Lan d bo u w beri chten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. WALSOORDEN. BIERVLIET. OOSTBURG. GOES. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. EUROPA IS OP HET OOGENBEJK HET DROOGST. GEMEENTERAAD VAN AXEL. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. Wy, de Raad en Burgemeester en We thou - ders hebben zich dan ook afgevraagd mogen wij nog langer talmen. Een emstig willen een ems tig zoeken naar de middelen had tot resultant dat ons nader bracht tot het besluit, dat plicht ge- bood tot den bouw. Ik zeg zoo juist zoekend naar de middelen; wy hebben die voor het grootste gedeelite ge- vonden door converteering, zoodat de daar- door verkregen mindere opbrengst aan jaar- lijksche rente van 1170 kon worden aange- wend voor rente van voor den bouw van het raadhuis op te nemen kapitaal. Daamaast daalde de prijs van benoodigd materiaal tot een ongekende laagte. Na am- pele bespreking volgde het besluit van den raad; onze kundige architect de heer Henning werd belast met een ontwerp; de teekening waarin men 's meesters hand erkent ons voorgelegd, onder diens leading geibouwd, door de Pa Wed. v. d. Poel en Zonen en v. d. Vel- den over wier werken wij meermalen de volie tevredenheid van den heer architect mochten vememen en thans hebben wij de eer dat sta- tige gebouw officieel te betrekken, gehuisvest, en wel gehuisvest ten dienst van alle inwo- ners. En als wij ons in herinnering terug- roepen de uren door bezoekers, ofschoon onder het dak van het oude raadhuis, in koude doorgebracht, hetgeen ook ons griefde en wij zien nu geen kamer, wachtlocaal en uiterst hoekje van dit gebouw of is door cen- trale verwarming op behoorlijke temperatuur gebracht waarvan elke bezoeker geniet, dan moge ik U Sas van Gentenaren met Uw stad- huis gelukiwenscheti. Het is aan de samenwerking Uwer verte- genwoordigers, aan de werkdadigheid Uwer Wethouders te danken, dat dit gebouw, met recht de trots onzer inwoners, is tot stand gebracht. Voor die samenwerking zeg ik gaame van af deze plaats mijn dank. Ik dank ook namens den Raad en het Col lege van Burgemeester en Wethouders het College van Gedeputeerde Staten, vertegen- woordigd door den Hoogedelgestrenge heer J. A. van Rompu. Gedeputeerde Staten drukken daardoor nog- maals hunne goedkeuring op het grootsche werk hier tot stand gebracht. Ook stellen wij de tegenwoordigheid van de geestelijke overheid van beide kerken op hoo- gen prrjs; de wegen dier overheid loopen vaak parallel met die van ons; ik zie zoowel in de uitnoodiging onzerzijds als de beantwoording daarvan Uwerzyds den stempel van goede overeenstemming die zoo zeer ten goede komt aan onze bevolking. De heer Goossens onzen dank die als lid van het Provlnciaal Bestuur toont de belangen onzer gemeente te verstaan. Eln U alien die Uwe door ons zeer gewaar- deerde belangstelling bij de receptie hebt be- toond, onzen hartelijken dank. Na het uitspreken van deze rede maakten de talrijke gasten van de gelegenheid gebruik om den Commissaris hun opwachting te ma- ken, waarbij niet onvermeld mag blijven, dat zich daaronder ook bevond de 88-jarige heer Nolson, ex-stationschef alhier, met wien Z. Excellentie zich eenigen tijd belangstellend onderhield. Daama werden de versehillende za'eu be- zichtigd en terwij1 de hooge bezoekers en de raadsleden zich op het balcon bevonden door c!e muziekvereeniging „De Vereenigde Vrien- den" de nationaal-hymne gespeeld werd. Na het einde daarvan bracht Z. Exce'le-iL c een diiewerf: Leve H. M. de Koningin uit, waarop door cie inmiddels dik samenge- stroomde menigte met geestdrift beantwoord werd. Na het vertrek van de hooge autoni- teiten bleef men binnen nog langen tijd ge- zeilig bi; elkander. Het feest werd besloten met een muziekuit- voering voor het stadhuis, waama men zich l&ngzamerhand verspreidde. Onder de vele historische gebeurtenissen, waarvan het oude stadhuis getuige mocht zijn, is dit de eerste van het thans officieel in ge bruik genomen gebouw, waaromtrent in ieder geval ook honderden jaren naderen, geen onzekerkeid zal bestaan voor wat betreft den datum van in gebruikneming. Lang moge het de eeuwen trotseeren en nog eenmaal getuige zijn van den bloei en de wel- vaart der kleine stede, die in den loop der eeuwen steeds een voomame rol in Zeeuwsch- Vlaanderen gespeeld heeft. Gemeenteiyke Arbeidsbeurs. Op 23 Juni j.l. stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven Fabrieksarbeiders 75; transportarbeiders 32; landarbeiders 3; grondwerkers 3; timmer- lieden 2; bankwerkers 1; metselaars 1; chauffeurs 2; kantoorbedienden 2; breisters 2; sjouwer 1; schippersknecht 1. Totaal 125, waarvan gedeeltelijk werkloos 19. Verplaatst. De marechaussee Joh. Petr. Lanen is als zoodanig verplaatst naar Zundert. In zijn plaats is gekomen de marechaussee Mar. Jac. Verhulst van Ter Neuzen. Wielerfeest. Het wielerfeest, georganiseerd door de wie- lerclub „De Sportvrienden" alhier en opgeluis- terd door de Harmonie ,,St. Cecillia" van Kloosterzande, is een waar succes geworden. Er werd aan deelgenomen door 4 clubs, n.l. LamsWaarde met 82 loten, Heikamt met 67 loten, Boschkapelle met 51 loten en Graauw met 30 loten. Voor het ringrijden en poppeu- gooien waren afzonderlijk 4 prijzen beschik- baar gesteld, n.l. van 4, 3, 2 en 1 gulden. Bij het ringrijden werden prijSwinners: le pr. club Graauw; 2e pr. Ed. v. Belle te Groenendijk; 3e pr. C. v. Belle te Groenendijk; 4e pr. club Boschkapelle. De prijswinners bij het pop- pengooien waren: le pr. Alph. Kint te Groe nendijk; 2e pr. Van Dorsselaer te Groenendijk; 3e pr. Corn. Courtin, Molenstraat; 4e pr. club ■Heikant. iVoor het enveloppetrekken voor de dames waren niet minder dan 27 prijzen beschikbaar. Wij laten hier de eerste 5 prijzen met de ge- lukkige winsters volgen: le pr. koperen bloempot E. Vergagen-Neve te Kloosterzande; 2e pr. nest schalen Anny Schelfhout te Groe nendijk; 3e pr. steenen bloempot Maria Kint te Groenendijk; 4e pr. botervlootje met nik- kelen deksel Anna Courtin, Molenstraat; 5e pr. bloemenmandje Antje Courtin, Molen straat. Aan het wielerfeest was verder een ver- loting verbonden, welke verloting werd goed- gekeurd door Burg, en Weth. van Hontenisse d.d. 25 April 1.1. De trekking heeft onder toezicht van den veldwachter, PI. van de Vijver, plaats gehad en de prijzen vielen op de nummers 445 en 7. Het damesrij\viel en het beerenrjjwiel kwamen daardoor in het be- zit van den zeer eerw. heer Deken De Meule- meester te Groenendijk en van mej. Marie Steijne van Schelfhoutshoek te Graauw. Wegverbetering. Met de verbetaring van den weg Molen straatGroenendijkKruisweg is een aan- vang gemaakt. Een twintigtal werkloozen der gemeente Hontenisse is daarbij te werk gesteld. Met machtiging van het college van Ged. Staten van Zeeland is de openbare weg, de Molenstraat nabij Kloosterzande, voor het verkeer met voertuigen en motorrijtuigen tot nader order afgesloten. V reemdeling. Alhier "werd aangehouden door de mare chaussee de Noor Feodol Martinovitch, laatst woonachtig te Parijs. Daar hij niet in het bezit was van geldige papieren en overigens ook geen voldoende middelen van bestaan had, werd hij over de grens gezet. Aanwijzing zwemgelegenheid. We vernemen, dat, ter uitvoering van art. 45 van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Hontenisse 1934, plaatsen zijn aangewezen als zwemgelegenheid aan de Schelde. Het is dus voortaan verboden bui- ten die aangewezen plaatsen te zwemmen of te bad en. In verband met art. 47 van voor- melde verordening is het eveneens verboden o.m. het nemen van z.g. zonnebaden op de aangeduide plaatsen en het zich zonder reden buiten het water bevinden in badcostuum of wat als zoodanig wordt gebruikt. Aan de voorschriften zal streng de hand worden gehouden. De heer J. Deij, architect te Ter Neuzen. had Maandagnamiddag het ongeluk, toen hij by de in aanbouw zijnde schuur van den heer J. Dieleman, onder de gemeente Biervliet, de stelling wilde betreden, daar af te vallen, om- dat de ladder, waarmede hij omhoog was ge- klommen, omviel. Hjj werd met een wond aan het hoofd opgenomen. Nadat hem genees- kundigen bijstand was verleend en hij voor- loopig was verbonden, is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Ter Neuzen overge- bracht. Naar wij vememen was zijn toestand hedenmorgen bevredigend en schijnt het on- geval geen emstige gevolgen te hebben ver- oorzaakt. Rykskweekschool. Voor handenarbeid werden Zaterdag 7 can- didaten geexamineerd. Geslaagd zjjn de heeren: P. de Hullu te Oostburg, Anth. Jurry te Hoek, A. Kaan te Ter Neuzen, H. Koster te IJzendijke, D. de Ridder te Oostburg, A. Rjjnberg te Ter Neuzen en M. van der Vlugt te Groede. De examens zijn afgeloopen. Zaterdagmiddag hield de Federatie Zuid- Beveland van de moderne Landarbeidersbond een vergadering van de afdeelings-besturen, welke zeer goed was bezocht. Slechts een kleine afdeeling ontbrak. Door de bestuurder Bax en de hoofdbestuur- der Portegies werd uitvoerig mededeeling ge- daan van al hetgeen er in de afgeloopen maan- den was gedaan om te komen tot eenig over- leg omtrent de loonen. De vreedzame actie daarvoor had niet tot resultaat kunnen leiden, waarin het hoofdbe- stuur aanleiding had gevonden om de hoofd- besturen van de beide andere Landarbeiders- bonden uit te noodigen ter bespreking van de mogelijkheid van scherpere actie. Alle drie de hoofdbesturan "waren van mee- ning geweest dat in de afwijzing van het over- leg niet kon worden berust en dat men aan de afdeelingen de vraag moest voorleggen om desnoods door staking verandering in den toe- stand te brengen. Uit de korte discussie bleek dat men zich terdege bewust was van de verantwoordelijk- heid, doch dat ook de afdeelingsbesturen van meening waren dat alle middelen moesten worden aangewend om dit jaar eenige rege- ling van het loon te verkrijgen. Met algemeene stemmen werd besloten om het hoofdbestuur onvoorwaardelijk alle steun te verleenen die noodig zou zijn om de actie tot een goed einde te brengen. ARROND1SSEMENTS-KECHTBANK TE MIDDEIJ1UKG. Zitting van Dinsdag 26 Juni 1934. De volgende zaken werden behandeld: F. v. B., oud 40 j., arbeider te Olinge, werd verdacht dat hij in het jaar 1934 te Clinge (Zeeland) heeft weggenomen een vijftigtal haagplanten, toebehoorende aan J. L. Vullaert. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. A. B., oud 34 j., koopman te Axel, was op 24 April 1934 door den Kantonrecbter te Ter Neuzen veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Hontenisse op 5 Maart 1934. De verdachte was in hooger beroep gegaan. Deze zaak werd aangehouden tot 7 Sept. a.s. Zitting van 27 Juni 1934. De volgende zaak werd uitgesproken L. N., huisvrouw van F. A. V., oud 28 j., zonder beroep, thans te St. Philipsland, be- klaagd van heling, is ontslagen van alle rechtsvervolging. Door de rechtbank te Middelburg is faiiliet verklaard A. L. Weemaes te Hulst. Rechter- commissaris Mr. A. v. d. Hoop, rechter. Cura tor: Mr. L. de Rechter, advocaat te Hulst. Door Johannes Adrianus Cornells van Rompu, wonende te Ter Neuzen aan de West- kolkstraat aldaar, handeldrijvende in steen- kolen en bronwateren onder den naam Johan van Rompu, is een verzoek tot surs^ance van betaling ingediend ter Griffie van de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg. De heer Mr. G. Tichelman te Ter Neuzen is tot bewindvoerder benoemd. De vergade ring van schuldeischers en schuldenaars zal gehouden worden op Vrijdag 6 Juli 1934, des namiddags om half twee uur in het Gerechts- gebouw te Middelburg. AARDAPPELZIEKTE. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat in den nacht van 24 op 25 Juni de Weersom- standigheden in Zeeland gunstig zijn geweest behoudens te geringe bewolking voor het optreden van aardappelziekte. WEELERBAAN TER NEUZEN. Eerste wedstrijd achter motoren. De directie der Ter Neuzensche wielerbaan is er steeds op uit geweest om het publiek iets aparts te bieden, getuige de intematio- nale omniummatches, die er reeds werden ge houden en waarbij steeds renners van inter- nationale klasse aan den start verschenen. Bij den eerstvolgenden wedstrijd op Zondag 8 Juili a.s. zal het hoofdnummer uit een ander genre bestaan, n.l. uit een wedstrgd achter kleine motoren, bestaande uit vier reeksen, te ■weten 10 K.M., 15 K.M., 20 K.M. en 25 K.M. De renners, die achter deze lichte motoren zul- len uitkomen, behooren weer tot de extra klasse, n.l. Braspenning, de befaamde Neder- landsche lange afstandrenner, die ook achter motoren reeds z'n naam gevestigd heeft; Miethe, de beroemde Duitscher, die z'n sporen reeds lang heeft verdiend en een waardig tegenhanger van den beroemden Bras zal zijn, en... Danneels, de bekende Belgische renner, die reeds versehillende malen een magnifieke souplesse achter het ronkende ding heeft ver- toond en een der beste Belgische comingman is. Tusschen de ritten zullen de Zeeuwsch- Vlaamsche onafhankelijiken een omniummaAch verrijden, terwijl de Ter Neuzensche renners van „Trap Door" insgelijks op het programma prijken. Zeggen we nog terloops, dat de Ter Neu zensche baan door de technische Commissie van de Ned. Wielren Unie voor motorwedstrij- den inmiddels is goedgekeurd. Dat dit wereld- programma de groote belangstelling zal trek- ken behoeft nauwelijks gezegd. ONWEER. Een langdurig onweer brak Zondagmiddag Iboven Heerlen los, vergezeld van geweldige plasregens. De bliksem sloeg hier en daar in. Aan in aanlegzijtide rioleeringswerken werd emstige schade aangericht. Vele kelders lie- pen onder. Ook het tramverkeer werd vol- ledig stilgelegd gedurende anderhalf uur. Een hevig onweer heeft Zondagmiddag boven een groot deel van Midden-Limburg ge- woed. In het gehucht Pey, bij Echt, is de hliksem itigeslagen in de woning van een ar beider. De man, die 48 jaar oud is, en vader van negen kinderen is, werd op slag gedood. Hoeiwel de laatste dagen op versehillende plaatsen in Engeland wat regen is gevallen. bijft de droogte niettemin aanhoudeo. Toch schijnt volgens de nieuwste weerberichten, de groote hitte- en droogtegolf, die haast alle deelen der wereld in de afgeloopen weken heeft geteisterd, thans op de ibeide halfronden te verflauiwen. Juist de werelddeelen, waar de droogte het ergst was, berichten thans een rijken neerslag, zoodat op het oogenblik Euro- pa, dat betrekkelijk niet zoozeer onder de droogte te ljjden heeft gehad, ondanks den regenval van de laatste dagen het droogste werelddeel is. In alle verdroogde streken der Vereenigde Staten bij/v., waar de afgeloopen regenlooze maanden het vee en de oogst groote schade toebraohten, is de laatste twee weken veel regen gevallen. De akkers zijn nu overal weer goed vochtig, zoodat de iboeren hopen tenminste nog een deel van den oogst, welke tijdens de hitteperiode werd gespaard, te kunnen redden. Dergelijke berichten komen ook uit Canada, waar een tjjdlang groot ge- vaar voor den oogst bestond. De regen, die daar gevallen is, is nog iwel niet voldoende om den oogst geheel te redden, doch zij geeft den bod em nieuwe kracht. In Midden- en Zuid-Amerika was de regen val zoo groot, dat hij in verscheidene streken zelfs in lang aanhoudende regenstormen en wolkibreuken ontaardde. Australie meldt uit alle deelen van het land, behalve in het Zuid- Oosten, rijken regenval, die daar overigens in het jaar niet is uitgebleven en ook het zaad staat goed. Het Zuid-Oosten heeft echter regen noodig, opdat de oogst niet gedeeltelijk zal mislukken, doch ook hier is de positie van den boer niet vertwijfeld te noemen. Ook in Zuid-Azie is den laatsten tijd veel regen gevallen, welke zelfs groote overstroo- mingan heeft veroorzaakt. De aanplantings- gebieden in Afrika hebben ook niet zoozeer te lyden gehad onder de droogte. Zoo blijkt het, dat Europa naast Noord- Ajzie thans inderdaad het droogste deel der aarde is, daar de Europeesche landen door de recordhitte van de laatste weken nog eens grondig uitgedroogd zijn. Engeland lijdt, ondanks de regen, aan een tekort aan water. Frankrijk kan rekenen op groote schade bij den graan- en wijnbouw en vreest bovendien, dat de nauwelijks onderbro- ken hittegolf zal temgkeeren. Uit Scandi- navie komen berichten binnen, dat de half- verbrande weiden niet meer genoeg voedsel voor het vee bieden. Ofschoon het er in Zuid- Europa iets beter uitziet, verandert dat toch niet veel aan het weinig opwekkende ibeeld, dat de weersgesteldhied op het Europeesche vasteland biedt. EEN HUIS INGESTORT. Tijdens een zware regenlbui is te Chicago een verlaten huis, waar een aantal kinderen aan het spelen waren, ingestort. De kinderen werden onder het puin bedolven. Negen hun- ner werden gewond, waarvan twee emstig. Het huis was twee jaar geleden wegens slechten bouw afgekeurd en toiji hun spelen hadden de kinderen een groot gedeelte van het binnenhoutwerk losgetrokken. Op het oogenblik dat het huis instortte, waren twaalf kinderen erin aan het spelen. Drie konden nog ontkomen v66r de muren instortten. INVAL IN VILLA AAN DE DUITSCHE GRENS. Twaalf Duitsche douane- en politie-ambte- naren zijn Zaterdagnacht omstreeks half twee den tuin binnengedrongen van de villa „Wy- lershof" even over de Duitsche grens te Berg en Dal. De tuin is gedeeltelijk op Neder- landsch gebied gelegen. Zij hebben toegang tot de villa, die bewoond wordt door den Duitschen tandarts dr. Seybert geeischt. Toen aan hun sommatie geen gevolg gegeven werd, hebben zij hun revolvers getrokken en een groot aantal schoten gelost. Daama zijn zij de villa binnengedrongen en hebben deze van onder tot boven doorzocht. De heer Seibert werd gearresteerd en gevankeljjk naar Kleef overgebracht. Het vermoeden bestond, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het smok- kelen van verdoovende middelen. Ook zou hij verdacht worden van spionnage. VLIEGMAOHINE VALT IN EEN MENIGTE. Tjjdens een vliegdemonstratie te Osiek is een toestel van de civiele luchtvaart tusschen de toeschouwers terecht gekomen. Acht per- sonen werden gedood en negen gewond. ZWARE ONWEDERS IN HET WALENI1AND. Zondag en Maandag hebben boven versehil lende streken van Belgie zware onweders ge- woed. Te Brugelette, bij Ath, in Henegouwen, was de stortvloed zoo sterk, dat verscheidene muren door het water, dat weldra een hoogte van 1 meter bereikte, werden ingedrukt. De oogst is in deze streek grootendeels vernield. Ook te Spa heeft het onweder groote schade aangericht. De gasfabriek liep onder water. Hetzelfde deed zich voor in het Casino, waar het "water de gang vulde, leidend naar de groote zaal van het kleine theater. Talrijke kelders stroomden geheel vol en moesten door de brandweer worden leeggepompt. Persoon- lijke ongelukken blijken zich evenwel nergens te hebben voorgedaan. IN MODDERSLOOT GESTIKT. Maandagavond ongeveer 9 uur heeft te Alblasserdam een ongeval plaats gehad, waar bij de 14-jarige B. van Herk om het leven is gekomen. Twee jongens, het zoontje van den landbouwer en melksljjter J. Noorlander en B. van Herk hadden toestemming gevraagd om te mogen meerijden met een voer hooi, dat voor den vader van eerstgenoemde be- stemd was. De jongens waren beiden boven- op het hooi gaan liggen. Door het draaien in het Korteland kantelde de wagen met hooi plotseling. Het zoontje van N. zag nog kans door een sprong het ge- vaar te ontkomen, doch de jonge van Herk schoot met zijn hoofd in een moddersloot, het heele voer hooi kwam op hem terecht. On- middellijk heeft men alle pogingen in het werk gesteld om den jongen te bevrijden, terwijl on- middellijk de doktoren werden gewaarschu'wd. Nadat de jongen bevrijd was, hebben de beide doktoren Hooftman en de Haan, bijge- staan door E.H.O.-leden, getracht de levens- geesten op te wekken, doch helaas zonder resultaat. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdagoch- tend om ongeveer twaalf uur boven de ge meente Sprang-Capelle Woedde, werden vijf menschen, die bezig "waren een huis te bou- wen, door den bliksem getroffen. De 30-jarige van Beek uit Capelle was aanstonds dood. De overige werklieden kregen emstige brandwon- den aan handen en voeten. Van Beek laat een vrouw en vier kinderen onverzorgd achter. VITRIOOL IS GEVAARLIJK, DOCH CHLOROFORM OOK. In een apotheek te Ath is een droevig onge luk gebeurd. De vrouw van een apotheker was bezig met schoonmaken, toen zij op een ge geven moment een flesch vitriool liet vallen. De apotheker sprong achteruit om de bijtende vloeistof niet over zijn gelaat en kleeren te krijgen; daarbij stootte hij echter een flesCh chloroform om. Onder den invloed van dit verdoovingsmiddel verloor de vrouw het be- wustzijn. Zij is niet meer uit de verdooving ontwaakt en is overleden. TWEEDE KAMER. Stemming over de moties inzake het spellingsvraagstuk. In de heden gehouden vergadering werd gestemd over de moties voorgesteld inzake het spellingsvraagstuk, in verband met de in- terpellatie van den heer Tilanus. De motie van den heer Tilanus, uitspreken- de dat niet behoort te worden overgegaan tot toelating van de schrijfwijze van de Neder- landsche taal, volgens het op 7 Maart 1934 geteekende verslag van de commissie, inge- steld voor het ontwerpen van regelen van overheidswege, ten einde te komen tot ver- eenvoudiging van de schrijfwjjze van de Nederlandsche taal, wordt aangenomen met 48 tegen 43 stemmen. Tegen stemden de SD.A.P., behalve de heer Schaper, de V.D., de communisten, de anti-rev. Wielinga en een deel der RJC. De motie K. ter Laan, de Wenschelijkheid uitsprekende dat voomoemd compromis op 1 September bij het onderwijs algemeen zou worden ingevoerd is bij zitten en opstaan ver- worpen. De motie-Moller, uitsprekende dat de juis- tere en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal voor alle groe- pen van het Nederlandsche volk een zeer groot cultuurbelang is, en verzoekende de regeering met grooteren aandrang strengere eischen te stellen voor de kennis van het Nederlandsch op alle scholen en bij alle examens, vooral bij die examens die vereischt worden om de be- voegdheid te velwerven voor het geven van onderwijs, wordt aangenomen bij zitten en op staan. Vergadering van Dinsdag 19 Juni 1934, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, P. J. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren: L. P. Ortelee en I. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Wordt voorgesteld de notulen der vergade ring van 19 April 1934 vast te stellen zooaJs die aan de leden in afdruk zijn toegezonden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekomen stukken en niededeelingen, a. Een schrijven van den Direeteur van het Kabinet der Koningin, waarin deze, ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin Hoogst Derzelver dank over- brengt voor de namens de ingezetenen be- tuigde deelneming bij het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Aangenomen voor kennisgeving. b. iBericht van I. de Feijter, dat deze ver- hinderd is, de heden te houden raadsvergade- ring bij te wonen. Aangenmen voor kennisgeving. c. Een schrijven van L. P. Ortelee, waar bij deze mededeelt, in de eerste plaats te be- danken als lid van de steuncommissie en in de tweede plaats als lid van den raad. De VOORZITTER meent, al is de heer Ortelee thans niet aanwezig, een woord van dank te moeten brengen voor hetgeen de heer Ortelee in den tijd dat hij in den raad zitting had, naar zijn vermogen in het belang der gemeente heeft verricht. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 11 Mei 1934, waarin zij mededeelen goed te keuren het besluit van den raad van 19 April 1.1., tot vaststelling der Bouwverordening. Zij merken evenwel op, dat voor artikel 2 sub 3 zal gelezen moeten worden ,,een woning of een ander gebouw in den zin der Woning- wet". In artikel 49 lid 5 sub c zal tusschen ,,buitenwanden van" en „gebou'wen" gelezen moeten worden ,,niet ter bewoning bestemde". Burgemeester en Wethouders merken hier- omtrent op, dat deze opmerkingen reeds zijn verwerkt in de laatst vastgestelde wijzi- gingen. Met algemeene stemmen wordt deze mis sive voor kenisgeving aangenomen. e. Het raadsbesluit van 19 April 1934 tot verkoop van een perceel grond aan C. Koster te Axel, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Proces-verbaal van de op 11 Juni 1934 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden opneming der boeken en kas, waarbij o.m. is gebleken dat het batig slot over bet dienstjaar 1932 bedraagt blijkens de ingele- verde rekening van den gewonen dienst 10.365,29 y2, van den kapitaaldienst 2651, dat de inkomsten van den dienst 1933 tot op heden hebben bedragen 252.471,liy2 en die over den dienst 1934 82.512,47, te zamen 347.999,88, dat de uitgaven over den dienst 1933 tot op heden hebben bedragen f 262.270,80 en die over den dienst 1934 93,834,78, te zamen 356.105,58, zoodat in kas moest zrjn 8105,70, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-ver baal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van het bestuur der Win- keliersvereeniging E. M. M. te Axel, dat daar- in bericht, afstand te doen van alle rechten voortvloeiende uit de concessie tot het exploi- teeren van een warenmarkt, welke zij by raadsbesluit verkregen hebben. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat, zooals bekend, de warenmarkt met 1 Juni j.l. officieel heeft opgehouden te bestaan. Waar de plaats, volgens genomen besluit. voor de marktkooplieden, welke voorheen by de graanmarkt een staanplaats hadden, toch op de markt bleef en die zich daardoor bena- deeld gevoelden, hebben zij daarvan over- tuigd zijnde besloten, de Noordstraat naby de graanmarkt wederom voor dit doel be schikbaar te stellen. Zij zijn overtuigd, daar- mede in den geest van den raad gehandeld te hebben. Met algemeehe stemmen wordt door den raad hieraan goedkeuring verleend. h. Een adres van G. Mieras, W. Mieras, A. van de Wiele en Frans de Bruijn, die daarin te kennen geven vemomen te hebben, dat de winkeliersvereeniging te Axel de warenmarkt heeft opgegeven, en in verband daarmede be- leefd verzoeken terug op hun oude plaats in de Noordstraat te mogen gaan staan, tydens de weekgraanmarkt, aangezien zij op de Markt hunne onkosten niet kunnen verdienen, om reden daar geen menschen komen. Met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving op grond, dat door vorenstaande aan dit verzoek reeds is voldaan, i. Een schryven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 20 April 1934, waarin deze. naar aanleiding van het hun ter goedkeuring toegezonden gemeenschappelijk besluit van de raden der tot den vleesehkeuringskring Axel behoorende gemeenten, in zake wijziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, gelet op het daartoe strekkend advies van den betrokken Inspecteur voor de Volks- gezondheid, opmerken, dat het in art. 1 van dat besluit b^paalde sub b geene betrekking mag hebben op vleeschwaren, doch alleen op vleesch. Immers, het koninkiyk besluit van 10 Juli 1926, Stbl. 233, ter uitvoering van art. 19 der Vleeschkeuringswet, belicht onder de daargestelde eischen, wat vleeschwaren aan- gaat, alleen de vleeschwarenfabrieken; lokalen waarin vleeschwaren worden aangetroffen, be- hoeven dus op zichzelf niet aan genoemde eischen te voldoen. Ingevoegd zal mitsdien behooren te worden een geheel nieuw art. 28, dat als volgt ware te redigeeren: ,,Het is verboden: a. vleesch of vleeschwaren voor de huizen, of op den openbaren weg ten toon te stellen of ten verkoop in voorraad te hebben; b. vleesoh ten verkoop te hebben, of ter aflevering voorradig te hebben in andere lokalen of ruimten dan die welke voldoen aan de eischen krachtens artikel 19 der Vleesch keuringswet gesteld. Zg noodigen Burgemeester en Wethouders uit te bevorderen dat de hierboven aange- geven wgziging alsnog wordt aangebracht. Met algemeene stemmen wordt, overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, onder intrekking der laatst vast gestelde wijziging, de door Gedeputeerde Sta ten in overweging gegeven wijziging vastge- steld. Zie verder het Tweede Blad. MIDDELBURG. De direeteur der Registratie en Domeinen te Middelburg heeft Dinsdagmiddag aanbe- steed het uitvoeren van bestratings- en riolee ringswerken c.a. te Ter Neuzen, beoosten het Bouwblok VII der Rijksdomeingronden, van de Tuinstraat af tot aan de Axelschestraat. Ingeschreven werd als volgt: P. Vette te 's Heerenhoek voor 8880 W. C. Vertvater te Goes voor 8440 P. Dekker te Veere voor 7728 J. J. Jansen te Middelburg voor f 7660 J. van Vassen te St. Annaland voor 6385 J. Wisse te Axel voor 6339 P. F. de Waal te Kuitaart voor 6200 J. Vereyke te Ellewoutsdijk voor 6120 J. H. Rgnberg te Ter Neuzen voor f 6100 P. Andriessen te Walsoorden voor f 5989 J. de Maagd te Hontenisse voor 5987 C. A. !H. Wisse te Zaamslag voor 5986 P. Dees te Ter Neuzen voor 5964 J. van 't Hoff te Hoek voor 5920 L. van Boven te Ellewoutsdyk voor 5880 J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 5800 en by afwijking van het bestek voor 5580 J. Tholens te Ter Neuzen voor f 5759 W. de Bokx te Hoek en H. Kerkhaert te Westdorpe voor 5749 R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 5743 Van Sas van Gent: 26 Juni. Eng. s.s. YARGOON, 311, veevoeder, Manchester. Voor Selzaete: 26 Juni. Amer. s.s. MANA- TAWNY, 3105, creosoot, Yew-York. Voor Riemen: 26 Juni. Belg. s.s. LAURENT MEEUS, 3479, benzine, Antwerpen. Voor Gent: 25 Juni. Zweedsch s.s. NOR- MANDIA, 646, steen, Lysekil; Russ. s.s. KOLA, 1634, gem., Leningrad. 26 Juni. Noorsch s.s. HANSA, 660, pek- kolen, Chicago; Ital. s.s. INTEGRJTA, 3257, pyriet, Huelva; Duitsch s.s. DAIN, 539, ledig. R'dam; Duitsch s.s. RECHSEE, 394, hout, Danzig; Noorsch s.s. BOMMA, 461, steen, Fredrikstad. Van Gent: 25 Juni. Duitsch s.s. FRIE- TiTNGS HAUS, 2356, ledig, Oxelosund; Eng s.s. DONA FLORA, 292, gzer, Middlesbo- rough. 26 Juni. Deensoh s.s. BETTY MAERSK. 1423, ledig, Immingham; Zweedsch s.s. NOR- MANDIA, 646, ledig, Amsterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3