da's ergerl „Daar ligt m'n STER-TABAK Buitenland ZOIJKGERAAKTE RENTEKAARTEN. ERKENNING ALS AARDAPPEL- TER NEUZEN, 1 JUNI 1934. GRAAUW. KLOOSTERZANDE. WALSOORDEN. GROENENDI IK. RECHTSZAKEN. Men wil weten, hoe de Ministerraad tegenover de vraaig staat en wat tot'dusver in de Ministerraad is geschied. Ik wil het nog wel eens herhalen. Ik was overtuigd, dat het scheppen van or.de op dit gebied nooidzakelijk was. Met het oog op de ervaring van mijn anntotsvoorganger, Mr. Waszink, willde ik ech ter geen moeate dloen, indien de Ministerraad niet bereid zou zijn, een aannemelijk compro mis te aanvaarlden alis officieele schrijfiwijze. Daarom stelde ik de vraag: Is de Minister,raad tiaartoe Iberedd, indien wij zullen komen tot eeci aannemelijk compromds Het antwoord luidde bevestigend. Toen ben ik aan het werk getogen, helb de commissie benoemd en daarna de verantwoorde 1 ij khe id aanvaard voor het door haar ontiworpen compromis. Bij een vol- genue besprekinig in de Ministerraad is foe- sloten, het compromis te publdceeren en de critdek af te waohten, voor dat een definitief besluit zou worden genomen. Daartegen had ik niet het ruinate bezwaar. Aldus is geschied. Ziedaar alles, wat in de Ministerraad is voor- gevalletL." Maar U hebt daarna Uw radio-rede ge houden. Moet men de inhoud daarvan be- schouwen als het woord van de Ministerraad? ,,Ik reserveer mij de vrijheid om ter zake onderwerpen, dire mijn departemenit raken, in een radio-rede te zeiggen wat ik verkies. Op mijn edgen risico. Dat doeti mijn ambtgenoten ook. Zij wisten dat ik het doen zou. Voor het houden van een radio-rede over alle zenders heeft men de medewerking nodig van de Minister van Bmnenlandse Zakeo. Hij heeft die volgaame verleerud. Toen ik de rede ge- houden had, heb ik de inhoud aan mijn amlbt- genoten toegezonden". Het tijdstip van de invoering. Maar U heht in 'die radiorede gezegd, dat de invoering van de nieuiwe regeling zou plaats hebben met 1 September. Was dit niet een vooruitlopen op de nog te neimen beslis- sirtg van de Ministerraad? ,,Zooals u het formuleert, heb ik het niet gezegd. Men met name drulkkers en uit- gevers vroeg zekerheid. Dat is volkomen verklaarbaar. Zodra een voomemen tot wijizi- ging is gepuhliceerid, zijn de uitgevers huive- rig om een boek, dat onderihanden is in de afgespleten spelling van De Vries en Te Win- kel, af te werken. Zij vrezen minder afzet. als de nieuwe schrijfwijze zal zijn ingevoerd. Dit had zielfs tijdelijke werkloosheid van zet- ters tengevolge. Daarom heb ik gezegd: ab solute zekerheid kan ik niet geven; de critiek wordt afgewaoht en er is overleg gaande met de Vlamingen. Wilt gij onder die omstandig- heden eehter het maximiuim van zekerheid, dat ik kan geven: „Rekent er dan op, dat met September voor het onderwijs de schrijfwijze van het compromis wordt ingevoerd." Ken ik lets anders zeggen? Nu heb ik al onder meer een adres van alle oiganisaties van werk- gevers in het drukkersbedrijf ontvangen. On- afhankelijk van de vraag, of de regeling wen- selijk is of juist, dringen zij op zo sipoedig mogelijke invoering aan, nu de zaak aan de orde is. De oiganisaties van leerkraohten doen hetzelfde. Alien zien naar de invoering reik- halzend uit. Moet ik, die verantiwoordelajk ben voor de goede iganig van zaken bij het onderwijs, zelf overtuigd van de juistheid van de gavonden oplossing, dan niettemin van het scheppen van orde afzien of dit uitstellen? In de laatste vergadering van ihet bestuurs- college van den Raad van Arbeid te Nijmegen, kwam iter sprake de kwestie van het zoek- raken bij een werkgever van 50 rentekaarten, waarvoor geen ontvangstlbewijzen aan de ar- beiders waren afgegeven. In een procedure, waarbij de Raad van Arbeid te Nijmegen, bij den werkgever navorderde het bedrag, dat op de rentekaarten, die zoek geraakt waren had moeten zijn geplakt, besliste de Centrale Raad van Beroep, die blijkbaar overtuigd was, dat de werkgever op tijd had geplakt, dat de ar- beider, die zijn rentekaart zottder ontvangst- bewijs afgeef.t, zelf het risico daarvoor blijft diragen. De arbeiders kregen derhalve geen premien voor hunne verzekering, over het tijdvak waarover de ikaarten liepen. Dit be- teekent voor hen emstige schade. De Invaliiditeitsiwet kent een artikel (art. 307), dat in gevallen als dit somtijids kan voor- zien. Het verlies voor den verzekerde kan n.l. vergoed worden, wanneer deze ten genoege van het bestuur der Rijksverzekeringsbamk aantoont, dat de rentekaart met de daarop geplakte zegeils is verbrand of op een andere wijze te niet gegaan. In het bo.venbedoelde geval is dit tot heden nog niet aangetoond, de kaarten zijn op een voor den Raad van Arbeid niet opgeihelderde wijze zoek geraakt, doch dat ze te niet gegaan zijn staat niet vast. VERLAGING VAN DE STEUNNORMEN. Naar de „Tel." vemeemt, zal de verlaging der steunnormen, die de regeering zal toe- passen, op 1 Juli ingaan. De verlaging zal 1 tot 1,50 per week bedragen. WIJZIGING LEERPLAN H.B.S. AFD. B. Afgekondigd is een Kon. Besluit tot wij'zi- ging van het algemeen leerplan voor de hoo- gere burgerscholen met vijfjarigen cursus. In de eerste plaats wordt daarbij het onder wijs in de mechanica in de vijfde klasse niet 1 anger facultatief gesteid en wordt het onder wijs in dit vak in die klaase op twee lesuren per week bepaald. Daarentegen wordt het onderwijs in het handteekenen in de vijfde klasse facultatief gesteid. Voorts wordt bet lesuur in de cosmografie van de vieride naar de vijfde klasse gebradht, terwrjl verder van de twee lesuren Staathuis- houtdkunde in de vijfde klasse een lesuur wordt overgelbracht naar de vierde klasse. Dit besluit treedt in 'werking met ingang van 1 September 1934. Voorts is bepaald, dat de candidaten die gedurende den cursus 19331934 in de hoog- ste klasse het onderwijs in de mechanica niet hefaben gevoigld, in 1934 van een examen in dat vak zijn vrijgesteld. HANDELAAR. De Nederlandsche Aardappelcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van heden de volgende regelingen zullen gelden voor hen, die als aardappelhaudelaai erkenid wensohen te worden. Voor erkenniing als handelaar in aardappelen komen, behoudens door den Minister te be- palen uitzonderingjen, uitsluitend in aanmer- king zij, die gedurende het jaar 1933 eenige maanden achtereen, minstens vier, als aard- appelhandelaar werkzaam zijn geweest en die dat ten genoege van de Nederlandsche Aard appelcentrale kunnen aantoonen uit facturen, kwit an tiles, boekien, zakboeken en (of) andere bescheiden. Ben aanvrage om erkennmg wordt slechts dan in behandeling genomen, indien deze aan vrage schriftelijk geschiedt onder msluitmg van de genioemde bewijsstukken Tevens moet deze aanvrage de uatdrukke- liike verklaring inhouden, dat de aanvrager zich in geval hij op zijn aanvrage wordt er- if) kend, onvoo rwaardel(jk de statuten en andere reglementen van de Ned. Aardappelcentrale alsmede aan alle ten aanzien van aandappelen door de regeering gestelde of te stellen rege lingen zal onderwerpen. Alle aanvragen, weike niet voldoen aan de hiervoren gestelde eischen en weike niet ver- gezeld zijn van de noodige duideiyike bewjjs- stukken, worden niet in behandeling genomen. MATIGE .AARDBEIENOOGST VERWACHT. In de streek Kennemerland wordt verwacht, dat de komende aardibeienoogst niet boven het middeimatige zal uitkomen. Oogensohijnljjk 2»u men dat niet zeggen, wanneer men thans de in voile bloesempracht prijkende aardbeienvelden bezoekt. Die tuin- bouwers zjjn echter allesfoehalve gerust over de vooruitzi chten voor den komenden oogst en meenien, dat indien niet spoedig een einde komt aan de heerschende droogte de campagne wel eens op een bittere teleuirstel- ling zou kunnen uitloopen. Zonider uitizondering wordt dan ook zeer verlangend uitgezien naar eenige fiksdhe regenbuien, want de ontwikkeling der vruch- ten wordt in emstige mate belemmerd door de diroagte, weike nu al eenige maanden on- afgebroken aanlhouidt. Oak is op vele akkers merkibaar, dat de bemestmg de laatste jaren onvoldioende is geweest. INKRIMPING AANTAL RADEN VAN ARBEID? Naar gemeld wordt, is er sprake van, dat het aantal raden van arbeid zal worden in- gekrompen. Hioewel nog geen definitieve beslissing is genomen, is het zeer waarschjjn- lijk, dat binnenkort de raden van arbeid te Deventer, Tillburg, Tiel, Heerenveen en te Den Briei opgeheven zullen worden. DE HANDEL IN EIGENHEIMERS. De Nederlandsche Aardappel-Centrale deelt mede, dat met ingang van 1 Jund 1934 door de N.A.C. geen aardappelen van de soort Eigenheimer meer worden verkocht van en weder verkocht aan de erkende contractamten voor export naar Belgie. Dit beteekent dus, dat met ingang van bovengenoemden datum geen uitvoerconsen- ten voor Eigemheimers naar Belgie zullen worden verstrekt. RI JKSItADIODI STRIBUTIE. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt, dat het in de bedoeling van het Staatsbedrijf der P. T. en T. iigt om binnenkort zooveel mogelijk met gebruikmaking van de kabels in het locale telefbonnet tot exploitatie van de radiodistrilbutie over te gaan in die plaat- sen, waar daarin niet van gemeentewege of door particulieren wordt voorzien. Deze distriibutiie zal geheel op dezelfde wijze als to.t nu toe door gemeenten geschiedt wor den verzorgd. De aangesiotenen krijgen de keuze uit vier programma's, t.w. twee onrver- korte Nederlandsche en een keur van de voomaamsite buitenlanidsche programma's; de Nederiamdsche programa's zullen met goed- keuring van de betrokken omroepvereenigin- gen worden afgetakt uit de bestiaande gelei- ding van de studio naar den zender; voor de ontvangst van de buitenlandsche omroepzen- ders zullen op het Rij ks-radio-ontvangstation te Noordwijk de niooidige technische voorzie- ningen worden getroffen Overeenstemming voor radiodistributie van R(jkswege is thans verkregen met de gemeen ten Enschede en Delft, waar men in October gereed hoopt te zijn. Het tarief is bepaald op 2 per maand of 0,50 per week als albonnement. Voor aan- sluitingskiosten is een bedrag ineens van 10 versohuldigd. DE SCHILDERIJENDIEFSTAL TE GENT. Gemeld wordt, dat de geestelijkheid in Gent een sohrijven ontvangen heeft, waarin wordt medegeideeld, dat een der beide gestolen sehil- derijen van het beroenyie altaarstuk van de Gebrs. van Eyk in depot is gegeven in een station te Bnusisel. Het regu van het depot werd bij het schrijven ingesloten. Verder werd gezegd, dat het andere stuk zou warden teruggegeven tegen betaling van 1 millioen francs. Inderdaad heeft men het schiiderij onge- schonden op het station aangetroffen. De canonnicus VanderGheyn beweert ech ter dat het een copy is. GROOTE OOGSTEN VERWACHT. Uit Moskou wordt aan buitenlandsche bla- den gemeld, dat de raad van volkscommissa- rissen tot drastische maatregelen heeft beslo- ten om het aantal machinerieen, noodig voor den graanoogst, te waarhorgen. Volgens een uitspraak van den raad ligt de verantwoor- delijkheid voor de waarborging van de noodige machines bij het commissariaat voor de zware industrie, dat er voor zorgen moet dat de ver- eischte machines onder alle omstandigheden ter beschikking staan. De vroegtijdige voorzorg der Russische regeering voor den komenden oogst houdt verband met een aanzienlijke uitbreiding van de bezaaide oppervlakte. Deze uitbreiding werd, naar wordt gezegd, om twee redenen bewerksteLLigd. ten eerste ter verzekering van 's lands behoefte voor geval van een con flict met het Verre Oosten, ten tweede om Rusland in st£iat te stellen op de graanmarkt een economisch offensief te beginnen en als kraehtig concurrent van de Vereenigde Sta- ten, Canada en Argentinie op te treden. De nieuwe verordening bepaalt tot in details, dat de machinefabrieken tot 15 Juli 1934 naast andere machines 6475 maai(dorsch)machines, 4000 gemotoriseerde schoovenbindmachines, 5000 gewone schoovenbindmachines en 7150 dorschmachines moeten vervaardigen. Volgens een officieele mededeeling moeten in 1934 in totaal 12.000 maaidorschmachines, 12.500 dorschmachines en 90.000 maaimachines ver- vaardigd worden. Volgens de ,,Izwestia" wor den de machines echter met groote vertra- ging afgeleverd, omdat de fabrieken het ter vervaardiging noodige hout en metaal niet hebben gekregen. BETOOGING TEGEN KASTE- VERHEERLIJKING. Voor de universiteitsgebouwen te Bonn heb ben Hitlerjongens en Hitlermeisjes Zondag een betooging gehouden met het doel te pro- testeeren tegen de kasteverheerlijking, weike in de studenten-corpora heerscht. De studen- ten met hun dinstinctieven werden uitgekre- ten tot ,,diragers van de reactie. De plaatse- lijke leider van de Hitlerjeugd hield een rede- voering waarin hij o.m. zeide: ,,Wij willen den strijd aanbinden tegen hen, die hun monocle niet uit hun oog nemen, wanneer zij met een Duitsch landgenoot spreken en die er een ge- noegen in vinden groenen dronken te maken, omdat zy dit zoo bijzonder mannelijk vinden." Na de betooging werd een strooien pop, die een corps-student voorstelde, verbrand. EUROPEESCHE BELANGEN IN ARABIE. De onrust over den toestand in Arabie is van Kairo overgeslagen op Rome en van Rome op Londen, ter*wijl thans ook Frankrijk merkwaardig opmerkzaam is geworden op de gebeurtenissen in Jemen. Het begint zich af te vragen, wat de bedoelingen kunnen zijn van dien machtigen, geheimzinnigen Ibn Saoed, die van de 'Hedjes (niet zoo heel ver van Syrie af) uit zgn macht langs de Roode Zee heeft uitgebreid tot Hodeida toe waar- tegenover op de andere kust de Roode Zee Djiboeti ligt. Door de schilderachtige dalen van „geluk- kig Arabie", door_ de terrasvormige aanplan- tingen van koffies'truiken, manggaboomen en de beroemde abrikozenboomen, is Ibn Saoed aan het hoofd van zijn machtige troepen op- gemarcheerd naar Sanaa, de hoofdstad van Jemen. De Iman Jahai en de kroonprins trachten de verdediging te organiseeren, doch het schijnt Wel, dat deze vruchteloos zal zijn, want terwijl eenerzijds de onafhankelijke stammen tot ontevredenheid zijn aangezet en reeds overloopen naar dengene, die vermoe- delijk hun toekomstig meester wordt, staan anderzijds de ruwe bergbewoners, op Euro- peesche wijze gewapend en in staat om een dergelijken overWinningsoorlog vlug te be- slechten Bovendien moet men rekening houden met de persoon van Ibn Saoed, den ontwerper van zooveel subtiele en verontrustende plannen, den apostel van de Pan-Arabische beweging; Ibn Saoed die haar zoodanige politieke en godsdienstige adspiraties heeft bijgebracht, dat de verwezenlijking voor den geheelen Orient een geweldige ommekeer zou beteeke- nen en de intemationale moeilijkheden van Palestina af tot Nederlandsch-Indie toe in hooge mate zou verscherpen. Europeesche belangenstrijd. Ibn Saoed is een merkwaardige figuur. Deze orthodoxe veroveraar is door Engeland uit de ballingschap gehaald om zijn oorlogsplannen tegen Turkije te volvoeren. Hij werd op den troon van de Hedjas geplaatst en toen op poii- tiek gebied verslagen door den beroemden kolonel Lawrence. Vanaf 1926 heeft hij zich successievelijk van al zijn buren ontdaan en door de eene ver- overing na de andere het Arabische schier- eiland in zijn macht gekregen, niet in de laat ste plaats omdat hij zich opwierp als „be- schermheer van de heilige plaatsen Medina en Mekka". De geruchten, die onder de Arabie- ren de ronde doen, stellen hem voor als een fanaticus, die in staat is om weer de krach- tige politiek van Omar te voeren en boven dien handig genoeg is om zich juist te bedie- nen van diegenen, die in hem hun werktuig zien! Want al vreest Engeland zijn macht met het oog op Aden, toch ziet het in hem een organisator van den eersten rang, waarvan het gebruik kan maken, om de Italiaansche politiek in Jemen, aan den ingang van de Roode Zee (en aan de route naar Djibouti, Madagascar en Indochina) tegen te werken. Zoo ontdekt men, dat er feitelijk een felle Europeesche belangenstrijd achter den Arabi- schen oorlog staat. Het gevaarlijkst is ech ter, dat dit alles leidt in de richting van het islamietische ideaal en de opleving van alle verlangens, die de Arabieren altoos hebben gekoesterd. Vruchtbare kusten en woeste hoogvlakten. Wanneer men van Arabie spreekt, denken velen alleen aan Medina en Mekka, de heilige plaatsen van den Islam, die ongeveer in het midden van de Westkust zijn gelegen aan de Roode Zee of eigenlijk liggen zij niet aan de kust, doch verder in het binnenland, ter wijl vlak aan de kust de havenplaats Djeddah ligt, weike tevens de hoofdstad van Hedjaz is. Gaat men van hieruit langs de kust naar het zuiden, dan krijgt men aehtereenvolgens Assir en Jemen. Het eerste is het gebied, Waarom de tegenwoordige oorlog is begonnen. Jemen ook wel „Gelukkig Arabie" ge- noemd, omdat het de vruchtbaarste streek van het schiereiland is heeft als hoofdstad Sanaa, dat op ongeveer 150 kilometer afstand van de kust van den Indische Oceaan nog het langs door de Wahabieten is bezet, heet Ho deida. Jemen strekt zich uit tot aan de Britsche zone van Aden en dan vindt men verder aan de kust van den Indischen Oceaan nog het emiraat Hadramaut. Aan de Perzische Golf behoeft men in dit verband slechts den naam te onthouden van de groote stad Koweit, want door middel van het protectoraat, dat Britsch Indie over Koweit uitoefent, kan Engeland ook al invloed doen gelden op de politiek in Arabie! Genoemde kustgebieden vormen het belang- rijkste deel van het schiereiland, want alleen daar kunnen planten groeien dank zij den vochtigen zeewind. Het geheele binnenland bestaat uit een geweldig woestijnplateau, waarvan het Zuidelijk gedeelte eerst later woest geworden moet zijn. Hier en daar in dit hoogland vindt men steppen, waardoor de Bedoeinenstammen rondtrekken. Daar iigt Nedjed. De W'ahabieten-belveging. Verder in het Noorden grenst Arabie aan het achterland van Palestina, Syrie en het vroegere Mesopotamia, (het tegenwoordige Transjordanie en Irak). In het midden van het schiereiland in Nedsjed is vanaf het begin der 19e eeuw de opleving van de Arabi sche beweging begonnen. Zij nam den vorm aan van een goeddienstig reveil en ontwikkel- de zich zoo sterk, dat zij een bedreiging werd voor de Turksche overheersching. Deze laat ste had zich overigens alleen vastgezet in Nedjed met het doel de heilige plaatsen der Mohamedanen in handen te hebben. Over Jemen heeft Turkije nooit anders dan een vage suzereiniteit uitgeoefend en in het bin nenland kon het slechts gebruik maken van de onderlinge twisten tusschen de stammen. De Turken waren zoo ongelukkig, in hun strijd tegen de Wahabieten, de tegenwerking te verkrijgen van den Egyptischen onderko- ning, den beroemden Mehemet Ali. Deze be- haalde tusschen 1816 en 1836 belangrijke over- winningen en zijn aoon Ibrahim Pasja naderde met zijn legers zelfs Klein-Azie. Toen kwam in 1840 Engeland tusschen- beide om het Ottomaansche rgk te redden. Zoo kregen de Turken ruim een halve eeuw uitstel van executie, waarin zij van de neder- laag der Wahabieten konden profiteeren om hun gezag in Centraal-Arabie te versterken. Ibn Saoed en Engeland. In het begin van deze eeu\v was de erfge- naam der Wahabieten, Ibn Saoed, niet anders dan een vorst zonder kroon, die in balling schap leefde te Koweit aan de Persische Golf. Kort voor den wereldoorlog hielp lord Curzon, de onderkoning van Engelsch-Indie, Ibn Saoed aan middel en om het koniinkrijik zijner vade- ren te heroveren. En inderdaad veroverde Ibn Saoed Nedjed. Gedurende den oorlog werkten de Engel- schen de ontwikkeling van Hedjas in de hand en zetten koning Hoessein op den troon van Mekka. De kroon bleef gereserveerd voor den oudsten zoon en de twee andere zoons ontvingen de kronen respectievelijk van Trans jordanie en Irak. Maar de koning werd weldra zeer onpopu- lair en hiervan profiteerde Ibn Saoed door tegen hem ten strijde te trekken en in 1926 Hedjas te veroveren. Van dit oogenblik af scheen het alsof het opperhoofd der Wahabieten al zijn aandacht aan Transjordanie en Irak ging wijden. Men kan niet anders dan getroffen zijn door het feit, dat de verwikkelingen in Zuid-Arabie zyn geikomen op 'n tijd, die zeer gumstig was voor de plannen van Ibn Saoed. Het lijkt er nu op, dat Ibn Saoed zich wellicht spoedig meester zal maken van Jemen. Hij kan het, als hij wil, en dat hij het Wil, kan met eenige zekerheid worden afgeieid uit het feit, dat zijn troepen de havenplaats Hodeida hebben bezet en succesvol op weg zijn naar de hoofd stad Sanaa, de laatste etappe. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad herdacht de voorzitter wijlen het raadslid J. HuijssenDe Koeijer, die dezer dagen op zoo noodlottige wijze om het leven is giekomen. Aan de familie zal een adres van rouwbeklag worden gezonden. Op voorstel van Burg, en Wieth. verklaarde de raaid zich hereid voor de gemeente over te nemen het ondeithoud van den weg over den Baandijk, nadat de rijiweg van ryksiwege zal zqn voorzien van een betonweg, en onder voonwaarde dat de polders Zeven Triniteit en Oud-Zevenaar, thans de ouderhoudsplichtigen voor de kosten van onderhoud gedurende 39 jaar zullen bijdragen reap. 65 en 35 per jaar, zoodat volgens raming f 215 ten laste der gemeente zou biijven. Eveneens werd aangenomen het voorstel van Burg, en Weth. am in te trekken het 2e en 3e lid van art. 26 der Bouwverordiening, bepalenide dat voor het bouwen buiteln de kom ruinate tusschen de woningen moet biij ven. Deze bepaling wordt voor de minder gesitueerden te bezwaarlijk geacht, diaar zy dan meer grand moeten kaopen dan ze anders noodig zouden hebben. Overigens zal ge- tracht worden overeenstemming te verkrijgen met het Rijkstoezicht, voor bouwen langs de Axelsche straat. Ten behoeve van den Landbouwhuishoud- cursus der Z. L. M. werden 2 leegstaande lokalen van school C ter beschikking gesteid, terwijl overeenkiomstig het verzoek van Gad. S'tiaten werd vaistgesteJid een regeling als bedoeld in art. 19 dler Lager Oniderwijisiwet met de gemeente Zaamslag. Het voorstel der meerderhedid van Burg, en Weth. om niet in te gaan op het verzoek van het comite van actie om te besiuiten het tot stand komen der Zeeuwsch-VIaamsche water- lieiding aisnog te voorkomen en diaartioe de noodige maatregelen ,te nemen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans aangenomen met 8 tegen 6 stem- men. De heer Van Driel vroeg bij de rondvraag vertoetering aan een trottmr bij den slager De Theije in de Axelsche straat en vervan- RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „of haar rug zou breken" Pijne.n in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" be- vrijd was, voelde een vrouw zich door dank- baarheid gedrongen ons den volgenden brief te schrijven: ,,Ik had steeds zulke vreesehjke pijnen in mgn knieen, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opge- wekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen biijven nemen." Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwellin- gen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, vermoeiende py- nen bevryden, omdat het 't overtollig urine zuur uit het lichaam drijft. De zes verschil- lende zouten in Kruschen sporen Uw inwen- dige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle scha- delijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd Worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd biijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten e 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor- komt. Adv ginig van verrotte lichtpalen in de Dekker- straat. De heer De Bakker vroeg een voor- ziening voor stalling van paarden by het woonwagemikamp, daar thans de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd door de wijze waarop die dieren daar nu worden vast gezet. Een on'dienzoak en voorziening werd voor deze gevallen toegezegd. De heer Oolsen opperde het denkbeeld wegerns de ongelukken langs het kanaal, reedis 6 slach toff ens zijn op korten tyd te be- treuren door in het kanaal te rijdien, te trach ten een voorziening te krygen langs den kanaaJiboord door een betonnen muurtje of een graszoden dijkje. De voorzitter verklaande 'dat Burg, en Weth. bereid zijn, daarover eens rnet de betrokken ryksauboriteiten te spreikien. Ten slotte besprak de heer De Brugn den toestand van den stadhuistoren en vroeg of die geen gevaar oplevert. Ook hiemaar zegde de voorzitter een onlderzoek toe. LUXOR THEATER. Koning der Wildernis. Deze film is geen moeiiyke documentaire, doch de sensatie geeft haar iets aparts, terwijl het kiomisclhe element er niet in ant- breekt, waardoor de spanning niet te hevig aangrijpt. Daardoor blijft deze roliprent goed op peil. Het wordt geen laag-iby-de-gtrondsche sensatiejaoht en beleefd men de meest ver- bluffendie en romantisohe avonituren, weike de spanning er tot het einde in houden. Wanneer reedis alle semsaties, die een ver- iwend biosooopbezoeker zich kan wenschen, achter den rug zijn, komt een scCne, die al het voorgaand© dioet vergeten: het enorme circus-complex raakt in brand. Er breekt een paniiek onder het publielk uit, de wilde dieren rennen op de menischen in, olifanten bestormen huizen, men is getuige van. een fantaistisiche ramp. Nog kunnen we dit ervan zeggen, dat het alleszins aanibeveling verdient deze film te gaan zien. Ze geeft eenige genoeglgke noo- menten, waarin men spanning, maar oolk zeer verdienstelijk spei met heel aardige momenten kan beleven. OVERLEG LANDBOUWBEDRIJF ZEELAND. Men sohrgft aan „De Zeeuiw": Voor het landlbouwbedrijf in West. Z.- Vlaanideren en op het eiland Tholen is door de landarbeidersbanidein de hulp van het departe- ment van econiomische zaiken imgeroepen. Dit vinidt zijn oorzaak in het feit, dat die tooeren hier alle overleg over loonen en arbeidsvoorwaarden met de lanidarbedders- bonden geweigierd hebben, en steunt op het op 11 April 1934 genomen Kon. besluit, waar bij de wexikgevers in Art. 8, lid 4, verpldcht worden de door den Minister van Economische Zaken te geven voorschriften ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werk- nemer nauwgezet in acht te nemen. In meerdere streken in Zeeland, waar mer. eveneens tot heden elk overleg weigerde, of onmogelijik maakte, zal nog een laatste po- ging ondemomen worden, en zoo men dan niet tot resultaten komt, zal ook hier dezelfde weg gevolgd warden. Aihier werd aangehouden V. H. van Honte- nisse, die per rijwiel een vracht suiker van ongeveer 50 KG vervoerde. Rijwiel en suiker werden in beslag genomen. Wegwedstryd. Aan het comite „Baankoers Kloosterzande' is dioor Gedeputeerde Staten van Zeeland de gevraagde ontheffing verlieend voor het hou den van een wagwedstrijd met rijwielen op Zaterdag 23 Juni a.s. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Adriaansens aihier werd benoemd tot onitvanger-igriffier van den Kruispoldier. K. J. V. en K. J. M. Na een welgeslaagd triduum is de K. J. V.- afdeeding al/weer vergroot met enkele leden, terwijl ook de K. J. M. met een flink aantal vermeerderd is. De oudersavond, op de aannemingsdag der K. J. V. en K. J. M. georganiiseerd door ge- noeandle vereendgiingien somen, is vrij goed bezocht geworden. 't Valt niet te zeggen. wie het meest zijn best gedaan heeft om den avonid te .doen gelukken: de K. J- V. of de K. J. M. Dit is zeker: ook de jongeren helbben zich flink geiweerd. Met een korte toespraak tot de oudiers sloot de Weleerw. heer Bonge- naar dezen prettigen avonid. ZWARTE HEMDEN EN DASSEN De Hooge Raad heeft verworpen het eas- satieberoep van zekeren V., woonachtig te Utrecht, die dbor den kantonrechter zoowe! als door de reohtbank aldaar is venoordeeld tot 2 boete wegerns overtreddng van het uniformverbod, n.l. dloor het dragen van een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2