4 Landbouwberichten TER NEUZEN, 6 JUNI 1934. BETROUWBAARHEIDSRIT VOOR MOTOREN EN AUTO'S. EEN OPENLUCHTSPEL IN ST. JANSTEEN OOSTBURG. RECHTSZAKEN. AXEL. gaamie het gestolen paneel tier Aanbiddtng" van het Lam, meen ik toch, met zekerhekl, te kunnen medeideelen, d'at ,op dit oogenlblik, een zeer ernstig spoor wordt gievolgd. Het staat vast volgems de gegavens waarover het parket beschikt dat het paneel met de „Rechbvaandige Reenters" Belgiie niet heeft verlateciHet beivinidt ziiCh echter ook niet te Gent zooals sommige bladen helbben ge- scihreven. Een „coup de theatre" blijlkt, in dit verband, geenszins uitgesloten te zijn en zou zelfs, vrij spoedig, mogem worden ver- waeht. DE LANDSVERDEDIGING VAN FRANKRIJK. De „Sunday Chronicle" meldt, dat de auto- riteiteci thans een plan tot versterking der Fransche Kanaal-kuist bestuidieeren. De retien hiertoe is, aldus het blad, natuurlijik dte vrees voor een Duitschen aanval van de zeezijde. De volgende maatregelen wortien over wogen: Bouiw van een tweede verdedigingsldnie vac slagsohepen van het formaat van de „Dunkerque" (20.000 ton). Aanleg van een ,,muur van staal en ijzer" langs de kust van het Kanaal met forten en zwaar kustgeschut. Inricihting van een mach- tige basis voor duikibooten te Calais en de verlenging van de Fransche verdedigings- werken ot de kust van het kanaal. HET ARTIJKEL VKOUW WORDT TE DUUR IN PALESTINA. De jeugdige Mohammedanen te Remleh nabij Jaffa, hebben naar Reuter meldt, aan- gekondigd dat zij de plaatselijke meisjes zulleci bovootten. Het is daar namelrjk de gewoonte dat de rnannen hun toekomstige vrouwen kioopen en zij verklaren thans dat de vaders voor hun dodhters een te hOogen prijs vragen. De vrijgezellen hebbec daarom verklaand, dat zij vrouwen uit Cyprus zullen importee- ren. tenzij de prijizen der vrouwen verlaagd worden. DEUTSCHE ARBEIDERS BIJ DE GREN SVERDEDIGENGS WERKEN GEBRU1KT. Door dien gemeenteraajd van bet grensdorp Heinridh-CapeUe is die aamdacht van de Bel- gische regeering gevestigd op het feit, dat bij bet bouiwen van kleice forten en gebeton- neerde blokhuizen op de Belgisch-Duitsche grens, van Duitsche werkkrachten gebruik wordt gemaakt. De oud-strijders, uit dezelfde streek, bebben van bun kant, een protest- scbrijiven gezonden aan den Minister vac Landsverdediging, op het gevaar wijzend dat, voor de defensie van het Belgisohe grond- gebied, in een dergelij'ke handielwijze be- sloten ligt. EEN WEEK VAN SPANNING. De week, die nu begonnem is, kac, schrijft de N. R. Crt., groote beslissingen brengen. Ten eerste moet blijken of bet vergelijk, dat over de stemming in het Saargehied tusschen Frankrijk en Duitschiand tot stand gekomen is, een mogediijkiheid van toenadering tuisschen de beide landen inzake het vraagstuk der ontwapening miagelijk heeft gemaakt. Het is niet te looohenen, dat Berlijn tot nu toe een volhardendie neiging heeft vertoonid om met Frankrijk op dit punt tot pratec te komen. Men is er zeer duidelijk niet onver- deeld gelukkig met de beslissing, die men in October nam, toen men uit Geneve wegliep. Het wantrouwen ten opzichte van hetgeen er in Duitschiand gebeurt, lijkt echter te groot in Frankrijk om toenadering mogelijk te maken. Zoodra er bij de eene partij geen geloof bestaat, dat betgeen de andere partij zegt oprecht is gemieend, als de een dienkt dat de woorden van den ander sdechts ml- strikken zijc, dian is er inderdaad heel weinig te bereiken. Zijn de beriahten van Franschen kant over bebgeen er Maandag naar aanlei- dinig van het vaststellen van den datum voor het plebisciet in het Siaargebied is gebeurd juist, dan zou dit de stemming te Parijs niet venheterd hebben. Jonge nationaal - socialist e n uit Duitscfhlamd zouden het Saargehied zijn binnengestroomd en daar in de stad het Siegreioh werden wir Franikreich schlagen" gezongen hebben naast nationaal-socialis- tisohe liederen. Nu .behoeft dit schlagen dezen keer niet met wapenen bedioeid te zijn geweest, maar kan alleen op bet plebisciet be trekking hebben; veel vertrouwen zal men in Frankrijk in de oaschuldige beteekenis van deze woorden niet bebben. Te minder, omidat deze betoogingen met het afranselem van niet - leden van het Duitsche front in het Saar- gebiad gepaard rnoeten zijn gegaan. Dat incidenten onder dergelijke omstandigheden voorkomen, zal nergems te vermijden zijn, maar zij hebben nu hjjzondere beteekenis, doordat zij door een politick vergrootglas be- keken wiorden. Dat wat de Fransche bench- ten melden, zouden wij, buitenstaanders, niet zoo bijzonider baiangrijk kunnen vinden als ook wij niet steeds weer dezelfde onrustwek- kende conclusies moestec trekken: dat of bet gazag der overhead, of de goede wil der over- hoiid in Duitschiand heel gering is. Wij ge- looven eerder aan het eerste dan aan bet laatste. Dit echter maakt de zaak niet beter, maar emstiger. Wij gelooven niet, dat op een politiek zoo gevoelig oogenlbliik als nu, het denkbaar zou zijn, dat in Italie of in Rusland, twee landen tiius van even volstrekte diictatuur, hetoogm- gen mogelijk zouden zijn, die het opperste ge- zao- in zijn intemationaal beleid ten zeerste rnoeten binidaren. In Duitschiand is dait keer op keer het geval. Zaterdag kon men in de Times nog weer lezen van ergerlijike en zinne- looze mishanideling dioor bruinhemden te Munchen begaian. Een kiacht in het Bruine Huis had ten gevolge dat men daar zijn spijt uitdrukte over het gebeurde, maar tegelijk erkende niets tegen de daders te kunnen doen. Ophitsing van de gevaarlijkste soort blijft in Duitschland doorgaan, ja, neemt in den laatsten tijd nog ikwaadaardiger vormen aan. Te Berlijn krijgt men poliitiek en oeconomisch de noodlottige gevolgen te voelen van den inidruik die dit in het buitenland maakt en betreurt men Ideze dingen. Maar het gezag om nu na anderhalf jaar revolutie de wilde menscihen in toom te houden ontibreekt nog steeds. Ja, als het te pas komt, zooals Goebbels onlangs igeidaan heeft in zijn rede te<ren kanikeraars en Joden, speelt men zijn machteloosheid tegenover de volkswoede, die slechts de woede van de onderwereld in de SA is, als politieke ifcroef uit. Dit is he. onrustwekkendste in Duitschiand, dat de resieering van het sterke gezag een toestand van anardhie heeft geschapen Wij geven dan aan het zwakke gezag izooals wij idat in ons land kennen en zooals het to andiere met autoritair geregeerde maar wel geordende Sden in Europa bestaat, verre de voorkeur. Deze dingen nu rnoeten ledere politieke acte van Berlijn waarvoor belt vertrouwen van bet buitenland in bet woord van het be- wind te Berlin noodig is, vrijwel machteloos maken Heeft de poUtie m bet Saargebiexi werkelijk niets ondemomen om de ongeregeld- heden te verhimideren, zooals van Fransche zrjde wordit genaeld. Dac zal in Frankrijk geen bevrediging heerschen over het vergelijk maar zal men veeleer het gevoel hebben gadueerd te zijn, wat te minder neiging zou wekken om vendere experimenten die van de goede tnouw der Duitschers afhankelijk zijn, te wagen. En zelfs al zouden die berichtec sterk overdireven zijn, dan nog zou deze uiit- werking in Frankrijk niet uitblijwen omidat men daar aan de juistheid daarvan niet zal twijfelen. Het staait daarom te vreezen dat de dag vac gisteren reeds heel wat bedorven zal bebben aan het effect dat het gesloten vergelijk op de geiwichtige discussie die deze week moet beginnen zou hebben. Onzekerhedid op velerlei gebied is het ken- menk van het begin van deze belangrijke week. Zelfs weet men niet of Sir John Simon, wiens verttrek uit Geneve algemeen als een deimonstratie is opgevat, toch nog terugkeert. Men weet, dat er twee stroomingeai zijn in het kabinet waarvan de breedste maar op het i oogenbli'k niet de sterkste de opvatting aan- hangt dat er geen gevaarlijiker politiek is dan die van de geisoleerde positie en dat men iets in saimenwerking met de anderan moet wagen om zekerder gevaar af te wenden. Tenslotte is ondanks de uitbarsting van Bar- thou, die geen sympatbie wekte, de vorige week geen week van zegepraal voor Simon geweest. Alles spreekt van de noodizakelrjk- heiid van veiligbeid, waarvan hij niet wil hooren. Het manifest van de zes ex-neu- tralen begon er mede. De Kleine Entecte pleit envoor. De Balkanbond verklaarde zijn instemming met het denkbeeid van Ditwinof. De Turken kwamen er nog eens afzonderlrjik voor op, Norm an Davis zelfs gaf principieele instemming te kennen. Komt Simon heele- maal vergeefs over het Kanaal Niet geheel Engeland beeft een struiisvogel in zijn wapen. Thans is het pleit betreffende de houding die men zal aancemen zelfs nog niet definitief ibeslist. Men ziet, op den eersiten dag van de week is de week reeds flink beladen met eigen moeilijkheden en eigen onzekerheden en deze week kan voor maanden en jaren geldec Wij wachten met spanning af wat zij brengt. „IN HET WATER MET DE FARLEMENTSLEDEN". Reuter meldt uit Parijs: De crisis in den landbouw heeft onder de boerenbevolking groote onrust en gisting ver- wekt. Men uit zijn verontwaardiging over bet feit, dat de Kamer wekenlang debatteert over de graanprijzen, zonder tot doeltreffende maatregelen te komen. De socialistische af- gevaardigde Benassy, die een plattelands-dis- trict vertegenwoordigt, beeft de gevolgen daarvan aan den lijve ondervonden. Toen hij in een vergadering Wilde spreken, werd hij door zijn kiezers van het spreekgestoelte ge- haald en onder het roepen van ,,Het Water in met de parlementsleden!", kreeg hij een ge- ducht pak slaag. Van de vergadering kwam niets, en onder bedreigingen der menigte zocht Benassy snel een goed heenkomen. DE ENGELSCHE NOTA INZAKE DE OORLOGSSCHULDEN. In een nota, door den Britschen ambassa- deur te Washington overhandigd, wordt er op gewezen, dat de Britsche regeering had te kiezen tusschen twee handelWijzen: of zij moest het voile bedrag van 262.000.000 dollar betalen, of zij moest elke betaling nalaten totdat de definitieve herziening of definitieve regeling zou zgn verkregen, die was uitgesteld als gevolg van gebeurtenissen, waarover de beide regeeringen geen macht hadden gehad. Het was met diep leedWezen, dat de Brit sche regeering tot de overtuiging kwam, dat zij niet de verantwoordelijkheid kon aanvaar- den voor bet volgen van een gedragslijn, welke het gebeele systeem van intergouvememen- tale oorlogsscbuldbetalingen zou doen her- leven. iDe hervatting van de volledige betalingen zou meebrengen, dat Engeland zich met een- zelfden eisch zou rnoeten wenden tot zijn eigen schuldenaars. Daardoor zouden opnieuw de toestanden worden in het leven geroepen, die in zoo hooge mate hadden bijgedragen tot het veroorzaken van de wereldcrisis. Zoo te handelen zou beteekenen, dat een bom werd geworpen in de Europeesche arena. Daarvan zouden financieele en economiscbe naschokken het gevolg zijn in alle vijf wereld- deelen. De kansen op een herstel in de wereld zouden er voor onbepaalden tijid door worden te niet gedlaac. De nota wijst er verder op, dat het besiuit om de betalingen op te schorten tot het moge lijk zal zijn geweest over de onderlinge oor- logsschulden der verschillende landen te be- raadslagen met een redelijke kans op over- eenstemming, niet de bedoeling heeft, dat En geland zijn verplichtingen ontkent. Engeland is bereid om over het vraagstuk der oorlogs- schulden te praten, zoodra president Roose velt van oordeel mocht wezen, dat een cocfe- rentie over deze aangelegenheid nuttige resul- taten zou kunnen opleveren. Naar verder gemeld wordt, wordt in de nota de nadruk gelegd op het feit, dat de oor- logsschulden noch productief zijn, noch zich- zelf liquideeren. De onnatuurlijke transfers welke voor de betaling noodzakelijk zijn, zou den een algemeene ineenstorting van de nor- male internationale crediet-operaties teweeg brengen. Wat de op 15 Juni vervallende be taling betreft, zou de Britsche regeering vol- komen bereid zijn op den 15en een verdere symbolische betaling te verrichten, zonder daarmede haar recht prijs te geven, een ver- andering voor te stellen. Deze bereidwillig- heid zou echter afhangen van een verklartog van den president, dat hij de Britsche regee ring niet als in giebreke zijnde debiteur zal beschouiwen. De Britsche regeering heeft echter verno- men, dat door de wet-Johnson een dergelijke verklaring thians niet meer mogelijk zou zijn. Wanneer dit het geval is, is ook de in 1933 toegepaste methode niet meer mogelijk. dollar zal bebben gekost. Het blad voegt er- bij dat wanneer andere landen het voorbeeld van Engeland volgen, het Congres zich er mis- schien eindelijk rekenschap van zal geven dat het zijn standpunt op het gebied van de schul- den zal rnoeten herzien, of anders in het ge heel geen betalingen meer zal ontvangen bui- ten die van Finland. De indruk in de Ver. Staten. Het Congres te Washington schijnt naar de New-York Times meldt over het alge meen de houding van Engeland inzake de schuldenkwestie niet kwalijk te nemen. Senator Johnson is van oordeel dat Enge land zich definitief afmaakt van zijn verplich tingen. Daarentegen meent senator Pittman dat het voor Engeland bijna niet mogelijk was om gezien den strijd tusschen pond en dol lar een andere houding aan te nemen. Senator Borah verklaarde, in het geheel geen betalingen te verwachten; maar hij voor- ziet, dat indien de Vereenigde Staten thans met het Britsche rijk in onderhandeling tre- den over grondslagen inzake het handelsver- keer op de basis van Wederkeerigheid, Enge land bereid zal worden gevonden om over de schuldenkwestie te praten. Volgens de Herald Tribune zouden ambte- uaren, die op de hoogte zijn van betgeen er binnenskamers is bepraat, van oordeel wezen, dat nog voor het einde van het jaar de wet- Johnson aan de Vereenigde Staten 40.000.000 DIPLOMA WEGENTECHNICEJS. Te Arnhem behaalde de heer W. de Bruijn te Ter Neuzen het diploma voor Wegentech- nicus. EINDEXAMEN TEXTIELSCHOOL. Tot gecommitteerde bij het edndexamen hoogere textielschool te Enschede is o.m. be- noeanid de beer E. Lockefeer, faibrtkant te Hulst. BOOTTOCHT ANTWERPEN. Naar wij van de Ringbesturen vernemen, is de belangstelling voor deze tocht zoo groot, dat de opgave tot deelneming reeds nu moest worden gesloten. Er worden verder geen plaatskaarten meer uitgegeven. HERDENKING VAN HET 350-JARIG ZELFSTANDIG BESTAAN VAN TER NEUZEN. In verband met de gerezen pl^nnen tot het organiseeren eener feestelijke herdenking van het 350-jarig bestaan van Ter Neuzen kwam Zaterdag het bestuur der feestcommissie bij- een met afgevaardigden der vereenigingen die zich in beginsel bereid verklaard bebben aan de organisatie daarvan mede te werken. Verschillende afgevaardigden konden reeds mededeeling doen van definitieve medewer- king, voor het uitvoeren van bepaalde num- mers, die in een eventueel programma zullen kuncen worden ingelascbt. Overigens bleek ter vergadering;, dat men nog eenigszins in het duister tast omtrent de wijze waarop medewerking kan worden ver- leend. Dit moet, zooals de voorzitter in zijn inleiding aanstipte, niet verwonderen, aange- zien het thans vele jaren geleden is, dat een feest, als dat 't welk men nu toil op touw zetten, is gehouden. Ook in dit opzicht is er- varing noodig om aan de daarvoor noodige ideeen te komen. Als onderdeelen voor een op to stellen pro gramma werden genoemd: een op tocht (deze wordt als hoofd- en attractienummer onmis- baar geacht), zang- en muziekuitvoeringen (eventueel ook met medewerking van school- kinderen), openluchtspel, bloemencorso, gon- delvaart, verschillende sportdemonstraties, volksspelen, verlichting gebouwen en vuur- werk. Na bespreking werd om verschillende prac- tische reden als tijdstip voor de herdenking besloten te nemen de week van 3 tot 8 Sep tember a.s. Met het door de commissie samen te stellen programma zullen vermoedelijk 2 dagen gemoeid zjjn, terwijl het ook mogelijk blijft speciale onderdeelen op andere dagen uit te voeren. Voor een definitieve vaststelling van bet programma zai het natuurlijk niet alleen af- hangen van de persoonlijke medewerking die zal worden verkregen, en die zich goed laat aanzien, docb bovendien ook van de medewer king die zal worden verkregen voor bet be- schikbaar krijgen van geldmiddelen, die voor een en ander onmisbaar zjjn. De commissie zal daarvoor eerstdaags een beroep doen op de burgerij en hoopt, dat het haar bij haar doel om Ter Neuzen weer eens voor enkele dagen op het eerste plan te zetten, vooral ook in dit opzicht niet aan de noodige medewer king zal ontbreken. Het bestuur van het comito werd gemach- tigd verschillende sub-commissies saam te stellen, welke worden uitgenoodigd verschil lende onderdeelen van het besproken program ma nader uit te werken en met betrokken corporaties en personcn te bespreken. Ten slotte toerden nader functionarissen in het comito benoemd, nl. tot voorzitter de heer N. J. 'Harte, tot plaatsverv.-voorzitter de heer M. de Jonge, penningmeester de heer C. Wind van Merkesteyn. Zooals reeds vroeger is ge meld wordt het secretariaat vervuld door den heer J. F. de Cooker en den heer J. Brinck- man, terwijl voorts als commissaris deel van het bestuur uitmaken de heeren A. van den Bruele en A. P. Lindenbergh. We hopen binnenkort in de gelegenheid te zijn, nader op deze plannen terug te komen. Naar we vernemen staat de alhier opge- richte motorrijdensclub ,,Zeeuwsch-Vlaanide- ren", die thans nog alleen het Oostelijk deel omvatte, om uitgellareid te worden tot het westelij'k deel. Tevens is (het plan gevormd tot het houden van een betrouwbaarheirisrit voor motior- rijwielem en auto's op Zondag 17 Juni a.s. In den voonmddtiflg zou de todht door Oostelijk Zeeuwsdh-Vlaamderein worden ge maakt als volgt: Ter Neuzen, Zaamslag. Kloosterzande, Hulst, Axel, Sassing, Wesit- dorpe, Sas van Gent, terug naar Ter Neuzen. Des namdddags wordt de rit gemaakt van uit Ter Neuzen over Hoek, Philippine, IJzen- dij'ke. WaterlandkerkjeAardectourg, Sluis, Cadsand, Cadsand haven (waar een pause wordt gehioulden) vervo.lgens naar Oosthurg, Groede, Kruisdijk, Breskens, over no. 1 naar Hoofdplaat, Biervliet, Uzemdijike, Philippine. Driekwart terug naar Ter Neuzen. Hieromtrent zullen nadere mededeelitigen verschijnen. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE KRUININGEN Wij vestigen de aandacht op de in dit num- mer voorkomende advertentie betreffende de groote landbouwtentoonstelling te Kruiningen op Woensdag 20 Juni a.s. Hieruit blijkt wel dat een bezoek aan deze tentoonstelling bij- zonder aan te bevelen is. Gaame wekken wij hierbij dan een ieder ook op, deze dag vrij te houden voor een bezoek aan dezen interes- santen lanidlbouwidag. drag van 3.286.000 verkregen en een inko- men van 116.000. De over drie jaar verschuldigde belasting bedraagt 42.466. BESMETTEIJJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 Mei zijn in ooze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, n.l. 1 in ieder der gemeenten Krabbemidij'ke, Mididelburg en Siuis en 2 ge vallen van diphtherie, n.l. 1 te Hulst en 1 te St. Jansteen. COLLECTIEVE GRENSBEWIJZEN. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft zioh met een oireulaire tot de burge- meesters der Zeeuiwsche gemeenten gewend en daarin verwezen naar een door hem van den Minister van Buitenlandsche Zaken ont vangen schrijven, waarin deze herinnert aan de circuiaire van Januari 1926, nopetis de af- schaffing der pasvisa met Duitschiand en de nopems het verkoer met dat land getroffen regeling. De Inspecteur der Kon. Marecbaussee, ad- ministrateur voor de Grensbewaking heeft de laanidadbt van deo Minister er op gevestigd, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat de aan Nederlanders, die zach naar Duitschiand tae- geven afgegeven collectieve lijsten niet vol- doen aan de voorwaarden voor de invulling daarvan gesteld. Veelal zijn de lijsten ooigeteekend en ver- melden zeilfs niet de autoriteit, den datum en de plaats van afgifte, terwijl andere malen de voomamen, die nationaliteiit en de woonplaats der deelnemers ontbreken. De Minister verzoekt nauwkeurig toe te zden op de volledige en juiste invulling der collectieve lijsten en ook de betrokken burge- meesters op de wenschelijkheiiid daarvan te willen wijizen. ,,Klokke Roeland" gaat kleppen en hidden over de oude vrije heerlijikhedd van Sint Jan ten Steene, een kwartuur gaans van Hulst gelegen en van daaruit gemakkelijk per auto bus te bereiken. Onder dien titei is namelijk een nieuw open- luchtspel verschenen, dat in drie bedrijven den toeschouwer verplaatst naar Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen in de eerste helft der veertiende eeujw, een spel, dat ,wij alweer te danken helbben aan den vindingrijken schep- penden geest van den heer Jos. A. Everaard te St. Jansteen. Een spannende vertooning vol hoogen emst, maar afgewisseld met sappige, goedlachsche boert uit Vlaamsche volkskringen wordt hier het publiek geboden. Niet enkel fantasie geeft het nieuwe spel, want het is opgebouiwd rond een kern van historische waarheild, voor een groot deel ont- leend aan de oudstbekende stadsrekening van Hulst over het jaar onzes Heeren 1326, waar van de volledige tekst met toelichtingen thans in het Jaarhoek van den Oudlbeidkundigen Kring wordt gepublioeerd. In samemwerkimg met den auteur en zijn venlienstc.lijke helpers handhaaft het bestuur van de tooneelvereeniging St. Jan ook dit jaar de oude traditie om telkenjare in een nieuw oorspronkelrjk openluchtspel de geschiedenis van Hulst en Steene zichtbaar en hoorbaar onder de aandacht van streekgenooten en vreemdelingen te brengen. En dat op zulk een boedenide en gezellige wijze, dat de toeloop naar St. Jansteen telken jare grooter wordt en de Nederlaudsche en Belgische grootbladen zich met deze aange legenheid gaan bemoeien. Het spel beweegt zich om de historische figuur van ridlder Philips Vilain, heer van St. Jan ten Steene, die aanvankelijik scbuchter maar ten slotte krachtig optreedt als ijveraar voor de Vlaamsche gedachte, de Vlaamsche zaak, waarvoor dit deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren in de eerste helft der 14e eeuiw lijdt en strijdt, tot het tenslotte triampheert, zooals onder d'e tonen der Roelandsklok achereen- volgeos aan he slot van elk bedrijf wordt uit- gebeeiid. Hot Vlaamsche volk uit dien tijd vindt in den wijzien nar Uilespiegel, die zich telkens op kritieke, beslissend'e miomenten vertoont, den Vlaamschen geest belichaamd. Het gaat in dien bewogen tijid tegen den Franschen invload, waarvan de baljuw van Steene, als vertegenwoordiger van den Franschgezinden graaf Lodewijk van Nevers, die drager is. De invloed van het Fransche hof wordt hevord'erd door Hector Vilain, die als felle Leliaert zijn persoonlijken wrok koelt op Hulst, het stiadje der Klauiwaerts en daar door in strijd komt met zijn broer, Philips Vilain, den held van het stuk en met den pastoor van Hulst, die zijn parochianen in bascherming neemt. In aanmerking genomen 't gehalte van 't spel en de goede kraoMen, waa»over St. Jan steen beschikt, rnogen wij veronderstellen, dat het welslagen der opvoering verzekerd is. Verleden jaar werd het tooneelgezelschap St. Jan met zijn geochiedkundig spel „Adriaen Vilain" tot ver buiten de lamdsgrens gehul- digd. Wij. koesteren de verwachting, dat het tMt jaar nieuwe lauweren zal taehalen. De eerste opvoeringen te St. Jansteen zullen plaats hebben in de maand Augustus, zooals nader zal worden aangekondigd. Door het ministerde van Waterstaat is ver- gunning verleend voor den op 19 Juni a.s. te houden (wieler)-wegwedstrijd, om op een drie- tal plaatsen den rijksweg te kruisen. Tijdens dien wedstrijd worden in de nabijheid der vol gende plaatsen sprkiten verreden, nl. Nieuiw- vliet. Hoofdplaat, Biervliet, LJzenddjike Schioondrjke, Eede, Slui's, Zuidzande en een einidsprint bij OostSburg. Hondterden guldens voor collegegeld kamer- buur, boeken enz., een bedrag van 2000 on- geveer, gingen in handen van den .student" over. Ook d'e vriendin van bet echtpaar schonk hem haar vertrouwen en geld. Geld voor ringen en geld voor studie. Zij verloofde zioh zelfs met hem. Tenslotte bleek, dat de drie menscben door den 50-jarigen student" om den tuin waren geleid. Een aanklacht bij de justditie volgde. De rechtbank te Amster dam veroordeeldte hem op 21 Februari tot 2 jaar en 6 maanden gevangenissfcraf. Dinsdag stand de man in hooger beroep voor bet Hof te Amsterdam. De procureur- generaal, in aanmerkiing nemende, dat hij reedis enkele veroordeelingen achter den rug heeft, requireerde een gevangenisstraf van 3 jaar. Arrest 19 Juni. DE VLAG MET DEN BEZEM. De Hooge Raaa heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van dr. C. A. A. H., rijks- leider van de N.S.D.A.P., die door de recht bank te 's-G-ravenhage is veroordeeld tot 5 gulden boete, wegens het hebben van een stalbezem boven het trotitoir van het partij- gebouw te 's-Gravenhage zonder dat daarvoor vergunning was verleend. HET KARNEN VAN BOTER THUIS EN DE CRISIS-ZUIVELWET. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen inzake het beroep van den officier van justi- tie te 's Gravenhage tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter te Alphen aan den Rijn, S. J. P., melkboer te Woubrugge, is ontslagen van rechtsvervol- ging, terzake dat hij te Woubrugge in zijn woning een inrichting tot het bereiden van boter heeft gehad zonder te zijn ingeschreven bij de Crisis-Zuiveltoet. De rechtbank heeft overwogen dat art. 1 bis van het nieuwe Crisis Zuivelbesluit 1932 verbindende kracht mist, omdat het de gren- zen van de Crisis-Zuivelwet, waarop het steunt overschrijdt. De Hooge Raad heeft thans in cassatie overwogen dat al moge de Crisis-Zuivelwet de verdeeling van de daarin genoemde pro- ducten, waaronder boter, regelen en niet de voortbrenging daarvan niettemin het heb ben van een kam als regel zal leiden tot het verkoopen en afleveren, derhalve tot het ver- deelen daarvan. Op dezen grond werd het vonnis vernietigd, het bewezen verklaarde strafbaar gesteld en de gerequireerde ver oordeeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenls. EINDEXAMEN RIJfKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS(ESSEN) TE OOSTBURG. Geexamineerd zes oandidaten: geslaagd de dames M. Dekker te Retranobement, J. Meijer ite Breskens, M. De Pau en A. van Prooije te Oostburg. Afgewezen 2 candidaten. GOEDKOOPER ELECTRICITEIT IN ZEELAND. Naar „de Maasbode" vemeemit schijnt het in de bedoeling van de N.V. Prov. Zeeuiwsche Electricifceits Maatsohappij te liggen binnen kort de electriciteitstarieven ook voor vast recht te verlagen. VERZWEGEN VERMOGENS. In Westelijk Zeeuwsoh-Vl'aanderen is als verzwegen bedrag van bet vermogen, een be- POGENG TOT DOODSLAG. De rechtbank te Middelbuiig heeft den 24- jarigen koopman J. C. uit Vlissingen, die al daar in den nacht van 27 op 28 December van belt vorige jaar in de wooing van het echtpaar De Roos binnendrong met de bedoe ling om de vrouw te dooden en daarbij den echtgenoot, die zijn vrouiw beschermde, ver- sc.holdene messteken in den rug toebracht, wegens poging tot doodsiag veroordeeld tot 5 jaar gevanjgemisiS'traf. (De eis.c(b luildde 7 jaar.) Het Gerechtshof te 's Graveaibage veroor- declide heden den verdachte tot 3 jaar gevan- genissitraf. EEN GERAFFINEERDE OPLIOIITERSTRUC. In een rusithuis in belt landelijke Drieber- gen, nam het vorig jaar een 50-jarige man zijn intrek om uit te rusten van de vermoeie- nissen des dagelijksehen levens. Hij gunde zich echter niet al te veel rust, doch besteedde zijn tijid met het voorbereiden van een ge- raffineehde opliohterstruc. Hij wist een be- jaard echtpaar, H.; dat ook eenigen tijd in het rustlhuis zijn intrek had genomen, te win- nen voor zijn ideaal, predikant te worden. Chr. Lagere Litndbouwschool Op Maandag 4 Juni werden aan deze school de overgangs- en eicdlessen gehoudien. Daar bij waren tegenwoordig de Rijkslandbouwcon- sulent voor Zeeland. de heer Ir. Stevens, het sehoollbestuur, de commissie van toezicht, de burgemeeester van Axel en enkele vadens vac leerlinigen en verdere belangs tell enden. Tot de tweede klas werden toegelaten. 13 leerlingen, n.l Jac. de Jonge, Joz. de Jonge. J. Dieleman, Dink Dekker, Dan. Dekker, M de Putter, D. Tollenaar, W. Dieleman, M. de Feijter, J. de Feijter, A. de Kraker, P. van de Ree en J. de Kraker. Tot de derde klas werden toegelaten 12 leerlingen, n.l. M. Dieleman, P. Dieleman, L. Dieleman,, K. de Kraker, A. Rdemens, A. de Putter, F. Ftaat, J. van Hoeve, G. van Hoeve, F. die Feijter, P. de Feijter en A. van Hoeve. Tot de viende klas werden toegelaten 14 leerlingen, n.l. L. de Regt, J. van Dixhoom, L. Bakker, Jolh. Dekker, F. van Qadlsand, A Dees, M. Soheele, J. Riemens, C. de Feijter, A. Scheele, J. Scheele, A. de Bruijne, H. Die leman en P. de Putter. De volgende leerlingen van de vierde klas bebben Ide school meit diploma verlaten: W. Dees (zeer goed), J. de Kraker (zeer goed), A. de Zwart (met lof), A. Scheele (vrij goed), W. Dieleman (zeer goed), M. van Cadsand (ruim voldoende), F. Ramond't (voldoende J. van Driel (vrij goed) en D. Dekker (vrij goed). Aan het eind van de lessen werden de ver- trekkende leerlingen toegesproken door den Rijkslanidbouwconsulent, den voorzitter van het schoolbestuur en den burgemeester alhier. De leerling W. Dees diankte voor de genoten lessen en bood bet hoofd van de school, den heer Lie Fetber, namenis de scheidende leerlin gen een vulpen aan. Daama sprak bet hoofd van de school een afscheidswoord tot zijn leerlingen en damkite bestuur en verdere autoriteiten en aanwezi- gen voor hun medewerking en belan/gstelling waarna de voorzitter de samenkomst met dankgeibed sloot. De eerste klas is Vrijdag aangevangen met 16 leerlingen, zoodat het totaal aantal leer lingen voor het nieuwe cursusjaar 55 be draagt. DE LANDBOUWSCHOOL TE SCHOONDIJKE 10 JAAR. De eindlessen dezer school hadden Zaterdag j.l. onder zeer groote belangstelling plaats. Nadat de leerlingen der achtereenvolgende klassen door den directeur der school waren ondervraagd, werden bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. Mijs, welke wegens ziekte verhinderd was, de diploma's uitge- reikt, door den heer M. A. Bleiker, als waarn. voorzitter der commissie van toezicht. De heer Bleiker wenschte de gediplomeer- den hartelijk geluk met hun succes en dankte den directeur der school, den heer Van Dijk voor zijn degelijk ondertoijs. Op de scheidende leerlingen deed hij een beroep de school te propageeren bij vrienden en kennissen. Hij hoopte op toepassing van het geleerde in de praktijk en gaf de verzekering, dat de heer Van Dijk steeds bereid gevonden zal worden tot het geven van voorlichting. De Rijkslandbouwconsulent, den heer Ir. C. Stevens, sloot zich ten voile bij de woorden van den heer Bleiker aan en wees er op, dat het deze maand 10 jaar geleden is, dat de school geopend werd. Van groote beteekenis achtte spreker het o.m. dat nu reeds totaal 76 diploma's zijn uitgereikt. Zoo komt de landbouwwetenschappelijke kennis in West Zeeuwsch-Vlaanderen in steeds ruimeren kring en het doet goed te zien, dat de school zich in een groote belangstelling mag verheugen. Als Regeeringscommissaris wenschte spr. voorts I van de gelegenheid gebruik te maken een emstlg woord tot de aantoezigen te richten in verband met de tijdsomstandigheden. In de eerste plaats merkte hij op, dat de overheids- steun aan den landbouto niet bedoeld is als een persoonlijke steun wat%e boeren ook niet zou den verlangen, doch als een steun aan 't be drijf. Dit houdt echter in, dat ook de arbei- der, mede tot het bedrijf behoorende, van dien steun dient te profiteered De steun wordt dus mede gegeven ter bestrijding der werk- loosheid. In de tweede plaats brengt epr naar voren, dat niet te ontkennen valt, dat de controlekosten in verband met de crisis- maatregeleil hoog zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2