Merk eens op hoe TER NEUZEN, 28 MEI 1934. AXEL HOEK. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VOETBAL. sterken. Maar het heeft daarvoor het recht behouden Singapore te versterken, waarvan het ampel gebruik maakt. Vele Japanners doen, alsof zij zich daardoor gedupeerd voelen. Dat is een onrechtmatig gevoel. Want te Washington bestond er geen oogenblik twij- fe) omtrent dit voomemen der Engelschen. Wij hebben het toen, in particuliere telegram- men over de conferentie uit Washington, her- haaldelijk aangekondigd. De Japanners deden daarom hun uiterste best,' ook Singapore bij het „verboden gebied" te betrekken. Dit stuitte af op onwankelbaar verzet, zoowel van Engelschen als Amerikanen. Balfour, de eer- ste Engelsche gedelegeerde, was, mits van goede voorlichters voorzien, een verre van kortzichtig man. heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door in alle ruim- ten tusschen tanden en kiezen, waar de borstel niet kan komen. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. (Ingez. Med.) De Japanners maken dus een zeer juist on- derscheid, wanneer zij het accoord van Lon- den, ter onderscheiding van het accoord van Washington, voorloopig of tijdelijk noemen. Zrj erkennen daarmede den bijzonderen, poli- tieken en strategischen grondslag, die het vendrag van 1922 een permanent karakter geeft. Het op je zeggen zou kwade trouw zijn. Door hun onderscheid bevestigen zij deze opvatting. Maar zij wenschen het, de grootte der slag- vloten beperkende en rantsoeneerende gedeelte van het verdrag van Washington te herzien. Daarom was het echter den Amerikanen juist te doen! Het schijnt dat Tokio een aan Ame- rika en Engeland gelijk tonnage van de aller- sterkste schepen veriangt. De discussie daar- over kan gevaarlijk worden. Veel zal ervan afhangen, hoe Tokio in 1935 gestemd zal zijn. Veranderingen zijn daar altijd mogelijk. Ame- rika zal in ieder geval niet grif toegeven dat de numerieke basis van het accoord van 1922 gewijzigd wordt. Het zal van zijn kant drei- gen met opzegging en versterking van Guam. Tijdens het conflict over Mantsjoerije heeft de Amerikaansche secretaris van Staat Stimson daar reeds een toespeling op gemaakt. Een dergelijke toespeling was reeds een spel met vuur. Men moet er zich dus op voorbereiden, dat de vlootconferentie van 1935 de wereld wel eens spanningen kan berokkenen, waarbij die vein de ontwapeningsconferentie niets om het lijf hadden. Zooals de conferentie van 1922, zoo kan de conferentie van 1935 te Was hington een kwestie van oorlog of vrede zijn. Loopt het mis, dan zou Amerika alleen nog door intimidatie te weerhouden zijn, Guam te versterken. Is dat op den duur mogelijk? Men ziet, waarom wij in het eerste gedeelte van deze beschouwing van emstig oorlogsge- vaar spraken. Het is goed, dat Londen het initiatief ge- nomen heeft, Washington en Tokio nu reeds met elkaar te laten praten. Beide partijen moeten de kwestie tevoren rijpelijk overwe- gen. Misschien is er "wat aan te doen, om de conferentie uit te stellen, als zij in deze periode al te gevaarlijk blijkt. In ieider geval zou het lichtzinnig wezen deze in hooge mate explosieve materie zonder voorbereiding in de altijd electrische atmosfeer van een groote conferentie te brengen. Diplomaten hebben veel tijd noodig voor hun werk. Wij hebben zeer kwade herinneringen aan Juli 1914, toen zij een netelige, maar zeker niet onoplosbare kwestie in een paar weken moesten afdoen. De maritieme problemen van den Pacific zijn stellig veel moeilijker en gevaarlijker. Laat het ons tot troost zijn, dat juist de allercri- tiekste stof gewoonlijk met zooveel zorg wordt behandeld, dat ongelukken uitblijven. Het is in de poliitiek menigmaal als met heit verkeer op den weg, waar niet de lastigste plekken het noodlottigst blijken. In ieder geval is het goed, dat Engeland reeds het waarsChuwende roode sein heeft geheschen. GERUCHTEN OVER EEN CRISIS. De dag van Vrijdag was een dag van groote spanning in de poiitiek van Roemenie, waaraan pas een einde kwam, toen laat in den naimidldag een officieel regeeringscom- munique de geruchten inzake het dreigende aftreden van het gefheele kabinet beslist tegenjsprakAanieajding tot deze geruchten was 'n nieuwe audi en tie, die koning Carol maarschalk Avarescu verleende. Kort na elkaar onitvinig de koning den minister van oorlog, den minister van onderwijs en den maoister-president Tatarescu, waardoor men aannam, dat het kabinet nog in den loop van den dag zou aftreden. Versdhillenidfe redemen had men aange- vioertd als eventueele oorzaak voor een regee- ringscrisis. De oonzaak van de spanning der laatste dagen zouden de militaire eischen zijn geiweest, die maarschalk Avarescu den koning bij zijn vorige audiemtie had medege- deeid. VoQigenst het blad „Facla" zou Avarescu den koning een lijist hebben getoond met de camen van 16Q0 offdcieren, die bij de jongste promoties waren geipasseerd. Voorts zou Tatarescu verklaard hebben, dat hij slechits dan de verantwo©rdelijkheid voor die toestan- den in het leger op zich durfde nemen, indien de minister van oorlog door hem zelf zou worden benoemd. Tot nog toe wend de minis ter van oorlog niet door het hoofid der regee- ring, maar door den kioning zelf benoemd. De gebeurtenissen in Boelgarije helbben on- getwijfeld een zekere opwinding in Roemenie veroonzaakt. Door de krachtige tegenspraaik der regeering zijn echter alle geruchten over een komende regeeringiswijziiging voorloopig ontzenuwd Naar een militaire dictatuur Een later Reuter-telegram uit Boekarest meldlt: De conferentie van den premier met den koning heeft geen beslissing gebracht en den politieken toestand niet doen opkla- ren, die een gevolig is van de ontevredenheid in het leger. Alle partijleiders zijn naar Boekarest terug- gekeerd en elk oogenblik venwacht men be- langrijke gebeurtenissen. Roemenie staat op een kruispunt: 6f de koning voldoet aan den eisch van den premier am hem met het oog op die ontevredenheid in het leger het miniaterie vain oorlog te ge- ven, 6f tot maarschialk Avarescu kan het ver- zoek worden gericht, zidh aan het hoofd te stellen van een fielitelijke dictatuur. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft zich een gebeurtenis voorgedaan welke waar- schijnlijk remmend zal werken op de ont- wikkelmg van den toestand. De echtgenoote van maarsohalik Avarescu is n.l. Zaterdiag- morgen in een sanatorium aJhier overleden in verband waarmede die maarschalk, die thans op den voorgromd der gebeurtenissen staat, ieder politieik optreden heeft onderbroken. Het wordt waarsdhijnlijk geacht, dat de be- sprekingen eierst na het orthodoxe Pinkster- feest en na de begrafenis van mevr. Avarescu zulen worden hervat. GEMEEN'l'ERAAD. In de Donderdag a.s., des namiddags 2 uur, te houaen openbare vergadering van den ge- meenteraad alhier komen de voigende punten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. a. Goedgekeurd raadsbesluit van den 8 Februari 1934_ tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1933; b. alsvoren van den 19 April 1934; c. Bericht ontvangst van gedeputeer- de sitaten van de vastgestelde verorde- ning tot wijziging der algemeene poli- tieverordening d. Verzoek van het bestuur der Ned. Centrale Reddingsbrigade te Rotterdam om eene verordening vast te stellen, regelende de roei-, zeii- en kanosport; e. Regeling bedoeld in artikel 19 der Lager Onderwjjswet 1920, vastgesteld door de gemeente Zaamslag; f. Balans per 31 December 1933 met de verlies- en winstrekening over 1933, van de Vereeniging tot Ziekenverzor- ging te Ter Neuzen; ig. Verslag van de commissie voor schoolkleeding en -voeding over 1933. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. 2. Voorstel van burgemeester en wethou- iders tot intrekking van artikel 26 tweede en derde lid der bouwverorde- ning; 3. Idem om ten behoeve van den land- bouwbuishoudcursus beschikbaar te stellen de twee leegstaande lokalen der openbare lagere school C. 4. Idem tot vaststelling van eene regeling als bedoeld in artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 met de gemeente Zaamslag. 5. Idem tot wijziging van de gemeente begrooting dienst 1933. 6. Idem tot goedkeuring van de rekening der brandWeer over 1933. Ontvangsten 2287,90 uitgaven f 2114,88; batig slot 173,02. 7. Idem tot goedkeuring van de rekening van de commissie tot wering van schoolverzuim in de kom over 1933. Ontvangsten 293,25, uitgaven 268; batig saldo 25,25. 8. Idem tot goedkeuring van de rekening der commissie voor schoolkleeding en -voeding over 1933. Nadeeling saldo dienst 1932 696,47, uitgaven over 1933 630,51, totaal 1326,98; ontvangsten over 1933 f 1000, nadeelig saldo /326,98. 9. Stemmen over het adres van het comity van actie tegen de "waterleiding. MULO-EXAMENS. Het schriftelijk examen zal plaats hebben op 31 Mei en 1 Juni a.s. Te Ter Neuzen zijn 24 candidaten. De com missie bestaat uit H. Heersema, Ter Neuzen, voorzitter; A. A. Leenhouts, Ter Neuzen, lid. Het mondeling examen heeft voor Zeeland plaats van 914 Juli te Goes (ruim 160 can didaten). De commissie hiervoor is nog niet benoemd. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ N.V. In de Zaterdag j.l. alhier gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aan- deelhouders werd het jaarverslag over 1933 uitgebracht en is de balans en winst- en ver- liesrekening vastgesteld. Het verliessaldo is gedekt door overboeking van de reserverekening. Besloten werd, over 1933 geen dividend uit te keeren. De heer Eidg. Lippems te Gent werd her- kozen tot coimimissiaris. DIRECTE BELASTINGEN., Benoemd met inganig van 1 Jund a.s. tot adjunct-commies der directe beJastingen, enz. standplaats Ter Neuzen, de heer M. P. Buter, thans Rijksklerk dier middelen aldaar. SUB-IN SPECTIE DER INVOEltRECHTEN EN ACCIJNZEN TE TER NEUZEN. Ten gerieve van het pufolieik deelen wjj hierbij mede, dat het kaotoor der sulb-inspec- tie der invoerreehten en accijnzen te Ter Neuzen met ingang van 1 Juni a.s wordt verplaatsit van Dijikstraat 94 naar het perceel Axelschestraat 8. PAARDENKEURING. In de afgeloopen week hadden vanwege het Ned. Trekpaardenstamboek (N.T.S.) de ge wone keuringen plaats in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, waarvoor zooveel deelname was, dat door 2 commissie's moest "worden gekeurd. De uitslag was als volgt: Te Klooster- zande opgegeven 34 merrieen, opgenomen 22, afgekeurd 8, voorwaardelijk 1, afwezig 3 stuks. Te Hulst opgegeven 54 en ingeschreven 47. Te Zaamslag opgegeven 24 en ingeschreven 18. Te Ter Neuzen opgegeven 33 en ingeschre ven 27. Te Axel opgegeven 70 en ingeschreven 59. Er "was veel belangstelling van de zijde der fokkers en er werden beste merrie's voorge- bracht. In totaal werden ongeveer 600 merrie's in geschreven in het stamboek, d.i. 200 meer dan in 1933. VERHOOGING VAN DEN ACOIJNS OP TABAft. Nu 1 Juni, de datum waarop imgevolge art. 2 vaij de wet van 29 December 1933 Stibl 769, navordering van accijns zal plaats helb ben ten 1-aste van degenen, die alstdan nog sigaren belast met een accijns van 17% en (of) si'garetten waarvoor de verhooigde ac cijns cidet is voldaan, eiders dan in entrepot of in een panri, waiarin het bedrijf van fabri- kant wordt uitgeoefend, voor zidh zelf of voor een ander ten verkoop in voorraad hebben, nadert, kan het wellioht zijn nut helbfeen, be- trokkenen op de fonmaliteiiten weilke zij heb ben te vervullen te wijzen. Belanghebbenden moeiten met betrekking tot aan navordering van accijns onderworpen sigaren en (of) sigaretten uiterlijk 2 Juni a.s. voor elk panid wiaardn d!ie taibaksfabrikaten zich hevinden een aohriftelijike aangifte in- Leveren bij den ontvanger der accijnzen onider wtiens kantoor die sigaren en (of) si'gareitten in voorraad zijn. Voor de aangifte moet ge bruik worden gemaakt van het van Rijks- wege vastgestelde formuilier, dat kosteloos aan de kamtoren der accijnzen verkrijgbaar is. Voor nog voorbanden sigaren en (of) sigaret ten van op 1 Maart 1.1. vervallen kleinhanidels- prijizen (voor sdigaren de 1 en 1% cent, voor sigaretten de cent) zal navordering van den accijns plaats hebben berekend naar die kledhhandelprij'zen. Voor de navordering wordt gebruiik ge- maalkt van navorderingszegels met uiitzonde- ring echter van stuksgewijze gezegelde siga ren, waarvoor geen navorderingsizegels wor den verstrekt. Bij het inleveren van de voor- raadsaangifte zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven waarop tevens wordt ver- meld de datum, waarop de navorderings- zegels ten omtvangkantore in ontvangst kim- nen wiorden genoimen. Na 20 Jund a.s. moeiten de in de aangifte vermelde verpakkingen, voor sigaren, duis alleen die voor niet stuks- gewijs -gezegelde, van een navorderingszegel zijn voorzien. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Portemonnaie met inhoud, P. M. Maat, Scheldekade 34. Notitieboekje, W. Rouw, Baandijk 30. Twee sleutels, J. van Driesen, Van Steen- bergenlaan 46. Gewicht en padvindersriem, W. Elve, Dr. Buijzestraat 12. Horloge, J. B. Dooms, Steenkamplaan 35. Portemannaie met inhoud, M. Persijn, Nieuwstraat 17. Een bril in etui, J. 't Gilde, Kerkhoflaan 20. Kinderhandtaschje mot inhoud, W. J. Jen- ster, le Verbindingstraat 4. Mantelband, P. Standaert, hotel Rotterdam. Rijwielbelastingmerk, P. Verhelst, Hoogen- dqk 19. Twee kinderportemonnaies met inhoud, A. Geijp, Havenstraat 3. Portemonnaie met inhoud, J. Tholens, L. Kerkstraat 56. Armband, J. van Langevelde, Dekkerstr. 52. Overjas, M. Stouthamer, Baandijk 10. Portemonnaie met inhoud, E. v. d. Eeck- houdt, Noordstraat 97. Portemonnaie met inhoud, HarpePieters, Noordstraat 28. Een jas, bureau van politie. Een kerkboekje (nieuw testament), W. v. Wijck, Donze-Visserstraat 92. Schroevendraaier, J. Deij, Nieuwediepstr. 11 RijWielbelastingmerk, P. Leunis, van Steen- bergenlaan 36. Mantelband, C. v. d. Bulck, Nieuwediep- straat 78. Zakmes, W. Loof, Nieuwediepstraat 9. Herdershond, J. ten Hoeve, Kazemestr. 8. Kindertaschje met inhoud, wed. v. d. Bulck, Axelschestraat 65. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Vrijdagavond werd alhier aan de overzijde der Sdheldie een zwaren brand waargenomen. Nader is gebleken dat 'door onbekendie oorzaak de sohuur van den heer G. Mindertooud., in den polder Everingen, te Ellewouitsdijk, in brand is geraakt en met alle zich diaarin bevindende landbouwwerktuigen een prooi der vlammen is geworden. Verzekering dekt de schade. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. J. Derksen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oudelande, is voomemens 1 Juli a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en na bevestigd te zijn door Ds. P. de Haas van Utrecht, op 8 Juli zijn intrede te doen te Groede c.a. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Breskens f 36.21, f 13.32, f 9.71, 8.10, 7.68, 6.01, /5.60; te Oostburg f 11.72, 10.90, 10.50, 5.25. VERJKEERSBELEMMERING WEG SOHOONDIJKEIJZENDIJKE. Bij de kmising van den Provincialen weg SchoondijikeIJzenidijke met de Zevenhof- stedenstraat wordt het uitzicht voor het ver keer emstdg belemmerd door houtgewas. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aan Gedepu- teerde Staten van Zceiahd verzocbt verbete- ring van het uitzicht ter plaatse te Willen be- vorderen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aamtal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten. over de week van 13 tot en met 19 Mei, ip de pnovincie Zeeland be- droeg: Roodvonk: Amemuiiden 1, 's Heer- Arendskerke 6, (iw.o. 5 gevallen in e6n gezici); Krabbendijke 1; Schore 2 (in een gezin), Vlis- singen 1, Ierseke 1, Zuidzande 1. Diphtherie: Glinge 1, St. Jansteen 1. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Goes geeft in overweging groote voorzichtigheid te betrach- ten bij het aangaan van relaties met J. Ze- igers, makelaars, Grietstraat no. 20 te Utrecht. Deze doet advertenties plaatsen waarin door hem wordt aangeboden het verleenen van hypotheken-bouwcredieten, koop en ver koop van zaken, belegging van effecten en in- courante fondsen. Alvorens met genoemden J. Zegers zaken te doen of in relatie te treden, wordt door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht aan- geraden, inlichtingen in te winnen bij de af- deeling centrale recherche, hoofdbureau van politie, kamer no. 16 te Utrecht. OPGEPAST. Blijkbaar zijn eenige personen te Breskens er op uit, de papieren uit onbeheerd staande auto's weg te nemen. Men verzocht aan de Breskensche Crt. althans, de automobilisten aan te raden, bij het verlaten van hun auto de papieren mee te nemen. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERS- BOND IN NEDERLAND. Bovengenoemde organisaite zal Donderdag 31 Mei a.s. zijn algemeene vergadering hou- den te Middelburg in de Concertzaal, Lange Singelstraat. De morgenvergadering zal aanvangen 11 uur. De openingsrede zal worden gehouden door den Voorzitter Prof. Dr. P. A. Diepen- horst, waama door den heer Chr. v. d. Heu- vel, 2e voorzitter van den Bond, zal worden behandeld de verhouding tot de andere land- bouworganisaties, waaromtrent reeds eerder rapport is uitgebracht. In de middagvergadering zal als spreker optreden Prof. Dr. P. S. Gerbrandy te Am sterdam met het onderwerp: ..Maatschappe- lijke ordening en landbou'wcrisis". Vrijdag d.a.v. zal een excursie worden ge houden door Walcheren en Zuid-Beveland. Bezocht zal worden o.a. Domburg, de West- kapelsche Zeedijk, de Wilhelminapolder. Woensdag 30 Mei 1934 des avonds half acht zal in de ,,Vergenoeging", Groote Markt te Middelburg met de afgevaardigden der ver- schillende afdeelingen een huishoudelijke ver gadering worden gehouden, al'waar besproken zal worden het jaarverslag van den Secreta- ris-penningmeester, benevens statutenwijziging en reorganisatievoorstellen. POGING TOT DOODSLAG. Zondagavond werd te Middelburg de hulp der politie ingeroepen in een woning in de Vlissingschestraat, waar een aldaar wonende vrouw met messteken veiWond was. De vrouw, die door een dokter verbonden is en daama naar het Gasthuis is overgebracht, verklaarde, dat de cafehouder C. J. M. haar met den dood bedreigd had en haar met een dolkmes wel acht steken heeft toegebracht, doch slechts drie "wonden zijn aangetroffen. De politie ging onmiddellijk tot arrestatie van M. over, die zeide van niets af te weten. Er waren echter termen genoeg hem in verzeke ring te stellen in afwachting van de resul- taten van het voortgezet onderzoek. Evangelisatie. Op een in de bebouwde kom dezer gemeente gelegen terrein aan de Julianastraat zullen in het tijdvak van 30 Mei tot 10 Jlmi weder- om itent-evangelisatie-samenkomsten plaats vinden. Zooals gewoonlijk zullen deze elken avond gehouden worden. Zaterdaig werd alhier een buitemgewone vergaderinig gehouden van de vereeniging Het Groenie Kruis", waarin werden gemomen de voigende bealulten De mmimum-contriibutie per jaar blrjft be- paald op /2 (met 96 tegen 45 stemmen). Zij die hun oontrifoutie niet voldoen zullen als lid wiorden geroyeerd. Zij, die na 1 Januari pas toetreden als lid en v66rdien lid konden zijn moeten een entree- geld betalen tot een maximum van 10. Zij, die dus v66r 1 Januari 1935 toetreden worden van dit entreegeld nog vrijgestelid. Een voorstel van het bestuur om te oordee- len over het al of niet kunnen betalen der contributde door de laden, .en dit oordeel te leggen in handen van het Algemeen Armlbe- stuur werd verworpen. Daarentegen werd besloten daartoe uit de leden door het besituur eene oommissie aan te stellen. Aangedrongen werd op meer regelmatigheid in het ophalen der contributie. Bij de gemeente-veldwachter, den heer J. van Westenbrugge, zijn als gevonden gedepo- neerd: een meisjesbont (wit), een vulpotlood en een damestaschje. Inlichtingen zijn aldaar te bekomen. De eerste slachtoffers. Het is nog zoo lang niet geleden, dat ik het waagde een voorspelling te doen. Nu is voorspellen altijd een twijfelachtige aangelegenheid, maar in het onderhavige ge val blijkt het toch, dat ik het bij het rechte eind had. Er werd n.l. eenige jaren geleden de moge- lijkheid geopperd, dat verschillende zaken, waarop ons plaatsje tot dusverre zoo trotsch was aan moker of aan de bijl zouden ten offer vallen. Met ons oude stadhuis is zulks reeds ge- schied. „Ik had dien slag gevreesd. Hem lang reeds aan zien Snellen", zou met een poetische jiitlating van een onzer vroegere dichters mogen gezegd worden. Het oude gebouw heeft het moeten afleg- gen tegen de moderne begrippen, die na 1918 in het mensehdom gevaren zijn. Thans staat het nieuwe gebou'w op dezelfde plaats, waar eens de hechte muren van het oude verrezen. Het oude lag versoholen in de schaduw van de statige lindeboomen en het viel alleen op, door het hooge bordes met zijn breede trap- pen, die het als officieele gebouw een zeker cachet verleenden en zijn torentje. Het nieuwe heeft ook opvallende kenmer- ken. Het heeft ook een toren. maar 6<§n, die het in slankheid moet afleggen bij den ouden. Bovendien is hij voorzien van een uurwerk, waarop alle uren i)an den dag en den nacht de tijd kan afgelezen worden. Maar dit offer aan Cbronos gebracht, acht ik toch niet van zoo groote beteekenis, nade- maal tegenwoordig zoo goed als de heele wereld, te beginnen met den leeftijd van 10 en zelfs nog vroeger met een tijdmeter op zak geurt. De sport heeft het gevoel voor minuten en seconden in het jonge geslacht dermate ver- sterkt, dat men het blijkbaar zonder waarde- meter van deze tijdseenheden niet meer stel len kan. Hoogstens zal de nieuwe klok dan ook als moederuutwerk voor de wellicht onbetrouw- bare nikkelen remontoirs in aanmerking komen. Om aan de bestemming te beantwoorden, was het evenwel noodig de wijzerplaat uit de schaduw van het donker geboomte, dat haar aan het gezicht onttrok, in het voile licht te plaatsen, zoodat men het verder noodig ge- oordeeld heeft een paar oude lindeboomen als offer aan Chronos te moeten brengen. Sommigen mopperen daa'rover en roepen van de daken, dat dit offer te veel is, dat een aanslag dp een stuk natuurschoon van het plaatsje gepleegd is, dat... ja, wat Wordt er al niet in spiesburgerlrjke millieu's aan allerlei meeningen geuit. Wat mij betreft, ik erken gaarne de ver- betering van een stuk verkeersweg. Inder- tijd heb ik het lot van de heele boomenrij voorspeld. De teerling is geworpen, laat men nu ook aan koning Auto een offer brengen, door de Westkade tot een meer veiliger ver keersweg te maken. Wie a zegt moet als 't er op aan komt ook niet schromen om b te zeggen. Arbeidsbemiddeling. Gedurende de afgeloopen week werden te Werk gesteld uit deze en omliggende gemeen- ten 4 bouwvakarbeiders, 4 fabrieksarbeiders en 5 tr ansportarbeid e rs UITSLAGEN VAN ZONBAG. Ron. Nederl. Voetbalbond. AFDEELING IV. Promotiecompetitie 2e klasse. JulianaMiddelburg De BaronieTegelen 0—0 4—5 Juliana Tegelen Middelburg De Baronie 3 2 1 53 5 3 2—1 9—6 4 3 111 5—6 3 3 3 9—13 Promotiecompetitie 3e klasse. ZeelandiaAxel 4—1 De ZeeuwenHKI 40 De Zeeuwen 3 2 1 9—2 5 Zeelandia 4 2 2 8—7 4 Axel 4 1 1 2 5—9 3 HKI 3 1 2 00 2 DE WEDSTRIJDEN. Promotiecompetitie 2e klasse. JulianaMiddelburg. 00. De kans dat Middelburg wat zou inloopen op Juliana en daardoor zich niet onbelangrjjk zou omhoog werken, is teniet gegaan, want noch Juliana noch Middelburg konden het net vinden. Het eerste gedeelte van deze compe- titie is afgeloopen en Juliana heeft een niet te onderschatten voorsprong van 2 punten op Middelburg. De BaronieTegelen. 45. De Baronie heeft weder de nederlaag ge leden en is thans uitgeschakeld, zoodat wij deze club weder in de Tweede Klasse alhier zullen ontmoeten. Zij heeft zich echter kranig geweerd en het is jammer voor haar dat zij haar zwoegen niet met een gelijk spel be- kroond zag. De toeschouwers hebben volop kunnen genieten, want de wisselende standen 1—0, 1—1, 1—2, 1—3, 2—3, 2—4, 3—4, 3—5, en ten slotte 45 toonen wel aan dat het aan spanning niet heeft ontbroken. Promotiecompetitie 3e kiasse. ZeelandiaAxel. 41. Op den voor Axel historischen bodem van het gemeentelijk sportterrein aan den Nadorst begon het vorig jaar de glorieuze opmarsch van de oranje-Vvitten naar de Tweede Klasse. Linea recta ging het toen voorwaarts met de oranjeploeg. Toen een geestdrift en strijdvuur, honderd getrouwen tot sterken steun hier om het lijntje. Thans, o wending van het lot en wisselvallige kans van het voetbalspel, een gedemoraliseerde Axelsche ploeg, met een handvol getrouwen en met looden schoenen naar de Zeeuwsche hoofdstad opgekomen!... Geen wonder, dat wij de stemming van de- pressie beschouwden als een somber voortee- ken. En merkwaardig, dat juist op dezen bo dem nu, Axel's noodlot een stap nader moest komen! 'Scheidsrechter Mets fluit te 2 ure voor den toss, die door Zeelandia gewonnen wordt en deze verkiezen voor half time den krachtigen wind in den rug. De Axelaars verschijnen met een sterk gewijzigde opstelling, o.a. captain v. d. Berge is door de Coninck vervangen en wij zien de Regt weer in de gelederen. F. Dieleman ontbreekt op het appel, hetgeen een zware handicap beteekent. Zeelandia is au grand complet. Na den aftrap volgt de gebruikelijke ter- reinverkenning, waarbij Borgt en Janue6e spoedig in duel zijn. De ^xelsche doelman wordt het eerst aan den tand gevoeld, maar Janusse bewerkt het Ieder met de hand. Scheele breekt daama door, doch v. Maare retourneert en de groenzwarten worden ster- ker en nemen het spel meer en meer in han den. Toch blijft de strijd geanimeerd en onze linkervleugel foroeert zelfs eenige comers. Coninck plaats naar Scheele, die naast schiet. Bq een nieuwe Zeelandia-aanval speelt de Co ninck vrij gevaarlijk terug op den oranjedoel- man, gelukkig zuivert Koekkoek het terrein. In combinatie met K. Gans forceert v. d. Berge opnieuw een hoekschop, die door Bal- jeu wordt "weggekopt, als de Axelaars, des- ondanks terugkomen, staan Scheele en K. Gans buitenspel. De gasten gaan steeds meer tot het offensief over. Na een huitenspelaan- val komt de Axelsche veste emstig in gevaar, doch Dieleman redt ten koste vah een comer. Eenige vrije schoppen tegen de vr(j forsch spe- lende Middelburgers vermogen het spel slechts tijdelijk te verplaatsen. Janusse is een perma- nente bedreiging voor de oranjeveste. Her- haaldelijk ontsnapt hij aan de bewaking en nadat Dronkens een goede oranjeaanval heeft geleid, stelt deze s'peler door een fraaie trough-pass zijn linkerbuurman Gabrielse in staat na ruim een kwartier spelens de score ten voordeele van de thuisclub te openen, 10. Nauwelijks is de bal opnieuw aan het rollen of andermaal richt Janusse een zuiver schot op Dieleman's veste. De oranje-aanval heeft dan pech als de Middelburgsche defensie dank zij fraai vleugelwerk van v. d. Berge is over- rompeld. Een drietal Axelaars beweegt zich voor den vijandelijken doelmond, doch het buitenspelfluitje maakt aan deze scrimmage een einde. De Axelaars zijn nu iets meer in den aanval, maar van langen duur is hun overwicht niet. Een tijd lang wordt bij de zij- lijn geknoeid en de Axelaars hebben opnieuw pech, als onder appel Scheele unfair omver wordt geloopen. Van den Berge passeert an dermaal fraai, maar de geheele voorhoede faalt. Dan gaat groenzwart er onder leiding van Janusse "weer van door, de Coninck weet de Middelburgers niet in bedwang te houden en met een seherpen schuiver vergroot hij den voorsprong, 2—0. Direct daarop wordt M. Gans aan den tand gevoeld en door een comer is onze veste weer direct in gevaar. De Axelaars ontwringen zidh daama aan den druk en Dronkens is geen onverdienstelijk debutant op den rechtervleu- gel. Zijn voorzetten worden echter evenmin benut, als die van v. d. Berge. De Regt faalt op de centre-forwardplaats volkomen. Zijn schot wordt door Adriaanse met bravour ge- stopt. Borgt verplaatst het spel, maar als Scheele een prachtkans wordt geboden be werkt hij het Ieder met de hand. De onproduc- tiviteit van de Axelsche voorhoede doemt iedere aanvalspoging tot mislukken. M. Gans en den Doelder worden door den Snellen v. d. Kamer niet met rust gelaten. Deze speler trapt tenslotte hoog over. Dronkens kogelt nog eens in het groenzwarte zijnet en bij een scrimmage voor den doelmond der Middelbur gers zitten de Axelaars den keeper te fel op de huid en de fraaie linksche voorzet "wordt niet benut. De Zeelandia-aanval gaat er nog eens van door, Janusse passeert naar den kleincn vleugelman Klaassen, die met een har den schuiver even voor de rust de score op- voert tot 30. De tweede helft begint met een heftigen druk op het doel der gastheeren, waarbij onze rechtervleugel het initiatief heeft. De schit- terende voorzet van Dronkens wordt tot tweemaal toe door K. Gans c.s. om hals ge bracht. Dan schiet Dronkens naast en de Co ninck die nu midvoor speelt kogelt over. Bij den eersten aanval der thuisclub zoekt v. d. Kamer het Axelsche doel te hoog. De Axe laars gaan opnieuw ten aanval, die dank eg Dronkens een comer oplevert. Zeelandia loopt in de door M. Gans en den Doelder opgezette buitenspelval. Dieleman moet daama zijn ta- lenten weer toonen. De Axelaars blijven voor loopig iets sterker. Borgt en den Doelder zet- ten de voorhoede voortdurend aan het werk, doch de Middelburgsche defensie, ofschoon geen sterk spel leverend, blijft meester van het terrein. Steeds meer afwisselend wordt de overigens verre van fraai zijnden strijd. De Bruijn kopt naast het oranjedoel. Dieleman maakt een voorzet van v. d. Kamer onschade- lijk en Janusse schiet in het zijnet. De oranje- doelwachter behoedt zijn doel eenigszins for- tuinlijk voor een nieu"we doorboring als hij den bal van voor de voeten van den Zeelandia- rechtsbinnen graait. Een nieuwe voorzet van v. d. Kamer maakt Borgt onschadelijk en Ja nusse kogelt even later naast. De Axelsche verdediging is verre van betrouwbaar. Ja nusse ontsnapt steeds aan de bewaking van de Regt. De rechtervleugel brengt eenige op-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2