ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Neeai n "AKKERTJE" No. 9158 MAANDAG 18 JUNI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland f f uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. m waw» NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland aiieen o:j vooruitbetaung. CitgeefsterFinna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. -i ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzeoaing van advertentien liefst 6en dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIEN STPLICHT. Uitspraak Inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat JOHANNES BAPTIST WOUTERS, ingesdhrevene voor den dienstplicht, liahting 1932, uit deize ge- meente bij beschikking van bet Departement van Defensie Vile Afd., No. 238 V dd. 11 Juni 1934 met ingang van 21 Augustus 1934, voorgoed is vrijgesteld van den dienstplicht wegens kostiwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekscbrift moet met redenen om- kleed zgn. Het beboeft niet gezegeId te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin. doch worden ingediend brj den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 15 Juni 1934. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vein TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis in- gevolge artikel 38, juncto artikel 16 der Drankwet, dat bij ben is ingekomen eea ver- zoek om een verlof A van JAN PETRUS DHBRT, van toeroep timmermajn-aannemer, wanende te Ter Neuzen, voor bet beneden- voorlokaal van bet perceel plaatselijk ge- merkt 63 en gelegen aan den Stattonsweg. Binnen twee weken nadat deze bekend making is gescbied, kan ieder tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk bezwaren indienen brj Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 16 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS Wnd., Secretaris. PRINSES JULIANA TE LONDEN. Prinses Juliana is Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur aan bet Victoriastation aangekomen. Op het perron bevonden zich Prinses Alice met hakr man, graaf van Athlone, onze gezant, JIhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, met mevrouw van Swinderen, onze gezantschaps- raad jbr. Bosch Ridder van Rosenthal, met mevrouw Bosoh, en de heer 's Jacob, hand els- attache te Londen. De Prinses had een grijzen met bont om- zoomden mantel aan en zag er zeer gezond en opgewekt uit. Zij was in gezelschap van de freules Tets en de Brauw en baron Baud. Volgens den heer Rink, den directeur van de Batavierlijn, die de Prinses tot Gravesend was tegemoet gereisd, heeft Prinses Juliana een uitnemenden over'tocht gehad. Er waren bloemen in haar hut. Zij had aan boord zich vrij tusschen de passagiers bewogen en heeft groote ingenomenheid met haar reis uitge- sproken. In den auto van prinses Alice en graaf van Athlone heeft de Prinses zich vervolgens met dezen naar hun woonplaats Kensington Pa lace begeven, waar zij het grootste deel van haar verblijf in Engeland vertoeven zal en de- zelfde gele slaapkamer van den vorigen keer zal betrekken. Zaterdag zou Prinses Juliana met den heer en mevrouw van Swinderen op Windsor Castle logeeren, waar zij de gast van den Koning en de Koningin zou zijn. RIJKSAMBTENAREN MOETEN IN HUN STANDPLAATS WONEN. Naar de Msb. vemeemt is van den minister- raad een circulaire uitgegaan aan de depar- tements-ambtenaren, waarin er op wordt ge- wezen, dat een strengere naleving zal worden geeischt van de bepaling van het Ambtenaren- reglement, dat de rijksambtenaren in hun standplaats moeten wonen. Alleen in bepaalde gevallen kan vergunning worden verleend om zich elders metterwoon te vestigen. De rijksambtenaren, die thans reeds in een andere gemeente wonen. worden geacht daar- voor reeds toestemming te hebben gekregen. De toestemming voor vestiging elders geldt dus alleen voor nieuwe gevallen. Deze circulaire zou een gevolg zijn van bij de regeering ingekomen klachten, dat vele ambtenaren die him salaris in een bepaalde gemeente verdienen, 't elders verteren. Voor den Haag is deze circulaire van groot belang, daar vele departements-ambtenaren zich in den laatsten tijd in Voorburg en Was- senaar vestigen. TEGfEN OVERMATIGE EISCHEN DER NATUURBESCHERMERS. De drie centrale landbouworganisaties, de Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kan. Ned. Landbouwcomite, hebben zich met een adres tot den ministerraad gewend, waar in dringend wordt verzocht in verband met de belangen van land- en tuinbouw, niet tege moet te komen aan den drang, die blijkens uit- latingen in de pers in zoo krachtige mate op de regeering wordt uitgeoefend tot behoud van het natuurschoon. Adressante zeggen steeds bereid te zijn ge- weest voor overleg en samenwerking in alles wat het platteland betreft. Zij meenen, dat bij den opbouw en ontwikkeling aan wenschen van de stedelijke bevolking tegemoet kan worden gekomen) doch dat zij stelling zouden moeten nemen tegen verdere pogingen om de ontwikkeling van en het leven op het platte- J land in nog verdere mate rechtstreeks onder invloed te brengen van de stedelijke levens- eischen, waardoor het a.h.W. zou komen te staan als een verlengstuk van de stad. UUiKGTEUR-GENERAAfc-VGGR DEN LANDBOUW. In den loop van den zomer kan de benoe- ming van een directeur-generaal voor den landibouw worden tegemoet gezien. DE RIJKSMIDDELEN. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Mei van het dienst- jaar 1934 was het zuiver bedrag van de ko- hieren der directe belastingen 41.224.026 (v. j. 45.182.913). De opbrengst der overige middelen beliep over de maand Mei 30.297.287, d.i. f 1.912.504,67 minder dan 1/J2 der raming voor het loopende jaar en 4.756.181,97 meer dan over Mei 1933. De opbrengst over de maanden Januari tot en met Mei bedraagt f 131.031.962, of 30.016.996 minder dan s/12 der raming en f 7.179.229 meer dan de opbrengst over het- zelfde tijdvak van het vorige jaar. Wegen- en rijiwielibelasting braohten ,te- zamen in Mei 1.956.518 op en sedert 1 Jan 8.078.304. HEFFING OP KOFFIE? De „Standaard" wist dezer dagen te berich- ten, dat er met ingang van 1 Juli een nieuwe heffing op koffie is te wachten, ter compen- satie van de verlaging van den suikeraccijns. Dit laatste is niet juist, daar ter bedoelde compensatie weldra de nieuiwe tariefiwet zal afkomen. In tusschen is. zoo vememen wij, te 's Gravenhage wel degelijk aan koffie als be- lastingobject gedacht. De regeering voelde voor een accijnsverhooging maar daartegen heeft de handel zich gekant. Daama is omt- worpen een invoerrecht op rurwe koffie, in- gaande 1 Juli. Dit zou niet een cnderdeel vormen van het algemeene tarief van 12 pet., maar een speciaal invoerrecht zijn naar quan- titeit. Er loopen geruehten over een kwartje per pond. DE UOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De kansen om voor 1936 „vrij te loten". Bij de op 12 dezer gehouidco lotmg is uit- gemaakt, bij welken naam de aanwijzmg tot gewoon dienstplichtige voor de bchting 1936 zal begii ncn. Menigeen zai cchter ook gaa-ne wdlen weien, bij welken naam of bij v/elke letter cngoveei deze aanwijzing zal eindigen. Men schrijf': aieromtrent het volgende: Het aaota' vrijgelote personen bedroeg de laatste jaren 10 a 14 procent van het getal in- geschroveren, dat er na aftrek van vrijge- steiaen en afgekeurden overbleef. Hiervan uitgaande, zijn enkele steekproeven genomen, beginnende met Bernardus Cats, geboren 31 Maart, welke naam als nummer een voor de debiting 1936 is aangewezen. Deze steekproe ven hebben de volgende uitkomsten gegeven. Als het getal vrijgelote personen 10 procent beloopt, zal de eerste, die vrij is, onder de let ter B gezocht moeten worden, ongeveer bij namen als van den Berg en Berkhuijsen. Wordt dit getal 14 procent, dan zal de eerste vrije vermoedelijk iemand zijn, wiens naam met een A begiot en ongeveer Alsem of Augustijn luidt. Er is alzoo veel kans, dat van den naam Bernardus Cats af tot den laatste, die onder de Z. wordt ingeschreven en zelfs nog de eersten, die onder de A vermeld worden, alien tot geiwoon dienstplichtige bestemid gull en worden, voor zoover zij niet wegens vrijstel- ling, afkeuring of een dergelijke reden uitval- len. Van Alsem tot Van den Berg is de kans twijfelachtig en van Van den Berg tot Bernar dus Cats, geboren 31 Maart, is de kans op vrijloten vrij groot. Toch houde men er rekening mede, dat de werkelijke uitkomsten afhankelijk zijn van verschillende gegevens, die eerst later bekend worden, in de eerste plaats het geheele getal ingeschreven en, dan hoeveel er worden vrij gesteld en afgekeurd en natuurlijk ook de sterkte van de lichting. A1 de gemaakte schat- tingen kunnen zoowel mede- als tegenvallen. Ook vertoont de eene gemeente of gemeente- groep veelal eenig verschil met een andere. Het lijkt wellicht wat vreemd, dat wanneer er 10 procent vrijloten, waarschijnlijk alleen een gedeelte van de C en een gedeelte van de B vrij zullen zijn. Dit komt doordat er veel personen zijn, wier naam met een B begint. Het van vroeger in zwang gebleven woord ..vrijloten" versta men niet in dezen zin. dat hij, die vrijloot, van alles af»zou zijn. Ieder, die niet tot gswoon dienstplichtige wordt be- stemd en ook niet onigeschikt is bevonden, wordt bestemd tot buitengewoon dienstplich tige, wat wil zeggen, dat hij in geval van oor- log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in werkelijken dienst kan worden opgeroepen. DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAK EN. Mr. Steenberghe opvolger van Minister Verschuur. Binnen enkele dagen is de benoeming te ver- wacbten van Mr. M. P. L. Siteenberghe, te Goirle, voorzitter van het R.K. Verbonid van Werkgeversvakivereenigingen, tot Minister van Eoonomisdhe Zaken. Mir. Maximilien Paul Leon Stfeenberghe is onlangs 35 jaar geworden. Hij werd in 1899 te Leiden geboren. doorliep het gymnasium te Utrecht en studeerde aldaar in de rechts- wetenischappen. In 1920 promoveerde hij als doctor in de reohtsgeleerdheid. Mr. Steenberghe heeft steeds groote be- lanigstelling getoonid voor economische en so cial e vraagstukken. Voora] problemen onzer maatschappelijke ordening en die betreffende organisatie der bedrijven trokken hem in het bijzonder aan. Zijn levendige sympatbie voor sociaal werk houdt wellicht verband met het feit, dat ook zijn moeder, mevr. P. A. F. SteenbergheEngeringh, in het katholieke maatschappelijke leven een belangrijke rol heeft vervulid als presidente van den Katho- lieken Vrouiwenbond in Nederlanid en ook als presidente van de Union Internationale des Liques Oatholiques Feminines. Na zijn promotie trad Mr. Steenberghe als juridisch adviseur der directie in dienst bij de N.V. van Puijenbroek's Textiel-maatschappij te Goirle, een der grootste en belangrijkste in- dustrieen in Noord-Brabant. In het jaar, waarin hij tot deze functie be- noemd werd, 1920, deden zich voor de verschil lende ondememingen in het land moeilijk- heden voor in verband met de totaal gewij- zigde sociale en economische verhouidingen op schier elk gebied en deed zich bij groote fa- brieken de noodzakelijkheid gevoelen, iemand te belasten met de leiding van deze bijzondere kiwesties, welke voor de meeste directeuren en bedrijfsleiders gebeel nieuw waren. Ook bjj van Puijenbroek's Textiel-maatschappij deden zich deze problemen voor. En dit was het speciale terrein, waarop Mr. Steenberghe zijn carriere aanving. Een jaar later, op zeer jeugdigen leeftijd dus, besloten de heeren van Puijenbroek Mr, Steenberghe in de directie op te nemen en sindsdien is hij dan ook mede-ddreoteur der maatschappij. Wat zijn directeurschap betreft, moge hier nog vermeld worden, dat hij eenige jaren ge- leden een studiereis naar Amerika heeft ge- maakt. Toen Mr. Steenberghe tien jaar aan het hoofd van de firma van Puijenbroek had ge- staac, had hij zich reeds een zoo grooten naam als econoom, als jurist en tevens als goed en vlot spreker in de kringen van de katholieke werkgevers verworven, dat men hem in 1931 koos als voorzitter van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging, als opvolger van den heer J. P. J. Asselbergs. Tevens is Mr. Steen berghe voorzitter van het R.K. Verbood van Werkgeversvakvereenigingen en van de R.K Vereeniging van Werkgevers in de textiel- nijverheid. De groote bekwaambeid en het buitenge wone doorzicht, dat Mr. Steenberghe steeds aan den dag legde, hebben hem zeer vroeg tot vooraanstaande posities gehracht in diverse colleges en organisaties. Reeds in 1922 werd hij lid van den Neder- landschen WerklooSheidsraad; in 1924 van den Nijveiheidsraad, in 1926 lid van de Centrale Oommissie voor de Statistiek en in 1929 lid van den Hoogen Raad van Arbeid. In de laatste jaren zijn zijn werkzaamheden op dit terrein echter buitengewoon toege- nomen. Zoois bij o.m. lid van de handels- politieke commissie van den Bconomischen Raad en bestuurslid van de Vereeniging voor Aotieve Handelspolitiek; hij maakte ook deel uit van de Regeeringscommissie inzake de economische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandisch-Indie (commissie- Bruins). Toen de Nederlan'dsche uibvoerbelazigen ten gevolge van de crisis, emstig in gedrang kwamen en vele exporteurs aandrongen op contingenteering van den invoer in ons land, werd opgericht het comite van actie inzake contingenteering. Mr. Steenberghe werd voor zitter van dit comite. Voorts was hij ook onder-voonzitter van het Centrale Instituut ter bevo,rdering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en de andere landen, terwijl hij als voorzitter van de prapaganda-afideeling der vereeniging ,Nederlandsch Fabrikaat" eveneens zich zeer verdienstelijk maakte. De nieuiwe Minister heeft zich ook veel be wogen op intemationaal gebied. Hij woonde verschillende interaationale economische con ferences bij, maakte deel uit van de Regee- ringsdelegatie inzake de onderhandelinigen met Duitschland over het nieuwe handelsvei drag in 1933; hij is bestuurslid van de afdeeding Nederland van de intemationale organisatie van industrieele werkgeivers, terwijl hij tevens een belangrijke figuur is in de intemationale vereeniging van Roomsch-Kathdieke partijen. Vermeld kan nog warden, dat Mr. Steen berghe lid is van den raad van toezicht der R.K. Handelshoogesichool te Tillburg en com- missaris van verschillende Nederlandsche en Belgische fabrieken. Oak maakte hij deel uit van het Nationaal Crisiscomite en is hij voor zitter van de Katoenoammissie. Hij is officier in de Oranje-Nassau-orde. DE „BLOEMFFONTEIN TE WATER" GELATEN. Zaterdag omstreeks 12 uur op den middag, heeft het aangekondigde nieuiwe wereidwonder plaats gChad, De eerste Minister van de Unie van Zuid-Afrika hield een toespraak in het Zuid-Afrikaansch en in het Engelsch, die hier door de radio te beluisteren was. Men hoorde hem zeggen dat. hij zou overgaan tot het te water laten van het schip, hij drukte cp een knop, waardoor een gramofoonplaat aan het draaien ging die draadloos naar Amsterdam werd overgebracht en op de werf van de Nederlandsche Sciheepsbouiwmaat- schappijopgeivangen. We koniden per radio die toon* als van een diepe stoomfluit hooren, en dadelijk daarop van tal'.ooze sleep- en andere booten ir de omgeving, ten teeken dat voomoemde bromtoon, overgebracht uit Pre toria te Amsterdam zijn werk had verricht, dat het mechanisme. dat de flesch champagne mioest loslaten en de homer die de Wink weg- sloeg zijn werk had geidoan en in wainige seconden het groote dubbelschroef-motor- passagpers- en vrachtschip ,,Bloemfontein" van de helling der werf in het mime sop was gegleden. Alles verliep prachitig. Het is voor de toe- schouiwers een moment geweest om nimmer te vergeten. Toen de emotie wat bedaard was, is door de Minister Dr. H. Oolijn, staan- de op de offioieele tribune, een rede gehouden waarin hij in naam van Regeering en Volk van Nederlanid Generaal Hertizog dankte voor zijn bereidiwilligheld om het nieuwe schip te water te laten. De tijden zijn moeilijk, maar, aldus spr., des te meer moeten de kraohten worden ingespannen om nieit achter te blijven in den vreedizamen strijd der na- tien, die den beteren tijd weer moet inleideti. Wie nu achter blijft kan straks den achter- stand niet meer inhalen. De „Bloemfontein" heeft thans de helling van de scheepswerf verlaten en rust nu op het water. Straks zal het schip den Oceaan doorWieven en onze vlag naar owe havens dragen. Uw vriendelrjke woorden, hoog- geachte Generaal, zijn een waarborg voor he!. hartelijke welkom, dat dit Nederlandsche schip straks in de haven van Zuid-Afrika zal te beurt vallen. DE NIEUWE STEUNREGELING. Drie groepen, negen klassen. Het Volk bevat een overzicht van de nieuwe steunregeling. In het nieuwe tarief zijn de gemeenten in 9 Wassen ingedeeld, die gezamenlijk weer in drie groepen zijn onder te verdeelen. De eerste groep omvat de vier eerste ge- meenteWassen, waarin tot nu de normen 13,50, 13,12,50 en 12,— hebben ge- golden. Voor deze vier Wassen worden de normen met ingang van 1 Juli a.s. aldus: Groep 1: Steun- Gezins- Kost- normbijslaggangers Klasse I: Uitgetrokkenen (geh.) 12 1,35 9 Andere categorieen (id.) 11 1,35 8,— Klasse H: Uitgetrokkenen (geh.) 11.50 1,35 8,— Andere categorieen (id.) 10,50 1,35 7 Klasse HI: Uitgetrokkenen (geh.) 11 1,20 8,— Andere categorieen (id.) 10,— 1,20 7,— Klasse IV: Uitgetrokkenen (geh.) 10,50 1,10 7,50 Andere categorien (id.) 9,50 1,10 6,50 Klasse V: Groep 2: Uitgetrokkenen (geh.) 10, Andere categorieen (id.) 9, Klasse VI: Uitgetrokkenen (geh.) 9,50 Andere categorieen (id.) 8,50 Klasse VH: Uitgetrokkenen (geh.) Andere categorieen (id.) Groep 3: Klasse VHI: 1,— 1 1,— 1,— 7,— 6,— 6,50 6,— 9 0,75 6,— 8,— 0,75 5,50 8,— 0,75 6,— 7,— 0,75 5,50 7,— 0,50 5,50 6,50 0,50 5,— Uitgetrokkenen (geh.) Andere categorieen (id.) Klasse IX: Uitgetrokkenen (geh.) Andere categorieen (id.) Dit beteekent, dat in de eerste vier Wassen de steunnorm met f 1,50 per week is vermin derd en dat de gezinisbijslag met 15 cts. is achtemitgegaan. De norm varieerde daar van 13,50 tot 12, de Wnderbijslag was 1,50. De percentages, welkie van het laatst ge- noten loon uitgekeerd mogen worden, zijn ver- hoogd, evenals dat in Twente is geschied. Waar vroeger een „uitgetrokkene" tot 65 pet. van zijn loon als steun uitgekeerd kon krijgen en een ,,dubbel-uitgetrokkene" tot 70 pet. voor de landarbeiders ging men, ook onder de nog geldende rageling, ook reeds tot 80 pet. van een op 12 gefixeerd ihkomen kan dit percentage thans met een opWimming van telkens 2% pet. tot 90 pet. stijgen. Voorts is er in de berekening van den huur- bijslag een wijziging gekomen. Voortaah zal voor alle gemeenten gelden, dat niet de ge heele huur boven een zeker bedrag zal wor den vergoed, doch slechts 2/3. Wanneer b.v. thans de regeling zoo is, dat boven een huur- ibedrag van 3,50 een huurbijsiag wordt ge- geiven van maximaal 3, dan zal dit voortaan wordenboven een huur van 3,50 wordt een bijslag gegeven van 2/3 van het meerdere tot een maximum van 3. Ten slotte zullen bestaande steunnormen van 8 en 7 gehanidhaafd blijven. Van de 645 gemeenten, waar een steun regeling bestaat, zal in 311 gemeenten de steun worden verlaagd, in 334 zal de bestaan de steun gehandhaafd blijven en in enkele ge vallen met een of twee kiwartjes worden ver- hoogd. KEER IN DE OPINIE. Het toenemend oorlogsgerucht in de wereld brengt nu reeds de strijders voor nationale ontwapening in onrust. Dit verwondert ons niet, schrijft de a.r. „Standaard". Hoe het kan verklaard, weten wij niet, maar het verschijnsel ligt er, dat vele menschen, die in vredestijd, als er geen gevaar is, met harts- tocht strijden voor de nationale weerloosheid en verklaren dat zij hun leven over hebben voor hun beginsel en den ondergang aanvaar- den als die van de toepassing daarvan het ge volg mocht zijn, als een blad aan een boom omkeeren, als wezenlijk gevaar van dicht nabij werkelijk of in hun verbeelding dreigt. Men ziet zelfs, dat de vurigste anti-militai- risten dan worden tot heftige strijders voor nationaal verweer. In elk geval blijkt van zelfkennis in dit ge val niet veel. Op zichzelf is het verschijnsel eenigermate geruststellend tegenover allerlei actie tot on- dermijning der nationale weerbaarheid, maar, omdat die "weerbaarheid voorbereiding vraagt, is de waarde dier' geruststelling natuurlijk niet groot. Wat heeft men aan bekeerde ontwapenaars in dagen van strijd, als er geen wapens zijn? Het verschijnsel waarop wij thans wezen, herhaalt zich ook thans weer. (Ingez. Med.) De sociaal-democraat poseerde als vurig ontwapenaar, tot de Nationaal-Socialist in een naburig land het heft in handen kreeg. Hrj begint nu zelfs voor nationale weerbaarheid te gevoelen. Het nationaal belang scheen minder zwaar te Wegen, dan de vrees voor een politieken tegenstander. Hetzelfde moeten wij nu constateeren in de kringen van ,,Kerk en Vrede". Prof. Eerdmans wees in het weekblad van de vrijzinnig-godsdienstige liberalen op de meeningsverandering van den leider van ,,Kerk en Vrede", prof. Heering, die feitelijk na twaalf jaren actie voor nationale weerloos heid, thans erkent zich vergist te hebben. Hrj is blq niet de overwinning te hebben behaald. Want, zoo zegt hij in 't April-num- mer van't orgaan zijner groep: zulk een over- winning, dat zien wij thans in, hadden wij niet mogen wenschen. Om de gevolgen niet en om de beweegkrachten niet. Immers: in- dien Hitler of een ander oorlogsgevaar was verrezen, dan zou de woede van het volk, ook van het kiezersvolk der ontwapeningspartijen, zich tegen de leiders hebben gekeerd met het heftige verwijt: waartoe hebt gij ons gebracht. De leider vertrouwt, dat de leden van „Kerk en Vrede" zijn woorden in emstige overweging zullen nemen. En Wil in de doel- stelling van zijn vereeniging deze wijziging brengen, dat er niet alleen een politiemacht moet zijn ter bewaring van de orde in het binnenland, maar ook een grenswacht, die de taak heeft ons volk tegen buitenlanders te beveiligen en toegerust moet zijn met de wapenen, die zij behoeft, om haar taak te ver- vullen. Nu plegen zulke buitenlanders in dit geval niet in kleinen getale te komen, en zrj hebben de meest modeme wapenen bij zich. Als de grenswacht zich zal kunnen verzet- ten, zal zrj dus sterk genoeg moeten zijn. En dan kan men komen tot een eisch aan onze nationale weerbaarheid, dien onze Minister van Defensie moeilijk aanstonds zal kunnen ver- wezenlijken. ,,Kerk en Vrede" gaat dus over naar de nationale verdediging. Het is wel merkwaardig. En het bewijst v66r alles, hoe innerlijk ledig haar actie Was. AMSTERDAM VOOR 1935 ONDER CURATEELE De regeering heeft een algemeene circu laire gericht tot de colleges van Ged. Staten der verschillende provincies waarin de aan- d&cht wordt gevestigd op sommige bepalingen van de wet tot steun aan noodlijdende ge meenten en tot voorkoming van de noodlij- dendheid van de gemeenten. In deze circulaire vestigt de regeering o.a. de aandacht op het bepaalde in art. 5 van deze wet. Indien, zegt dit artikel, de begrooting van een gemeente naar het oordeel van de Minis ters van Financien en Binnenlandsche Zaken gegronde aanleiding geeft tot de verwachting, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uit- gaven niet zal zijn te handhaven, zullen deze Ministers, teneinde steunverleening zooveel mogelijk te voorkomen, na Gedeputeerde Sta ten te hebben gehoord, aan het gemeentebe- stuur voor de vaststelling der begrooting mededeelen, aan welke eischen naar hun mee- ning die begrooting behoort te voldoen. Aan Gedeputeerde Staten schijnt te worden overgelaten te beoordeelen welke gemeenten voor 1935 met noodlijdendheid worden be- dreigd. Uit te bevoegder plaatse ingewonnen infor-- maties is duidelijk geworden, dat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland zich op het standpunt stellen, dat Amsterdam behoort tot de gemeenten, die in 1935 „hulpbehoevend" dreigen te worden. Op dien grond zullen zij vorderen, dat v6<5r de indiening bij den ge- meenteraad van de begrooting voor het jaar 1935 overleg met Gedeputeerden over den in- houd van deze begrooting zal worden ge- pleegd. POSTZEGELAUTOMATEN AAN DF. POSTKANTOREN Het Volk meldt: De waarschijnlijkheid is groot, dat binnen- kort het staatsbedrijf van de Posterijen, Tele- grafie en Telefonie zal overgaan tot de aan- schaffing op groote schaal van postzegel- automaten. Het ligt in de bedoeling deze automaten aan de buitenzijde van de postkan- toren aan te brengen, zoodat het publiek tijdens de kantooruren het gebouw niet be hoeft in te gaan en tijdens de sluitingsuren toch postzegels zal kunnen koopen. De proeven met de verschillende systemen hebben geruimen tijd in beslag genomen. Dit is eenerzijds te wijten aan de omstandigheid, dat de meest gangbare munten hier te lande, het dubbeltje en het stuivertje, weinig ge- schikt voor het construeeren van deugdelijke automaten zijn, terwijl anderzijds de sterk wisselende weersomstandigheden, o.a. de hooge vochtigheidsgraad, speciale eischen aan de toestellen stellen. Op korten termijn zal thans worden beslist welke type automaat zal worden aangeschaft. DE WEIGERING VAN ENGELAND OM AMERIKA TE BETAEEN. De Sunday Referee betoogt, dat men niet voldoende aandacht heeft geschonken aan de werkelijke beteekenis van Engeland's weige- ring, met de schuldbetalingen aan Amerika voort te gaan. Het blad noemt deze non- betalingen een voorspelling voor een univer- seelen stap naar vrijheid van handel. Het redeneert dat de wereldhandel vooral verstrikt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1