1PUROL P r e dlk b eu r t e n Sport J Doorzitten Stukloopen iZonnebrand A AXEL. ZAAMSLAG. OSSENISSE. GROENENDIIK. HONTENISSE. De jaarlijksche Z. L. M.-feesten DUIVENSPORT. (Ingez. Med.) unarkt op het marktplein, welke met ingang van 1 Juni 1934 officieel heeft opgehouden te bestaan, waarbij door Burg, en Weth. wordt medegedeeld, dat voor de ter graanmarkt aan wezige marktkoopiieden evenals voorheen standplaats is aangewezen in de Noordstraat, benevens een schrijiven van enkele markt- kooplieden van dezelfde strekking, waaraan door vorenstaande is voldaan. Naar aanleiding van een ingekomen schrij- -ven van Ged. Staten van Zeeland, waarbij wordt verzocht eenige wijzigingen aan te brengen in de verordenictg op den keurings- dienst voor vee en vleesch, wordt met alge- meene stemmen besloten, de gevraagde wijzi gingen vast te stellen. Pimt 3 der agenda, een interpellatie van eenige raadsleden inzake de verlaging van den werkloozensteun in de gemeente, bad een geanimeerde bespreking. Eenige leden waren van oordeel, dat Burg, en Weth. by het vast- stellen der begrooting niet voldoende bezuini- gingen hadden ingevoerd, terwijl andere leden van meening waren, dat het dreigende tekort op den gevoteerden steun te wijten was aan de meerdere werkloosiheid, en meenden het meerder benoodigde te kunnen vinden door een herziening der begrooting voor 1934. De heer Hamelink diende een motie van die strekking in, welke werd .aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Dieleman, 't Gilde, Hamelink, De Ruijter, Seghers, Ver- schelling en Van Bendegem, tegen de heeren J. de Ferjter en Van Kampen. De beide wet- houders, de heeren Oggel en Van de Bilt, wenschten buiten stemming te blijven. De heer Oggel wees in zijn repliek er nog op, dat het dreigende tekort niet uitsluitend is ontstaan door de toegenomen werkloosheid, doch ook te wijten is aan maatregelen van hoogerhand en door de kortere uitkeerings- duur door de versohillende vakbonden, waar- door de lasten steeds meer en meer op de ge- meenten worden afgeschoven. Met betrekking tot dit onderwerp was nog ingekomen een adres van den Axelschen be- sturembond, houdende verzoek, de voorge- nomen en ingevoerde verlaging der steunbe- dragen niet te doen doorgaan, doch deze on- veranderd te laten. Besloten werd tot het in gebruik geven van gemeentegrond aan C. Swots, tot het verlee- nen van vergunning tot het plaatsen van een benizinepomp voor het pereeel van den heer Dieleman—Koole op gemeentegrond, terwijl afwijzend werd beschikt op het verzoek van J. Wisse tot het koopen van een pereeel grond in de Prins Mauritsstraat. Gunstig werd beschikt op het verzoek tot aankoop van een pereeel grond in de Prins Hendrikistraat aan P. J. Meijer. Met algemeene stemmen werd vastgesteld een wijziging der begrooting van de gemeente - dienst over het jaar 1933 en een van den vleeschkeuringsdienst over het jaar 1933. De heer Verschelling verzocht de aandacht van Burg, en Weth. voor maatregelen ten op- zichte van „Betondorp", het woonwagenkamp, waarvoor de voorzitter voorziening en onder- zoek toezegde. EXAMEN VOOR SCHIPPER BIJ DE BINNENVAART. Bij het door het Onderwijsfonds voor de acheepvaart te Breskens gehouden examen voor schipper bij de binnenvaart zijn geslaagd voor diploma Nederland de heeren W. Keste- loo te Zierikzee en C. Erasmus, A. A. Femjn, E. van der Heuvel, J. Manhave, J. de Pagter en J. Jacobs, alien te Breskens; voor praktijk- diploma Nederland: A- I- Fenijn, I. A. Fenijn en J. Notebaart, alien te Breskens; voor diplo ma Nederland aan boord van visschersvaar- tuigen: A. A. Fenijn te Breskens en M. Blaasse te Amemuiden. 25 KAEVEREN IN BESLAG GENOMEN. De Belgische doaune te Clinge hebben na een verwoede jacht, waarbij een groot aantal sohoten vielen, een vrachtauto met 25 kalve- ren in beslag genomen, afkomstig uit Z.- Vlaanderen. De twee smokkelaars konden de vlucht'nemen. SMOKKEL ARIJ In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb- ben kommiezen en politie onder Cadzand ge- schoten op 2 auto's, waarvan de bestuurders niet voldeden aan het bevel om te stoppen. De automobilisten wisten in de richting van Bres kens te ontkomen. Aan de kust ontdekte men tegelijkertijd een roeiboot, bemand met 6£n man, die aan wal kwam. Toen de man zich ontdekt zag, sprong hij te water. Een der kommiezen is eveneens te water gegaan en heeft den man aan wal gebracht. Het bleek een Belg te zijn, die naar Middelburg is over- gebracht. SCHIP AANGEHOUDEN. Naar gemeld wordt is Zaterdag j.l. door ambtenaren van de Rijksbelastingen te Zie rikzee wegens overtreding der Belastingwet beslagd gelegd op een Belgisch motorvaartuig, dat tengevolge van motordefect gedwongen was de haven binnen te loopen. Men brengt dit in verband met de poging tot smokkelarrj in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. <te Cadzand, bij welke gelegen- heid een Belgisch persoon werd aangehouden. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. H.M. de Koningin heeft aan het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Middelburg voor haar jaarlijksche ringrijderij weer een zilveren beker beschikbaar gesteld, nu de tweede beker van de Koningin, verleden jaar weer blijvend eigendom is geworden. VERE.ENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. De jaarvergadering van bovengenoemde wereeniging zal dit jaar gehouden worden op Maandag 2 Juli a.s. op de stichting „Vrede- Tust" te Bergen op Zoom. In den voormiddag zullen de huishoudeltjke aangelegenheden worden afgehandeld (ver- slagen secretaris en penningmeester, bestuurs- verkiezing). In afwijking van de vorige jaarvergaderin- gen is er geen bldstond aan verbonden. Ook zal er geen rede worden gehouden over een onderwerp, dat in verband staat met den ar- beid der stichting of met de ziekte der pa- tiSnten. Dit komt, omdat in de middagverga- dering alien herdaeht* zal worden het 25jarig bestaan der stichting. Het diamanten bruiloftsfeest. Het hoogtepunt van het diamanten brui loftsfeest op de Sassing brak aan toen de harmonie ..Concordia" Maandagavond te 8 ure arriveerde. Toen eerst bleek recht hoe groot de belangstelling was voor de heugelijke ge- beurtenis en hoezeer de beide oudjes op de sympathie van hun buurtbewoners zoowel als van de kombewoners kunnen bogen. Fier en parmantig en een vorstenpaar te gelukkig zaten zij in het midden van kinderen, klein- en achterkleinklnderen voor hun vriendelijke Woning. Namens het „oude Axelsche muziek" bood de heer A. Pieterse als praeses in harte- lijke bewoordingen de goede wenschen aan van ,,de harmonie" en de Axelaars. Menigeen was door de treffende huldewensch bewogen. Een zoon van den heer Van Langevelde dankte de muziekvereeniging „Concordia", zoowel als het verdienstelijke en actieve comite voor hun belangstelling en sympathie en uitte de beste wenschen voor den groei en bloei van „Concordia". En „Corcordia" liet zich niet onbetuigd en de feestelijke stemming plantte zich over op de ten getale van ongeveer 1000 aanwezige belangstellenden. Het werd middemacht eer de laatste tonen van het „Sarle Marijs" en ,,Wij gaan naar Rome" op het anders zoo vredige gehucht verstorven waren. Een onvergetelijke dag voor de Sassingers en hun oudste huwelijkspaar. De raadsvacature. De opvolger op de lijst 't Gilde voor de door het bedanken van den heer L. P. Ortelee ont- stane vacature is de heer A. Hamelink. Deze zal zijne benoeming aanvaarden. Bij den gemeente-veldwachter, den heer J. van Westenbrugge, alhier, is als gevonden ge- deponeerd een rijwielbelastingmerk in 4tui. Rechthebbende vervoeere zich aldaar. Bij Koninklijk besluit is aan A. J. Rosseel, op verzoek eervol ontslag verleend als bur- gemeester dezer gemeente. Muziekuitvoerlng. Door zeer mooi weer begunstigd, bracht het muziekgezelschap „St. Cecilia" van Stoppel- dijk een bezoek aan het St. Anthomusgesticht alhier. De bestuursleden met hun dames, het ge- zelschap, de Eerw. Zusters, de bewoners van het gesticht en verdere belangstellenden togen eerst naar de grot in den tuin der Eerw. Zus ters, waar onder leiding van den directeur, den heer L. Wegenhausen, een drietal Maria- liederen en een missielied werden gespeeld. Verder werd in den tuin geconcerteerd; een programma, hevattende verschillende mooie nummers, werd keurig uitgevoerd en gaf den luisteraars veel te genieten. Opbrengst speldjesdag. De gehouden speldjesdag ten voordeele van de Katholieke Jeugdvereeniging in het bisdom Breda heeft niet minder dan 27 opgebracht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston- den aan het einde der vorige week als werk- loos ingeschreven56 landarbeiders, 8 trans- portarbeiders, 3 timmerlieden, 2 metselaars, 1 opperman, 3 fabrleksarbelders, totaal 73 werkloozen. Jaarlijksche collecte. De jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge'wapenden dienst in de Nederlanden, heeft dit jaar in deze gemeente opgebracht 25,20. Na jaren zullen de feestdagen .van de Z. L. M. weer geheel volgens het oude pro gramma gevierd worden, nu de Kring Oost Zuid-Berveland het Z. L. M.-devies heeft hoog gehouden en weder een tentoonstelling aan de jaarvergadering verbindt. Deze heeft echter eerst heden (Woensdag) plaats. Een kijkje op het ruime terrein, evenals de vorige maal afgestaan door den heer A. van Hootegem, heeft ons de overtuiging geschonken, dat er hard gewerkt is om wat bijzcnder goeds tot stand te brengen. De officieele ontvangst. De feesten hegonnen Maandagavond met de traditioneele officieele ontvangst ter raad- huize van Kruiningen en was het de heer B. C. de Mul, hurgemeester der gemeente, die alien welkom heette, niet alleen namens het gemeentebestuur, maar ook namens de geheele burgerij van Kruiningen. Spr. wees er op hoe er maanden en maanden gewerkt is, om alien in het mooi en lief dorp hartelijk en waardig te kunnen ontvangen, en spr. uitte den wensch dat alien die deze dagen onder de bevolking van Kruiningen zullen vertoeven, het goed naar hun zin mogen hebben. Een landbouwtentoonstelling en dan nog wel zulk een groote en grootsche in dezen tijd van crisis en malaise, van achteruitgang en tegenspoed, wie had dat durven droomen? Dat is geen werk van pessimisten, van men- schen, die altijd bij de pakken neerzitten, van die echte Jan Salie-naturen, die overal tegen op zien en dan alleen iets durven, eerst als ze er voor de voile honderd procent zeker van zijn, dat het slagen zal. Neen, dat is werk van menschen met wilskracht, met energie, met vertrouwen, met kracht, met geloof. Hier wordt wel bijzonder bewezen dat eendracht macht maakt, en die daarin nog niet gelooven, roept spr. toe, kom naar hier, doe je oogen open en ziet wat eendrachtig samenwerken vermag. Zoekt elkander, daar waar ge elkan- der vinden kunt en ge zult tevredeh zijn over Uw eigen zoeken. Spr. hoopt, dat een goede geest en een aan- gename samenspreking in de vergaderingen zullen klinken. Geheel Kruiningen is verheugd dat de Z. L. M. gekomen is om al de belangen te bespreken en tevens een waardige de- monstratie te geven van datgene wat men op het gebied van den landbouw en de veeteelt in Zeeland vermag. Door de tijdsomstandighe- den moot men alien in eenvoud en soberheid ontvangen, maar spr. verzekert, dat het gaat met een warm kloppend hart. Men wil het eerlijk erkennen, dat men, de landbouwers, de boeren, niet missen kan, omdat men ervan overtuigd is, dat het alien goed gaat als het de landbouwers goed gaat. Daartegenover staat echter het omgekeerde ook vast, dat de landbouwers anderen niet missen kunnen. Er moge in Kruiningen veel veranderd zijn in de laatste jaren, naar spr. hoopt ook veel verbeterd, een ding staat vast, het eendrach tig samenwerken om alles wat donker is te verlichten, is gebleven. Spr. meent niet te behoeven te zeggen hoe prettig het is voor een jongen burgemeester, om in zulk een mooie en vooruitgaande Zuid- Bevelandsche gemeente te mogen werken en om ook voor de naaste toekomst, daaraan zijn krachten te mogen geven. Spr. eindigde met den wensch, dat de groote Zeeuwsche landbouwtentoonstelling en al de arbeid ten voile mogen slagen, en dat God daarop zijn onmisbare zegen moge geven. De voorzitter der Z. L. M., de heer Mr. P. Dieleman, bracht dank voor de woorden van welkom en gaf toe, dat het een daad van moed en vertrouwen was een tentoonstelling te houden. Spr. achtte het een eer aan het hoofd van eene maatschappij te staan, waar- in zulke mannen van durf zitting hebben. Spr. herinnerde aan woorden van den voor- ganger van burgemeester de Mul, wijlen bur gemeester Elenbaas over de geschiedenis van Kruiningen. Daaruit getuigde ook van een dracht en deze is naast moed en vertrouwen noodig om de crisis te doorworstelen. Slechte tijden kunnen louterend leiden tot samenwer- king. Men heeft heel andere tijden,dan waarin men tot voor kort had geleefd. Alles wijst op verandering. Maar bij alles is en blijft de landbouw no. een. Er is alom veel ellende in Zeeland en dan Wijst spr. op de oesterkiweekerij, op de garnalenvisscherij, maar bij dit alios is de landbouw toch voor- aan. Zoo leverde in de oorlogsjaren alleen Zeeuwsch-Vlaanderen t/6 deel van de tarwe voor binnenlandsch gebruik. De Z. L. M. zal alles doen om den landbouw door de branding heen te brengen. Men mag ondanks de slagen van het nood- lot, het geloof en vertrouwen niet verliezen en moet handelen naar den spreuk „Luctor et Emergo". Hoofdbestuursvergadering. Spoedig na deze ontvangst opende de Voor zitter de hoofdbestuursvergadering en bracht dank aan het gemeentebestuur voor het be schikbaar stellen van de raadszaal. Men heeft met deze vergaderingen alleen tot doel het op den voorgrond brengen van het welzijn der provincie.- Spr. heette speciaal welkom de leden van Ged. Staten, de heeren Mr. van Dus- seldorp en Mr. Stieger, en den griffier der Staten, Mr. Tellegen; verder het gemeentebe stuur van Kruiningen, de burgemeesters van andere gemeenten in den kring, het kringbe- stuur, de eere-leden, de heeren van Vreden- burg en Dr. H. Moihuysen, den vertegenwoor- diger van het K.N.L.C., de deskundige advi- seurs, de hoofdbestuursleden en kringsecreta- rissen. Spr. deelde mede, dat verhinderd waren de Minister van Economische Zaken, verschillende eere-leden en leden van verdien- sten en ook de burgemeester van Wemeldinge. De heer A. Scheele-de Putter, kringvoorzit- ter, heette alien welkom. Men heeft getracht alles zoo goed te doen zijn, niet uit gewoonte maar uit dankbaarheid voor alles wat de Z. L. M. voor de landbouwers doet. Maar ook om te toonen, wat onder Gods leiding kan worden bereikt. Hulde brengt spr. aan den secretaris, den heer Dekker, voor zijn vele werk, die werkte dag en nacht. Dank bracht spr. ook aan burgemeester de Mul voor de aangename samenwerking en de waardevolle adviezen, dank ook voor het medeleven van de geheele burgerij. Hiema deed de Voorzitter een groot aantal mededeelingen, waarvan de meeste reeds van uit de communiques van de vergaderingen van het Dag. Bestuur bekend zijn. Het eerste punt, dat inzake de waterschaps- lasten, waarbij de Z. L. M. de wenschelijkheid naar voren heeft gebracht, dat eene herzie- ziening der waterschapslasten tot stand komen, waarbij o.a. ook rekening wordt ge houden met ligging, grondsoort etc., gaf aan leiding tot eenige discussie. De heer Gast kwam daarbij nog eens terug op de tertiaire wegen, maar toch vond hij daarom vooral van belang nog meer ook voor de wegen de bebouwde eigenddmmen te laten mede betalen. De Voorzitter zeide, dat dit toch in Zeeland reeds mogelijk is gemaakt. De heer Kakebeeke wees er op, dat men in den polder Krabbendijke reeds 4 daarvoor berekent, wat goed is gekeurd, in Wolfaarts- dijk zal het 7V2 zijn, maar daar is het nog niet goedgekeurd. De Voorzitter zeide dat zeker te ovebwegen is of men zoo tot een fonds voor de tertitaire wegen kan komen. De heer Moihuysen zeide, dat men bezig is gegevens te verzamelen. De Voorzitter zeide, dat men niet alles van het 60 miilioen plan kan verwachten, doch Ged. Staten zrjn wakker en actief. Brj de mededeeling, dat de Z. L. M. den Minister van Justitie verzocht de bijzitters van de Kamers voor Orisispachtzaken, met de op- geheven kantongerechten mede te doen gaan. wees de heer v. d. Minne op de praktische ge- varen, als geschat wordt door personen in voor hen niet voldoende bekende streken. Het Dag. bestuur zal de zaak nog eens onder de oogen zien. Bij het bouwverbod voor Bravo-aardappelen maakte de heer Dees bezwaren in verband met de wenschen van hen, die op zwaren grond verbouWen. De heer Dorst, secretaris, zeide, dat reeds jaren vast stond, dat dit verbod zou komen. De wratziekte is van enorme beteekenis voor den uitvoer naar het buitenland. Er was haast bij en het was goed dat het Dag. bestuur de kwestie behandelde, daarin zitten toch ook personen uit alle kringen. De heer Kakebeeke voegde daar nog aan toe, dat het Dag. bestuur de zaak goed onder het oog heeft gezien en niet over een nacht ijs is gegaan. Bij een mededeeling inzake de opschorting van het recht van executie wees de heer Van der Minne er op, dat uit het veranderen van den steun geen contunuiteit blijktendit maakt het voor financieele instellingen niet makke- lijik belangrijike credieten aan de boeren te verstrekken, terwijl men dit toch ook niet van de regeering mag verwachten. De Voorzitter zeide toen, dat men de kwes tie nog eens bij het K.N.L.C. ter sprake zal brengen. t Bij de medeeling, dat de Z. L. M. "wel geen werkgeversorganisatie ,is, het Dag. bestuur toch meent te mogen aanraden het overleg tusschen werkgevers en werknemers te be- vorderen, had de heer Scheele-de Putter er bezwaar tegen direct met de arbeidersleiders te onderhandelen en wilde hij dit eerst in tweede instantie doen. De heer Hartog meende, dat het juist goed gaat, als men met de leiders spreekt. De Voorzitter en de heer A. Wisse onder- schreven dit ook en laatstgenoemde zeide, dat z.i. te veel landbouwers, die vast volk hadden om een klein verschil in kosten van wellicht 5 per H.A., los werkvolk namen en de voor het overige naar den steun toe lieten gaan. Spr. keurt dit sterk af. Ook de heer Hartog wilde juist met de leiders werken en de heer Haak zeide, dat de eischen der leiders zeer blllijk zijn. Bij de mededeeling omtrent de inzending op de tentoonstelling te Amsterdam bij de ope ning der markthallen, zeide de Voorzitter dat de C.B.B. en de N.C.B. geen steun verleenen. Er zal nog een paar honderd gulden meer noodig zrjn en dat zal de Z. L. M. wel moeten dragen. Spr. hoopt, dat de Prov. Staten goed zullen denken over het voorstei om 1000 bij te dragen. Er is spr. gezegd, laat de Amster- dammers maar naar hier komen, maar dan vergeet men, dat wij de Amsterdammers en niet omgekeerd zij de Zeeuwen in dit geval noodig hebben. Bij het voorstei om den heer C. Gast te Brouwershaven te benoemen tot lid der com- missie voor de Crisistuchtrechtspraak, had de heer Van der Minne bezwaar tegen het zoo excentrisch wonen van dezen voorgedragene. De Voorzitter zeide, dat men juist de?n heer Gast genomen had als bekwaam landbouwman en burgemeester en het daar wonen toch geen overwegend bezwaar is te noemen. Bij de laatste mededeeling, die inzake de pachtprijzen, waarvan het Dag. bestuur met verontrusting vernam, dat zij stijgende zijn, meende de heer W. de Buck, dat het gewenscht is dikwijls in eigen pers op dit te betreuren feit te wijzen. De Voorzitter zeide, dat dit reeds gebeurd is, maar nog weer kan gebeuren. Hiermede waren de mededeelingen ten einde en gaf het aan de afdeelingen toegezonden vraagpunt „welke zijn de ervaringen opgedaan met het voork'emen van late aardappelras- sen", wa^rop een 10-tal afdeelingen een ant- woord inzonden, geen aanleiding tot opmer- kingen. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat de heer C. H. A. Stoutjesdijk >te Tholen ontslag heeft genomen als voorzitter van den kring Tholen en St. Philipsland en als hoofdbestuurs- lid en dat de heer A. Wisse te St. Philipsland voorzitter van den kring is geworden. Spr. richtte zich tot den heer Stoutjesdijk en wees er op, dat de ruim 80-jarige nog als iemand van ongebroken kracht in het midden der Z.L.M.ers staat. Tot het laatst toe heeft hij de kring uitstekend geleid. Het is een man met een edel hart naast helder verstand en sterke wilskracht. Spr. brengt hem dank'voor alles wat hij in het belang van den landbouw in Zeeland heeft gedaan en wenscht hem een mooien levensavond toe. De heer Stoutjesdijk is lid van verdienste, Wat spr. vergelijkt met ridder van de Zeeuwsche Leeuw, spr. stelt voor hem te bevorderen tot commandeur, n.l. tot eere-lid der Z. L. M. (Luid applaus.) De heer Stoutjesdijk zeide ongaarne weg te gaan, maar het eere-lidmaatschap aanvaardt hij onder dank, al zijn de woorden van den voorzitter te mooi geweest. De heer Wisse bracht dank en noemde het geen makkelijke taak opvolger te zijn van den heer Stoutjesdijk. De heer Th. Maat te Cats werd benoemd tot lid van verdienste. Tot leden van het Dag. bestuur koos de vergadering bij acclamatie de heeren A. Wisse te St. Philipsland, C. Franse te Arnemuiden en A. I. Laenhouts te Retranchement, beide laatstgenoemden aftredend. Tot lid van het bestuur van den Keurings- dienst Zeeland benoemde de vergadering in plaats van wijlen den heer Iz. P. v. d. Weele, den heer J. A. Stols te St. Philipsland; tot lid van de belastingcommissie eveneens in plaats van wijlen den heer v. d. Weele, den heer S. J. de Regt te Wissenkerke en tot zijn plaatsvervanger den heer A. Hartog te Colijns- plaat. De vergadering vereenigde zich met de voorstellen tot het aanstellen van een assi- stent-secretaris op 1200 aanvang en een ambtenaar voor den buitendienst op aanvang f 1000 verdienste. Goedgekeurd werd de aan koop van een pereeel grond bij de landbouw- huishoudschool te Zierikzee voor f 275 en tot het huren van twee lokalen in een gebouw nabij het Landbouwhuis, voor de gewone werk- zaamheden der Z. L. M., omdat het geheele Landbouwhuis bestemd is voor de crisis- organisatie. Daar het rapport der commissie, die zou onderzoeken of maatregelen kunnen worden genomen om te komen tot een meer loonende uienteelt, nog in staat van voorbereiding is. zal dit rapport eerst in de najaarsvergadering aan de orde kunnen komen. De maatregelen ten behoeve van de graanteelt en de aardappelen. 'Hierover zou de heer J. M. van Bommel van Vloten een korte mededeeling doen. De Voorzitter deelde mede, dat de inleider ongesteld is en gaf daarom het woord aan den Secretaris, den heer Dorst, die eerst woorden van groote lof sprak aan de nagedachtenis van den vader van de crisis-organisatie in Zeeland, Wijlen den heer v. d. Weele. Thans wil men door centralisatie tot bezuiniging komen. De wijze waarop gesteund zal wor den, zal nog onderwerp blijven voor de organi- saties, dus ook voor de Z. L. M., de crisis- organisatie bemoeit zich alleen met de uitvoe- ring. Spr. becritisaerde onder applaus het knoeien van landbouwers met vrij graan en juiohte zware straffen in deze toe. De han- del, die hier bijzonder sterk is ingeschakeld, maakt zich ook aan verkeerde handelingen schuldig. Het geheele systeem zal nu geheel gereorganiseerd worden. Dit geldt voor de tarwe. Voor de gerst en veldboonen blijft de toestand ongeW'ijzigd, voor de erwten en bruine boonen is nog niets definitiefs vastgesteld. Voor de aardappelen is een kwart terug be- taald, voor 1934 staat nog niets vast, maar het zal wel gaan als verleden jaar. Nog wijst spr. op de bepaling dat per maand per gezin maar 80 K.G. tarwe voor eigen gebruik naar den molenaar mag worden gebracht. De heer Scheelede Putter had groot be zwaar tegen dit laatste, het handhaven van zulk een bepaling zou leiden tot zeer verkeer-. de toestanden. De heer Wisse heeft begrepen, dat het gaat om toestemming 80 K.G. bloem per maand te hebben. De voorzitter zeide nader onderzoek toe. De maatregelen ten behoeve van de varkens en de rundveehouderij. Ten slotte heeft de heer C. Zwagerman eene inleiding over dit punt gehouden. Spr. zeide, dat de moeilijkheden met deze beide takken van bedrijf in Zeeland eerst in 1932 zijn ontstaan. Zij staat onverbrekelijk in ver band met die van den akkerbouw. Spr. meent dat men daan ook het geheel moet overzien. De maatregelen voor de varkenshouderij ge nomen moet men in Zeeland mede werken ook in het belang van hen, die op de zandgronden voor zulk een groot deel van de varkenshou derij afhankelijk zijn. Maar voor het goede gebruik van het bedrijfsafval is het te hopen, dat men voldoende biggen zal kunnen blijven fokken. Inzake de rundveehouderij ontstaat vooral de moeilijkheid bij de teeltregeling, temeer Waar de rundveehouderij voor de Zeeuwsche boerderij van veel grooter belang is dan de varkenshouderij. Men moet zich echter ook hier bij de bepalingen neerleggen, al is het de grootste moeilijkheid, dat men terugwerkende kracht aan de bepalingen heeft gegeven voor het eerste jaar. Hiertegen hebben de heer v. d. Zande en spr. gewaarschuwd onder de ver- zekering, dat men in Zeeland gaame offers wil brengen. Rondvraag. De heer M. van Dusseldorp bracht dank voor de woorden van welkom tot Ged. Staten ge- richt en gaf nog eens de verzekering van de groote belangstelling van het college in den landbouw en voor de Z. L. M., waarvan de voormannen Dieleman en van Bommel van Vloten hem zoo goed kunnen inlichten. Spr. meent, dat men in de eerste plaats de regee ring moet steunen in haar moeilijke taak. Trotsch mag de Z. L. M. zijn op mannen als wijlen de heer v. d. Weele en als de heer Stoutjesdijk. Burgemeester de Mul bracht namens het gemeentebestuur dank voor het mogen vol- gen van de belangrijke discussies in deze ver gadering. De heer v. d. Minne Was niet rustig over den nieuwen minister van Economische Za ken, die z.i. wel eens te weinig van den land bouw zou kunnen afweten. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Het souper. Men begaf zich nu naar het Wapen van Zeeland, waar een goed toebereid en net opge- diend souper zich na de warme langdurige vergadering goed deed smaken. Op straat. Kruiningen is geheel in feestdosch, straten en Marktplein zijn versierd, keurig versierde en verlichte eerepoorten zijn uiting van mede leven met de Z. L. M. en reeds Maandag avond konden wq genieten van de mooie be- lichting van den kerktoren, welke belichting van uit het met petroleum verlichte station zelfs goed te zien Was. De Algemeene Vergadering. Wegens plaatsgebrek moeten wij het ver- slag der Algemeene vergadering op Dinsdag- morgen uitstellen tot het volgend nummer. De rijtoer. Na afloop der algeimeene vergadering ver- eenigden hoofdbestuur en genoodigden zich in de ververschingstent op het tentoonstellings- terrein om zich daarna met de honderdeo an dere deelnemers aan den rijtoer naar het par- keerterrein te begeven, waarin de ruim 100 auto's werd plaats genomen. Te ruim drie uur zette de stoet zich in be- weging voor den rit door het gebied van den kring. Het ging van Kruiningen naar Hans- weert Oost en langs het kanaal tot de Schore- brug en deize over naar Schore, en van daar uit over Biezelinge, Kapelle, Wemeldinge, Ier- seke, Krabbendijke, door de Batbpolders en langs Riiland naar den Fredericapolder en wel het Middehhof. Hier was de halte van dezen dag en ston- den de beheerder met zijn perscneel gereed in de groote schuur am de door stof en warmte dorstigen te laven. Het was ook hier, dat de heer W. Kake beeke, voorzitter van den Fredericapolder, alien welkom heette en er op wees, dat hij ook 25 jaar geleden het voorrecht had de Z. L. M te ontvangen. De heer Dieleman uitte de wensch, dat bij het 50-jarig jubileum de heer Kakebeeke niet alleen zijn Frederica, maar ook nog een andere ,,Zij" zal hebben. De kringvoorzitter, de heer Scheele, bracht ook groote hulde aan den heer Kakebeeke voor alles wat bij voor de Z. L. M. en voor den Zeeuwschen 'landbouw in het algemeen doet. Burgemeester Dominicus van Riiland, uitte zijn blijdschap over de gelegenheid alien wel kom te heeten in zijn gemeente en wees er ook op hoe alles goed verzorgd is in de pol ders, die onder Riiland liggen. Van Middenhof ging het nu langs Krabben dijke en Waarde terug naar Kruiningen. Onderweg had men kennis gemaakt of her- nieuwd met de schoone landerijen in dit deel van onze provincie, met de mooie vruchten op velen dezer landerijen, met de schoone dorpen en de bevolking, die alom de Z. L. M-ers als goede vrienden toejuichten. Het was een zeer aangename tocht, mede dank zij de uitstekende voorbereiding van den tocht en de goede zorg van commissie en politie. Ook de laatste bleek ten voile voor haar taak berekend en had den dank van den voor zitter van den kring, haar later gebracht. ten voile verdiend. De maaltijd. De tweede dag van de Z. L. M. bijeenkom- sten wordt altijd met een gemeenschappelijken maaltijd besloten en ook ditmaal was die aan- gerioht en wel in de Korenbeurs. Op dezen maaltijd zou men van toepassing kunnen ver- klaren: ,,Men telle alleen de goede bedoeling'.'. Zeker het bestuur meende te kunnen in- stemmen met het menu, de hotellier had ech ter zijn kunnen te hoog aangeslagen, want het results at was aan vele tafels, menschen die koud of geheel geen eten kregen; omdat men het blijklhaar in de keuken niet bij kon houden, want de volijverige bediendes en de dames van de landbouwhuishoudkunde deden alles om een behoorlijke bediening te ver- zekeren. Dit alles verhinderde niet, dat de sluizen der welsprekendheid geopend werden. De voorzitter stelde een dronk in op de Koningin. wat met het Wilhelmus bezegeld werd; later deed hij het op den kring en zijn voorzitter, die zoo veel durft in deze dagen, gezien de tentoonstelling met ruim 1000 dieren, waar bij minstens evenveel en liever nog meer be zoekers moeten komen; en op de aanwezige vrouwen van de landbouwhuishoudkunde en van den Boerinnemibond. De heer de Vulder van Noorden, dronk op alle tafelgenoten; de heer Jhr. Van Vreden- iburch, wees op den blijden geest in deze om- geving niettegenstaande de tijden en uitte zijn beste wenschen voor de Z. L. M. De heer Stofkoper schetste het groot be lang dat de middenstand heeft bij het goed gaan van den landbouw, burgemeester De Mul dronk op het rijtoer-comito; de heer Scheele op den kringsecretaris, den heer Dek ker; en verder o.a. de heer Kakebeeke nag op het personeel der Z. L. M. DONDERDAG 21 JUNI 1934. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 3 u., Ds. Baaij, huwelijks-inz. 7 u., Ds. Baaij. Ter gelegenheid van de Statiekermis gaf de Duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent wedvluchten uit: A. Breteuil met 155 duiven. Prijswinnaars waren: 1, 3 M. Hollevoet; 2, 4 R. Herwin; 5, 12 J. v. Acker; 6 M. de Vriend; 7, 8, 28 A. Claeyssens; 9 J. Arens; 10, 30, 41 A. Ran- schaert; 11, 16, 44 A. Meuleman; 13, 17 G. Inghels; 14, 20, 31, 34 J. de Groff; 18, 25, 45 J. Renique; 19 H. Dierick; 21, 46 P. Hame- lynck; 22, 32 J. Vermoet; 23 M. Meuleman; 24 A. Geimaerdt; 26 A- Marquinie; 28 L. Kindt; 29, 47 50 P. de Nocker, 36 A. Bock- stael, 40 A. Lippens, 43 A. Remery, 48 H. Janssens, 49 Fr. van Acker, alien te Sas van Gent; 15, 35 C. Verschelden, 27 J. van der Heijden, 37 A. de Smet, 39 C. Kersbulck, 51 A. Guino, 52 A. de Bock, alle te Westdorpe: 38 C. van Acker te Zandstraat; 42 Th. Mat- tel6 te Sluiskil. B. Arras, met 110 jonge duiven. Prijs winnaars: 1 H. Dierick, 2, 4 A. van de Putte, 3 A. Geimaerdt, 5. R. Geirnaerdt, 6 J. Arens, 7 F. Begijn, 8 A. Fermont, 9, 10 C. Begijn, 11, 18 E. van de Putte, 12, 21 A. van de Bilt, 13. 20, 27, 33, 34 A. Marquinie, 15, 23 A. Claeijs- sens, 16, 29 A. Schauwvlieghe, 17, 28 R. de Groote, 22, 36 A. Bockstael, 24, 32, F. van Acker, 27 F. van Hoye, 26 R. Velleman, 30 M. Meuleman, 31 J. van Acker, 35 M. Ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2