AXEL. SAS VAN GENT. overig Nederland en door de tentoonstelling de bevolking van Z. VI. bekend maken met de voortbrengselen van bet Nederlandsche pro duct. Hij hoopte, dat deze tentoonstelling aan de bevolking zal voldoen. Hij bracht ver volgens dank, mede namens de geheele bezet- ting van den trein, aan den Burgemeester van Hulst en de andere organisatoren voor de goede ontvangst, in het bijzonder ook aan de Kamer van Koophandel voor het door haar genomen initiatief en aan de Directie van de Spoorweg-Maatschappij Mechelen Ter Neu- zen voor de van haar ondervonden tegemoet- koming en goede zorgen. Vervolgens noodigde spr. alle aanwezigen uit tot een bezoek aan den trein. Met de muziek voorop marcheerden alien daarop weer naar het station en werd de trein betreden, waar met groote aandacht de verschillende stands bezichtigd werden, die een bezoek ten voile waard zijn. In den restauratietoagon aangekomen, wer den de bezoekers uitgenoodigd plaats te nemen, waarop hen van wege de directie een verversehing werd aangeboden. 'Hier voerden achtereenvolgens nog het Woord de heer Neu- telings, die een dronk instelde op H. M. de Koningin; een der standhouders, de heer Wolfsberg, vertegenwoordiger der Nederland sche Spoorwegen en de burgemeester van Hust, die in het bijzonder een dronk wijdde aan den heer en mevrouw Neutelings, de al- gemeene organisator van den Oranjetrein; de heer Geirnaerdt, burgemeester van St. Jan- steen, die aanstipte dat in verband met de grens tusschen zijn gemeente en Hulst, de trein feitelijk op St. Jansteen stond, en voorts de heer Vienings, burgemeester van Clinge, die er zijn vreugde over uitsprak thans op Zeeuwsch-Vlaamsch gebied te staan in een Nederlandsche trein. Dit dankt men aan de actieve Kamer van Koophandel voor Zeeu'wsch- Vlaanderen, welks voorzitter ook tevens lid is van het hoogste bestuurscollege in de pro- vincie, en hij drukt de hoop uit, dat, middels de ferrybooten, de treinen van het Nederland sche staatsspoor, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen op de rails zullen kunnen komen. Inmiddels was de avond ver gevorderd, de bui wat over, en begon men te denken over het nemen van rust, tegen het werk dat den volgenden dag wachtte. Nog stippen we aan, dat men zich ook ge- amuseerd had met het bezichtigen der carri- caturen, die de snelteekenaar van enkele be- kende personen uit het gezelschap had ver- vaardigd. Het bezoek was gisteren te Hulst zeer druk, en het tentoongestelde trekt ten zeerste de aandacht. Men ziet het dan ook van den mooisten kant. Daar de tentoonstellingstrein zijn loop in Zeeuwsch-Vlaanderen begint, is alles keurig en nieuW ingericht. Aan de ver schillende stands is te bemerken, dat daar etaleurs van beroep aan het werk zijn ge- weest. Te Hulst brachten gisteren ook het onder- wijzend personeel met de leerlingen een bezoek aan den trein, tot groot genoegen der jeugd. Hedenvoormiddag is de trein te Ter Neuzen gearriveerd en heeft standplaats gekregen op den Oostelijken kanaaldjjk. De ingang is nabij de trambrug. De directie roemde ons terstond de mede- Werking die zij bij hare komst alhier van wege de verschillende autoriteiten ondervindt, in het bijzonder over de goede zorgen en maat- regelen die door den inspecteur van politie zijn getroffen, voor een goed verloop van een en ander. Een bezoek zij ieder aanibevolen. Naar we vememen is door den heer Colsen en de hoofden van scholen te Sluiskil een poging aangewend, om ten behoeve der school- jeugd aldaar de trein ook korten tijd te Sluis kil te krijgen. Hoewel de ondernemer van zeer goeden wille is en gaarne aan dat ver zoek zou hebben voldaan, is hem zulks onmo- gelrjk, wegens de technische bezwaren daar- aan verbonden. Men doet met zoo'n trein van een halven kilometer en zijn inhoud niet wat men wil. Men zal dus moeten trachten op een andere wijze naar den Oranjetrein te komen nu deze niet te Sluiskil kan vertoeven. SMOKKELAAR GEVANGEN. Maandag is het aan de belastingambtenaren gelukt een smokkelauto in handen te krijgen, waarop men blijkbaar al eenigen tijd het oog had. 'Het was zekere P. S. uit Axel. Hij Werd, toen hij van de grens kwam, gevolgd door de dienstauto der kommiezen. Toen ze nabij Absdale" naast elkaar reden en S., on- danks de waarschuwingen niet stoppen Wilde, Is er geschoten en toen drie banden van de auto stuk waren is hij tegen een boom ge- Teden. De bestuurder heeft toen nog getracht te ontvluchten, hetgeen hem echter niet meer mogelijk was. In de auto, die het uiterlijk had van een auto voor vervoer van varkens, werd aange- troffen 900 K.G. suiker, 100 K.G. vet, 150 K.G. bloem en 150 K.G. boter. Deze achtervolging was blijkbaar goed in- eengezet. S. is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, terwijl, naar we vememen, deze aanhouding een uitgebreid onderzoek tot gevolg heeft gehad. ZEVENJARIG iMEISJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is op de Bouchautsche haven een droevig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan een 7-jarig meisje, Janneke de Clercq geheeten. Janneke was met een jongetje in een wei aan- het bloempjes plukken. Aan een put, welke in die wei gelegen was, waren de kin- deren aan het plukken gegaan. Op een ge geven moment raakten beide kinderen te Water. Een ander kind zag het ongeluk ge- beuren en liep naar huis om het te vertellen. Spoedig was er hulp. Men haalde de kinde ren uit den put. Het jongetje dat boven lag, leefde nog, doch Janneke gaf geen teeken van leven meer. Men heeft nog getracht, door kunstmatige admhaling de levensgeesten op te wekken, doch het mocht niet meer baten. ACTIE ONDER DE ZEEUWSCHE LANDARBEIDERS. Zooals reeds is bericht is door de hoofd- besturen der drie Landarbeiders-organisaties besloten tot het voeren van een krachtige actie in de Zuidelijke provincies voor een betere loonregeling en rechtspositie van de landarbeiders. Naar aanleiding hiervan werd Zaterdagmiddag te Goes een druk be- zochte vergadering gehouden van de afdee- lingen van den Chr. Landarbeidersbond op Z. en N.-Beveland, waarin de hoofdbestuurder de heer A. Vingerling het woord voerde. Deze lichtte het besluit der hoofdbesturen om een scherpe actie te gaan voeren toe. De arbei- ders hebben te lang gedacht dat de regeering wei zorgen zou voor meer overleg met de werk- gevers, maar de arbeidersorganisaties zijn nu det weigering der werkgevers en het getreu- zel der regeering moe. Er moet nu in de e.v. maanden een krachtige actie worden ge-, voerd, waarover nu nog geen bijzonderheden kunnen worden medegedeeld. De regeering en de ambtenaren in den Haag moeten nu eens goed worden doordrongen van den nood- toestand der landarbeiders. Ook de Kamerleden weten te weinig Wat er op het plattelana omgaat en dat het daar begint te kraken. De steun aan de bedrijven had de werkloosheid moeten verminderen, maar het loonbedrag is integendeel de laatste jaren steeds verkleind. Tal van personen uit de vergadering na- men aan de bespreking deel. Velen uitten hun teleurstelling over den loop van zaken en drongen op krachtige maatregeten aan. Vol- gens sommigen wordt op het platteland thans veel kapot gemaakt. Vele landarbeiders raken het vertrouwen in onze Chr. regeering en Kamerleden kwijt. Zooals het nu gaat kan het niet blfcjven gaan. Besloten werd dat de afdeelingen spoedig alle zullen vergaderen en dat de Chr. Kamer leden over den toestand zullen worden inge- licht. AANGEHOUDEN. In den nacht van 11 op 12 November van het vorig jaar werden ten nadeele van den landbouwer L. te IJzendijke eenige zakken tarwe, benevens een tweetal jassen uit een op het erf staande schuur ontvreemd. Een destjjds ingesteld onderzoek had geen resul- taat. Dezer dagen werd in verband met een vermoedelijk gepleegde suikerfraude bij ver schillende inWoners op het gehucht Driewe- gen onder de gemeente IJzendijke een huis- visitatie gedaan. Bij een onderzoek ten huize van zekeren C. vond men in een schuurtje een manchester jas, welke volkomen beant- woordde aan het signalement van de ge- stolene. Thans werd dienaangaande een nader onderzoek ingesteld, waarbij een 2-tal personen bekenden destijds de tarwe en de jassen bij L. te hebben weggenomen. Tevens bleek dat nog een derde prsoon, zekere B., aan den gepleegden diefstal debet was, doch deze ontkende iets met den diefstal te hebben uit te staan. B. is door de marechaussee Zocdag j.l. aangehouden en zou ter beschik- king van de justitie te Middelburg Worden gesteld. Door de marechaussee te IJzendijke is aangehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld zekere P. J. C. arbeider, Wonende te Waterlandkerkje, aan wien eeingen tijd geleden het verblijf in het bewakingsgebied was ontzegd, doch daarin wederom was teruggekeerd. Bij gunstig weder zal de Chr. Harmonie ,,Hosanna" a.s. Donderdag een concert geven op de Markt, aanvangende om half 9, waarbjj het volgende programma zal worden uitge- voerd: 1. Koraal: Psalm 68. 2. Wiener Schwalben, marsch Schlogel. 3. La Dame de Trifle, ouverture Langlois. 4. Fantasie over motieven van Fr. Schubert Floris. 5. Burgem. van Sonsbeek, marsch Tiebosch 6. Ouverture Federale Blemant. 7. Simples Plaisirs, solo voor sax. soprano Gadenne. 8. Brise Ethdrde, valse F. Popy. 9. My Regiment, marsch Blankenburg. Zomerconce rten. Op het gebied van de zomerconce rten zjjn wij tot dusver dazen zomer hier nog niet ge- wend. Thans avenwel komt er leven in de brouwerijA.s. Donderdagavond concerteert het Chr. Muziekkorps „Hosannah", terwijl dank zij de aotiviteit onzer V. V. V. op Vrij- dagavond de Ter Neuzensche Mondharmonioa- vereeniging „Bravo", eveneens op de Markt (en bij ongunstig weer in het Centrum) een concert ten gehoore zal brengen. Het optreden van dit gezelschap te Axel is nog een „novum" voor onze stadgenooten, waarom wij dan ook meer dan gewone belang- stelling verwachten. Onder leiding van den heer J. Romeijnsen zal men het volgende pro gramma ten gehoore brengen: Wien bleibt Wien! Strassel. Nous Sommes la Weyts. Bij de muur van 't oude kerkhof Schwartsch. Sary Marijs Dour. Wals-potpourri, gear, door Romeijnsen. Alte Kameraden Teike. Serenade Toselli. Marsch-potpourri, gear, door Romeijnsen. Finale. «L MM Wij verwijzen den muziekliefhebbers naar de in dit nummer voorkomende advertentie. ZAAMSLAG. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad is medegedeeld, dat, in ver band met de toename van het aantal leerlin gen der openbare school in de kom, tijdelijk als derde leerkracht is aangesteld de heer C. P. van den Ameele, wachtgelder te Hoek, met ingang van 1 Juli a.s. Van den Minister van Sociale Zaken was een schrijven ingekomen, berichtende, dat hij geen vrijheid kan vinden aan de gemeente ontheffing te verleenen met betrekking tot de verdiensten van de vrouw van een gesteun- de met kinderen. Door verschillende leden werd dit antwoord van den Minister emstig betreurd en de mee- ning uitgesproken, dat men in Den Haag blijkbaar niet op de hoogte is van den toe- stand der plattelands-arbeiders. Door Gedeputeerde Staten is ingezonden een concept-regeling voor de jaarwedden van burgemeesters, wethouders, secretarissen, ont- vangers en ambtenaren van den burgerlijken stand,, op een lajer peil. Op voorstel van den heer Haak, die opmerk- te, dat het voor de gemeente met den tegen- woordigen toestand weinig verschil maakt. werd besloten te kennen te geven, dat de raad adviseert de 5 twee-jaarlijksche verhoo- gingen van f 200 te vervangen door verhoo- gingen van 100, en voorts de toepalingen betreffende het verleenen van kindertoeslag te doen vervallen. Deze laatste bepaling zou ten gevolge kunnen hebben, dat de gemeente in de toekomst zwaarder gedrukt wordt en de regeling alzoo in plaats van verlichting, zwaarderen druk zou brengen. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur zijn herbenoemd de heeren J. Verpoorte en W. M. Ferdinandusse, ieder met 6 stemmen. Bij elke vacature waren 5 stemmen uitge- bracht op den heer S. Buijze. Qp diens verzoek werd eervol ontslag ver- leend aan den heer C. A. Wisse, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken vain huwelijken. Ter vervulling dazer vacature werden door Burgemeester en Wethouders aanbevolen de heeren A. de Koeijer Fz. en J. Stolk. Na 2 vrije stemmingen, tusschenstemming en herstemming werd bij loting benoemd de heer A. de Ferjter. Deze vond in de wijze waarop die benoe- ming tot stand was gekomen aanleiding te ibedanken. Daarop werd na twee vrije stemmingen be noemd de heer J. Scheele Wz. De gemeenterekening over 1933 werd over- gelegd met een saldo van 404,18V2 van der, gewonen en van f 1817,60 van den kapitaal dienst. Een verzoek van J. J. Willemsen, om ver goeding voor zijn kind, aangezien hij meer dan 5 KM. van de school verwijderd woont (de landmeter kwam op 5035 M.), werd op voor stel van Burg, en Weth. afgewezen. Hun des- kundigen metfen den afstand op 4982 M. Aan een aantal inwoners van Othene werd avereenkomstig hun verzoek een tegemoet- koming van 25 's jaars toegekend, voor hun leerpliohtige kinderen, die de openbare school in de kom bezoeken, tot het tijdstip waarop de overeenkomst jgesloten tussdhen de ge meente Zaamslag en Ter Neuzen, voor het bezoeken van school C aldaar, door Ged. Sta ten zal zijn goedgekeurd. Een uitzondering wordt gemaakt voor S. C. de Ridder, W. en A. de Ridder en P. D. C. van den Berge, die ook meer dan 5 K.M. verwijderd van de school te Ter Neuzen wonen. De heer Wisse bepleitte een regeling, iwaar- bij het bedrag dat de gemeente anders per kind aan Ter Neuzen zal moeten uitkeeren, aan de ouders als tegemoetkoming per kind toe te kennen. Ze zullen daarvan wei de auto bus kunnen laten rijden. Het denkbeeld en de bedoeling van den heer Wisse vond bij ver schillende leden bijval. Men acht het in het algemeen gewenscht, dat de kinderen hun op- voeding ontvangen ibinnen de gemeente. In- dien ze buiten de gemeente schoolgaan, ver- vreemden zy. Het besluit van den Minister om de school te Othene op te heffen, waar- tegen de raad zich zoo lang mogelijk heeft verzet, blijft men betreuren. Betwijfeld werd echter, of uitvoering van het voorstel van den heer Wisse op grond der wettelijke bepalingen mogelijk is. Burg, en Weth. werden uitge noodigd dit eens nader te bezien. Besloten werd nog een afwachtende houding aan te nemen omtrent een verzoek van enkele bewoners van de Korte Delfstraat tot ver- betering van de rioleering. De heer Buijze en Wisse achten het hard en dringend noodig. Door Burg, en Weth. werd te kennen gegeven, dat, indien blijkt dat de toestand inderdaad verbetering behoeft, dit ook zal geschieden, doch dan op ruimer schaal dan gevraagd wordt zal moeten worden uitgevoerd. Burg, en Weth. rwerden gemachtigd om een kooper of een huurder te zoeketi voor school en onderwijzerswoning te Othene. Het com plex zal ten verkoop in perceelen gepresen- teerd worden. De heer Koopman, die ver- wacht dat men er toch niet veel voor krijgt, zou er nette, doch groote gezinnen die thans onvoldoende gehuisvest zijn, van willen laten profiteeren. De heer Maas informeerde of er nog geen verlaging van den electrischen stroomprijs mogelijk is. De voorzitter deelde mede, dat het in het vorig jaar door den raad genomen besluit thans door Ged. Staten is goedgekeurd, en van af 1 Juni den stroomprijs op 40 cent per K.W.U. zal worden berekend. De heer Haanelink wees op den toestand van den kademuur der haven. Daarin zal moeten worden voorzien, daar die te eeniger tijd gevaar loopt te verzakken. Officieele ingebruikneming van het nieuwe raadjiuis. Maandagnamiddag omstreeks twee uur ar- riveerde de Oommissaris der Koningin in de Provincie Zeeland. vergezeld van den Griffier der Staten en het lid van Gedeputeerde Staten den heer J. A. van Rompu, ter officieele in- huldiging van het nieuwe raadhuis.. Aan het raadhuis werd het hooge gezel schap opgewacht door den voltalligen raad. Nadat de begroeting had plaats gehad, begaf men zich naar het Hotel Rotterdam, waar men zich om de feesttafel schaarde. Omstreeks kwart over drie begaven zich de gasten naar het raadhuis, waar zij reeds door een, honderdtal genoodigden werden opge wacht. Nadat iedereen de aangewezen plaats had ingenomen, nam de Burgemeester, de L.°W. G. Hoefnagels, het woord, om Zijne Excellence met de volgende rede te begroeten: Excellentie, In naam van den raad zeg ik U oprecht dank voor Uwe hooggestemd en door ons zeer gewaardeerde rede zoo even uitgesproken. Wij weten, dat U met Uwe gemeenten mede- leeft, dat U bevordert datgene dat strekken kan ten bloei en zegen van stad en bevolking en, daar uit het Raadhuis kracht, leiding eo steun moet uitgaan, vonden wij dan ook daarin aanleiding U mijnheer de Oommissaris uit te noodigen tot de daad door U thans te voltrekken. God schenke U nog vele vele jaren als hoofd onzer Provincie en sterke U in den arfoeid, die zoo ooit dan vooral in dezen tijd van verwarring zwaar op Uwe schouders drukt doch ook de overtuiging in U draagt U geheel te geven voor hen die U zijn toe- vertrouwd. Laat ons een dronk wij den op den voorspoe I van Uwe Excellence en deszelfs zegenrijk bestuur. Hiema nam de Oommissaris het woord en sprak als volgt: Het was mij bijzonder aangenaam de uit- noodiging te mogen ontvangen tot het openen van dit gebouw, den zetel van Uw Bestuur en alwaar voortaan de huishouding Uwer ge meente zal zijn ondergebracht. Ik moge allereerst mijn hartelijken dank ibetuigen voor die uitnoodiging, die mij wederom blijkt heeft gegeven, dat ook door U eene aangename samenwerking tusschen Uw Bestuur en het Provinciaal Bestuur wordt op prijs gesteld. Ongeveer een jaar geleden hebt gij afscheid genomen van het oude stadhuis, dat zoovele jaren op dezelfde plaats heeft gestaan. Het oude pand voldeed niet meer aan de eischen, welke tegenwoordig aan een raadhuis voor eene zich uitbreidende en ibelangrijke gemeente als de Uwe moeten worden gesteld; bovendien kleefden daaraan meerdere ernstige gebreken. Voor meerderen Uwer en voor velen Uwer ingezetenen zullen echter tal van herinnerin- gen aan het oude stadhuis blijven foestaan. Gewichtige gebeurtenissen in het leven der ingezetenen zijci daarin te boek gesteld; met vreugde of smart zullen velen daaraan blijven terugdenken. Het bestuur der gemeente heeft in het oude gebouw vele jaren als vroede vaderen beraadslaagd en -vele wijze besluiten, welke voor Uwe gemeente v&rstrekkende ge- volgen hebben gehad, zijn daarin genomen. Bovendien werd daarin de veelomvattende administratie Uwer gemeente, niettegen- staande de beperkte ruimte, steeds op be- hoorlijke wijze gevoerd. Ook de herinnering aan menig vorstelijk bezoek en de oprechte Oranjegezindheid, die daarbij steeds op zulk eeci geestdriftige spon- tane wijze tot uiting kwam, zal alien, die daarbij tegenwoordig waren, hot ibeeld van het oude stadhuis weer voor den geest bren gen. De hartelijke toejuichingen van de ip groote menigte samengestroomde bevolking, welke H. M. onze Koningin meerdere malen op het bordes van het vroegere stadhuis mocht in ontvangst nemen. zullen niet licht vergeten worden. Het besluit van den raad Uwer gemeente tot den bouw van een nieuw raadhuis heeft mijn voile instemming gehad en ik moge het in Uw Bestuur prijzen, dat het den moed heeft gehad om ondanks den druk der tijden, die ook in Uwe gemeente zoo zwaar wordt gevceld, te besluiten tot stichting van een nieuw gebouw, in overeenstemming met de waardigheid en de ibelangrijkheid Uwer ge meente. De financieele toestand Uwer gemeente liet, hoezeer ook voor haar eene gepaste zuinig- heid strikt noodzakelijk is ook naar het oor- deel van het provinciaal bestuur de uitgaven voor een dusdanig gebouw toe. De bouw van een nieuw raadhuis is voor iedere gemeente een feit van beteekenis. Het wil mij voorkomen, dat er alle aanleiding be- staat om bij de opening van een zoodanig gebouw een korte terugblik te werpeti op de historie der betrokken gemeente. Ook thans moge ik daarvoor, wat Uwe gemeente betreft, eenige oogenblikken Uwe aandacht vragen. Bij acte van 26 Mei 1547 gaf Karel V ver- gunning tot het graven van een kanaal ter ver-binding van Gent met de Wester-Schelde. Op den 4 April 1562 kon de waterweg in ge- bruik worden genomen. Bij de sluis aan een diepen inham van de Honte, later het Sassche Gat geheeten, ontstond eene nederzetting, die Sas van Gent werd genoemd. Eene verster- king verrees op een hooger gedeelte van het terrein. Zij krseg den naam van het Hooge Sas. Op den 22 Mei 1572 maakte eene bende Watergeuzen zich meester yan het plaatsje, dat met de sluis geheel werd verwoest. Maar de Gentenaren bouwden alles weder op en ver- sterkten krachtig het gansche stadje. Van 1583 tot 1644 had het eene Spaansche bezetting. In het laatstgenoemde jaar ge- raakte Sas van Gent na eene belegeriag van vijf weken in handen van Prins Lrederik Hen- drik (7 Sept. 1644). Op verzoek van den bal- juw en de ingezetenen stelden in 1645 de Staten-Generaal er een Schepencollege aan met rechtspraak in alle zaken. Tegen von- nissen in civiele izaken stond appel open bij den Raad van Vlaanderen te Middelburg; in crimineele *aken vonniste het gerecht in hoogste ressort. Het recht van Axel, Ter Neuzen en Biervliet werd ook voor Sas van Gent van kracht verklaard. De bouw van het oude stadhuis moest op het jaar 1648 worden gesteld. Na 7 September 1644 werd te Sas van Gent al spoedig een Hervormde gemeente gesticht. Aanvankelijk traden legerpredikanten op, maar den 22 Januari 1645 werd voor Sas van Gent en Philippine een kerkeraad aangesteld. In een oud gebouwtje hadden de godsdienst- oefeningen plaats. De eerste steen voor eene nieuwe kerk werd gelegd den 23 Juli 1648. Het geveljaartal in 1649, maar eerst op den 20 Januari 1658 kon het kerkgebouw worden ingewijid. De Katholieken verlieten na de inneming van Sas van Gent de stad. Eerst na 1700 keerden zij er terug en in 1720 werd eene kerkschuur voor hen gebouwd, waar twee paters uit Gent voor de godsdienst- oefeningen zorgden. Tijdens den veldtocht van 1678 bleef de stad voor aanvallen van het Fransche leger gespaard. Een Franschman in Staatschen dienst deed wei eene poging om door verraad de vesting aan den vijand in handen te spelen, maar de Prins van Oranje werd tijdig ge- waarschuwd, zoodat de toeleg mislukte. Ook gedurende den Spaansohen Successie-oorlog bleef het bij eene bedreiging door de Fran sche troepen. In 1747 echter, ten tijde van den Oostenrijkschen Successie-oorlog, had de stad een beleg en eene beschieting van Fran sche zijde te doorstaan. De kerk der Her- vormden geraakte in brand en werd grooten- deels vernield. Na vijf zware dagen viel Sas van Gent den Franschen in handen. Eerst de vrede van Aken maakte in 1748 een einde aan de vreemde beizetting. Intusschen nam de invloed der Katholieken toe. Hunne kerkschuur werd in 1750 afgebro- ken en vervangen door een steenen gebouw. Maar ook de Hervormden zaten niet stil. Eene algemeene collecte, in Juni 1749 door geheel Nederland gehouden, bracht de mid- delen aan om in 1750 en volgende jaren het verwoeste bedehuis te herbouwen. In October 1794 vermeesterden de Fran schen met geheel Staats-Vlaanderen opnieuw Sas van Gent. Ditmaal daagde de bevrijding eerst twintig jaar later, in 1814. Den 18 Fe- bruari van dat jaar rukten Russiche troepen onder den generaal graaf Bygaloff de veste binnen. Zij werden er zoo vriendelijk oot- haald, dat him bevelhebber zijn portret aan de stad ten geschenke gaf. Dat miniatuur- portret zal stellig ook het nieuwe raadhuis weder versieren. Waarom het Fransche gamizoen zich overgaf, is niet duidelijk. Het telde 160 man en was sterker dan Bygaloff's troep, die slechts uit 120 man bestond. De Fransche commandant had als voorwaarde voor de overgave gesteld, dat de Nederland sche vlag op den toren zou worden geheschen. Tijdens de omderhandelingen zorgde echter de bevolking hier reeds voor. Dat de eerste plaats in het oude Staats-Vlaanderen, die vrij werd van het Fransche bewind, werd overge- nomen in naam van den Prins van Oranje, was van groot moreel gewicht voor de ge heele streek. In 1825 begon het graven van het kanaal naar Ter Neuzen. Het Sassche Gat, dat in 1805 reeds ten deele was bedijkt, werd af- gedamd. In November 1827 was het nieuwe kanaal voltooid en daarmede ving een nieuw tijdperk aan voor Sas van Gent. Aanvankelijk voldeed de waterweg niet aan de verwach- tingen. Hij dieride niet alleen voor de scheep- vaart maar ook voor den waterafvoer. Het eerste doel eischte een hoogen, het tweede een lagen waterstand. De Belgische opstand maakte het onmogelijk in het bezwaar te voor zien. Gent's scheepvaart was trouwens van 1830 tot 1839 volkomen verlamd. Eerst het verdrag, gesloten tusschen Nederland en Bel- gie den' 5 November 1842, bepaalde, dat het kanaal uitsluitend voor de scheepvaart zou dienen (art. 20). Voor de suatie der polders op Nederlandsch grondgebied werden afzon- derlijke kanalen aangelegd. En eene overeen komst van 20 Mei 1843 regelde vervolgens den afvoer van het polderwater uit Belgie. Tusschen 1870 en 1879 verbeterde Belgie zijn gedeelte van het scheepvaart kanaal. Maar de geringe diepte van de sluis te Sas van Gent bleef den waterweg voor grootere schepen onbruikbaar maken. Na moeilijke onderhandelingen kwam de overeenkomst van 31 October 1879 tusschen de beide betrokken laniden tot stand. Zij voorzag in het bouwen van een nieuwe sluis te Sas van Gent, het o-raven van een verbieidingskanaal naar die sluis en het uitdiepen en verbreeden van de vaart. In de jaren 1882—1885 kwamen de werken tot stand en in December van het laatstgenoemde jaar kon het eerste groote schip, een Engelsch vaartuig met eene lading katoen, Gent bereiken. Nog stond de ontwikkeling niet stil. By wetten van 29 Januari 1897 en 14 Juli 1903 werden overeenkomsten met Belgie goedge keurd betreffende het wederom velrgrooten van de sluis te Sas van Gent en het vermeer- deren van de kanaalcapaciteit. Op den 1 October 1908 konden de nieuwe siuizen te Sas van Gent en te Ter Neuzen worden in ge- bruik genomen. De geschiedenis Uwer gemeente over de laatste 20 a 30 jaren ligt ongetwijfeld nog in Uw aller geheugen, zoodat ik die thans niet zal memoreeren. De scheepvaart op en langs Uwe gemeente heeft in den loop der jaren aanzijolyke af- metinigen aangenomen. Het vorig jaar be- ciroeg het aantal opgevaren zeeschepen 2176, net aantal afgevaren zeeschepen 2187, het aantal opgevaren zeilschepen en andere sche pen 13.162 en het aantal afgevaren zeilscfce-*- pen en andere schepen 12.705. He': behoeft verder geen betoog, dat de terreinen langs het kanaal uitermate geschik^ zijn vocr de vestiging van icidustrie-onder- nemirgen. Deze gemeente heeft zich dan ook meer en meer ontwikkeld tot een zeer belangrijke industriiecentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen. Waren er in 1883 in deze gemeente gevestigd 4 industrie-ondernemingen met in totaal 148 arbeiders (met inbegrip van hen, die tijdens de bietencampagne werkzaam waren), thans zijn er gevestigd ongeveer 16 belangrijke ondernemingen met 1948 arbeiders en anbeid- sters, eveneens met inbegrip van het perso neel tijdens de bietencampagne. De beide beetwortelsuikerfabrieken, de spiegelglas- fabriek, de phosphaat- en zwavelzuurfabriek, de stijfsel- en glucosefabriek, een weverij van wollen .en halfwollen textielgoederen, een weverij van tapijten en andere textielgoede ren, alsmede een meelfaibriek nemen onder die ondernemingen wei een eerste plaats in. Ik moge voorts nog wijzen op de voor eenige jaren tot stand gekomen grenswijziging met de gemeente Westdorpe, waarbij aan Uwe gemeente een aanzienlijk gebied, zeer geschikt voor industriedoeleinden werd toegewezen, alsmede op de uitbreiding van den woning- bouw gedurende de laatste jaren. Het zoo smaakvol opgebouwde villapark, dat nabij het station is verrezen, kan zeer zeker wor den aangehaald tot bewijs, dat Uwe gemeente ook op het gebied der huisvesting met haar tijd weet mee te gaan. Met vreugde kan verder nog worden gecon- stateerd, dat het inwonertal Uwer gemeente een steeds stijgende lijn vertoont. Als voor- beeld noem ik de volgende cijfers: in 1883 bedroeg het aantal inwoners 1304; in 1903 bedroeg het aantal inwoners 1995; in 1913 bedroeg het aantal inwoners 2173; in 1923 bedroeg het aantal inwoners 2693; op 1 Januari 1934 bedroeg het aantal inwoners 3151. Met deze korte uiteenzetting der ontwikke ling Uwer gemeente moge ik volstaan. Gij zult er met mij van overtuigd zijn, dat Sas van Gent onder normale tijdsomstandigheden een goede toekomst speciaal als industrie- centrum kan tegemoetgaan. Hoe duister en zorgvol de economische toestand thans alorn ook moge zijn, wij moeten blijven hopen op beter tijden en met opgeheven hoofd de taak, welke op onze schouders is gelegd, blijven vervullen en ons niet door tegenslagen laten neerdrukken. Ook het bestuur eener ge meente moet met breeden blik het oog op de toekomst gericht houden en daanbij blijk geven van een gezond optamisme. Daarvan heeft het bestuur dezer gemeente getuigenis afgelegd door het besluit tot den bouw van een nieuw raadhuis. Welnu dan, geachte toehoorders, mijne har telijke gelukwenschen allereerst aan deze ge meente en hare ingezetenen. Moge de welvaart en de voorspoed dezer gemeente en van hare ijvere bevolking op krachtige wijze van uit dit gebouw worden bevorderd, zoodat deze gemeente meer en meer zal strekken tot roem van onze vaderlandsche Industrie. Moge deze gemeente daarbij ook steeds blijven een bol- werk van oprechte vaderlandsliefde en Oranjegezindheid. In niet minder mate mijne hartelijke geluk wenschen aan alien, die geroepen zijn of zul len worden om deel uit te maken van het bestuur van deze gemeente. In de eerste plaats aan U, mijnheer de Burgemeester, voor wien het ongetwijfeld een groote satisfactie zal zijn dat onder Uw bewind dit werk is tot stand gekomen. Ik hoop zeer, dat het U gegeven moge zijn nog een aantal jaren in dit gebouw te arbeiden tot heil en ten zegen der gemeente. Mijne hartelijke gelukwenschen voorts aan heeren Wethouders en heeren Raadsleden. Gij vormt tezamen het College, dat aan het hoofd van deze gemeente staat. Ik wensch U toe wijsheid en een goed inzicht in de zaken. welke aan de orde worden gesteld. Moge er daarbij in Uw midden ook steeds eerbied voor elkanders meening en zoo mogelijk een- dracht heerschen. Van harte hoop ik, dat gij alien steeds de U toevertrouwde belangen op waardige wijze en met juist beleid zult be- hartigen. Zooals vanzelf spreekt, is de opening van het nieuwe raadhuis in het bijzonder ook voor den Secretaris-Ontvanger en voor al het per soneel dat alhier werkzaam zal zijn, een zeer verblijidend feit. Zij zijn het, wier dagtaak elken werkdag binnen de muren van dit ge bouw ligt. De keurige inrichting en stoffeering der vertrekken zullen hen met blijmoedigheid en opgewektheid die taak kunnen doen ver vullen. Mogen zij dat steeds ook doen met grooten ijver en toewijdlng. Tenslotte kan ik niet nalaten nog een woord van hulde en lof te richten tot den architect en den aannemer. Reeds tijdens den bouw heb ik eene rondwandeling gemaakt door het gebouw en mijn eerste indruk was terstond bijzonder gunstig. Het wil mij voorkomen, dat door hen een werk is tot standgebracht. dat hun tot eere en der gemeente tot sieraad zslI strekken. Bovenal echter is het mijn hartgrondige wensch, dat Gods zegen steeds zal mogen rusten op dit gebouw en op al den arbeid. welke daarin wordt verricht. Met dezen wensch verklaar ik het nieuwe raadhuis van Sas van Gent voor geopend. Na het uitspreken dezer rede, die door de aanwezigen met levendig handgeklap beant- woord werd, hem am de Burgemeester het woord, en sprak als volgt: Excellentie. Nog wensch Ik gaame in 't kort eenige toelichting te geven over ons besluit tot den bouw van het Raadhuis. Dat ons oude raadhuis, zij het dan ook een mooie schat binnen het raam van architec- tuur, niet meer beantwoordde aan de nood- zakelijke ruimte, ja, dat wij zelfs in botsing geraakten met de hygiene is U overbekend om daarover verder uit te wijden. Het zegt genoeg, dat Uwe geeerde voorgan- ger de heer Commissaris Dijckmeester bij een ambtelijk bezoek de vraag stelde: Burge meester, wanneer mogen wij een bezoek bren gen in een nieuw raadhuis". Dat ook Uwe Excellentie ons oude raadhuis niet meer dienstig achtte voor de gemeente heb ik tijdens een Uwer ambtelijke bezoeken wei eens ver- nomen; U staat mjj wei toe Uwe woorden te berhalen, n.l.: ,,Een nieuw raadhuis zou voor Uwe gemeente geen weelde beteekenen' Kort van woord groot in beteekenis. Ongeveer dezelfde woorden mochten wij hooren bij een Ministerieel bezoek wanneer de mogelijkheid het bouwen van een nieuw raadhuis besproken werd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2