ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 Het overlijdenvan Prins Hendrik No. 1966 VRIJDAG 6 JULI 1934 74e Jaargang |M 11 EERSTE BLAD w;;€l HIM Overlijden Z. K. H. de Prins der Nederlanden. TER NEUZEN, 4 JULI 1934. NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar - Beigte en Amerika f 2,—, overige landen 2,35 per Abono em er,ten voor het buitenland aileen b:j vooruitbetaling. maanden fr. per post CUgeefster: Firnia P. J. VAN DE SANDE GIHO 38150 TELEFOON No. 25. A DVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVEBTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, VVOENSDAG- EN VRIJD AG A V OND. De bijzetting. De begrafenisstoet zal Woensdag 11 Juli omstreeks 11 uur het Paleis Noordeinde ver- laten en den volgenden weg nemen: Heul- straat, Kneuberdijk, Plaats, Hofweg, Spui, Pletterijikade enz., verder als in Maart j.l. bij de begrafenis der Koningin-Moeder. De Ko ningin, de Prinses en dames van het gevolg zullen later dan de stoet het Paleis verlaten en eerder dan de stoet te Delft aankomen. De leiding van het militaire gedeelte is in handen van den gouverneur der Residentie. De commissaris der Koningin, de heer van Kamebeek heeft een conferentie ten paleize gehad over de regeling der drukte op den dag der bijzetting. Reeds nu kan worden medege- deeld, dat aan het verkeer een veel grooter vrijheid van beiwegen zal worden gelaten dan de vorige maal, bij de begrafenis van de Ko- ningin-Moeder. De regeling in de Nienwe Kerk te Delft. In Delft zal in de Nieuwe Kerk een zij-in- gang meer worden opengehooiden dan bij de ter aardebestelling van het stoffelijk over- schot van Koningin Emma. Het aantal plaat- sen is (behalve de persplaatsen) opgevoerd van 847 tot 907; de zitplaatsen zullen amphi- teatersge'wijze worden opgebouwd. De hoofd- tinten der draperieen en rou'wversiering zullen gehouden Worden in wit en lichtgrijs. Het aan- tail vorstelijke personen, dat aan de plechtig- heid zal deelnemen zal niet hooger zijn dan bij de begrafenis in Maart j.l. In Maart j.l. was de regeling zoo getroffen, dat de genoodigden twee tot drie uur vo6r de aankomst van den stoet in de kerk aanwezig moesten zijn. Thans heeft men getracht ook hierin verbetering te brengen en worden er pogingen aangewend om in het 'St. Annage- sticht, dat ter zijde van de kerk is gelegen, een gelegenheid te maken waar de autontei- ten diplomaten en verdere genoodigden zich kunnen ophouden. Het is niet onmogelijk, dat in dit gestioht buffetten zullen Worden inge- Voorbereidingen te Delft. Woensdagmiddag heeft graaf Dumonceau, opper-ceremoniemeester van de Koningin in gezelschap van baron van Hardenbroek, ka- merheer-ceremoniemeester van de Koningin, een bezoek gebracht aan Delft en een bespre- king gehouden met mr. G. van Raren, burge- meester van Delft. Br worden in de Nieuwe Kerk reeds alle maatregeien getroffen die noodig zijn voor de bijzetting van het stoffelijk overschot. De plankenvloer voor den ingang van den Graf- kelder der Oranje's is reeds uitgebroken. Gis- teren hehben de firma Pander te 's Graven- hage en Naaktgeboren te Delft, de verslering ter hand genomen, die in verband met het steigenwerk der restauratie op dezelfde wijze zal worden uitgevoerd, als in Maart j.l. b« de bijzetting der Koningin-Moedendochin een andere kleur, vermoedelijk hchtgri)s. Het open dak van de kerk zal met zeildoek worden afgesloten. Een defile. Naar vemomen wordt zal ook voor het stof felijk overschot van Prins Hendrik op een nog nader te bepalen datum kunnen worden gede- fileerd. De baar zal in den ingang van de ves tibule van het Paleis Noordeinde worden ge- plaatst, terwijl de eereWacht Weerszijden van den doode betrokken zal worden door kamer- heeren en door hofjagers en leden van het personeel van den Prins. In de hal wordt reeds een chapelle ardente opgencht, waaronder het stoffelijk overschot voorloopig zal worden ge- plaatst. Het publiek dat aan het ddfil<§ wil deelnemen zal dus langs den hoofdingang van het Koninklijk Paleis voorbijtrekken. De hofrou,w. In overeenstemming met de wenschen door Prins 'Hendrik te kennen gegeven, zal in at- wijking van vroeger in acht genomen regelen, omtrent den hofrouW, deze aanmerkelijk wor den beperkt. Van oordeel, dat met het ver- langen van den overledene rekening dient te worden gehouden. heeft de Koningin bepaald dat met ingang van 7 Juli a.s. door het Hof gedurende 1 maand halve rouw zal worden gedragen. Dit bericht zau heden door den opper-cere moniemeester in de Staatscourant worden ge- publiceerd. rouwdienst. Hedenavond te 8 uur zal in de Groote Kerk te 's Graveniiage een rouwdienst plaats hen- ben in verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Aan den vooravond van den dag der begra fenis (Dinsdagavond 8 uur) zal in dezelfde kerk een niet-officieele dienst worden ge houden. - De dienst van heden zal per radio Worden uitgezonden door de N.C.R.V. Het stoffelijk overschot van den Prins is opgebaard in het vertrek, waar hij den geest heeft gegeven. Het is ge- kleed in admiraalsuniform, waarvan de bgue- hoorende steek op de borst li'gt. De uitdruk- king van het gelaat is rustig, alsof de Pnns sliep. In de sterfkamer is eeo eenvoudige rouwversiering aangebracht. Het personeel van den Prins, dat op het Loo was, is in Den Haag gekomen en tot de sterfkamer toegelaten. De hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, wien de Prins een groote gene- genheid toedroeg, en die eerste dezer dagen uit het ziekenhuis is gekomen, heeft met spe- ciaal verlof van zijn arts een bezoek aan het Paleis gebracht om nog eenmaal den Prins te zien. Uit alle deelen van het land komen er blij- ken van belangstelling. De Eerste Kamer der Staten-Generaal ziet met innig medegevoel op naar Koningin en Kroonprinses. Haar in deze nieuwe beproe- ving den alleen troostenden bijstand van den Allerhoogste toebidden. Hij zij Haar een venberging. Zijn oog zij op Haar. Z. h. s. Werd besloten, de Kon. Boodschap Hertog Adolf van Mecklenburg. Zij begaven zich naar de sterfkamer waar zij geruimen tijd vertoefden. In diepe ontroering staarde Hertog Adolf naar de stille gestalte, van hem, die hem eens zoo dierbaar geweest was. Tegen 12 uur verliet de Koninklijke Fami- lie het Paleis Noordeinde om naar het Huis ten Bosch terug te keeren. Wijlen Prins Hendrik op zijn werkkamer in het gefeouw van het Roode Kruis te 's-Gravenhage. Voor het Paleis. In de omgeving van het Paleis blijft een on- gewone drukte heerschen. Tal van menschen hebben zich op de trottoirs rondom den kas- tanjeboom opgesteld en slaan vandaar het gaan en komen van de personen, die zich naar het Paleis begeven, gade. Reeds Dinsdag zijn de eerste bloemstukken en kransen bezorgd; dit gaat nu geregqjd door. Bewijzen van deelneming. Om twaalf uur Woensdagmiddag heeft de minister-president dr. H. Colijn een bezoek van rouWbeklag ten paleize afgelegd. De Koningin heeft o.m. nog telegrammen van rouwbeklag ontvangen van den Koning der Belgen, den graaf van Vlaanderen, de ko- ningen van Siam en Zweden, en de presiden- ten van ZWitserland, Frankrrjk en Oostenrijk. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Jaspar, heeft aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff, het volgende telegram gezonden: Ik bid Uiwe Excellentie aan H.M. de Ko ningin en aan de Nederlandsche regeering de gevoelens van diepe deelneming van de Bel gische regeering en van het Belgische volk bij het afsterven van Prins Hendrik der Neder landen te willen overbrengen. De Belgen eeren in danklbare herinnering aan den door- luchtige overledene, die als voorzitter van het Roode Kruis tijdens den oorlog zoo bijzonder edelmoedig de naar Nederland gevluchte Bel gen heeft geholpen en die als vertegenwoor- digeer van H.M. de Koningin persoonlijk heeft deelgenomen aan onzen rouw bij de uitvaart van koning Albert. Herdenkingen. In de Eerste Kamer. In de vergadering der Eerste Kamer van Donderdagmiddag half den is het overlijden van Prins Hendrik eveneens herdacht. iNadat de griffier voorlezing heeft gedaan van de Koninklijke Boodschap, waarin van het overlijden van Z.K.H. den Prins der Ne derlanden wordt kennis gegeven, hield de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steen- Wijk, de volgende rede, welke staande door de leden der Regeering en den Kamer werd aan- gehoord. Zijne Koninklijke Hoogiheid Hendrik Wla- dimir Albrecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, is na een ziekbed van slechts luttele dagen tot Hooger Leven opgeroepen. Smartelijk, diep getroffen door het kort ge- leden verscheiden van Hare Majesteit de Ko- ningin-Moeder, ziet Hare Majesteit de Ko ningin Zich plotseling Haren Vorstelijken Ge- maal ontnomen en verliest de Kroonprinses Haren beminden Vader. Wei is Godes hand zwaar op Vorstenhuis en Vaderland. Uit den vreemde tot ons overgekomen, heeft de hooge Overledene van stonde af Zijn nieuwe nationaliteit van ganscher harte omhelsd, Zich een oprecht Nederlander betoond, en de kiesche, veelal zoo moeilijke, stelling van Prins-Gemaal met grooten tact en toewrjding ingenomen. iGingen Zijne belangstelling en werkzaam- heid naar verschillende richtingen uit, Zijne natuurlijke goedhartigheid en ongedwongen- heid, gevoegd bij groote vriendelijkheid, ver- wierven Hem de sympathie der Natie. Zij treurt over het heengaan van den Pnns. te beantwoorden met een adres van rouw beklag. De Kamer ging daama in de afdeelingen voor de benoeming eener commissie van re- dactie. De vergadering Wordt gesloten. In de Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer van Dondendag is door den voorzitter, Jhr. Mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, eveneens de Prins herdacht. De griffier doet voorlezing van de Kon. Boodschap, houdende kennisgeving van het overlijden van Z. K. H. den Prins der Neder landen. De voorzitter houdt de volgende rede, die staande door de leden der Regeering en der Kamer wordt aangehoord: ,,Den rouw nog diep in 't hart, werd t vor- stelijk Huis opnieuw met smart bedeeld. De Prins, bemind Gemaal der Koningin, en Vader, die zoozeer den weg te vinden wist naar 't hart ook van de Dochter, die de Ko ninklijke echt ons schonk, ging uit dit leven heen. Het Nederlandsche volk gevoelt den nieu- Wen slag in al zijn zWaarte. Het deelt als im- mer in het leed, dat door Oranje wordt ge dragen. En het gedenkt met eerbied, wat de Prins volbracht aan arbeid voor wat goed en edel is; arbeid, die getuigde van zijn liefde voor den naaste. God weten wij leidt 't al ten goede. Die zekerheid is troost". Zonder hoofdelijk stemming wordt besloten de boodschap te beantwoorden met een adres van rouWbeklag. De Kamer gaat in de afdeelingen ter be noeming van een commissie van redactie. In den Hoogen Iiaad. Onder presidium van den president van de Vacantiekamer van den Hoogen Raad heeft deze Kamer, Waarbij zich verschillende raads- heeren hadden aangesloten, Donderdag een plechtigie zitting gehouden ter herdenking van wijlen den Prins der Nederlanden. Daarbij waren o.a. ook tegenwoordig Mr. J. H. Telders, landsadvocaat en deken der orde van advocaten, jhr. mr. W. M. de Brauw, oud-deken en onderscheidene leden van den Raad van Toezicht. Ter voldoening aan Provinciaal Blad No. 35 brengt de Burgemeester van TE5R NEUZEN ter openlbare kennis: I. de inhoud van de Buitengewone Staatscourant van 3 Juli 1934, No. 126a, luidende: ,,Het heeft God behaagd Mijn beminden Echtgenoot tot Zich te roepen. Hij is heden- middag zacht en kalm plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef ik daarvan kennis. Ik ben overtuigd dat alien deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. WILHELMINA" De aankomst van Hertog Adolf van Mecklenburg. De avondbladen hadden bekend gemaakt, dat de breeder van wijlen Prins Hendrik, Her tog Adolf van Mecklenburg, Woensdag met den sneltrein van 10.59 aan het Staatsspoor- station uit Duitschland zou aankomen. Reeds lang te voren had zich op het perron een tal- rijke menigte verzameld, welke ter hoogte van de koninklijke wachtkamer in twee hagen Werd gescheiden, op haar plaats gehouden door een ketting en enkele politie-agenten. Ook buiten in de Rijnstraat bevond zich een talrijk publiek. Agenten te paard en te voet, benevens de motorpolitie, zorgden voor een afzetting. Op het perron bevond zich de burgemees ter der residentie, mr. de Monchy en de ad- judant van wijlen den Prins, jhr. Laman Trip, die den Hertog ontvingen en dezen hun deel neming betuigden met het verlies van zijn breeder. In het Paleis vond de begroeting plaats tusschen de Koningin, Prinses Juliana en II. dat krachtens verlangen van Zijne Excellentie der Minister van Binnen- landsche Zaken op den begrafenisdag van Zijne Koninklijke Hoogheid alle openlbare vermakelijkheden behooren te worden gesehorst. Ter Neuzen, 5 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd. J. HUIZINGA. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Bij den aanvang der Donderdag gehouden raadsizittkig werd, terwijl alle leden zich van hunne zetels verhieven door den voorzitter, burgemeester Huizinga, herdacht het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik, dat het Vorste'.ijk Huis heeft getroffen, zonder dat te vermoeden viel, dat de Koninklijke graf- kelder, die nog nauwelijks 3 maanden geleden is gesloten, reeds weer opnieuw zou moeten worden geopend. Hij betuigde deelneming voor de Koningin en de Prinses in dit zware verlies, de hoop uitsprekende dat God hen moge sterken, en beiden kracht vinden in de wetenschap, dat God uit dit verlies winst voor ons kan doen geboren worden. Na het verstrekken van inlichtitigen werd afgewezen een verzoek van P. Oppeneer, die van meening is dat de gemeente-bouwmeester hem ,f"5 te veel heeft in rekening gebracht voor een bouwvergunning, overeenkomstig de bepalingen der legesverordening. De nieuwe regeling der jaarwedde van bur gemeester, secretaris en ontvanger, die door Ged. Staten om advies is gezonden, werd na- dat de heeren Scheele en De Bakker zich daartegen hadden verklaard, omdat h.i. de jaarwedden inverband met de tijdsomstandig- heden verder naar beneden z^uden moeten aangenomen voor kennisgeving. Het bericht van Ged. Staten, dat zij geen goedkeuring kunnen verleenen aan het raads- besluit tot wijziging van art. 26 der Bouwver- ordening, waardoor buiten de kom aaneenge- sloten bouwen weer mogelrjk zou Worden, gaf aanleiding tot een geanimeerde bespreking, waarbij verschillende sprekers tegen deze weigering protesteerden. Men berekent, dat door de bepaling dat tusschen de woningen een ruimte moet zijn van 5 M. de bouwkosten voor een arbeiderswoning met minstens 400 vertioogen, waardoor voor velen het bouwen onmogelijk wordt. Tegen het advies van den voorzitter, die meenide, dat er een anderen weg is om aan de bezwaren tegemoet te komen, besloot de gemeenteraad met algemeene stem- men in beroep te gaan bij de Kroon. Naar aanleiding van een vernieuwtd verzoek van de afd. Ter Neuizen van den Bond van Koffiehuis- en Restaurantshouders, betreffen- vermindering van Personeele Belasting voor hun zaken, .besloot de raad dit te steilen in handen van Burg, en Weth. om advies. De heer Van Driel gaf namens de S.D.A.P.-fractie te kennen, dat deze voomemens was, uit bil- lrjkheids'oogpunt, een vermindering met een derde voor te steilen, tenzij de wethouders van financien hij de begrooting zou te kennen geven, dat hij het bedrag niet kon missen. De Voorzitter meende, dat de heer Van Driel, voor wat Burg, en Weth. betreft, een open deur inliep, en dit wel voor elkaar komt. Naar aanleiding van een adres van bewo- ners van de Vlooswijkstraat om verbetering der bestrating, werd goedgevonden dat Burg, en Weth. tegen de volgende raadszitting een begrooting zullen indienen voor een verbete ring van de Dijkstraat en de Vlooswijkstraat, twee straten welks verbetering ook reeds lang besproken is, doch bij de algemeene restau ratie der straten nog is achterwege gebleven. Ingekomen is de kennisgeving van den be trokken Minister, dat met ingang van 1 Juli voor de gemeente-ambtenaren is ingegaan de verhooging van de pensioenpremie tot 10 De heer De Jonge achtte dit een verlaging van jaarwedde. Hij wilde de jaarwedde met de verhoogde aftrek verhoogen, doch vond voor dat denkbeeld geen steun. In verband met een te verwachten op wachtgeldsteUing van 'n leerkracht aan school C werd mevr. E. Eijke, die bijna den pensioen- gerechtigden leeftijd heeft bereikt overge- plaatst naar school C en mej. Stins van die school naar school A. Tot vertegenwoordiger der gemeente bij de N.V. Zeeuwsche Waterleiding Maatschappij werd benoemd de heer L. J. Geelhoedt, tot plaatsvervanger de heer L. J. van Driel. Het voorstel tot het aanbrengen van verbe- teringen aan de openbare school te Sluiskil, geraamd op 2060 vond van verschillende zijden hestrijding, daar den duur van dit ge- bouw toch op slechts enkele jaren wordt ge- steld en nieuwe schoolbouw daar niet kan uitblijven. De heele geschiedenis werd weer ongeveer opgeihaald. Het resultaat was, dat, nadat de wethouder voor puiblieke werken nog een onderhoud had met den gemeentebouw- meester, besloten werd alleen het noodzake- lrjkste te doen en daarvoor een crediet van 600 beschikbaar te steilen. Bij bet voorstel tot verlenging der steun- regeling voor werkloozen kwamen in bespre king de verlaagde steunnorm, door plaatsing dezer gemeente in de 7e klasse. Algemeen worden de toe te kennen steunbedragen te gering geacht. Burg, en Weth. werden uiu- genoodigd er hij den Minister op aan te drin- gen dat de gemeente in de 5e klasse zal wor den gepiaatst, opdat de bedragen ongeveer overeen zullen komen met de bestaande, of, mocht dit niet gelukken, een voorstel te doen tot het uitkeeren van een huurtoeslag. Tijdens de bespreking van de herstelling van de school te ^luiskil had de heer De Jager een verbetering van den finaneieelen toestand in het vooruitzicht gesteld, daar 1933 goede cij- fers geeft gegeven en het vermoedelijk in 1934 ook nogal zal afloopen. Bij dit onderwerp zette de heer Scheele echter een domper op die verwachtingen, door te wijzen op het aan- zienlijk bedrag, 57.122 dat in dit jaar reeds is uitgegeven. Dit is wel iets minder dan in de eerste helft van het vorig jaar, doch indien er geen verademing komt door werkgelegen- heid en ook in de tweede helft eenzelfde be drag zou moeten worden uitgekeerd, zal men met het op de begrooting beschikbaar bedrag niet toekomen, terwijl ook het Burgerlijk Armlbestuur een suppletoire begrooting zal moeten inzenden. Toch hadden beiide heeren moed op de mo- gelijkheid tot belasUngverlaging. De geloofsbrief van het gekozen lid, de heer G. Dees werd accoord bevonden en tot zijn toelating besloten. De aangeboden gemeenterekening over 1933 geeft voor den gewonen dienst een saldo van 39.253,17 en voor den kapitaaldienst van 6524,85. TEIiEGRAMMEN VAN ROUWBEKLAG. De meeste gemeentebesturen in Zeeland en o.a. de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw sche eilanden te Middelburg, v.erzonden tele grammen van rouwbeklag aan de Koningin. PRO VINCI ALE STATEN. Naar wij vernemen, zal de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, die Dins dag j.l. is geschorscht wegens het overladen van Prins Hendrik, op Vrijidag 13 Juli worden voortgezet. NEDERLANDSCH ROODE KRUIS. In de Donderdagavond met de leden der transportcolonne en de dameshelpsters gehou den vergadering heeft de voorzitter van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsch Roode Kruis, Mr. R. M. van Dusseldorp, in gevoelvolle woorden het overlijden van Prins Hendrik, voorzitter der vereeniging herdacht. ZANGDEMONSTRATIE. De sub-commissie voor de feestelijke her denking van het 350-jarig bestaan van Ter Neuzen zou bij die gelegenheid een groote zangdemonstratie wenschen te organiseeren. Een tweetal zangvereenigingen in de kom en te Sluiskil hebben zich tot medewerking be- reid verklaard. Men zou echter gaame een grootere deelneming van dames en heeiren zien. Bij vele gelegenheden komt tot uiting dat men gaarne zingt. Het comity is cver- tuigt, dat nog veel liefhebbers buiten de ver- eenigingen staan die voor een bepaald doel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1