vervuld hebben. De beide trottoirs van de Paleisstraat en van de Amaliastraat stonden geregeld vol. Het op- trekken geschiedde uiteraard in een langzaam tempo, zooals wij reeds schreven, men had er bijna 3 uur voor noodig om het Paleis te bereiken. En waar besloten was, het ddfile Dinsdag beslist niet later dan tot vier uur te doen voortduren, was de politie voomemens tegen half twee aan het begin van de Amaliastraat bij de Maurits- kade tegen de nieuw aan-komers te zeggen, dat zij kans hadden te laat bij het Paleis te zijn, ter wijl het voornemen bestond, om daama de Ama liastraat af te sluiten, zoodat men er zeker van kon zijn, dat het ddfile precies om 4 uur geein digd zou wezen en men bovendien niemand die uren lang in de rij had gestaan, behoefde teleur te stellen. Omstreeks half 4 werd door de agenten op den hoek Paleisstraat-Oranjestraat de file afgebro ken, terwijl aan hen, die. zich achter dit punt bevonden, medegedeeld werd, dat zij niet bshoef- den te wachten, want dat men hen niet meer kon laten defileeren. Begrijpelijkerwijs wekte dit bericht geweldig teleurstellend op een groote menigte, die al geruimen tijd in de zon had staan blakeren. Een zeer lange file, tot diep in de Amaliastraat, weigerde uiteen te gaan, hoewel de agenten gedurende een kwartier aan het pu bliek mededeelden, dat alle aandringen toch tevergeefs zou zijn. Precies kwart voor 4 ver scheen een detachement bereden politie, die bij de afzetting plaats nam en alsnog het publiek verzocht uiteen te gaan. Na eenig weifelen begonnen de eersten de file te verlaten, terwijl men daarna steeds soeller uiteen ging, waarbij de politie, die zeer tactvol optrad de menigte via OranjestraatParkstraat afvoerde. De geneeskundige dienst heeft tijdens het defile in 't geheel aan 100 personen bijstand moeten verleenen. Onder leiding van Pastor Herbst, predikant bij de Duitsche Evangelische Gemeente alhier, is Dinsdagavond om 6 uur een korte rouwdienst bij de baar ten Paleize gehouden, uitsluitend voor de naaste familieleden van wijlen Prins Hendrik. Voor de tweede maal in slechts een paar maan- den tijds, trok vandaag door de straten der resi dentie een Koninklijke rouwstoet op weg naar het nabije Delft, om in die oude Prinsenstad an- dermaal het zielloos hulsel van een lid van ons Vorstenhuis aan den Koninklijken Grafkelder in de Nieuwe Kerk toe te vertrouwen. Want heeft op een der laatste dagen van Maart de plechtige uitvaart plaats gehad van de lieve grijze Koningin-Moeder, voor wie de avond des levens reeds was aangebroken, toen zij op den 2Qsten van lentemaand de eeuwige slaap was in- gegaan, vandaag eohter voerde de rouwstoet met zich het stoffelijk overschot van den Gemaal onzer Koningin, Prins Hendrik, die de vorige week Dinsdag na een ongesteldheid van enkele dagen plotseling in de voile mannelijke kracht uit het leven werd weggerukt. Toonden de blijken van deelneming uit alle kringen onzer samenleving,. na het overlijden van Koningin Emma, hoezeer deze Vorstin leefde in de harten van talloozen, niet minder hebben de dagen na het verscheiden van den Prins Gemaal op de meest ondubbelzinnige wijze aan het licht gebracht, hoezeer deze Prins alom geliefd was om zijn groote belangstelling in het wel en wee van ons volk, om zrjn werkzaamheid en vooral ook om zijn goedmoedigheid en zijn eenvoud' in den omgang. In de beide Kamers der Staten- Generaal is daarvan getuigd. evenals in tal van kringen, waarin men de belangstelling en het medeleven van Prins Hendrik noode zal missen. Maar ook uit de vele bloemstukken, welke op- gestapeld werden bij Zijn baar, en vooral ook uit het groote aantal van degenen, die door het plaatsen van hun handteekening in de registers van rouwbeklag en van hen, die de laatste twee dagen vodr den begrafenisdag, langs het in de vestibule van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde opgebaarde stoffelijk hulsel in lange rij defileerden, bleek zonneklaar welk een voor- name plaats de overledene in de genegenheid en aanhankelijkheid van ons volk in al zijn geledin- gen heeft ingenomen. Het was dan ook zeker niet te verwonderen, dat vandaag op dezen dag van nationalen rouw in Den Haag vele bedrrjven waren stopgezet en kantoren en magazijnen waren gesloten en reeds zeer vroeg in den ocbtend tienduizenden en nog eens tienduizenden, uit alle oorden des lands samengestroomd, de straten der residentie vulden om zich tijdig te scharen langs den meer dan 10 K.M. langen weg van het Paleis naar de Nieuwe Kerk in Delft. En zoo vertoonde deze rouwweg vandaag weer het beeld als op 27 Maart j.l. In een opzicht viel er evenwel verschil op te merken tusschen den aanblik, die deze route in Maart opleverde en dien van vandaag. Toen toch waren de straat- lantaams met rouwfloers omhuld. Thans echter niet, aangezien men wist dat de Prins van uiter- lijk rouwbetoon afkeerig was. Vandaar dat men dit zooveel mogelijk achterwege had gelaten. Dit nam evenwel niet weg, dat onder hen, die schouder aan schouder in meer dan dubbele rijen langs den te volgen weg geschaard stonden, velen oranje-rouw-strikken op de borst droegen, terwijl overal ten teeken van rouw de nationale vlag half stok was ontplooid. Nog is het vroeg in den morgen, maar reeds vullen de straten waarlangs de stoet zal gaan, zich met duizenden en nog eens duizenden, ge komen uit alle plaatsen en oorden van ons land, om getuige te zijn van den laatsten tocht van den Prins-Gemaal, die bij breede lagen van ons volk een zoo groote plaats heeft ingenomen. De plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen worden in verband met de politiemaatregelen. En hier bleek wel eenig verschil met de regeling van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder. Was deze zonder precedent voor ons land in verband met de massale belangstelling, thans kon men profiteeren van de opgeuane ondervin- ding. Vooral de verkeersmaatregelen droegen hiervan het stempel. Deze "waren aanmerkelijk soepeler dan den vorigen keer. Het zakenleven ligt vandaag natuurlijk zoo goed als stil. De openbare diensten zrjn stopge zet, met uitzondering van die, welker werkzaam heid onontbeerlijk is. Aan de Departementen en andere Rijksgebouwen en aan de provinciale en gemeentelijke diensten wordt niet gearbeid; win- kels en magazijnen zijn gesloten. Langs den •7, V 1' v --Y i1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1