ALGEMEEN NJEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9150 WOENSDAG 30 MEI 1934 74® Jaargang Visch- of Hengelacten. Binnenland Feuilleton Buitenland NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRMSBinned Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. .VDVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTLeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag- voor de nltgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEMEENTE TER NEUZEN. Dienst 1934/35. Ter gemeente-secretarie zijn verikrijigbaar aauvragen tot (het bekomen van een visrih- af hengelaikte. Ter Neuzen, 30 Mei 1934. H. K. H. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Naar de Dondiemsche correspondent van ,,de Tel", vemeemt, zal H. K. H. Prinises Juliana opmieuiw enkele weken komen door- brengen bij haar nioht prinses Alice gravin van Athlone in Kensington Palace. H. K. H. wondit bier 15 Junii a.s. venwacht. Het Don- densche seizoen nadert thans zijn hoogte- punt en Prinses Juliana zal ongetwijfeld in de gelegehheid zijn om enkele der voomaam- ste momdaine gebeurtenissen bij te wonen, waanonider de wadrennen te Ascot, die de apotheose vormen van het uitgaande leven. EvenaLs het vorige jaar zal ook thans de Nederlamdsehe gezant, Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, een bal ter eere van H. K. H. geven. Overigens zal dit betzoek een particu- lier karakter dragen. PERSONEEL VAN HET PALEIS TE SOESTDIJK MET PENSIOEN. Ten paleize Soestidijk is baricht uit 'a Gra- venhage ontvangen, dat het geheele personeel, met ingang van 20 September, zal worden gepensionneexd. Deze peesionneeriag zal dius intreden precies zes maanden na het overlijden van H. M. die Koningin-Moeder. Het personeel van het Paleis Lange Voor- hout zal met ingang van detczelfden datum pensioen krijgen. DE NIEUWE ONDERWIJSWET. Die anti-rev. ,,Rottendammer" meldit: Naar wij vememen heeft Minister Marchant het onbweirp van ide zgn. GrondsQagenwet, waarin de groote lijnen voor het geheele on- derwijs Vorden aangegeven, bij het georgani- seerd overleg in behandeling gebracht. Zijn wij wel ingelicht, dan moet de ont- vangst van dit ontwerp bij de onderwijs- en on derwijzersorganisaties niet onvendeeld gun- stig zijn geweest. NEDERLAND KRIJGT AFWEERGESCHUT. Hij staat vrijwel vast, dat in den loop van dit jaar het departement van Defemsie zal cuvergaan tot den aanlkoop van modem af- weexgesohut, mat bifbehoorenid hulpmateriaal, tot een bed,rag van f 2.500.000. Het ligt in de bedoeling een aantal batte- rrjen van het meest modeme afiweergeschut van 8 c.M. aan te schaffen, waartoij van de nieuiwste vinldingen op 't gehied van lucht- doelgeschut en -vuurleiding getoruik zal wor den gemaakt. Een speeiale commissie, die reeds gexuimen tijd met de voorberedldiiDg van de aacischaf- fing en de keuze van het materjaal belast is, zou, zoo vemeemt het ,,Volksblad", mede in verbanid met de ontwikkeMng van de politieke cornstellatie in Europa opdracht heblben ont vangen thans met sipoed rapport uit te breci- gien. Bij de aanscshaffing van dit materieel dringt zi-ch in de allereerste plaats dte vraag naar voren, waar het benoodigdie materiaal asd worden aangekocht. Hier te lande wordt niet beschikt over ean dergelijke inidiustrie, j nu siniIs eenigen tijd de eenige in Nederland gevestigd© geschutfabriek" de veelbesproken H.I.H., de handielsmaatschappdj „Siderius", J haar bedrijf heeft moeten llquideeren. Men is dus aangewezen op de internatio- j nale ,,markt". Als gegadigden voor de niet onbeteekenenide leveramtie komen de voigende ledien van de bewapeningsint e rnati onal e in aammerking: het Engelsche concern Vickers, dat een vertegeniwoordiging hier te lande heeft, de Fransohe kanonnen-fabrikant Schneider en de Zweedsche maatschappii BofOrs, een expert op het gebied van afweer- geschut. Een sohenpe concurrentiestrijd voltrekt zich thans tusschen deze maatschappijen waarvan 6en, de Bofors-fabriek, door het felt, dat zij samenwerkt met Wilton, Feijnoord te Rotter dam, een groat dleel van het te besteden be- drag binnensiands zou kunnen doen verwer- ken. VEREENVOUDIGDE SCHRIJFWIJZE VAN DE NEDERLANDSCHE TAAL. De vereeniiging van Nederlandsche gemeen- ten heeft een uitvoerigen brief gericht aan den minister van onderwijs betreffende de voongenomen invoering van een vereenvouidig- de schriifwijize van de Nederlandsche taal. Enkele passages uit dezen brief volgen hier: Van verschillende zrjdfen wordt betoogd, dat met de invoering van de nieuwe spelling groote bedragen, men spreekt van millioenen, gemoedid zullen zijn. Uwe Excellent!© en ook anderen heblben evenwel te kennen gegeven, dat aan de invoering geen kosten verbonden zullen zijn. Wij mogen niet verhelen, dat in gemeentelijken kring en met name ook in onze commissie van advies voor onderwijs- aanigelegenheden te deizen ernstige ongerust- heid bestaat. Gevreesd wordt, dat al mogen de gemeentabesturen van meaning zijn, dat de thans aanwezige schoolboeken niet bethoe- ven te worden vervangen, er al zeer spoedig van verschillende zijden krachtig verzet tegen het voortgezet gebruik van deze boeketi zal rijzen, waardoor het voor de gemeenten vrij wel ommogelijk zal zijn weerstand te bieden aan den aandrang om tot vervanging der boeken over te gaan, te meer voor zoover bet betreft het voldoen aan verzoeken, voor iwelke de aanvnager steun meent te vinden in wet- teiijke voorschriften. Het komt ons voor, dat invoering van de verandterde schrijfiwijze door de regeering al leen dan te reohtvaardigen is, indien omtrent deze kwestde alle onzekerheid is weggenomen en men niet meer zijn standpunt behoeft af- hankelijk te maken van veronderstellingen of venwachtingen; derhalve alleen dan te recht- vaardigen is, indien de regeering maatregelen heeft getroffen waardoor er zekerheid be staat, d'at wordt voorkomen dat de invoering aan de overheadskassen nieuiwe lasten oplegt. Het zou o.i. van belang zijn, inidien tot deize maatregelen mede zouden behooren in de eer- ste plaats de udtdrufckeiij'ke verklaring der regeering, dat voor het invoeren der nieuwe schrijfiwijae aan de openbare kassen geen las- ten mogen worden opgelegd. En voorts zou het -gewenscht -zijn dat de regeering aan de giemeente- en sohoolibesturen een uiteenzet- ting gaf van de wijize, waarop de Oivergang van de oude naar de nieuwe schrijfwijize zou kunnen plaats hebtoen. Daaruit zullen de ge- meentabesturen dian tevens kunnen afleiden, dat zij geheel in de lijn der regeering handelen inidien zij niet onmididellijik tot vervanging der tot duisver gebruikte boeken door andiere in de nieuiwe spelling overgaan voor de scholen van het openbaar onlderwijs, terwijl voorts de schoolbesturen uit een dergelijke uiteemzetttag zullen kunnen afleiden, d'at aanvragen om nieuwe boeken, uibsluitend of hoofdizakelijk door VICTOR BRIDGE5S. (Nadruk verboden.) 13) (Vervolg.) Met krampachtig -gebaar deed Guy een stop naar voren. „Werkedijk ik ik moet bier tegien opikomen", stiamelde hi). ,,U moet aiiet naar hem luisteren, miss Francis; dit is een geheel verkeerde voorstelltnig van de zoak". „Ik hen er diep van overtuigid mijnheer mijnheer Guy'' antiwoordde Isabel troostend, ,,dat u diets onaamgemaams heeft willen zeg- gen. U heeft daarvoor een veel te goelddg gezicht." Guy kreeg een hoogroode kleur. Tony bieip Isabel, zich van haar mantel onbdoen. „Daat je maar niet door zijn lieve gfezicht misledldien", zei hij. „Je moet hem eens hooren te keor gaan tegen mijn pachters, als zij om de een of andere reparatie vrageci „Ach, schei toch uit", riep Guy. „Blijft u heusch niet lunchen?" vroeg Isabel met een ibliik op de tafel. „Mij dunikt er is voldoenide opgeddend". „Het spijt mij,, maar ik kan niet", zei Guy een beetje verlegen. ,,Ik zou er zeer mede vereerd zijn, maar ilk beb werk, dat afgedaan moet worden. Wat ik zeggen wil", vervoligde bij, zich tot Tony wendiemd, ,,er is van mor- gen een brief je van Henry gekomen; hii schrijft, dat hij van middag bij je komt diinee- ren, als je thuiis bent. Hij vraagt of ik hem dan wil oplbellen". Ik geloof, dat ik mij maar aan het nnoddot aal ondierwerpen", zei Tony. ,,Als ik neen aeg, dan vraagt hij mij te dineeren in Rut- als gevolg van de veramderimig in de selling, zullen moeten worden betschoiuwd als de nor- male eischen, aan het geven van onderwijs te stellen, te overschrijden. HET WERRFONDS 1934. Vrijldag ward te Amsterdam de eeirste ver- gadering gehouden van de Imdustrieele com missi© van het Werkfonds 1934. De voorzitter de heer C. J. P. Zaalberg, hield een rede, waarin hij het voigende mededeelde omtrent de buipverleening ter verruiming van de iwerkgedegeniheid nu en vooral in de toetoomst. De stichting van nieuwe beldirijven, al of niet verbonden aan bestaande ondememinigen, vooral die bedrijven, welke als basis voor verder-verwerkende industrieen deze steriker maken tegenover de budtenlandisohe leveran- ciers van grondsitoffen en andere bedrijfs- benoo digdhed-en Geldelijke bulp voor modemiseering of uit- breiding van bestaanlde bedrjjven, am aan nieuwe eischen te voldoen, waarvoor kapi- taal sui tbreiding op normale wijze tijdelijk onmogelijk is. Bij,slag voor exportorders, zoolang bet kos- tenpeilin Nederland nog ver uitstrekt boven dat in concurreerende landien. IV. Uitvoering van die openbare en andere wierken, die in rudme mate werk geven in idustrieele bedrijven met groote werkloosheid. V. Bevordering van gelijkmatige uitgifte van omvangrijke orders, b.v. door tijidelijke credietverstrekking. VI. Directe of indirecte hypotheekhulp voor den bouw van rendaJbele of noodige sohepen. VII. In de laatste plaats en slechts bij ibooge uitzondering en dringende noodzaak het verleenen van credieten, als de bank of anidere particullere credletgever zich temg- trekt. Van al deze rubrieken zijrfi reeds voorbeel- den in de tot de commissie gekomen aan vragen en bet is de taak van de commissie, om na te gaan, welke algemeene lijn bij de geldelijke hulp aan de Industrie behoort te worden gevoigd en boe de als juist aanivaarde beginselen op ieder geval bebooren te worden toegepast. DE NIEUWE SPELLING. 'Het Verbond voor fVationaal Herstel heeft een rekwest tot den raad van ministers ge richt inzake de nieuwe spelling. Het verbond constateert, dat uit talrijke protesten duidelrjk geworden is, dat een belangrijk deel van het Nederlandsche volk met ernstige ongerustheid kennis heeft genomen van het besluit een nieuwe spelling in te voeren en wel binnen enkele maanden. In het rekwest worden voorts verschillende bedenkingen aangevoerd, reden waarom het verbond met aandrang den raad van ministers verzoekt het betreffende be sluit tenminste te willen opschorsen en zoo de regeering blijft staan op het standpunt tot wijziging onzer schrijftaal, deze kwestie op- nieuw aan een veel uitgebreider onderzoek te onderwerpen, mede in verband met de betee- kenis voor onze taal en cultuur der inheem- sche volksgroepen onzer overzeesche gewes- ten. De balangrijkheid van het vraagstuk wettigt dit uitstel in alle opzichten, terwijl daardoor geen groote beiangen worden ge- schaad. DE NED. AARDAPFEL-CENTRALE. De Ned. Aardappelcentrale brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met ingang van 30 Mei de voigende regelingen zullen gelden voor ben, die als aardappelbandelaar erkend "wenschen te worden. Voor erkenning als han- delaar in aardappelen komen beboudens door den minister te bepalen uitzondering, uitslui- tend in aanmerking zij die: le. gedurende het jaar 1933 eenige maanden achtereen (min- stens 4) als aardappelbandelaar werkzaam land-gate en dat zou nog erger zijn. De vorige maal toen ik daar was, hadden zij mij maasf een dame gepiaatst, die niets abders at dan boanen en siechts heete kwast dlronk. Sedert dien dag kan ik mij voorstellen, wa't met ver- vail van krachten badoeld wordt". „Nu goeld", zei Guy. „Ik zal hem zeggen, dat hij om acht uur venvacbt wordt. Vergeet het nu niet en ga niet uit". Hij maakte weer een korte bulging, iets minder stijf nu, ging naar de dfeur en ver- dween. „Dat is nu Guy", zei Tony. „Hoe vdndt je hem?" „Ik geloof, dat hij het goed meent", zei Isabel als in gedacbten verdiept. Tony knikte. „Guy iis eenig", begon hij, sedert hij bij mij is komen wonen Hij werd onderbroken door het binnenkomen van Spalding, die een gnoot blad vol zilveren schalen droeg, welke een eetlustwekkende geur door de kamer verspreidden. Isabel be- sdbouiwde al-dat veel belovende met opge- veinsde belangstelling. „Wat een overdadiige lunch of catbijt zooals u het noemt", sprak zij. „Qnbbijt u altijd 200 ,,Altijld", antwoordde Tony, vastberaden. r,Ik voel dat mijn gestel er behoeft© aan heeft". Hij ging naar het buffet waarop Spalding de schotels had neergezet en en de verschil lende deksels te hehben opgelicbt, bracbt hij Isabel op de hoogte van den inhoud. Zij koos als eerste gerecht omelet van champignons en nadat Tony zelf ook iets van die delicatesse hald genomen, zette hrj zich naast haar aan tafel. ,,E5n vertel mij nu eens, heeft mrs. Spalding zich goad van haar taak gekweten? Isabel knikte dankbaar. ,,Ja", zed ze. ,,Zij is alleraardigst voor mij geweest. Zij votm het niets erg, dat ik zoo midden m den nacht kwam invallen en van morgen braobt zij mij thee o,p bed en zorgde voor een heerlijik warm bad". Een oogeniblik zweeg zrj. zrjn geweest; 2e. het onder prio vereischte be hoort uit facturen, kwitanties, boeken, zak- boekjes of andere bescheiden te kunnen wor den aangetoond. Een aanvraag om erkenning wordt dan pas in behandeling genomen, wanneer de aanvra gen schriftelijk geschiedt. Tevens moet deze aanvrage de uitdrukkelijke verklaring bevat- ten, dat de aanvrager, indien wordt erkend, I onvoorwaardelijk aan de statuten van de NAC alsmede aan alle ten aanzien van aardappe len door de regeering te stellen regelingen zullen onderwerpen. Mondelinge toelichting van aanvrage wordt alleen toegestaan indien de aanvrager een schriftelijke oproeping van de Nederlandsche Aardappelcentrale heeft ontvangen. Alle aan vragen welke niet vergezeld gaan van de noo dige duidelijke be'wijsstukken worden niet in behandeling genomen. Ten slotte waarsehuwt de Crisis Aardappel centrale elke aardappelhandelaar, die een aardappelhandel aan derden wil overdragen, dat deze derden ten voile moet voldoen aan alle eischen hiervoor geSteld, tot het verkrij- gen van een erkenning. WEER EEN NIEUWE PARTIJ. Uit protest tegen den gang van zaken, bij de procedure, welke geleid heeft tot het fail-' lissement van het Verbond van Nationalisten hebben de leden van den Centralen Raad van dat verbond eenparig als zoodanig en als lid bedankt. Zij hebben thans opgericht een nieuw ver bond, genaamd „De Nationaal-Socialistische Partij" (N. S. P.), leider dr. van der Myle. Het secretariaat is gevestigd Spuistraat 268 I, Amsterdam. SAMENWERKING VAN DRIE WERVEN. Naar de Telegraaf vemam, werken de werven W-ilton, Feijnoord, Rotterdamsche Droogdok-Mij te Rotterdam, en de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen samen, ten einde in Braizilie en Portugal een opdiracht te kun nen verkrijgen voor het vlootprogram. Deze werken zullen bestaan uit oorlogsschepen, onderzeeers, kruisers, torpedobooten, torpedo- jagers, enz. Op het oogeniblik vertoeft een vertegenwoordiger van deze werven te Rio de Janeiro, ten einde besprekingen te voeren over deze opdracht. ZAL BELGIii DE OORLOGSSCHULDEN MET RADIUM RETALEN? Naar verluidt zal Morgenthau, de minister van de Am. schatkist een wet iniddenen, waar toij maohtiging wordt verleend, om van Belgie voor een ibedrag van 10 mdllioen dollar radium in ontvangst te nemen als gedeeltelijke be- taling op de oorlogssohulld. President Roose velt zal dan de bevoegdheid verkrijgen, dit radium te verd'eelen onder geneeskundige in- stellingen, die geen ivoldoende middelen hebben om radium aan te schaffen. De onderstaatisseeretaris van de schatkist deelde in een persconferentie mede, dat binnen enkele dagen een istaat van de betalingen, die nog moeten worden verrdcht, toegezonden zal worden aan die stated, die op 15 Juni beta lingen moeten doen. Van Engeland is nog geen aanbod met betrekking tot de betaling op 15 Juni ontvangen, evenmin van Frankrijk. DE STRIJD OM DEN GRAN CHACO. Ongeveer een jaar geleden wareti de vijan- delijikheden tusschen Bolivia en Paraguay officieel geopend. Officious duunden ze toen reeds een half jaar; officieel begonnen ze daanmee, dat in beilde landen de aigemeene ,,Ik weet niet wat er van mjj zou geworden zijn gisterenaivond, als u er niet gew.eest wasi", voegid'e zij er met eenige besOhroomheid aan toe. ,,0, dat zou wei terecht gekomen zijn", verklaardie Tony vriendelijk. ,,Dan zou er toevaliig lemand anders langs gekomen zijn en die heeren hebben terechtgewezen. Londen is vol behulpzame menschen, al kennen zij u niet. Wij hadden nu toevaliig het voorrecht om de eersfen te zijn, dat was ailes". ,;Dat was niet alles", antwoordde zij leven- dig. „En het souper dan en dan mijn nacht- verfblijf zoeken en mij niu weer otp het ontbijt vragen en en aides en alles waarmede u mij zoo vriendelijk behulpzaam bent geiweest". Zij aarzeld'e. „Ik hoop dat uw vriend ik bedoel, die zoo dapper voor ons heeft gevoch- ten niet geiwond is". Tony schudde het .hoofd. „Men zou Bugg niet kunnen kwetsen of het zou met een hou- weei moeten zijn". ,,Ik hoop, dat u hem namecis mij heeft be dankt", vroeg zij. „Ik ben nog niet in de gelegenheid ge weest", antwoordde Tony. „Hij is nog niet thuds gekomen". Plotseling flibste er een blik van bezorgid- hiedid in haar oogen. „0", r.iep zij, „misschien iis hij toch op een of andere manier gekwetst en ligt hij nu welldcht in ean ziekemhuis". „Ik acht 't waarschijnldjker, dat hij op een politiebureau is", \-ond Tony. „Ik zou niet weten, waarom hij mij anders niet zou opge- beld heibben of het zou moeten zijn, dat hij mijn naam niet wil bekend maken. Voor een prijsbokser is hij bijzonder fijngevoelig van aard". „Een prijslbokser?" eohode Isabel. „Is hii zoo iets als als Carpentier?" „Ja, zoo iets", zei Tony, „vooral in de manier van aan vail en". Hij zweeg even. ,,Bugg is op zijn manier en in zijn branche werkelijk een geweldig personage. Hij is praotisch gesproken, de zwaargewichtkaim- pioen van Engeland. Hij woont hier bij mij en werkt voor mij, alleen maar omdat hij er mo/hilisatie geprocl'ameerd werd, d.w.z., dat er ongeveer 100.000 man reservisten opgeroepen werden en naar de hel van den Gran Chaco gestuurd. Ondertusschen zijn er reeds een half dloizijn pogingen gedaan tot bemiddeltng. Zelfs de Volkenbond heeft het noodig geaoht zich in de zaak te mengen door een studde- commissie naar dit Zuid-Amerikaansche oer- woud te zenden. Deze commissie heeft een versing van 34 pagina's opgemaakt, dat onder de normale omistanidigheden, dus ongeveer in 1909 de heele wereld in beroering zou brengen. Sedert dien is de wereld echter zoo dooreen- geschuid, dat zij zich niet meer om dergelijke ddngen bekommert, helaas. ZeLden bereiken Europa betrouwbare be- richten over dezen doorgezwegen oorLog. Paraguay heeft Bolivia al een® overrwonnen en omgekeerd. Van bedide zijden worden hooge aantallen krijgsgevangenen gemelid; groote verliezen heeft natuurlijk altijd de tegenstander geleden, maar wanneer slechts de heift waar is van wat er gemeld wordt. dan heeft deze strijd ondertusschen al hon- dendduizend menschenlevens gekoet. Van dit aantaJ is slechts een gering gedeelte door den kogel igevallen. Twee derden zijn ten ondier gegaan in het oerwoud en de verschrikkelijke moerasBen, waar koorts, slaapziekte en gif- tige slangen hun moordiend werk doen. Waar het nu eigenlijk am gaat in dezen strijid? Om de heersdhappij over den Gran Chaco als den eigenlijken toegang tot de zee, waarvan zoowal Bolivia als Paraguay afge- sloten zijn. Wie den Gran CJhaco heeft, heeft de comtrole over de geheele scheepvaart naar zee. Deze toegang is overigens slechts een idee, want van den Gran Chaco uit moet men met een goede rivierboot nog vele dagen varen, voordat men den open oceaan bereikt. En voor dit zoogenaamde idee zijn reeds aan beide zijden hecatomben van offers gevallen. De universiteiten in beide laniden zijn reeds sedert het ibegin van dit jaar gesioten, aange- zien de studenten vrijwel alien naar het slag- veld gezonden worden. Mimstens even erg zijn de materieele offers, die gelbracht worden. Voortdurend worden binnenlanidsche leeningen gesioten voor oor- logsmateriaal, voor bombardementsvliegtui- gen, kanonnen en muniitie. Een primitieve oorlog is het niet. Aan beide kanten worden de modemste wapenen gebruikt, gasaanvailen zijn aan de orde van den dag. Iedere week is er een luchtaanvai op een vijandelijk fort of een aan den rand liggende vijandedijike staid. Alleen tanks worden niet gebruikt, omdat die reiddeloos in de moerassen zouden verzinken. Voor baar geld kan men zioh in Zuid-Amerika evenais overal elders de modemste wapenen versclhaffen, de beste vlammenwerpers en de ailemieuwste maahinegeweren. Wie de meeste menschen kan afmaken is dus een- vouidig een kwestie van geld. lets anders is het, dat zich daar 2 bloeiemde en gezonde landen voor een fanitoom ten gronide richten. Een fantoom, want zelfs afs men den Gran Chaco veroverd heeft, kan men hem nooit bezitteciDe Paraguianen geven toe, dat zij voor die forten daar in ,,vredes- tijid" nauiwelijks menschen konden krijgen, omdat zelfs de hoogste toelage niemand ertoe kon ibrenigen in dSit moordenidte gebied te ver- blijven. En in deze hel voert men thans oor log, d.w.z. dat men de normale versohriikkin- gen veihonderdvoudigt. Dit is de diood- gezwegen strijd om den Gran Chaco. Tot nu toe: bonidferdduizend dooden... Op een geibied, ter groobte van tweemaal Nederland vechten tienduizenden Bolivianen tegen een kleiner, maar even vastberaden groep uit Paraguay. Wat is kenmerkend voor dezen strijd? De wrijivinig tusschen Bolivia en Paraguay is al van zeer ouden datum! Daaraan werkt nu plezier in heeft. Ik wilde dat gisterenavond al aan je udtleggen, maar wij hadden over zooveel anidere dingen te praten". ,,Ik begrijp het", zei Isabel zacht. ,,En u waart daar juist samen aan het wafidelen?" ,,De zaak is eigenlijik zoo: Bugg was naar een bokswedstrijd in de Oosmopolitan-CQuib geweest en het was vroeger afigeloopen, dar wij venwacht hadden en wij waxen opweg om te gaan soupeeren. Zoo kwam het dat wij toe valiig in Dong Acre waren". Isabel knikte. ,,Ik begrijp het. Het is mij nu alles duidelijk. Gisterenavond was ik be- vreesd en alles scheen zoo venward en vreemd". ,,Dat verwondert mij niets", zei Tony vrien delijk. „Men moet al stolen zenuwen hebben, om in zoo'n avontwurlijik venwikkeld geval niet in de war te geraken". Een paar minuten zwegen beiden. „Ik gevoel mij eenigermate verplicht, u een verklaring te geven", begon Isabel, niet ge heel op haar gemak. „U is zoo vriendelijk geweest, mij geen vragen te stellen, maar het moet u natuurlijk initersseeren, wie ik ben en hoe alles zich heeft toegedlragen". ,,Mijn belangstelling is alleen maar van vriendelijken, aangenamen aard", zei Tony. „Ik veroorloof het mijn nieuwsgierigheiid nooit, binderlijk te worden". Isabel zette haar tlheekopje neer. „Ik zou u alles willen zeggen en verklaren als ik kon", zei ze bijna wanhopig, „maar er zijn redenen waarom ik het niet kan dOen". Tony's gelaat heldierde op. ,,Hoe leuk", zei hij. „Ik houd van geheimzinnigheden en er zijn tegeixwoordig zoo weiniig menschen, df daar mede behept zijn, vooral in Hampstead" ,,Ik haat geheimzinnigheid", verklaarde Isabel levendig en niaar het scheen met on noodige bitterheid. ,,Ik heb nooit anders dan geheimzinnigheid om mij heen gehad, zoolang ik leef. O, als u wist, hoe heerlijk het is, zichzelf eens te mogen en kunnen zijn te dioen wat men zelf wil Hier hield zij even op en haalide diep adem. „Ik kan niet meer teruggaan", voegde zij er bij. „En waarom zou je terug gaan", zei Tony emstig. ..Natuurlijk doe je dat niet; dat hebben wij gisterenavond dimmers al geregeld. Je blijft bfl mrs. Spalding zoo lang je wilt en je neemt Guy en mij aan als je neven. lit geloof niet, dat het noodig is Henry er bij te nemen. Men moet Henry eerst een beetje kennen, alvorens hem als neef te adopteeren". Isabel keek hem met dien vrijmoedigen bijna kinderlijken blik aan, welke zoo'n heerlijke, tegenstelling vormide met haar waardige eenigs zelfbewuste manier van dioen en voor- name houlding. ,,Ik zou er prijs op stellen, eenige vriemde- lijke familieleden te heblben", sprak zij. ,,De mijne zijn allemaal afschuiwelijik". ,,En al de mijne zijn afschuweldjk vriende lijk en volmaakt", zed Tony. „Ik weet niiet wat het ergste is". Er ontsitond een korte pauze, en daama stond Isabel, als of haar iets te binenschoot, van haar stoel op en ging naar de sofa. Zij nam haar zilveren beugeltaschje op, dat zij bij haar binnenkomen daar had gelegd. ,,Ik vergat nog u te vragen" begon zrj, ,,of u mij een diienst zoudt willen bewijizen. Ik durf het haast niet vragen, want ik heb al zooveel van uw gaeidheid gevergd, maar ik ken hier niemand en ik heib zoo weimig vter- stand van die dingen". Zij haalde nu uit haar taschje twee ringen en een broche en schoof ze over de tafel naar' hem toe. Zoudt u ze voor mij willen verkoopen. Ik geloof. dat ze wel iets waard zullen zijn". Tcny nam de broche op. Hiet was een prachtstuk; een groote smettelcoze smaragid, kunstig in gouid gezet. Zander deskunddge te zijn, wist hij genoeg van waardelooze steenen af, cm te zien, dat het voorwerp van zeer groote waarde was. ,,Ik denk, dat dit voorloopiig wel voldloende zal zijn", zei hij, ,,of je moest bijzonder ver- kwistend gaan leven". Haar gelaat kleurde op. ,,Zou het heusch!" riep zij. „0. hoe heerlijk; ik zou nooit ge- dacht hebben, d'at het zooveel waard was". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1