Binnenland Buitenland I TER NEUZEN, 2 JULI 1934. DE ORANJETREIN VERTROKKEN. SAS VAN GENT. AXEL nog valt vast te houden, gelooft wel niemand. Het pand der Rijnprovincien behoort sedert 1930 evenzeer tot het verleden. Gelijk het zelfs heet, dat binnenkort door Turkije de opheffing van de neutraliteit der zee-engten (tusschen Zvarte en Middellandsche zee zal worden gevraagd, wat dan wel weer eens eou kunnen worden gevolgd door een gelijke vraag van Duitschland betreffende het Kie- ler kanaal en het daarvoor gelegen Helgoland. Het tractaat van Versailles met de daarbij behoorende overige vredestractaten is het be- wijs voor de aloude Hollandsche stelling, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het Md op den neus kan krijgen. Wel niemand, die zich tegen zekere gebiedsafstanden van Duitschland en de overige overwonnen landen zal hebben verzet; wel niemand, die niet de billijkheid van gematigde herstelverplichtin- gen van de centrale landen zal hebben er- kend: wel niemand, die niet izou hebben on- derschreven, dat op het gebied der interna- tionale ontwapening, de centrale landen het voorbeeld moesten geven. Maar dit alles ten- einde te komen tot een verhouding van wer- kelijke verzoening, tot een ontspanning van de politick,e betrekkingen, na den oorlog vij- andiger dan ooit tevoren. Door de nakoming te eischen van al wat Versailles en de overige vredestractaten bevatte, heeft men juist het tegenovergestelde bereikt van wat men wenschte. Heeft men bovendien het licht er op doen vallen, dat, zeer zeker van Fransche zijde, deze vredestractaten als een geheel kun nen en moeten worden gezien. Tegenover den geringen gebiedsafstand, van Duitschland in het Westen geeischt, staat de vorming van onafhankelijke Staten in het Oosten, die even eoovele bondgenooten van Frankrijk zijn. Wie een blik werpt op ,de tegenwoordige kaart van Europa, ziet Duitschland, v6or 1914 in ihet Oosten ten deele ondersteund door de Denen monarchie, daar ingesloten door vijan- den. Ziet tegenover de mogelijkheid, dat het tot een kleinen Staat truggebrachte Duitsch Oostenrijk zich eens zal aansluiten bij Duitsch land, de toestemming van den Volkenbonds- raad, die in afzienibaren tijd zeker niet zal worden gegeven, daartegen opgesteld. Ziet de groote rivieren, die door Duitschland stroo- men, geinternationaliseerd. Geen wonder, dat in dergelijke omstandig- heden het woord: herziening, vanaf 1919 reeds op aller lippen is geweest. Wellicht het sterkst in Hongarije en in Duitschland zelf; minder sterk in Oostenrijk, dat geheel is uiteenge- scheurd, veel meer dan dat het van gebied is beroofd, en van Bulgarije, dat met zoo groot verlies heeft geleden. Het Grondver- drag van den Volkenbond, dat evenals het statuut van de Internationale Arbeidsorgani- satie, tot den tekst van alle vredesverdragen behoort, vinAt in die artikelen 10 en 19 een zeldzame harmonie Want, schrijft artikel 10 voor, dat de status quo, dus het geldend bezit als uitgangspunt voor de samenleving der volkeren wordt genomen, artikel 19 brengt voor het earst in de samenleving der volkeren het element van herziening van verdragen, ook de meest belangrijke, -langs vredelievenden weg. Het is alleen maar te betreuren, dat, evenzeer als de initemationale ontwapening niet is gevolgd op de eenzijdige ontwapening der centfale landen, ook de ontwikkeling van artikel 19 door den Volkenbond nog slechts zeer in beginsel is ter hand genomen. Men behoeft.niet te twijfelen dat op het oogenblik, waarin wij thans leven, revisie der vredesverdragen daadwerkelijken oorlog zou beteekenen. Maar dit behoeft geenszins uit te sluiten, dat de eventueele working van artikel 19, waaraan zoO ontzaggelijk veel moeilijk- heden en vraagpunten zijn verbonden, wordt voorbereid, en op die wijze wordt blijk ge geven, dat het beginsel, in artikel 19 be- lichaamd, wordt bagrepen. Wordt inderd-aad met die voorbereiding, die het probleem van de reorganisatie van den t r i iw,3 4-vx-m tyiqHo in -zirh all lit ftfifl gezag doch 'Hitler heeft ingegrepen v66r men tot een opstand gekomen was. Hij zal gedacht hebben: de eerste klap is een daalder waard! En die eerste klap is hard aangekomen. In verschillende deelen van Duitschland zijn de radicale leiders van de S.A. zonder meer doodgeschoten Uit het verloop der zaak blijkt, dat de Rijksregeering goed op de hoogte was van het verloop van het groeiend complot en de voornemens der leiders, en dat men nauw- keurig heeft toegezien, om op het laatste oogenblik toe te slaan, v66r het vuur kon uit- breken. Ten einde geen argwaan te wekken, was Hitler nog op refs gegaan, om in de West- Duitsche gouwen de arbeiderskampen te in- specteeren. Terwijl hij in Essen vertoefde werd het plan om in de partij een grondige reiniging te houden, volledig vastgesteld. (Hitler zelf leidde de actie en uitte den wensch zelf tegenover de mutters op te tredeu en rekenschap van hen te vragen. OfschooJi Hitler gedurende eenige dagen bijna zonder nachtrust was geweest, gaf hij vannacht om 2 uur in Godesburg het bevel tot den start van zijn vliegtuig naar Munchen. Toen de leider tegen 4 uur in den morgen op jet vlieg- veld te Munchen landde, kreeg hjj de tijding dat de Munchener S.A. gedurende den nacht door haar leiders gealarmeerd was, onder het leugenachtig parool: De Feuhrer is tegen ons, de RijksWeer is tegen ons, S.A.-manuen naar buiten op straat. De Beiersche minister van biunenlandsche zaken, Wagener, had reeds uit eigen bewe- ging Obergruppenfuehrer Schneidhuber en Gruppenfuehrer Schmidt, het bevel gegeven, bun mannen weer naar huis te sturen, aan welk bevel zij echter geen gehoor gaven. Ter wijl Hitler van het vliegveld naar het minis- terie van binnenlandsche zaken ging, waren nog de laatste resten van de bedrogen en naar huis trekkende S.A.-groepen te zien. Op het ministerie werden Schneidhuber en Schmidt in tegenwoordigheid van den Fuehrer gear resteerd. Hitler, die hen alleen tegemoettrok, trok de onderscheidingsteekenen van hun S.A.-uniformen. Met klein gevolg ging Hitler hierop naar Bad Wiessee, waar zich Roehm bevond. In het landhuis, Waarin Roehm woonde, bracht ook Heines den nacht door. 'Hitler betrad direct met zijn begelei- ders het huis. Roehm werd in zijn slaap- kamer door Hitler persoonlijk gearresteerd, zonder een woord. te spreken en zonder tegen- stand te bieden, liet hij zich arresteeren. Heines werd in de nabijgelegen slaapkamer aangetroffen, waar hij zich in zeer compro- mitteerend gezelschap bevond. Behalve Roehm werd ook het grootste deel van zijn staf ge arresteerd. De stafwacht, die te 8 uur werd afgelost, onderwierp zich onmiddellijk aan de bevelen van Hitler. Na het transport der ar- restanten begaf zich de' Fuehrer naar Mun chen terug, om ook daar eenige S.A.-leiders te arresteeren. Ook op het Oosterstation te Munchen Werden verschillende personen, die met den trein aankWamen, gearresteerd. De Fuehrer sprak de verzamelde S.A.-leiders in het Bruine huis toe. Een mededeeling van Hitler. Hitler heeft Zaterdagmiddag 12 uur te Mun chen voor de verzamelde S.A.-leiders de vol- gende mededeeling gedaan: „Sinds vele maanden probeerden eenige S.A.-leiders, onder welke ook Roehm, die mijn bij zonder vertrouWen genoot, een wig te drij- ven tusschen S.A. en partij eenerzijds en S.A. en volk anderzijds. Roehm is tot bevordering van deze plannen in verbinding getreden met generaal von Schleicher en verscheidene obs cure personen uit de rijkshoofdstad die voor een deel zijn bekende ziekelijke neiging aan- moedigden, voor een ander deel behoorden tot het soort van politieke avonturiers die voor alles te vinden zijn. Een opruiming van dien Augiasstal kon niet langer vermeden of uitgesteld worden en Volkenbond ten deele, mede in zich sluit, een besrin gemaakt, dan is daarmede wel de beste i daarom heb ik mrjn reis door Westfalen af- belofte gedaan, die op den' verjaardag van 'i Gnebbels ner- Neubabelsberg doodgeschoten. Hij verzette zich met een revolver tegen zijn arrestatie. Bij de schietpartij Werd ook mevrouW von Schlei cher doodelijk gewond, toen zij zich voor haar man wierp. Volgens nadere Reuterberichten bood Ber- lijn Zaterdag wel degelijk een aanblik die deed vermoeden dat er iets bijzonders aan de hand was. Het gerucht dat een deel van de S.A. in opstand was gekomen, verspreidde zich snel. Men zag dat de woning van Goring door poll tie werd bewaakt; het stadsdeel Tier- garten Werd door de speciale politie van Goring afgezet. De geWone politie bezette de stations en, tezamen met de rijksweer, het hoofdkwartier der S.A.-troepen. Vrachtauto's overvol van S.S.-mannen met de bajonet op het geweer en met stalen helmen op reden in alle mogelijke richtingen. Ettelijke straten werden door politie, met geweren gewapend, afgezet en huizen werden doorzocht. Te Munchen heerscht eveneens betrekkelijke rust, aldus Reuter, maar een zestal vracht auto's met gewapende S.S.-mannen patrouil- leeren door de stad. Eenige straten zijn voor het publiek afgezet. Volgens een later ontvangen bericht, zou Roehm zich in de gevangenis van het leven hebben beroofd. Ook werd bericht dat blijkens een regee- ringsverklaring de zuivering Zondagavond ten einde was gebracht en dus alles thans weer een normaal verloop heeft. Nader wordt gemeld, dat de Rijksminister Ernst Roehm en S.A.-leider Zondagmiddag is gefusileerd, nadat hij van de hem geboden ge- legenheid om zelfmoord te plegen geen ge- bruik had gemaakt. VQorts doen gerucMen de ronde dat de vice- kanselier Von Papen toch zou zijn gearre steerd. Anderen deelen mede, dat van een eigenlijke arrestatie geen sprake is, doch dat hij zich onder belwaking bevindt. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags te ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen (van de raadsvergaderingen gehouden op 19 April, 23 April en 31 Mei 1934). Ingekomen stukkem. Voorstel van Burg, ei^ Weth. om met ingang van den 1. Sept. 1934 over te plaatsen van school A naar school C mevr. E. J. P. Eijke en van school C naar school A mej. P. J. Stins. Idem tot benoeming van een vertegen- iwoordiger en een plaatsvervangend ver- tegeniwoordiger der gemeente in de N.V. Naamlooze Vennootschap Waterlpiding Maatschappij ,Zeeuwsch-Vlaanderen' Idem tot verbouwing van de openbare lagere school D te Sluiskil. Idem tot verlenging van de werkloozen- steunregeling tot 1 Januari 1935. Idem om de met het algemeen burger- lijk pensioenfonds te Den Haag gesloten 4% geldleeningen ingaande 1 Juli en 1 Aug. 1934 te converteeren in 4% geldleeningen. Idem tot goedkeuring van de rekening van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil over 1933. Ontvangsten 189,76, uitgaven 76,84, batig saldo 112,92. Ondenzoek geloofsbrief van het gekozen verklaard raadslid G. Dees. Aanibieding gemeente-rekeni^g en reke ning gemeentelijk woningbedrijf dienst 1933 en aanwijzing commissie van on- derzoek. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. het verdrag van Versailles kan worden ge geven. Een dag als deze intusschen is ook zonder dat geschikt om er aan te herinneren, dat, wanneer de wereld en de staatslieden er niet in slagen om aan problemen als die b.v. van de herstelbetaling, de oorlogsschuld-beta- lingen aan Amerika en ook de beeindiging van Duitschland's eenzijdige ontwapenings- verplichtingen een oplossing te schenken, in den regel de praktijk zelf de zaak ter ham. neemt en dte door haar geforceerde, niet altijd even gelukkige oplossing aan de weerstreven- de wereld oplegt DE TOESTAND VAN PRINS HENDRIK. Gmtrent den toestand van den Prins werd Zaterdagavond 10 uur het volgende medege- De Prins heeft in den namiddag een lichte temperatuursverhooging gekregen, weUie 's avcnds weer is teruggegaan. Overigens is de toestand onveranderd. De Koningin vertoefde vanavond geruimen tijd bij den iPrins. COMPLOT TEGEN HITHER VERIJDELD. Zooals ook uit beschouwingen in ons blad van den laatsten tijd bleek, scheen er in Duitschland iets gaande te zijn, kraakte er iets. Dit zal naar het ons voorkomt, ook met kunnen uitblijven. Na het intreden van het Hitler-regime zijn in Duitschland Wel alle andere partjjen officieel opgeruimd, maar daarmede zullen toch ook niet ineens alle uit- eenloopende meeningen van dit groote land in een lijn gaan, is het te veronderstellen dat er onder de asch wel een en ander talijft smeulen. Ook was het bekend, dat de leider steeds strijd te voeren h%d tegen een actie in zijn partij om meer door te tasten en min der op den ouden koers voort te gaan, waarbij hij ook rekening had te houden met het meer hehoudsgezinde deel, dat, naar het schijnt m den laatsten tijd de overhand kreeg. Door een en ander is de spanning steeds gestegen, de bolsjewieksche elementen in de Nationaal-Socialisten stuurden aan op een tweede sociale revolutie. Sinds bekend was geworden, dat Hitler meer naar de rijksweer opschoof, was er reden om de toekomst van Duitschland niet meer zoo zWart in te zien. Dat leek een mogelijkheid op een beveiliging tegen het bruine bolsjewisme, dat een met den dag dreigender gevaar Werd. Het was echter de vraag, wie overwinnaar zou zijn in strijd. Dat de strijd komen moest. leek alle kenners van den toestand onvermijdelijk, en Duitschers die met een en ander in nauw contact stonden, verzekerden, dat dit sneller zou komen dan men in het buitenland ver- moedde. Nu is Zaterdag de slag gevallen. Zij schijnt de linksche elementen geheel te hebben overrompeld. Er Is geen opstand tegen het gebroken en ben met minister Goebbels per soonlijk naar Wiessee gegaan waar ik Roehm en zijn staf heb aangetroffen in gezelschap van een bende schandknapen en in houdingen en bij daden die zelfs het laatste spoor van medelijden moesten verstikken. Zij zijn alien ter plaatse gevangen genomen en uit al hun ambten ontzet. Op hetzelfde oogenblik heb ik generaal Goering last gegeven het luxueuse hoofdkwar tier der S.A. te Berlijn, waar zich dezelfde tooneelen moeten hebben afgespeeld, en waar god beter 't, per maand alleen 30.000 mark- voor zWelgpartijen werd uitgegeven, te slui- ten en uit te roeien. Ik heb groepleider Lutze in Roehm's plaats tot leider van de S.A. benoemd en hem den volgenden brief geschreven: Waarde Lutze. De denkbaar ergste zedelijke en politieke misslagen hebben mij genoodzaakt Roehm on middellijk uit al zijn ambten en uit de partij te zetten. Gij hebt u al de jaren die ik u ken voorbeeldig gedragen en ik benoem u in zijn plaats tot leider van mijn S.A. in de vaste overtuiging dat gij mij zult helpen uit de S.A. te maken het instrument dat de natie noodig heeft, en dat den nieuwen Duitschen mensch moet vormen. Ongehoorzame, ziekelijke en onsociale elementen mag de S.A. van dit oogenblik af niet meer tellen en ik verwacht van u dat gij de zuivering die ik begonnen ben met de grootste gestrengheid zult door- zetten." Hitler heeft daarna meegedeeld dat zijn nadere instructies aan Lutze bekend gemaakt zouden worden en is daarop per vliegtuig met Goebbels naar Berlijn teruggekeerd, waar hij Zaterdagavond te 10 uur weer is aangekomen. Aanhoudingen en fusilleeringen. Nader werd gemeld: Zooals reeds gemeld is Roehm gearresteerd. Hij is bovendien van alle functies vervallen verklaard. Ook zijn staf van medewerkers is gearresteerd. Hieronder vallen de namen op van den S.A.-leider Ernst, van den beruchten Heines (gewezen naz-veemmoordenaar, het laatst politie-president van Breslau en gouw- leider van Brandenburg en Berlijn) en den S.A.-leider Detten. Later Werd uit Munchen officieel gemeld dat in verband met het ontdekte complot zeven S.A.-leiders zijn gefusilleerd n.l. Heines, Ernst, Schneidhuber („Obergruppenfuhrer" te Mun chen), Schmid, Hayn, Feter von Heydebreck en Hans Erwin graaf Spreti eveneens uit Munchen. Officieel wordt bevestigd dat von Papen in ,,Schutzhaft" is genomen. Men gelooft ech ter dat hij des avonds weer in vrijheid is ge- steld. Drie leden van zijn personeel zijn eveneens in arrest genomen om ondervraaga te worden. In officieele kringen te Berlijn wordt vol gens Reuter verklaard, dat de genomen maat- regelen een systematische schoonmaakactie beteekenen, welke geschiedt op bevel van den Rijkskanselier. Men voegt hieraan toe, dat te Berlijn en in het geheele land rust heerscht. Alle maatregelen van de politie en rijksweer zijn ordelijk verloopen. Bevestigd wordt dat alle stations te Berlijn zijn bezet. Volgens een later bericht is generaal von Schleicher niet in een sanatorium, maar in zijn villa te BENOEMD. Tot chef-telefoniE.e van het Districts- kantoor Alkmaar is mat ingang van 1 Augus tus a.s. benoemd onze vroegere stadgenoote mej. A. de Leeuw, thans als zoodanig werk- zaam op het telefoonkantoor te Roosendaal. Naar We vernemen is j.l. Zaterdagavond het volgende telegram verzonden: Hare Majesteit de Koningin, Den Haag. Mede namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de betreffende burgemees- ters van Zeeuwsch-Vlaaeideren betuigen wij bij het verlaten van het Zeeuwsch-Vlaam- sche grondgebied, na het historisch bezoek van den Oranjetrein, aan Uwe Majesteit trouw en aanhankelijkheid en zijn overtuigd, dat dit bezoek het saamhoorigheidsgevoel heeft versterkt. NEUTELINGS, Alg. Organisator Oranjetrein. LIJK AANGESPOELD. Zaterdag werd de gemeentepolitie verwit- tigd, dat aaei den oever van den Nieuw Neu- zenpolder een lijk was aangespoeld. Bij onder- zoek bleek dit lijk in verregaanden staat van ontbinding te verkeeren. Het bevatte geen enkel identitedtsteeken. Als kleeding droeg het een broek, met een touw opgehouden en een trui. Vermoedeltjk is het een stoker, een zeeman. Geruimen tijd geleden is een signale- ment opgegeven van een op de Schelde ver- misten zeeman, een Italiaan, doch dat klopte niet met dat van het aangespoelde lijk. Aan- gezien het lijk was aangespoeld op grondge bied der gemeente Hoek, heeft de gemeente politie den burgemeester van Hoek verwittigd, die de noodige maatregelen heeft doen nemen voor het begraven van het lijk, dat, in verband met den staat waarin het zich bevond, heeft plaats gehad op een stuk land van den land- bouwer C. Wolfert, in den Nieuw Neuzen- polder. TECHNISCHE DIENST DER TELEGRAFIE EN TELEFONIE. De vakwerklieden op arbeidsovereenkomst bij den technischen dienst der telegr&fie en telefonie C. A. van de Velde te Vlissingen, L. van Sluis te Middelburg, G. J. Zembsch en G. M. Windhorst te Goes, F. P. van Hulle te Ter Neuzen, E. C. Dankaart te Hulst en P. Vaes te Oostburg, zijn met ingang van 30 Juni 1934 alien benoemd tot vakwerkman der tele- grafie en telefonie in vasten dienst. INGENIEURSEXAMEN. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingeaieurs examen voor oiviel I ingenieur, de heer A. Blok te Groede. APOTHEIiERS-EXAMEN. Aan de universiteit te Gent is voor het apothekers-examen geslaagd de heer A. de Jager te IJzendijke. HOEK. Jl. Zaterdag is alhier, zooals is aangekon- digd het z.g. Kleinfestival gehouden, van de plaatselijke muziekvereeniging „Elk naar zijn krachten" en de muiziekvereenigingen „Oon- cordia" te Axel en ,,De Volharding" te Zaam- slag. Te half 5 arriveerden de gasten per tram en marcheerden on der de lustige tonen der mu- ziek het dorp in. Te 5 uur werd gezamenlijk een optocht gehouden, waarna onder leiding van den oudsten directeur, den heer Jac. Blansaart, van Axel, op het Schoolplein door de geizelschappen eenige ensemble-marschen werden uitgevoerd, die goed werden gespeeld. Daarna kwamen de besturen der vereend- gingen eenigen tijd geeellig bijeen in de zaal van den heer Nieuwelink, welk samenzijn ook werd bijgeiwoond door den burgemeester, den heer Mr. Van Tienihoven. Vervolgens ving de uitvoering der concerten aan. Alles liep goed van stapel en er was veel publiek. Uitgeleid door ,,Elk naar zijn krachten" ver- trokken de gasten met de tram te 10 uur. Het was een welgeslaagde avond. In en om den Oranjetrein. Het zou een tekortkoming zijn, almoge het dan ook als een herhaling beschouwd Worden van hetgeen reeds uit andere plaatsen over het verschijnen van deze nieuwigheid op ten- toonstellingsgebied daarover geschreven is, niet met een enkel woord melding te maken van de aankomst en het eendaagsche verblijf binnen onze gemeente van den reeds zooveel malen druk besproken Oranjetrein. Een tekortkoming in de eerste plaats van eerbied voor onze Nederandsche fabrikanten en nijveren, die gezamenlijk ten getale van 80 het risico op zich genomen te hebben om zooals een dicbter het uitdrukt, langs een tweelingslijn, in een fellen Salamander hun producten in alle deelen des lands bekend te maken, in de tweede plaats tegenover den man, die op het vemuftige denkbeeld geko men is om dien „fellen Salamander" in Oranjetrui den boer op te zenden, teneinde van Noord tot Zuid, van West naar Oost te toonen, wit Nederland aan de Nederlanders op het gebied van nijverheid en kunst, gemak en genot £ian te bieden heeft. Nu een ieder zich heeft kunnen vergewissen van hetgeen op dit gebied in ons eigen land te krijgen is, zou men zich moeten doordrin- gen van een kemspreuk en door gestadige toepassing daarvan het bewijs leveren, de Nederlandsche nijverheid een goed hart toe te dragen. Deze spreuk dan zou ongeveer kunnen luiden als volgt: Niets, wat het Neerlandschfabrikaat In deugd'lijkheid te boven gaat. Nu meer dan ooit zal het goed zijn den blik naar het Noorden gericht te houden. Want bij hun struggle for life kunnen onze Neder landsche fabrikanten de hulp van Zeeuwsch- Vlaanderen best gebruiken en zullen die hulp zeker op prijs stellen. Na deze inleiding, die als het ware niets anders bevat dan hetgeen reeds elders daar- omtrent tot uiting gebracht is, vergunne men mij het een en ander over den Oranjetrein mede te deelen, wat nog niet tot ieders wetenschap behoort: een beknopte geschiede- nis, zooals zij mij door den Directeur-Generaal is medegedeeld. Want ook deze instelling heeft, zooals het heele lichaam der StaatsspoorWegen een hoofd, waarin heel wat te ordenen, te regelen en te beredderen is. Het is de heer Th. R. Neutelings te Bergen op Zoom, geboren Limburger, in een klein plaatsje eveneens Berg genaamd, in de na- bijheid van Sittard. Berg Bergen, er is klimax te consta- teeren in den naam: En zoo is er ook klimax in de prestaties van den organisator, zelf. Maar daarover zal het orgaan van den ten- toonstellingstrein den lezer zelf Wel ingelicht hebben. Wat ik dan wilde vertellen, dat deze ge- methamorphoseerde show-room op wielen van nature eigenlijk uit niets anders bestaat dan uit een aantal voor personenvervoer afge- keurde Belgische spoorwagens die door de ondememers van de Belgische Mij van Spoor- wegen voor een bepaalden tijd in huur zijn genomen en door een aantal Hollandsche firma's zoo zijn aangekleed als men zich bij een bezoek daar van heeft kunnen overtuigen. Dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot Belgie vindt zijn verklaring in de omstan- digheid dat men bij de Nederlandsche Staats- spoorwegen dergelijk afgekeurd materiaal niet ter beschikking kon krijgen. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de organisatoren van deze rijdende tentoonstel- ling zich van het bestendige bezit dezer wagens verzekeren en als het noodig blijkt nog tot uitbreiding zullen overgaan. De kosten van de exploitatie worden ge zamenlijk gedragen, maar iedere exposeeren- de firma huiurt een stand, dien zij naar eigen behoefte en willekeur laat inrichten. Om de personeel- en exploitatiekosten te dekken zou het eigenlijk de meest economi- sche opvatting zijn enkel drukbevolkte streken te bezoeken, daar alleen een heel druk bezoek deze kosten kan goedmaken. Maar met het bezoek aan Zeeuwseh-Vlaan- deren heeft men niet alleen mercatorische doch ook ideeele doeleinden op het oog gehad. En tot deze ideele doeleinden behoorde be halve de opwekking van het saamhoorigheids gevoel van Zeeuwsch-Vlaanderen tot Neder land, ook het streven om onze bevolking, zooals reeds gezegd is, zich meer naar het Noorden te orienteeren op handelsgebied. „Wij komen tot U om U te laten zien, wat wij maken, wat wij kunnen", zoo ongeveer zal de gedachtengang geWeest zijn, welnu komt ook gij tot ons, wanneer gij iets noodig hebt. Wij zullen het U leveren, minstens even goed en even goedkoop als gij het uit den vreemde zoudt Willen hetrekken. Het Luctor et Emerge, der Zeeuwen spreuk en wapenkreet, vereenigd met het Concordia res parvunt crescunt der geheele Nederland sche natie mogen, evenals vroeger in tijdeu van druk en benauwenis een ieder bezielen, dib gehouden is den Crisis-draak te bestrijden, den voortwoekerenden kanker de> werkloos- heid te helpen genezen, de N%derlandsch,a nijverheid te steunen naar mate van de kracht in het vermogen, waarmee een ieder is toe- gerust. Een sportevenement. Op Zaterdag 21 Juli a.s. zal op het Axelsche voetbalterrein (evenals het vorig jaar) een belangrijk sportevenement plaats grijpeci, n.l. een Internationale voetbalwedstrijid tusschen „Sparta" uit Rotterdam en de „Racing Club Gantoise". Voor een dergelijke ontmoeting tusschen 2 eerste klasse teams zal ongetwijfeld in Zeeuwsch-Vlaamsche sportkringea groote be- langstelling bestaan. De harmonie „Concor- dia" is uitgenoodigd tot het verleenen harer muzikale opluistering van den wedstrijd. Autorit Ouden van Dagen. Der traditie getroftw heeft de Edelachtta. heer Burgemeester onzer gemeente wederom eene oproeping geplaatst voor een vergadering ten stadhuize van de verschillende Axelsche auto-bezitters, teneinde te beraadslagen over een auto-rit voor de Axelsche ouden van dagen. Evenals vorige jaren rekent men op de algemeene medewerking, zoodat onzen oudjes weder een dag van aaugename verpoozing en ontspanning kan worden bereid. Deze vergadering vindt morgenavond plaats. Benoeming oefenmeester. Blijkt uit een bovenstaand bericht reeds dat het bestuur der V. V. „Axel" actief blijft om waar mogelijk het voetbalspel nog meer te populairiseeren, uit het feit dat dezer dagen de trainer der ,,Racipg Club Gand" ook tot oefenmeester der Axelaars is benoemd, blijkt dat men bezield is met den heiligen wil het verloren Tweede Klasserschap zoo spoedig mogelijk te heroveren. Concertnieuws. Eciorme belangstelling bestond voor het j.l. Vrijdagavond door het Terneuzensche Mond- harmonica-orkest Bravo" alhier op de Markt en bij het Station (zulks met het oog op den exposeerenden Oranjetrein) ten beste gegeven concert. V.V.V. heeft met de voorbereiding en uit voering van een en ander weer zeer veel eer ingelegd. In overleg met de autoriteiten van den Oranjetrein en om aan het overigens enorm drukke bezoek aan den tentoonstel- lingstrein geen afbreuk te doen, besloot men eerst een uur bij het stations-emplacement te concerteeren, hetgeen direct een groote menig- te toehoorders op de been bracht. Nadat eenige nummers ten 'beste waren gegeven en de Terneuzensche dilettanten die in hun kwieke, glashelder witte uitmonstering een zeer krandgen indruk maakten, onder het spelen van vroolijke marschmuziek door de straten onizer stad waren getrokken en op de Markt waren gearrirveerd, bleek dat men in Axel met zeer groote belangstelling vqpvuld was in het optreden van een mondharmonica- orkest. De belangstelling was weinig minder dan voor het onlangs hier bij vernieuwing op- getreden Oostburgsche fanfarenkorps. En ondanks het feit, dat het publiek mede door de vele radio-uitzendingen in zijn smaak verfijnd geacht mag worden, luistert de breede massa het liefst naar de meer ver- teerbare kost, bestaande in de populaire mu- ziek, zooals de heer Romeijnsen met zijn 45 man sterk korps ten gehoore bracht. Er was in Axel maar e§n roep over het zeer in den smaak gevallen repertoire en... het was ditmaal muisstil onder de uitvoering Elk der nummers oogstte een overweldigend applaus en eer men er erg in had, was het in- teressante en aantrekkelijke programma af- gewerkt. Voorzeker was de heer A. van Maale, spre- kende in zijn kwaliteit van V.V.V.-praesus, de tolk van al onze stadgenooten, toen hij met eenige geestdriftige woorden den directeur en het korps spontaan dankte en aan het jeug- dige nog pas de kindersohoenen antwassen ensemble verderen groei en bloei toewenschte. zoodat het niet alleen zou worden een sieraad voor Ter Neuzen maar de roem van Zeeuwsch- Vlaanderen. Een prachtige verguld zilveren medadJle werd namens V.V.V. aangeboden om als aandenken aan dit eerste Axelsche optre den te prijken aan het met lauweren nog schraal getodide kartel van „Bravo". Ook nu weer klonk een geestdriftig applaus dat eerst eindigde toen men als toegiftnummer nogmaals het „Wien bleibt Wien" deed hooren. De na afloop volgende tocht door de straten was voor „Bravo" dat zich van meet af popu- lair heeft gemaakt in onze stad, een ware zegetocht. Hcnderden volgden het korps. Allerwege hoopt men in Axel op een spoe dig wederhooren! VVALCHERSCHEN LANDDAG VAN DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. De Zaterdag gehouden landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, welke dit jaar te Vlissingen plaats had is in alle op- zichten een succes geiworden. De autoriteiten en officieren vereenigden zich allereerst aan een koffietafel in Britan nia, en was het generaal Duymaer van Twist, die de aanzittenden een welkom toeriep, en even later een krachtig ondersteunden dronk op H. M. de Koningin instelde. Na de koffietafel begaf men zich naar het stadhuis, 'waarin de raadzaal de officieele ont- vangst plaats had. Ook daarbij ontbrak nog dc Minister van Defensie, Dr. Deckers, die wel den nacht in .Britannia had doorgebracht, maar des morgens voor een buitengewon-e zitting van den Ministerraad naar Den Haag was vertrokken per vliegtuig. De burgemeester, de heer Van Woelderen, ontving de landstormers, waarbij mede tegen- woordig waren de heeren Edelman en De Meij, wethouders. Spr. heette in de eerste plaats de heeren Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie, generaal- majoor H. de Jongh, Inspecteur der V. L., en het Eerste Kamerlid De Savomin Lohman. Verder den commandant der marine te Vlis singen, kapitein ter zee Vreede. Spr. zeide, dat juist bericht was binnengekomen, dat de Minister weer in Waalhaven was opgestegen naar Vlissingen. Spr. wees op het groote belang van goede saamhoorigheid en verzekerde, dat men kan rekenen op het Zeeuwsche verband en ook om- gekeerd. Zeeland- en HoUand hebben steeds samengegaan en dit is ook nu nog zoo, ei staan 1000 Zeeuwsche mannen gereed waarop men volledig kan rekenen. Spr. hoopt, dat ook deze Walchersche Landdag moge mede- werken tot versterking van onderlinge banden en aankweeking van het saamhoorigheids gevoel. De heer Duymaer van Twist zeide, dat het gewoonte is dat een der leden der regeering aanwezig is en voor de ontvangst bedankt. Thans is aan spr. de eer om dit in de plaats van den Minister te doen. Spr. is zeker aller tolk als hij den burgemeester dank brengt voor zijn woorden. Vlissingen is een histo- rische plaats, al ware h6t maar als geboorte- plaats van Michiel de Ruyter, aan wiens standlbeeld spr. een bezoek bracht en zag dat vele Zeeuwsche landstormers hetzelfde heb ben gedaan. Vlissingen wordt gaame als plaats voor den Landdag gekozen, mede om- dat men gaame eens eenigen tijd aan zee vertoeft. Spr. aanvaardt gaame als juist, wat hem meermalen gezegd is, dat de Zeeu wen goede Oranjeklanten zijn. Spr. beslui: met de beste wenschen voor de gemeente Vlissingen' Het defile. Nadat een kop koffie was gebruikt, begaf men zich naar buiten om het defile van de on geveer 1000 landstormers uit alle deelen van Zeeland gade te slaan. In den stoet. die °oder commando stond van den luitenant-kolonel H. Bieremap, aangewezen commandant van het LSK ,.Zeeuwsch Verband". werden vele vaandels medegedragen, terwijl vier muziek- gezelschappen mede marcheerden en zich at en toe lieten hooren. Het waren „Ons Ge- noegen" en „St. Cecilia" uit Vlissingen, „Oe- fening na den Arbeid" uit Middelburg en Witte van Haamstede" te Haamstede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2