SPROETENVERDELGER, Buitenland Zeg naam mij Uw naam- Mijn SPR0ETENBEZ1TTER, is en blijft: SPRUTOL. DE INVOER VAN AAL EN PALING. TER NEUZEN, 15 JUNI 1934. GROENENDIIK. KLOOSTERZANDE. Het tegelijkertijd met bet onderhavige wets ontwerp ingediende ontwerp van wet tot regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling, bevat een uitgebreide crvielrechterlijke regeling van die overeen komst De Regeering meent de verwachting te mogen koesteren, dat die regeling aan ver- ■scbiilende bezwaren, welke de praktijk van 3»ei afbetalingsstelsel toont, zal tegemoet komen. Evenwel kan de werking van zulk een regeling zich nimmer uitstrekken buiten de grenzen, welke de feitelijke verhoudingen in de maatschappij aan den invloed van het burgerlijk recht stellen. En inderdaad blijkt een gebied, waar zich de ernstigste euvelen van het afbetalingswezen vertoonen, zich aan diem invloed te onttrekken. Ingez. Med De praktijken der „leenvrou).ven". De Regeering denkt hier in de eerste plaats aan de praktijken van de zoogenaamde „leen- vrouwen" of „weekvrou'wen", die vooral in onze steden bekende figuren zijn. Deze vrou- wen plegen zich op ergerlijke wijze aan woe- er schuldig te maken, niet alleen door het uitJeeaen van geldsommen, maar ook door het verkoopen van huishoudelijke gebruiksvoor- werpen op afbetaling. Aan den eersten vorm van woeker stelt de Geldschieterswet paal en perk; tegenover den tweeden staat die wet echter machteloos. Zelfs moet gevreesd worden, dat de woe- keraars zich in de toekomst meer dan tot dusver op het gebied van het afbetalings wezen zullen bewegen. Welnu, even weinig ads de best denkbare civielrechterlijke rege ling van de verbruikleening tegen den geld- woeker van leenvrouwen en consorten zou baten, even weinig kan een burgerrechtelijke regeling van den koop en verkoop op afbeta ling (k.e.v.o.a.) den afbetalings"woeker den hop indrukken. Immers, Wat zich hier afspeelt, blijft vrij- wel steeds aan het oog van den rechter ont- trokken. De weekvrouw denkt er niet aan, zich in geval van wanbetaling tot den rechter te wenden. Zij heeft haar slachtoffers in haar feitelijke macht. Zij maakt schandaal aan de deur, wanneer een klant het zou wagen te protesteeren. Zij dreigt den onkundigen echt- genoot in te lichten. En zoo weet zij haar slachtoffers gedwee tot wekelijksche afbeta ling te nopen. Bovendien is het rechtskarakter van de aan- gegane transactie vaak zeer onzeker. Een aanlokkelijk voorwerp, een vloerkleed bijv., wordt in de woning van een klant ,,op zicht" beroep of bedrijf van „klein-verkooper op af betaling" uitoefent of als afbetalingscolpor- teur werkzaam is, kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste duizend gulden. Afbetalingscolporteurs. Aan de artikelen is nog het volgende ont- leend Het ontwerp kent slechts natuurlijke per- sonen als afbetalingscolporteurs. Het is zeer wel denkbaar, dat een rechtspersoon zich op ,,afbetalingscolportage" toelegt en dit bedrijf uitoefent met behulp van een aantal personen in zijn dienst. Niettemin zijn ook in zulk een geval de persoonlijke eigenschappen en gedra- gingen van deze personen, die de ,,klanten" huis aan huis bezoeken, beslissend voor de vraag of het colporteeren tot misbruiken aan- leiding zal geven. Vandaar dat het ontwerp het systeem huldigt, dat niet de rechtsper soon, maar ieder natuurlijk persoon, die col- porteert 6f voor zich zelf 6f voor een nader van een vergunning moet zijn voorzien. De colporteur is gehouden, tijdens de uit- oefening van zijn bedrijf een geldig colpor- tage-beWijs bij zich te dragen. Deze bepaling is noodzakelijk met het oog op een doelmatige controle. De vergunning is geldig totdat zij door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is in- getrokken. Het bewijs der vergunning is slechts geldig gedurende het kalenderjaar, waarvoor het is afgegeven. Voorts is, teneinde den afbetalingswoeker in al zijn vormen te treffen, een ruimere defi- nitie van het begrip k.e.v.o.a. opgenomen en wel de volgende: Onder koop en verkoop op afbetaling wordt voor de toepassing van deze wet begrepen de koop en verkoop op crediet. a. na het sluiten waarvan de verkooper toestaat of gedoogt, dat de koopprijs in ter- mijnen wordt betaald, b. bij of na het sluiten waarvan de verkoo per zoodanige vooiWaarden stelt of aan- vaardt, dat de nakoming van deze voorwaar- den redelijkerwijs geacht moet worden beta- ling van den koopprijs in termijnen in te sluiten. De naam van de wet luidt ,,Wet op het Af- betalingsbedrijf De wet zal in werking treden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat voor de on- derscheiden artikelen verschillend kan worden gesteld. ALGEMEEN REGLEMENT R.K. STAATSPARTIJ. Verschenen is het ontwerp van het algemeen reglement der R.K. Staatspartij, dat op 20 en 21 Juli in een partijraadsvergadering te Breda zal worden beihandeld. Het reglement bevat vijf afzonderlijke reglementen t.w. op de afdeelingen, op de kringen, op den partij- mad, op de partijrechtspraak, op de candi- daatstellingen, (kiesreglementen) gebracht. Somtijds zonder eenige afspraak te De haidige organisatievorm wordt niet hebben aemaakt komt de weekvrouw aan het wezenlijk gewrjzigd. Het lidmaatschap wordt hebben gemaakt, komt de weekvrouw aan het einde van de week een rrjksdaalder innen, als ware zulks de natuurlijkste zaak van de wereld. De volgende week verschijpt zij Weer en neemt andermaal een rijksdaalder in ont- vangst. En zoo gaat het door, week in, week uit, voor onbepaalden trjd. 'Het is duidelrjk, dat burgerlijk recht hier niet kan baten. Er is nog een onderdeel van het afbeta- lingsbedrijf, waar het burgerlijk recht nifet in staat is groote euvelen te voorkomen. Dit onderdeel is het colportage-wezen. Een vergunningsstelsel. De regeering is van oordeel, dat op beide genoemde gebieden de hulp van het publieke recht moet worden ingeroepen. En wel in beide gevallen doot invoering van een ver gunningsstelsel. Zulk een stelsel biedt groote voordeelen: wie zich aan ernstige misbruiken heeft schuldig gemaakt, zal de vergunning niet kunnen verkrijgen. En bovendien: de vergunninghouder, die zich misdraagt, loopt gevaar zijn vergunning te verliezen. Daarom is vooral de preventieve beteekenis van zulk een stelsel groot. Ten aanzien van het colportage-stelsel is zulk een regeling ook technisch-juridisch be- trekkelijk eenvoudig. Het colporteeren van goederen op afbetaling wordt, behoudens ver gunning, verboden. Moeilijker is het, een vergunningsstelsel in het leven te roepen, dat beoogt aan den afbe talingswoeker van leenvrouwen en consorten paal en perk te stellen. Den geheelen afbeta- lingshandel, behoudens vergunning, verbieden, zou te ver voeren en dezen handel noodelooze belemmeringen in den weg leggen. Er moet derhalve gepoogd worden, een bruikbare scheidingslijn te vinden tusschen den bona- fiden afbetalingshandel eenerzijds en de afbe- talingszaakjes van leenvrouwen en consorten anderzijds. De klein-verkoop op afbetaling. Geheel onoplosbaar is dit vraagstuk niet. Evenwel is de regeering met de commissie- van der Heijden van oordeel, dat de Geldschie terswet de richting aanwijst, waarin een aan- vaardbare oplossing kan worden gevonden. De wet neme, naar analogie van die wet, de waarde van de voorwerpen, welke op afbeta ling worden verkocht, als maatstaf. De ge- schetste woekerpraktijken, welke door het burgerlijk recht niet kunnen worden achter- haald, vinden nagenoeg uitsluitend plaats ten aanzien van huishoudelijke gebruiksvoorWer- pen, welker waarde beneden vijf tig gulden ligt. Men kan dus volstaan met een vergun ning te eischen voor den klein-verkoop op afbetaling", d.w.z. voor het „een beroep of bedrijf maken van het verkoopen op afbetaling van zaken, uitsluitend of voor een overwegend dee] ter waarde van vijftig gulden of minder". Bona-fide afbetalingshandel ongemoeid gelaten. Men laat den gewonen, bona-fiden, afbeta lingshandel voor het overgroote deel onge moeid. Niet ontkend kan echter worden, dat een deel van dien handel onder de wettelijke bepalingen zal vallen. Dit is een nadeel, een nadeel, dat echter niet overwegend kan Wor den geacht en daarom dient te worden aan- vaard. Indien een bona-fide handelaar onder de bepaling valt, zal hij vergunning moeten vragen. Hij zal die vergunning zonder eenig bezWaar verkrijgen. Daartegenover wordt het groote goed verkregen, dat aan den afbeta lingswoeker een einde wordt gemaakt. Dit kan voor den bona-fide handel in tal van op- zichten slechts een voordeel zijn. De wet moet voldoende waarborgen bieden, dat de vergunningen slechts geweigerd of in- getrokken zullen worden indien dit noodzake lijk is ter bescherming van de belangen van het publiek. Vandaar dat het ontwerp be- paalt, dat de vergunning alleen wordt gewei gerd of ingetrokken, indien op grond van de persoonlijke eigenschappen of gedragingen van den aanvrager of vergunninghouder mis bruiken ten nadeele van de koopers zijn te vreezen. De beoordeeling is gelegd in handen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die daartoe worden voorgelicht door B. en W Voor het aanvragen van een vergunning is sen bedrag van een gulden verschuldigd. Van de beschikking der Kamers staat be roep open op den Minister van Economische Zaken. Wie zonder de vereischte vergunning het ecihter uitvoeriger geregeld. Het adspirant- lidmaatschap (1825 jaar) wordt officieel in- gevoerd. Regelen worden vastgesteld voor weigering van lidmaatschap, royement, disci- plinaire maatregelen, beslechting van gesohil- len en indiening en behandeling van klachten. In het kiesreglement voor de Kamerverkie- zingen stelt het ontwerp enkele belangrijke wijzigingen voor. De omaschreven zetels komen te vervallen. De verkiezingsraad geeft een personenadvies. Het plaatsrvervangerssysteem wordt wederom hersteld. Oak het stemmenverzamelen over het geheele land komt te vervallen. De kie- zers voor iedere lijst maken dus uit, hoe hun lijst er uit zal zien. DE DOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Dinsdagmididag om 2 uur heeft in tegen- woordigheid van den minister van defensie in de rolzaal op het Binnenhof te Den Haag, de loting voor den dienstplicht plaats gehad voor de lichting 1936. Getrokken werd de naam: Cats, Bernardus, getaoren 31 Maart. De aanwijzmg van de dienstplichtige in elke gemeente of groep van gemeenten vangt dus aan bij deizen naam of wanneer deze naam niet in het register voorkomt, bij den daarop alphabatisoh eerstvolgenden naam. Dezer dagen zal een Koninklijk besluit af- komen, waarbij de invoer van aal of paling wordt gecontingenteerd. De invoer wordt vastgesteld op 25 pet. van den gemiddelden jaarlijkschen invoer in 1931, 1932 en 1933. De contingenteering zal gelden voor den duur van 12 maanden, ingaande 1 Juni j.L UIT^IJZING VREEMDELINGEN. Vanweft^net Departement van Justitie zijn thans naar „Het Volk" weet te melden, nieuwe maatregelen afgekondigd met betrekking tot de aanwezigheid van vreemdelingen in ons land en meer in het bijzonder tot de wijze, waarop ongewenschte vreemdelingen moeten worden uitgeleid. Deze nieuWe instructies bevatten o.a. de bepaling, dat Duitschers, die rechtstreeks uit dat land onze grenzen hebben overschreden en hier te lande geen verblijf wordt toege- staan, voortaan niet meer naar Belgie mogen worden uitgeleid. De Belgische regeering zou volgens het blad bij de Nederlandsche hebben geklaagd over de groote aantallen vreemdelingen voornamelijk van Duitsche nationaliteit, die zich in dat land kWamen vestigen. BEZWAREN TEGEN DE „DOODEHANDSBELASTING". Ter zake van het gewijzigde ontwerp van wet tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand, heeft het hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandsche Her- vormde Kerk, een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer, waaraan het verzoekt een zoodanige wijziging in het wetsontwerp aan te brengen, dat de vrjjstelling van de doode- handsbelasting niet enkel de kerkgebouwen met hun inventaris, maar 66k de goederen, die bestemd zijn om het gebruik van die ge- bouwen mogelijk te maken en de daarbij werk- zame personen te bezoldigen, zal betreffen. DE SUIKERBIETENSTEUN 1933. De Minister van Economische Zaken a. i. heeft, gelet op het Reglement Suikerbieten- steun 1933 in artikel 17 van voornoemd regle ment na den eersten zin ingevoegd het vol gende „Op 15 Juni d.a.v. kunnen, zoo noodig, nadere voorschotten worden verstrekt tot een maximum van f 1,75 per 1000 K.G. garantie- bieten". INVOERING VAN DEN GREENWICH-TIJD IN ONS LAND. Bezwaren tegen zomertijd worden hierdoor automatiseh verminderd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een. wets ontwerp tot invoering van den middelfoaren tijid van Greenwich, als de wettelijke tijd in Nederland. In zijn memorie van toelichting herinnert de Minister van Binnenlandsche Zaken er aan, dat in de motie van orde van den beer Van der Waerden c.s., aangenomen in de ver- gadering der Tweede Kamer van 23 Novem ber 1933, de Regeering wend uitgenoodigd, tweeerlei vraagpunten te bezien: de regeling van den wettelijken tijd en de regeling van den Zomertijd. Het thanis mgediende wetsontwerp is het resultaat van de overwegingen der Regeering te dezer zake. Wat de regeling van den wettelijken tijid betreft, is in aanmertkinig genomen, dat uit kringen van weenschap, handel en verkeer het verlangen is kembaar gemaakt, dat Neder land zjjn uitzonderingspositie ten opziclhte van de wereldtijdregeling zou verlaten en zich zou voegen in de intemationale zon-etijdrege- ling, volgens welke voor ons land zou moeten gelden de West-Europeesche tijd. Ook naar de meening van de regeering is het gewenscht niet in 't minst met het oog op de behoeftten van het luchtvaartverkeer, draadlooze uitzen- dingen en het intemationaal wetensclhappelijk waarnemingsverkeer, dat Nederland, gelijk andere landen reeds deden, zijn eigen natio- nale tijdregeling prijsgeeft en den wereldtijd, volgens de indeieling van het aardoppervlak in 24 strooken van 15 lengtegraden waarin de tijd telkens een uur verschilt, aanvaardit. Artikel 1 van het wetsontwerp bepalend „de wettelijke tijd in Nederland is de middelbare tijd van Greenwich" bedoelt, die aanpassing te b ew e rkstell igen Het vraagstuk van den Zomertijd meent de Regeering te moeten bezien, in het licht van hetgeen herhaaldelijk is geibleken, de wensoh van een zeer groot deel van de bevolking te zijn. Meer dan eens is tot uitiog gekomen, dat men in het algemeen het beihoud van den Zomertijd op prijs stelt. Geenszins blind ypor de bezwaren, welke de zomertijd voor enkele bevolkingsgroepen medebrengt, heeft de Regeering gezocht naar een middel, om daaraan zooveel mogelijk te- gemioet te komen. Zij meent, dat een wijziging van de regeling van den wettelijken tijd, met behoud van het uur-verschil tusschen zomer en winter, reeds aanmerkelijk aan deze be zwaren tegemoet komt. Door het aanvaarden toch van den West-Europeesohen tijd als wet- telijken tgd wordt het leven 20 minuten ver- laat, in zomer en winter. In deze 20 minuten aan het begin en het einde van den zonne- dag, vertoonen zich de inconvenieniten van den zomertijd uiteraard het scherpst. Deze worden thans derhalve aanmerkelijk in be teekenis verminderd. De minister vesbigt er hierbjj de aandacht op, dajt de z.g. ,,Tijdcommissie" in haar in het jaar 1924 uitgebracht rapport, een rege ling, als thans voorgesteld, heeft voorgedra- gen mede met het oog op het ondervangen van de meest ernstige practische bezwaren van den zomertjjd. De voorgestelde regeling brengt voorts mede, dat gedurende het grootste deel van het jaar in Nederland dezelfde tijd geldt als bij de meerderheid onzer naburen, terwijl ge durende de periode van den zomertijd ten deze volledige gelijkheid met Duitsohland, Belgie, Engeland en Frankrijk zal bestaan. Gelijktijdig ten aanzien van den aanvang van den zomertijd in versch.il!ende West- Europeesche lanjden is een wensch, die bij overigens gelijke tijdregeling, stenker naar voren komt. Langs den weg van intematio nale bespreking kan worden getracht, ook in dit opzicht de noodige eenheid te bereiken. Voorgesteld wordt deze wet, waarvan art. 2 regelt de vervanging in de bestaande wettelijke regeling van de woorden: „middel- bare zonnetijd van Amsterdam" door bedoel- den wettelijken tijd (art. 1) te doen in wer king treden op een nader te bepalen tijdstip. DE SPELLING-KWESTIE. De Maasbode schrijft: Minister Marohant heeft wrijving van opinie en botsing van meeningen gewenscht, en de kruitdamp hangt over het slagveld. Een kruitdamp, die naar onze meening het voor een „damp" wel wonderlijk effect heeft bewerkt, dat het heefdpunt van 't geschil scherp naar voren is g" a treden. Het eigenlijke sp a i ling-compromis vond zeer weinig verzet; te feller riohtte zich dit tegen het compromis", zoodra dit het eigen lijke spelling-terredn en daarbij meteen nagenoeg geheel zijn oompromiskarakter! venliet en op taalgebied overspmng. Hiermede was het tevens klaar als de dag, dat de overheiid een gebied ging betreden, waar zij slechts met de uiterste omzichtigheid en dan meer registreerenid dan verordienend en regelend dient in te grijpen. Dit geldt eigenlijk ook reeds voor de spel ling, maar wij hebben zelf in de Maasbode, reeds voordat het compromis gepubliceerd werd, als onze meening te kennen gegeven, dat het werkelijk hoog tijd werd, dat van faooger hand aan den spelling-chaos een eind werd gemaakt, door bindemde voorschriften voor alien, over wie de overhead op dit punt zegginigschap heeft. Met de taal staat het anders. De overheid moet alles wat er op taal gebied leeft vrij laten uitgroeien en mag Ihoogsten® het eenmaal uitgegroeide in bin demde voorschriften vastleggen. En de hoogste voorzichtigheid is geboden, als er op heit gebied van een bepaalde taal groote verschiUen bestaan, alle nog volop levend aoowel in de volkslagen als in meer cnltu- reelem kring. Dat nu is het geval met de buigings-n, die op het allernauwst samenhangt met het woordgeslacht, waarvoor in groote gebieden van ons taaidomein nog een sterk ontwikkeld gevoel bestaat, ook wat het ocidersoheid be treft tusschen mannelijk en v.rouwelijk, het geen zich ook demons&'eert in de pronominale aanduiiding. Wij zouden het een allenbedenikelijkst iets, een res pessimiexempli, een totaal avereohtsch specimen van overheidsbemoeiing aohten, wanneer thans eenvoudig van hooger hand werd gedecreteerd,;de buigings-n wordt niet meer geschreven". E)n dat terwijl in breede weteasahappelijke, algemeen cultureele, litteraire en zelfs reli- gieuze kringen van ons volk de hoogste prijs wordit gesteld op 't behoud van de buigings-n, waarin zeer tereoht wordt gezien een belang- rijk element van duidelykheid en welluidenid- heid. Wanneer binnenkort deze kwestie door de interpellatie-Tilanus in de Staten-Generaal aan de orde zal komen, dan, zoo hopen wij, zal daar vooral deze vraag zoo stevig moge lijk op den voorgrotid worden geplaatst, of de regeering met ha# ingrijpen op taalgebied, zooals minister Marchant dat tlhans van zins is, de grens van een gezonde overheids bemoeiing niet verre oversclhrijdt. Het parlement is wel bij uitstek de plaats, waar deze zijde van het geval zoo scherp mo gelijk bekeken moeten worden. Wij zouden dit ingrijpen niet anders kunnen zien dan als een res pessimi exempli. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Dinsdagmorgen is de Broqueville er in ge- slaagd de opdracht tot het vormen van een kabinet tot een goed einde te brengen. Het nieuWe kabinet ziet er als volgt uit: Eerste minister De Broqueville; landsverdediging (ondervoorzitter van den raad) Deveze; fi- nancien Sap; economische zaken en land- bouw Van Cauwelaert, justitie Bovesse; bin nenlandsche zaken Pierlot; kolonien Tschof- fen; arbeid en sociale voorzorg Van Isacker; openbare werken Forthomme; openbaar on- derwijs Maistriaux; transport, posterijen en telegrafie Dierick. Tenslotte zijn in het kabinet nog twee mi nisters zonder portefeuille opgenomen, n.l. de heeren Ingenbleek en Van Zeeland. DE ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Reuter meldt uit Rome: Hitler en Museolini zullen hun besprekingen op 14 dezer in de villa Jisani te Stra aanvangen. Van Italiaan- sche zijde nemen er aan deel MussoIinii Su- vich, baron Aloisi en Cerutti, van Duitsche zijde Hitler, van Neurath en von Hassel. De besprekingen worden Vrijdag voortgezet en zullen Zaterdagmorgen eindigen. Er staan een aantal banketten en een vuur- werk op het programma. Naar verluidt is het initiatief tot de be sprekingen van Duitsohland uitgegaan. Mus solini zou er aanvankelijk niet veel voor ge- voeld hebben, maar hij had er spoedig in toe- gestemd, toen het duidelijk werd dot de be sprekingen van vorige week te Geneve op een mislukking uitliepen. Hitler en von Neurath zullen Donderdag per vliegtuig arriveeren en Mussolini zal hen op het vliegveld begroeten. Er zullen waarschijnlijk drie vraagstukken worden besproken: lste de ontwapening. Mus solini zal naar men gelooft aan Hitler vra gen, welke oplossing hij meent te kunnen voorstellen, hoewel de voornaamste moeilijk- heid van Fransch-Duitschen aard is; de twee staatslieden zullen pogen een wapeningswed- loop te voorkomen; 2de zal de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond bespreken worden. Deze vraag vloeit uit die van de ont wapening voort. Men verwacht, dat Mussolini terugkeer van Duitschland tot een gereorga- niseerden Volkenbond zal voorstellen, een her- vorming in dien zin, dat het onderscheid tus schen overwinnaars en overwonnenen opge- heven wordt. 3de komt de kwestie van Oos- tenrijk aan de orde, Welke de neteligste van de drie is. Deze moet ongetwijfeld aange- roerd worden en daarbij zal Italie er zeker op staan, dat Duitschland ophoudt met de nat.-soc. beweging in Oostenrijk te steunen. DE BOMAANSLAGEN IN OOSTENRIJK. De spanning van de laatste dagen in Oos tenrijk is nog steeds niet geweken. Maandag- avond heeft men te Weenen opnieuw uit ver- schillende deelen van Oostenrijk vele berich- ten omtrent aanslagen ontvangen. In het district Griskirchen in Opper-Oos- tenrijk werd op de spoorbaan een doos gevon den, die dynamietpatronen bleek te bevatten. Te Bludenz in Vorarlberg werd met een la ding van 2 K.G. ecrasiet een mast van de electriciteitsleiding opgeblazen. In het Florianapark te Weenen werden steel-handgranaten gevonden en niet ver daar vandaan 6 bommen, 145 handgranaten en an dere springstoffen. Op het traject Steinhaus-Semmerling is we derom een bomaanslag gepleegd. Het verkeer kon echter voortgang vinden. Op drie plaatsen heeft men de telegraaflei- ding van Weenen naar Presburg doorgesne- den. Bij aankomst van den te 20 uur aan het Westelijk station te Weenen binnenkomenden D-trein Ostende-Parjjs-Weenen vond een ont- ploffing plaats, waardoor in de stationshal aanzienlijke schade werd aangericht. Op een zijlijn van den bondsspoorweg naar St. Poelten werd een spoorbrug met ecrasiet vernield. Te Salzburg en Weenen ontploften tal van papieren bommen, zonder echter materieele schade aan te rich ten. Bij een arts te Weenen vond men een grooten voorraad springstoffen. In verband hiermede werden vijf personen ge- arresteerd. Eenige schade werd aangericht door een pa pieren bom, die ontplofte in de wachtkamer van het advocatenkantoor van dr. Walter Richel, een jurist, die eenigen tijd geleden uit de nationaal-socialistische partij was ge- royeerd. De regeering heeft voor elke aanwijzing, die leidt tot arrestatie van daders van aanslagen en van bezitters van springstoffen, belbonin- gen van maximaal 10.000 schilling per geval uitgeloofd. De minister van landsverdediging deelt mede, dat de stationsveiligheidsdienst ver- sterkt is met patrouilles van het bondsleger. De patrouilles hebben opdracht, zonder aar- zeling van de wapens gebruik te maken. Voorts heeft de bondsregeering besloten, dat de ernstige schade, die is veroorzaakt door de ontploffing van twee bommen in het gebouw van de hoogeschool voor bodemcultuur ge- dekt moet worden door bijdragen van de stu- denten zelf. Studenten, die tot regeeringsge- trouwe organisaties behooren, kunnen hiervan worden vrijgesteld. Andere studenten, die deze bijdrage niet betalen kunnen of willen, zullen niet verder mogen studeeren, hoewel de regee ring toegeeft, dat door dezen maatregel ook onschuldigen getroffen kunnen worden. DE RELIGIELZE REGENBOOG VAN DUITSCHLAND. De religieuze „regen,boog" van Duitschland ziet er thins a lid us uit: Geheel links staan de Duitsche Wodanisten en zonaanlbididers, die de oude heidensche Ger- maansche religie terugwenschen; het getal leden dezer ,,Berenlhuidgroep" (deize naam stamt van Adolf Hitler) is hoogstens 10.000. Daarop volgt de Duitsche geloofabeweging van prof. dr. Willhelm Hauer en graaf Revent- law. die oud-Germaansche ideeen met meer modern pantheistisohe ideeen verlbinidt en naast de kerk (die zij afwijst) als derde con- fessie erkenining zraekt. Toch is het aantal aanhangers dezer groep niet hooger dan 50.000 te schatten. Dan komt de geloofslbe- weging der Duitsche Christenen, de groep in de kerk, tot welke ook de rijksbisschop be- hcort, welke in 6e kerk bij de kerkelijke ver- kiezingen in 1933 de meerderheid verkreeg en al3 gevolg daar/an de kerkregeeriug in han den heeft; haar aantal aanhangers kan, daar do uitsiag dei kerkelijke verkiezingen van 1933 niet meer een juist beeld biedt van de verhoudingen in de kerk, moeilijk geschat V'ordertoch moet het in de kerk een aan- zienlpk getal zijin, in de millioenen loopend. Deze gelooft beweging onderscheidt in haar organisatie weder drieerlei groepen; een ra- dicale strooming, die uit den Chrt'stus min of meer een Germaansohe held wil maken; een middelgroep die het dhristendom geheel aan de staatseischen wil d'ienstbaar maken en een rechtsche groep de sterkste van ortho- doxe Christenen, die de confessie willen hand- haven en daaraan verbiniden de sterke een- heidsidee met het leiidersprincipe van de rijks- bisschoppelijike kerkregeering. Daarop vol- gen dan de vooral in den laataten tijd zeer sterke groepen der belijdenisbeweging, ortho- doxe Lutherschen en gereformeerden, alien bereid aan de eenheid der kerk mede te weir- ken, maar niet geneigd om het leidersprincipe in de kerk te aanvaarden; zij stellen de een heid der belijdenis tegenover de eenheid, welke hat leidersprincipe wil doorzetten. Misschtien zijn momenteel in de kerk de belijdenisgroeipen in de meerderheid. Alle groepen tezamen zijn nationaal-socia- listisch. Onder de religieuze groepen vindt men geen anti-nationaal-socialisme, tenminste niet met den monid, anders dreigt het concen- tratiekamp. CONCERT OP DE MARKT. Bij het op Donderdagavond, te 8 uur op de Markt alhier te geven concert door het mu- ziekgezelschap ,,De Vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, zal het volgen de programma worden uitgevoerd: 1. Blaze Away, marsch Holzmann. 2. Diana, fantaisie originale G. J. v. Dam 3. Aan den schoonen blauwen Donau, wals van Joh. Straus, arr. L. Girard. 4. Fantasie sur Tanhausser, van R. Wagner, arr. F. Popy, 5. Marche Lorraine Louis Ganne. Pauze. 6. Antigone, ouverture F. Roussau. 7. Willem Tell, fantaisie Rossini. 8. Oude herinneringen, wals Morgenthaeler. 9. Oude kameraden, marsch C. Teike, arr. E. Larue. K. J. V.-BLOEMPJE. De j.l. Zondag op het kerkplein der R. K. kerk gehouden bloempjesverkoop voor de K. J. V. bracht ruim f 28 op. AKTE L. O. Aan het eind-examen aan de Rijks-kiweek- sohool te Oostiburg namen 4 examinandi deel: geslaagd zijn de heeren A. Rijckborst te St. Kruis, A. Rijnlberg te Ter Neuzen en M. van der Vlugt te Groede; afgewezen 1. De akte- examens zijn hiermede afgeloopen. Er slaag- den 17 van de 22 candidaten. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: M. Dekker te Retranche- ment, J. Meijer te Breskens, M. de Pau te Oostburg, Anna van Prooije te Oostburg en J. de Ridder te Retranchement. DE BEVOLKING VAN ZEELAND. Op 31 December 1932 bestond de bevolking van Zeeland uit 124.993 mannen en 124.582 vrouwen, samen 249.575 personen. Geboren zijn 2364 mannen en 2103 vrouwen, overleden resp. 1151 en 1107, alzoo een vermeerdering met 1213 mannen en 996 vrouwen, totaal 2209 personen. Door vertrek en vestiging vermin- derde het aantal inXvoners met 454 mannen en 620 vrouwen, totaal 1074 personen. De totale vermeerdering bedroeg dus 759 mannen en 376 vrouwen, totaal 1135 personen. Op 31 Dec. 1933 bestond de bevolking uit 125.752 mannen en 124.958 vrouwen, totaal 250,710 personen. KAMER VAN TOEZICHT OP DE NOTARISSEN EN CANDIDAAT- NOTARISSEN TE MIDDELBURG. Tot lid der Kamer van Toezicht op de no- tarissen en candidaat-notarissen te Middel- burg is gekozen notaris J. C. Blaupot ten Gate, te Middelburg, tot dusverre plaatisver- vangend lid. Het oudste plaatsvervangend lid notaris A. Mijs te Oostburg had aan het be- stuur van den ring Middelburg der notarissen wegens gezondheidsredenen verzocht niet in aanmerking te komen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rijwielhelastingmerk, W. Keijzer, O 143. Huissleutel, J. v. Donk, Dijkstraat. Staaldraad, R. Bootsgezel, Doelderstraat. Twee vischstokjes, Bureau van politie. Rijwielbclastingmerk, Bureau van politie. Bos sleutels, Bureau van politie. Belastingmerk, D. de Regt, Steenkampl. 83. Kindertaschje, N. Meijer, Axelschestr. 60. Bankbiljet, P. v. Doeselaar, Benedetfweg 30 Sluiskil. Vulpen, J. Kiel, Tholensstraat 15. Zakmes, F. Beck, Nieuwstraat 7. Huissleutel, G. J. Smink, De Jongestr. 4. Rijwielhelastingmerk, J. v. d. Peijl, Boere- gat C 5, Hoek. Zilveren brochej A. van Es, Nieuwediep- straat 24. Portemonnaie met inhoud, Th. Vaal, Smids- wal 27. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Mei 1934 op spaarbankboekjes in- gelegd f 28.319,97 en terugbetaald 36.673,80. derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 8353,83. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16. Door tusschenkomst van bovengenoemd kantoor werd ter directie op staatsschuld- boekjes afgeschreven /6950; derhalve minder in- dan afgeschreven .f 6950. VRMWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij aen ontvanger der directe belastingen te Breskens f 9,71. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE KRUININGEN. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie wordt voor de op 20 Juni as. te Kruiningen te houiden landbouwtentoonstel- ling de brjzondere aandacht gevestigd op de afdeelingentuinbouw, landfoouwfhuishoud- komde, vereenigingswezen, akker- en weide- bouw, gewassenkeuring, landlbouwvoorlichting en ondertwijs, pluimvee en konijnen. Naar we uit goede bron vememen, zal het muziekgezelschap ,,St. Cecilia' van Stoppel- dijk op Zondag 17 Juni a.s. een uitvoering geven in den tuin der Eerwaarde Zusters van het St. Antoniusgesticht. Zooals we reeds hebben bericht, waren VV J. en A. de Bruijn te Ter Neuzen op 1 Juni j.l. de laagste inschrijvers voor het verbeteren van de Molenstraat-Groenendijk-Krui^weg. voor de som van 39.247. Het werk werd hun dienzelfden dag gegund onder voorbehoud van de goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland De gunning is Vrijdag j.l. door dit college goedgekeurd. Waarschijnlijk wordt reeds de volgende week met de werkzaamheden be- gonnen..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2