TER NEUZEN, 30 MEI 1934. HONTENISSE. VLISSINGEN. RECHTSZ AKEN .eenmaal het groote versohil der volksgeaard- heid sterk mee! Bolivia wordt voor 80 door Indianen bewoonid, waarbij slecbts een zeer klein aantal blanken of halfhlanfcen. In Paraguay hebben de oer-bewoners van "it land each sterk vermengd, met de Spanjaardien en zoo een nieuiw, buiitengewoon zelfbeiwust ras geivonmd; De vrucihten van den eeuiwenlanigen opvoedingsarbeid van de Jezuitenorde zijn ■hhans nog duidelijik te herkennen. Tusschen beide landen, iwaarvan bet eene een tweedui- zend meter boven den zeespdegei gelegen hoog- vlakte met Eunopeesch klimaat bewoont, ter- wijil bet amdere in de tnopische vlakte van bet Zuid-Amerikaansche landschap ligt, strekt zicb de Gran Obaco uit. Daarin zijn de Boli- vianen systematisch doorgadromgem en zoo hebben zij daarin, gedurende tal van jaren, eeD 50 forten aangelegd. AIs tegenmaat- regei beeft Paraguay 150.000 boeren aan den rand van den Gran Chaco getkoloniseerd! Daarmede is echter de geheele acbtergrond van den strijd om den Gran Cbaco nog niet verMchtEr komt bij, dat Bolivia in oorlogen tegen Peru en Chili den toegang tot den Stil ler) Oceaan verloor! Daarom dringt het thans oostwaarts. om over den Pitoomayo- en dien Paraguayrivier naar den Platastroom en daar- over naar den Atlanitiscben Oceaan te komen! Deze geopolitieke geziobtspunten zijn van groote beteekenis. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat ook bet winnen van een baven aan den Filoomayorirvier slecbts theoretisch en met practisch van grooter waarde is, dan het ,bezit van een vrijibaven, ols Bolivia in Antofagosta op Ghileensch en in GaJlao op Peruaansch gebied bad. Anidere dingen zijn van veel grooter belang geweest. Nu eens Ibaweert de voorziitter der Gran Qhaco-commissie, Alvarez del Vayo, dat aan dezen Zuiid-Ameritkaanschen strijd de be- wapendngsstrijd niet gebeel scbuldeloos is... Juist de stratagisohe moeilijkheden van den oertwoud-oorlog brengen met zicb, dat het munitie-verbruik zeer aanziemlijk is. Dat is voor de dividenden van verscheidene fabrie- ken buitengewoon aangenaam. Zelfs moeten er Britscfae firma's zijn, die zooiwel aan de Boliviaanscbe als aan Paraguaansche troepen wapenen en ammunitie verstrekt betaben! En diit nog wel op hetzelf de oogenblik, waarop de Britscbe vertegenwoordigiers te Geneve ijver- den voor de bijlegging van bet conflict. Een wapenuitvoerverbod naar een van de bedde oorlogvoerenide staten is unaniem in uitvoe- Ting. De houding der Vereemigde Staten in bet Chaco-conflict biijft opmerkelijk. Op het zevende pan-Amerikaanscbe congres in Mon tevideo heeft de Amerikaansche staatssecre tails Hull gestreden voor bijlegging van het conflict. Met negatief resultaat! De Zuid Amerikanen wilden zelf baas in bun land blijven en hadden eerder een overeenkomst gesloten tegen Noord-Amerika .tezamen met Airgentinie, Brazilie, Chili en Peru, dan dat zij Noord-Amerika hadden toegegeven. Daar- om staat Paraguay op bet oogenblik in bet Zuiden als favoriet aangeschreven, daar bet in zekeren mate de Zuid-Amerikaansche be- langen verdedigt tegen bet ,ido 11 ar-imperialis- me"...! En dit heeft geleid tot dezen, zeker niet onbeteekenenden strijd om „De Groene Hel!" Dit gebied is namelijik heel rijk aar. aardolien. De Amerikaansche Standard Oil Company heeft reedls jaren geleden van Boli via een concessie over vier millioeti hectaren verrkegen. Bij deze zaken wend in financieele kringem de naam Patind, de grootste Boli- vinaasche bankier, veel genoemd. Op Bolivia hebben de Noord-Amerikanen reeds langen tijd een grooten invloed uitgeoefend. Vooral... sedert men ontdekt heeft, hoe rijk dit land oak aan tin is. Men sohat de som dier in Bolivia in zaken gestoken goudidollars op 150 millioen MUSSOLINI VOOK DEN GOUDEN STANDAARD. Mussolini heeft voor de Kamer van Afge- vaardigden, eten rede van 2% uur gebouden, waarin hij zich bezig bield met Ide econo- misohe financieele en politieke positie van Ttalie. Hij verdedigde de conversie der obliga- tiee. Het aantal ambteciaren kan niet vermin- derid iworden. De laatste verlagingen der ambtenaren-salarissen zijn helaas noodzakelij'k gaweast. Met een imflatie is niets te winnen; veeleer moet men vastbouden aian den gouden standaard. De Staatsfinancien en de handels- balans moeten in evenwicht wonden gebracht. Het deficit op bet loopende begrootingsjaar bedraagt 4 milliard lire. De inlkomsten kun- nem moeilijk vefhoogd iworden, daar men tbans j de belastingbetalers moet ontzien, aniders be- zwgken Zij. De binnienlandsche prijizen moe ten worden aanigepast aan de prijizen van de wereldmarkt, en dus verlaagd worden. Opdat de arbeiders meer werkgelagenheid zullen hebben, moeten de loonien helaas ver laagd worden. ONGELUK MET DOODELIJKEN ATLOOP. Zateroagmiddag is de in de amgeving al- gemeen bekende schilder A. A. Verstraeten, uit de Groote Bagrjnestraat te Hul'st, wer- kende op het dak eener boerderdj onder de gemeente Stoppeldijk, ter hoogtie van 8 a 9 meter van een ladder gevaJlen. Na zijn val wend hij ock nog getroffen door den vallen- den ladder, en moest ziwaar gewonid aan hootd en rug worden opgeniomen. Hij is beiwusteloos per ziekenauto naar het R. K. Liefdebuis te Hiulst overgebracbt. Nadat bij Zonidagmor- gen no°- eenigen tijd tot bewustzijn was ge- komen is de ongelukkige in den oulderdom van 54 jaar overleden. Hij teat een geein van VT9UW en 8 kinderein na. SL#^CHTOFFEK VAN MOORDAANSLAG OVERLEDEN. Iq het ziiekenhuis te Miididelburg is over leden de iweduwe Oonolly, o.p wie een moora- aanslag is gepleegd. De man, die als ver- dacht van dezen aanslag, gearreste-erd heeft, toen hrj van haar diood boorde, bekentenis afgelegd. NATEELT IN DEN TUINBOUW. Herbaalldelijk blijkt uit verzoeken aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. diat men in bet onizekere verkeert omtrent de beperking van tuinibouiwgewassen op de na- teelt. Uitdiruikikelij/k wordt hierdoor aan de betrok- kenen madegedeeld, dat nateelt van warmoe- zierijgeiwassen slecbts is toegestaan, indieu die. In 1933 ook werd beoefend. Ook dan dient echter op die oppervlalkte de beperking vol- gens de ibedrijfsgrootte op de nateelt te wor den toegepaist. On land, waarop in 1933 dus alleen een na teelt van wormoezerijgewassen en een voor- teelt van een lamdbouwgawas of bolgeiwas heeft plaats gahad, mag tbans geen voorteelt van waimoezerij voorkomen. Indien dit laat ste bet geval is, mag ook in 1934 niet eerder begonnen warden met planten of zaaien dan in 1933. Ziooals bekend is, stellen de overtreders door de strafmaatregelen, welke kracbtens de Landbouw Crisis Wet genomen kunnen wor- den, zeer veel in g'evaar. VERBETERDE AANGIFTEN. Voor Walcheren en Noord-Beveland met uiLzondering van de gemeente Middelburg waarvoor de crjfers reeds werden gepubliceerd, bebben zicb in totaal 542 personen aange- meid om, gebruik makende van de daartoe door den Minister van Finanoien geboden gelegenbeid, straffeloos bunne aangiften voor de belasitangen naar inkiomen en vermogen te verbeteren. Het aldus nader aangegeven inkomen en vermogen bedraagt voor bet jaar 1933/34 resp. 115 393 en 2.600.400; voor bet jaar 1932/33 resp. 112.945 en 2.545.000 en voor bet jaar 1931/32 resp. f 106.672 en f 2.508.600. Aangenomen kan o.i. .worden dat door dieze nieuiwe aangifte ongeveer 50.000 aan den fiscus zal toekomen. is, een CRISIS-RESTITUTIE. X>e Staatscrt." ibevat de ,,crisisresititutie- besohikking 1934" VI (granen). Ten behoeve van crisisproducten erkende verbouwers vam granen zullen uit bet Landibouiwcrisisfonds voor ellke 100 K.G. van Ide volgende crisispro ducten de daaraohtex vermelde bedragen ver- eoed worden: mais (Java-, Madoera- en Cele- besmais daarbij inbegrepen) 1,50, tarwe f 1,50, rij'St, al dan niet gebroken 1, njst- meel f 1 sagomeel 5,25, tapiocas 3,50, tanwebloem f 6,75 en maismeel f 1,50. Bij deze bescbikking is gevoegd een regie- ment voor de restitutie dat verscbilende voorwaarden bevat. waaronder de restive zal worden verleend. Daaruit blpkt, dat deze restitutie zal worden toegekend voor alle boe- veeitoeden mais en tarwe welke d<x>r fe erken de contractanten van 1 Januari 1934 af tot zetmeelproducten zijn verwerkt. DE FRUITVOORUITZICHTEN IN ZEELAND. Het kruisbessenseizoen in Zeeland is Weer begonnen Zooals men weet, worden deze on- rijp geplukt en Werden ze vooral vroeger in groote hoeveelbeden naar bet buitenland ver- zonden. Helaas gaat bpt met deze cultuur, die zoovele handen werk verschaft, de laatste jaren steeds bergafwaarts. Ieder jaar dalen de prijzen, zoodat het te begrijpen is dat de laatste jaren veel struiken zijn gerooid. Vorig jaar brachten de eerste partjjen 6 cent per K.G. op, maar tbans konden de eer ste aanvoeren bet niet verder brengen dan 5,4 cent. Aiiweer minder dus. Bij volgende par- tijen daalde de prijs nog tot zelfs beneden 4 cent. Vrijdag werd te Goes weer iets meer dan 5 cent gebaald. Tocb zijn deze prijzen niet loonend, zoodat het te voorzien is dat deze teelt nog meer zal worden ingekrompen De vooruitzichten voor de aardbeienteelt zijn niet gunstig. Ten eerste is deze teelt vrij- willig en later gedwongen door de teeltbeper- king ingekrompen. Daar komt bjj dat vooral de oude velden er niet best voorstaan. De weersgesteldbeid kan hier nog veel goed- maken. De teelt van z'warte en van eenige soorten roode bessen onderging eenige uitbreiding. Bveneens die van framibozen. lets meuws zijn de bramen. Met belangstelling wordt bet resultaat van de hiermede genomen proev<» afgewacht. Het is niet uitgesloten, naar de meening van tot oordeelen bevoegden, dat hiervoor een afzetgebied kan worden gevon- den. t De appelen en peren doen een ryken oogst verwachten. DE NEDERLANDSCHE SCHELDE- VLUCHT 1934. Een kostbare trophee geschonken. Geen snelheidsiHedstrijd. De Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart zal voortaan ieder jaar een vliegWedstrijd or- ganiseeren om een trophee, genaamd ,,de Zu- veren Scheldemeeuw". Deze trophee is ge- schonken door tien ..sticbters" van den prijs, alien bestuursleden der vereeniging, met aan het hoofd haren beschermheer, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko- ningin in Zeeland. Zij bestaat uit een groote massief zilveren meeuw in neerstrijkende houding staande op een blok zwartgroen mar iner. Op dit zeskantige voetstuk zijn zilveren platen aangebracht, in een daarvan zijn de namen der stichters gegraveerd en de andere vijf zijn bestemd voor de namen der jaarwm- naars. De Zilveren Scheldemeeuw moet dne achtereenvolgende malen, of vijf malen totaal, door denzelfden deelnemer gewonnen worden, om in zijn eigendom over te gaan. Aan den vliegwedstrijd kan worden deelge- nomen door Nederlandsche vliegers metsport- xliegtuigen voor ten hoogste vier personen. De Nederlandsche Scheldevlucht is geen snelheidswedstrijd, doch een nauwkeurigheids- vliegtuigen voor ten hoogste vier personen. veranderen) route boven Zeeland het zWaarte- punt vormt. De deelnemers ontvangen tijdig tevoren een eenvoudige schets der voor 1934 te vliegen route. Deze schets dient als aanwijzing, met als navigatiekaart. Op grond van deze eenige dagen tevoren in hun bezit zijnde routekaart en van de op het oogenblik van den start be- schikbare meteorologische gegevens moeten de deelnemers, voor zij te Vlissingen starten voor de rondvlucht boven Zeeland aan de iurv opgeven hoeveel minuten na den start zij denken in Haamstede te zullen landen en hoeveel minuten na het vertrek uit Haam stede zij wederom aan de finish op het vlieg- veld Vlissingen zullen landen. Op grond hier- van worden in hoofdzaak hunne prestaties beoordeeld. Ongeveer langs de buitenste grenzen bebouwde kommen van een tiental als obser- vatiehoekpunten tevoren aangegeven steden en dorpen moeten telkenmale 3 linksche cir- kels gevlogen warden. Voor 1934 bestaat de Scheldevlucht uit een gedeelte VlissingeniHaamstede en een ge- deelte HaamstedeVlissingen. De tusschen- gelegen observatiehoekpunten zijn voor de route VlissingenHaamstede, Oostburg, Ter Neuzen, Axel, Hulst, Tholen en Zierikzee. Voor de route HaamstedeVlissingenKort- gene, Goes, Veere en Westkapelle. Zij die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen een inschrijfformulier aanvra- gen bii den Secretaris van de Zeeuwsche Ver- eeniging van Luchtvaart, ir. F. A. Holleman, Werf, Veere. leenen om het de vreemdelingen aangenaam te maken en afwisseling te bieden. Het plan om in den loop van aezen zomer een proef te nemen met een boottocht over de Zeeuwsche wateren, is uitgegaan van dat college en om dit plan nader te toetsen aan een practische uitvoerbaarheid, had het col lege Maandag j.l. een proefvaart georgani- seerd van Vlissingen, langs Middelburg en Veere en vandaar naar Zierikzee en „buiten- om" terug. Te Vlissingen kwam een deel der genoodig- den aan boord bij den steiger ter hoogte van hotel Albion, doch velen wachtten te Middel burg aan de Loskade de komst van het nieuwe motorschip „De Oosterschelde"van den Provincialen stoonbootdienst af. Toen de boot zich van Middelburg in bewe- ging stelde, waren aan boord als gastheeren de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten de heeren mr. R. M. van Dussel- dorp en mr. J. H. M. Stieger, de griffier der Staten dr. B. D. H. Tellegen, de chef van de vierde afdeeling de heer A. J. van Luijk. Van de bootdiensten waren de directeuren van de Wester- en Oosterscheldedienst, de heeren G. J. de Jonge en P. de Bruijne, de inspecteur de heer J. J. P. Geldof en verschillende leden van den etat major van beide diensten pre sent. Van de gasten noemen Wij den heer R. H. Arntzenius, directeur van het Nederlandsch Loodswezen, de burgemeesters van Vlissingen en Goes, de heeren C. A. van Woelderen en G. A. Hajenins en vertegenwoordigers van de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer te Vlissingen, Middelburg, Goes, Breskens, Ter Neuzen, Domburg, Zoutelande, Vrouwenpol- der„ Koudekerke en Oostkapelle, terwijl later te Zierikzee ook de V.V.V. aldaar zich aan- sloot. Het was ook voor ons een aangename her- innering aan den tijd van v66r 14 Mei 1923, toen de dienst MiddelburgZierikzee nog ge- heel per boot werd uitgeoefend en zij, die naar Schouwen gingen van uit Walcheren ook het kanaaltochtje naar Veere maakten, dat reeds van bovenaf de boot een mooi gezicht biedt bracht aan alien, die aan de roepstem van Ged. Staten hadden gehoor gegeven. Spr. zeide dat hij in werkelijkheid gastheer is als hoofd der provincie, maar zich toch meer gast ge- voelt, omdat het initiatief is uitgegaan van een werkcommissLe uit het college. Spr. zou aan deze tochten het motto willen geven: ,,Komt en ziet". Komt zien onze keurige boot, met haar salons en goede dekken, het land- schap, de vergezichten, de luchteffecten, de mooie kustlijn met de duinen. Vertelt over de tochten, schrijft er over, ook in Uw folders. De provincie organiseert deze tochten niet om er winst mede te behalen, het eigenlijke doel is bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Spr. hoopt, dat de commissie een goed inzicht heeft gehad en velen van deze reizen zullen gebruik maken. Spr. zeide, dat men o.a. reeds verschillende dagen heeft genoemd als het meest gewenscht voor deze tochten, dat er ook andere vragen naar voren zijn gekomen en dat men nu bij- een is om te trachten daarover inlichtingen te verkrijgen. De heer mr. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, zeide, dat bij de proefvaart van deze boot hij en de heer Stieger het plan opvatten buitenom terug te gaan. Dit is gelukt en daar- door is het plan voor deze pleiziertochten gerijpt. De provincie Wil de risico op zich nemen van de vaarten, en daardoor ook iets doen in het belang van het vreemdelingen verkeer. Ook de vraag of de afvaarttijden zooals nu, geschikt zijn, is naar voren gekomen. Algemeen bleek men die tijden goed te vin- den, aver den meest geschikten dag ontspon zich eenige discussie, maar ten slotte was men het algemeen mede eens, dat dit jaar geduren de Juli en Augustus des Maandags een tocht gemaakt zou kunnen worden, als verlenging o.a. van een week-end te Middelburg, Vlis singen of Goes. De kosten van de reis zullen vanaf Vlissin gen of Middelburg 2,50 bedragen, van Kat- sche Veer of Zierikzee f 2 en tegen matig tarief kan aan boord worden geluncht. Auto's en fietsen kunnen tegen een matig tarief van Doveuai ue uugl ecu muui wiwv over de dijken heen op de landerijen van Zee- worden medegenomen, de auto's van Vlissin- MOOI TOOHTJE OVER DE ZEEUWSCHE WATEREN. Krachtige samenwerking tusschen het provinciaal bestuur en de ver eeniging voor vreemdelingenver keer. Het zal wellicht nog steeds niet tot iederen Zeeuw zijn doorgedrongen, van welk een groot belang het bevorderen van het Vreem delingenverkeer is voor de geheele provincie, voor de inWoners er van direct of indirect. Toe te juichen is het zeker, dat het college van Ged. Staten dit wel inziet en op o.i. prac tische wijze zijn medewerking tracht te ver land's tuin. Maar spoedig verheft zich ook de massale kerk van het oude Markiezaat Veere met er achter de spits van den stadhuis- toren als of die tot de kerk behoorde, voor het oog der tochtgenooten. Van uit de sluizen kan men tijdens het schutten het mooie stads- beeld van Veere verder aanschouwen en als ook daar eventueel nog passagiers aan boord zijn gekomen, gaat het verder voorbij den Campveerschen Toren op de Zuidvliet af en dus is men in hetvaarwater tusschen Zuid- en Noord-Beveland. Men kan zich nu verlustigen in het fraaie landschap dezer beide eilanden met de typische torentjes van verschillende der dorpen als evenveel bakens, dat daar het hart klopt van den landbouw en den veeteelt van de eilanden. De steiger van Kortgene en Wolphaartsdijk- sche Veer, nu de beginpunten van den gewonen bootdienst op Zierikzee, zullen op deze ple- ziertochten niet worden aangedaan, Ditmaal voer de boot ook den steiger bij Katsche veer voorbij, omdat men Wist, dat er geen gasten meer stonden te wachten, maar in de toe- komst zal hier aan uit Goes of elders van Zuid-Beveland komenden gaarne gelegenheid gegeven worden, zich voor de verdere reis in te schepen. De reis gaat daarna de Oosterschelde over met het steeds op grooter afstand uit het zicht verdwijnende land van de beide Beve- landen, een zicht in de verte op Tholen, maar steeds naderende den grooten toren van Zie rikzee, waarbij zich spoedig de andere hooge gebouwen voegen. Dit alles nog voor men het havenkanaal in zwaait. Maar dit kanaal invarende komt de oude tweede stad van Zeeland geheel te zien en meert de boot spoedig aan den ponton, die het aanleggen alhier zoo veel vergemakkelijkt heeft. De boot zelve dient ook met een enkel woord beschreven te worden, en dan is te prij'zen de comfortabele inrichting, de heerlijke zitjes op het dek, op het bovendek en in de kajuit. Ook op het bovendek is voor een goede be- schutting op een groot deel zorg gedragen. De boot maakt een zeer solieden indruk en be- halve het personeel van den eigenlijken dienst zette ook de hofmeester alles in het werk om door nette bediening en goede consumptie het de reizigers zoo aangenaam mogelijk te maken. Dit was ook het geval bij den koffie- maaltijd, die met andere verfrissching in den loop van den dag zijn aangeboden namens de provincie. Bij aankomst te Zierikzee heeft de heer Gerritsen, namens de V.V.V. aldaar het ge- zelschap verwelkomd, terWijl van het hotel Smalheer de nationale driekleur alien een Wel- kom op Schouwen toeriep. Een wandeling door een deel van de stad met zijn indrukwekkende oude poorten en ge- vels, bracht alien naar Concordia, Waar V.V.V. haar informatiebureau heeft gevestigd en waar de bekende Schouwsche eitjes de meesten goed smaakten bij een glas morgen- wijn. De bedoeling is ook op de tochten met be- talende passagiers ongeveer vijf kwartier te Zierikzee te vertoeven, opdat zij een indruk van de interessante stad kunnen krijgen. Precies te twee uur werden en zullen ook in de toekomst de touWen weer los gegooid worden en zette de Oosterschelde zich weer in beweging het havenkanaal uit en toen door de Roompot naar de Noordzee. fln de Roompot krijgt men het zicht op Noord-Beveland en kan men o.a. de plaats van den jongsten dijkval waamemen. Kort daarop komen de duinen van dit eiland in het zicht en is het wellicht ook voor vele Zeeuwen een openbaring, dat men ook daar over een vrq breede duinenrij beschikt, al is zij niet te vergelijken bij die van Schouwen, die men nog aan de horizon kan zien liggen. Men nadert nu den ingang van het Veer- sche Gat en ziet Veere weer op den achter- grond, zelf koersende in de richting van Walcheren, waar op eenigen afstand eerst Vrouwenpolder, dan Oranjezon, en dan Dom burg wordt gezien. Te Domburg had men de attentie met den vlag, die bij het badpaviljoen staat, te salueeren, wat van boord af werd beantwoord. De route van de boot is nu zoo, dat men steeds dichter bij de kust komt, en daardoor gelegenheid krijgt den beschermer van Walcheren, den Westkapelschen Zeedijk van dien kant eens rustig te bewonderen, en dan te genieten van het zicht op de duinen tot Vlissingen toe, met de torentjes er achter, de villa's er op en de vele tentjes hier en daar er voor. Voor vreemdeling en inwoner is een tocht langs Walcheren buitenom onvergete- lijk. Te half zes meerde de boot aan den pon ton in de buitenhaven te Vlissingen. Uit dit alles zal wel reeds gebleken zijn, dat wii gaarne zoowel aan de inwoners van Zee- land als aan alle zoo welkome vreemdelingen een tochtje als Maandag gemaakt is, aan- bevelen. Voor het werven van deelnemers onder de vreemdelingen zijn de bureaux der V.V.V.'s m de eerste plaats aangewezen. Het was dan ook te begrijpen, dat op een conferentie, die tijdens de vaart in de Zand- kreek gehouden is, door den Commissaris der Koningin in zijn Welkomstwoord dank is ge- gen uit na voorafgaande Waarschuwing en van Middelburg niet gemakkelijk. De V.V.V.'s nemen op zich een bijzonderen folder voor dit doel uit te geven, waarop de tocht wordt aangekondigd en benoemde een commissie van uitvoering van dit plan, zulks in afwachting van de in voorbereiding zijnde oprichting van een provinciale organisatie. De burgemeester van Vlissingen sprak aan het einde der conferentie dank namens alien tot Ged. Staten voor het nemen van dit z.i. voor Zeeland belangrijke initiatief. Aan het einde van den tocht, toen de haven van Vlissingen weer bereikt was, heeft de voorzitter van V.V.V. te Middelburg, de heer mr. J, Moolenburgh, namens de dame en de heeren, die aan den tocht deelnamen, Ged. Staten hartelijk dank gebracht voor het groote genot daarmede aan hun alien ver schaft en voor de guile ontvangst aan boord. VEREENIGING ZEEUWSCH SCHOOL- MUSEUM. Deze vereeniging heeft Zaterdag te Goes een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer C. Wit, inspec teur l.o. te Middelburg. De verslagen van den secretaris-penningmeester, den heer C. Roe- lants, werden goedgekeurd. De voorzitter wees nog op het succes van de gehouden tentoon- stelling. Nog meer zou door de vereeniging gedaan kunnen Worden als het aantal leden maar grooter was. De vereeniging telt slechts 389 leden, terwijl er in Zeeland wel ongeveer 1000 onderwljzers(essen) zijn. Waar de ge- meentebesturen door de bezuinigingsnoodzaak de subsidies moeten intrekken, moet onder- wijzend personeel zorgen voor insatndhouding van het museum. Het bestuur heeft besloten, gezien het nadeelig saldo, dat hiermee te Mid delburg moest worden geboekt (in Zierikzee was het bezoek beter), met de filmvertooning niet verder te gaan. Bij de begrooting 1934'35 wees de voor zitter nog eens op het groote belang van het museum voor de scholen en de onderwijzers. Men kan er alles vinden wat men wil aan- schaffen. De aftredende bestuursleden de heeren C. Wit en W. de Wilf worden herkozen, terWijl gekozen werd de heer C. de Pree te Breskens. De heer Edelman, wethouder van onderWijs te Vlissingen, brengt het bestuur hulde voor het organiseeren van de teekententoonstel- ling. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering zegt de voorzitter dat hij, even- als de inspecteur Stoopman te Goes, er aan wil medewerken dat de dag van de alg. ver gadering van het Schoolmuseum als vrije dag zal worden beschouwd. Maar dan moet hij in het leerplan als zoodanig worden vastgesteld. Van deze vergadering kan dan tevens een in- spectievergadering gemaakt worden. Hij zal dan echter op een Woensdag te Middelburg ge houden moeten worden. In de midcTagvergadering sprak de heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur over: „Het kind en de wereld". Nadat eenige bespreking Was gevolgd werd de vergadering gesloten. Mond- en klauwzeer. In deze gemeente is weer een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eerste van dit jaar. In het afgeloopen jaar zijn niet minder dan 15 gevallen voor- gekomen. Gevonden vooiWerpen. Op het gemeentelijk politiebureau te Kloos- terzande is gedeponeerd een garbardine regen- jas, gevonden op den Provincialen weg aldaar. Belanghebbende vervoege zich bij den ge- meente-veldwachter. Hoewel het bezoek van het Ziweedsche paut- serschip Oscar II" aan onze haven geen offi- cieel karakter droeg, hebben toch verschillen de autoriteiten, w.o. ide burgemeester, de on- dercammandamt van de marine e.a. een be zoek aan het schip igebracht. De oorlogs- bodeni was tevens voar het puibliek te bezich- tigen waarvan velen hebben gebruik gemaakt. Maandagmorgen 10 uur was het uur van vertrek. De geheele bemanning had zich aan dek opgesteld, verschillende Nederlanidsche officieren iwaren aaniwezig, iterwijl er ook van de zijide van het puibliek veel belangstellmg voor het vertrek bestead. Onder de plechtige tonen van het Wiihetaius, waarbij alien stijf m Me houding stonden, gleed ihet schip langzaam ide haven uit, waarbij de in de haven liggende schepen de vlaggengroet brachten. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. iDe rechtbank heeft in hare zitting van 30 Mei de volgende uitspraken gedaan: A A. G., oud 20 j. en C. V. G., oud 25 j., beiden werkman te Aardenburg, zijn wegens wederspannigheid en het onttrekken van goe- deren aan inbeslagname, ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. P. V., oud 35 j., arbeider te Schoondijke, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 1 jaar. J. A. C., oud 27 j., veekoopman te Hoofd- plaat, is wegens overtreding van de motor- en rijWielWet veroordeeld tot 30 dagen gevan genisstraf voorwaardelijk proeftijd 1 jaar en 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. de P., oud 50 j., visscher te Breskens, be- klaagd van diefstal, is vrijgesproken. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 29 Mei 1934. De volgende zaak werd behandeld: P. v. d. V., oud 42 j., melkventer te Hulst, werd ten laste gelegd dat hij op 31 Maart 1934 te Hulst opzettelijk J. A. Helsland en E. M. D'Hooge heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Gisteren werden alhier voor het kantonge- recht behandeld een 7-tal zaken tegen J. D., marktkoopman te Rotterdam, verdaeht van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, ge pleegd onder de gemeenten Hoek en Zaam- slag. Uit de behandeling bleek, dat de twee ge vallen te Hoek een voortgezette behandeling der zaak waren. De verdachte was toen nog niet tegenwoordig. Hij had daar volgens verklaring van getui- gen een paar vrouwen bezocht, den pols ge- voeld en in de oogen gekeken en daarna te kennen gegeven dat zij zouden genezen na het volgen van een kuur, gedurende welken tijd zij door hem op te geven en te leveren midde- len, o.m. pillen en poeders en ook vloeibaar goedje zouden moeten gebruiken. Hrj had zich daar volgens een der getuigen uitgege- ven voor assistent-apotheker. iDe ambtenaar van het O. M. achtte de fei- ten bewezen en achtte deze speculatie op de lichtgeloovigheid van de eenvoudige menschen om hen tegen veel geld nietsWaardige mid- delen te doen koopen, zonder nog te spreken van gevaar voor de gezondheid van het men- schelijk lichaam, ernstig moet worden ge- straft en eischte voor deze gevallen 2 geld- boeten ieder van 200, subsidiair 50 dagen hecht. voor iedere boete. Terstond uitspraak doende veroordeelde de kantonrechter overeenkomstig den eisch. Na de schorsing der zitting kwamen in den namiddag nog 5 zaken tegen den in Ter Neu zen en omgeving zeer bekenden marktkoop man J. D., die toen aanwezig was, in behan deling. In de eerste zaak kwam A. D. B., huis- vrouw van J. B. uit Zaamslag verklaren dat zij door haar man kennis had gekregen van den verdachte, van wien verteld werd dat hij vele kwalen genezen kon. Aangezien zij lijdende Was aan nieren en geen baat kon vin den, had zij verdachte, toen deze ten haren huize kwam ontvangen. Hij had haar handen en knieen betast, den pols gevoeld, in de oogen gekeken en gesproken over nieren, bloedarmoede en zenuwen. Hij had haar ge- zegd dat zij genezen zou als zij een kuur wtl- de volgen die een maand zou duren en gedu rende dien tijd de geneesmiddelen zou gebrui ken die hij haar zou toezenden, waarvoor zij f 12,40 voorop moest betalen. Zrj had bij het gebruik dier middelen geen baat gevonden. J. B. kwam een verklaring afleggen, welke die zijner vrouw bevestigde. Verdachte ontkende de vrouw, zooals de dagvaarding luidt, geneeskundig te hebben behandeld. Hij heeft inlichtingen gevraagd en die doorgegeven aan den apotheker, die in verband met die gegevens geneesmiddelen heeft bereid en gegeven, welke hij daarop heeft doorgezonden. Hij was in deze niets meer dan boodschaplooper en meent, dat het- geen hij deed, volgens de wet niet strafbaar is. Hij heeft bij de wet erkende middelen afge- leverd. Ambtenaar van het O. M.Die niets Waard zijn en niets zijn dan rommel. Verd. vroeg voor zijn advocaat aanteekening van die bewering. Hij heeft alleen gegevens verzameld en daarom ook urine meegenomen voor onderzoek. De Kantonrechter verondersteld dat dit was om de zaak warm te houden. Verdachte ontkent ook gezegd te hebben tagen de vrouiw dat zij zou getieizen. Hij heeft gezegid, U kunt genezen. Aan die uitidrukking hecht verdachte veel waarde. Heit ver- schil tusschen die ultdrukking kwam ook bij de verdere zaken herhaaldelijk tot uiting, en verschilden de getuigen daarin met hem, die alien verklaarden dat hij gesproken had van zullen genezen. Vervolgens kwam J. H., huisvrouw van P de J., te Zaamslag, eveneens verklaren hoe verdachte bij haar op bezoek was gekomen en haar had onderzocht. Hij keek haar in de oogen, voelde haar pols. Zij leed aan hoofd- pijn. Hij zeide dat ze na een kuur van 3 maanden zou genezen zijn. Zij moest voor de te ontvangen middelen f 9,40 betalen. Zij is blij met verdachte kennis te hebben gemaakt. zij heeft 2 zendingen ontvangen en verklaart genezen te zijn. Zij zal ook gaarne de derde zendlng ontvangen. Ambtenaar van het O. M.Dat mag niet meer. Getuige: Mag dat niet meer? Het heeft mij toch goed geholpen. Verdachte zegt haar de derde zending toe. Zij zal ze ontvangen van den apotheker Denis. De Kantonrechter vraagt den verdachte, dat hij in dit geval toch den raad heeft gegeven om ter genezing die middelen te koopen. Verdachte legt het anders uit en zegt de vrouw te hebben meegedeeld dat zij de kuur kon volgen en dan kon genezen. Hij vermeent overbrenger van boodschappen te mogen zijn. Als iemand hem vraagt een flesch Sanatogen toe te zenden zal niemand daarin toch een overtreding zien De hierop volgende getuige was de 67-jarige A. de K., huisvrouiw van K. W., idle eveneens door mededeelingen van marktbezoekers van verd. had gehoord. Zij leed aan asthma, had reeds veel beproefd en als men dan meent een kans te hebben om baat te vinden, grijpt men die aan. Verd. had haar na zijn onderzoek gezegd, dat zij na. een kuur van 3 maanden zou genezen zijn. Zij moest dan de prodiucten gebruiken die verd. zou sturen en daajrvoor f 16,40 betalen. Zij had nog te kennen ge geven in die medicijnen niet veel vertrouiwen te hebben, doch dat, indien zij zou genezeh. dit wel zou zijn door den wil van den Al- machtige. Verd. had daarop geantwoord, dat Die dat ook wel zou willen. Zij heeft geen baat bij het gebruik ondenwoniden, en heeft gpijit van haar geld. Verd. had vertklaard, dat, wanneer het niet hieip, zij haar geld zou terug Trriisren. Verd. verklaarde, dat de vrouw haar geld

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2