Sport Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Rundveekeuringen. PIJN IN DE LENDENEN. "IlLREMl zr.vart overhemd, zwart boord en zwarte das onder een colbert. De Hooge Raad wees reeds eerder arrest in een dergelijCke zaak, toen het^ betrof bet dragen van rooide heimiden. ZIJN SCHOENMOEDER MET EEN STARTPISTOOL BEDREIGD. I>e Amsterdamsche Rechtbank heeft ver- oorideedd den jeuigdligen Amsterdammer F. H„ wegens bedreiging, conform den eiscb tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. H. beeft terechtgestaan, oimdat hij op 30 Med j.l. met een startpdstool zijn a.s. sdhoonmoeder bij baar woning bedreigd beeft onder bet uiten van de woorden,,Ga naar binnen, of lk sohiet je kapot". Aanleiddng tot dit optreden van H. was de sommatie van zijn a.s. sdboonmoeder om zicb voortaan niet meer met baar dOOhter te be- EEN RANO VALT ONDEK ART. 14 VAN HET BINNENAANVARINGSREGLEMENT. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van N. J. de G., wien ten laste was geiegd, dat hij ate sohipper van een kano, waanmede hij on der Stompwijik voer in bet Rijn-Schieikanaal, er niet voor (had gezorgd, dat hij een helder wit lidbt gevende lantaam gereed had, die tijdig genoeg oim een aanivaring te voorkomen, kon wiorden getoond. De kantonrechter ite Delft (bad veridachte van rechtsvervolging onitslagen op grond, dat een kano geen roeiltaoot is en dus niet valt onder de betreffende ibepaling. De rechtbank te's Gravenbage sprak ecbter een veroordeeiend vonnis nit. De veroordeelde teekende cassatie aan, maar de Hooge Raad beeft dit beroeip verworpen. EEN INTERCOMMITNAAL TAXIBEDRIJF VALT ONDER DE WET OP DE OPENBARE VERVOERMIDDELEN. De Hooge Raad heeft uitsipraak gedaan in de zaak van den garagahouder te Delfzijl, die een interlokaal taxibedrijf opende langs den weg Delfzijl Groningen. De rechtbank te Groningen verklaarde den garagehouder scbuidig aan „een autobus- dienst in working bouden zonider vergunning" en veroordeelde hem tot een geldboete van f 25. Het O. M. bij den Hoogen Raad was van meaning, dat men bier te doen had met een interlocaal snorren en dat genoemde wet bier niet van toepasaing is. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat deze wet geen definitie of omscbrijving van bet begrip „autobus" bevat, doob wel in art. 15 zegt, dat voor de toepassing dezer wet onder de woorden ,,openbare middelen tot venvoer van personen" worden verstaan: de rptuigen, met nitzondering van die idler spoor- wegdiensiten en vaartuigen,- 'bestemd om ge- regeld langs een bepaalden weg de personen, die zioh daartoe aanmelden, te vervoeren. Bovenidien zegt de Hooge Raad blijkt uit die geschiedenis der wet, dat de Minister een geval, als zich hier voordoet, beeft voor- zien. Op deze grondien is het cassatieberoep verworpen. DE RONDE VAN ITALIe. Mr. P. Lamberts Hurrellbrdnck sohrijft ons: Wereldkamjpioenschap VoetlbalGoudten Ducebeker polo; Ronide van Italie Wielrennen en Ronide van Italie voor automobielen, al deze sportevenementen van groot formaat dringen zich in deze eene week in Italie samen; ieder met zijn eigen pulbliek en met zijn eigen supporters. De bladen staan er vol van, de Sport neemt deze week wel een zeer belarugrijke plants in het Italiaansdhe leven in. De „Ronide van Italie" zes duizend kilo meters in drie etappen, een sneiheidswed- strijd die het geheele Itabaansobe schier- edland amcirkelt is zeker wel een der mach- tigste evenementen op automobielgebied, die ooit in Europa gehouden is en men moet be- schiikken over de organiisatiemiddelen van het modeme Italie om een dergedijke opzet te durven wagon. Hetgeen wij tot dusver van deze organisatie hebben ondervoniden gaat alle beschrijving te boven, de weliwillendheid der organisatoren scbijnt werkelipk geen grenzen te kennen. Drie HoUandische wagens nemen aan deze momsterrit idieel, Jacques van der Meulen met Wild; Dr Postbuma met Ehrens-em van Abbe met van der Mark. Maandag zijn de drie wagems uit Holland vertirokfcen alle drie Fords alleen van der Meulen volgde later per vliagmachine. De tijd was krap toege- meten, want Donderdag. moesten de wagens te Rome ingeleveiid worden, waarbij natuurlijk er nog op gerekend moest worden, dat de wagens na zulk een lanigen rit nauwikeurig nagekeken moesten worden. Want gedumnde de. zesduizend kilometer van den wedstrijd mag er niets aan gedaan worden, na bet einide van edike etappe wordt iedere wagen opge- sioten in een pare fenme onder gtrenge be- waking. Slechts tiwee van de drie wagens hebben Rome beraikt, de dierde, door van Albbe be- stuund, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de buurt van Parma tegen een vrachtwagen opgereden, waarbij de wagen totaal in elkaar werd gedrukt. Van Abbe bnak een arm en een been, terwijl zijn reis- genoot Wild er met eendge licbte kiwetsuren afkrwam. Ook de vrachtiwagen was zwaar beschadigd. Den gebeelen nacbt zijn de drie anderen met de beide gewondien bezig ge- weest, die naar bet zaekenbuis van het nabu- rige plaatsje Fidenza vervoerd werden, waar zjj de eerste mediscbe bulp van Dr. Posthumus ontvingen. Door dit ongeval arrdveerde de beide anidere wagenls pas Donderdagmorgen te Romd, eenige uren slechts v66r den tijd van inlevering. Toen de wedstrijidcommissie van het ongeval hoorde gaf deze onmdddellijk toestemmiing am de inlevering een dag uit te stellen, terwijl ook werd toegestaan om een nieuiw Ford Team te vormen door van Abbe van der Mark te vervangen door bet Fransche koppel MarcelldnAnkersimit. De twee Hol- landisdie koppels zullen nu gevormd worden door Dr. PosthumusEhrens en Van ider Meulen—van der Mark. Ook van de Ford organisatie ontvingen de rijders alle mogelijke hulp, de Fordfabriek te Bologna, door den Fordidealer te Parma van hot ongeiuk op de hoogte gesteld, zond on middellijk een paar monteurs naar Rome, om- diat zij in de mieening verkeerde, dat de bot- sdng tusschen de teamgenooten had plaats gehad en dus verondersteide, dat ook de an- dere wagens beschadigd zouden zijn. Zoo ondervinden onize rijders van alle kan- ten de grootst mogelijke medewerking en goon zij met bun gewrjzigd team vol moed den strijd in, hoe zwaar deze ook dreigt te worden. De Fransche Chryslerrijder Stoffel g£if al een zeer zwaarmoedigie prognositiek aver den rit. Hij schatte het aantal uitvallers gedu- rende de eerste etappe op 50 en meonde dan hoogstens 40 de drie etappen zouden uitrijden. Stoffel, een der bekenide Franscbe ooureurs, is weliswaar altijd nogal zwaar op de hand, maar zijn voorspellingen komen ook nog wel eens uit. Ik berinner mij nog hoe hij twee jaar geleden te Athene uitgelachen werd omdat hij den rit naar Monte Carlo niet durfde aanvaarden maar zich met zijn wagen in- scheepte om over zeie naar Frankrijik terug te gaan „er komt dit jaar toch miemand den Balkan door" beweende hij toen, en helaas stelde de afloop hem in het gelijk. Ook thans zijn de meesten van meening, dat Stoffel de zaak wel wat al te danker imziet, maar de Franscbman houdt voet bij stuk en laat zicb niet van zijn somibere voorspellingen afpraten. Iuderdaad is bet een geweldige ondememing, die den deelnemers wacht. Tweeduizend kilo meter aan een stuk, dat is een afstand van Amsterdam naar Napels, die afgeiegd moet worden zonder oponthloud door vlak land en door borgen, over meesta' mooie maar ook somstijds slechtr wegen, cn daarfcii voort- durend opgejaagd door de gedachte aan die onvefbi idelijke 50 K.M. per uur, die gehaald moeten worden, wil men niet van verdere deelname uitgesloten zijn. Vrijdagnacht 2 uur vertrekt de eerste deel- nemer, waaroa de anderen volgem met tus- scbenpoozen van V2 minuut. Mussolini zelf zal het startsetin geven. RUNDVEEKEURING TE ZAAMSLAG. Op 24 Mei werd te Zaamslag weder de jaarlijksche rundveekeuring gehouden van- wege de Prov. Commissie en tegelijk gelegen- beid geboden voor opname der dieren in het Stamboek. Dat de controlevereeniging en stierenver. niet stil bad gezeten, bleek alreeds uit den opzet van heel de keuring door aanplak- en strooibiljet aangekondigd. Voor de keuring waren 70 medailles be- schikbaar. plus de noodige geldprijzen. De uitgetrokken prjjzen, vooral medailles, zou den blijken nog niet toereikend te zijn, omdat nog een aantal medailles na de keuring moes ten worden bijgemaakt. De kwaliteit van het vee was dan ook, behoudens enkele uitzonde- ringen, prima. De aanvoer was enorm, n.l. 138 stuks; het ging de stoutste verwachtingen der fokdag- commissie te boven. *Het leek wel een tentoon- stelling, zooveel belangstelling van het pu- bliek. Het bood dan ook een een mooi schouw- spel op de mooie weide van den heer Jac. de Klerk, en dan met dat prachtig weer. Alle dieren waren genummerd en werden op nummer gekeurd in 19 klassen. Klasse I, 15 inzendingen, 7 medailles: le pr. Jac. de Putter te Axel; 2a pr. Adr. van Es te Axel; 2b pr. L. van de Wege te Axel; 3a pr. Adr. van Es vnd.; 3b pr. Krrjn de Kraker te Zaamslag; 4a pr. M. de Visser te Axel; 4b pr. P. DielemanScheele te Axel. Klasse II, 14 inzendingen, 7 medailles. le pr. P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 81 p.; 2a pr. J. J. HuijssenDieleman te Ter Neuzen 80.6 p.; 2b pr. Jac. de Feqter te Boschkapelle 80 p.; 3a pr. Petrus de Regt te Axel 79 p.; 3b pr. Jac. de Feqter vnd. 78,8 p.; 4a pr. G. Wejjns te Axel 78.7 p.; 4b pr. K. de Koeijer te Zaamslag 77.3 p. Klasse Hb, 3 medailles: le pr. Corn, de Feijter te Boschkapelle 79.5 p.; 2e pr. G. Weijns vnd. 79.3 p.; 3e pr. Com. de Feijter vnd. 78 p. Klasse III, 8 inzendingen, 7 medailes: Deze klasse was van zeldzame kwaliteit. le pr. Com. de Feijter vnd. 86 p.; 2a pr. P. A. P. Dieleman vnd. 82 p.; 2b pr M. van Fraaijenhove te Axel 81.5 p.; 3a pr. P. A. P. Dielemand vnd. 79.9 p.; 3b pr. Adr. van Es vnd. 79.5 p.; 4a pr. J. A. Maris te Zaamslag 79.4 p.; 4b pr. Jan van Tatenhove te Zaam slag 79.2 p. Klasse IV, 16 inzendingen, 10 med. Deze klasse was al niet minder dan de vorige. Dit had de commissie al vooruit ge- zien, vandaar 10 med. le pr. J. J. HuijssenDieleman vnd. 84 p.; 2a pr. Abr. de Kraker te Zaamslag 83.6 p.; 2b pr. Jac. de Regtde Kraker te Zaamslag 81.5 p.; 3a pr. Abr. de Kraker vnd. 80.5 p., 3b pr. Jan de Regt te Zaamslag 80.3 p.; 3c pr. H. J. Dieleman te Zaamslag 79.5 p.; 4a pr. J. J. HuijssenDieleman vnd. 78.7 p.; 4b pr. Joh. Scheele te Boschkapelle 77.8 p.; 4c pr. Jac de Putter vnd. 77.7 p.; 4d pr. P. A. P. Die leman vnd. 77.6 p. Klasse V, 10 inzendingen, 5 medailles: le pr. Com. de Feijter vnd.; 2a pr. idem; 2b pr. Jac. de Regt te Zaamslag; 3a pr. Abr. de Kraker vnd.; 3b pr. Adr. J. de Kraker te Zaamsuag. Klasse VI, 16 Inzendingen, 7 medailles. le pr. Abr. de Kraker vnd.; 2a pr. Jac. de RegtDekker te Zaamslag; 2b pr. Joh. Scheele vhd.; 3a pr. F. de Jonge te Zaam slag; 3b pr. Kr. de Kraker vnd.; 4a pr. idem; 4b pr. Com. de Feijter vnd. Klasse VII, 5 medailles. le pr. K. de Koeijer vnd.; 2a pr. J. J. Huijs senDieleman vnd.; 2b pr. G. Weijns vnd.; 3a pr. Abr. de Kraker vnd.; 3b pr. idem. Klasse VIII, geldprijzen. le pr. P. A. P. Dieleman vnd.; 2e pr. F. de Jonge vnd.; 3e pr. idem. Klasse IX. Kampioene: Saartje, van Corn, de Feijter vnd., 86 p.; res.-kampioene; Soukje 9, van J. J. HuijssenDieleman vnd., 84 p. Klasse X, 2 inz. 2 med. le pr. Theo, van stierenver. Graauw, 86 p.; 2e pr. Stierenver. Axel, 78.6 p. Klasse XI. le pr. Prins III, van stierenver. Zaamslag, 83 p.; 2e pr. Hercules, van stierenver. Hoek, 79.5 p.; 3e pr. P. B. van Hoeve te Axel, 76.5 p.; 4e pr. Krijn de Kraker vnd., 76 p. Klasse XH. le pr. Hitler, van Abr. de Kraker vnd., 76 p.; 2e pr. Simon van 'Hoeve te Axel, 74 p.; 3e pr. Albert, van Jan Tollenaar te Hoek, 73 p. Klasse XIII, 3 geldprijzen. le pr. F. de Kubber te Zaamslag; 2e pr. Joh. Scheele vnd.; 3e pr. Andr. Dixhoom te Axel. Klasse XIV. Kampioen: Theo, van stierenver. Graauw, 86 p.; res.-kampioenPrins HI, van stieren ver. Zaamslag, 83 p. Klasse XV, groepen van 6 stuks. le pr. P. A. P. Dieleman vnd.; 2e pr. Com. de Feijter vnd.; 3e pr. J. J. HuijssenDiele man vnd.; 4e pr. Abr. de Kraker vnd.; 5e pr. Joh. Scheele vnd. Klasse XVI, groepen van 3 stuks. le pr. Jac. de Feijter vnd.; 2e pr. Adr. van Es vnd.; 2e pr. Jac. de RegtDekker vnd.; 3e pr. H. J. Dieleman vnd.; 3e pr. G. Weijns vnd. Klasse XVn, groepen van 4 stuks van een eigenaar. Dit was naar aanleiding van een geschon- ken zilveren lauwerkrans met inscriptie door de Glucose-fabriek te Sas van Gent. Deze viel na zWaren strijd ten deel aan J. J. Huijssen Dieleman vnd. Kasse XVIII, vereenigingsstier met 10 koeien. le pr. Zaamslagsche stierenver.; 2e pr. Axelsche stierenver. Klasse XIX, productieprijzen. Hoogste melkopbrengstle pr. Abr. de Kra ker vnd.; 2e pr. J. A. Maris vnd.; 3e pr. Corn, van Hoeve; 4e pr. Com. de Feijter vnd. Hoogste vetopbrengstle pr. G. Weijns vnd.; 2e pr. idem; 3e pr. Cnrn. van Hoeve vnd.; 4e pr. J. A. Maris vnd. GESMOKKELDE SUIKER. Bij de finma M. te Bergen op Zoom is on- igeveer 5000 KG suiker in beslag genomen, welke frauduleus uit Belgie moet zijn inge- voer.d De suiker was in zakken getborgen en op een terredn der fabriek opgeslagen. Tegen M. is proces-verbaal opgemaakt. VERDRONKEN. Zondagnamiddag atonld bet echtpaar W. van den K te Bilthoven, na een famiiiebeaoek te Giethoom, op het punt per auto te vertrek- ken, toen men bemerkte, dat het oudste zoon- ■tje van drie jaar, verdwenen was. Na gerui- men tijd zoeken werd het lijkje in een der grachten aangetroffen. DOOR EEN BAK GETROFFEN. Te Exmcrra (Fr.) waren arbeiders bezig door middel van een hijechtoestel bakken hooi naar iboven t.e brengen. Door het brefcen van een ataaldraad vtiel een der bakken en trof een daar spelend kind. Het jonigetje, 't 7-jarig aoontje van den veekoopman R. werd naar het ziekenhuiis avergebracht, waar bet aan de womden is overleden. KIND IN EEN TEIL VERDRONKEN. Te WaaLwjjk is een 1% jarig kind van de fain. Bergmans, in een teil met water gevallen en jammerlijik verdronken. MEEZENNESTJES OP AUTOBUS. Men leest van bet bouwen van nestjes door meezenpaartjes in brievenbussen en and'ere plaatsen, waaruit elken dag menscben brie- ven enz. halen, zonder idat de vogels daarin een motief vinden te igaan verhuizen. Een van zulke paartjes beeft zijn woninkje op nog drukker plekje gebouwd, n.I. in een autobus, die elken dag eenige kilometers rijdt voor bet vervoer van werklooze arbeiders uit de gemeente Schoterland naar .een werkver- schaffings-ontginningsobject in een naburige gemeente, aldius lezen wij in bet ..Niieuwablad v. h. Noonden". Elken dag legt bet echtpaartje ettelijke kilometers in zijn nestje per auto af; zijn wittebroodsweken doorbrengende in den meest mademen woonwagen van onzen tijid, zonder door de drukke omgeving en het lawaai van motor en wielen aanleiding te vinden tot ver huizen. EEN PREDIKANTEN-OPLICHTER. De politie van Zeist aocht iemand uit Apel- doom, die er een ..beroep" van maakt predi- kanten en gereformeerde diiaoonieen op te lichten onder overlegging van een te goeder trouw afgegeven verklaring van een predi- kant te Zeist. Tevens maakt hij ten onrechte misbruik van de namen der geref. predikanteti van Apeidoom en van Ds. Kapteyn te Am sterdam. De gaizochte vervoegde zich Maandag b\) een predikant te Geesteren (gemeente Borcu- lo) en trachtte dezen te bewegen hem reis- geld te verstrekken naar Eindhoven. De pre dikant verwees den man naar de diaconie en waarsohuwde den rijksveldwacbter, die den apli'chter ten huize van een diaken arresteerde. VOOR 7000 EEN GEMEENTE OPGELICHT. In de raadszitting van de gemeente Leeu- warderadeel (Fr.) werd niet eervol ontslagen de gemeente-ambtenaar K. H., werkzaam op het bureau van gemeente-werken. die de ge meente heeft weten op te lichten voor de som van 6831,47 y2. Uit nadere gegevens blijkt, dat H. al jaren aan het knoeien is geweest in de administra- tie. De gemeente-ontvanger kreeg kort ge leden argwaan en gelastte aan een accoun tant om een onderzoek in te stellen. H. vond dit best, maar wilde gaarne dat men in het begin van de volgende week zou komen, daar Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de drukke dagen waren, waarin men andere werkzaam- heden niet best kon verrichten. Dit is toege staan. Toen heeft H. kans gezien, wetende dat het toch verkeerd zou uitloopen, om nog 2000 op te nemen, welke bestemd waren voor uitbetaling van werkloonen van het gemeente- personeel. Hiermede heeft hij nog eens goede sier willen maken, voor zijn verduisteringen aan het licbt kwamen. Men heeft toen eerst in de richting Gronin gen gezocht, maar kreeg spoedig van inge- zetenen bericht, dat H. in Amsterdam was. Daar heeft men hem des Zaterdags al gezien en de Amsterdamsche politie opmerkzaam gemaakt op de aanwezigheid. Volgens niet nader te controleeren gegevens heeft de po litie toen daar geen acht op geslagen. Zoo verliep een Week, waarin H. kans zag om f 2000 er door te brengen. Toen het geld op was heeft hrj zich per telefoon gemeld bij de politie te Huizum (Leeuwarderadeel). De Amsterdamsche politie heeft hem toen op aanwijzing van de politie van Leeuwardera deel in het opgegeven perceel gevangen ge nomen. Had de Amsterdamsche politie sneller in- gegrepen, dan was misschien nog een groot deel van het geld gered geworden. EEN FLUISTERENDE VROUW. In een winkel aan den Oostzeedijk te Rot terdam kwam een juffrouw, die, toen de win- keljuffrouw haar vroeg, wat of zij wilde, haar fluisterend toevertrouwde, dat haar jarretelle Was losgeraakt en dat zij, uit angst voor zak- kende kousen den winkel was binnen ge- vlcht, om het euvel te herstellen. Maar de winkel had veel ruiten en van buiten kon men tot achter in den winkel kijken en de juffrouw wilde niet, dat ongepaste blikken geworpen zouden worden, kortom, de Winkeljuffrouw liet de dame met de loshangende jarretelle even in de kamer achter den winkel. Even later kwam de juffrouw weer te voorschijn, dankbaar en opgelucht. Zij stapte den winkel uit en is er niet in teruggekeerd. Toen de winkeljuffrouw even later in de achterkamer kwam, bleken er twee beurzen met geld te zijn gestolen. OPLIOHTERSTRUC DIE NIET OPGING. Zaterdagavond kocbt een Duitscher brj den rijwielhandelaar A. M. te Boxmeer een fiets. Hrj betaalde de fiets met Duitsch geld. Toen hij vertrokken was, bemerkte de handelaar, dat de Duitscher hem waardeloos geld in de hand had gestopt. Onmiddellijk zette hij den man per auto na, haalde hem in, dwong hem in de auto te stappen en de fiets terug te geven. Hij bracht den Duitscher naar de marechaussee-kazerne te Boxmeer, waar hij is opgesloten. Hij blijkt, aldus de N. R. Crt., op verschil- lende plaatsen getracht te hebbdn op derge- lijke manier zijn slag te slaan. OPIUM IN BESEAG GENOMEN. De politie te Enschede heeft aldaar twee personen aangehouden, tegen wie proces-ver- j baal werd opgemaakt wegens overtreding i van de opiumwet. Dertig doozen, elk inhou- dend 10 ampullen, zijn in beslag genomen. VORST. Men meidt dat het Maandagnacht op de zandgronden in den zuidoosthoek van Fries- land flink heeft gevroren. Des morgens lag er ijs in de slooten en de graslanden waren geheel wit. Aardappelen en boontjes zijn be- vroren; de kroppen sla waren bard als een spijker. Dit voorjaar heeft het nog niet zoo sterk gevroren als dien nacht. MOTORRIJDER GESLIPT. Dinsdagmiddag verrichtte onder de ge meente St. Oedenrode een patrouille motor- wielrijders uit 's Hertogenbosch militaire oefe- ningen op den weg tusschen St. Oedenrode en Best. Op onverklaarbare wijze is de 22- jarige militair C. Vooges uit Haarlem met zijn motorrijwiel geslipt en met kracht tegen een boom gebotst. De jongeman werd van de motorfiets geworpen en kwam met bet ach- terhoofd op het wegdek terecht. De militai- ren droegen hem een nabijgelegen huis bin nen. Een dokter constateerde een zware sche- delbreuk en achtte den toestand van den gewonde zoo bedenkelijk dat vervoer werd verboden. Omstreeks half zes is het slacht- offer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, tengevolge van zijn verwondingen overleden. Hij was kostwinner van een gezin. DERTIEN MENSCHEN OM HET LEVEN GEKOMEN BIJ ONGELUK MET AUTOBUS. Bij een vreeselijk ongeiuk, dat Zondag on der Lipostley, op 70 K.M. afstand van Mont de Marsan, in het departement Landes ge- beurd is, hebben 13 personen den dood gevon- den. Een autobus met 17 menschen er in, die op weg was van Madrid naar Parijs, is in bot- sing gekomen met een telegraafpaal en om- geslagen, waarbij brand ontstond. Dertien passagiers kwamen in de vlammen om. Ook de chauffeur van den autobus werd gewond. Naar bet schijnt is het ongeiuk veroorzaakt door het springen van een band. De inzitten- den behoorden tot een door een Madrileensch dagblad georganiseerd reisgezelschap. De brand schijnt bij het omvallen van den autobus ontstaan te zijn door een ontploffing in het benzinereservoir. Brandende stukken van den auto vlogen in een nabij liggend bosch, dat onmiddellijk vlam vatte. De bosebbrand breid- de zich spoedig zoo zeer uit, dat men niet meer tot de plaats van het ongeiuk kon door- dringen. De telefoonverbinding tusschen Bor deaux en Lipostley, in de nabijheid waarvan het ongeiuk geschiedde, werd verbroken, daar de schok, waarmede de autobus tegen den te legraafpaal botste, de telefoondraden daar- door braken. Een 'wielrijder, die het ongeiuk zag gebeu- ren, haalde onmiddellijk hulp, doch deze kon slechts w,einig uitrichten, aangezien de 400 liter benzine, die in den wagen waren, een zoodanige vlammenzee veroorzaakten, dat men het voertuig niet naderen kon. De door den brandenden wagen veroor- zaakte boschbrand nam een zeer grooten om- vang aan, zoodat alle beschikbare krachten gerequireerd moesten worden om het vuur te bestrijden. Men kon echter niet voorkomen, dat een oppervlakte van 12 hectare pijnbosch geheel werd vernield. De chauffeur van de verongelukte autobus, een 27-jarige Spanjaard, was door het ge- ibeurde gelbeel in Ide war, zoodat men hem niet direct 'n verhoor kon afnemen. Hij wordt er van beticht achter het stuur te zijn inge- slapen. De Spaansche consuls te Bordeaux en te Bayonne werden van de ramp op de hoogte gesteld. Later Is nog omtrent dit ongeiuk ge- -meld, dat de chauffeur, die gearresteerd is, verklaart, dat er een band is gesprongen, ter wijl de overlevende passagiers verklaren, dat de chauffeur z66 moe was, dat hij over het stuur in slaap viel. Op den rit van Madrid naar San Sebastiaan Zaterdagavond was reeds hetzelfde gebeurd. De chauffeur had zich toen door een sterken kop koffie in een ca.fi Weer hersteld. De chauffeur ontkent niet Zaterdag zeer vermoeid te zijn geweest, doch ontkent, dat het ongeiuk van Zondag ook aan vermoeid- heid is te wtjten. MI JN-ON GELUK In een mijnschacht te Pdronnes, bij Binche, in de provincie Henegouwen, is Zondagoch- tend, bij de uitvoering van herstelwerk in een der schachten op 320 meter diepte een plan- ken vloer, die boven op de liftkooi was ge iegd, onverWachts gekanteld. Vier arbeiders, drie Belgen en een 'Hongaar, ploften naar be- neden. Zij kwamen op 420 meter diepte op den grond terecht. De vreeselijk verminkte lijken zijn Zondagavond te midden van hart- verscheurende tooneelen aan de oppervlakte gebracht. BOSCHBRAND. Zondag heeft in het noorden van de pro vincie Antwerpen, op het grondgebied van de gemeente Cappelle, over een oppervlakte van 2 hectaren, een zware bosch- en heidebrand gewoed. De vlammen liepen snel voort in de richting van de Nederlandsche grens. Met hulp van troepen uit het artilleriekamp te Brasschaat, slaagde men er in tegen den avond het vuur te beperken. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Vragen, deze rulbriek betreffende, kunnen door onize abonnd's worden gezondsn aan Dr. Te Hetmepe, Dieirgaardeslngel 96a te Rotterdam. Positizegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE VOEDERKOSTEN DER KUIKENS. Vorige keer gaf ik in tabel II een over- zicht van het aantal grammen dat de kuikens per week groeien bij goede voedering. Er zijn schommelingen van week tot week, wat voor een groot deel veroorzaakt wordt door ver- scbillende omstandigheden. Mooi voorjaars- weer met direct zonlicht doet de kuikens veel goed, slecht, koud en nat weer houdt den groei tegen. 'Ik kom nu in verband met deze tabel weer op een ander punt als ik Wijs op het enorme Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door doffe of stekende spierpijn, en gt last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, duizeligheid en dergelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de organen, welke het urine- zuur uit het bloed dienen af te voeren, traag werken of verzwakt zijn. Dit urinezuur kan zicb dan naargelang van het gestel van den lijder afzetten in verschillende deelen van het lichaam en verschijnselen als de bovenstaande veroorzaken. Grijpt gij niet spoedig in om bet kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uitbreiden en wordt gij een slachtoffer van chronische rheumatiek of an dere ongewenschte verwikkelingen. Neemt bijtijds uw maatregelen en gebruikt bet middel, dat reeds zoo talloos velen gehol- pen beeft en dat, wetenschappelijk samenge- steld, reeds jarenlang bewezen beeft aan zijn doel te beantwoordenFoster's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zul len u bevestigen, dat zij inderdaad bun ge- zondheid volkomen berkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stelt bet niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1 f 1,75 en f 3 per doos, om- zetbelasting inbegrepen Let vooral op den juisten naam. Te Ter Neuizen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsehestr. en Westkolkstr. 41 verschil van groep I en groep IV, die hetzelf de voer krijgen docb waarvan groep IV de eerste vier weken karnemelk te drinken kreeg. Karnemelk is dus een praebtig kuiken- voer, maar we moeten letten op de kosten, want bet gaat bij de kuikens evenals bij de geheele kippenhouderij om twee hoofdzaken, n.l. goede groei, gezondheid en goede leg aan den eenen kant, doch aan den anderen kant ,,wat kost bet aan voer?" Het ideaal is goed voer tegen den laagsten prijs en als het opfokmeel dus goed is en de kuikens normaal groeien is het geld weg- gooien om er karnemelk bij te voeren. Waar karnemelk op de boerderij zeer goedkoop te krijgen is daar is het wat anders, docb als men het in bepaalde plaatsen koopen moet wordt bet gauw te duur. Bovendien vereiscbt karnemelk veel meer zorg voor rein vaatwerk dan water. Dat het van groot belang is de voederkos- ten te vergelgken met de groeiresultaten ligt voor de hand, temeer daar er vele goede soor- ten kuikenopfokvoer in den handel zijn en deze op verschillende manieren gevoerd Wor den, n.l. al of niet met graanvoer apart. Ik kom daarop straks terug. Ik wrjs er bier uit- drukkelijk op dat de modeme eisch dus is: goede jonge hennen tegen den laagst moge- lijken prijs, dus goed en goedkoop voer. Voert men opfokvoer met graanvoer apart dan moet dus het opfokmeelvoer eiWitrijker zijn om naast het meer eiwitarme graanvoer ver- strekt te worden. Men beeft dan dus iets duur- der opfokmeel en goedkooper graanvoer. Maalt men het graanvoer ook ffln en mengt dit met het opfokmeel dan krijgt men een menigsel dat natuurlijk goedkooper is en dan bangt het dus van de eindcijfers af welk voer het voordeeligst is. Door opfokmeelvoer met graanvoer te ver strekken heeft men meer speling om aan de beboefte der kuikens te voldoen. Met koud weer zullen ze graag wat meer graanvoer eten, bij warm weer wat meer graan. Boven dien wijzigt zicb de behoefte aan eiwit bij het kuiken zoo ongeveer tegen de 8ste a 9de Week, dan wordt de eiwitbehoefte kleiner en de graanbehoefte grooter. Ik acbt daarom de alleen meelvoermetbode om deze redenen niet zoo economisch als de meelgraan-methode. Onderstaande tabel geeft nu over een en ander weer enkele crjfers. De eerste vier weken zit- ten er haantjes in, die er daarna uit verwij- derd zijn. Tabel HI. Voerverbruik Verhouding Totaal meer graan voer groei Leeftijd 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 135 120 251 210 257 283 329 341 379 362 417 B064 2.5 2.2 2.1 2.3 2.3 1.8 1.7 0.8 0.8 0.9 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 3 3 4 4 3.5 5 5 We zien boe bij het gegeven meelvoer de verhouding tot graan, dat de kuikens instinct- matig uit vrijen wil opaten, daalt van onge veer 2:5 1 tot de lOde week om dan opeens om te slaan, wat dus wil zeggen dat de kui kens dan opeens minder behoefte aan eiwit krijgen. Dit zelfde verschijnsel deed zicb bij andere proefkoppels met ander voer ook voer. In totaal werd van dit voer per kuiken in 12 weiken ongeveer 3 K.G. opgegeten en zoo'n kuiken kostte dan aan voer ongeveer 27 cent. Tevens zien We nu ook uit deze tabel Wat de haantjes kosten, want deze eten de eerste drie weken ongeveer 250 gram op, dus voor onge veer 2 cent. Groeien de kuikens langzamer dan kunnen we de haantjes er pas later uithalen en eten ze dan de volgende week nog gauw voor 2 cent op. Hoe beter groei de eerste we ken boe voordeeliger, ook met het oog op de haantjes. Verder zien we uit tabel III dat naarmate de kuikens ouder worden zij in verhouding steeds meer voer noodig hebben. Eerst gebrui- ken zjj ongeveer 3 a 4 K.G. voer om 1 K.G. te groeien, later wordt deze verhouding van 5 tot 1 en nog later nog veel ruimer. Zooals ik reeds gezegd beb vangt de ver houding tusschen meelvoer en graanvoer ge heel af van de samenstelling van het meel voer (hoofdzakelrjk van het percentage eiwit daarin) en kan men niet de kuikens voeren volgens een boekje, doch moet op de dieren zelf letten. Wie daarin vasthoudt aan de groei- tafel die ik gegeven beb voor Wit Leghorns kan niet ver mis zijn, vooral niet als men de groeicijfers op de door mij gegeven wijze in lijn brengt en er op let of de lijn recht ver- loopt.. Voorloopig is dus de hoofdzaak: reken nauWkeurig uit Wat de kuikens aan voer kos ten op de manier zooals ik U thans voorgere- kend heb van een bepaald voer, waarmede de proeven genomen zijn. Bedenk ook dat wie ondoelmatige voerbak- ken gebruikt waaruit de kuikens veel morsen. ook veel meer voer noodig zal hebben, terwijl ziekte ook een leelijke streep door de reke- ning kan halen, zooals ik zal laten zien. Pul- lorumkuikens groeien veel slechter maar eten meer, waarschijnlijk omdat de ingewanden niet zoo veel profijt uit het voedsel kunnen halen. Dr. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3