Predikbeurten Gemengde Berichten 'Klasse C, 24 K.M.: 1. v. Opdorp, 2. Kramer, F©Uill6tOn~V©rt©llinQ©n -3. Hoomaert (op 1 ronde). j RECHTSZAKEN. Klasse B, 36 KM.: 1. 3. v. Driel, 4. Witte. Schelfaut, 2. Donze, Wegcourse te Winckel. Maandagmiddag half een reden onze jon- j gens naar Winckel. Met hen ging een voile j Jjus supporters. En we hebben er geen Spijt van. want \ve zijn getuige geweest van een felle strijd. 16 van onze jongens reden mee in den course over 64 K.M. De grootst deel- nemende ploeg. Helaas ontging ons de beker, omdat er niet tijdig genoeg kennis van was gegeven. 16 van onze jongens op een veld van 52. 32 gaven den course op, waaronder 6 van de onzen. Maar ze moesten door noachinedefecten. 20 reden den course uit, •waaronder 8 van de onzen. 8 van onze jongens hebben den strijd volgehouden tegen en met coureurs, die reeds zes en vier jaar de wie- lersport a.h.w. tot hun ambacht hadden. Deze acht, ze reden een prachtkoers. Ze werden geklasseerd: 13. Staelens. 14. P. Leunis 35. P. van Haucke. 16. De Feber t 17. Kervink. 18. De Vries. 19. Allonsius. 20. Joljjt. Ze hebben een prachtkoers gereden. Van de feestcommissie te Winckel hadden we de meest welwillende medewerking. 't Was een prachtdag! Een 2de Pinksterdag, die feen glo- riedag is van de dagen, die „Trap Door" nog mee moet maken. I 2e course te Winckel. Dinsdagmiddag zijn enkele van onze renners weer naar Winckel gereden, om aan een weg- course deel te nemen voor onderbeginnenlin- gen, over 40 K.M. We weten dat het begrip „,onderbeginnelingen" in wegcourses erg rek- baar is. 't Waren meest dezelfde renners van Maandag, die ook weer aan deze strijd deel- namen. Des te mooier is het werk van Van de Velde, die eindigde op de 16e plaats en Leunis, de Feber en van Haucke, die resp. eindigden op de 18e, 19e en 20e plaats. Onze jongens hebben ook hier weer getoond te willen. Zaterdag was 't een zware trainingsrit, Maandag een wegcourse met een moordend tempo. Bravo mannen! Bravo! „Doortrapper" ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 25 Maart 1934. .De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: Diefstal in vereeniging, gedurende den nacht, meermalen gepleegd: J. K., oud 30 j., arbeider te Hoofdplaat, gedetineerd, tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorrarrest. M. v. d. H., oud 33 j., arbeider te Groede, gedetineerd, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest Heling, meermalen gepleegd C. J. S., huisvrouW van J. K., oud 25 j., .zonder beroep te Groede, tot 1 maand gevan genisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar. Overtreding van de motor- en rijwielwet: f F. M. M., oud 30 j., chauffeur te Ter Neu- zen, vemietiging van het vonnis van den kan- tonrechter en vrijspraak. Vemieling: C. F. S., oud 43 j., landbouwer te Honte- nisse, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van de Crisiszuivelwet: L. K., oud 28 j., zuivelfabrikant te Axel, vemietiging van het vonnis van den kanton- rechter en vrijspraak. Overtreding van de Arbeids'wet: J. A. v. H., oud 32 j., molenaar te Biervliet, vemietiging van het vonnis van den kanton- reohter en veroordeeling tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Veiligheidswet: J. F. d. K„ oud 37 j., directeur scheepsbouw- maatschappij te Ter Neuzen, vemietiging von nis van den kantonrechter en vrijspraak. ZONDAG 27 MEI 1934. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, Jeugddienst, medewerking kerkkoor; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u„ de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams, ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u. Ds, G, van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u, Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. S. Groeneveld; 2.30 u., Ds. P. H. Wolfert, van Marien- berg. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. C. B. Bavinck ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZE1N. 7 u., 8.30 u. en 10 u., HE Dienst; 2.30 u., Lof. BRABANTSCHE BREEVEN. Ulvenlhout, 22 Mei 1934. Meniier, As iik verlejem week Vrij'dagmid- dag uit. de stad kwam, mee m'nen groentenwaget, dan kiwam dlaar bjj ons op d'n weg, uit den bocht* 'n sjees aangevlogen ollee, 't vuur vonikte uit de keien, zoo drifbig galoppeende da perdje daar d'n draai deur. De zweep van den koetisder klapte deur de locht, da-d-et 'n iust was. En ik moest wezenlijk zien, da 'k rap opzij van den straatweg spronig, waant da span school maar veuren, dat de wielien ginnen gromd rokten, mouw en dan. Zo6 had ik d'n FTeip no(g mooit zien rijien. Mee, dat ie me poseerde keek ie me zo'n bietje zegevierend-lachend aan, omda'k daar omder de boomen, op 'it fietspaaike, wa be- duusd en mee 'n stoma gezicht stond te kijken naar dieen bakker-in-d'n-sprint. „!Zit d'n Jaan oew aohtema?" riep ik lachend. Hij knikte en 'k meemde te verstaan: „ja, mooi wirke!" „Wat dieen Fielp bezielt," zee ik toen 'k thuisikwam: ,,da mag Joost weten. Maar op d'n oogenlblik jakkert ie mee z'n hnoodisjees as 'nen bezetene over de wegels." „Hij had hier van den meiigen ok al zo'n haast," zee Trui: „hij kieperde de broojen op tafel, dat de korsten rondvlogen en nog veur "k 'm vragen kost of ie nouw heelemddl be- toeterd was, was ie al gablazen en spromg ie weer in z'n sjees, of i» stalen virkes omder z'n sdhoemen had zitten!" „*t Is 'men tiep," zee ik laohende in m'n edgen. ,,'t Is 'nen slechten bakker," verbeterde Trui, zomder dat 'r wa gevraagd wier. „Wat dieen kearel bezielt, bier En ze waggelde naar d'ren broodtrommel. stak 'n brood veuruit of ze 'r mee vechten wou, en zee weer: ,,hier!" Ik keek. Omda 'k macs beters te doen wist. Dat ie z'm oonjfe weer zou krijgem, had 'k a! lfefemg in de gaten. „Hier, is da brood? Zoo plat as 'n cent en zoo haard als 'men bikkel! 15 da brood? Da's braandhout! Defer!" En ze was mie tevrejen, veur ik er 's in ge- knepen had en mistroostdg m'n hoofd geschud. ,,En as gij nouiw soims denkt, da-d-ik da kwaaie brood blijft eten, omdat die broerldng juilien prop- en schutterspresident is, dan bende gij r sjuust neffen, manneke" en bens' daar ,,vuurde" ze dieen tarwe-kartets af, dat d'n broodtrommel rammelde lijk 'nen ouwen Ford. Den aanideren dlag, Zaterdagmergenkreeg d'n Fielp den boos. >t Was 'nen zulveren, geleuf ik, waant Trui hee-t-'m nouw al vijf-en-twintig keeren zeker 6pgezeed. ,,Zeg, Drfe," vroeg 's aamderendaags d'n Fielp mee 'n benaauwd gezicht, as me in „de Gouwen Koei" zatten: „zeg, Drfe, wa man- keert oew Trui?" „Gezond as 'n vasdhke, Fielp," zee ik. „Bedioel ik nde," zee-t-ie: ,,'k wouw ge vraagd emmen g'ad, waarom da mensch me gisteren zoo uitgekafferd hee?" „Is 't z66 erg gewiest, Fielp?" ,,Merakels!" „Hlee z'oeiw d'n bons gegeven?" „D'n bons gegeven? D'n bons gegeven? Man, ze hee me de hui'd vol schelles gegeven, da'k er kleurenblimd van wier." Z'n hoofd wier vuurrood. ,,Ze hee me verweten, da 'k president van de propclub ben, da'k president van de „V.V.V. Boschrijk Ulvenhout, 't Laand van d'n Drfe" ben, da 'k lid van den Gemeen- teraad ben, da'k driehorderd pond weeg, da da da „En da ge 'r ok bakker bij bent", vulde-n-dk aan! Nog rooier wier ie. Dalijk zat d'n Tiest er bovenop. ,,Nouw ge da zoow zegt, Drfe, nouiw mot ik jouw toch ok wa verteleln, Fielp. Ik heto gisteren m'n zeis aamgezet mee 'n kaantje brood van jouw, waant m'nen haimer was kwijt!" „Ekme as ik ok wa zeggen mag", kwam d'n Joep 1o3 Verder kwiaim ie nie. D'n bakker zette 'm mee z'n oogen in d'n htmpfk ,,Dan zal ik 't maar zeggen," treiterde d'n Blaauwe: ,,d'n Joep lee thuis 'n sboep aan, mee jouw halve terwkes, Fielp. En da's goed bekeken ok, waant ze zijn haarder en duur- zamer dan baksteenen." Zuutjesaan was d'n Fieip spier wij, gewar- ren. Hij zat z'nen asem in te houden van spanning. Boven op z'n kale test groeiden de awieetpfeferltjes gestaag aan, net zoo laamg tot er gin plots meer was veur nuuiwe en de kleine kralekes samenliepen tot vette drukken, die over dieen gliibbert schoven en dan laamgs z'n ooren sijpeiLdien. Toen zee-t-ie 'n woorld, da me nog nooit geheurd hadden. ,,Negersitralen", zee-t-ie. En da luohtte 'm op; wezenlijk! Toen best eld e-n-ie 'n citroentje mfet. Zonder „saantjes" te zeggen, dronk ie uit en wijWrj organiseerden stiekum n veulzeggend ziwijigen! 'n ..Drukkende" stilte! „Negerstralen". Wat da veur stralen waren wisten we wel nie, maar we dejen net, of we ddep gegriefd waren. D'n Blaauwe knipte ogskens, die beteekenden: „volhouwen!" .Hfehfe, da smokt", zai d'n Fielp en hi] gmakte of ie zeggen wouw: loopen juilie alle- maal naar degeiwitwel! joep", zee-t-ae toen, kalm van kwaaug- beid' „Joep, kende gij uit d'n dienst" (daar was 't weer, d'n dienst!) kende gij uit d'n dnenst 'nen zekeren koppraal (in gewone tijen zee-t-ie fatsoenlijk: ,]kurreperaal"'nen zeke ren koppraal Deckers?" D'n Joep peiinisde. Nooit van geheurd zee-t-ie! D'n bakker kleferde op „Niooit van geheurdHim!" Jamais"z©6 d'ai Jo©p 6n sdhudde beslist z'nen bol! D'n Blaauwe boog 'n bietje veuirover ,,Da's waar ok", zee d'n Fielp toen onnoo- zel: ,ygij was serzaant! Da'k da toch tellekes vergeet!en gij spult teugeswoorig buljert mee onszen Hoverste!" „Krijgt den rambam", zee d'n Joep. '.Dalijk", zee d'n bakker. ,,Nouw, da koppraaltje, dia gij nie kent Toen wachtte-n-ie efkens, maar d'n Joep vtoog er nie in. Hij zweeg afkeurenld, mee 'n jneerdere"-igeizicht ,,Dazelfste koppraaltje, Joep", en toen gong ie mee z'n zwaren wtjsvinger op tafel zitten douiwen bij elk woord en d'n Tiest diouwde mee: „dazelfste koppraaltje, da was razen/d op mijnen kueh, die 'k kuderttjid in dienst bakte! Witte-gij-da-Joep?" „Denkt om 't tafelblaaike, Fielp, ge ait er host deur", zee d'n Blaauwe. Maar d'n bakker had gin tjjid veur „hinter- rupsen". D'n Joep keek naar ons, of ie zeg gen wouiw: hij ziet ze kuieren. En hij tikte meis z'nen wijsvinger teugen z'n veurhoiofd. ,,Van de week", gong d'n Fielp nadrukke- iijk verder: ,,hfe 'k da koppraaltje z'n slaapie gesproken. Ok 'n premt van 't 41ste. Daar- deur ben 'k da te weten gekomen, verstade da, snoitpiek? Waant ik heb nde stil gazeten. Ik heb gewerkt aan de kommiteit veur de Mobilisatie-herdenking. Gij ok?" „Ja, en ,,Zwijg, zoiow ver zijn me nog nie, Joepes!" ,,En nouw 'ben 'k er ok achter gekomen, Joep, da'k mee da koppraaltje, sjuust omida 'k zulkem smakelijken kuch bakte, bevrind gerokt ben. Waant ik wist nie, dat-ia den- zelfste was as onzen teugeswoorigen Minister van Def ensie. ,,Ge lieg t," zee d'n Joep. ,,Liegen? 'k Gaai van de week naar d'n Haag, m'nen ouwen wapenhnoeder opzfjeken. As er ifemaand is, die me raad geven kan, veur de herdenk ingsfeesten, dan is 't toch zekersZijne Hekselentie den Minister van Defensie, ee?" Wij lusterdem wezenlijk mee 'n bietje ont- zag. Waant zoo as ge verlejen week voelen en tasten kon, dat d'n Joep zat te liegen, toen ie zee, dat ie buljart-spulde mee z'nen vnoe- geren averste, zoo kocuden me nouiw voelen en tasten, dat d'n bakker de waarheid sprak! ,,,Ik zeg da ge 't liegt en da-d-oaw brood nie dugt," vie! d'n Joep uit. „Gade mfefe deus week, Joep. Of durflde gij, 'boerenhufter, nie onder mijnen ouwen kame- raad z'n oogen te komen, omidiat die toevallig nouw weer 'n paar rangeskes hooger is, dan gij?" ..Deckers, Deckers..." peinsde d'n Joep haardop mee weg-kijkende oogen, sjuust of ie in 't verlejen keek: ..Deckers, ja, nouw sta me daar wa van bij. Koppraal Deckers..., ik geleuf da'k 'm nog 's 'nen douw van vier dagen kwartierarrest gegeven heb „Wat had ie misdiaan, van-Snottenburg", vroeg d'n Fielp zeurderig-nijidig. Maar d'n Joep was nie in d'n hoek te krij gem en dapper loog ie: „hij had mijn gepas- seerd zonder eerbewijzem!" Da was zelfs d'm Blaauwe te bar! En hij dompelde ongeziens z'n tabakspruim in d'n Joep z'n pilske. 't Wier va npils ineens bok, zoo donker. Maar d'n Joep zat z6o te liegen, dat ie niks aanders zag, dan dewaarheid, op onze gezichten. En wat d'n Fielp aangaat Die zat stjjf! Dfefer! Dd's 't woord. As 'nen paal bleef ie zitten, d'n vermetelen Sniotpiek aangapemd mee 'n paar oogen die puilden van verstomdheid. Toen ie weer bij kwam zee-t-ie weer iets nuuws. „Leugenstraal," barstte-n-ie uit. Toen sloeg ie allebei z'n vustem tegelrjk op tafel en... de pootjes stoniden alle vier naar hitmen, 't Krokte-n-allemaal. De gloskes vie- len om en den Blaauwe z'n pruim in d'n Joep z'n pilske, klom zelfs omhoog en gong aan d'n raand van 't glas hangen. 't Was nouw sjuust 'n zwarte slak, die uit d'r huiske krui- pen kwam. D'n Snotpiek wier d'r 'n bietje wit van om z'n neus, toen ie da „gedierte" uit z'n glas zag kruipen. Maar as alles weer hersteld was, achter d'n rug, Kee van 't buffet d'n Blaauwe had uit- gescholden veur „vuilen-schottel-doiek-da-ge- daar-zit" en d'n Blaauwe had geaantwoord, dat da-d-allemaal jaloersigheid was van Kee, omda ze stiekum smoor-verliefd op 'm was, dan zee d'n bakker: „en ik gaai volgende week naar den Haag en 'k neem nen kuch mee, dlie 'k hekstra bakken zal veur m'nen ouwen kameraad! - .1 zeg da teugien Trui, Drfe," zoo beslioot ie z'n toespraak. „Zomder maankeeren, Fielp!" ,,As ik bakken kan veur 'nen Minister, al was ie toen nog maar kurreperaal, dan kan 'k toch zekers bakken veur juilie, knuppels. En nouiw gaan we kaarten!" Hij sohudide de kaarten en begost te geven. Maar onder't geven zee-t-ie: „en zegt ok teu- gen Trui, Drfe, dd'k mergen 'nen lekkeren kirenitenmik zal brengen! Zouw ik dan weer brood meugen leveren? 'k Verlies nie gferen 'n klaantje, ziede!" „Zeg, Fielp," zee d'n Joep 'n oogeniblikske later: „da's waar ok: hedde gij 'n mobiiisiatie- kruis Eln ,,kaim" zee d'n Fielp: ,,mneu". As ie zoo ferg ,,kaim" is, amico, dlan., dan ,,istemievan", zeggen wij. ,jMneu," zee-t-ie, ging verzitten en bood: ,,ik he(b troela!" En dan veurzitter van de Ulvenhoutsche komimiteit tot herdenking van de Mobilisa- tie...?" vroeg d'n Blaauiwe vuil. ,,Aan zo'n kruis is toch wel aanlkomen aan," zee ik droagweg, mee 'n knipogske aan d'n Tiest. „Hed!de gij er een, Joep?" ,,Tuurlijk", zee d'n Joep verwaaioid. ,,Wie w.it, wa z'm bezoek mee z'nen verschen kudh, aan d'n Minister nog opievert," zee ik weer. En ik schupte d'n Blaauiwe omider tafel aan. Zoo as ge nog wel wit, amico, hee d'n Blaauwe verlejen jaar, hij den Fielp z'n zul veren Raadsilid-maatschap, ok veur 'n .monu ment" gexurgd! 't Was er dan wel naar, maar ieut g'ad, leut g'ad, da's 'n onvergetelijk feest geworren. En as d'n Blaauwe er nouw veur te vinden is om d'n Fielp te dikkereeren mee 'n mobdi- satiekruis, dan zit daar minstens 'o geweldige fuif aan! D'n Blaauiwe en ik vallen er nouw toch al buiten mee die Mjobilisatiefeesten, licht da me dus er wa ptezier uitstaan. En da kan 'k oeiw al vertellen: d'n Blaauwe zat zfed veratrooid deur 't horreke te kijken. da'k vast geleuf, diat d'n eerstem zet veur d'n Fielp z'n kruske al gedlaan in As feest deurgaat, heurde gij 'r meer van. Veul groeten van Trui en as altij gin horke mimider van oewen toet a voe DRfe. wielrijider, die, gekomen bij den Delmerweg, zomder teeken te geven, plotseling naar links den weg overstak. Op dat oogenblik kiwam een auto, bestuurd door den heer V. uit Tilburg aanrijden. Een botsing kon niet wiorden voorkomen, hoewel de auto naar links is uitgeweken. De wielrijder werd over den weg geslingerd, terwijl de auto tegen een boom reed. Hevig bloedend werd de wielrijder opgeno- men en naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg gabracht, waar hij kort ma aankomst is overleden. De idemtiteit van het slacht- offer is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk is het eem arbeider uit Tilburg, die van zijn Werk kwam. De auto is licht beschadlgd. KETEL IN VULKANISEERINKICHTING ONTPLOFT. In de vul/kamiseerinrdchting van den heer1 D. G. de Jonge te Gromingen is een ketel uit elkaar gespromgen, waardoor de heer De Jionge aan den linkervoet werd geiwomd en zijn knecht de heete vloeistof in 't oog kreeg. Hij moest in een ziekenhuis ter O'bservatie worden opgienomen. EEN HARDNEKSKIGE DIENSTBODE. Dinsdag gaf de 20-jarige diemstbode A. H. te Venlo den 6-jarigen F. K. een klap tegem het hoofd. De jomgen voeldie zioh later onwel, zoodat geneeskundige hulp moet worden in- geroepen. De geneesheer oomstateerde een emstige hersenschuddiing, Tegen de hardhan- dige d'ienstlbode is proces-veel opgemaakt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dimsdagmiddiag is op dien hoek van de Nieuwe Parklaan en Wagenaanweg te Sche- venimgem, die heer I. J. L. K. uit de Aster- straat, die daar fietiste, in botsinig gekomen met een auto. Hij geraakte tusschen den auto en een boom bekneld. De man is zwaar ge- wond naar Bronovo gebracht waar hij Woens- dagavomd is overleden. HET SCHIETONGELUK OP WAALSDORP. Omtrent het tragiische voorval, dat zich W oensdag tijdens schietoefeningen met een zwaren mitraiileur in het kamp te Waalsdorp heeft afgespeeld. kan nog worden gemeld, dat het slachtoffer, de 20-jarige diiemstplichtige Heynen uit Den Haag die is ingedeeld bij het regiment grenadiere. behoorde tot de groep miliitairem, die met den mitraiileur aan het oefenen was. Geoefemd werd op de korte baan en de noo- dige vedilgheidsmaatregelen iwaren voldoende getroffen, zoodat zich niemand tusschen den vuurmomd en het doel bevornd. Alle tot die groep behoorende miilitairen en dus ook de dienstplichtige Heynien bevonden zich achter den mitraiileur. Ook de mitraiileur was vol doende atevig bevetstigd en in de goiede rich- ting gesteld, zoodat het wapen geen draaiemde beiweging kon maken. Aangemomen moet dan ook worden, zoo werd ons meegedeeLd, dat de getroffene tijdens het vuren, terwijl aller aandacht op het schieten was gericht, snel eenige passen naar voren heeft gemaakt en zich, voordat iemand zulks kon verhiinderen, voor den vuurmond heeft geplaatst, met het gevolg, dat hij door het hoofd werd geschoten. Begrijpelijkerwijze ontstanid er groote con- sternatie onder de aaniwezige militairen en de oefeningen werden onmiddellijk gestaakt. De geneeskundige dienst was spoedig ter pdaatse en vervoerde het slachtoffer naar het militaire hospitaal, waar hij na aankomst is overleden. Het poiitie-onderaoek heeft uitgewezen, dat hier van sohuld geen sprake is, en dat er van militaire zijde geen enkele fout is begaan. Het ongeluk moet dan ook geheel worden van het slachtoffer. DE NIEUWE UUTINETOREN. Men meldt uit Terschelling De nieuwe Lutinetoren is hier gearriveerd. Het gevaarte is geplaatst op een zolder- schuit en is over het Flevomeer van Amster dam naar hier gesleept. De contractante van de berging van de Lutine, de firma Doeksen en Dros, kon nog niet zeggen, wanneer de toren zal worden geplaatst. Voorloopig bleef men doorwerken met zuigers, grijpers en dui kers, Waarmede men in de laatste weken goe- de resultaten zou hebben bereikt. Een aantal wrakstukken zijn boven gebracht. In de roest- blokken, die werden geborgen, zouden ver- scheidene munten zijn gevonden, waaronder een goudstuk. EE NSLAIG VAN DE LIER. Schipper De Jong van het schip ,,Asselrjn" had Woensdag te Hansweert het ongeluk ter wijl hij bezig was het anker op draaiem een slag van de lier te krijigen, waardoor hij een emstige wonde aan het hoofd be.kiwam Geneeskunldige hulp moest worden ingenoe- pen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag reed op den Bredasche weg bij Tilburg in de richting Tilburg een I CLANPESTIEN SUACHTEN. Op den Tweeden Pinksterdag werd de po- litie gewaarschuwd, dat er geslacht werd in pand 42 aan de Kralingscheweg te Rotterdam, een pand dat reeds eenigen tijd Ieeg staat. Bij onderzoek werd er een juist geslacht varken gevonden. Tegen den slager J. H. de K., die het varken geslacht had, is proces-verbaal op gemaakt. Het vleesch werd in beslag ge- nomen. In het pand bevond zich nog een levend varken, dat eveneens in beslag Werd geno- men. Dit dier Is op last van de varkenscen- trale naar een exportslachterij overgebracht. BRAND ONDER DE VhOOLSOH® BRUG. 'Woensdagmiddag omstreeks 2.30 uur luid- de te Tholen de brandklok. Een geweldige vuurzee had zich ontwikkeld onder het voor- ste viaduct der brug. Spoedig waren de met mastiek bekleede buizen der gas- en water- leiding aangetast. Het vuur sloeg vervolgens over op het brugdek. Gelukkig was in de loods der firma Antho- nis de Cleer nabij de brug een electrische pompinstallatie.welke spoedig water gaf, waardoor de brand in zijn voortgang kon worden gestuit, terwijl ook een slang op de waterleiding aangekoppeld, den brand spoe dig meester was. De oorzaak van den brand was, dat personeel van genoemde firma onder het viaduct teer aan het koken was, noodig voor het onderdompelen der mosselbakken. Door het overkoken liep dit in het vuur, waar- op direct de ketel ipet teer en een pas aan- gebroken vat vlam vatten en het vuur over- sloeg op de geteerde bakken en vervolgens op de buizen en brug. Honderden menschen waren op het terrein aanwezig". terwijl de po- litie zorgde voor afzetting. DE VALSCHE MUNTERIJ IN TWENTE. Zooals gemelid is het de juistitie in Twente in sameniwerkinig met de Ceatrale voor Fal- sdfatien Amsterdiam gelukt de hand te leggen op sen valsdhe munter en den uitigever van het valsche geld. Omtrent het omdenzoek naar een en ander meldt de N. R. Crt. nog: Onigeveer twee maanden geleden werld voor het eerst in Twente valsch geld, nameljjk valsche rijksdaalders en guldens in omloop ge bracht. In verscheidene gemeenten: Goor, Tubbergen, Ixxihem, AlLmelio, Zutphen em Enschede werden winkeiiers de dupe. Meeatal bleek het geld te zijn ontvangen bij het vallen van den avond, wELnneer de lami>en in de wink els noig niet waren aangestoken. Dit was wel noodizakelijk, want het bleek dat het geld niet al te juist was nagemaakt. Hier en daar ontbrak het randischrift en ook de kleur was niet zooals zij moest zijn. Daar- door werd het duidelijk, dat men niet te doen had met valsche rijksdaalders afkomstig udt China, daar deze bijna niet van echte te on- derscheiden zijn. Op zekeren dag ontving een winkelier te Znutphen een valsche rijiksdaail- der. Hij merkte het direct bij ontvanigst en waarschiu/wde de politie om den uitgever be arresteeren. Hij iwas in het beziit van nog ruim 80 valsche geidstukken. De man bekende na een zeer langdurig ver- hioor. Vroeger was hij gevangenbeiwaarder te Rotterdam geweest en na ontislagen te zijn, zwierf hij in Twente, waar hij geboren is, rood. Daar hij weigerde te zeggen hoe hij aan de vaslche geidstukken kiwam, was die groote moeitijikihieiid den vervaardiger op te sporen. Allereerist weild nagegaan bij wier de man huisvesting had gevonden. De plaat- selijke politie deed aan de hand van het por- tret en het sigmalememt van den man naspo- ningen, en daar hij, zooals gezegd, vroeger in die streek had gewoonid en dus vele men schen hem kenden, gelukte het eindlelijk zijn verblijfplaats vast te stellen, Het bleek dat hij den laatsten tijd onderdak had gervomiden bij een monteur, die in een arfbeiderswoninig diep in het bosch onder Lon- neker woonde. Toen men voldoende gegevens in handen had, besioot de politie in die wo- ning een onderzoek in te stellen. De off icier van justitie te Almedo, mr. H. F'. Wolfson, de hoofdinspecteur van politie te Enschede, de heer Boerrigter, de heer W. Broekhof, commissaris van de Cenitraie inzake Falsifioatien en eenige andere politiemannen begaven zich per auto naar het huis van den monteur. De tochit werd tegen den aivond OBdemcanen. Een weg leidt er niet heen en in de schemering botsten de auto's door het mulLe karrespoo.r naar de eemzatme woning in het bosch. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en politie waren enkele berichtien in de couranten ver- sdhenen over de arrestatie van den ex-gevan- genbewaarder, zoodat de monteur gewaar schuwd was, en hij dus alle gdegenjheid had gehad am matrijzen, specie en andere voor- werpen, die hij gelbruikte voor het vervaar- digen van de vaiLsche geidstukken, weg te stoppen. Een minutdeus onderzoek echter leverde genoeg op am tot de arrestatie van den monteur over te gaan. Tusschen zijn werktuigen in het achtergedieelte van de schuur werden enkele kleine voorwerpen ge vonden, die meestal niet in het bezit van mon- teurs zijn, doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van valsche munten. De man, die als cocaine-smokkelaar bekend staat, ontkende en zeide van niets te weten, dioch hij werd gearresteerd en ter beschik- king gesteld van de Justitie te ALmelo, waar (hij door den rechter-oommissaris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit de buurt, die waarschijnlijk betrokken is in het uitgeven van de valsdhe geidstukken, werd gear resteerd, doch later vrijgelaten. Vanzelfsprekend heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allerwege op zijn hoede voor valsche geid stukken en door de arrestatie van beide personen is het dan ook niet waarschijnlijk, dat nog eenige valsche geidstukken in Twente zullen versohijnen. EEN ONDANlKBARE. Eenigen tijd geleden kreeg een jonge Duit- soher, die in de stad met scheermesjes verntte, uit medelijden van de directie van een firma in textie igoede ren aan de Keizersgracht te Amsterdam een baan op het magazdjm. Dezer dagen bemerkte men, dat van een bepaalde soort sokken weinig werd omgezet, terwjjl deze sokken toch overal te koop waren in winkels. De directie vermoedde diefstal en liet den inventaris opmaken en indierdaad kwam het uit, dat een groote hoeveelheid sokken gestolen was. Al dadelijk viel de ver- denking op den jofigen Duiitscher. Bij eien verhoor bekende de jongeman1 de diefstallen te hebben gepleegd met nog een ander per soon, 'n Hollander die langen tijd in Dudtsdh- land heeft vertoefd. Bij fouilleering bleek de Duitsoher nog twee sleutels op zak te hebben, die nagemaakt waren en op de deuren van het magazijn pastten. Tijdens het transport naar het bureau traohtte hij een bos sleutels te verliezen, wat echter door de rechercheurs ontdekt werd. Bij deze sleutels bleken ook valsche te zatten, zoodat deze vendadhte eveneens het magazrjn van de textielfirma kon binnenkomen. Tijdtens het voortgezet verhoor kwam nog vast te staan, dat beide daevan elk apart sokken weg- haalden en deze goederen verkodhten aan een bieler, wiens naam bekend is, doch die op t oogenblik in het buitenland vertoeft. In totaal moet voor een bedrag van onge- veer f 4000 aan sokken ontvreemd zijn. SIGARBTTTEN-AUTOMATEN GEPLUNDERD. Eenigen tijd geleden kwam een sigaren- winkelier uit een der drukste wiinkelstraten van den Linker Maasoever te Rotteradm op het politielbureau vertellen, idait er al eenige malen tusschen Zaterdagavonid en Zondag- voonmiddag uit zijn automaten pakjes sigaret- ten verdwenen zonder dat hij een overeen- komstig aantal kwartjes in het geldlaadje vond. Het gelukte de politie de daders van deze diefstalletjes op te sporen. Het waren een jongen van vijftien en een van veertien jaar. Tijdens het verhoor kwam aan het Udht, dat zij ook in het Westen der stad op den Rechter Oever opereeTden. Bovendien bleken nog twee jongens, resp. van zestien en vijftien jaar, in het oomplot te zijn opgenomen. Tiientallem pakjes sigaretten hebben deae vier jeugdige dieven op handige wijze uit de automaten weten te halen. DE VREES VOOR DE KIDNAPPERS. Meer dan 600 personen zijn in de Vereenlg- de Staten op de lijst voor „nationale besdher- ming" geplaatst in verband met de jongste ontvoerdngen. Zij worden speciaaJ bewaakt dioor de federale- en staats-aiutoritedten. On- geveer 100 ambtenaren van het departement van justitie te Washington hebben opdradht degenen te bewaken, die onlangs met ontvoe- Ting bedreigd zijn. Ook de filmsterren hebben de bewaklng verdutobeld na de ontvoering van den million- nair Getitle. Harold Lloyd heeft zijn villa met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6