Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. DE FRAUDES AAN HET ROTTERDAMSCHE ABATTOIR. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. AOHT BOERDERIJEN AFGEBRAND. VERIKEERSAGENT AANGEREDEN. BEN CIVIEL GEDING. Dinsdag wees de le kamer der arrondisse- mentsrechtbank te Amsterdam vonnis in het civiele geding tusschen Julius Barmatt en het dagblad „de Telegraaf". Op 6 Mei van het vorige jaar had „de Telegj-aaf" een artikel gepubiiceerd, waarin Barmatt werd beschul- digd, speculates tegen den gulden op touw te hebben gezet om de goudwaarde van den gulden aan te tasten. Het tweede artikel van 11 Februari j.l. was getiteld: „Kende Barmatt den heer Stavisky?" Door den heer Barmatt is tegen „de Telegraaf" een aotie aanhangig gemaakt, omdat hij meende dat hier een on- rechtmatige daad was begaan. De rechtbank was van oordeel, dat hier in- derdaad door gedaagde een onrechtmatige daad was gepleegd. De vordering wordt op dezen grond toegewezen en „de Telegraaf" wordt veroordeeld tot betaling van een scha- devergoeding van 500. Het moreele herstel is hier voor den eischer hoofdzaak. Voorts veroordeelde de rechtbank gedaagde in de kosten, begroot op 200. KNOEIERIJ MET VARKENSMERjKEN. In Maart werden de gemoederen in Heerde in hevige opsehudiding gebracht als gevolg van de fraude, welke aan het lioht was ge- komen en gepleegd was door een der functio- namsen belast met werkzaamheden voor de Orisis-Varkenscentrale. Voor de rechtbank te Ziwolle he eft hij hier- voor tereoht gestaan. Blijkens de tenlaste- legging had hij als secretaris van het district Heerde der Gewestelijke Crisis-Varkenscen- traie 66k laten merken varkens van zijn zwa- ger, die niet bij de Gelidersche Centrale was aangesloten, maar bij de Overijselsche. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe. Hij was tot deze daad gekomen doordat zijn ziwager in zulke ellendige omstandigheden verkeerde. De president: De zwager was aan verdach te hypotiheekrente verschuldigd C*p een vraag van den president tot den ge- tuige, stiefzoon van verdachte, die hulpmer- ker van de Gewestelijke Centrale in Gelderland was. of hij in opdradht van zijn stiefvader merken heeft aangebracht aan biggen van een familielid van verdachte antwoordde T. bevestigend. De offioier van justitie eischte drie maan- den gevangenisstrajf. DE BUMA EN DE AV.R.O. Maandag heeft de president van de recht bank te Amsterdam, Mr. J. W. Huijsinga, uit- spraak gedaan in het kort geding tusschen het „Buma" en de A.V.R.O. betreffende de betaling van auteursrechten. De president heeft den eisch van het „Buma" afgewezen, daar het hier z.i. geen spoedeischend geval betreft en er geen reden bestaan om deze kwestie niet aan den gewonen rechter voor te leggen, temeer daar er reeds 5 maanden wordt onderfhandeld over de bijdrage, welke door de omroepvereenigingen aan het ,,Buma" moet worden betaald. Binnen korten tijd zal waar- schijnlijk een algemeene maatregel van be- stuur deze kwestie nader regelen. Dan foe- staat de mogelijkheid dat door den Minister een dwang-licentie wordt vastgesteld. Mooht deze algemeene maatregel van bestuur of de dwang-licentie uitblijven, dan kan deze materie altijd nog bij den gewonen rechter aanhangig worden gemaakt. Op deze gronden wijst de president den eisdh af en veroordeelt eischer in de kosten van het geding, begroot op 50. Het ,,Buma" had een venbod geeischt tot uitzendinig van werken door de A.V.R.O., waarvoor deze omroepvereeniging ide ge- vraagde vergoeding niet wil betalen. HOOGER BEROEPEN. Door den Officier van Justitie te Mididel- burg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 30 Mei 1934, waar- bij A. A. G., oud 20 j., werkman te Aarden- burg, thans gedetineerd, wegens wederspan- nigheid met vereenigde krachten gepleegd en opzettelijk eenig goed aan het daarop gelegd beslag onttrekken, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Eveneens tegen het vonnis der rechtbank van 30 Mei j.l., waanbij C. V. G., oud 25 j., werkman te Aardenburg, bhans gedetineerd, wegens dezelfde feiten is veroordeeld tot een- zelfde straf. De verdachten kwamen ook in hooger be roep. Maanidagmiddag heeft de rechtbank te Rot terdam in bijzondere Zitting uitspraak gedaan in de geruohtmaken.de zaak van de acht hulp- keunmeesters aan het Rotterdamsche abat toir, die zich op 24, 25 en 28 Mei te verant- woorden hebben gahad ter zake dat zij zich in het tijdivak 1922—1933 hebben schuldig ge maakt aan corruptieve handelingen, bestaan- de uit de misdrijtven, omschreven in de arti- kelen 362 en 363 van het W. v. S., n.l. het aannemen van steekpemningen. Zooals men zich zal herinneren, ging het om eer. overschrijding van de bevoegdheden van de bulpkeurmeesters, die zelfstandig, zonder zich door een veearts te laten adviseeren, al- lerlei wrakke koeien, hetzij deze door tuber- culose sterk vermagerd waren, dan wel koeien, waarvan de organen waren aan- getast, hadden goedgekeurd, en daarvoor fooien hadden aangenomen van de gros- siers, die dergelijke koeien ter keuring aanboden. Behalve dergelijke fooien, die dus gegeven werden om te voorkomen, dat een hulpkeurmeester een veearts zou waarschuwen, die dan wellicht in vele ge- vallen tot uitbeening van het rund zou heblben last gegeven, alvorens het vleesch goed te keuren, wat Voor de gross iers extra kosten zou meebrengen, werden er fooien gegeven om spoedig te worden geholpen, welke giften dus niet werden gedaan met de bedoeling, de bulp keurmeesters te bewegen iets in strijd met hun plicht te doen. -De rechtbank heeft, conform den eisdh van het O. M., Mr. E. D. H. Schuter, ieder der verdachten, te weten den 56-jarigen W. R., den 49-jarigen J. B., den 49-jarigen L. C. S., den 57-jarigen J. B., den 59-jarigen M. A. J., den 64-jarigen W. d. H., alien gedetineerd, den 58-jarigen J. P. L., en den 59-jarigen C. v. d. W., eenenzijds rekening houdende met het feit, dat alle verdachten uit hoofde van hun functie een zekere mate van eigenverant- woordelijkheid hadden, anderzijids overwegen- de. diat het fooienstelsel heerschte ook reeds bij vorige directiee, en dat deze niet alleen daar niet tegen helbben ingegrepen, maar het zelfs oogludkenid hebben toegelaten, ofscfhoon er herhaalde malen him aandadht op geves- tigd was, veroordeeld tot 6 maaniden gevan genisstraf, met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebmcht. De 64-jarige W. d. H., die tevens terecht- gestaan had wegens verduistering van been- derbons en van diefstal van zwezeriken, is tenia vrijgesproken. Vergadering van Dinsdag 2 uur. In de eerste vergadering van de eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeelanid, waren Dinsdagmidldag 34 leden aan- wezig. Er is een vacature door het bedanken van den heer Van Daisum, en afwezig waren de heeren Dumoleyn, Staverman, Overhoff. Van der Wart, de Ridder, Boender en De Jonge. De VOORZITTER, de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, las het ambtsgebed voor en sprak, terwijl alle leden bleven staan, ongeveer als volgt: Ik acht het mij een droeve plicht om bij den aanvang van deze U.we zitting den zwaren slag, welke voor enkele maanden ons Vorste- lijk Huis heefit getroffen, en het groote ver- lies, hetwelk ons vaderlanid heeft geleden ten- gevolge van het overlijden van H. M. onze geeerbiedigde Koningin-Mbeder in Uw mid den te memorceren. Op treffende wijze is ook in deze provincie tot uiting gekomen de diepe ontroering, die ieder rechtgeaard Nederlander ibeziellde bij het vememen op 20 Maart j.l. van de treurige mare, dat het Gode behaagd had Hare Maje- steit na een kort zdekbed tot zich te nemen. Innige deelneming. oprechte smart, deemis en rouw heerschten allerwege. Maar daarnaast ook groote dankbaarheid voor al hetgeen de ontslapen Vorstin als Koningin, als Koninigin- Moeder als Koningin-Regentes, als de Groot- moeder onzer Prinses en als de edele hoog- staanide Dandsvrouwe steeds bereid om hulp en troost te brengen aan zieken, armen en treurenden, voor ons land en ons volk is ge- weest. Koningin Emma is ons volk tot een rijken zegen geweest. Plichtsbetrachting, zelfopoffering en liefde waren de gaven van Haar hart, gaven die Zij in zoo wijden kring ook in deze provincie heeft doen uitstralen en waardoor Zij zulk een ruime plaats in het hart van heel ons volk heeft ingenomen. Haar ure was aangebroken en Zij is tot een hooger leven opgeroepen. De diankbaarheid en er- kenteljjkheid van ons volk jegans de Konink- lijke Moeder, wier heenigaan alom zoo diep wordt betreurd, zullen onvergankeljk bljven. Mede namens Uwe vergadering hebben Ged. Staten na het overlijden een brief van rouwbeklag tot H.M. de Koningin gericbt, waarop bedoeld college eene dankbetuiging namens Hare Majestedt van den Directeur van het kabinet der Koningin heeft ontvangen. Nadat de leden hunne plaatsen weer hodden ingenomen, deed de VOORZITTER mededee- ling van het bedanken als Statenlid van den heer Van Daisum, volgens diens schrijven omdat nu de kwestie der Zeeuwseh-Vlaom- sche waterleiding niet in zijn geest is opge- lost. De heer Van Daisum aldus de Voor- zitter die seldert 1931 deel van de Staten heeft uitgemaakit, heeft zich doen kennen als een trouw en jverig lid, dat zich met toewij- ding in de onderwerpen, welke aan de onde werden gesteld, heeft ingewerkt, en naar wiens woorden wrj steeds met aanidaoht heb ben geluisterd. Met openhartigheid kwam hij voor zijne meening uit en wist ook de ziens- wijze van anderen in deze vergadering te eer- biedigen. Wij wenisoben hem van harte het beste op zijn verderen levensweg toe. De ingekomen stukken, inzake goedkeuring van Statenbesluiten, werden voor kennis- geving aangenomen en ook eene mededeeling van de Vereetiiging Gewestelijke Tarwe- organisatie voor Zeeland, dat zij heeft ibeslo- ten geen garantie van de Provincie te vragen voor 1934 en dankbetuiging voor de betoonide medewerking in 1932 en 1933. Het zelfde geschiedde ook met een verzoek van den bond van loodgieters -en fitterspatroons in Neder- land en den Nederl. R. K. bond van loodgie ters- en koperslagerspatrooos om de erken- ning te bevorderen van gas- en waterfitter in de verzorgingsgebieden van gas en water in deze provincie, waar dit nog niet heeft plaats gehad. Het adres van agenten van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schedde en dat van den Centnalen Bond van Trans- portarbeiders en den Centralen Nederl. Amb- tenaarsbond inzake bet salarisvoorstel, zullen bij dat voorstel worden behandeld. De mededeelingen, ook die inzake de geno- men besluiten terzake van aankoop van gron den voor wegsverbetering en die inzake het onderzoek naar de mogelijkheid tot een brug- verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland werden voor kennisgeving aangenomen. Nog deelde de VOORZITTER mede, dat het verslag van den toestand der provincie over 1933 in de volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet (ibuitengawoon lid van Ged. Staten) herkoos de vergadering den heer D. Kodde (St. Geref.) met 19 stemmen, tegen 5 op den heer Vogelaar (a.r.) en 10 bianco. Alle reeds vroeger genoemde voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen, die als volgt zijn samengesteld: Eerste afdeeling de heeren: Dominicus; De Feijter; Catshoek; Erasmus; Den Boer; Sonke; Moelker; Edelman; Overhoff; De Pauw; Boender; Van Duin en de leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en Diele- man. Tweede afdeeling de heeren: Onderdijk; Heijiboer; Van Hootegem; Van der Wart; Kodide, Schippers; Van 't Hoff; Dumoleyn; Goossens; De Baare; De Milliano; Van Klin- ken; en de leden van Ged. Staten de heeren Van de Butte en Van Bommel van Vloten. Derde afdeeling de "neeren: De Ridlder; Staverman; Bosselaar; Van de Sande; Adriaanse; De Jonge; Paap; Hamelmk. Ka.- le; Geelhoedt; Vogelaar en de leden van Ged. Staten de heeren Van Dusseldorp en Stieger. Op Voorstel van den VOORZITTER werd besloten de eerstvolgende vergadering te hou- den op Dinsdag 3 Juli, des voormiddags te elf uur, waama deze bijeenkomst gesloten werd. Vacature. Wegens vertrek van den heer E. B. Dumo- leijn naar het buitenland, is een vacature ont- staan in de Provinciale Staten van Zeeland. Als opvolger op de betreffende lijst staa.t de heer J. W. Vienings, burgemeester te Clinge. Men schrijft ons aan de N. R. Crt.: Dinsdagmiddag is het dorpje Velddriel, ge- legen in den Bommelerwaard, geteistend door een geiweldigen brand, waardoor tien boerde- rijen in de asch zijn gelegd. Door de ramp zfln elf gezlnnen, In totaal ongeveer 70 per- sonen, dakloos geworden. Nagenoeg niets kon worden gered. Eenig vee is in de vlam- men omgekomen. De brand heeft geiwoed in de buurtschap de Poel, welke zioh uitstrekt langs den grooten verkeersweg van Hedel naar het land van Maas en Waal. Op het gehudht staan een 15-tal landbouiwerawonin- gen, bijna alle met een rieten dak, op korten afstand van elkaar. Daar de brand omstreeks 12 uur is uitgebroken en de mannen op het land arbeidden. waren in bijna alle woningen de vrouwen met de kinderen alleen ttouls. Omstreeks dezen tijd bemerkte de echtgenoote van den landarbeider Merkx, dat een stroomijt achter haar woning vlam had gevat. Geholpen door eenige buurvrouwen, trachtte zij het vuur met eramers water te dooven. Het stroo brandde echter zoo fel, dat aan blus- sching niet viel te denken. De vlammen deelden zich weldra mede aan de adhterhuizen van haar woning en die van het belendend perceel, bswoond door de familie G. de Gortie. Het vuur werd aangewakkerd door den wind en greep met groote snelheid om zich heen. Het duurde niet lang of beide huizen stonden in lidhte laaie. Er ontwikkelde zich een dichte rook terwijl de vonkenregen, welke op de kurkdroge rieten daken van de naburige huizen teredht kwam, het gevaar voor uit- breidlng steeds grooter maakte. Spoedig werden twee andere perceelen door het vuur aangetast, bswoond door de gezin- nen H. Perdoel en Th. van Beurden. De brand- weer van het naburige Kerkdriel verscheen vrij spoedig met de motorspuit. Met vier stralen werd het vuur bestreden. Niettegen- staanide er kranig werk werd gedaan, kon zij niet verhinderen, dat het vuur zich met onver- minderde kracht uitbrei'dde. Aan beide zijiden van den vuurpoel tastten de vlammen nabu rige woningen aan. Het vuur was nog steeds niet verzadigd. Aohtereeovolgens vielen de woningen van F. Verhoeven, R. Verhoaven, G. Blok en M. v. d. Loo en A. v. d. Loo aan het vuur ten offer. Toen pas slaagde de brandiweer er in het vuur meester te worden. De woning vain G. van Hoestel, waarvan het rieten dak reeds vlam had gevat, kon beho-uden blijven. Na een uur was de buurtscfeap in een rootoende puinhoop veranderd. Tien huizen waren vol- komen verwoest. Het vuur had zoo snel om zich heen ge- grepen, dat de bewoners, alien talrijke gezin- nen met veel kleine kinderen, zich slechts met mioeite en met achteriating van bijna al hun have en goed, konden redden. Het mag een wonder heeten, dat hierbij geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De echtgenoote van K. Vertioeven was zoo- danig van streek, dat zij met haar beide oud- ste kinderen aan de hand het huis uitliep, doch het jongste kind, een zuigeling van 4 maanden, vergat mede te neimen. Toen de vrouw haar verzuim bemerkte, ontstond een groote con- sternatie. Een buurvrouiw rende onmiddellijk he,t brandende huis binnen en slaagde er in het kind uit de weg, welke reeds had vlam gevat, te redden. Ook ten huize van de familie M. v. d. Loo ontstond een paniek toen bij het uitbreken van den brand een vier-jarig zoontje werd ver- mist. Het verschrikte kind, dat reeds in veilig- heid was gebracht, was opnieuw de brandende woning binnengegaan en had zich uit angst ouder de dekens in de bedstede van vader en moeder verstopt. Het kind kon op het laatste oogenblik worden gered. Van den inboedel der gedupeerde beiwoners is nagenoeg alles verloren gegaan. Dne kal- veren, twee varkens en een aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. De burgemeester van Kefkdriel was spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Met de rijks- en de gemeente-politie regelde hij het verkeer en zette het terrein af. Tal van nieuiwsgierigen, die bij het zien van de ge- weldige vuurzee waren toegestroomd, werden op een afstand gehouden. De buurtschap bood na den brand een troostelooze aanblik. De beiwoners hadden het weinige geredde huis- raad ter zijde van den weg en in het veld neergezet, en doorzochten de puinhoopen, wat echter geen resultaat opleberde. Burgemeester Verwiel heeft onmiddellijk alle pogingen in het werk gesteld om de dak- loozen onder dak te brengen. Het gelukte hem de menschen bij buren en familieleden onder te brengen. Naar de oorzoak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Men meent met groote zekerheid te kunnen aannemen, dat de brand door kinderen, d'ie bij de stroomijt met bran dende lucifers aan het spelen waren, is ver- oorzaakt. KOKEND ZINK IN DE OOGEN. Zaterdag kreeg de werkman v. d. P., werk- zaam op de Budelsche zinkfabrieken per on- geluk een partij kokende zink in zijn gelaat met gevolg, dat hij zware brandwonden be- kiwam. Hoogstwaarschijnlijk zal de ongeluk- kige, die vader is van een kroostrijk gezin, beide oogen moeten missen. Een der oogen is totaal uitgebrand. AAN ZIJN PINK OPGEH AN GEN Zondagavond hebben politieagenten te Over- schie tiwee jongens op heeterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. Een van de jongens raakte bij een poging om te vluctoten zoo- danig gewond, dat hij in allerijl naar een zie- kenhuis te Rotterdam moest worden gebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De agenten betrapten de jongens op het terrein van de koek- en chocoladefatoriek van de firma G. J. van Buuren en Zn. aan den Delftweg te Oversohie. In deze fabriek was eenigen tijd geleden ook ingebroken, waarbij een kleine partij chocolade was ontvreemd, zoodat de fabriek door de politie voortdurend goed in de gaten werd geho-uden. Om 9 uur Zondagavond zagen voorbij ko-mende agenten op het terrein bij de fabriek twee jongens, waarvan er een op de brandladder was ge- klommen, om zoodoende een raam te bereiken. waardoor hij naar binnen Wilde komen. Toen de agenten naderbij kwamen, probeerde de jongen zoo snel mogelijk op de smalle en steile ladder naar omlaag te komen. Hierbij raakte zijn pink bekneld tusschen een paar ijzeren staven en bovendien misten zijn voeten de sporten van de ladder, zoodat de jongen aan zijn pink bleef hangen. Hij spartelde om los ,te komen, waardoor de pink werd afgerukt. De jongen maakte toen een val op den grond Met een auto werd hij naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam gebracht, waar opera tief ingrijpen noodig foleek. De jongen is daama in het ziekenhuis opgenomen. Het is de 14-jarige A. de H. Zijn kameraad, de 17- jarige A. K., die ook door de politie op het fabriekisterrein was aangetroffen, is in arrest gesteld. Bij Birkhoven is Zondagmorgen de verkeers- agent J, L. aangereden door een auto bestuuid door den heer P. M. G. uit Amsterdam, die verklaarde, den agent niet te hebben gezien. Bij onderzoek bleek, dat de remmen van de auto niet deugden. Bovendien had de heer G. geen rijibeiwijs. AUTOBUS IN BRAND. Zoodagmiddag waren 4 autobussen met deelnemers aan een muziekconcours op weg naar Aarle-Rixtel (N.-B.). Op den weg langs de Zuid-Willemsvaart tusschen de gemeenten Veghel en Schijndel, ontdekte een der chauf feurs, dat uit de voor hem rijdende bus vlam men sloegen. Onmiddellijk waarschuwde hij den betreffenden bestuurder, die het gevaar bemerkende, stopte en de passaglers liet uit- stappen. De autobus bleek aan de onderzijde reeds geheel in brand te staan, zoodat de inzitten- den aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Men trachtte nog met vereende krachten het vuur te stuiten, doch dit mocht niet meer geluk- ken; de groote autobus, afkomstig uit Haar lem, is geheel uitgebrand. Persoonlijke onge- vallen hadden niet plaats. De schade wordt door verzekering gedekt. DAPPERE REDDING. Zondagavond om half zeven is de 13-jarige jongen H. J. v. d. V.„ wonende in de Bosboom Toussaintstraat, die op de Prins Hendrikkade te Rotterdam fietste, ter hoogte van de An- jerstraat in de Koningshaven gereden. De 41-jarige F. Dijk uit de Slaghekstraat, die ook op de Prins Hendrikkade fietste, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong den drenkeling dadelijk na en wist hem boven water te bren gen. Met behulp van eenige burgers wist men den jongen op den wal te trekken. Redder en geredde werden op het politiebureau aan de Nassaukade van droge kleeren voorzien. De fiets werd later opgehaald. JONGEN VERDRONKEN. Wandelaars vonden Zondagmiddag in 't gras langs het Noordzee-kanaal nabij de Hembrug de kleeren van een jongen. Daar men aan een ongeluk dacht, werd de politie gewaar- schuwd, echter zonder resultaat. Vermoede- lijk is echter de 10-jarige M. bij het zwemmen verdronken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 23-jarige J. Buut, die Zaterdagavond baadde wilde in den vijver, welke nabij Otter- loo door de werkverschaffing wordt gegraven, is daar verdronken. Zaterdagavond, nadat hij om 11 uur van zijn werk te Ede was weg- gegaan, hebben zijn huisgenooten hem dien avond niet meer gezien. Den volgenden och- tend vond men zijn bed onbeslapen. Men werd ongerust toen bij den vijver zijn onder- kleeren werden gevonden. Zondag heeft men den geheelen dag tevergeefs gedregd. Maan- dagmorgen is men weer begonnen, met het gevolg dat men zijn lijk vond in een diep gat waar de pont heeft gestaan. Het gezin, dat geen vader en moeder meer heeft en waarvan de jongen de kostwinner was, is thans geheel zonder middelen van bestaan. HET VERLOREN KIND. Toen Zondagavond om acht uur de boot uit Oost-Voome aan de Boompjes meerde en 200 Delftenaren aan den wal bracht, ontdekte plotseling de heer J. P. de Vreede, uit de Poortlandstraat te Delft, dat zijn zesjarig zoontje verdwenen was. Daar medereizigers het kind van boord hadden zien komen werd de hulp van de politie- ingeroepen, om het kind, dat misschien verdwaald kon zijn op te sporen. Men zocht de straten in de omgeving van de Boompjes af echter zonder resultaat. Tenslotte is de heer De Vreede naar Delft ge- fietst, om zijn vrouw van de droeve tijding op de hoogte te brengen. Hij was ervan over- tuigd, dat zijn zoontje verdronken moest zijn. Nauwelijks echter was hij vertrokken of een agent van politie ontdekte op de Zeevisch- markt een jongetje dat den weg naar huis niet kon vinden. Het bleek het zoekgeraakte Delftenaartje te zijn. Met een auto is het Jrind naar Delft gebracht, waar het aankwam nog voor de vader thuis was. Deze vond toen zijn voltallig gezin in de beste stemming thuis. OP WEG NAAR HET VREEMDELINGEN- LEGIOEN. De greaspolitie te Nispen heeft een minder- jarige jongen aangetroffen, die bij zijn onder- vraging zeide afkomstig te zijn uit Den Haag en op weg te zijn naar Frankrijk, om aldaar dienst te nemen in het vreemidelinigenlegioen. Hij beweerde hiervoor de toestemming van zrjn ouders te hebben gekregen. Daar aan zijn verklaring niet veel geloof werd gehecht, stel- de politie een onderzoek in te 's Gravenihage en daarbij bleek, dat de ouders inderdaad hun zoon toestemming hadden gegeven voor het vreemdelinigenlegioen te teekenen. In het be- trokken gezin, waarvan de vaider werkloos is en waar nog 14 kinideren thuis zijn, heerscht nijpend gebrek en de ouders gaven te kennen zelfs nog blij te zijn, dat een der kinderen deze „oplossing" had gevonden. TWEE DOODEN BIJ VAN HIJ DING. Zondagmorgen heeft op den Heereniweg te Heemstede een aanrijding plaats gehad waar bij twee personen den dood vonden. Zekere H. J. B. kwam uit de richting Den Haag met op de duo de 22-jarige S. G., uit Haarlem, die in garnizoen was te Leiden en den motorrijder had gevraagd een eind te mogen meerijden. Nabij den Oprinsenlaan gekomen, naderde uit tegenavergestelde richting een auto, bestuurd door E. uit Amsterdam. In snelle vaar-t vloog de motor tegen de auto. De motorrijders wer den tegen den grond gesmakt. Later zijn beide personen aan de verwonidlngen overleden. GELD VERMIST. De hoofdbesteller der posterijen te Roer- mond kwam tot de ontdekking, dat tijdens zijn afwezigheid uit een der laden een bedrag van ongeveer 400 was verdwenen. De recherche werd von het geval in kennis gesteld. DOODELIJK ONGELUK BIJ RANGEEREN. Dinsdagavond omstreeks tien uur is de 38- jari'ge spoorwegarbeider J. v. d. Riet tijdens het rangeeren op het rangeerterrein te Venlo, tusschen een ijzeren raam en een stilstaanden wagon bekneld geraaikt. De onigelukkige liep hierbij een halswervel-fractuur op en overleed vijf minuten na het ongeluk, de geneeskun- -dige hulp die onmiddellijk ter plaatse was mocht deze niet meer baten. Het slachtoffer is gehuwd en vader van vier kinideren. EEN NOTARIS GEVVOND. Maandagmiddag te ongeveer vier uur is op den Rijksweg tusschen Harderwijk en Nun- speet een personenauto, waarin gezeten Wa ren notaris L. A. Buurma, uit Houten, bij Utrecht, en diens echtgenoote, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, tegen een boom ge reden. De auto werd geheel vernield. Met groote moeite heeft men de beide inzittenden uit de wrakstukken van den wagen bevrijd. Het ergst was mevrouw B. er aan toe, die be- wusteloos was en een emstige hersenschud- ding bleek te hebben bekomen. Bij den heer B. werd geconstateerd, dat deze eenige rib- ben had gekneusd. De beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Ermelo overgebracht. EEN BLOEDIGE VECHTPA RTIJ Maandagnacht werden beWoners van de Kroonstraat te Nijmegen gewekt door een he- vig rumoer. Het bleek, dat een aantal mannen die onder invloed van drank verkeerden, aan het vechten waren. Plotseling stortte een der vechtenden op de straait. Toen de politie ter plaatse verscheen en de vechtenden scheidde, bleek zekere K. bewusteloos op straat te llg- gen. Hij had een diepe steekwonde in de hart- streek. De man werd naar het Canisiuszieken- huis vervoerd, waar hij ter verplegihg werd opgenomen. Zijn toestand was zeer ernstig. De dader, zekere v. d. H., werd kort na het gebeurde gearresteerd. 'Hij heeft een bekente- nis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie te Arnhem Worden gesteld. GELUKKIGE GEMEENTE! Peursum, een rustig dorpje aan de Giessen, waar de bevolking voor ongeveer 100 pet. is aangewezen op landbouw en veeteelt, kan er op bogen, dat de laatste 25 jaar geen verande- ring heeft plaats gehad in de heffing van op- centen op de plaatselijke belastingen. De op- centen die ook nog thans worden geheven zijn als volgt: 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, 10 opcenten op de onbebouWde eigendommen, 40 opcenten op de gebouwde eigendommen, terwijl op de hoofdsom der ge- meentefondsbelasting geen opcenten worden geheven. gm AGENT DOOR EIGEN WAPEN GETROFFEN. Een agent van politie te Arnhem, die in een villatuin aan den Velperiveg te Arnhem een verdacht persoon opmerkte, zette deze na en loste om hem staande te houden een revolverschot met los kruit. De man ver- snelde zijn pas en ook de agent ging harder loopen; bij het doorkruisen van struikgewas struikelde hij. Door den val ging de revolver af en werd de agent door een kogel in de lin- kerdij gewond. Gelukkig Werd hij spoedig gevonden en daama overgebracht naar het gemeenteziekenhuis. Zijn toestand is bevre- digend. MENEERS PAK MOOHT NIET VI II. WORDEN. Er liepen een dezer dagen twee kleuters, een van zes, de ander van twee jaar, in het Bilderdijkplantsoen, te Bussum. De kleinste rukte zich los en liep pardoes den vijver In. Een dame, die dit van uit de verte gezien had, rende naar den vijver en riep tegen een jongen man van 'n jaar of vijf en twintig, die met zijn ouders op een bank zat, „Meneer, lk kan niet zwemmen, kunt u dat kind uit het water haien?" Het jongmensch stond wreve- lig op, en antwoordde... ,,En mijn nieuWe pak dan?" De dame vloog zelf naar den kant, trok haar schoeneti uit en had de vol doen ing het kleine meisje nog julst op tijd uit het water te trekken. ,Op aansporing van zijn moeder was het jongmensch inmiddels langzaam gevorderd... met het uittrekken van zijn jasje, hetwelk htj behoedzaam (als ware het een klein kind), terzijde legde. WIELRIJDSTER GEDOOD. Zondagavond is een zeer ernstig ongeluk gebeurd in de Blankenburgstraat te Rotter dam. Op den hoek van deze straat en de Dordtschesitraat werd een wielrijdster door een auto gegrepen en tegen de straat ge smakt. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds overleden. Het bleek te zijn de 18-jarige mej. G. DOODELIJKE AANRIJDING. Zaterdagavond heeft op den Benoorden- houtscheweg te Den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en de 24-jarige wielrijdster mej. v. D. De laat ste werd bij de aanrijding bekneld tusschen de auto en 'n lichtmast, waardoor zij verschll- lende verwondingen bekwam. In het zieken huis is zij aan de gevolgen overleden. HET ZINKEN VAN DE GERARD IJM. 123. Zondagmiddag half zes kwam te IJmuiden binnen de stoomtreiler Maria IJm. 95, welke aan boord had de opvarenden van den stoom treiler Gerard IJm. 123, van de Visscherij Mij. Roodbaars, welke op de Noordzee was gezon- ken. Omtrent de oorzaak van het zinken wordt het volgende gemeld: De Gerard was Vrijdag visschende op onge veer 260 mijl van IJmuiden, toen plotseling de machine zeer snel begon te draaien en het water in den tunnel bij de bunkers stroomde. Na ingesteld onderzoek bleek, dat de schroef- as was gebroken, waarbij de glan, die de ver- binding vormt tusschen de schroefas in de. schroefkoker vernietigd werd, zoodat het zee- water vrij kon binnen stroomen. Onmiddellijk werden alle pompen in werking gesteld, om het water uit de machinekamer te pompen. De machinist van het schip, J. v. d. Windt, maakte een plaat klaar, om deze voor het gat te plaatsen. Toen hij hiermede bezig was, ver- schoof de afgebroken as en stroomde het wa ter met groote kracht naar binnen, zoodat men met pompen het water niet bij kon hou den. Met koortsachtige haast werd er geiwerkt door de opvarenden, doch het water in het schip rees steeds hooger, tot ten slotte het vuur in den ketel werd gedoofd. Nog gaf de bemanning zich niet gewonnen, met allerlei materialen trachtte men het water tegen te houden, doch men moest de machinekamer verlaten voor het hooger stijgende water. Per radio Werd assistentie gevraagd, waarop spoedig de stoomtreiler Rotterdam van de Vem verscheen, die de opvarenden van het zlnkende vaartuig overnam. Sommigen kon den hun bezitttngen en goederen niet meer redden en kwamen met verlies van alles aan boord van de Rotterdam. De schipper van de Gerard, C. Gouda, had nog een lantaam op den treiler geheschen. want hij hoopte, dat het nog op sleeptouW kon genomen worden. Maar dit bleek niet mogelijk. Spoedig kwam het einde van de Ge rard, die tot aan het dek in het water lag. Men zag, hoe de voorsteven zich nog eenmaal oprichtte en toen verdween het in de diepte. Het was gelukkig mooi weer en het oveme- men der opvarenden leverde geen moeilijk- heden op. De Rotterdam was echter nog ter visscherij en dus gaf de schipper van dezen treiler de geredden over aan de thuisvarende Maria IJm. 95. De Gerard was een der beste treilers van de Umuider vloot; het schip Was in Duitschland na den oorlog gebouwd en behoorde vroeger aan een visscherijmaatschappij te Embden. VOETBALLER AAN BEKOMEN BLESSUR.E OVERLEDEN. Enkele weken geleden had bij een voetbal- oefenwedstrijd op het Alliance-terrein te Roo- sendaal de 23jarige voetballer Van Wezel het ongeluk een bal op het hoofd te krijgen, ten- gevolge waarvan hij enkele oogenblikken daama bewusteloos neerviel. Sedert werd hij in het ziekenhuis Charitas verpleegd, waar bij een Rontgen-onderzoek bleek, dat een der halsWervels lichtelijk was geblesseerd, Waar- om hij sindsdien met zijn hals in een gipsver- band heeft gelegen. Men had goede hoop op zfln volledig herstel, totdat zich dezer dagen een ongunstige wending openbaarde, welke tot gevolg had, dat de jongeman aldaar is over leden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3