4 Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek RECHTSZ AKEIN CRISISPUBLICATIEN UUPlofir 1EREM HUiEH PIJN IN DE GEWRICHTEN. ..HOOFDPIJNEN VERDWENEN". Toen zij het juiste middel vond. Hier volgt weer een schrijven van een dame, wajaruit blijkt, dat voor alien, voor wie betoe- grog en frissche lucht schaarsch zijn, Kru- sohen Salts onontbeerlijk Is. ..Ik wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had on- draaglijke hoofdpijnen en voelde me dikwrjls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschil lende zouten, tabletten enz., maar niet hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mjjn flacon Kruschen widen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpjjnen? Neemt U maar een of ander verdoovend middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u ge- nezen bent? Dergelijke lapmiddeltjes verdoo- ven slechts de zenuwen en zijn dikwijls ge- vaarlijk voor het hart. Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende midde- len niet bereiken. De oorzaak bestaat meestal in een gestoorde spijsvertering of gedeeltelijke constipatie, een kwaal waaraan velen onge- merkt lijden, die een zittend leven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oor zaak weg. De zouten in Kruschen neutrali- seeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lasrtige constipatie, omdat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenochtend met „de kleine dage- lijksche dosis" Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgerekend met hoofdpijnen, duizelig- heid en vele andere kwaaltjes, die Uw dage- lijksch leven bemoeilijken. U zult zich opmer- kelijk fit voelen, geladen met die voortduren- de energie en opgewektheid, die het gevolg is van goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0,90 en /1.60 per flacon, omzetbelastlng inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. (Adv.) Het ontroerende spel van de hoofdpersonen in dit mooie filmWerk is van een breedheid, die bij alien een diepen devoten indruk zal aohterlaten en daarom meenen wij alle aan- dacht aan deze film te moeten besteden, die de eigenschap bezit te boeien langs een ande- ren weg dan die van de filmkunst, minder di rect, minder mannelijk, sentimenteeler en ge- dragen door leed en tranen, maar die den moed heeft een ,,standpunt" in te nemen. Aan succes zal het de film allerminst ont- breken. KCITA ART. Goed afgeloopen. Terwijl de bierbottelaar en limonadefabri- kant L. uit 'Hulst in het cafg van de P. alhier was, geraakte door onbekende oorzaak het voorstel van zijn wagen los, met het gevolg. dat zijn paard op hoi sloeg. Het achterstel bleef achter, kwam te vallen en het bleef bij eenige materieele schade. Het paard werd door den landbouwer v. W. staande gehouden op den provincialen Weg aan den Cathalei- nenberg. WANDELEN, TWEE-DAAGSCHE AFSTANDSMARSOHEN TE BREDA. Door den Zuidelijken Bond van Wandel- sportvereenigingen, in samenWerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Bre- da Vooruit" is op Zaterdag 14 en Zondag 15 Juli a.s. een twee-daagsche afstandsmarsch uitgeschreven, welke geheel zal plaats heb ben in de prachtige bosschen (Mastbosch, Liesbosch, Ulvenhoutsche Bosch en de Chaam- sche Bosschen) van de Houtvesterij „Breda". De eerste dag zal een afstand van 30 K.M. worden geloopen, terwijl des Zondags de marsch 40 K.M. lang zal zijn. Behalve, dat iedere deelnemer(ster) na het voleindigen van deze marschen een prachtig insigne ontvangt, zijn talrijke extraprijzen als zilveren bekers, kransen, takken en plaquet- tes beschikbaar gesteld. HOOGER BEROEP. Door J. D., oud 38 j., koopman te Rotter dam, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbrj hij wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is veroordeeld tot 3 maal f 250 boete of 3 maal 50 dagen hechtenis, en tegen een vonnis van dezelfden Kantonrechter wegens een zelfde feit tot 2 maal f 200 boete of 2 maal 50 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie kwam eveneens in hooger beroep. De Gewestelijke Aardappel Organisatie voor Zieeland brengt ter kennis van belanghebben- den, dat de gelegenheid voor zich in het jaar 1933 bij haar aangesloten hebbende aard- appeltelers, om aardappelen aan te geven voor denaturatie, wordt gesloten met ingang van den 17den Juni 1934. Alle aangiften, welke een poststempel dra gon van een lateren datum dan 16 Juni of telefonisch of mondeling later dan laatstge- noemden datum worden gedaan, zullen niet meer in behandeling worden genomen, het- geen dan zeggen wil, dat dergelijke aangif ten nimmer tot eenige steun zullen kunnen leiden. De Gewestelijke Aardappel Organisatie voor Zeeland. DE BAKWAARDE VAN TARWE- RASSEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Toen door de invoering der Tarwewet het gebruik van inlandsche tarwe voor de witte- broodsbereiding verplichtend Werd gesteld, verkreeg de bakwaarde der verschillende tar- we-rassen, die ten onzent verbouwd worden, bij de rassenkeuze bijzondere beteekenis! Deze nam nog toe, toen het percent inland sche tarwe, dat bij de bij bloembereiding wet- telrjk voorgeschreven is, in den loop van den tijd verhoogd is geworden, eerst met in gang van 1 Sept. 1932 tot ten minste 25 pet. en later (23 Dec. '32) tot hoogstens 40 pet. In verband met de groote beteekenis van de bakwaarde der te verbouwen rassen is dan ook, zooals men weet, de Technische TarWe- Commissie (T.T.C.) in het leven geroepen. Onlangs heeft het landbouwkundig lid dezer commissie ir. R. H. Visser, een verslag uit- gebracht omtrent de werkzaamheden der commissie en de door haar verkregen resul- taten. Zooals men weet zijn in 1931 en ook in 1932 reeds Internationale proefvelden aan- gehouden, Waar men verschillende tarwe- varieteiten met elkaar kon vergelijken, en wel ten opzichte van een groot aantal punten, waarvan we hier noemen wintervastheid, vat- baarheid tegen verschillende plantenziekten, stevigheid van het stroo, kleur en glans der korrels, hectolitergeWicht en het vochtgehalte In 1932 en ook in 1933 heeft de T. T. C. een groot aantal tarwe-varieteiten onderzocht op 't bakgestel en vond dat de 3 beste winterras- sen over de beide genoemde jaren gemiddeld een bakgetal hadden van 145, 140 en 140. De andere winterrassen hadden er een van 130 en minder. We weten niet of er ook proeven genomen zijn, om na te gaan welken invloed de bemes- ting van de verschillende varieteiten in 1933 op de bakWaarde heeft gehad. Het trof ons, dat in het buitenland, met name ook in Frank- rijk, onderzoekingen zijn gedaan om den even- tueelen invloed van de bemesting in dezen te leeren kennen. Zoo vlel onze aandacht op een artikel, voor eenige weken gepubliceerd in l'Agriculture du Centre, waar niet minder dan 45 tarwerassen in vermeld worden, Waarvan men de bakwaar de heeft onderzocht; terwijl van enkele be- paald werd de bakwaarde bij verschillende bemestingen. Zoo steeg de bakwaarde van het ras Vilmorin 27 door bemesting met 250 K.G. chloorkali per H.A., van 88 tot 196; bij een ander ras, Institut agronomique, steeg ze door het gebruik van 200 K.G. chloorkali van 63 tot 74, en bij Hybride 40 door de aanwen- ding van 250 K.G. chloorkali van 83 tot 93. Ook door aariWending van matige hoeveel- heden stikstof, in vergelijking met weglating hiervan, steeg het bakgetal, maar lang niet zooveel. De verschillende vormen, waarin hier de stikstof gegeven werd, hadden ongelijk re sultant; den grootsten invloed op het bakge tal had de zwavelzure ammoniak. AANGEREDEN DOOR EEN TREIN. De trein naar Friesland, die Woensdagmor- gen om 9.45 te Steenwijk moet aankomen, heeft op den onbewaakten overweg in den rijksweg te Onnaveld nabjj Steenwijk de onge- veer 40jarige L. B. Willemsen, wonende te Apeldoom aan de Groote Velderslaan, aan gereden. W. die werkloos is en met een kistje met kamferballetjes vent, bevond zich per fiets juist op den overweg, toen de trein hem greep en opzjj gooide. Hij werd zeer emstig aan zijn hoofd en ruggegraat gewond, zoodat zijn toestand levensgevaarlijk is. Het uitzicht ter plaatse wordt door te velde staande hoog opgeschoten rogge zeer belemmerd. DOODEUJK MIJNONGELUK. Dinsdagavond is ca. 7 uur de 45jarige hou- wer Th. Janssen uit Steyn bij de ondergrond- sche werken in de mijn Maurits onder vallend gesteente geraakt en gedood. De man was ge- huwd en vader van 4 kinderen. VERDRONKEN. Maandag is het lljarig zoontje van de fami- Jie H. te Standdaarbuiten, toen het een paar emmers water zou halen voor zijn moeder, in de haven verdronken. Zekere A. K., die toe- vallig passeerde, zag een paar emmers dri ven en bedacht zich geen oogenblik om red- dingspogingen te ondernemen. De man sprong te water en mocht er in slagen den knaap op het droge te brengen, doch helaas, de pogin- gen om de levensgeesten op te wekken had den geen succes. DE BRAND TE VELDDRIEL. Omtrent de huisvesting der slachtoffers van den grooten brand te Velddriel deelt de burgemeester van Kerkdriel het volgende mede: Het grootste gedeelte van de getroffen ge- zinnen is ondergebracht bij familie en kennis- sen. Uiteraard was dit niet voor alien moge- lijk. Aan vgf groote families is van gemeente- wege onderdak verschaft in een leegstaande boterfabriek en in onteigende huizen, welke ontruimd waren in verband met den aanleg van den nieuwen verkeersweg ter plaatse. Het crisiscomitg heeft aan de slachtoffers de noo- dige kleeren verschaft, terwijl liefdadige in- stellingen de voedselvoorziening verzorgen. Bij de ruines, welke door tal van vreemde- lingen worden bezooht, collecteerden eenige jongedames, terWijl in het dorp een collecte is gehouden om de eerste nooden te lenigen. Daar de verbrande huizen alle van rieten da- ken waren voorzien, konden de panden zeer onvoldoende Worden verzekerd. Als gevolg hiervan zijn de meeste bewoners door de ramp van hun heele bezit beroofd. DIEFSTAL VAN REGEERINGSVLEESCH. Zooals men zich zal herinneren schrijft het Deventer Dagblad maakten wij onlangs melding over den diefstal van regeerings- vleesch te Diepenveen in de conservenfabriek N.V. voorheen fa. P. Geist en Zn. Hier werd ten behoeve der regeering vleesch in blik ge- maakt, terwijl het slachten der koeien voor de C.R.C. was opgedragen aan zekeren H. te Deventer. In verband met het vermissen van een kwart koe werd het toezicht versoherpt en daarbij is H. door de politie aangehouden, terwijl hij enkele kleine deelen van koeien had meegenomen. De dir. der onderneming deelde naar aan- leiding van bedoeld bericht den volgenden dag mede, dat haar van diefstal van vleesch niets bekend Was, doch thans kunnen wij met zeker- heid melden, dat wel degelijk onregelmatig- heden waren voorgekomen. Een nieuw onder- zoek heeft er zelfs toe geleid, dat verklarin- gen en mededeelingen zijn gedaan, waaruit blijkt, dat henhaaldelijk grootere en kleinere deelen van regeeringskoeien zijn ontvreemd en verder dat dit te Deventer aan particulie- ren is verkocht. Naar wij vernemen hebben eenige personen die bij de slachting te werk waren gesteld, beschuldigingen geuit welke weliswaar door den beschuldigde werden tegengesproken, maar die er toch op Wijzen, dat men hier te doen heeft met een zeer onverkwikkelijke zaak, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. 'Een uitgebreid onderzoek is in gang, de rechterlijke instructie is reeds geopend. INBRAAK IN EEN KOSTERIJ. Bij den koster van de kerk in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam is inge- broken. Door overklimming van een schutting en daama door verbreking van een keuken- raampje Wist men in de woonkamers van den koster te komen. Uit een buffet werd een be- drag van /400 gestolen. BEDREIGING. De gemeentepolitie van Epe en Oene heb ben gearresteerd een zekere D., woonachtig te Oene, in verband met door deze geuite be- dreigingen tegen het leven van den arts B. te Oene. D. is ter beschikking van den officier van justitie te Zutphen gesteld. DOODELIJK ONGELUK. Woensdagmiddag kwam een personenauto uit de richting Noord Scharwoude en passeer de de Middenweg juist toen de 50jarige P. Weel zijn erf afliep. De man werd door de auto gegrepen en was op slag dood. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is de ongeveer 18jarige mejuffrouw L. 't Hart, gewoond hebbende aan den Noordweg te Nootdorp, omstreeks tien minuten voor drieen op den onbewaakten overweg aan den Veenweg door een electri- schen trein die kwam uit de richting Den Haag, aangegrepen. Het slachtoffer was on- middellijk dood. Het lijk is naar het raadhuis van Leidschedam overgebracht, waar het spoedig is geldentificeerd. De artsen Van Zee- land en Perquin, beiden te Leidschedam, heb ben de sectie verricht op het lijk. JONGEN VERPLETTERD. Op den Biesterweg te Eindhoven reed Dins dagavond de achtjarige W. Saassen, wonende op den Aalsterweg, op een fiets, die hem te groot was, zoodat de jongen met zijn been tusschen het frame trapte. Plotseling naderde een zwaargeladen vrachtwagen, waardoor de jongen schrok, van de fiets viel en juist voor het linkervoorrad van den wagen neer kWam. Vo6r de voerman het paard tot staan had ge- bracht, was het zware voertuig reeds over den knaap heengegaan. De jongen is naar het ziekenhuis gebracht en daar spoedig over- leden. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Woensdagnacht heeft een rijksambtenaar een auto in beslag genomen, waarmede een partij suiker die frauduleus vervoerd werd. De auto, welke uit Halsteren kwam, reed onder het schieten van den rijksambtenaar, die zich aan de brug over de Zoom had opge- steld, door. Eenigen tijd later werd het voer tuig aangetroffen in de Van Dedemstraat. Het bleek dat de auto behoorde aan A. uit Bergen op Zoom, van wien hij gehuurd was door V., eveneens uit deze gemeente, die daar- mede suiker had gehaald uit Halsteren. In den auto was ook gezeten zekere van L., wonende fti laatstgenoemde gemeente. Een partij sui ker van 500 K.G. is later te Nieuw Borgvliet gevonden. De beide smokkelaars zijn op" het politie-bureau gehoord. SCHIETPARTIJ. Veldwachters hebben Dinsdagavond bij Ble- rik aangehouden den kermisreiziger T. V. uit Roermond, die tijdens een woordenwisseling in het woonwagenkamp drie schoten had ge- lost op andere woonwagenbewoners, zonder iemand te treffen. Hij is opgesloten. SMOKKELAARSBENDE VERRAST. Kommiezen te Nederweert hebben Dinsdag een smokkelaarsbende verrast. Twee van hen vluchtten met achterlating van hun rijwiel, doch F. uit Ospel en R. uit Meijel werden ge arresteerd. Vier rijwielen, 100 K.G. suiker en een partij margarine werden in beslag geno men. Tegen R. is wegens overtreding van de vuurwapenwet proces-verbaal opgemaakt. Het wapen is in beslag genomen. MEER DAN 20 INBRAKEN IN e6N NACHT. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben ongewenschte elementen bezoeken ge- braoht aan een groot aantal perceelen te Hil- versum, alle gelegen in dezelfde wijk over het spoor. Het juiste aantal panden waar men heeft ingebroken of waar men pogingen hier- toe heeft aangewend, bedraagt meer dan 20. In verschillende woningen hadden de inbre- kers deuren en ramen geforceerd, in andere perceelen was men binnengedrongen en had men een en ander overhoop gehaald. In eeni ge woningen werden bedragen van 10, 11 en f 50 ontvreemd, in andere een gouden hor- loge, een gouden ketting en een dameshorloge enz. De politie heeft met politiehonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. EEN GEVAARLIJK INDIVIDU. Het is aan de recherche te Zeist gelukt, met zekerheid den verdachte, die, het gelaat met een witten doek bedekt, vijf jaren het Gooi heeft geterroriseerd door zijn nachtelijk binnendringen in woningen, aan te wijzen in den persoon van een zekeren H., 32 jaar, vroe- ger slager van beroep en sinds half Maart ge- detineerd in het huis van bewaring te Am sterdam. H., die in Amsterdam geboren is, is het laatst in Blaricum boterhandelaar geweest; hij deed echter vrijwel geen zaken. In het ge- heele Gooi is hij op de meest drieste en bru- tale wijze opgetreden. „Als je schreeuwt, schiet ik je dood!", waren in den regel zijn eerste woorden, wanneer hij met vrouwen in aanraking kwam. Op allerlei manieren drong hij binnen, deels met list, deels met geweld. Meestal vertoonde hij bij zijn bedreigingen een revolver en ook is vastgesteld kunnen worden, dat hij daarmede geschoten heeft. Doordat hij telkens zoo onverwachts met kleine en groote tusschenpoozen en op de meest verschillende plaatsen optrad, werd het uiterst moeilijk hem te betrappen, terwijl het bedekken van zijn gelaat er niet toe medewerkte, van hem een behoorlijk signalement te verkrijgen. Be halve de ergerlijkste onzedelijke handelingen, onder bedreiging uitgevoerd, versmaadde hij ook niet het bemachtigen van geld. Talrijk zijn dan ook de door hem gepleegde diefstallen. Zoo trad hij op te Zeist (hoofdzakelijk Bosch en Duin), de Bilt, Soest, Baam, Hil- versum, Laren en andere in het Gooi liggen- de plaatsen. Hij bezocht in den regel drie of vier adressen per nacht. Zeer veel moeite en tijd heeft de politie zich gegeven dit individu te betrappen. EEN ONDERNEMENDE DORPS- SCHOONE. In een Groningsch huisgezin deed onlangs een 22jarige dorpsschoonheid als gedienstige haar intrede. Zij beviel de huisvrouw uitste- kend, maar hetzelfde kon gezegd worden van een der zonen, die deel uitmaakte van dit huisgezin. Spoedig bleek dat deze genegen- heid wederkeerig Was, en tevens zoo hecht, dat de bezwaren van de ouders den jongen man niet van zijn liefde konden afbrengen. Allerlei middelen werden geprobeerd, allerlei argumenten aangevoerd, doch de verkeering bleef onaangetast. Toen de ouders en een broer evenwel samenspanden om aan de ver- houding een einde te maken en de jongelui het leven steeds zwaarder gingen maken, had het verzet een wel zeer onverwachte uitwerking. j Ten einde raad besloten de jongelui zich aan de tegenwerking te onttrekken. Zij begaven 1 zich per auto naar de woonplaats van het meisje, waar de moeder vrij wat minder be- ziwaren tegen de verkeering bleek te hebben dan de ouders van den jongenman. Alles scheen dus nu in orde, maar lang duurde het jonge geluk niet. Geheel onver wachts stond de ontknooping van deze ge- schiedenis, in den vorm van een tweetal agen- ten van politie uit ,,de stad" door de ouders van den minderjarigen jongeman ge- alarmeerd voor de deur. Barsch werd de verliefde jongeling gesommeerd zich weer on der de hoede te stellen van zijn ouders, en onder de levendige belangstelling der omwo- nenden kon hij weinig adders doen dan de terugreis naar de ouderlrjke woning te onder nemen. BRANDSTICHTING IN RENSTALLEN. In de renstallen te Maisons Lafitte, bij Parijs, braken den laatsten tijd herhaaldelijk raadselachtige branden uit. Een onderzoek van de politie heeft uitgemaakt, dat deze branden waarschijnlijk het werk zijn van een bende afpersers, die in brieven met brand- stichting heeft gedreigd wanneer niet de jockey's bij wedrennen bepaalde paarden lie- ten winnen. De politie heeft een verdacht individu aan gehouden, die zich uitgaf voor een inspecteur van politie en geen opheldering kon geven omtrent een bedrag van 60.000 frank in ef- fecten, dat in zijn bezit Was gevonden. ONZEKERHEID OVER JOHN DILLINGER. Ofschoon overal geruchten gaan dat John Dillinger dood is, kan de politie hierover nog steeds geen zekerheid krijgen. Toen het de politie eenige dagen geleden gelukte de hand op Tommy Carroll, Dillinger's rechterhand, te leggen, hoopte zij eindelijk iets naders te vernemen, maar Carroll, die, naar men zegt, Dillinger's begrafenis zou hebben bijgewoond, weigerde op zijn sterfbed absoluut iets over Dillinger te zeggen. Carroll, die stierf aan vier kogelwonden Was door een detective neergesohoten, toen deze hem door de straten van Waterloo (Iowa) zag wandelen. In zijn gezelschap was een meisje met geperoxydeerde haren, Carroll's vrouw, die vertelde, dat zij de overval van de politie op Dillinger in Wiscosin had bijge woond, toen Dillinger op het nippertje wist te ontsnappen, maar verder hield zij vol dat zij niet Wist of hij nog leefde of niet. De uitgeloofde belooning van 25.000 dollar van de regeering, voor dengene die Dillinger gevangen kan nemen, blijft dus, bg gebrek aan eenige zekerheid, van kracht. HOE AL CAPONE VROUW EN ZOON LAAT BEWAKEN. De vrouw en zoon van het ,,lidteekenge- zicht" A1 Capone, den grooten smokkelaar en indirecten moordenaar, wonen te Miami Beach op Palm Island in Florida. De waarde van dit landgoed wordt nog steeds op meer dan twee millioen dollar gescihat. Capone, die het klappen van de zweep kent, heeft goed voor de bewaking van zijn vrouw en kind gezorgd. Het geheele landgoed is omgeven door hooge muren, overal zijn ijzeren hekken, regelmatig doen 14 uitgezochte trouwe knechten dienst, bewapend met parabelumpistolen. De 30- jarige vrouw en de 12-jarige jongen gaan nooit alleen uit, doch worden steeds door 4 tot de tanden bewapende lijfwachten vergezeld. Als mevrouw Capone inkoopen moet gaan doen, als de jeugdige A1 naar school moet, gaan zij in een gepantserde automobiel, steeds door die vier zWaargewapenden vergezeld. DE AUTORENNER KAVE DON BESCHULDIGD VAN MANSE AG. De venmaarde autorenner Kaye Don, be- schuldigd van manslag, omdat hij aan het eind van de vorige week op het eiland Man een ongeluik met zijn auto heeft gehad, waar- bij zijn mecanicien werd gedood, zal in Sep tember voor de crimineele reehtbank op dit eiland moeten verschijnen. Het vooronderzoek heeft uitgemaakt dat Kaye Don, die beizig was zijn wagen op de proef te stellen, aan den vooravond van den wedstrijd, met groot ge- vaar voor de openbare veiligheid heeft ge reden. Hij wist dat het stuur van den wagen niet geheel voldeed. Niettemin ging hij door een bocht met een snelheid van meer dan 90 K.M. per uur. Daar reed hij een van de an- deren kant komenden wagen aan met het ge volg, dat zijn mecanicien uit de auto werd geslingerd en gedood. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezondan aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. COCCIDIOSIS, STERFTE ONDER DE AANKOMENDE KUIKENS. Teneinde de lezers een goed inzichit te geven in de manier waarop deze ziekte zich uit, zal ik beginnen met aanhalingen uit een aantal brieven van menschen, die alien met de ziekte te kampen hebben en waaruit we zullen op- merken, dat de verschijnselen zeer verschil- lend zijn. Daar moeten we goed op letten, er is geen enkel verschijnsel dat steeds bij alle gevallen van coccidiosis voorkomt, soms zien we het eene en soms het andere. Bij sterfte onder de kuikens in dezen tijd van het jaar kan alleen bacteriologisch onderzoek aan een laboratorium de oplossing brengen, andere niet. Ik begin daarmede, omdat in de Be- drijfspluimveehouder van 25 Mei j.l. een aller- drwaast artikel over deze ziekte stond van een of ander onbekend genie, die zijn naam niet dorst te noemen, en die de ziekte kon ruiken aan den lucht die in den stal hing, vooral 's morgens. Verder heet het dat de dieren sterven, niet direct van de ziekte, maar door het op elkaar dringen des nachts, waardoor ze stikken. Ik sehreef onlangs al dat het tijd wordt, dat de pluimveehouder zich zelf gaat redden door te bedanken voor pluimveebladen die kwalkzalversadvertenties opnemen en ik zou dat willen aanvullen door er op te wjjzen, dat men eveneens pluimveebladen af moet wijizen waarin anoniem of onder pseudoniem over ziekten gesohreven wordt. Het is onverant- woordelijk in deze tijden, dat een redactie der gelijke nonsens onder de oogen der lezers brengt en daardoor de pluimveehouders groote schade kan berokkenen. Laat nu dus voorlooplg dit gedaas over den reuk in het hok (die steeds onaangenaam Is als er niet behoorlijk geventlleerd wordt) en het sterven door het stikken maar ter zijde liggen en laten we eens hooren wat de prak- tijk zegt. 1. Mijn Red kuikens, die 7 8 weken oud zijn, kwtjnen en gaan dan plotseling dood. Soms zie ik gele dunne mest. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuive- ring van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Ver- keeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij ver- zwakt, dan raakt het bloed overzadigd ermede, het urinezuur kristalliseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kan- ten der kristallen veroorzaken de ondragelijke pijnen, waaraan rheumatiek-patienten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen nood- zakelijik de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daama slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot ge- zonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gjj niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uitstekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitslui tend op de bovengenoemde organen, zij doen slechts een ding, doch doen dit dan ook uiter- mate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanigheden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 1 f 1,75 en f 3 per doos, om- zetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke— Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 42 (Ingez. Med.) 2. Ik vond hedenmorgen 5 doode kuikens. Wat kan dat zijn, het ocihtendvoer is toch niet de schuld? 3. Ik heb veel doode kuikens. Ik bemerk er vooraf niets aan, zf liggen zoo maar dood in het hok. 4. Mijn kuikens zijn nu 30 dagen oud en worden loom, moe en lusteloos. Ze laten de vleugeis hangen, eten nog tamelijk goed, maur niet zooals normale kuikens. Ze loopen onge veer 7 k 10 dagen ziek rond voor ze sterven. Ze hebben echter absoluut geen diarrhee. Zou dit een besmetteltjke ziekte zijn? 5. Bij mij stierven 2 uur na de voedisel- opname 60 kuikens. Ik denk dat het voer vergiftigd was. Ze waren eerst goed geaond. 6. Mijn kuikens zijn thans 5 weken oud. Ze groeiden eerst best totdat ik aan een twee- de soort voer begonnen ben, toen ging het niet meer goed, ze lieten de vleugeis hangen en zijn niet meer zoo vlug. Zou het een ziekte zjjn of zou het aan het voer liggen? Ik heb er ook een partij bjj kloeken, die krijgetr niet van het voer, ze zijn ook 5 weken oud en ster ven ook. 7. Van mijn kuikens is reeds 10 dood en velen zijn er sleoht aan toe. In de meesten zit geen groei meer. De verschijnselen zijn: flauw, hangende vleugeis, vuil van achteren zonder direct diarrhee te hebben. Sommigen sterven zonder ziek geweest te zijn, b.v. 's morgens gezond en 's avonds dood. Zou karnemelk goed zijn of brandnetels 8. Mijn kuikens zijn van Pascheo. GLsterea nog gezond en nu vallen er Ijjken bij de vleet. Heden vielen er 32 dood in een hok van 400. Daar ik nog 6000 kuikens heb ben ik zeer be- vreesd voor ziekte. 9. De kuikens gaan bij elkaar staan treu- ren en sterven bij 5 k 6 tegeljjk. De ziekte duurt 3 4 dagen. 10. Ik heb de hennen en de hanen pas van elkaar gesoheiden. Nu worden de hanen ziek en de hennen zijn nog gezond. Ze loopen op hetzelfde terrein en krijgen hetzelfde voer. Ziedaar nu een tiental jammerklacihten van menschen die geen vermoeden hebben van de ziekte waar het om gaat en die geen van alien, hoewel ze toch hun diertjes goed observeer- den de z.g. bloeddiarrhee vermelden. Ik heb deze brieven het eerst genomen, omdat ik allerlei artikelen en verschillende kippen- kranten en boeken nog altijd over coccidiosis of bloeddiarrhee gesproken wordt en omdat ik er uitdrukkelijk op wil wijzen, dat deze naam onjuist is. Bloeddiarrhee ,,kan" veroorzaakt worden door coccidiosis, maar omgekeerd, coccidiosis djoet zich lang niet altijd voor als bloed diarrhee. Integendeel, het begint vaak met de in de brieven vermelde, betrekkelijk onschuldige verschijnselen zooals minder eetlust, sufheid, loomh'eid. Meestal krijgen de aohterblijvers het het eerst te pakken en men denkt dan; nu ja, zoo'n actoterblijver, dat geeft niets dat die het aflegt. Maar pas daar voor op, die achterblijvers zijn juist het gevaarlijkst. Ze zijn het gevoeligst, krijgen het eerst de ziek te te pakken en besmetten dan de anderen. Ruim dus de acherblijvers op, houdt ze niet tusschen de goede kuikens. Weeg de kuikens zooals ik heb aangeraden, dan krrjgt gij de achterblijvers ook te pakken voor zoover ge die al niet op een afstand ziet. Let b.v. eens op de cijfers van eenige kop- pels proefkuikens die ik bestudeer. Normaal gewicht op 8 weken der W. L. hanen is 700 gram gemiddeld, van de hennen 600 gram Van minder snel groeiende W. L. kuikens waren de cijfers op 8 weken der hennetjes 500 gram. Van een derde koppel wegen de hen netjes gemiddeld 520 gram, doch hier zijn er bij van 250 en van 660 gram. Die van 250 gram moeten er in een normaal bedrijf uit, die deugen niet. Bij de haantjes zien we hetzelfde. Ze wegeti gemiddeld 570 gram, doch hier zijn er bij van 350 gram en van 800 gram. Bij mjjn proeven mag dat maar hij een normaal bedrijf niet, daar moeten de achterblijvers er uit en de snelle groeiers krijgen een witte kleurring om ze later te kunnen herkennen. We hebben nu dus opgemerkt als verschijn selen; kwijnen sufheid, loomheid, weinig eet lust, groote sterfte opeens zonder verschijn selen. Soms begint de ziekte na voederveran- dering en denkt men als onder no. 6 aan voe- dervergiftlging Hoewel de coccidiosis een zeer besmette- lijke ziekte is, waarvan de smetstof door de kuikens met het voer of van een besmette bodem opgenomen wordt, kan zij toch in de hand gewerkt worden door het voer of voer- verandering. Vandaar dat dit dan ook een redec. voor mij is om liever 66n soort kuikenopfokvoer te gebruiken tot de kuikens 12 weken oud zijn en niet verschillende soorten. De eiwitbehoef- te laat zich, zooals ik al uitgelegd heb, ge- makkelijk door het graanvoer regelen. Dat het voer groote invloed heeft laat ik U nog even uit de volgende cijfers zien. In ddn kop pel van 300 stuks, gevoerd met opfokvoer 9,60 per 100 K.G. stierven aan ziekte waar- onder coccidiosis 19 kuikens, in een andere koppel met opfokvoer van f 17 per 100 K.G. stierven er in den zelfden tijd 75. Duur voer is dus lang niet altijd beter voer. Nadruk verboden. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3