Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Gemengde Berichten HANDELSREGISTER. DOOR EEN AUTO OVEIIKEDEN EN GEDOOD. Maandag 2 Jul! 1934 No. 9164 TER NEUZEN, 2 JUNI 1934. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. DE GROND ZONK ONDER HAAR VOETEN WEG. SMOKKELAAR REED OP MARECHAUSSeE IN. GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de wtek van 1825 Juni werd, blijkens ,,de Ned. Mercuur" bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen (Ter Neuzen) aangifte gedaan van de voigende mschrijviagen: G. A. de Beer, Biervliot, D 230, handel in kunstmeststoffen. C. L. Lybeert, Cling.e, 's-Gravenstraat 3 318, briegoederenfabriek. N. V. Vischmcel fabrieken en Garnalea- drogerijen ..Zeelandia", Bresken3, Dorpsstraat 89. Dir.: J. H. Heikens, Bilthoven en L. Lijk, Breskens. Wieler.baan Ter Neuzen, Administratie: Sas van Gent 7, Oostkade 7. Voorzitter: Ph. M. Wijne, Philippine. jSecr.-per_uingm.P. Baart, Sas van Gent. Comm. A. J. van Gassen, Hulst: A. G. Calcn, IJzendijke; Ch. A. Ververs, Ter Neuzen; G. L. J. Goossens, Sas van Gent en J. P. A. Spaas, Ter Neuzen. richt'ng van den rechter-Maasoever toen zij gepasseerd ward door een 13-jarigen jongen die op zijn fiets aiierlei rare capriolen uit- haalde. Het gevolg was dat deze jongen met een pedaal van zijn fiets de fiets van het meisje laakte. Zij viel en werd gegrepen door een zwaren, met houtbeladen zeswieligen vrachtauto, die op dat moment voorbij reed. Op het geschreeuw van het publiek remde de chauffeur uit alle macht en de wagen kwam vrij gauw tot staan. 'Het meisje lag toen onder een der achterwielen en het kostte veel moeite haar uit deze benarde positle te bevrijden. In stervenden toestand is zrj naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zaterdagavond is te Velp een drie-jarig meisje toen zij tusschen de iboomenrij door den straatweg opliep, door een auto overreden en gedood. Het kind was bij haar grootouders gelogeerd, omdat haar vader en moeder een autotochtje deden. VAN MEMORIE VAN ANTVVOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake (het wetsontwerp tot besciherming van leerlingen tegen de gevol- gen van ibesmettelijke ziekten van personeel van .inrichiiiagen van onderwijs ,wordt ont- leend Zakelijk is de Regeering het eens mat de leden, die de door het wetsontwerp geboden bescherming onvoldoende achten. Zij is er echter van overtuigd, dat een bescherming, welke werkelijk voldoende gsnoemd mag wor- den, thans niet te bereiken is. Ook als men hierover anders mocht denken, blijft het de vraag, of die bescherming door wettelijke maatregelen zou moeten iworden verkregen. Deze laatste vraag beantwoordt de Regeering ontkennend. Dat zij de verantwoordelijkheid heeft aan- vaard om londer de bestaan.de omstandigheden het wetsontwerp in te dienen, vindt in hoofd- zaak zijn grond in het feit, dat de voorgestel- de maatregelen, welke als een voorzichtige stap op den weg, welke zeker niet zonder doomed en distelen is, aanvaard kunnen wor- den, sleehts zeer geringe kosten met zich zul- len brengen. Voor de vrees, dat men van gemeentewege gewoonlijk eerst zal optreden nadat de b,e- smetting in ernstige mate om Zich heen heeft gegrepen, bestaat geen grcad. Dat bij verplichte ipe.riodieke keuring van schoolpersoneel het besmettingsgevaar toe- langrijk minder zou zijn, dan bij de voorge- stelde regeling, wordt grif toegegeven. Tegen zulk een periodiieke keuring bestaan echter verschilleoide practische bezwaren. Het kos- tenbezzwaar mag daanvan in het tegenwoor- dig tijdsbestel niet licht geteld worden. De Regeering wenscht intusschen aan de bezwa ren welke uit het gemis van een periodieke keuring voortvlceien, althans eeaigermate te- gemoet te komen, door in het ontwerp naast de facultatieve bepaling in art. 12, het voor- schrift op te nemen, dat al het personeel aan een keuring zal moeten worded ondertworpen Met het oog op de kosten wordt echter aan de Regeering overgelaten vast te stellen, bin- men welke tijdsruimte deze algerneene keuring zal moeten zijn afgeloopen. Aan het einde van dien termijn zal dan ge- legenheid bestaan om aan de hand van de op- gadane ervaringen te bes.lissen of verdere, periodieke keuringen van het geheele perso neel dienen te worden voorgeschreven. Bovendien wordt door de invoerlig van een nieuwe hepaling verkregen, dat aan een nieuwe verklaring de voorwaarde kan worden verbonden, dat de betrokkene periodiek moet worden herkeurd en dat de verklaring bij 011- gunstigen uitslag van een herkeuring kan wor den ingetrokken. Er bestaat geen reden om de Iserkrachten, die als lijder aan longtuberculose worden af- gekeurd, anders te behandelen dan leerkrach- ten, wier ongeschiktheid aan andere oorzaken is te wijten. Het bezwaar, dat het wetsontwerp ten on- rechte ingrijpt in de privaatrechtelijke verhou- dingen tusschen werkgever en omderwijizer of leeraar, kan niet als gegrond worden erkend. Dat het ontwerp in strijd zou zijn met de Grondwet, kan evenmin worden toegegeiven. Het is inderdaad de bedoeling om voor de keuringen gebruik te maken van de consul- tatiebureaux voor tuberculosebestrijding en om de Rontgen-doorlichting, welke op het oogenblik als de zekerste methcde tot het herkennen van longtuberculose wordt be- schouwd, voor te schrijiven. BOUW VAN NIEUWE SCHEPEN. De mededeeling van den Minister, in ver- band met het zestig millioenplan, dat de re geering evemtueel bereid zou zijn zich finan- cieel te interesseeren voor plannen van parti- culieren voor inieuwbouw, heeft, naar de ,,Tel." vemeemt, verschillende reederijen aanleiding gegeven de regeering mede te deelen, dat zij met financieelen steun gaarne een nieuw schip aan him vloot zouden toevoaigen. Tot deze reederijen behoort ook de Holland- Aimerika lijn, welke maatschappij dan een nieuw snelvarenid schip op stapel zou willen zetten. Heit is echter niet bekend welk stand- punt de regeering tegenover deze mededeeling zal innemen. Er zijn dan ook nog geen be- sprekingen van definitieven aand gaande en de mededeeling zooals die gedaan is, is als in- formatorisch bedoeld. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIeN". Het „Soer. Handelsiblad" vemeemt, dat de muitersgroep van ,,De Zeven Provincien", be- staande uit den korporaal-machinist Boshart en 27 anderem, per m.s. ,,Christiaan Huygens", dat 4 Juli a.s. naar Amsterdam vertrekt, naar Nederland zal worden overgeibracht. De ge- vangenen zullen Woensdagochtend te Tand- jong-Priok embarkeeren. De bewaking tijdens de zeereis zal geschie- den door een detachement mariniers, dat re- patrieert, ter sterkte van 30 man, onder lei- ding van kapitein Lugt, aan iwien is boege- voegd de luit.-vlieger J. B. Backer en de luitenant ter zee tweede klasse P. G. J. Snippe. Er zijn in het 4de-klasse-verblijf cellen ge- (bouiWd, eike eel is bestemd voor 4 gevangsnen. Alleen Boshart zal een afzonderlijke eel krij- gen. De strengste maatregelen zijn genomen om te verhinderen dat de veroordeelden con tact met de bemanning kunnen krijgen. DE KWESTIE V.A Jl.A.—ZWERTBROEK. Het rapport, dat de comimissie tot onder- zoek van de kwestie-Zwrtbroek, aan het partijibestuur der S.D.A.P. heeft uitgebracht, komt, blijkens ibericht in „Het Volk", tot de voigende conclusies: 1. Het algemeen optreden van Zwertbroek in bet V.A.R.A.-bedrijf, alsmede izjjn houding tegenover het personeel waren van dusdanigen aard, dat zijn ontslag als onvermijdelijk moet worden beschouwd. 2. Voor iwat de groote lijijen betreft van de door de V.A.R.A. gevolgde politiek toestond er volledige overeenstemming tusschen Zwert broek en de overige bestuurders, ook ten aan- zien van de houding van de V.A.R.A. tegen over de regeering. Van eenig aandringen van de zijde van het partijbestuur of eenigerlei andere insitantie der moderne aibeiders'beweging, om Zwert broek uit het V.A.R.A.-bedrijf te verwijderen, is niets gebleken; evenmin middellijk of on- middellijk van de zijde van Minister De Wilde of van de regeering. 3. Voorop steilende de noodeakelijkheid van het ontslag als zoodanig, acht de commissie de wijze, waarop het ontslag tot stand ge- komen is, niet bevredigend. 4. Het niets ontziende optreden van Zwert broek tegenover de arbeidersbeweging na zijn ontslag verdient de ernstigste afkeuring. INSTEMMING BIJ BELGISOHE I4EADEN. De meeste Vlaamsche bladen spreken er hun voldoening over uit, dat het compromis- voorstel-Marchant inzake de spellingquaestie door de Tweede Kamer is verworpen. Het Laatste Nieuws" acht het onlbeitiwisit- baar, „dat de Nederlandsche taal in Belgie door de invoering van de vereenivoudigde spel ling heel wat van het gezag zou hebben ver- loren dat de Vlamingen haar na moeizamen strijid hebben weten te verschaffen. Nu het gevaar is afgewend," betoogt het blad, .moe ten de Vlammgen, die tegen deize proefnernin- gen gekant izijn, waakizaam blijven, opdat er ook in Nederland geen twijfel zal bestaan over hun werkelijke geizindheid." TEELT VAN BRAVOO-AARD'APPELEN. Het T'weede Kanierlid de heer van den Heuvel heeft aan den minister van economi- sche zaken de voigende vragen gesteld: Is de minister bereid zekerheid te verschaf fen omtrent het al of niet voor het jaar 1935 toelaten van de teelt van den Bravoo-aard- appel, welke.zekerheid ter voorkoming van eventueel vergeefsche selectde van pootgoed niet langer uit mag blijven? STEUN AAN DEN AKKERBOUW. Regeling voor peulvruchten. iDe Regeerimgscommissaris voor den steun aan akkerbouw en veeteelt maakt bekend dat omstreeks half Juli op grond van de land- bouw-crisisivet 1933 de reeds vroeger door den Minister van Economische Zaken aangekon- digde regeling zal worden getroffen ten aan- zien van de peulvruchten, Onder peulvruch ten worden verstaan alle soften peulvruch ten, zoowel in ongedorschten als in gedorsch- ten, niet verwerkten of bewerkten staat, met uitzondering van sojaboonen, en lupinen, met dien verstande, dat onder peulvruchten mede zijn begrepen spliterwten, uitschoonsel, maal- sel en piksel van peulvruchten, erwten en taoonenmeel. Die regeling zal onder meer inhouden dat een ieder, die peulvruchten in voorraad heeft in 'n totaal hoeveelheid van 500 K.G. of meer uiterlijk 21 Juli a.s. aangesloten moet zijn, voor zoover betreft handelaren bij de Neder landsche Graancentrale, voor zoover betreft landbouwers bij de Provinciale Landbouw- erisis-organisatie. Het op dien datum niet aangesloten zijn zal strafbaar zijn ingevolge de bepalingen van de landbouw-crisislwet 1933. Wat betreft landbouwers, die reeds bij de Provinciale landbouw-crisis-organisatie zijn aangesloten, is bij reglement van die organi- satie, zooals de Minister van Economische Zaken dat heden heeft vastgesteld, bepaald, dat hij, die peulvruchten in voorraad heeft, in een totaalhoeveelheid van 500 K.G. of meer verplicht is v66r 9 Juli 1934 hij de Provinciale landbouw-crisis-organisatie op te geven zijn voorraden van de verschillende soorten peul vruchten. Wat betreft landbouwers, die eventueel nog niet mochten aangesloten zijn bij de Provin ciale landbou'w-crisis-organisatie en die peul vruchten in voorraad hebben in een totaal- hpeveielheid van 500 K.G. of meer, deze moe ten zich zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk v66r 9 Juli a.s. opgeven bij de Provinciale landbouw-crisis-organisatie, onder vermelding van him voorraden van de verschillende soor ten peulvruchten. Onmiddellijk na ontvangst van deze mededeeling en opgav,e zal de Pro vinciale landbouw-crisis-organisatie aan de be- trokkenen een formulier voor aanvrage tot toelating als aangesloten bij de Provinciale landbouw-crisis-organisatie toezenden, Iwelk formulier v66r 14 Juli a.s. volledig, eigen- handig en naar waarheid ingevuld aan de Provincial^ landbouw-crisis-organisatie moet worden toegezonden in de zich daarbij bevin- dende enveloppe. Wat betreft handelaren, die reeds zijn aan gesloten bij de Nederlandsche Graancentrale is bij reglement van die Centrale, zooals de Minister van Economische Zaken dat heden heeft vastgesteld, bepaald, dat hij die peul vruchten in voorraad heeft, in een totaal hoe veelheid van 500 K.G. of meer, verplicht is v66r 9 Juli 1934 bij de Nederlandsche Graan centrale op te geven zijn voorraden van de verschillende soorten peulvruchten. Wat betreft handelaren, die eventueel nog niet mochten aangesloten zijn bij de Neder landsche Graancentrale en die peulvruchten in voorraad hebben in een totaal-hoeveelheid van 500 K.G. of meer, deze moeten zich zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk v66r 9 Juli a.s. opgeven bij de Nederlandsche Graancentrale, onder vermelding van hun voorraden van de verschillende soorten peulvruchten. Onmid dellijk na ontvangst van deze mededeeling en opgave zal de Nederlandsche Graancentrale aan de betrokkenen een formulier voor aan vrage tot toelating als aangeslotene bij de Nederlandsche Graancentrale toezenden, welk formulier v6<5r 14 Juli a.s. volledig, eigenhan- dig en naar 'waarheid ingevuld, aan de Neder landsche Graancentrale moet worden toege zonden in de zich daarbij bevindende enve loppe. HUISZOEKINGEN BIJ VON PAPEN? De „Daily Herald" maakt melding van een opzienbarend bericht uit Berlijn volgens het- welke de geheime staatspolitie nachtelijke huiszoekingen verricht heeft in de Woning van den vice-kanselier Von Papen. In de afge- pen week zou het particuliere schrijfbureau .van Von Papeci drie keer met geweld geopend zijn. De papieren in zijn bureau werden door- zocht. Verder wordt gemelfl, dat alle telefoonge- sprekken met het huis van den vice-kanse- lier worden afgeluisterd. Deze nachtelijke huiszoekingen zouden geschied zijn op last van Goering naar aanleiding van de bekende rede van Von Papen. DE VORSTENMOORD TE SERAJEWO. Een indrukwekkende plechtigheid ter gele- genheid van den 20sten verjaardag van den moord op aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin is Vrijdag te Artstetten, waar de beide slachtoffers zijn begraven, gewaest. De gendarmes hadden den weg afgezet. Een stoet gevormd uit bataljons monarchistische soldaten, delegaties van oud-strijd,ers en ont- bonden keizerlijke regimenten trok door de stad. De deelnemers werden ontvangen door hertog Max von Hohenberg, oudsten zoon van aartshertog Frans Ferdinand. Voor een mis nam kolonel baron Reuchlin Meldegg het woord om den moord te schetsen, die het be gin van den oorlog beteekende; hij zeide o.a. dat de ouders van hertog Max von Hohen berg kunnen worden beschou'wd als de eerste slachtoffers van den wereldoorlog en dat kei- zer Karel, Wiens nagedachtenis hij eveneens hulde bracht, het laatste-slachtoffer was. De organisator van deze herdenking, de fe derate raadsheer Presching, hedankte alle aan- wezigen voor bun tegenwoordigheid, waarop men het volkslied zong. Later op den dag heeft de hertog Von Hohenberg bij het familiegraf het woord ge- voerd. De dag van Serajewo, z6ide hij, was de eerste stap der Oostenrijkers op hun lijdens- weg. Hun Golgotha Werd bereikt op den dag dat keizer Karel sfcierf. Oostenrijk wacht nu met ongeduld op den Paaschzondag. Ook nu werd tot besluit van de plechtigheid het volkslied gezongen. WAAROM AAN NEDERLANDER DE VOORKEUR GEGEVEN? (Naar aanleiding van het feit dat er kort geleden een Nederlander tot leeraar voor de cursus in tooneelspeelkunst aan het Vlaam sche conservatorium te Antwerpen is be- noemd, heeft de socialistische volksvertegen- woordiger Balthazar dezelfde, die dezer dagen als wethouder van financien van Gent werd afgezet den minister van openbaar ondefwijs de vraag gesteldi ,,om Welke reden voor deze functie een vreemdeling werd ge- kozen boven een van onze Vlaamsche tooneel- kunstenaars?" ONGEMERKTE BOTER. In aansluiting aan vroegere berichten brengt de Crisis-Zuivel-Oentrale ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge ministe- rieale beschikking met ingang van 1 Juli a.s. -voor niet-producemten van boter de voigende bepalingen gelden: Het vervoeren, verkoopen, afleveren en vcorhanden hebben van ongemerk-te boter is verboden in Zeeuwsch-Vlaaaderen, Noord- en Zuid-Baveland, Goeree en Overfiakkee, Voome- Putten, Beijerland-Hoekschewaard en (het Eiland van Dordrecht. Cngamerkte boter mag tot een maximum van 1 K.G. vinvoerd, verkocht en afgeieverd worden in Zuid-Limburg, Schouwen en Duive- land, Tholen en Waicheren met uitzonidering van Middeiburg en Vlissingen, waar het maxi mum op 5 K.G. is gesteld, evenwel in een- ■heden van ten hoogste 1 K.G. In het overige deel van het land mag onge- merkte boter in eenheden van ten hoogste 1 K.G. tot een maximum hoeveelheid van 5 K.G. vervoerd, verkocht of afgeieverd warden. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENI- GING „IIET GROENE KRUIS". Donderdag hield de Provinciale Zeeuwsche vereeniging Het Groene Kruis haar jaarlijk- sche vergadering in hotel Zeeland te Tholen onder voorzitterschap van den heer C. E. Plugge, die in zijn openingswoord vooral het schoolartsen-instituut besprak, waarvoor de vereeniging enkele jaren geleden krachtige propaganda gemaakt heeft zonder het ge- wenschte succ.es. Nu is er in het Noorden van ons land enkele frappante besmettings- gevallen voorklwajnen en het spr. bekend is, dat er in de kringen van Ged. en Prov. bestu- ren voor het instituut gevoeld wordt, vroeg hij de afdeelingen nog eens emstig te over- wegen, hoe men over die zaak denkt en daar- van het hoofdbestuur keimis te geven. Dit kan dan overwegen of er aanleiding is het schoolartsenvraagstuk nogmaals krachtig ter hand te nemen. De rekening over 1933 werd ook goedge- keurd met een goed slot van 419,10, dat bij het fonds ontsmiettingsdienst zal worden ge- voegd. De vergadering herkoos bij acclamatie tot bestuursleden, de heeren C. E. Plugge, M. Nieuwehuijse en P. L. Abrahamse. iB.esloten werd het hoofdbestuur te verzoe- ken zich tot Ged. Staten te wenden om een subsidie te verkrijgen voor het werk der ver eeniging in het algemeen naast de 1000 v8or de wijkverpleging. Inzake de bestrijding van de geslachtsziek- ten, zeide de voorzitter, dat men met mede- werking der doktoren hoopt hier iets aan te kunnen doen en een eerste ccnsultatie-bureau te Ter Neuzen op te richten. Na de pauze heeft ds. J. Beijerman, alge meen secretaiis der Ned. vereeniging Het Groene Kruis de tweede Groene Kruis-film toegelicht. iDaarna heeft ds. Beijerman gesproken over De behartiging der Geestelijke Volksgezond- heid met tot resultaat, dat het hoofdbestuur machtiging kreeg te trachten een provinciale commissie ter zake op te richten, die dan het oprichten van de plaatselijke commissles kan bevorderen. Besloten werd in de kosten der hoog noodige herstelling van den ontsmet- •ingsoven te Vlissingen nu het Vlissingsche ziekenfonds een helangrijke financieele mede- werking in het vooruitzicht heeft gesteld met 1500 bij te dragen, uit het funds ontsmet- tingsdienst dat f 2000 groot is. Een onsniakelijke geschiedeius. Gistermiddag werd alhier, bij den aanvang der Godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk een hevige ccasternatie verwekt doordat een vrouw zich zoo zonderling gedroeg, dat zij door den koster met geweld moest Worden verWijderd. Buiten de kerk werd die taak overgenomen door den gemeenteveldwachter, die haar onder hevig tumult van het kerkge- bouw verwijderde, waama zij in een particu liere woning werd ondergebracht. Tijdens hare verwijdering uitte zij haar verontwaardiging over haar gescheurde kleeding en beweerde zij ondanks haar vreemde houding, dat zij niet onder den invlosid van sterken drank ver- keerde. Een en ander had tot gevolg dat er een groot aantal menschen te hoop liepen, om dit onverkwikkelijk geval gade te slaan. Wijizigingen: Fruit- en conservenhandel ,,Cadsan;dria", Aardenburg, Weststraat 322. Kiweeken, conserveere,n van handel in land- bouwprcductem. Uitgetr. venn.H. Willems. AJph. Verstraeten, Hulst, Groote Bagijne- straat A 248, sdiilder, glas- en verfheudel. Overleden eigenaar: A. A. Verstraeten. Han- delsnaana gewijzigd in: Wed. Alph. Verstrae ten. Nieuwe eigenaar: A. C. v. d. Velde, wed. A. A. Verstraeten. Opheffing: Vischmeelfabriek „Zeelandia", in liquidatie, Breskens, Dorpsstraat 89. Ver- effenaar: L. Lijk, Breskens. HOOGER BEROEP. F. J. de S., oud 34 jaar, wiedbaas te Koe- wacht is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens openbare dron- kenschap is veroordeeld tot 3 weken hech- tenis. Idem door J. J. J. R., oud 26 jaar, chauf feur te Axel, wegens overtreding van de Motor- en rijwielwet veroordeeld door den Kantonrechter te Ter Neuzen tot 25 boete of 10 dagen hechtenis betaling van 50 schadevergoeding. HET LEVENDE LIJK. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrijdag twee broers uit Amsterdam wegens poging tot oplichting ieder tot een gevange- nisstraf van 1 jaar en 8 maanden met aftrek van 2 .maanden voorarrest. De jongste van de beide broers had een levensverzekering gesloten bij de R. V. S. te Rotterdam voor een bedrag van 50.000; hij had zijn broer als begunstigde aangegeven. Deze zou dus bij zijn overlijden het bedrag uit- betaald krijgen. De jongste de verzekerde, reed in den avond van 1 Juli 1933 in de om- geving van Sliedrecht in een door hem ge- huurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij zorgde er echter voor zich tijdig in veiligheid te stellen. De jonge man verdween naar het buitenland. Den volgenden dag werd de auto in het water gevonden, doch het lijk Was ner- gens te vinden. De oudste zoon poogde 't geld bij de ver- zekering te innen, daarbij geheel te goeder trouW door den vader geholpen. De ouders die geheel buiten het oplichtersplan stonden en er ook geen voordeel van konden hebben, treurden om hun .overleden zoon". De ver- zekering wantrouwde het zaakje echter en be- taalde niet uit. Tenslotte werd „het lijk" te Antwerpen gearresteerd. Ook zijn broer werd in hechtenis genomen. Ter zitting legden zij een volledige bekentenis af. Het O.M. had tegen de beide broers een gevangenisstraf van 2 jaar gerequireerd. De 19-jarige Th. W. J. M. v. d. K. uit Box- tel had zijn ouders zooveel verdriet berokkend, en had thuis zooveel weggenomen, dat zijn vader ten einde raad de politic er in gemoeid had, toen zoonlief weer eens den spaarpot ge- ledigd had van zijn vader. Het veelbelovende jongmensch was daarna gearresteerd en had zich Vrijdag waor de rechtbank te Den Bosch te verantwoorden. Zelden nam een verdachte een onverschilliger houding aan dan deze jeugdige dief. Tragisch was het te zien, hoe dan de vader voor het getuigenbankje ver- scheen. Met snikkende stem vertelde hij dat hij er verder geen raad mee wist. Niets was voor den jongen veilig en hij had dezen stap, hoewel met een bloedend hart moeten doen. Beterschap zat er toch niet op. De rechtbank had diep medelijden met den vader, die het op alle manieren met zijn zoon geprobeerd had. De offlcier achtte het het beste het jongmensch maar een tijd lang vast te houden. Hij vroeg daarorp zes maanden gevangenisstraf. Misschien kofi hij daarna onder een andere, strengere leiding komen. De vader zag er niet veel heil in. Hij durfde hem in geen enkele betrekking te brengen, daar hij wist, dat het toch mis zou loopen. De verdediger meende, dat een voorwaarde- lijke veroordeeling misschien nog eenige uit- werking zou hebben. Onverstoorbaar hoorde de zoon een en ander aan, als ging het hem in het geheel niet aan. In de Aduardersteeg te Groningen had Donderdag een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen een be- woonster haar huis verliet, voelde zij voor de duer plotseling den grond onder haar voeten wegzakken. Zij voelde zich wegzinken doch breidde direct de armen wijd uit, om zich zoo mogelijk aan den grond vast te houden. Zoo bleef zij hangen en kon door toegeschoten hulp spoedig uit haar netelige positie verlost warden. Bij onderzoek bleek, volgens de ,,Msb." dat zij aan een groot gevaar ontsnapt was. Want door het wegspoelen van zand was een vroe ger dichtgegooide put weer opengespoelJ. De put had nu een diepte van 12 meter en was bijkans 1 y2 meter breed. NOODLOTTIG GEVOLG VAN SPEEUSCH- HEID. Vrijdagochtend fietste in de v. d. Takstraat te Rotterdam een 10-jarig meisje, J. V. in de Reeds drie avonden en nachten hadden de rechercheurs der Crisis-Zuivel Centrale uit Eindhoven met een collega uit Den Haag op den loer gelegen naar een bekend smokke- laar. Door het af- en aanrijden van bekende smokkelwagens Was hun aandacht weer ge- trokken en tegen elf uur kwam op den vier- den avond de verwachte auto, een Cadillac, zwaarbeladen aangeronkt. Daar de auto van de grens af het land in reed, Werd hij kalm achtervolgd via Valkenswaard, Leende, Heeze en Geldrop. Te trachten een smokkelauto te passeeren is immers levensgevaarlijk. In het dorpje Heeze losten de ambtenaren der C.Z.C. eenige schoten om de aandacht der marechaussee in de kazerne te trekken en deze list werd met goeden uitslag bekroond. De marechaussees verschenen plots uit de kazeme, rechts van den weg gelegen, met een roode lantaarn. De smokkelauto, die tot dan toe links gehouden had om den achtervolgers het passeeren te beletten, schoot nu eensklaps naar rechts, direct op den marechaussee aan. Door achter de boomen te springen redde deze zich het leven. De smokkelaars vlogen door, op Geldrop aan. Tot hun ongeluk lagen daar echter toe- valligerwijze de wegen opengebroken. Over stapels keien, en door kuilen ging het verder, maar onze C.ZjC.'ers gaven den moed niet op. Plots hij de afsluiting van den Eindhoven- schen weg, stopte de zwaar gepantserde wagen en wilden de smokkelaars het hazen- pad kiezen. Met behulp der Geldropsche politie werden zij echter gearresteerd. De auto bevatte 22 zakken van 50 K.G. suiker elk. Een en ander werd in beslag ge nomen en beteekent een bate van f 2500. DROF.F EINDE VAN VLIEGFEEST TE HENDON. De groote militaire vlieg-demonstraties te Hendon, Waar tienduizenden kijkers waren, eindigden met een treurig ongeluk. Een der bombardementsvliegtuigen store te plotseling naar beneden. Doordat de motor niet meer aansloeg kon de piloot het toestel niet meer in evenwicht krijgen. Het vliegtuig kWam met en schok neer en ging in vlammen op. De piloot was ongedeerd, doch de waarnemer kwam in de vlammen om. De ongelukkige, de escadrille-leider Collet, was een zoon van den huidigen lord-mayor van Londen. VISSCHERSBOOT VERGAAN. Reuter meldt uit Reval, dat bij Odinsholm een Estlandsche motor-visschersboot, die met visch onderweg was naar Stockholm, door een boot Waarvan naam en nationaliteit nog niet is vastgesteld kunnen worden is ge- ramd en gezonken. De bemanning van zes koppen is daarbij om het leven gekomen. Vergadering van Donderdag 28 Juni 1934, des voormiddags 9 uur. Voorzitter: de heer Mr. J. A. van Tien- hoven. Aanwezig: de heeren J. A. Meertens, P. Scheele, J. Pijpelink, D. J. Jansen, J. den Hamer en A. Meertens. Afwezig de heer F. Dieleman. De VOORZITTEJR opent de vergadering met gebed, waarna de SECRETARIS over- gaat tot voorlezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd Worden goed- gekeurd. Ingekomen stukken. 1. Goedgekeurde Wijziging begrooting 1933. 2. Idem 1934. 3. Goedgekeurde gemeento-begrooting 1934. 4. Proces-verbaal van kasopname op 25 Mei 1934. 5. Idem op 22 Juni 1934. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen schrijven van den heer F. Diele man, dat deze verhinderd is de vergadering bij te wonen. iHiema wordt overgegaan tot punt 3 van de agenda betreffende schrijven van Ged. Sta ten inzake jaarwedderegeling van burgemees- ters, wethouders en secretarissen. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat de nieuwe regeling weinig versdhilt van de vorige. De heer A. MEERTENS verklaart, dat het hem absoluut koud laat. Hij heeft al meer tegen andere regelingen gesputterd, doch Ged. Staten trekken zich daarvan toch niets aan. Het heeft z.i. dus toch geen doel daartegen op te komen, omdat het toch bij Ged. Staten naar de prullemand verhuist. Ze doen ten slotte toch hun eigen zin. De heer J. A. MEERTENS: De raad moet zich hierover toch ten alien tijde uitspreken over de nieuwe regeling. De heer PIJPELINK: We moeten hun toch ons standpunt kenbaar maken. We zijn toch m ieder geval in staat onze vrije meening daar- over te zeggen. Wanneer we ertegen zijn en het wordt ons toch opgedrongen kunnen Wij er niks aan doen. De heer DEN HAMER: Ik kan Ged. Staten niet volgen. Immers hier moeten de kleinere salarissen verminderen terwijl de groote amb tenaren integendeel verhooging van salaris krijgen. De heer A. MEERTENS: Het is gewoon een vorm, meer niet. Als we er vierkant tegen zijn doen Ged. Staten toch hun eigen zin. Hoe- veel betaalt het Rijk in de salarissen? De SECRETARIS: Het rijk betaalt 1000 voor burgemeesters, wethouders en secreta rissen, dat is dus tezamen 3000. De heer DEN HAMER verklaart, dat er in VADER KLAAGT TEN EINDE RAAD ZIJN ZOON AAN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5