HOEK. ZAAMSLAG. HONTENISSE. LAMSWAARDE. SELZAETE. HANOI-LSREGISTER. VOETBAL. CRISISPUSLICATIEN RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. voor een der betrokkenen, dat niet oniwaar- schijnlijk als een gervolg van die noekelooze baldadigheild moet worden toegeschreven. De heer Wieleman, aannemer te Hoofdplaat, reed met zijn motor, met zijn zwager Maas, eveneens aaanemer, op den duo gezeten, naar de in aanibouiw zijnde barak voor besmettelijike ziekten aan bet St. Anthoniusgesticht aldaar. Ter boogte der hoeve van den beer Decker liep plotseling de band van bet voorwiel van den motor leeg, waardoor deze over den kop sloeg en de barijders tegen den weg werden gesJimgerd. Zij weriden door Dr. Buskop van Oostburg naar het St. Anthoniusgesticht ver- voerd. Bij den beer M. werd aware bersen- scbndding geconstateerd; bij is in den loop van den namiddag overleden. De bestuurder, de beer Wieleman, maakt het naar omstandig- heden goad. Geen sprake van, indien Gbj slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bp Apotb. en Drogisten. (Ingez. Med.) HIS I LEERPLAN VAN DE H. B. S. GEWIJZIGD. Afgekondigd is een K. B. tot wijziging van bet algemeen leerplan voor de boogere bur- gerscbolen met vijfjarigen cursus. In de eerste plaats wordt d'aarbij het onder- wijs in de mecbanica in de vijfde klasse niet langer facultatief gesteld en wtordt bet onder- wijs in dit vak in die klasse op 2 lesuren per week bepaald. Daarentegen wordt het onder- wijs in bet bandteekenen in de vijfde klasse facultatief gesteld. Voorts wordt het lesuur in de cosmograpbiie van de vierde naar de vijfde klasse gebracbt, terwijl verder van de 2 lesuren Staathuis- houdkunde in de vijfde klasse 1 lesuur wordt overgebracht naar de vierde klasse. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 September 1934. MINISTER MAKCHANT NAAR HULST. De minister van ondiennvijs, kunsten en wetensehappen, mr. Marchant, zal op 6 Juni een bezoek brengen aan de gemeente Hulst, Hij zal vergezeld worden van den secretaris- generaal van het departement van onderwijs. kunsten en iwetenscbappen en den voorzitter en seoretaris van de rijkscommissie voor de inonumentenzorgprof. v. d. Steur en dr. J. Kalf. Beziobtigd zullen o.m. worden de restauratiewerken van de kerk. Deze kerk wordt sinids 1929 met rijkssteun gerestau- reerd. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DEN TANKLICHTER NABIJ GENT. Omtrent de ontploffing met noodlottig ge- votg, aan boord van den tankliobter ,,Rafal", tijdens deze Donderdlag aan de kade van Bagatelle, nabij Gent, gemeerd lag, vememen wij nader, dat de bewoners in de omgeving des omstreeks 6 uur werden opgescbrikt door een bevige ontploffing. Zij bemerkten kort daarop, dat vlammen oplaadden uit den daar in lading liggenden tanklicbter ,,Rafal", groot 300 tan. Op dat tijtdstip was bet sohip half met bemziie afgeladen. Aangezien zicb ter- stond een vlaimmenzee over bet dek ver- spreidde, was bet aanvankelijk onmogelijk bulp te bieden. De brand leverde ecbter groot gevaar op, voor het in de nabijheid liggende Noorsche motortanksohip ,,Elsa". Men kapte ten spoediigste de trossen en verbaalde het sdhip met behulp eener sleepboot naar een veilige plaats. Pas na een uur of 3, toen de brand aan boord van de ,,Rafal" vermindierde is een sleepboot op zij gekomen en beeft men het vaartiuig aan den grond gezet, waama men met bet wegpompen der lading is be- gonnen. Toen men in de woonruimte kon afdalen, vond men daar bet verkoolde lijk van den kapitein E. Kamermans. Vermoadelijk is de brand ontstaan in de macbinekamer. Een broer van bet slacbtoffer bevond zich tijldens den brand aan wal. Later is de ,,Rafal" voor reparatie naar Gent gesleept. ZEEUVVSCHE LANDBOUW-MAATSCHAPPIJ. De Algemeene Vergadering der Zeeuwsohe Landbouw-Maatscbappij zal gebouden worden op Dinsdag 19 Juni 1934 te Kruiningen. De agenda bavat o.a.Jaaroverziaht door den voorzitter. Beantiwoording der door de Afdeelingen. Kringen en leden der Z. L. M. ingezonden vragen aangaande de geno- men en eventueel te nemen steunmaatregelen van Overheidswege ten beboeve van land- en tuinibouw- door da Regeeringscommissarissen. De beeren Ir. S. L. Louwes, Regeeringseom- missaris voor granen, varkens en fabrieks- aardappelem, de heer Ir. C. Stevens, Regee- rinigscammissaris voor de consumptie-aard- appelen, vlas en cioborei, de heer L. Biick- mann, Regeeringseommissaris voor de zuivel- en veeteelt, en de heer F. V. ValsLar, Regee ringseommissaris voor den tuinibouw werden voor deze vergadering uitgenoodigd. HET TEGENGAAN VAN SMOKKELARIJ. De minister van juistitie heeft bij beschik- Irimg van 16 Mei j.l. een aanvulbng van bet z.jg. Beiwakingsvoorscbrift uitgevaarddgd. Krachtens art. 9 van dit voorschrift kan aan bepaaide personam bet verblijf in de als .jbefwakingsgebied aangeduide grensstrook worden ontizegd wegens het plegen van een aantal daarbij omsobreven bandelingen. Aan deze is thans een vijfde rubriek toegevoegd, alidus liuidetide 5°. Zij, die zich schuldig maken aan bij of kraohtens de Crisis-Zuivelwet 1932, Staats- blad no. 260, of de Lanidbouw-Crisiswet 1933 verboden vervoer van boter of margarine, dan wel aan medeplicbtigheid aan dat strafbare feit: a. inidien r&delijk€rwijze is aan te nemen, dat zij zich bij herhaling daaraan schuldig maken b. indien de groote hoeveelheid of de waarde der goederem, of het bijzonder belang, dat bij het vervoer is betrokken, bijzondere maatregelen tegen herhaling wenscbelijk doet zijn". In bet vervolg zal dus ook op grond van deze feiten het verblijf in het bewakingsge- bied kunnen worden ontzegd. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van financien maakt bekenid, dat ten beboetve van 's rijiks scbatkist is ont- vangen wegens over voriige jaren te weinig betaaiide belasting naar inkomen en/of ver- mogen (geiwetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Breskens 6,60, 48,18; te Oostiburg f 16,62, 14,52. 9,88, 3,80. EEN CONFLICT? De „Breskensche Crt." meldt: De bewoners van het Spuiplein te Bres kens krijgen bun electriscben stroom voor iicbt en kracht van het net dat in de Eerste Zandstraat is geplaatst. De P.Z.E.M. acht he. nbans ecbtor beter dat de leidmg over het Spuiiplein zal gaan, maar de bewoners voe- len er ndets voor, hun mood open terrein ■door het plaatsen van palen te zien ontsie- ren. De P.Z.E.M. wil tegemoietikomen door het leggen van een kabel indien de aansluiting door de betrokkenen wordt vergoed. Deize kunnen zich hiierm.ee niet ve,reeni- gen; ze zijn tervreden met de leiding zooals idde tbans ligt en meemen, dat, als de P.Z.E.M. die veranideren wil zij dit voor eigen reke- ning moet doen. Het gemeentabestuur werd er natuurlijk ook in betrokken en zoo loopen reeds gedu- rende eenigen tijid de onderhandelingen voort, zonder resultaat. Maandagavond had ten gemeentehuize een oenferentie plaats, waarbij evenmin definitief resultaat werd bereikt. Zijn wjj wel ingelicbt, dan zou de P.Z.E.M. de verschillende bijko- menide kosten berekenen, waama dan nader overleg kan volgen. ERGERLIJKE BAEDADIGHEID. Op den rijksweg BreskensOostburg is een eigenaardige ontdekking gedaan. Een groot aantal nagels van kopmaat van 2 c.M weriden op den weg aangetroffen. Automo- ibilisten kregen veel lekke banden. Den kan- tonreobter is opgedragen de nagels te ver- zamelen. Het is te bopen, dat de bedrijvers spoedig worden gevonden en hun welverdlende straf zullen krijgen. De Nederlandsche Landarbeidersbond af- Hoek, hield op Zaterdag 2 Juni op de Gehoor- zaal een openlbare vergadering. AanwezSg waren 40 personen. Enkele belangstellendien en eeti heel kleine percentage der leden. Dit was wel in hoofdzaak te wijten aan de weers- omstanidigbeden, die verre van gunstig waren. Spreker voor dezen avonid was de beer Por- tegies, penningmeester van genoemden bond. De vergadering stond onider leiiding van den voorzitter den beer Jac. den Hamer, die met een welikomstwoord opende. De heer Portegies begon met te zeggen, dat de socialistisohe vakbeweging van meet af aan de strijid bad aangebonden voor goede loonen en betere arbei/disvoorwaarden. Van vele sociale voorzieningen als invabditedts- en ongevalleniwet is zij de gangmaakster ge- weest. Niet alleen in materieel opzicbt doch ook wat betreft de ontwikkeling en bescba- ving der arbeiders, beeft men op de bres ge- staan. Een apart instituut voor arbeiders- ontwikkeling is aan de beweging verbonden. Spreker staat stil bij den toestand van vroeger, dat men den arbeider alleen ge- bruikte als een middel om daar winst uit te persen. Hij haalt enkele voorbeelden aan uit de provinoie Groningen van een 40 k 50 jaar terug. Ook in Zeeuiwscb-Vlaanderen was in de vorige eeuw de toestand vaak zoo, dat der arbeiders in den winter geen middel van be- staan bad. En in Zealand dat toen maar half zooveel inwioners telde als tbans waren ruim 11.000 werkloozen. Bij alles wat men tbans beeft dreigt er een groot gevaar. Het gevaar van fascisme en natiionaal-socdaliisme. Over onze Oostgrenzen is de moderne- zopwel als de Christelijke vak beweging opgeruimd. Daar regeert een Hitler, die de werkloosbeid venninderen doet door duizenden te verbannen, anderen in con- oentratiekampen op te sluitem en anderen te dwingen aan het werk te gaan. Ook in ons land tracht een Mussert wantrouwen te zaaien en vooral de vakibeweging moet het ontgeldien. Op de zwarte ljjst die door de N. S. B. is aangelegd prijkt ook de naaim van spreker. Het Nederlandsche volk is ecbter voorzicbtiger, gaat meer prat op zijn geeste- lijike vrijheden en laat zioh niet zoo gauw door een uit het buitenland geimporteerde strooming om den turn leiden. Spr. eindigt zijn gloedvolle rede met op te wekken tot trouiw aan het socialistisoh beginsel. In haar rijen is plaats ook voor het uitleven van aller- lei godsddensten. Zij laat ieder vrij. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de openbare vergadering sioot en de leden venzocht te blijven voor een ledenver- giaderinig. Geslaagd. Te Utrecbt slaagde voor bet candidaat- examen Nederlandsche letteren, mej. N. C. van Dis, alhier. Diploma Wegentechnicus. Dezer dagen behaalde onze vroegere dorps- genoot L. F. Kaijser Jz., tbans te Axel, bij het gebouden exapien P. B. N. A. te Arnhem het diploma Wegentechnicus. Alg. vergadering van ingelanden. Bij de gehouden algemeeme vergadering van den calamiteuzen polder Eendragt, is herbenoemd tot dijkgraaf van diien polder de beer M. de Putter en tot afgevaardigde van den dijikraad van bet waterschap Ser Lippens c. a. de heer J. Riemens Pz., en tot gezworene van den polder Eendragt de heer D. Seheele Az., zulks in plaats van den beer H. Ver- poorte, die als zoodanig daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen Arbeidsbemiddeling. Door tusschenkomst van den agent der Arbeidsbemiddeling alhier zijn vorige week weer enkele arlbeiders uit onze gemeente geplaatst in den Wieringermeerpolder. Eerste H. Mis. Onze vroegiere dorpsgenoot, de Weleerw. beer H. Fassaert, heeft op 26 Mei 1.1. in de kapel van het Groot-Seminarie te Hoeven, uit de haniden van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, de H. Priesteir.vijdinig ontvangen. Zijn Weleerw. zal zijn eerste pdechtdge H. Mis opdragen op 5 Juni a.s. in onze parochie- kerk van den H. Cornelius. R. K. Werkliedenvereeniging. Donderdagarvond hield de R. K. Werklieden vereeniging alhier een ledenvergadering. Het rapport der oontrole-comimissie gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking, waaraan ver schillende leden vurig deelnamen. Tenslotte kon alles in der minne geschikt worden. De voorzitter dankte de afdeelinig voor de inidertijid gesteMe candidatuur voor het Cen- traal Bestuur. Daama hield de heer Geerts een uiteenzetttng over de Kleinvee-Centrale. Van de rondVraag maakten enkelen gelbruik. Brand. Zaterdagmorgen ontstond ten huize van een ecbtpaar alhier een begin van brand, terwijl het echtpaar zich met hun zoon en zijn bruid naar het gemeentehuis hadiden begeven voor het voltrekken van hun huwelijk. Een buur- vrouw zag rook onider door de deur naar buiten komen en, daar alles gesioten was, ijlde zij de betrokken bewoners na, die gelukkig nog niet ver weg waren. Deze kwacnen ijlings terug en de brand was toen met vereend": kracbten spoadig gebluscht. Er werd geen sctoade veroorzaakt, de kacbel bran elide, toen de bruidstoet vertrok en er zijn vermoedelijk gloeiende koflen op den vloer gevallen, die bet smeulen en den rook habben veroorzaakt. In de week van 28 Mei2 Juni werd, blij- kens „de Ned. Merouur" bij bet bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwscih-Vlaanderen (Ter Neuzen) aangifte gedaan van de volgende inschrijvingen P. I. de Groote, Nieuwvliet, Dorpsstraat 46, handelaar in bouwmaterialen, metselaars- en aannemerSbedrijf. Firrna de Keijizer de Paepe, Axel, Gent- schevaartstraat C 81, vlashandel. Venn.: F. de Keijzer, Axel en P. de Paepe, Stekene. Sigarenmagazijn W. A. van Poppel-Neele- rnans, Hulst, Steenistraat A 7. N.V. Sluiskil Ookeslhandel (Sluiscokes), (Sluiskil), Oostkade 5, handel in cokes en and'ere brandstoffen, alsimede cargadoors-, expediteurs- en veemibedrijf. Gevolmaehtig- den: Association Coop. Zelanidaise de Carbo nisation, Ter Neuzen, Sluiskil, Oostkade 5, F. Dehalu, Axel, C. H. de Broeck, Axel, A. J. Pijnackier, Westldorpe. Tapijtweverij Michiels, Hulst, Arseheweg- straat 66e. Bebeerder fibaal: R. L. Michiels, St. Nicolaas. Hoofdzaak: St. Nicolaas, Spoor- weglaan 24-25. Tissages Bruggeman N.V., Clinge, Nieuw- Namen, meehanische weverij van fluweelen tapijten, meubelstoffen, bedspreien, tafel- kleeden en aanverwante artikelen. Beheerder filiaal: A. K. G. Bruggeman, St. Nicolaas. Hoofdlzaak: St. Nicolaas, Antwerpsohesteen- weg 9. Wijzigingen Firma Gebr. W. B. Ohristiaansen, Oost iburg, Langestraat 65, beton- en aanniamers- bedrijf. Overleden venn. W. F. Ohristiaansen. Handelsnaam gewijzigd in B. I. Christiaansen. Eigenaar: B. I. Ohristiaansen, Oostburg, Langestraat 44. Commanditaire vennootschap onder de fir ma Ls. van WaesbergheJanssens, (in liqui dateHulst, Markt C 22, bankier en wijn- handel. V.: Mr. P. Dieleman, Middeiburg; P. W. M. Hoegen van Hoogelainde, Serooskerke. G. Klouiwers, Heerengracht 1, graan- en zaadhandel. Overleden eigenaar: G. Klouwers Handelsnaam gewijzigd in: Wed. G. Klouwers. Nieuwe eigenares: Jacoba Hamelink, weduwe van G. Klouiwers. Modemagazijn ,,De Kroon", Hoek, Wijk A 121, in manuifaoturen en aanverwante artike len. TJitgietreden eigenaar: W. C. van Pete- gem. Adres gewijzigd in: Langestraat 2. Nieuwe eigenaar: J. W. van Petegem, Hoek. N.V. Neuzensche handel in Bouwmaterialen, Kalkblusscherij, Oementijzer- en Bouwmate- rialenfabricage ,,De Hoop", Ter Neuzen, Sta- tioosweg 4. Ingetrokken de volmacht verleend aan mevr. C. van der Feijl-van der Have. D. Oppeneer, Axel, Nieuwendijk I 70, brand- iStoffenhandel. Uitgetreden eigenaa.r: D. Op peneer. Handelsnaam gewijzigd in Gebr. Op peneer. Venn. M. en J. Oppeneer, Axel. Gebr. Wieland, Axel, Kerkdreef E 31, han del in poot- en congumptieaardappelenHan delsnaam gewijzigd in: M. J. Wieland Eige naar: M. J. Wieland. Zaakadres gewijzigd in: Ter Neuzen, Driewegen O 49. Opheff ingen J. F. de Cooker-Heijens, Ter Neuzen, Nieuw- straat 28, daimes- en heerenmodeartikelen. Oooperatieve Vereeciiging tot verkoop van Ptoilippiensche mosselen ,,Phimos" G.A., Phi lippine, Markt A 182. Vereffenaar: J. P. Dthooge, E. A. F. Arbroscheer, G. G. Ramme- loo, O. P. F. Rammcloo, R. F. M. Rammeloo, E. E. de Mul, alien te Philippine. Gamalen- drogerij ,,Nieuiwpoort", Sluis, Hoogstraat 14a. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. AFDEELING IV. Promotiecompetitie 2e klasse. TegelenJuliana 1—2 De Baronie- -Middeiburg 24 Juliana 4 3 1 74 7 Middeiburg 4 2 1 1 9—8 5 Tegelen 4 2 2 10—8 4 De Baronie 4 4 11—17 Promotiecompetitie 3e klasse. ZeelandiaDe Zeeuwen 21 AxelHKI 13 Zeelandia 5 3 De Zeeuwen 4 2 1 HKI 4 2 Axel 5 11 2 10—8 6 1 104 5 2 7—9 4 3 6—12 3 DE WEDSTRIJDEN. Promotiecompetitie 2e klasse. TegelenJuliana 12. DE TEELTREGELING. De Gewestelijke Rundvee-centrale Zeeland maakt belanghebbenden nogmaals attent op het volgende: Zooals dezer dagen in de landbouwtbladen is gepubliceerd vallen onder de teeltregeling a. alle stierkalveren die een gewioht heb- iben tusschen 60 en 200 K.G.; b. alle vaarskalveren die op of na 1 Juli een gewioht zullen hebben tusschen 100 en 170 K.G. Indien men een toewijzingskaart heeft van een bepaald aantal kalveren, dan is hiermee de zaak nog lang niet in orde. Men moet namelijik de kalveren, die men volgens die toe wijzingskaart mag houden, laten sohetsen. De aanvraag om het kalf te komen schetsen, moet gebeuren bij den districts-secretaris. Men schrijve dus naar een der onderstaande adressen: P. Han.se, Elkerzee; C. D. Ampt, Oud-VossemeerP. Brasiser, Kieverskerke, F 8; E. Rouw, 's H. H.-kinderendijk, Goes; P. A. Lindenbergh, Wemeidinge; A. v. L/oenhoud, Ovezan.de; A. J. Provoost-Risseeuw, Nieuw vliet; P. A. Buijze, Waistraat 9, Oostburg; J. A. Leenbouts, Sdhoondijke, M 88; J. K. de Putter, Langedreef, Axel; B. Hesters, St. Jansteen, Heikant; P. de Kock, Kloosterzande Joh. Eckhardt, Kats. In tegenstelling met het elders gepubliceer- de wordt in Zeeland het bedrag van f 0,75 per kalf in ontvangst genomen door den oontro- leur-merker (schetserdie na opgave bij een der bovenstaande adressen het kalf komt 9Cll 6tS6H Het identiteitslbewijs, dat U volgens de voor- schriften bij elk kalf behoort te hebben, wordt dan eenigen tijd later aan U toegezonden. Tij.delijk zal men nog een kalf meer mogen aanhouden zonder identiteitsbewijs. Bovendden kan men extra mestvergunning verkrijgen voor zoetemelkskalveren. Voor verdere inliehtingen zrj verwezen naar de meer uitvoerige publioaties in de land- bouiwbladen. Een ontaarde moeder. De Haarlemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de 22-jarige gehuiwde moe der, die in Nov. j.l. haar 2-jarig zoontje met het hoofd tegen den vloer heeft gestagen, tengsvolge waarvan het is overleden. Het vonnis luidde: gevangenissbraf voor den tijd van 6 jaar. De officier van justitie had een gevangenisstraf van 8 jaar geeischt. FailHet verklaart: C. Balkenende, landbou- wer, Rapenburg, Stoppeldijk. Rechter-Oomm. Mr. J. H. F. Bloemers. Curator, Mr. H. B. L. te Rechte, advocaat en procureur te Hulst. 'Het is aan het Limburgsche Juliana gelukt haar eerste plaats in deze competitie te behou- den, door haar uitWedstrijd tegen Tegelen met een doelpunt verschil te winnen. Met de rust was het 10 voor Tegelen, maar kort na het begin van de tweede belft maakte Juliana gelijk. Langen tijd werd door beide partijen voor de overwinning gezwoegd, totdat kort voor bet einde het aan Juliana gelukte het winnende doelpunt te maken. De BaronieMiddeiburg 24. Ook thans heeft De Baronie weer het on- derspit moeten delven en aan Middeiburg de punten gelaten. Middeiburg heeft het echter niet voor een koopje gehad, Want het was een spannenden strijd en hoeWel de groen-witten aanvankelijk een 30 voorsprong hadden, liep De Baronie haar achterstand in tot 23. Ten slotte maakte Middeiburg nog een doelpunt en was daardoor deze strijd beslecht. De Mid- delburgers hebben daardoor hun kans op be- houd van het eerste klasserschap behouden. Promotiecompetitie 3e Klasse. ZeelandiaDe Zeeuwen 21. Zeelandia heeft haar kans op overgang niet onbelangrijk verbeterd, door De Zeeuwen een nederlaag toe te brengen. Dat het een zeer spannenden 'wedstrijd is geworden, behoeft wel geen betoog. De doelpunten werden reeds alle voor de rust gemaakt. In de tweede helft streed De Zeeuwen met wanhoop voor den gelijkmaker, maar Zeelandia hield stand. Ge lukt het aan Zeelandia ook in Vlissingen te winnen, dan is de strijd vrijwel beslist, hoewel ook nog rekening moet worden gehouden met HKI, daar deze ploeg ook nog niet geheel kansloos is. Axel—HKI 1—3. In onze vorige verslagen wezen wij er her- haaldelijk op, dat experimenteeren in zeer be- langrrjke wedstrijden als een veeg teeken be- schou'wd moet worden. En niettegenstaande deze hypothese door de feiten volledig is on- derstreept geworden, ging men in het Axel- sche kamp juist nu - daarmede lustig voort! Thans debuteerde de zooveelste nieuwe centreforward, maar, goede midvoors, die uit den aard der zaak toch al dun gezaaid zijn, stampt men maar niet 66n, twee, drie uit den grond! En ook nu weer was men na het spelen van een halven Wedstrijd in dit opzicht weer al totaal ontgoocheld en trok men deze uit e<§n der lagere elftallen aangewezen speler na de rust al direct in de middenlinie, die ove- rigens nog verre het beste deel van de oranje- ploeg was, terug. De debacle voltrok zich ongenadig, met het gevolg dat onze stadge- nooten, die voor het meerendeel nog op een overwinning hadden gerekend thans definitief zijn uitgeschakeld. Het technisch verslag van dezen Wedstrijd neer te schrijven is geen prettig werk. Waar is de vermaarde Axelsche geestdrift heenge- varen?... Wat is er overgebleven van de oude feu sacrd, waardoor men zich op eclatante wijze het vorig jaar een weg naar hooger regionen wist te banen. Uithoudingsvermogen, ausdauer, het zijn eigenschappen die ver- smoord schijnen in de golf van depressie, die alle enthousiasme en goede clubgeest schijnt te hebben opgeslokt en uitgebannenIn- derdaad, nu wij deze 11 oranjehemden gister- middag bij vernieuwing aan het werk .eagen, moeten wij'beamen datgene wat een reporter in een Zeeuwsohe sportrubriek vorige Week neerschreef: Onbegrijpelijk dat deze ploeg nog met sprekende cijfers heeft weten te winnen van De Baronie en TSC. Maar, dat is nu weer maanden geleden en ook op sport- gebied, in casu: voetbalgebied leven wij wel zeer snel tegenwoordig! De gedeprimeerde stemming uitte zich om te beginnen in een zeer matige opkomst van het publiek. Ongeveer slechts de helft van het gewone aantal toeschouwers dat gewoon- lijk den strrjd volgt is aanwezig als de heer Groffen laat tossen. De nieuwe Axelsche cap tain M. Gans iblijkt goed te kunnen raden en verkiest het eerst het voordeel van den schuin over het veld staanden wind. De Axelaars stellen zich op zonder F. Dieleman, de gasten missen hun rechtsbuiten Clement en Koek- koek. Van eenig tempo is aanvankelijk geen sprake. Na de gebruikelijke terreinverken- ning ontpoppen onze stadgenooten zich weldra als de meerderen. Dank zij den Doelder en de Conick gaan de eerste aanvallen in de rich- ting der Bredasche veste, doch de Kunstzijde- menschen geven niet thuis eri verdedigen hun gebied met enthousiasme. Wanneer de HKI- aanval er dan vandoor gaat strandt hun eer ste serieuze aanval op buitenspel. Ook de Axe laars beantwoorden deze aanval op dezelfde wijze. Dronkens en K. Gans verkeeren nu in buitenspelpositie. De Ruijter plaatst dan hoog en gevaarlijk voor den oranjedoelmond, doch de bal verdWijnt links over de out-lijn. De gastheeren geven steeds meer den toon aan en Seheele onverwaeht doorgebroken zijnde trapt het leder tot groote teleurstelling der supporters juist over den vijandelijken doelmond. Een moment later dwingt deze speler aan Jacet een hoekschop af in com- binatie met Dronkens. Laatstgenoemde plaatst deze fraai voor de vijandelijke palen, doch Kuylaars, onder de lat, werkt weg en K. Gans zoekt het doel op een verkeerde plaats. De thuisclub Is in het veld overtuigend sterker, hetgeen zich evenwel niet tot uitdrukking doet komen in productjviteit. De beide backs v. Vugt en Jacet spelen een soliede partij en de spil Kools is eveneens een stoere zwoeger, maar overigens kan toch het spel der Breda- naars weinig bekoren. Vooral hun aanvals- werk is zeer weinig oordeelkudig in de eerste helft. M. Gans, met den Doelder en Coninck Weten dan ook aanvankelijk meester van het Axelsche terrein te blijven. Toch is het de defensie van onze stadgenooten die het eerst bezwijken zal. Na 30 minuten spelens, waar- in de oranjehemden tevergeefsch getracht hebben hun meerderheid uit te drukken, be- handelt de Coninck het leder blijkbaar onoor- deelkundig, daar hij op den doelman schijnt terug te spelen. Deze is daarop niet verdacht, Leliard, de midvoor snelt bliksemsnel toe en trapt het leder in een ledig Axelsch doel 01. De talrijke meegekomen Bredasche suppor ters juichen om dit fortuinlijke doelpunt. De gasten worden nu ge'inspireerd tot grooter in- spanning. Nadat de oranje-aanval andermaal over een ledig doel heeft geschoten, krijgt Die leman volop gelegenheid zijn keeperstalenten te toonen. Tweemaal achter elkaar stopt hij harde schoten van den linksuiterst Adriaan- sen. Een vrije schop op de grens van het Axelsche strafschopgebied doet de oranje- veste nog een gevaarlijk oogenblik doorleven, doch een comer die niets opleverde is het resultaat, waama da rust intrad. In de tweede helft gaat de strijd veelal ge lijk op en worden de beide verdedigingen vrij regelmatig wederkeerig aan den tand gevoeld. M- Gans speelt een constante partij voetbal en is voor de gasten een groot struikelblok. Ge- durig weet hij middenlinie en aanval aan het werk te zetten, doch al het zwoegen van den stoeren Axelschen aanvoerder baat niet.-Ook Borgt en zijn collega's in de middenlinie spe len met het noodige vuur om na goed Werk dikwijls door het abslute falen van de aan- valslinie te Worden teleurgesteld. De Breda- naars komen er in de tweede helft steeds beter in, zonder dat hun spelpeil op een wei nig booger plan dan goed derde klasse-voet- bal vermag te komen. Nadat het spel aan weerszijden door ver schillende vrije schoppen is onderbroken, o.a. door ongeoorloofd aanvallen van den HKI- keeper door Seheele en deze speler er met Dronkens was van doorgaan, verplaatst Kools het spel, de oranjeverdediging wordt overrom- peld en Joossen vergroot na zuim een kwar- tier spelens de voorsprong van de gasten 02. Nu is het voor een steeds zwakker spe- lende Axelsche combinatie een zoo goed als verloren zaak. De gasten zetten er alles op om den verkregen nuttigen voorsprong te consolideeren. De vleugelhalfs v. d. Woude en de Ruijter staan het stevige achterstel ge- trouw bij en Kools is een hechten steun bij de verschillende uitvallen der aanvalslinie. Toch gelukt het den oranjekielen den achterstand in te loopen. Wanneer zij ten zooveelsten male in het beruchte gebied der gasten zijn, waar ook na de rust vele schermutselingen plaats hebben, jaagt na een geWirwar voor het doel der gasten K. Gans een scherp diagonaal schot in de touWen en de achterstand is tijde- lijk ingeloopen 12. De vreugde over dit fraaie doelpunt is echter van geen langen duur. Nadat den Doelder andermaal de Bre dasche veste heeft bekogeld, die echter te manhaftig werd verdedigd, wordt de Axelsche verdediging opnieuw gepasseerd. Door een van rechts geleiden aanval ziet Leliard op nieuw zijn kans en benut een fraaien pass van Takx onberispelijk 13. Er is inmiddels een half uur in de tweede helft gespeeld en de thuisclub toont zich geslagen. Weliswaar zijn de Axelaars in deze laatste phase van den strijd weer lets in de meerderheid gekomen, doch thans is het enthousiasme en het zelfver- trouwen der gasten reeds voldoende om het hoofd te bieden aan het permanente onpro- ductieve aanvalsspel van Axel. De op matig spelpeil staanden strrjd wordt af en toe nog door eenige forschheid ont- sierd. Seheele loopt nog een waarschuWing op, doch Wordt op zijn beurt op den rand van het strafschopgebied eveneens unfair geno men, zoodat een vrije schiop door Dronkens wordt benut, die een benauwende sfeer voor den Bredaschen doelmond scbept, doch K. Gans kogelt hard over dezelve en Groffen's meesterlijk gehanteerd fluitje maakt een ein de aan dit laatste resultaatlooze Axelsche overwicht. Na dezen wedstrijd spreken wij als onze rotsvaste overtuiging uit, dat het eiland Wal- cheren een tweeden klasser rijker zal worden. HKI dat eenigszins geflatteerd heeft gewon- nen, daar een 21 uitslag de verhouding beter zou hebben gedemonstreerd, achten wij niet alleen Zwakker dan de Zeeuwen, maar zelfs de mindere van Zeelandia. Over de spelers zullen Wij kort zijn. Bij Axel de gebroeders Gans de besten, de rest beneden vorm. HKI beschikt over een stugge verdediging en harde zwoegers in de middenlinie. De voorboede is het zwakste deel van het elftal En zoo is door dezen uitslag het lot onzer stadgenooten bezegeld. Het was ons droef te moede toen wij... geslagen, het veld verlieten Maar, hoezeer het ons rouwt, men heeft het er naar gemaakt! En wij lispelen het: Sic transit gloria Mundi! jMoge de wisselvalligheid van het spel weer eenmaal ook oranje-wit begunstigen, tot her- winning van het verloren Eldorado, dat Tweede Klasse heet. Zoo zij het! Zeeuwsohe Voetbalbond. Axel IHWestdorpe II IS0 Axel IH sloeg Westdorpe met niet minder dan 120 en is daardoor zoo goed als titel- houder in hare afdeeling. DRIEWEGEN IIAXEL IH. Zaterdag werd voor de nederlaagwedstrijden van DrieWegen n gespeeld tegen Axel m, welke wedstrijd door Axel in met 81 ge- wonnen werd. •Hiermede heeft Axel III beslag gelegd op den eersten prijs, zijnde een beker, terwijl de tweede prijs gewonnen werd door Reuzen- hoek I. De uitslag van de geheele serie is: Driewegen HOthene II Driewegen IIONW H Driewegen IIDe Val I DrieWegen IIJong Zeeland I Driewegen ITReuzenhoek I Driewegen HZSC n Driewegen IIiHoek II Driewegen IIAxel in V OETB ALKATER. Hoewel ,,Ons Noorden" (r.k.) onze voetbal- lers te Milaan gaame een betere kans had ge- gund, meent dit blad, dat de beslissing, zoo als die daar is uitgevallen, ook haar goede eigenschappen heeft. ,,We waren de laatste weken, vooral na de overwinningen op Belgie en Ierland, bedenke- lijk afgezakt naar een soort chauvinistisch voetbal-dilirium, waarvan de leuze ,,tien-tien" een bedenkelijk verschijnsel was. De Relgische pers heeft over, Wat men daar noemde, prot- serige optreden der Nederlanders, heel wat 1—1 1—3 0—0 1—4 3—1 2—0 1—8

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2